Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Gabici
Nu stiu ce intelegi prin "acea cruciada"(eu nu am cunostinta sa fi existat intr-adevar vreodata), dar cartea povesteste de fapt o fictiva (cred eu) revolutie a copiilor din zilele noastre.
Cartea e foarte bine scrisa, in majoritatea cazurilor, chiar credibila, adica in sensul ca in anumite conditii chiar s-ar putea intampla ceea ce se-a inchipuit scriitoarea.
V-o recomand cu caldura. mwah1.gif
exergy33
Gib Mihaescu, Rusoaica
andra_v
Flavia Teoc, Kyrie Lex.
Nefertiti
Filip Florian, Zilele regelui
Cla
Alexander Kent - Bolitho (povesti despre pirati biggrin.gif )
Tinkerbell
Andres Barba- Sora Katiei
Camy03
Insfarsit si eu pe aici! Observ ca lumea e destul de activa pe aici, cel putin de cand nu am mai trecut eu. smile.gif


Am gasit in Onesti "Zori de zi"(Stephenie Meyer) si m-am gandit sa mi-o cumpar ca sa nu stric seria...ca tot le luasem si pe celelate.
Nu mi se mai pare atat de interesanta, de e finalul. Va fi un final fericit si oarecum previzibil.
Incepusem "Marile sperante" de Charles Dickens care m-a incantat destul de tare, dar pe care nu am cum sa o termin aici, la bunici pentru ca sunt doua volume.
Sper sa o gasesc, desi cartile de la Adevarul dispar foarte repede de pe tarabe in general.
Nu am reusit , spre rusinea mea, nici pana acum sa termin "Casa verde" de Mario Vargas LLosa care este destul de interesanta si foarte dinamica.
Revin curand caci am o lista foarte lunga pentru vacanta asta.
bunicu'Gilbert
Recitesc "Paradoxul roman" de Sorin Alexandrescu.
Am nevoie din cand in cand de asemenea carti. Imi completeaza cunostintele.
Mai ales ca in timpul scolii am invatat istoria pe care a impus-o comunismul.
Pacat ca aceasta carte e prost legata, mai bine zis deloc si ar trebui reparata.
Michelle
Matusa Julia si condeierul-Mario Vargas Llosa
Aramis
Am recitit zilele astea ultimele 3 carti ale seriei Dune wub.gif
Vreau sa fac rost si de cartile scrise de fiul lui Frank Herbert.
Melancholya
Buna! Ce mai faceti? Ma bucur sa vad ca, desi unii dintre voi ati fost preocupati cu bacul, nu v-ati lasat de citit si altceva. Asta e bine. Am terminat si eu testele cu brio si am zis ca sa mai intru si eu sa vad ce mai cititi. Momentan nici nu stiu ce sa-mi aleg!! Am atatea de multe si de razbunat timpu care mi l-o mancat bacu, ca le-as incepe pe toate acuma. ohyeah.gif

QUOTE(Camy03 @ 2 Apr 2009, 03:07 PM) *
In paralel: Orasul BantuIT [IT] de Stephen King si O noapte furtunoasa de Caragiale.


Camy03, ai citit tot Orasul bantuit? Cum ti s-a parut? Eu nici n-am reusit sa mai termin volumul intai ca nah, bacu asta nici timp sa mai respiri nu ti-o lasat. tongue.gif

Vreau sa ma apuc de Morometii, chit ca n-am citit-o pt cand trebuia da parca mi s-o parut interesanta din cate am vazut. smile.gif Sper sa termin totusi cartile incepute. Mai am numa cateva.

Camy03
QUOTE(Melancholya @ 6 Jul 2009, 09:21 PM) *
Buna! Ce mai faceti? Ma bucur sa vad ca, desi unii dintre voi ati fost preocupati cu bacul, nu v-ati lasat de citit si altceva. Asta e bine. Am terminat si eu testele cu brio si am zis ca sa mai intru si eu sa vad ce mai cititi. Momentan nici nu stiu ce sa-mi aleg!! Am atatea de multe si de razbunat timpu care mi l-o mancat bacu, ca le-as incepe pe toate acuma. ohyeah.gif
Camy03, ai citit tot Orasul bantuit? Cum ti s-a parut? Eu nici n-am reusit sa mai termin volumul intai ca nah, bacu asta nici timp sa mai respiri nu ti-o lasat. tongue.gif

Vreau sa ma apuc de Morometii, chit ca n-am citit-o pt cand trebuia da parca mi s-o parut interesanta din cate am vazut. smile.gif Sper sa termin totusi cartile incepute. Mai am numa cateva.


'ello Melancholya! Da, l-am citit si e stilul caracteristic Stephen King. Limbajul e foarte direct, si real...adica personajele principale sunt niste pushtani englezi care scapa din cand in cand "S**t!" si "F**k!" pentru ca sunt ingroziti de moarte. Partea cu monstrul e dinamica...defapt paginile sunt pline de dinamism si ce mi-a placut e ca nu e banala. Prezinta pespectiva fiecarui copil in parte, faptul ca ei vad diferit monstrul pentru ca au temeri diferite si in volumul doi ii prezinta ca maturi luptandu-se cu aceleasi temeri...doar ca mult mai greu de suportat.
Cat despre bac...ce sa zic decat Succes la admitere! La ce vrei sa dai?
Calu Balan
Capitalul de Karl Marx

Capitalul lui Karl Marx, o carte disparuta din librariile romanesti in ultimii 30 de ani. O carte care ofera raspunsuri la multe din intrebarile care ne framanta: Cum am ajuns aici? De ce? Ce se poate intampla? Este cartea care ocupa primele locuri in vanzarile din Germania in ultimii 2 ani.

Am gasit-o aici

---gandeste ca nu doare---
GANDESTE.ORG
Melancholya
QUOTE(Camy03 @ 7 Jul 2009, 09:44 PM) *
Cat despre bac...ce sa zic decat Succes la admitere! La ce vrei sa dai?


Multumesc mult. Pai vreau sa dau la limbi ca e cam singurul domeniu in care ma pricep si eu mai bine, ca decat matematica, mai bine asta. Ceva engleza-spaniola, pe-acolo. Oricum la facultatea la care vreau sa dau e cu dosar, sper sa intru la buget. smile.gif
LINICA
Dan Puric, despre Omul Frumos. smile.gif
Boudicca
Romain Rolland, cel care a scris un ciclu de "vieti de oameni ilustri". Ce am eu este "Viata lui Beethoven" si "Viata lui Tolstoi".
exergy33
Am reusit sa termin Rusoaica de Gib Mihaescu.

Pe net am gasit o povestire interesanta : Scamatorie de Richard Matheson. Tocmai am terminat-o de citit.

La orizont ma asteapta Netoska Nezvanova de Dostoievski ...
Aramis
Gog, Giovani Papini
exergy33
Desi nu l-am terminat pe Dostoievski, am inceput un nou volum extrem de interesant editat de Emily Braun si presarat cu multe ilustratii color :

Italian Art in the 20th Century : Painting and Sculpture 1900-1988
LINICA
Alte marturii despre Parintele Arsenie Boca.
Aramis
Casa Harkonnen, de Brian Herbert si Preludiul Fundatiei de Asimov.
Nefertiti
Hemingway, Insulele lui Thomas Hudson
Cla
Gilbert Sinoué - Avicenne ou la route d'Ispahan (bineinteles pe germana)
viezurasu
Momentan citesc "Amintirile unei fete cuminti" de Simone de Beauvoir. Este primul din cele 4 volume autobiografice ale ei...
Imi place mult cum e scris si pot spune ca ma regasesc in multe ipostaze, imi regasesc copilaria....
Cred ca urmatoarea carte pe care o sa o citesc va fii "Al doilea sex" (deh, feminista din mine.. rofl.gif ).
Titus Herbert
Icoane sterse de Vlahuta (personalizata) - o bijuterie la propriu si figurat rolleyes.gif
Camy03
Right now: Bufnita - Carl Hiaasen, o carte cu aventurile unui copil, plina de suspans, pentru cei mici si cei mari...smile.gif
Boudicca
Comedii la portile Orientului de Andrei Plesu...imi place - rad de sparg, dar expunerea unor adevaruri aparent simple pe care le cunosc si incerc sa le trec cu vederea, imi aduc aminte de mizerabila societate in care traiesc. Adevarul doare...
Camy03
Ferma Animalelor - George Orwell - primita recent ca pentru ziua mea si care imi place:)
dascalita
Am recitit cu maaare sorry.gif drag :
Elevul Dima dintr-a saptea- Mihail Drumes
Maidanul cu dragoste-G.M. Zamfirescu
Cismigiu&Comp- Grigore Bajenaru
Delirul- Marin Preda

Recunoasteti desigur titlurile colectiei pubicate de Jurnalul National!
LINICA
Cella Serghi, Panza de paianjen
Camy03
"Jurnalul lui Cathy" de S. Steward si J. Weisman, o carte mai speciala, un fel de puzzle, o lectura usoara, o idee interesanta
Felina
Panait Istrati, Mediterana
Aramis
Casa Corrino, Brian Herbert
Michelle
Tocmai am terminat Sora Katiei a lui Andres Barba.

O recomand cu caldura, asa cum a facut-o si Tinkerbell in cronica ei de carte, tuturor celor care au uitat ce inseamna bunatatea, puritatea sufletului si candoarea.
Michelle
Jurnal 2003-2009 de Oana Pellea
Camy03
"Hotel Transilvania" - Chelsea Quinn Yarbro, o carte surprinzatoare, cu nuante erotice, dar foarte bine scrisa
Justitiarul
FLUX - Mihaly Csiksentmihaly
andra_v
Crimele familiei Borgia.
Aramis
andra_v, cum ai ajuns sa citesti despre familia Borgia? Mie, una, mi se par fascinanti...
andra_v
QUOTE(Aramis @ 12 Aug 2009, 10:03 PM) *
andra_v, cum ai ajuns sa citesti despre familia Borgia? Mie, una, mi se par fascinanti...

Am vazut filmul, apoi am cumparat cartea.

Acum, a X-a oara, Cei trei muschetari ohyeah.gif . Ma relaxeaza fantastic.
viezurasu
Tropicul Capricornului - Henry Miller... noroc cu colectia Cotidianul.. ohyeah.gif cloud9.gif
P.S. Are cineva idee unde mai pot gasi "Sfarsitul Copilariei - Arthur C. Clarke", tot din colectia Cotidianul? drool.gif
Melancholya
QUOTE(viezurasu @ 14 Aug 2009, 12:47 AM) *
Tropicul Capricornului - Henry Miller... noroc cu colectia Cotidianul.. ohyeah.gif cloud9.gif
P.S. Are cineva idee unde mai pot gasi "Sfarsitul Copilariei - Arthur C. Clarke", tot din colectia Cotidianul? drool.gif


Viezurasu, spune-ne si noua, cum ti se pare cartea lui Miller? O pierdusem si eu cand o aparut, da noroc ca am gasit-o la Carturesti in Iasi. Ai citit-o si pe cealalta aparuta tot la colectia din Cotidianul?

In legatura cu cealalta carte, vezi poate la anticariate sau la vreun Carturesti daca esti din Iasi sau Bucuresti. Stiu ca de obicei anticariatele mai vand. Iar daca nu, vezi mai intreaba poate cineva o are si e dispus sa o vanda. Eu nu o am.

Enjoy the books! spoton.gif
Aramis
Am reluat De ce iubim femeile, de Mircea Cartarescu.
Mai am in derulare si Viermii Dunei, Brian Herbert.

andra_v, mi-ai facut sa oftez dupa Muschetari... As reciti si eu seria, dar am interdictie la biblioteca de unde le imprumutam pana acum sad.gif
Nefertiti
Istoricul hanurilor bucurestene.
andra_v
M-am apucat de Pisica (Georges Simenon). Si voi relua Jules Verne, O calatorie spre centrul Pamantului. Ambele din colectia Adevarul.
Aramis, la un anticariat. Dumas merita sa-l ai in casa.
Aramis
Eu il am aproape in casa, adica e in biblioteca bunicii, toata seria. Na, in cazul exrem in care chiar nu mia am acces la ea, voi lua anticariatele la pas.
Camy03
Julian Barnes - Trois, scrisa intr-un mod interesant
LINICA
Aristotel, Metafizica.
tikky
QUOTE(LINICA @ 14 Aug 2009, 05:28 PM) *
Aristotel, Metafizica.

veritabila lectura de vacanta smile.gif
LINICA
QUOTE(tikky @ 14 Aug 2009, 03:43 PM) *
veritabila lectura de vacanta smile.gif


Atunci se poate spune/gandi ca am inceput-o, anticipand concediul ce va veni peste vreo doua saptamani... biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.