Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Nefertiti
Julian Barnes, Nimicul de temut
teocris
Oana Pellea - Jurnal
Nefertiti
Ordinea naturala a lucrurilor
Gabici
Erich Knight - "Mai presus de toate"
rocsana
GUNTER GRASS-ANESTEZIE LOCALA
Nefertiti
Impotriva fericirii
Johann_Moritz
Stanislav Lem, Solaris. de cand am vazut filmul lui Tarkovsky am tot cautat cartea. In final mi-a gasit-o o colega de serviciu intr-un anticariat.
Trivia: Lem pare obsedat de sunete si de descriera acestora cu acuratete.
lalapuputoy
Elias Canetti - Masele si puterea
Aramis
Carti de specialitate pentru masterat (ceva despre noise reduction) si un tutorial despre automate programabile wub.gif
Camy03
Christine - Steven King -> foarte captivanta wub.gif
dascalita
Pasarile mari nu canta, de Banu Radulescu
Nefertiti
Eu si Dali
Nefertiti
Matei Visniec - Cafeneaua Pas-Parol
Camy03
Insfarsit, "Mecanica Inimii" de Mathias Malzieu... pe care am asteptat-o atat de mult si care e atat de frumoasa sorry.gif
Gabici
Petru Popescu - "Prins"; e atat de dureros de real; cand il citesc paraca ma ia si pe mine cu dureri de cap... rolleyes.gif
factura
QUOTE(Titus Herbert @ 13 May 2009, 03:53 PM) *
Zenobia - Gellu Naum



imi permit aici.
''Prea multe lucruri ne solicita si,dat fiind mecanismul echivoc al solicitarii ,prea multe cuvinte se ingramadesc sa le cuprinda,sa le ascunda in labirintul lor inutil si inselator-de aceea poate ca,pe alocuri,am sa spun ce nu trebuia spus;oricum sunt convins ca fiecare va medita mai mult asupra surplusurilor lasand la o parte starea in care plutesc,pe dedesubt,ca un inotator subacvatic,de exemplu.
Dar exista si vuietul acela si capacitatea fiecaruia de a-l percepe...''

N-as vrea sa zic ca as vrea sa vorbesc cu toti oamenii care au citit Zenobia,as vrea sa zic ca as vrea sa nu vorbesc cu toti oamenii care au citit Zenobia.

Ca sa fiu in topic,
tocmai am terminat recitirea lui Gabriel Garcia Marquez-Un veac de singuratate.


Nefertiti
Kaputt, Curzio Malaparte
Johann_Moritz
QUOTE(nefertiti @ 20 Nov 2009, 11:15 AM) *
Kaputt, Curzio Malaparte

Oarecum off topic: ai vazut Calatoria lui Gruber?
Anti topic: citesti prea mult! Ti-am mai sups! ohyeah.gif
Nefertiti
Nu l-am vazut, o sa il caut. Am mai zis ca il caut si am uitat, bine ca mi-ai amintit.

Nuuuu citesc prea mult. Pana la primavara asta o sa fac, sunt ca ursii care hiberneaza. ohyeah.gif
Johann_Moritz
Mult, cel putin in comparatie cu mine, care abia aseara am reusit sa termin Solaris (carte de doar 290 pg) si asta pt.a ma reintoarce la Kissinger. sorry.gif
Nefertiti
Pai ma uit la teve doar la fotbal, la cate un documentar si o data sau de doua ori pe saptamana la stiri. devil.gif

Inseamna ca nu citesti ce trebuie. laugh.gif
Aramis
Tocmai am terminat seria Fundatia de Asimov biggrin.gif
Rovaniemi
QUOTE(Aramis @ 22 Nov 2009, 06:38 PM) *
Tocmai am terminat seria Fundatia de Asimov biggrin.gif


thumb_yello.gif Back to the SF classics ...
Erwin
Marte Roşu - Kim Stanley Robinson (tocmai am cumpărat la reducere cele 3 volume ale trilogiei) poate reuşesc să le citesc īn secolul ăsta... biggrin.gif

Kumarbi, Solaris e una dintre puţinele cărţi pe care le-am recitit şi mi-au provocat de fiecare dată acelaşi sentiment (de groază...) smile.gif
Johann_Moritz
Groaza? De ce?
Mie mi-a provocat un sentiment mai degraba placut, in conditiile in care insa vazusem filmul cu ceva timp inainte asa ca stiam la ce sa ma astept. Adevarat, atunci cand am vazut filmul, dupa primele 20 min si eu ma asteptam la ceva horror, dar nu a fost cazul.
Mi-au placut la nebunie anumite pasaje mai filosofice, de fapt, pt. asta am si cautat cartea: dupa ce am vazut filmul, mi-am dat seama ca ideile trebuie sa fi fost ceva mai elaborate si chiar asa a fost, chiar daca ma asteptam la si mai multa filosofie.
Oricum, o lectura placuta si daca am tras de ea cam mult, nu e vina lui Lem. sorry.gif
Gabici
Am terminat de Marc Levy "Unde esti?" si m-am repezit imediat sa incep "Despre dragoste si umbra" de Isabel Allende.
Prima avea subiect interesant dar abordat gresit. A doua...ce sa zic? Deocamdata sunt la inceput, dar e clar...acelasi stil inconfundabil a la Allende. thumb_yello.gif
Aramis
Brian Herbert - Cruciada masinilor
Dan Brown - Simbolul pierdut ( laugh.gif )
March
"Amintirile şi poveştile mai deocheate" ale lui Neagu Djuvara aparute la Humanitas.
E delicioasa !
Nefertiti
Alejo Carpentier, Recursul la metoda
Johann_Moritz
Joseph Conrad, Heart of Darkness
O caut de multisor si abia am gasit-o pe net si in engleza. Din doua motive: scenariul la Apocalipsa acum e puternic inspirat de carte si am gasit referiri la ea unde nu te-ai astepta - Hannah Arendt, Originile totalitarismului. Arendt o gaseste oarecum definitorie pt. mentalitatea europeana a sfarsitului de secol XIX fata de Africa.
exergy33
Ioan Petru Culianu - Cult.Magie.Erezii
exergy33
George Sand, Doamnele verzi
factura
Lumina de august -William Faulkner

''Acum se apropia de usa.Era foarte aproape;stia pana la una cate trepte invizibile sunt pana acolo,trepte pe care omul ce-l ducea in brate avea sa le coboare cu grija aceea infinita si tacuta.Simtea pe obraz rasuflarea linistita,grabita si calda a omului;sub el simtea bratele incordate si tepene,bocceaua moale in care stia ca-i sunt hainele luate in intuneric pe pipaitalea.Omul se opri.Cand se apleca,picioarele copilului alunecara si atinsera podeaua.Degetele se inchircira dand de raceala de fier a scandurii.Omul vorbi,pentru prima data.''Stai drept'',zise el.Si atunci copilul stiu cine e.''-(tr.Radu Lupan)
Camy03
Copila - Stea de Jerry Spinelli, o carte ușoară din colecția Junior apărută la Nemira.
Mie mi-a placut tocmai pentru că este inedită. Chiar dacă recomandarea era pentru cei peste 10 ani, eu cred că ei nu ar ințelege mesajul așa cum trebuie.
fiica_lunii
"Agonie si extaz" de Irving Stone, o carte foarte buna despre viata lui Michelangello Bonarotti. E o carte pe care mi-o doream foarte mult, dar era cam scumpa (48 lei). Dar pana la urma am facut un efort si in sfarsit mi-am achizitionat-o. Are 665 pagini si abia am ajuns pe la 3 sute si ceva.... dar daca as putea, nu as lasa-o din mana.
Cu ajutorul ei poti intelege mai bine geniul lui Michelangello si motivul pentru care era considerat un om foarte dificil cu care "nu te puteai intelege" (conform descrierii unora din cei care l-au cunoscut).
Boudicca
Trebuie sa recunosc ca de cand a inceput facultatea nu am citit nimic (in afara lecturilor pt facultate). Am inceput vreo 2 carti, dar nu le-am terminat. Acum, ca sunt in vacanta, am pus mana pe o carte Guy de Maupassant, Bel Ami. Incerc sa citesc in franceza, sa vad cat inteleg rolleyes.gif.
Boudicca
Am citit Ca apa pentru ciocolata de Laura Esquivel. Draguta cartea. Interesanta asocierea fiecarei luni unei retete culinare si legatura dintre aceasta reteta si viata. In general, povestea de dragoste si viata - cam siropos.
Gabici
Boll - "Onoarea pierduta a Katharinei Blum"
Parca as citi notitele unui detectiv, cel putin asa pare dupa primele 15 pagini. ohyeah.gif
Aramis
Batalia Corrinului, Brian Herbert
Catunul, William Faulkner
Nefertiti
Alejo Carpentier, Ritualul primaverii
Camy03
wub.gif Dulce companie - Laura Restrepo
Gabici
Citesc in paralel "Memoriile unui antisemit" si "Palatul lunii".
Prima prezinta viata unui tanar in anii '30 in Bucuresti, cea de-a doua tot viata unui tanar, dar in anii '60, in New York.
Rezulta o comparatie interesanta rolleyes.gif
Erwin
Marte Roşu - Kim Stanley Robinson. Trilogia marţiană. Terraformarea planetei Marte. Marţienizarea pămāntenilor. smile.gif
exergy33
Ion Agārbiceanu , Domnişoara Ana
Nefertiti
Anatoli Vinogradov, Defaimarea lui Paganini
Gabici
QUOTE(exergy33 @ 19 Jan 2010, 05:59 PM) *
Ion Agārbiceanu , Domnişoara Ana

Poti sa spui doua-trei cuvinte despre carte?
Aramis
In pauzele de invatat pentru sesiune recitesc Shogun. Mereu m-a fascinat cartea asta si imi pare atat de bine ca am reusit sa cumpar editia noua scoasa de Adevarul biggrin.gif
morfeus
smile.gif) destul de grea cartea ptr sesiune

ce mi-a placut, o carte ptr suflet

Toltec Wisdom of Don Miguel Ruiz
This three-book set by bestselling author don Miguel Ruiz offers his most widely acclaimed works:

The Four Agreements reveals the source of self-limiting beliefs that rob us of joy and create needless suffering.

The Mastery of Love illuminates the fear-based beliefs and assumptions that undermine love and lead to suffering and drama in our relationships.

The Voice of Knowledge reminds us of a profound

Viata , dragostea si principiile uzuale ale sufletului sunt adevaruri universal-valabile omenirii, nu lumii moderne !
Ca si descrierea diferentei dintre un filozof chinez si unul occidental, cel chinez stie sa descrie infinitul in cuvinte,
asa si aceste carti sunt mai concise decat cultura moderna, fiind o suma a cunostintelor unei civilizatii ! thumb_yello.gif
Johann_Moritz
QUOTE(Aramis @ 26 Jan 2010, 10:06 PM) *
In pauzele de invatat pentru sesiune recitesc Shogun. Mereu m-a fascinat cartea asta si imi pare atat de bine ca am reusit sa cumpar editia noua scoasa de Adevarul biggrin.gif

Si eu am citit-o intr-o sesiune, in anul 3 de facultate. Nu aveam niciun chef sa invat si, ca sa nu ma simt vinovat ca pierd pur si simplu timpul, m-am apucat sa o recitesc. Nu invatam dar macam indeplineam un act de cultura. LOL!
Aramis
Azi am terminat si cu Shogun, asa ca este necesar sa ma apuc de "Circuite si Sisteme Neliniare". Nu stiu daca e datorita orei, sau a muzicii pe care o ascult, dar incep sa fac legatura intre subiecte si parca se mai ridica ceata (desi, sa nu exageram, tot exista riscul unei coliziuni).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.