Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
trustbyte
Mircea Cartarescu - "De ce iubim femeile"
inceputul mi s-a parut greoi de citit, dar apoi..a devenit mult mai comestibila, placuta, fluenta..cel putin pentru gustul meu..
mogaldeatza
Asta e stilul lui Cartarescu. Dureaza putin pana te obisnuiesti ( asta cred eu), dar apoi te prinde in mreje, fara a te sufoca insa.
indubitabil
Corect! Cartarescu este "un stil". Ca place sau nu tuturora nu este asa de important. Cartarescu este... un postmodernist... ce sa-i faci....
greengrin
Mauprat - George Sand
abracadabra
acum citesc Donna Tartt - Istoria Secreta - despre o crima...tananaaa....
Serenity
Pai eu nu citesc nimic in momentul asta (ciudat, nu? laugh.gif ). Tocmai am terminat "La rascruce de vanturi" (interesanta, dar nu m-a impresionat in mod deosebit) si "Goana dupa cumparaturi la New York" sorry.gif laugh.gif Cred ca maine sau poate luni ma apuc de "Jocul cu margele de sticla" (Hesse) smile.gif
nefertiti-old
Hesse, Narcis si Gura-de-Aur
cri-cri_d'Amour
citesc tot o carte de-a lui Haruki Murakami - "Dans dans dans".
dascalita
Dan Chisu-"Singur sub dus"...
anuena22
Umberto Eco Numele tramdafirului-imi place mai mult ca filmul.
nefertiti-old
P.G. Wodehouse, Fulger in plina vara
gheorghe dinica
devil.gif Sexus -Henry Miller devil.gif
Serenity
Si cum e, nefe? Ca o am in biblioteca de luni de zile si inca nu m-am hotarat sa o citesc.. tongue.gif

P.S: Eu am inceput Emma de Jane Austen.
abracadabra
A. Camus - Carnete
mutulica
am citit in vacanta niste "thrilers" de michael ridpath
mie mi s-au parut carti politiste din lumea bursei

ce sa spun, interesante, si bune de pierdut vremea in vacanta. am apreciat ca autorul stie ce inseamna "corporate crap & politics"
titluri: pasare de prada, tranzactii singeroase si eroare fatala
mogaldeatza
Adouls Huxley- Punct Contrapunct

axel
QUOTE (anuena22 @ 10 Aug 2005, 03:03 PM)
Umberto Eco Numele tramdafirului-imi place mai mult ca filmul.

Am vazut filmul din cauza ca am citit cartea si am fost complet dezamagit... Desi ma intreb daca un film de maxim doua ore putea ecraniza mai bine cartea...
Mihai
Mascaricii, V.S. Naipaul
iniya
Ingeri si demoni-Dan Brown
jude
"Procesul", F. Kafka
iniya
Jude iti place? ca eu nu l-am putut termina;

jude
Azi am inceput sa o citesc si n-am ajuns prea departe, asa ca nu pot spune prea multe. Pana acum, imi place, imi da senzatia unui "joc de scena" absurd si ma atrage genul asta.
nefertiti-old
Mie mi-a placut. smile.gif
axel
Cinci scrieri morale - Umberto Eco
N.V.
Isaac Asimov-> "Fundatia"
Mihai
Sfarsitul unei iubiri, G. Greene
ancutzasandu
Knut Hamsum- Foamea...Mi s epare teribila cartea. Probabil daca as citi-o din nou nu m-ar mai impresiona, dar la momentul respectiv chiar m-a impresionat. V-o recomand cu caldura. E micutza si usor de citit. Si aveti numai de castigat! wink.gif
Nico
Jurnalul lui Mircea Eliade. Imi place. Descrieri foarte frumoase ale locurilor pe care le-a vazut si aceeasi preocupare pentru timp.
Mihai
Traieste-ti clipa, S Bellow
One_Last_Dance
Un veac de singuratate - Gabriel Garcia Marquez
Lutine
Mircea Cartarescu - " Travesti"
imi place mult acest autor si imi doresc sa-l citesc integral
iniya
'Conversatie la catedrala'-Llosa
Marcus
Acum citesc "Odiseea" lui Homer. Imi pare rau ca nu am citit intai "Iliada" insa nu e de gasit prin oras. sad.gif
denise
Am eu Iliada in varianta .pdf. Dar e in engleza, nu stiu cum te descurci, ca e cam dificil de citit. Daca o vrei totusi, da-mi o adesa de e-mail in PM, si ti-o trimit. Am cautat si in romana, dar inca nu am gasit nimic.
Yvonne
Am gasit-o prin biblioteca, asa ca m-am pus sa recitesc "Noua saptamani si jumatate". Am ramas cu acelasi gust amar ca acum cativa ani cand am citit-o prima data.
mogaldeatza
Razboiul sfarsitului lumii-Vargas Llosa
Lotte
Orson Scott Card - Jocul lui Ender
One_Last_Dance
W. Somerset Maugham - Valul pictat
cri-cri_d'Amour
Am terminat "Dans dans dans" a lui Haruki. a fost o continuare a romanului "in cautarea oii fantastice". acum citesc o carte ce se numeste "cartea fericirii", are un autor strain, dar nu reusesc sa ma prind unde e fericirea, din moment ce incepe cu o sinucidere si continua cu iubirea ...iubirea?! dintre 2 copii precoce. ciudat, poate ma prind pana la urma cum sta treaba. tongue.gif
loretta
Eu am inceput sa citesc 'Doctor Jivago' de Boris Pasternak.
Hmm..
jude
John Fowles - Colectionarul
iniya
Cartarescu-"De ce iubim femeile"
laugh.gif sincer..nu vreau sa fiu rea; dar pe cat tam-tam s-a facut pe cartea asta ma asteptam la blink.gif altceva
M-a dezamagit rau de tot rolleyes.gif
vitalic sprinceana
ca basarabean traitor la Chisinau m-am lasat si eu prins in capcana reclamelor din presa literara de la Bucuresti, dar si de rezultatele vanzarilor de carte din Romania...dar si de alura de intelectual non-conformist al lui Cartarescu..adica am citit si eu "De ce iubim femeile'...din prima spun ca e una din marile deceptii literare..chiar dezgustatorul Coelho la prima lectura mi s-a parut mai bun...tare plat, si superficial..ma asteptam ca o carte sa nu merite a fi citita doar pentru postfata.
abis
Ca sa fiu sincer, mie nici postfata nu mi-a placut...
vitalic sprinceana
un abia perceptibil truc retoric mi-a displacut: cel de a apara intimitatea, de a o idolatriza, dar in acelasi timp a o etala in vazul tuturor, de a o vinde la pachet...in plus, nu-mi place contabilitatea erotica, rezumata la descrieri prin citate imprumutate...
iniya
Am inceput sa-l citesc pe Coelho; am auzit diverse despre el..ba ca e grozav ba ca e un wink.gif comercial
rolleyes.gif am terminat de citit ' Veronika se hotaraste sa moara' si sincer nu m-a dezamagit; chiar mi-a placut si cred ca..cel putin cartea asta a lui merita citita;

Continui tot cu Coelho 'Unsprezece minute'.. rolleyes.gif




Cat despre Cartarescu 'De ce iubim femeile' mi-a placut felul in care a reusit sa ma cufunde printre fragmente si cuvintele bine alese din locsoru' cartii numita 'Intimitate'..
Lotte
"Fortareata digitala" de Dan Brown
iniya
Al cincilea munte-Paulo Coelho
carrad
iniya: si nu ne spui si noua despre cartea asta la cronica ta de carte? smile.gif
Mihai
Vieti duble, de Bigitta Trotzig
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.