Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
flu
Ca de obicei, mai multe:
Valurile de Virginia Woolf (seamana oarecum cu Faulkner)
Supravieturile domnului Radu Cosasu (pe care il puteti citi in Dilema)
Spuma zilelor de Boris Vian (asta a venit tare din urma si cred ca o sa o termin prima) despre care pot sa spun ca e fermecatoare. rolleyes.gif
chatonel
hihihihihihihi, citesc ce? Creanga, Amintiri, povestiri, povesti smile.gif
Tocmai am decis sa o fac cadou aceasta carte si o recitesc, ca sa nu-mi para foarte rau ca o daruiesc smile.gif
Valheru
clice cussler - comoara
raymond e feist - daugther of the empire
dificilaold
Recitesc Ciuleandra de Rebreanu.
Diana-Maria
'Va vorbeste parintele Cleopa"...
Carmi
Rosu si negru dupa ce am terminat Manastirea din Parma

Allexa cum a fost avocatu starzii?? smile.gif
Carmi
Am facut rost de parfumul lui SusKind.....de abia astept...... wub.gif
Valheru
cartea in original se cheama le parfumeor
( la partea cu caligrafia stau prost la franceza)
e foate misto
un pic mai gotica
ciudata
cum vrei sa-i zici
Carmi
Am terminat toate cele trei carti.
Parfumul a fost minunat.Imi place mult de tot.am ramas foarte placut impresionata de acest scriitor elvetian.Cartea e din 1984 mi se pare e buna.Sthendal e un clasic.si e lectura obliagtorie tongue.gif
nefertiti-old
louis ferdinand celine, "moarte pe credit"
cameron
Am reluat "Jurnalul fericirii " Steinhardt,..si "Usa interzisa" Liiceanu..
Sunt singurele pe care le suport acum..
Carmi
Momentan citesc Crima vs Stiinta un fel de tratat de criminalistica si creiminologie cu niste capitole superbe de medicina legala.
Mistinguett
Eu continui cu Cronicile Vampirilor - am terminat "Povestea Hotului de trupuri" si acum am inceput "Lasher".
allexa
Acum citesc Great Expectations - Charles Dickens.
Carmi, mi-e mi-a placut The street lawyer. Are suspans si te pune pe ganduri. Se concentreaza asupra problemelor celor care traiesc pe strazi, homeless. E genul de carte care iti atinge si inima si constiinta.
Pacat ca personajul principal ramane totusi doar un personaj si nu exista asemenea oameni si in realitate.
flu
Valurile - Virginia Woolf...
Tocmai am terminat de citit Golem de Gustav Meyrink...de mult n-am mai devorat o carte in asa scurt timp...v-o recomand si voua.
Mistinguett
Am citit Golem... si tin minte si cand -primavara lui '89. Chiar as reciti-o, merci ca mi-ai adus aminte de ea, si mie mi-a placut mult.
GExGE
Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda (cls a XII-a ;p)
flu
@Mistinguett

Fac pariu ca era o editie aparatuta la "Cartea romaneasca" in 1989, care avea pe coperta o ilustratie cu o strada din ghetto.
Asta a gasit-o colega de apartament la o taraba si era saraca intr-o stare deplorabila, roasa de soricei pe la colturi si mucegaita, probabil si-a petrecut perioada asta de tranzitie intr-un pod impreuna cu alte surate.
Mistinguett
Asa este. Lei 14,50 biggrin.gif
Sa stii insa ca a fost tiparita si legata foarte prost. A mea nu e roasa de soricei si nici mucegaita, dar hartia e mult ingalbenita si paginile desfacute din cauza legatoriei proaste. Oricum ma bucur ca o am - cum ma bucur de toate cartile care mi le-am adus din Romania, toate mi-s dragi, sunt niste comori.
black ice
Cameron, mi-ai adus aminte de Steinhardt. Am citit Cartea Impartasirii si trebuie sa spun ca a fost extraordinara. Trebuie sa citesc si Jurnalul Fericirii.

Acum citesc de Hermann Hesse - Jocul cu margele de sticla. Pana acum - si sunt doar la inceput - m-a impresionat placut. Imi aduc aminte ca Petru o recomanda ca pe o carte plina de revelatii. Pana acum, trebuie sa recunosc ca asa este. Deosebita carte.
Black_lady
Eu citesc "Jurnalul" lui Mircea Eliade... si imi place la nebunie! Mai citeste cineva Eliade? wink.gif
Rose
Da...momentan, "Secretul doctorului Honigberger"
black ice
Da, am citit eu ceva Eliade. Cea mai reusita carte mi se pare Nunta in cer.
Restul nuvelelor sale nu m-au prea incantat...
genicon
Fratilor! Nu am televizor, nu am calculator... nu am nici mancare biggrin.gif ...asa ca m-am apucat de citit. I-am zis mamicutei mele sa imi trimita si mie o carte. Cunoscandu-ma, mi-a trimis niste nuvele rofl.gif ale unui francez al carui nume nici nu-l pot pronunta macar - Guy de Mauppasant (sau ceva de genul asta... blink.gif ) Naspa oricum... vreau Shogunul! biggrin.gif
Rose
QUOTE
vreau Shogunul


Il gasesti la anticariate(dar e cam 150.000) sau il imprumuti de la mine smile.gif
Sau daca tot ai Maupassant, incearca sa citesti "Bel-Ami", mai toata lumea mi-a zis ca e genul de carte care le place baietilor...mie mi-a placut oricum smile.gif
genicon
Mai... eu am niste nuvele de-ale lui... care nu imi plac. Chiar de loc! Bleah! tongue.gif
In ceea ce priveste Shogunul... era doar e expresie care sa va faca pe voi sa credeti ca am de gand sa citesc si carti MAAARI.... si... nu credeam ca o sa imi sariti asa repede in ajutor... tongue.gif sorry.gif
Rose
Ma gandeam eu ca e ceva in neregula, dar tot m-am repezit cu cartea dupa tine sorry.gif
mogaldeatza
QUOTE (genicon @ Oct 23 2003, 04:29 PM)
era doar e expresie care sa va faca pe voi sa credeti ca am de gand sa citesc si carti MAAARI....



Du -te bre la biblioteca tongue.gif acolo gasesti si carti MARRRRRRRRRI si carti mici spoton.gif
Eu acum citesc " Avalansa"-M.Noaghiu
kristina
Groapa de Eugen Barbu. Mi-aduce putin aminte de Morometii.
Black_lady
QUOTE (black ice @ Oct 23 2003, 03:36 PM)
Da, am citit eu ceva Eliade. Cea mai reusita carte mi se pare Nunta in cer.

am adorat cartea aia... cry.gif
genicon
QUOTE (mogaldeatza @ Oct 24 2003, 07:58 AM)
Du -te bre la biblioteca tongue.gif acolo gasesti si carti MARRRRRRRRRI si carti mici spoton.gif

Am vrut sa imi fac fisa la biblioteca facultatii noastre. Trebuia insa sa-i dau si adresa mea... pe care nu o stiu. sorry.gif Pana atunci... voi termina "Negociatorul"... nu mai stiu cine l-a scris... dar este destul de interesanta carticica. tongue.gif
Kandynne
Citesc Emily Bronte - "La Rascruce de Vanturi"... si mi se pare super! Poate cineva sa-mi impartaseasca niste impresii?
Mi-am cumparat de curand "Dracula" de Bram Stoker - de la anticariat... veche si ingalbenita... dar n-are a face... O s-o citesc oricum...
Am terminat de curand "Pescarusul Jonathan Livingston" de Richard Bach si "Mandrie si Prejudecata " de Jane Austen.
Si mi-a mai placut foarte, foarte mult "Micuta Bijou".

Kandynne. mwah1.gif
Carmi
Bine ai venit Kandynne! esti cumva la vreo faculta de filologie??Ceea ce pomenesti tu imi seamana acut cu bibliografia de anu 3 de la profil de engleza. rolleyes.gif


edit:momentan citesc Catunul lu Faulkner
Kandynne
Nu... nu sunt INCA la facultate... doar la scoala... Dar oricum o sa dau la ceva uman, nu prea sunt realista din fire... :-)
As mai avea in plan Virginia Woolf - Doamna Dalloway - merita?

Noapte buna! (Eu pic de somn!!!) mwah1.gif
Rose
Am citit "Doamna Dalloway"...ce sa-ti zic? Chiar nu pot sa spun ca mi-a placut, dar poate n-am avut eu dispozitia necesara ei shifty.gif
Kandynne
Am terminat "La Rascruce de Vanturi"... Ce pot sa zic? mi-a placut enorm de mult si as citi-o si a doua oara, daca n-as sti deja cum se termina... smile.gif
Am inceput "Muzica unei vieti" de Andrei Makine. Acceptabila deocamdata... dar nu pot sa spun ca ma omor dupa ea.
Incepe sa-mi para rau ca am dat banii pe ea...

Love, Kandynne. mwah1.gif
Zed
Alexandru Freiberg - Maestrul si Soarecele
mogaldeatza
QUOTE (Carmi @ Oct 25 2003, 03:58 PM)


edit:momentan citesc Catunul lu Faulkner


De Faulkner am citit Sanctuar, o carte ce m-a debusolat un pic, insa mi-a placut stilul.
In prezent am pus mana pe Alchimistul, da momentan nu comentez.
Rose
Eliade-"Intoarcerea din rai"; pana acum imi place aproape la fel de mult ca "Nunta in cer", sa vad si mai departe smile.gif
flu
Si dupa aia sa vezi si "Huliganii"... wink.gif
Oricum, de la Eliade cel mai mult mi-a placut "Noaptea de sanziene", cum tot incerca Viziru (parca!) sa se substraga trecerii timpului... spoton.gif
Black_lady
Da, era misto faza spoton.gif
Si mie mi-a mai placut si ideea ca nu stia (tot individul - Viziru) pe cine iubeste de fapt... pe Ioana sau pe Ileana...
vermeer
Stefan a stiut intotdeauna pe cine iubeste cu adevarat. Nehotararea era a constientei, sufletul alesese de mult.
cameron
Recitesc.."Zbor deasupra unii cuib de cuci"..
Kandynne
Charlotte Bronte - "Jane Eyre"

Si mi-am cumparat de Eliade "Maitreyi". A citit-o cineva? Eu am auzit ca e foarte frumoasa. mwah1.gif
mogaldeatza

Nu frumoasa, tulburatoare.Intri in alt spatiu, cu alte reguli, ritualuri.
E o lume plina de simboluri, care si in prezent fascineaza.
Sper sa iti placa.
Black_lady
Da, si mie mi-a placut. Am citit-o de vreo 2 ori wink.gif Nu te mai saturi de ea.
flu
O sa-ti placa wink.gif ... mai ales daca faci parte dintre cei care viseaza ca exista acolo, undeva in lumea larga cineva pt. ei...

Dupa aia poate o sa citesti si continuarea "Dragostea nu moare" de Devi Maitreyi...
kristina
Mai bine nu citi continuarea, s-ar putea sa fii dezamagita.....
Kandynne
Deci... abia astept sa o citesc.
Am citit ceva mai demult "Calatori in eternitate" de Karl... nu mai stiu cum il cheama... smile.gif si mi-a placut enorm de mult.
Era tot prin India secreta, pline de mistere, o poveste de dragoste fascinanta. M-a vrajit cartea asta... Si nu mi-o pot scoate din minte.
Ares
Eu ma delectez acum cu Terry Pratchett - Culoarea magiei... O carte foarte relaxanta desi uneori cam aiurita biggrin.gif
Superba... Pentru cei care vor un fantasy nostim nu trebuie ratata smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.