Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Amaia
Patologie chirurgicala - C. Caloghera. doar a venit sesiunea.. sad.gif
Aramis
Spartacus
shell
salut, sunt noua aici, dar o sa raspund oricum:
"pamantul de sub picioarele ei" de salman rushdie

salut tuturor!
Afrodita
Bine ai venit la Han!!
Ce carte e? Care-i subiectul? Sau macar ce gen e? Ca suna interesant biggrin.gif
chatonel
Autres chroniques de San Francisco
de Armistead Maupin
Afrodita
Eu ma oftic ca nu mai am timp deloc sa citesc...Citesc doar la metrou...De mai bine de o saptamana ma chinui sa termin cartea dragutei de Maitreyi Devi si nu reusesc cry.gif
Mistinguett
Am inceput "Midnight in the garden of good and evil" de John Berendt (dupa care s-a facut filmul cu acelasi titlu de care am tot pomenit eu). Sunt topita dupa film, dar cartea se dovedeste a fi de 10 ori mai buna. O recomand.
shell
n-as putea sa spun in cateva cuvinte despre ce e vorba. actiunea se petrece relativ recent, incepe de prin nii 60 si descrie
pe langa persoanje principale etc descrie societatea americana de prin anii 70, 80 (si nu foarte roz). asa, ca scurt indiciu: persoanjele principale sunt 2 staruri rock indiene care au succes in America. asta e asa, descrierea pentru un promo de televizor. dar de fapt nu asta e problema. oricum, daca e cineva interesat sa o citeasca, are vreo 800 de pagini, si cum acum stiu ca e sesiune...
Afrodita
Aha, in fine, daca zici ca e buna o s-o caut..Eu oricum nu am probleme cu sesiunile acum..Ci cu lipsa timpului din cauza serviciului biggrin.gif Da' trece si asta biggrin.gif
Tink
Citesc acum Zorba Grecul (Alexis Zorbas) de Nikos Kazantzakis si am ajuns la un pasaj care mi-a atras atentia:

"Mi-am amintit de o dimineata in care am descoperit gogoasa unui vierme de matase in scorbura unui copac in clipa cand fluturele sfarama invelisul si se pregatea sa iasa. Am asteptat o buna bucata de timp, dar prea intarzia sa iasa, si eram grabit. Enervat, m-am aplecat si am inceput sa-l incalzesc cu rasuflarea mea. Il incalzeam, nerabdator, si minunea a inceput sa se infiripe sub ochii mei, intr-un ritm mai rapid decat al naturii. Invelisul s-a desfacut, fluturele a iesit tarandu-se, si n-am sa uit niciodata dezgustul care m-a cuprins atunci: aripile ii erau inca lipite si se chinuia zbatandu-se cu tot trupusorul lui sa si le desfaca. Aplecat asupra lui, il ajutam cu rasuflarea mea. In zadar. O rabdatoare maturatie era necesara si desfacerea aripilor trebuia sa se faca incet, la soare; acum era prea tarziu. Rasuflarea mea obligase fluturele sa se iveasca, mototolit, inainte de soroc. Se zbatea, disperat, si dupa cateva secunde imi muri in palma."

Cool Hand Luke
In primul rand, bine v-am gasit, ca sunt nou pe acest forum.
Citesc acum "Un tigru de hartie. Eu, Nica si securitatea" de Bujor Nedelcovici si sunt foarte impresionat. A mai citit cineva cartea asta? Tare mi-ar placea sa pot discuta despre ea. Contine cateva dezvaluiri de-a dreptul senzationale.
Astept provincia biggrin.gif
Aramis
tocmai am inceput De veghe in lanul de secara si mi se pare grozava
Cool Hand Luke
"De veghe in lanul de secara" este una dintre cele mai importante carti ale secolului XX.
Stiati ca asasinul lui John Lennon (Marc Chapman) era un mare fan al lui Salinger?
mogaldeatza

Da, si in plus, exista presupozitia ca multi criminali au fost
influentati de lectura acestei carti.
Oricum merita citita.
"Noua povestiri" (de acelasi autor) ai citit?
flu
Din cele noua povestiri cel mai mult mi-a placut "Teddy"

...
Nicholson nu-si lua privirea de la el, studiindu-l.
- Mi se pare ca pe ultima ta banda spuneai ca la varsta de sase ani ai avut prima ta experienta mistica. E adevarat?
- Eram de sase ani cand am descoperit ca totul este Dumnezeu, si mi s-a ridicat parul vilvoi, spuse Teddy. Imi amintesc ca era intr-o duminica. Sora mea nu era pe-atunci decat un tinc si tocmai isi bea laptele si, asa, dintr-o data, am descoperit ca ea era Dumnezeu si ca laptele era Dumnezeu. vreau sa zic, ea nu facea altceva decat sa-l toarne pe Dumnezeu in Dumnezeu, daca intelegeti ce vreau sa spun.

...
Cool Hand Luke
QUOTE (mogaldeatza @ Jan 27 2004, 12:12 PM)
"Noua povestiri" (de acelasi autor) ai citit?


Numai de trei ori biggrin.gif
Si mie mi-a placut mult "Teddy", dar mai frumoasa este "Pentru Esme, cu dragoste si abjectie".
shell
intr-adevar, "pentru Esme..." este chiar buna.
la noi a aparut si "dulgheri, ridicati grinda acoperisului si Seymour: o prezentare".nici asta nu etse rea. de fapt, cam toate au aceeasi idee destul de bine spusa.
a citit cineva cohen? joaca preferata?
mimi
Citesc "La grande enciclopedia dei miti e delle legende" - de Arthur Cotterell.De obicei citesc mai mult carti "de dragoste", din acelea ptr . "pustime" ca sa le zic asa, nu le citesc ptr. a invata ceva, le citesc ptr. a ma relaxa.Dar din cand in cand mai am nevoie si de cate o carte mai " serioasa".
Descrie ,mai mult de 1250 de personaje din mituri si legende, care apartin a 18 diverse traditii culturale din toata lumea.De la Graci si de la Romani, pana la Scandinavi, Maya si popoarelor Polineziane .
khali
Iau o pauza de la lectura obligatorie pentru examene, ca de obicei. Acum am inceput "Lupul albastru. Povestea lui Genghis-Han" de Yasushi Inoue. Imi place stilul simplu, fara incarcaturi stilistice.
Afrodita
Eu tocmai am inceput "nunta in cer" de Eliade...Si , dupa20 pagini citite, inca nu pot sa-mi dau cu parerea despre carte ..biggrin.gif
Cool Hand Luke
A citit cineva Florin Lazarescu? E un tanar prozator iesean foarte talentat. Are un volum si pe liternet.ro.
Dar Mitos Micleusanu? Tot prozator (si nu numai), dar basarabean.
Daca e cineva care-i cunoaste (ca scriitori, desigur), astept impresii.
Aramis
Am reusit sa termin si eu Spartacus si De veghe in lanulde secara si m-am apucat acum de Vinerea neagra de Doru Munteanu... pana acum promite sa fie interesanta smile.gif
Cool Hand Luke
QUOTE (Mia @ Jan 29 2004, 07:49 AM)
si m-am apucat acum de Vinerea neagra de Doru Munteanu... pana acum promite sa fie interesanta smile.gif

Am auzit de cartea asta, dar nu stiu nimic despre ea. E cumva un roman istoric?
Aramis
Da, este istoric, vorbeste despre perioada imediat urmatoare dictatului de la Viena, drama unui judecator ardelean care povesteste mizeriile facute de hothysti dupa ocupatie, fierberea in care era Romania, dar se si intoarce cu gandul in timp...
Cool Hand Luke
Suna interesant. Poti sa-mi dai cateva detalii despre carte (editura, an)? As vrea s-o caut si eu. Ma intereseaza istoria recenta, mai ales in ceea ce priveste Romania. thx
allexa
Sunt la a doua carte din The dark elf trilogy de R.A. Salvatore. Citesc Exile. Din pacate imi lipseste prima carte Homeland.
Mistinguett
Allexa, cuvantul magic este "library"... Chiar daca nu o au la sucursala ta, ti-o comanda si te anunta cand a venit.
allexa
Da Misti, sunt atat de zapacita ca am uitat de varianta aceasta. rofl.gif Mi-am mai comandat carti asa si ultima oara au fost aduse din Anglia.
Aramis
QUOTE (Cool Hand Luke @ Jan 29 2004, 02:33 PM)
Suna interesant. Poti sa-mi dai cateva detalii despre carte (editura, an)? As vrea s-o caut si eu. Ma intereseaza istoria recenta, mai ales in ceea ce priveste Romania. thx

Editura Dacia, 1986. Cred ca o poti gasi pe la anticariate, nu stiu daca exista o editie mai recenta... Cartea merita citita si nici nu e prea mare - 232 de pagini, eu am terminat-o in doua zile smile.gif
Aramis
Am inceput azi Vulpile in vie... chiar sunt tare tare curioasa sa vad ce e de capul ei smile.gif
ypsilonalpha
Robert Harris - Arhanghelsk , un political-fiction aparut la Humanitas.
georgeones
Mihail Drumes- Invitatie La Vals
Aramis
QUOTE (georgeones @ Jan 31 2004, 07:17 PM)
Mihail Drumes- Invitatie La Vals

E foarte frumoasa smile.gif am plans cand am citit-o
funkyscan
Eu unu sunt fan literatura S.F. Are careva idee unde as putea gasii ultima carte din trilogia lui Orson Scott Card ,anume Xenocid? Prima a fost Jocul lui Ender, urmate de Vorbitor in numele mortilor.
Ares
Incearca la anticariatele de la Universitate din pasaj. Am vazut-o pe acolo, dar asta cu ceva timp in urma...
funkyscan
Mersi, o sa intreb de ea acolo
Amaia
afrodita, nunta in cer e un roman splendid, cartea sufletului meu; iar Ileana e (pentru mine) cel mai tulburator personaj feminin din literatura romana. Astept sa-ti aflu parerea la finalul lecturii.
Solara
Buna!
Citesc acum ultima carte a lui Jan van Helsing, "Copiii noului mileniu" si imi place tare mult. Ar trebui sa o citeasca mai toti teologii si nu numai... Poate vor renunta la dogma si vor intelege ce inseamna credinta, demnitatea si libertatea spiritului...copiii o stiu mai bine si o explica si mai bine.
Ciao!
Tyra
Acum citesc "Jurnalistul Universal"- David Randall. . . si Manualul de Jurnalism. Sunt in sesiune mad.gif
Tomy
Acum citesc Legiunea blestematilor de Sven Hassel e super la fel ca toate cartile scrise de el. thumb_yello.gif
Diana-Maria
Yasunari Kawabata- Tara zapezilor.Kyoto
Recuperez la literatura japoneza. smile.gif
mogaldeatza

"Dragoste" ( versuri) -Mircea Cartarescu
Afrodita
Eram datoare cu un raspuns smile.gif
Cum mi s-a parut Nunta in cer? Superba! Exceptional redate sentimentele, foarte frumos conturate personajele...Singura mea dezamagire a fost sfarsitul...As fi vrut sa stiu sigur ce s-a intamplat cu Ileana/Lena biggrin.gif
Acum citesc Adam si Eva de Rebreanu..Alt roman superb! smile.gif
EndLess_Point
mai ales daca simti frantura de adevar din poveste
denise
Am reusit sa cumpar "Despre ingeri" - Andrei Plesu. Mai, dar ce-au mai sarit preturile la carti!
sfantul
"Pedeapsa Pacatosilor" de John Saul;recomand cartea(si autorul!)
ypsilonalpha
Arthur Golden - Memoirs of a Geisha (Amintirile unei gheise), o "autobiografie" scrisa de Golden in numele unei gheise (autentice) care a avut perioada de glorie anii '30-'40 ai secolului XX.
Mistinguett
Am citit-o si eu acum cateva luni, Ypsi. Superba cartea, si ca subiect si cum e scrisa. Parca vezi un film in timp ce o citesti.
flu
@denise : cat costa? sa stiu cati bani sa pun deoparte ... smile.gif

Acum: Soren Kierkegaard - Scoala crestinismului.

Si va recomand Isabel Allende - Fiica norocului, o poveste care imbina sacrul si profanul foarte armonios si te poarta din Chile prin China si Anglia pana in California goanei dupa aur.
Diana-Maria
Parinti si copii Turgheniev.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.