Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
nefertiti-old
Magicianul e buna si merita citita, Colectionarul nu mi-a placut. hh.gif
jude
Mie da! tongue.gif Ce-i drept, mi-a influentat enorm de mult starea in zilele in care am citit-o si dupa, dar o prefer "Magicianului". Asa ca sky, n-ai incotro, trebuie sa le citesti pe amandoua sa-ti dai seama care (sau daca) merita. biggrin.gif
surzi
D.H.Lawrence - Women in Love
jude
Am terminat "Amintiri din casa mortii" de Dostoievski.
tikky
Acum incep "Cantecul stepei, cantecul muntilor" de Cinghiz Aitmatov
qui
fowles!
starea de dupa 'colectionarul' poate fi dreasa cu 'mantisa'.

am terminat de-o luna 'pata umana' a lui philip roth si nu mai pot incepe nimic altceva.
de la o anumita varsta te lasi mai greu impresionat de viata, daramite de carti.
de data asta m-am lasat, fara sa mi-o doresc.
e vorba de ingerinta publicului in viata privata si modul insidios prin care aparentele ucid, oricat de puternic ai crede/dovedi ca esti.
pe de-alta parte puritatea ajunge sa fie tratata asa cum probabil merita, ca pe un concept ciudat, atata timp cat simpla nazuinta te umple de miserii, pe drumul intr-acolo.


philip roth, "the human stain"
Fantasee
Azi incep "Zahir"-Coelho. O citisem in format pdf, in varianta spaniola, dar in romana e o alta bucurie wink.gif.
jude
Nicolae Breban - "Bunavestire"
One_Last_Dance
Joaca preferata - Leonard Cohen
Ares_mE
Coranul
flori
"Clubul Cocoşaţilor", Olimpian Ungherea. A mai citit cineva cartea asta? ma intereseaza parerea altora...
yronick
Marin Preda - Cel mai iubit dintre pamanteni
Extraordinara, mai ales inceputul...imi aminteste de liceu thumb_yello.gif
One_Last_Dance
Incerc sa nu adorm (stiu si eu ca prea multa visare strica)... vreau sa citesc: "Vin ploile" de Louis Blomfield - ce poate fi mai frumos decat puterea propriei imaginatii stimulata de o carte buna...
Zooey
libelula, martin page [autorul romanului "m-am hotarit sa devin prost"]
deconectanta si interesanta, dar nu atit de captivanta ca si "m-am hotarit..."
jude
"Refugii" - Augustin Buzura
"Craciunul lui Poirot" - Agatha Christie...nu incepe prea promitator dry.gif
grx1us
Povesti nemuritoare
Falanstera
qui, fawles e bun, da' nu-i divin, nu sh'.
cat despre roth pe care tot il slavesti, nu am citit, da' pare ca te-a facut sa meditezi adanc.
eu citesc ceva cald: "jurnalul fericirii" de N. Steinhardt ---> luciditatea, sensibilitatea (extrema) si incercarea de a fi sincer. doar cateva idei extrase.
dascalita
Recitesc "Micul Print"...poate ajuta sad.gif
valeria
Nu citesc nici-o carte, nu vedeti ca sunt pe NET? Ce, credeti ca sunt Napoleon?! smile.gif
iniya
'Lolita'-Nabokov

Este o carte interesanta; una de studiu pt psihiatrii dar cred ca mai reusita este' Camera obscura', desi aceasta din urma nu a luat nici un premiu wink.gif
skrningrid
Va salut pe toti iubitorii de lectura hiya.gif
Am citit recent Iubirea de aproape de Pascal Bruckner,
Mi-a placut enorm. spoton.gif
Gothmog
Am terminat de citit "Ingeri si demoni" de Dan Brown.De ce?Habar n-am.Dupa lecturarea celebrului "Cod al lui da Vinci" ar fi trebuit sa ma lecuiesc de Brown si de ale sale fabulatii.Care nici macar de fictiune nu-s bune.Acelasi stil cu introsaturi de situatie neasteptate, personaje pozitive care de fapt sunt negative, actiune gen thriller prost, pe scurt un roman mediocru, extrem de asemanator cu "Codul lui da Vinci".
Acum m-am apucat de "Dincolo de bine si rau", Nietzsche, care din pacate e eBook, si imi fac praf ochii holbandu-ma in monitor.Eh, macar merita.
Aramis
Gothmog, la concluzia asta am ajuns si eu la terminarea citirii celor 2 romane, dar ceva m-a mancat si am citit si "Fortareata digitala"...
In ceea ce priveste e-Books, incearca sa le citesti folosind ochelari cu lentile antireplex, sunt cam 42 lei lentila (cele in 4 straturi), dar, sincer, merita wink.gif ai sa vezi ca dispare toata oboseala.
Acum recitesc "Povesti nemuritoare", de Petre Ispirescu, la cererea cuiva de a'mi alege 3 basme preferate tongue.gif
jude
F. Kafka - America
Kyklos
O carte de zece stele ..Robert Kiyosaki in colaborare cu Sharon Lechter-Copil bogat , copil istet
Nicoleta
Raboi si pace de Tolstoi tongue.gif
surzi
The Soddit or Let`s Cash in Again - A.R.R.R. Roberts tongue.gif ...... o parodie super haioasa dupa Hobbit-ul lui Tolkien....incepi sa razi de la ce scrie pe coperta, apoi razi la numele locatiilor de pe harta, apoi razi la notele de subsol si , bineinteles, razi la tot continutul mucalit al cartii.
Arlequine
Ted Anton - Eros, magie si asasinarea profesorului Culianu.
La 19 ani incepe Eros si Magie in Renastere. 1484, in forma sa primara, ca lucrare de licenta. Pleaca cu o bursa in Italia, unde cere azil politic. Se face remarcat si in scurt timp ajunge sa predea la universitati din Italia, Olanda si in final America, tara adoptiva a mentorului sau spiritual, Mircea Eliade.
A fost fascinat de magia renascentista, elaborand cateva teorii legate de modul in care dictatorii si propagandistii zilelor noastre uziteaza tehnici "magice" dezbatute pe larg de marsilio ficcino sau giordano bruno. Teoretician si practicant al tehnicilor divinatorii orientale, a prezis intr-o nuvela fantastica din `86 evenimentele din decembrie `89. A fost ucis in 1991.
Pe scurt, un om de o eruditie impresionanta, un spirit vizionar care a indraznit sa blameze fatis regimul comunist. Un om care a pledat pentru o aristocratie intelectuala la conducerea tarii, in locul demagogilor, a diletantilor aserviti inca regimului comunist.
Cartea e bine documentata si scrisa, m-a prins cam in stilul pendulului lui foucault. Mistere, magie, kaballa, coincidente, legaturi, dar de data aceasta o viata de om care le-a cuprins pe toate. Mai am doar vro` suta de pagini, asa ca ma intorc la lectura wink.gif
Dea
"Ocean Mare" - Alessandro Baricco

intr-un cuvant: delicioasa
valeria
Magistratul de nu-stiu-cine, ca o cam intrerupsesem.
alfa
Dostoievski-Demonii
iniya
"Luni de fiere"-Pascal Brukner meritaaaaaaaa citita wub.gif
surzi
America de Marin....materia si profu la care am restanta cry.gif cry.gif cry.gif ...... nu mai suport......sunt la Canada
Blakut
Omagiu Cataloniei - George Orwell
bubusorela
Gemenele de Dumas
Jasmine
Tocmai am terminat "Cartea fericirii", Nina Berberova si mi-a placut. Mai ales finalul.... wub.gif
Aramis
De cateva clipe am inceput Orbitor de Mircea Cartarescu si de cateva zile recitesc Shogun. Sunt curioasa pe care o voi termina prima, avand in vedere ca Shogul o am in forma clasica, iar Orbitor in format .doc... smile.gif
Kyklos
Razboi si Pace de Tolstoi....am inceput sa citesc ...imi place foarte mult ....
One_Last_Dance
TIM - Colleen McCullough - mi se intampla ceva ciudat, citesc si recitesc aceleasi fragmente fara sa las sa-mi scape ceva... o poveste de dragoste cu totul deosebita. Miracolul iubirii - parca aduna universul in jurul celor doi... o carte care te inlantuie, merge drept la inima...
eyes_wide_shut
Recitesc La Medeleni. Caut sa vad daca seamana cineva cu Olguta. smile.gif
Zooey
sint pe la jumatate cu fetita care iubea prea mult chibriturile, gaetan soucy... ciudata
Aramis
Am renuntat pe moment la "Orbitor" si am ramas la "Shogun" si la "Un veac de singuratate". Probabil ca voi reveni asupra lui Cartarescu in vacanta de dupa sesiune...
fillio
Lunaticii- Ion Vinea
Aramis
welcome.gif fillio si la cat mai multe posturi smile.gif !
axel
Encyclopedia of Pseudoscience de William Williams
Fantasee
Eyes_ si seamana cineva-ul cu Olguta sau nu? ohyeah.gif

Citesc o sinteza privind armele de distrugere in masa in dreptul international - trebuie sa traduc niste materiale de acolo hh.gif kih subiect, zau asa ohyeah.gif .
Michelle
Femeia nisipurilor...inspirata fiind de cronica denisei mwah1.gif
kellu_kretz
user posted image
Felina
Volumul 'Golanii' de Liviu Rebreanu. Ma topesc dupa scrierile romanesti, cu si despre romani, pe plaiuri romanesti.
N.V.
"Elementele dreptului civil" de Matei Cantacuzino cry.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.