Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
exergy33
QUOTE(exergy33 @ 15 Dec 2012, 07:45 PM) *
Tocmai am terminat Barbati care urasc femeile de Stieg Larsson wink.gif


Am terminat si Fata care s-a jucat cu focul, asa ca, in timp record, am parcurs toate filele trilogiei lui Stieg Larsson.
Adevarul ca le-am citit 'deandoaselea' pentru ca am inceput cu Castelul din nori s-a sfaramat ... ultima carte a trilogiei rolleyes.gif
Erwin
Am terminat și eu 1Q84. Universul lui Murakami e diferit de orice am citit până acum. Mi-a plăcut, o să citesc și alte cărți ale lui.
exergy33
Arturo Perez Reverte, Clubul Dumas
Boudicca
Japonia, eterna fascinație de Nelly Delay.
exergy33
Am terminat "Regele unei tari ploioase" de Nicolas Freeling si pot spune ca m-a cucerit stilul narativ al autorului ... simplu, putin ironic, putin trist.
Ahriman
"Iubiri Toxice" de Walter Riso
Erwin
Am început "Fata care s-a jucat cu focul" - cartea a doua din seria "Millenium" de Stieg Larsson. Filmul l-am văzut mai demult dar nu mai țin minte mare lucru din el.
exergy33
QUOTE(Erwin @ 9 Jan 2013, 11:47 PM) *
Am început "Fata care s-a jucat cu focul" - cartea a doua din seria "Millenium" de Stieg Larsson. Filmul l-am văzut mai demult dar nu mai țin minte mare lucru din el.

Nu am vazut filmul dar cartea am citit-o pe nerasuflate smile.gif

Aseara am terminat Sotia Pilotului de Anita Shreve ... si mi-a ramas in minte aceasta afirmatie :
"Sa scap de dragoste, se gandi ea, inseamna sa scapi de o covarsitoare povara."
Gryphon
Pink Floyd în roșu – Michele Mari

Mult mai bună decât speram înainte de a mă apuca să o citesc.
Nu e o biografie, cu toate că se spune că e foarte bine documentată. E un roman experimental (era să spun psihedelic). Conține lamentații, confesiuni, mărturii, lamentații din lumea de dincolo, rapoarte, interogații, etc, ale unor personaje mai mult sau mai puțin cunoscute, reale sau chiar imaginare (gnomul Grimble Gromble de ex). Lucrarea e complexă și, la un moment dat, mi-a indus o stare destul de ciudată (psihedelică? - e normal să revin la acest cuvânt).
Cei care iubesc trupa vor înțelege mai bine cartea.
Boudicca
National Geographic Traveler Japonia de Nicholas Bornoff
exergy33
Kjell Ola Dahl, Al Patrulea
... si-mi place wink.gif
exergy33
Recitesc John Le Carre, Omul nostru din Panama.
exergy33
Paul Sussman, Armata lui Cambyses

Titlul e inselator deoarece nu-i vorba de o carte istorica smile.gif
exergy33
Colin Falconer, Teroare
Michelle
Filip Florian- Zilele regelui-excelenta!

Un interviu cu Filip Florian aici
Marduk
"Senzatia mea e ca hidosenia absoluta a comunismului se gaseste de fapt in arhivele astea. Cu restul, ca nu era ulei, ca se lua lumina, ca se cenzurau cartile, ca erau doua ore de program TV, cu tot restul asta imens, desi de o gravitate uriasa, se putea trai....crimele infioratoare facute de Securitate... Mie si azi mi se ridica parul pe brate. Iar faptul ca toate lucrurile astea sunt tainuite pana in anul 2009, mie mi se pare de neimaginat, e uluitor.
Si uitam cu totii cu un talent in acelasi timp admirabil si detestabil. Mazga asta zilnica s-a asezat in atatea straturi peste noi incat a ajuns sa ne fure pana si indignarea, pana si sentimentul minim de justitie si dreptate. Recunosc ca daca am o obsesie sociala pe lumea asta, e clar obsesia mea numarul 1. Desi nu cred ca se va rezolva vreodata."
kikki dee
Marduk tu ce citesti? este un citat sau opinia ta ?
exergy33
S.J.Watson, Inainte sa adorm

smile.gif chiar daca sunt de abia la pag 86, o recomand fara nici un fel de retinere.
exergy33
Bernhard Schlink, Intoarcerea acasa
Marduk
Lucian Boia, "Sfarsitul Occidentului?"
fiatlux
" Elegantza ariciului " Muriel Barberi -cautati-o !!
exergy33
QUOTE(Marduk @ 6 Jun 2013, 01:03 PM) *
Lucian Boia, "Sfarsitul Occidentului?"

Suna tragic ..
Marduk
Suna dar se pare ca asta este realitatea. Occidentul asa cu era pana prin anii 60-70 nu va mai exista, aceasta decadere a occidentului a inceput cu cateva sute de ani inainte ca analistii, scriiitorii, istoricii sa traga un semnal de alarma. Exista o scara evolutiva a civiliztiilor, acestea se dezvolta pana la un punct maxim dupa care nu urmeaza un salt calitativ spiritual, ci decadenta, disparitia, anihilarea sau asimilarea. De la decadenta individului, a dezinteresului acestuia fata de valorile societatii in care traieste, plictiseala, saturatie, lipsuri etc. "dilutia" familiei, a rolului acesteia in societatea respectiva, toate duc la criza sociala, spirituala a societatii respective.
Gryphon
Tocmai am terminat romanul Amsterdam scris de Ian McEwan.
Genul care e ok pentru realizarea unui film comercial. Nimic mai mult.

Am început un clasic: Casa Buddenbrook (Thomas Mann).
exergy33
Liza Marklund - Explozii în Stockholm

... nu e o capodopera a genului dar ma ajuta sa ma familiarizez cu genul policier suedez. Voi cauta si alte carti de-ale autoarei.

Poate imi recomanda careva niste romane politiste/thrillere moderne interesante. Traversez o perioada cu apetit pentru suspans smile.gif
exergy33
Yrsa Sigurdardottir, Suflete Damnate
(scriitoare islandeza, roman politist combinat cu thriller, un fel placut de a construi actiunea ... )
exergy33
Casa Oglinzilor de Jayne Ann Krentz (aka Amanda Quirk)
Erwin
"Despre certitudine" - Ludwig Wittgenstein
exergy33
Ken Follett, Alb Infinit

... a trecut vara si nu mi-am "luat" portia de romane politiste smile.gif
kikki dee
exergy33- daca-mi permiti referitor la "Poate imi recomanda careva niste romane politiste/thrillere moderne interesante. Traversez o perioada cu apetit pentru suspans smile.gif "

Cărţile lui Cussler thumb_yello.gif in special Aurul spartanilor
exergy33
QUOTE(kikki dee @ 7 Oct 2013, 03:49 PM) *
exergy33- daca-mi permiti referitor la "Poate imi recomanda careva niste romane politiste/thrillere moderne interesante. Traversez o perioada cu apetit pentru suspans smile.gif "

Cărţile lui Cussler thumb_yello.gif in special Aurul spartanilor

Multumesc. Am pus-o pe lista smile.gif

Acum savurez Prajitura e dulce la sfarsit de Alan Bradley.
Nu exagerez deloc cand spun ca "o savurez" chiar daca titlul cartii duce cu gandul la produse de cofetarie. In realitate e vorba de o carte ceva mai neconformista si de o eroina pe masura.


Erwin
"Femeile vin de pe Venus, bărbații vin de la băut" - Simona Tache - Mihai Radu

rofl.gif
exergy33
Nicolae Breban, Ingerul de ghips
exergy33
A.I. Odobescu, Fumuri archeologice scornite din lullele prehistorice smile.gif

Chiar asa e scris "lullele" cu doi de "l" ... si a fost publicata in 1873 la Bucuresci. Are doar 22 de pagini dar fiecare pagina isi merita tiparitura.
Mai ales ca ni se da ocazia sa facem cunostinta cu limba română vorbita la acea data.

http://www.4shared.com/office/bmsL3wRSce/1...gice_scorn.html


exergy33
Nicolae Breban, Animale Bolnave
exergy33
Am terminat de recitit Panza de paianjen de Cella Serghi, o carte din Top Ten-ul cartilor preferate pe care o relecturez cam la fiecare doi trei ani.
Acum sunt adancita in filele alteia : Diane Setterfield, A 13-a poveste smile.gif
kikki dee
Pelerinul rus .


exergy33
Primele pagini din Cain si Abel de Jeffrey Archer.
exergy33
Tot aici sunt rolleyes.gif
Cartea asta seamana cu scenariul unui film indian lacrimogen, dar daca am inceput-o vreau s-o duc pana la capat.
exergy33
Connie Willis, Vanturile de la Marble Arch
exergy33
Ira Levin, Sarutul dinaintea mortii
exergy33
Inainte sa plec in concediu am citit "Gambit turcesc" si "Moartea lui Ahile". Acum am inceput "Leviatan".

... cred ca am toate sansele sa ma indragostesc de Fandorin caci de stilul narativ al lui Boris Akunin m-am indragostit deja rolleyes.gif
exergy33
C.C. Hunter, Nascuta la miezul noptii

... fermecatoare wink.gif
exergy33
Carlos Ruiz Zafon, Jocul Ingerului
DDS
Tocmai am terminat Amos Oz - Cutia neagra
Am inceput Nina Berberova - Acompaniatoarea
The Dude
Io (re)citesc Cartea de Bucate Sanda Marin - Cartea Romaneasca 1936....



rolleyes.gif Ma bate gandul sa fac un Cauliflower, Cheese and Mushroom Etoufee drool.gif
exergy33
Am terminat Umbra Vantului de Carlos Ruiz Zafon.
DDS
Am inceput Vrajitorul din Oz (nu din Amos Oz rolleyes.gif )
Anca_M.
Marile sperante-Charles Dickens
exergy33
Tocmai am terminat Colectionarul de Oase de Jeffery Deaver.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.