Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
ypsilonalpha
Acum citesc Wilbur Smith - Razboinicii Nilului (River God, in original ... parca mai fuse vorba de cartea asta prin paginile anterioare ... uite ca a aparut si-n romaneste wink.gif)
grobber
Am inceput din nou ceva de Eliade: Romanul adolescentului miop.
Cipri
Momentan citesc "Coriolano della Floresta" de Luigi Natoli, un roman despre viata Siciliei in secolul XVIII...
RraLluCca
M-am apucat de "Magicianul" lui Fowles c-am citit niste pareri foarte bune despre ea pe-aci si m-au facut tare curioasa... smile.gif
mogaldeatza

Nu-ti va parea rau! Lectura placuta! smile.gif
Ovidiu Bufnila
Ovidiu, esti prea off-topic ca sa las post-ul asta in pace sad.gif...
EvonAlien
Eu in momentul de fata nu citesc nici o carte, dar ultima pe care am citito a fost ...
Harry Potter and the Order of the Pheonix!!!
denise
Recitesc nuvelele SF ale lui Douglas Adams, pentru ca le-am uitat, parca nici nu le-am vazut pana acum, si (inca), "Despre ingeri" - Andrei Plesu, deoarece am lasat-o deoparte de cateva ori, nu pentru ca nu ar fi interesanta...
Fausta
Revenind la un vechi subiect de discutie... Coelio... De ce cifra 11? din pacte inca nu am apuicat sa citesc "razboinicul luminii", dar si acolo e prezent un 11... unsure.gif
Predatoru
Sereniti, iarta-ma ca iti provoc neplacerea de a critica inca un lucru...Pur si simplu nu am putut rabda: Am eu impresia sau se scrie Paulo Coelho ? Poate crezi ca sunt ironic, dar nu, nu sunt. Doar te corectez. Am adunat prea mult respect pentru omul asta...
Ce carte citesc eu acum? Citesc cred ca a 6-a sau a 7-a oara "Thanatonautii" lui Bernard Werber. Dupa care o sa recitesc "Furnicile","Revolutia furnicilor" si, sper,"Ziua furnicilor", de acelasi autor. Mare om !
Fausta
imi pare rau ca am gresit... si ai dreptate. o sa fiu mai atenta
47462
Momentan m-am apucat de "Imparatul mustelor" de William Golding. A fost si filmul, dar cum eu nu l-am vazut macar sa citesc cartea....
Fausta
Sunt cam multe... ca doar am intrat in sesiune... dar imi mai fac timp si pentru un Borgia...Principele lui Machiaveli.
Abia am inceput-o asa ca parerile vi le spun dupa wink.gif
AdrianB
Acum citesc David Lodge - Ganduri ascunse. Inainte de asta am citit Dino Buzatti - Desertul tatarilor si Milan Kundera - Nemurirea. Toate, excelente!

Adrian
Shrew
Acum citesc Noaptea de sanziene, de Eliade..a doua oara,chiar:D e superba;)
denise
Radu Preda - Jurnal cu Petre Tutea.
Chiar are forma unui jurnal, o perioada autorul si Tutea au locuit impreuna.
contraste
Eu citesc strainii din tren
Nico
Gabriel Liiceanu, "Usa Interzisa", nespus de frumoasa...
yronick
Arhipelagul Gulag-Alexadr Soljeniţin
Cartea care a eplodat ca o bomba atomica in sufletul oamenilor, dupa spusele lui A.Paleologul,sau dupa altii probabil cartea secolului XX, cartea care a declansat caderea comunismului s.a.
Soljeniţin descrie în Arhipelagul Gulag un exemplu clasic de calomniere a celor nevinovaţi, si trateaza pe larg probleme refritoare la ideologia care a afectat cel mai mult popultia Rusiei si nu numai-Comunismul
eva
Romanul adolescentului miop al lui Eliade
...pentru ca recitind anumite carti imi amintesc de aceea perioada in care inca mai credeam ca "sky is the limit" ...
contraste
Acum citesc Familia de Medici de Alexandre Dumas
Mumu
Hello.Sunt nou pe aci...dar la o prima impresie totul e OK...Imi place.Imi place ca mai exista cate un loc une se mai aduna lume care mai are cate ceva de spus in afara de "trebuie sa-mi cumpar hainite roz,pentru ca sunt la moda"....Pe moment citesc Coelho...Eram destul de circumspect in legatura cu individul.Prea se cauta...mi s-a parut a fi doar un moft...si am ramas surprins...Din momentul in care am luat "11 minute" in mana am ramas mut.Am citit toata noaptea (nu am gasit decat versiunea in rusa)...iar a doua zi m-am dus cu regret la scarbici...regret ca nu pot continua cititul.Ati citit cartea?Ce ziceti?
Diana-Maria
Spre marea mea rusine, nu am citit ,,11 minute''.
Poate reusesc pina la urma sa imi fac rost de ceva timp si sa uit de toti si de toate, de mine, cu o carte in mina...
Fausta
am citit 11 mintute... mi-a placut si nu prea cartea, care apropo se citeste prea usor... dar nu mi-a lasat o impresia chiar atat de puternica... nu stiu daca intentionat sau nu, dar sfarsitul e prea de duzina... Coelho incearca ceva pe tot parcursul cartii dar in final nu iese decat un roman ieftin... asta e parerea mea, ceea ce inseamna ca pot exista si persoane carora chiar le place brazilianul.
si mai este dedicatia de la inceputul cartii catre acel "fan", dedicatie care nu-si gaseste raspunsul prin carte... autorul incearca sa-i explice ca viata nu e formata numai din vise, dar chiar asta ii da: un vis... la urma urmei, orice fata fara cultura, care nu cunoaste cliseele vietii, poate ajunge o prostituata de succes, fapt ce ii va folosi in gasirea printului pe care il astepta din copilarie... recunosc ca sunt si unele parti bune ale cartii, mai ales pasajele de cultura generala, unele sentimente traite de Maria, dar per total... este o carte cu care sa-ti umpli usor timpul si care nu te lasa cu o prea mare satisfactie dupa ce o termini de citit.
Mumu
Ai dreptate...finalul e deplorabil...ca si cum s-ar fi consumat mult prea repede ideile...Happy-end pentru cititorii fericiti ce-si sterg pe furis lacrima aparuta in coltul ochiului...Da.Cartea pe tot parcusul sau nu induce in nici un moment ideea ca se va termina cu bine....finalul e parca lipit cu superglue peste un alt text.Dar nu povestea m-a fascinat pe mine ci ideile aparute,felul in care sunt tratate....intrebarile puse si felul in care se raspunde la ele.Cinstit sa fiu...pentru mine ca barbat cartea m-a facut sa incep sa vad altfel femeile.Daca dupa ce am citit "Parfumul" am mirosit altfel lumea - dupa "11 minute" am inteles multe din gesturile femeilor.Nu stiu de ce asociez aceasta carte cu Kill Bill...O gramada de kitch-uri(asa se scrie?) (a se vedea pictorul boem,pletos,neconventional cu care face dragoste pe masa din bucatarie si caruia ii miros maiinile a vopsea...visul multor dintre voi...femeilor)dar care,intr-un final produce un efect.
Mumu
Si apropos...Cele mai bune carti pe care le-am avut in mana...s-au citit usor.Nu voi incepe sa spun ca Balzac a fost un geniu doar pentru ca este dificil de citit....sau ca James Joyce are de spus mai multe decat Marquez....Un stil elaborat si dificil nu implica neaparat si un flux de idei...
Fausta
pai trebuia sa fie un personaj care sa nu se incadreze in tipicurile clientilor ei... care sa fie satul de sex si care sa vrea ceva mai mult.... iar faptul ca e pictor barbos si pletos, total neconventional, e un mod de a arata ca cei care se aseamana se aduna... si ea era neconventionala,cel putin asa ii placea sa creada ca era... find una din justificarile pe care le aducea meriei pe care o practica, dar sfarsitul il poti intrezari din reticenta cu care discuta cu bibliotecara... fata de ea, ii era rusine, frica, sa recunoasca ce viata avea... tot la print visa, la ferma ei, iar la Coelho..."visele devin realitate"... chiar daca spune ca nu e asa...
Fausta
QUOTE (Mumu @ 9 Jun 2004, 09:49 AM)
Si apropos...Cele mai bune carti pe care le-am avut in mana...s-au citit usor.Nu voi incepe sa spun ca Balzac a fost un geniu doar pentru ca este dificil de citit....sau ca James Joyce are de spus mai multe decat Marquez....Un stil elaborat si dificil nu implica neaparat si un flux de idei...

aici ai dreptate.... nu am spus ca daca e usor de citit e neaparat un scriitor prost, numai ca altele sunt standardele literaturii contemporane si putini sunt scriitorii care sa le atinga.
Coelho a contribuit cu Alchimistul... dar s-a oprit la el. Urmatoarele romane sunt slabute, nu rele dar nici bune, doar acceptabile...
Mumu
Hmmm...da...Era satul de sex...Dar in carte...Toata cartea este scrisa din perspectiva Mariei..nu?In afara de cateva pagini unde sunt prezentate gandurile pictorului...si ce zice el?Ca el e satul de sex si nu vrea decat sa-si gaseasca un stimul ca sexul sa reinceapa sa atraga.Tipul avea nevoie de o prostituata.Pentru ce?Pentru ca era satula de sex?Nu.Pentru a-l invata sa retraiasca pasiunea.Pentru el sexul devenise un izvor secat.Si avea nevoie de cineva sa-i dea din nou viata.Pe de alta parte in schimb....Maria...traia doar o iluzie.O iluzie voluntara.Iluzia dragostei.Pur si simplu personajele astea aveau nevoie una de altul Dar din motive diferite....dar nicidecum din dragoste.Desigur...cartea este deschisa...fiecare intelege ce vrea...fiecare retine emanuntele ce-l intereseaza in mod direct.Asta e si scopul cartii...
Fausta
nu, nu avea nevoie de o prostituata... avea nevoie de "posesoarea luminii"... sex putea face cu oricine, numai ca lipseau sentimentele.... ce a facut Maria asa mult incat sa-l invete sa retraiasca pasiunea doar cu meseria pe care o practica?
Mumu
Am inceput ieri sa citesc "alchimistul"...inceputul e promitator...Cat despre standarde...literatura contemporana,literatura postoderna,moderna...eu nu reprezint nici una nici celalata.Eu sunt eu...eu imi impun propriiile standarde si limite.Si nu e vorba de o intrecere...de limite si sub-limite.Este vorba exclusiv de cititor si de ce se asteapta el sa gasesca in cartea respectiva.Daca Cehov a fost un "bun" al vremurilor sale nu inseamna ca ar trebui sa-l resoing pe Dostoevski ca nu s-a ridicat la nivelul celui dintai.Poate pentru majoritate asa este dar pentru mine...nu.Si ce daca toata lumea ar spune ca Marquez este mai bun decat Coelho...Mie imi place mai mult Coelho...Argumente de genul ca nu se ridica la standardele unei epoci nu sunt viabile.O opera nu este facuta pentru o epoca ci pentru cititor.
Diana-Maria
M-ati facut sa ma duc sa cumpar cartea!
biggrin.gif
Mumu
QUOTE (Diana-Maria @ 9 Jun 2004, 12:52 PM)
M-ati facut sa ma duc sa cumpar cartea!
biggrin.gif

Abia astept sa o citesti si sa ne moderezi discutia.Eu zic ca se merita a fi citita.Din pacate nu am citit decat versiunea in rusa.Am gasit-o pe net si mi-am scos-o la imprimanta la lucru...
Dark Angel
Mumu, ai citit "Razboinicul Luminii" de Pablo Coelo? Mie mi-a placut.
Mumu
Cinstit sa fiu...l-am cam evitat.Coelho e prea la moda.A salvat librariile romanesti de la faliment...Si nu am vrut sa citesc ceva doar pentru a fi in rand cu lumea.Recunosc.Am gresit.Razboinicul luminii o am.Mi-am tras-o si pe asta la imprimanta...dar asteapta la rand...dupa "alchimistul".
marooned
OAI, OAI, OAI, CE MA BUCUR CA POT CITI SI EU CE MAI CITESTE LUMEA:)
acuma citesc Aglaja Veteranyi-"De ce fierbe copilul in mamaliga", insa mi se pare destul de trista si desi e subtire cartea si se poate citi in cateva ore, ma tot uit la ea si parca nu pot inghiti numa cateva pagini pe zi, ca ma deprima...Nora Iuga face o traducere super. Recitesc insa David Lodge cu acceasi mare placere si ma gandesc cati dintre profii si stundentii pe care i-am cunoscut se potrivesc cartilor lui si cati ar putea servi de personaje...smile.gif)
Coelho e ok, da' si io am impresia ca daca ai citit una,le-ai cam citit pe toate, desi s-ar putea sa ma insel, avad in vedere ca inca nu am citit "11 minute."
O carte de citit atunci cand sunteti in toane proaste si n-aveti chef de filosofeli si dureri de cap este cartea de povesti a lui A.A.Milne-POOH.e o carte pt copii da' ii asa de faina si povestile sunt asa de bine scrise incat prima data cand am dat de cartea in original, am vrut sa o declar perduta si sa nu o mai duc la biblioteca:),da' am dus-o pana la urma ca aveam remuscari ca privez natiunea sa aiba acces la cultura.
Mumu
De ce fierbe copilul in mamaliga?Intrigant nume....ar trebui sa pun mana si pe asta....suna interesant.Dar in rest...lumea citeste ce vrea...inclusiv POOH....si eu m-am apucat de Ultimul Mohican acum o saptamana...sau legendele olimpului ca remediu in fata stresului...Decat Balzac....mai bine asa ceva....sau de ce dracu ma leg eu de Balzac James Joyce....Ulisses...ala e chinul cel mare.....Noi ne cautam linistea in carti si nu gasim decat nelinisti si descoperim doar angoase....Totusi...mai avem nevoie si de iarba...
Dark Angel
Un razboinic al luminii stie ce vrea si n-are nevoie sa-si piarda timpul cu explicatiile. Razboinicul citeste mesajele in multi barbati si femei pe care ii cunoaste. Nu se lasa niciodata inselat de aparente si-si face un punct de onoare din a ramane tacut cand ei cauta sa-l impresioneze. Dar se foloseste de fiecare imprejurare pentru a-si corecta defectele, intrucat ceilalti sunt intotdeauna o buna oglinda. Un razboinic profita de orice imprejurare pentru a trage invataminte.
El stie ca bataliile pe care le-a dat in trecut au sfarsit intotdeauna prin a-l invata cate ceva.Dar invatamintele acestea l-au facut pe razboinic sa sufere mai mult decat ar fi fost necesar. Nu doar o data si-a pierdut timpul, luptand pentru o minciuna. Si a suferit pentru persoane care nu erau la inaltimea dragostei lui. Invingatorii nu repeta aceeasi greseala. Tocmai de aceea razboinicul isi risca inima numai pentru ceea ce merita.
Un razboinic al luminii stie ca anumite momente se repeta. Deseori se vede pus in fata acelorasi probleme si situatii pe care le mai infruntase; se simte atunci deprimat, gandindu-se ca e incapabil sa progreseze in viata, de vreme ce momentele dificile revin. “Am mai trecut prin asta”, ii reproseaza el inimii sale. “Intr-adevar, ai mai trecut prin asta”, ii raspunde inima. “Dar n-ai trecut niciodata dincolo de asta” Razboinicul intelege atunci ca experientele repetate au un singur scop: sa-l invete ceea ce nu vrea sa invete.

Cam atat pentru inceput...mai postez daca vreti sa mai cititi... wink.gif
Cordelia
Interesanta discutia despre 11 minute. Am citit-o si eu ca de altfel tot ce a aparut in romaneste de Coelho. Si mi-a facut o impresie deplorabila. Nu neaparat pentru ca e stilul prea usor sau pentru ca sfarsitul e cat se poate de anost sau pentru ca perceptia lui despre sensibilitatea feminina e destul de departe de realitate ci pentru ca e o carte care nu te schimba. Dupa parerea mea o carte e ca o calatorie: te ia de dintr-un loc si te aduce in altul . Ori Coelho ne pacaleste: ne ia , ne ridica pe sus , ne promite ceva nemaivazut si cand cobori iti dai seama ca esti in acelasi loc , neschimbat , poate doar putin ametit.
As vrea sa propun un alt autor pe care l-am citit de curand si anume Jose Saramago cu Evanghelia dupa Isus Cristos. Dupa parerea mea e o carte care chiar daca nu-ti schimba viata cel putin te face sa te indoiesti de unele lucruri pe care le credeai sigure.
47462
Ati vazut filmul "Briget Jones diary"? Daca da va anunt ca a fost facut dupa cartea "Jurnalul lui Briget Jones" de Helen Fielding care e bestiala! a aparut si partea a doua...merita cititta.
Jazz
Acum cinci milioane de ani am inceput sa citesc "The Fundamentals of Extremism. The Christian Right in America".
O carte despre fundamentalistii crestini, protestanti si catolici. Control mintii si o relatie stransa intre fundamentalism, discriminare, intoleranta.
Tot mai trag de ea, nu pentru ca nu ar fi interesanta ci pentru ca imi lipseste timpul ala in care deschideam o carte si nu o lasam din mana pana la final.
kristina
QUOTE (flower @ 9 Jun 2004, 03:18 PM)
Mumu, ai citit "Razboinicul Luminii" de Pablo Coelo? Mie mi-a placut.

Saracul Paulo e atat de citit incat numele lui cu greu poate fi reprodus corect......
Mumu
Kristina....nu fii cinica...nu e locul....
O intrebare... eu stiu ca se citeste "coelio" altii pronunta asa cum se scrie "coelho"....care e varianta corecta?Sa nu ma fac de rusine nu de alta...
Fausta
wink.gif Coelho
mitzike
Am reluat Dune, si am ajuns la Imparatul zeu. (mi-e dor de o sesiune de nu mai pot, citeam de rupeam, si nu erau cursuri....), mai dau la o faculta numai de dragul de a fi student cool.gif
mogaldeatza
Subscriu smile.gif . Am inceput trei carti si nu stiu cand voi reusi sa le termin.
Fausta
"Am inceput trei carti si nu stiu cand voi reusi sa le termin. "

eu auzisem ca e bine sa ai o carte pentru a o citi seara, inainte de culcare, care sa nu te tina prea mult lipita de ea, sa te plictisesti si sa adormi; una pentru a o citi cand esti de ex pe tren ca sa treaca repede timpul, in caz ca ai drum lung... si a treia, de preferinta un documentar pentru cultura generala.
ale tale in ce momente le citesti si care sunt cartile?
Blakut
Seara: citesc cat pot, ca nu stiu cat mai am timp. La liceu citeam cat puteam (vai, ce frumos suna liceu si un verb la timpul trecut in aceeasi propozitie, sper sa fi trecut...) in orele plictisitoare, iar in metrou sau tren citesc iar,insa ceva care nu necesita concentrare.

Acum citesc (si ma chinui sa termin) Orbitor de Cartarescu, adorm insa de fiecare data. (si mai si visez urat)

Eclectic
Decameron.
Fausta
daca tot am pus intrebarea o sa raspund si eu la ea.... acu e sesiune asa ca am o lista destul de lunga, dar referitor la cum citeam in liceu... pai literatura franceza sigur nu am avut-o la bac... wink.gif

decameronul... l-am citit si eu candva, pacat insa ca nu mai retin prea multe din el... oricum, stiu ca mi-a placut mult, mai ales ca inca ador povestile... de toate felurile cool.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.