Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
mdA!
QUOTE (doro @ 30 Oct 2006, 05:04 PM)
Emil Cioran- Pe culmile disperari
Nu stiu daca o sa inteleg ceva din ea... la anii mei...

adica?
dor
adica, la 15 ani ai mei nu stiu cate o sa inteleg.
azi am luat cartea da' vreau sa ma apuc maine de ea.
Oktober
QUOTE (doro @ 30 Oct 2006, 05:04 PM)
Emil Cioran- Pe culmile disperari
Nu stiu daca o sa inteleg ceva din ea... la anii mei...

Daca la anii tai nu intelegi, mai tarziu nu ai nicio sansa. biggrin.gif

Citesc Mario Vargas Llosa - Scrisori catre un tanar romancier. Dezamagitor. Naivitati, banalitati, rar ceva interesant. Cred ca e "vina" lui Umberto Eco. tongue.gif
exergy33
Takashi Arima - Umbra lui Ulise
mdA!
QUOTE (doro @ 30 Oct 2006, 11:35 PM)
adica, la 15 ani ai mei nu stiu cate o sa inteleg.
azi am luat cartea da' vreau sa ma apuc maine de ea.

adevarat.. eu aveam 16 ani cand citeam "pe culmile disperarii".
totusi, nu mi-a amintesc atat de inaccesibil pe Cioran, chiar si pentru varsta aceea...
sa-mi zici cum ti-a parut.
dor
am citit cam 40 de pagini. E "comestibila" cartea, si imi place mult wink.gif
Oktober
QUOTE (doro @ 1 Nov 2006, 07:47 PM)
am citit cam 40 de pagini. E "comestibila" cartea, si imi place mult wink.gif

E de inteles ca iti place. Cioran nu era mult mai mare ca tine cand a scris-o. smile.gif
Yorick
"Tobit" - Ştefan Agopian. tipa de la anticariat o dădea cu 1 leu.* biggrin.gif
____________
* uh... cartea...
factura
Am inteles ca-i vorba de carte ohyeah.gif ,dar daca imi este permis sa intreb...unde? ohmy.gif Eu am tot cautat Agopian...dar n-am gasit decat Fric.Si nu la anticar.
Yorick
eh, din fericire, la anticariatul din Alba Iulia cărţile sunt la un preţ foarte mic, mult mai mic decât tarifele practicate îndeobşte prin capitală. cred că proprietarul nu prea le are cu literatura, altfel nu-mi explic. wink.gif

dacă vrei neapărat să faci rost, printre altele, de "Tobit", caută la Polirom.
factura
Multumesc. wink.gif
Kyklos
În privinţa anticarilor nu e singurul...cunosc un bătrân care vinde opere scrise de Balzac cu 2 lei ...pe un pahar de ţuică .
eyes_wide_shut
insuportabila usuratate a fiintei, kundera
Arlequine
QUOTE (eyes_wide_shut @ 3 Nov 2006, 08:31 PM)
insuportabila usuratate a fiintei, kundera

'si-atunci ce sa alegem? greutatea sau usuratatea?'
minunata carte. minunat kundera de altfel wink.gif
eyes_wide_shut
nu stiu cat de minunat e kundera, poate ca e, dar titlul e inspirat, iar eu, sensibil, ma duc dupa el smile.gif
Arlequine
dincolo de cinismul cronic si kundera e un sensibil tongue.gif
Nefertiti
R.G. Waldeck, Athenee Palace
morpheus_rise
Frumos, toata lumea cititi cartzi grele, is curios cu cat mai ramanetzi din ea! :)
O carte destul de intresanta e scrisa de Mireille Calmel - Seria Jocl Lupoaicelor - aventura petrecuta in sec 16, acu citesc vol 2
Si o alta carte recomandata pt cunoscatori si pt diversificare este: Ahmad Ibn Souleiman - Cartea voluptatii. Merita pusa in practica, ies multe senzatzii tari, daca prietena/amanta va sustzine



iniya
Andrei Plesu "Despre bucurie in est si in vest"
Aramis
morpheus_rise, lectura placuta si te rog ca pe viitor sa scrii fata "sh", "tz" pe acest forum smile.gif

Multumesc anticipat!

Eu tot nu am apucat sa termin Idiotul din simplul motiv ca sunt nevoita sa incep "Teoria transmiterii informatiei" sad.gif
calfa
Acum citesc ... "Numerele Naturii. Ireala realitate a imaginatiei matematice."

Dar mai ales, imi face mare placere sa citesc macar cateva randuri semnate ... Aramis. smile.gif

Teoria ca Teoria ... dar practica ne omoara ... sad.gif

Oricum, lecturi cat mai placute ! thumb_yello.gif

p.s. Asta ar fi mesajul meu cu numarul 2000 ...
Nefertiti
Monica Ali, Brick Lane
Veldrin Algol-Nyx
Alchimistul si e genu' de carte pe care s-o citesti intr-o noapte! (nu-i de mirare ca acitit-o si Becali (daca a citit-o ) ohyeah.gif )
exergy33
Am in plan sa citesc Unul, nici unul si o suta de mii de Luigi Pirandello . smile.gif
dor
Mircea Eliade- Istoria credintelor si ideilor religioase
calfa
Recitesc ... Natura umana (Opere, vol. 3) de D.W. Winnicott. smile.gif
iniya
Infomania-Catalin Mosoia
factura
Elias Canetti-Facla in ureche.Fascinat sa descoperi(din ce in ce mai des) cat de maturi pot fi unii la 20 de ani...
Nefertiti
Am găsit "Ochii jupîniţei" woot_jump.gif , din seria aia cu logofătul Radu Andronic wub.gif .
iniya
"Spovedanie la Tanacu"-Tatiana Niculescu bran (roman jurnalistic)
calfa
Printre altele (intodeauna mai sunt si altele biggrin.gif ) recitesc Tehnicile NLP. spoton.gif Cu alti ochi. laugh.gif
cactus
Alan Lightman - "Und immer wieder die Zeit" - Einstein´s Dream - Heyne-ISBN Nr. 3-453-09241-4 - cool hh.gif ohyeah.gif blink.gif
The Dude
Cactus frate mai dat pe spate....ai dat ISBN-ul...Cred ca mai importanta era Editura si anul...dar vorba ta: coool

Acuma pe bune a scris Heyne asa ceva...sau e vorba de editura aia deocheata unde a aparut si "Deep Throat" ???

Sau parca ala era Heinrich Heine nu Heyne...Scoate-ma din ceatza frate ???
cactus
QUOTE (The Dude @ 6 Dec 2006, 11:20 AM)
Cactus frate mai dat pe spate....ai dat ISBN-ul...Cred ca mai importanta era Editura si anul...dar vorba ta: coool

Acuma pe bune a scris Heyne asa ceva...sau e vorba de editura aia deocheata unde a aparut si "Deep Throat" ???

Sau parca ala era Heinrich Heine nu Heyne...Scoate-ma din ceatza frate ???

Pe spate te-ai dat singur... fiindca , neamtz fiind, stii ca exista Wilhelm Heyne Verlag - München
DECI, ca sa te scot din ceatza:
Alan Lightman = una bukatzika autor
Titlu original: Einsteins´s Dreams aparuta in 1993 in Pantheon Books, New York
Titlu german: Und immer wieder die Zeit
Tradus din lb. engléza de Friedrich Griese
Editia a 2-a; tiparita in Germania in 1996 la W.Heyne Verlag GmbH & Co. KG München; colectzia Heyne Allgemeine Reihe Best.-Nr. 01/9719; numar pagini 207; pretz (atunci) 16,90 DM

spoton.gif ohyeah.gif cool, man

Edit: ISBN-Nr: 3-453-09241-4 = nr. international de identificare a cartii (un fel de Ident.-Nr.....)
The Dude
QUOTE (cactus @ 6 Dec 2006, 11:49 AM)
Edit: ISBN-Nr: 3-453-09241-4 = nr. international de identificare a cartii (un fel de Ident.-Nr.....)

Merci frumos de explicatiune...Sunt patron de editura de carte...si am cateva motive serioase sa cred ca stiu un picutz mai bine ca tine ce e si cum se obtine un ISBN ( International Standard Book Number)

In rest iti multumesc de precizari si te informez la randul meu ca editura despre care vorbeam eu a publicat multe carti deocheate...daca despre ea e vorba...Se numeste HEYNE si face parte din grupul "Random House Bertelsmann"...De vreo 20 de ani incoace ea publica multe chestii ce se pot incadra in unele din categoriile socotite "subculturale" dar care au o mare audienta la public..am cumparat drepturi de autor de la ei in Primavara trecuta..

Imi cer scuze ca din cauza confuziei te-am putut considera un astfel de cititor...desi nu sunt sigur ca am de ce...Eu insumi apreciez literatura de gen si n-am deloc o impresie prefabricata despre cei asemeni mie...Ca sa nu mai fie nici un dubiu eu vorbesc despre: Heyne Verlag, Bayerstraße 71-73, D-80335 München

P.S....nu sunt neamt....si nici bulgar nu sunt thumb_yello.gif
cactus
ok; leave it...
The Dude
QUOTE (cactus @ 6 Dec 2006, 04:45 PM)
ok; leave it...



no, i won't....



Anuntul corect trebuia formulat asa:

"Und immer wieder die Zeit" (org. "Einstein´s Dream")- Alan Lightman, Ed. Heyne 1996

ISBN-ul nu foloseste la nimic in cazul cititorilor...sau ma rog la foarte putin, trebuie ca cineva sa faca o mare pasiune pentru o carte astfel ca numarul asta sa il poata ajuta intrun fel sa o identifice...si asta numai pentru publicatiile de dupa 1965.


Revenind dupa scurtul (si nedoritul ) intermediu...cum e, si despre ce e cartea aia ??? Heyne publica lucruri foarte interesante, si poate chiar imi dai o mana de ajutor...Sau e tot despre filozofie (in cazul tau o chestiune profesionala)
calfa
Acum (re)citesc o biografie a lui Lenin. laugh.gif


off topic: The Dude, de ce incerci sa introduci un standard pe un subiect atat de relaxat ? biggrin.gif

Hai sa ne concentram pe a mentiona titlul, si cine vrea sa dea alte date de identificare sa fie liber sa le formuleze dupa bunul plac. smile.gif
The Dude
k.....sorry,
Olaf
Terry Pratchett - Night Watch
Nefertiti
Stelian Tănase, L.A. vs N.Y (Jurnal american)
Cla
De nu stiu a câta oara... Indro Montanelli - Istoria Grecilor

Si azi mi s-a facut iarasi o pofta de Winnetou! biggrin.gif
cactus
N. Nosov - "Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai" - spoton.gif
exergy33
Andrei Makine - Pamantul si cerul
rebel
Digital Fortress, Dan Brown
Frisky
Numerele naturii- Ian Stewart
Tinkerbell
Norman Manea - Intoarcerea huliganului

Later edit: Lumea spune ca va fi Nobelul pentru literatura de anul viitor, oricum a primit anul acesta Medicis Etranger, exact ca si Orhan Pamuk anul trecut, va sa zica e pe drumul cel bun.
Ar fi ceva sa fie el primul scriitor nascut in Romania, care scrie numai in limba romana (acum este stabilit in State), laureat al Nobelului.
yronick
Gabriel Liiceanu - "Apel catre lichele"
Yvonne
Zbor deasupra unui cuib de cuci.
tikky
QUOTE (Don Quijote @ 12 Dec 2006, 02:03 PM)
Zbor deasupra unui cuib de cuci.

wow. am inteles ca autorul (K. kesey) chiar a stat o perioada de timp intr-un azil pentru a strange informatia pentru carte.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.