Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Yvonne
QUOTE (tikky @ 12 Dec 2006, 01:23 PM)
(K. kesey) chiar a stat o perioada de timp intr-un azil pentru a strange informatia pentru carte.

....de parca " afara " ar fi o mare diferenta..... mwah1.gif
Endgegner
CIA Red Book - SpecOps
Aramis
QUOTE (rebel @ 8 Dec 2006, 10:53 AM)
Digital Fortress, Dan Brown

Mi s-a parut a fi cartea cea mai ancorata in realitate scrisa de D.B.
Cum ti se pare ? smile.gif
The Dude
QUOTE (Don Quijote @ 12 Dec 2006, 12:03 PM)
Zbor deasupra unui cuib de cuci.

cume era motto-ul ?? "Unul zboara'n sus, altul zboara'n dreapta lui....Unul zboara peste cuibul cucului"..ma tot chinui sa imi reamintesc..

dar ce stiu cu siguranta este ca am citit cartea, am vazut filmul lui Forman, si piesa de teatru de la National cu Piersic in rolul lui Randale Patrick McMurphy (ce mi-a placut numele asta)...si pot spune cu mana pe inima ca fiecare din ele era o capodopera in felul ei...Aveau putine lucruri in comun...tema ca atare, dar:
-cartea miza totul pe interiorizarea indianului si pe felul in care percepe el lumea (distorsionat si neclar...ca o minte tulbure ce se afla, dar care asa este inteleasa cu mult mai bine),
-demersul filmului exploateaza strict personajul McMurphy (si actorul din spatele lui, Jack Nicolsen), iar
-punerea in scena romaneasca crea o atmosfera stranie ce i-a surprins chiar si pe interpreti...Imi amintesc ca la finele premierei intrun gest absolut spontan (pe care spectacolul l-a si preluat ulterior) actorii nu mai erau interesati de aplauze si de recunostinta publicului, ci se imbratisau, felicitau si sarutau reciproc cu lacrimi in ochi (pe care si noi publicul le aveam) ca in finalul unei mari izbanzi, si a unei terbile experiente..


Iar ma cearta calfa ca bat campii..

on topic: citesc "Simpatica Dna Rure- Alvin Gatter"..un sirop cleios pentru care nu am decat un interes profesional...
Yvonne
QUOTE (The Dude @ 14 Dec 2006, 11:35 AM)
[
cume era motto-ul ?? "Unul zboara'n sus, altul zboara'n dreapta lui....Unul zboara peste cuibul cucului"..ma tot chinui sa imi reamintesc..


".....unu-o ia de-a dreptul,altul zboara sui, unul zboara peste cuibul cucului.

indianul, ( am ajuns la jumatatea cartii ), mi se pare " oglinda "
calfa
QUOTE (The Dude @ 14 Dec 2006, 11:35 AM)
QUOTE (Don Quijote @ 12 Dec 2006, 12:03 PM)
Zbor deasupra unui cuib de cuci.

cume era motto-ul ?? "Unul zboara'n sus, altul zboara'n dreapta lui....Unul zboara peste cuibul cucului"..ma tot chinui sa imi reamintesc..

dar ce stiu cu siguranta este ca am citit cartea, am vazut filmul lui Forman, si piesa de teatru de la National cu Piersic in rolul lui Randale Patrick McMurphy (ce mi-a placut numele asta)...si pot spune cu mana pe inima ca fiecare din ele era o capodopera in felul ei...Aveau putine lucruri in comun...tema ca atare, dar:
-cartea miza totul pe interiorizarea indianului si pe felul in care percepe el lumea (distorsionat si neclar...ca o minte tulbure ce se afla, dar care asa este inteleasa cu mult mai bine),
-demersul filmului exploateaza strict personajul McMurphy (si actorul din spatele lui, Jack Nicolsen), iar
-punerea in scena romaneasca crea o atmosfera stranie ce i-a surprins chiar si pe interpreti...Imi amintesc ca la finele premierei intrun gest absolut spontan (pe care spectacolul l-a si preluat ulterior) actorii nu mai erau interesati de aplauze si de recunostinta publicului, ci se imbratisau, felicitau si sarutau reciproc cu lacrimi in ochi (pe care si noi publicul le aveam) ca in finalul unei mari izbanzi, si a unei terbile experiente..


Iar ma cearta calfa ca bat campii..

on topic: citesc "Simpatica Dna Rure- Alvin Gatter"..un sirop cleios pentru care nu am decat un interes profesional...

laugh.gif Eu trag de maneca, nu cert. wink.gif

Dar acum chiar nu vad vreo problema. Acum nu bati campii, doar ai raspuns unei cereri. smile.gif


Citesc Domnilor copii de Daniel Pennac, aparuta in "colectia Cotidianul" (stiti, cartile acelea vandute impreuna cu ziarul de miercuri, la 3 RON in total smile.gif ).
Olaf
Azinoapte am inceput "Night watch", a lui Terry Pratchett. Este prima dintre cartile lui despre care mi se pare ca este strans legata de cele de dinainte. Sau poate doar mi se pare. Exista insa o evolutie a situatiei unui personaj, evolutie care tine de intamplari din trecut. Personaje noi, un personaj care este mentionat impreuna cu una dintre abilitatile lui, dar care neexplicat ar putea induce confuzie... Sau poate doar mi se pare, pentru ca eu stiu toate astea si fac legaturile. dunno.gif
Kyklos
KAFKA,FRANZ KAFKA-PROCESUL

Un roman captivant...mă īntreb cu e să fi arestat la domiciliu unsure.gif
Rehael
Silmarillion - J.R.R. Tolkien

Fac ce fac si tot la povesti ma intorc. tongue.gif
Cla
O carte despre Bigfoot sau Sasquatch - de Janet+Colin Bord
oblivionesse
apropo de "zbor deasupra unui cuib de cuci", a citit cineva cartea lui paler, "un om norocos" cu un subiect aproape identic?
ontopic:Haruki Murakami-Iubita mea, Sputnik
Nefertiti
Neagu Djuvara, Īntre Orient şi Occident
Erwin
Electro Fractal Universe - Colin Hill
cocosel
.."Morala si dogma"-Albert Pike........"intre Dumnezeu si neamul meu"-Petre Tutea......"Istoria filozofiei oculte "-Alexandrian.........Arta visatului-Carlos Castenada.... thumb_yello.gif
Aramis
Tocmai am terminat Dune 3, asa ca voi trece diseara la Dune 4 - Frank Herbert.
ypsilonalpha
George R.R. Martin - A Game of Thrones ... īn sfīrşit am pus mīna pe această carte (este prima dintr-o trilogie, şi pīnă acum nu aveam decīt volumele 2 şi 3).

P.S. Mă rog, nu e chiar trilogie, a ajuns pentalogie, se pare, pe numele ei A Song of Ice and Fire ... şi a fost destul de celebră la vremea cīnd a fost scrisă (de prin 1995 īncolo) ... şi de fapt este şi acum, īn cercurile pasionaţilor de fantasy.
factura
Stiam eu ca sunt cam inculta ,dar acum m-am lamurit deplin.Prima carte pe care o citesc de Truman Capote.Deja m-am indragostit.A!Mic dejun la Tiffany's.Si nu .N-am vazut nici filmul despre el(2005).Nu stiu cat de relevant e filmul,dar abia astept sa citesc urmatoarea carte.
Yvonne
P. Coelho. Jurnalul unui mag.
Da.
pisoiu'negru
momentan citesc Umberto Eco, Pendulul lui Focault, ..destul de indigerabila pt "profani" dar ma stradui... biggrin.gif
Yvonne
Esenin.
" Ne ducem toti cate putin mereu
Catre-un liman de tihna si-mpacare,
Poate curand va trebui si eu
Bulendrele sa-mi strang pentru plecare.
------------"
qui
d.h.lawrence, sarpele cu pene
Aramis
Dune 5, Ereticii dunei
Frisky
Spaţiu, timp, univers - Lee Smolin
The Dude
QUOTE (pisoiu'negru @ 18 Jan 2007, 02:01 PM)
momentan citesc Umberto Eco, Pendulul lui Focault, ..destul de indigerabila pt "profani" dar ma stradui... biggrin.gif

nu incerca s-o mananci...incearca sa o citesti cu atentie...sa vezi ce bine aluneca atunci....
Nefertiti
Milan Kundera, Lentoarea
exergy33
... una din cartile copilariei , Fabrica de Absolut de Karel Capek
tikky
Tot un Karel Capek citesc si eu smile.gif : Anul gradinarului
Spiritul relaxat
nu stiu cartea...imperiul ingerilor...
bernard werber e tipul care a scris si thanatonautii si furnicile
mare om...
Kyklos
Moara cu noroc-Ion Slavici
tikky
QUOTE (Spiritul relaxat @ 27 Jan 2007, 05:33 PM)
nu stiu cartea...imperiul ingerilor...
bernard werber e tipul care a scris si thanatonautii si furnicile
mare om...

ce carte nu cunosti?



tot despre "Imperiul ingerilor"
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...opic=734&st=270
Kyklos
Voi stiati ca ION SLAVICI&ION CREANGĂ sunt scriitori POPORALI rofl.gif
Yvonne
QUOTE (Colimator @ 27 Jan 2007, 06:47 PM)
Voi stiati ca ION SLAVICI&ION CREANGĂ sunt scriitori POPORALI rofl.gif

IOAN, IOAN SLAVICI.
Nu stiu de unde te informezi tu , da " te minte ". rofl.gif
Kyklos
Din MANUALUL DE LIMBA ROMANA sorry.gif
Spiritul relaxat
Tocmai am terminat "m-am hotarat sa devin prost" de martin page....hmm, ajung la concluzia ca printre francezi exista proportia cea mai mare de ciudati sau inadaptati, poate toti francezii sunt deosebiti tongue.gif , mai stii?
Spiritul relaxat
aaa, multumiri pt tikky!!!! smile.gif
Spiritul relaxat
Pt ypsilonalpha: stii carti fantasy in romaneste? sunt foarte interesat de gen, dar pana acum am gasit doar noua printi din amber, restul de 9 carti fiind lipsa la inventar, din pacate...si mai erau niste carti pe la nemira, nu mai retin numele
jude
P. G. Wodehouse - Much obliged, Jeeves jamie.gif
Kyklos
QUOTE (Spiritul relaxat @ 29 Jan 2007, 01:48 PM)
stii carti fantasy in romaneste?

Pe strada Mintulesa,La Tiganci thumb_yello.gif
Spiritul relaxat
hmm, sorry pentru neintelegere...ma refeream la genul fantasy ala clasic gen lords of the rings si chronicles of amber....si autori tradusi in romana...in cei romani nu am mare incredere
axel
Au aparut mai demult la editura Nemira doua carti dintr-o serie de "vraja si spada". "Proscrisii" si "Sabia lui Skryling" (traduceri)
Blakut
QUOTE
hmm, sorry pentru neintelegere...ma refeream la genul fantasy ala clasic gen lords of the rings si chronicles of amber....si autori tradusi in romana...in cei romani nu am mare incredere


Ha, orcii lui Eliade sunt cei mai tari!
passenger
Recitesc Nostalgia lui Mircea Cartarescu
Spiritul relaxat
QUOTE (axel @ 29 Jan 2007, 06:53 PM)
Au aparut mai demult la editura Nemira doua carti dintr-o serie de "vraja si spada". "Proscrisii" si "Sabia lui Skryling" (traduceri)



mda, la cele doua ma refeream si io, mai erau..."cavalerii lui tau" parca...deja ma lasa memoria, vreau lecitina tongue.gif
Aramis
Teoria Transmiterii Informatiei, V. Munteanu
axel
QUOTE (Spiritul relaxat @ 29 Jan 2007, 08:02 PM)
mda, la cele doua ma refeream si io, mai erau..."cavalerii lui tau" parca...deja ma lasa memoria, vreau lecitina tongue.gif

Daca imi aduc aminte, erau 6 in seria originala. Dar nu s-au obosit sa traduca prea multe, pentru ca nu era cerere asa de mare. Inca nu venise LOTR ca sa impinga genul...
iniya
Emil Cioran - "Schimbarea la fata a Romaniei"
Dea
Dai Sijie - Complexul lui DI
Kyklos
Doua romane traditionaliste
Mara de Ioan Slavici
Ion de Liviu Rebreanu
Nu ma atrage ideea satului romanesc ,lectura obligatorie...VREI NU VREI BEA GHEORGHE AGHIAZMA rofl.gif
Mihai
Jurnal din Anul Ciumei, Daniel Defoe
shapeshifter
QUOTE
Ce Carte Cititi Acum?

Cartea cu pagini albe...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.