Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Deutza

Momentan citesc "Procesul"- de Kafka, dar nu mi-am format inca o parere despre carte... Oricum cartile mele prferate raman cele scrise de William Diehl. Pur si simplu ador acest scriitor... va recomand tuturor in special trilogia "Fiinta raului", "Chipul raului" si "Domnie in iad",cat si "27" si toate celelalte carti ale lui...
LigiaB
Saptamina asta, mi-am luat 5 carti. Imi e frica sa merg la librarie ca iar ies cu o carte. laugh.gif Azi iar mi-am luat una, dupa ce am stat acolo si am citit 2h (asa ma deconectez eu, beau si un capuccino rolleyes.gif ) Cartea care am luat-o azi e f groasa si e despre Medicina Orientala-Chineza. Am rasfoit prin ea si am vazut si o reteta ptr cresterea parului la barbati. rolleyes.gif Cica rezultatele sint garantate. Nu o zic ca o sa rideti.... Medicina orientala pur si simplu nu face sens... rofl.gif

Edit: Am vazut 3 forumisti noi, Mumu, Cordelia, Deutza, eu va spun welcome.gif la han! smile.gif
Ares
Desi am fost circumspect la inceput, pot sa spun cu mana pe inima ca minunea pe care o citesc acum m-a cucerit total - Across the Nightingale Floor a lui Lian Hearn. Pentru curios mai multe detalii sunt pe site-ul tilogiei "The tales of the Otori" - aici.
Bineinteles ca fiind vorba despre niste carti publicate in zeci de tari din lume (peste 20), Romania nu se afla printre ele sad.gif
contraste
Recitesc o carte pe care am citit-o prima data la 17 ani - Quo vadis - prima editie in limba franceza.
47462
Tocmai am trecut la partea a doua a "Jurnalului lui Briget Jones" de Helen Fielding
Rikita
Citesc doua carti acum: Dimineata pierduta de Gabriela Adamesteanu si The sound and the fury de William Faulkner...
grobber
Am inceput "Viata ca o prada" (stiti voi de cine smile.gif ).
angelynna
o carte f interesanta mi s-a parut "Adam si Eva" de Liviu Rebreanu.chiar iti da de gandit dupa ce o citesti.
rebel
Bună alegere, angelynna.
Bine-ai venit pe aici.
Jubi


"Lorelei" de Ionel Teodoreanu... simteam nevoia de ceva gretos de romantic, insa descrierile si poetizarile ma enerveaza...
SPer totusi s-o citesc pana la capat.
angelynna
bine v-am gasit!
Lucidinbr
Va recomand " Flori pentru Algernon" de Daniel Keys. O carte frumoasa despre inteligenta si nebunie. Este usor de citit si extrem de "satisfacatoare".
Tot in acelasi gen puteti incerca " M-am hotarat sa devin prost" de am-uitat... si "Veronika se hotaraste sa moara" de coelho.
Fluturas37

angelynna welcome.gif intr-adevar frumoasa cartea.Am citit-o si eu acum un an,intr-o imprejurare la fel de frumoasa. Acum,daca as citi-o, mi-ar lasa un gust amar pentru fiecare rand mi-ar aminti de cineva drag si pierdut... Nu-i asa ca acum crezi in destin si in marea iubire?! wub.gif

_Jubilee_, Lorelei nu-i gretos de romantica.. am citit in literatura franceza chestii care,pana si mie, mi se pareau trase de par... si,e vorba si de Iasi,nu?cred ca de aia mi-a placut atat de mult.Ah,si Brasov... sper sa ajung pe acolo in vacanta.. sad.gif

Contraste, Quo vadis e printre cartile mele preferate mai ales datorita ultimei ecranizari poloneze... ce tipa o joaca pe Ligia!
Cartea am citit-o la o varsta cand nu intelegeam multe chestii..

Hehe,uite ca m-am lungit cu vorba.. Acum citesc Lolita -Vladimir Nabokov si cred ca va urma Primavara neagra de Miller...

Cool Air
cam tot ce prind Gabriel Garcia Marquez.Tocmai am citit "despre dragoste si alti demoni" si acuma sunt la "Toamna Patriarhului". yummmy rolleyes.gif
Dea
Lucidinbr - intr-adevar frumoase carti. le-am citit si mi-au placut f tare. De fapt, majoritatea cartilor din colectia "cartea de pe noptiera" (Humanitas) sunt interesante. "Novecento" - Baricco (aceeasi colectie) ai citit?
flu
Acum: Nicolae Steinhardt - Primejdia marturisirii...
Nico
Tocmai am citit si eu "M-am hotarat sa devin prost" de Martin Page (Humanitas). Mi-a atras atentia titlul si dupa ce am rasfoit-o n-am mai putut s-o las din mana.
(monique)
Momentan citesc "Manual de jurnalism" de Mihai Coman... deh... admiterea asta la facultate ma obliga... macar imi place! smile.gif
Aramis
"Razboi si pace" de Tolstoi, dar ma scot din sarite legaturile lor de rudenie, sunt incredibil de complicate sad.gif
mogaldeatza

Rabdare si tutun( partea asta nu-i obligatorie, da asa-i vorba tongue.gif ).
Am patit si eu asa, dar, trecand peste pasajele astea, descoperi o alta lume care te va prinde
in mrejele ei incet-incet. Lectura placuta in continuare!
liliana_caracas
Salut!Sunt noua pe aici,dar tare mult imi place subiectul.De un an si ceva nu am mai intrat intr-o librarie romaneasca iar rezervele mi s-au terminat de mult. cry.gif Asa ca, acum recitesc "Memoriile lui Hadrian" de Marguerite Yourcenar si "Limba salvata-istoria unei tinereti"-autobiografia lui Elias Canetti.Stiu ca mi-au placut mult la prima(si a doua)lectura
Fausta
han.gif liliana_caracas... si nu e nevoie sa treci prin librarii ca sa citesti o carte buna... chair daca scriitorii contemporani se inghesuie cu carti din ce in ce mai bune.... mai exista si anticariatele... wink.gif
liliana_caracas
Multumesc,Fausta!Ai dreptate tu,insaeu locuiesc de o vreme in Austria.Dar cum ajung acasa fac turul librariilor si anticariatelor ca mi-am facut deja lista. drool.gif
dead-cat
QUOTE

"Razboi si pace" de Tolstoi, dar ma scot din sarite legaturile lor de rudenie, sunt incredibil de complicate


singurul lucru ce merita citit din cartea aia e comentariul la batalia de la Borodino.
3/4 din carte sunt birfe si palavrageli care n-ar interesa nici macar personajele din carte, daca ar fi reale. mad.gif

si oh, sensibilul Pierre! hh.gif

mai bine citesti "August 1914" de Solshenitzyn (sp).
carpatic
"Codul Da Vinci" de Dan Brown. Mi l-a dat un prieten, cu reclama cu tot: ca e un teribil best-seller, e captivant, plin de simboluri si dezvaluiri bine documentate....
Ce sa zic, e interesant pt un roman politist nu foarte bine scris, simboluri si interpretari abunda, dar sunt si o gramada de aberatii legate tocmai de simbolistica.
F.U.B.A.R
Tin sa-i multumesc public Laurei (de care sunt sighur habar nu aveti si nici nu aveti cum...) pentru recomandarea ei de a ma apuca de Coelho....hmmm...cred ca a devenit o obsesie ...acum mi-am pus ambitia in functiune si vreau sa citesc toate cartile lui. Din fericire am dat peste un site rusesc cu o multime de carti...(din pacate toate sunt in rusa) si am gasit acolo toata colectia Coelho...Am inceput cu "11 minute"..mi-a placut enorm...apoi Makhtub,Alchimistul,Razboinicul luminii(cred ca asa se traduce) si acum a culminat cu "Veronica se hotaraste sa moara".hmm...Si mi-am dat seama de un lucru...mai da-i dracului pe Gide si pe Sartre si pe toti sumbrii din lumea asta.Exista carti ce-ti aduc lumina in viata...te fac sa zambesti...Inchizi ultima pagina si te bucuri fara nici un motiv...De ce sa te intunici fara motiv?De ce sa-ti aduci scarba in suflet?..o scarba ce nici macar nu este a ta ci e a autorului...
Deutza
QUOTE (Lucidinbr @ 29 Jun 2004, 01:21 PM)
Va recomand " Flori pentru Algernon" de Daniel Keys. O carte frumoasa despre inteligenta si nebunie. Este usor de citit si extrem de "satisfacatoare".
Tot in acelasi gen puteti incerca " M-am hotarat sa devin prost" de am-uitat... si "Veronika se hotaraste sa moara" de coelho.

Am citit si eu cartea "Flori pentru Algernon" si e intr-adevar foarte interesanta si impresionanta in acelasi timp... desi finalul este intr-o anumita masura previzibil rolleyes.gif
Rikita
la fiesta del chivo de mario vargas llosa.
denise
"Cal in fuga" - Martin Walser
Jubi
QUOTE (Rikita @ 11 Jul 2004, 06:05 AM)
la fiesta del chivo de mario vargas llosa.


Cred ca e vorba de "Sarbatoarea Tapului" ,nu? smile.gif Am citit-o si eu si mi-a placut foarte mult. E vorba despre ultimele zile din viata dictatorului Rafael Trujillo, care a preluat in anul 1930 puterea politica in Republia Dominicana printr-o lovitura de stat si a transformat tara intr-o propietate privata. Interesanta cartea si usor de citit.

Aramis, iti recomand ceva mai usor de Tolstoi, care nu e asa imbarligat ca "Razboi si Pace" si anume "Anna Karenina" ( in caz ca nu ai citit-o).

Imi poate spune cineva cum e "Iniverea"? Scrisa tot de Tolstoi?


Acum termin "Herzog" de Saul Bellow. Am lasat-o anul trecut, dar e prea buna ca s-o las necitita.
Cordelia
Tocmai am terminat "Fiul cuvintelor" de Iris Murdoch. Cu totul nemaipomenita.
Fausta
am citit in ultimele zile 2 carti... ce sa-i faci? daca un drum cu trenul dureaza 7,5h... si au fost doua... trebuia sa omor timpul:
Stephen King - shining
Robert Bloch - psycho

... singura parte buna e imaginatia autorului si modul in care descrie trairile personajelor, incat ai impresia ca el a trecut prin asta... chiar m-am intrebat daca S.K. nu are darul premonitiei sau Robert B. nu are personalitate multipla...
denise
QUOTE (_Jubilee_ @ 13 Jul 2004, 04:11 PM)

Imi poate spune cineva cum e "Iniverea"? Scrisa tot de Tolstoi?


Ceva mai diferita de Anna Karenina si Razboi si pace... mai spirituala... si iti da si o stare mai buna. E vorba de o transformare a unor personaje, de iesirea la lumina. Mie mi-a placut. Trebuie citita.
Jubi
@Fausta: am citit si eu ambele carti, "Shining" imi aduc aminte ca m-am incumetat sa citesc si seara din ea hh.gif. Iti recomand si hitchcockianul film "Psycho", insa cred ca l-ai vazut deja. Daca iti plac cartile lui Stephen King, te sfatuiesc sa nu citesti "Dolores Claribone" ( parca asa se numea ). Nu e nimic interesant in cartea aia. Nimic! Si mai rau de atat, nimic care sa te tina cu sufeltul la gura, infricosator... Nada!

@Denise: multumesc. smile.gif Termin in seara asta "Herzog" si chiar nu stiam daca sa ma apuc de "Invierea".
Aramis
Sambata am citit al doilea volum din "Razboi si pace" in vreo 5 ore, m-a fascinat... Din pacate ultimele doua volume nu le am acasa, sunt la bunicul meu si nu am ajuns pe la el pana azi... Oricum, pana acum am un gust amar, m-au dezamagit multe personaje, m-au deziluzionat complet... sad.gif
Fausta
_Jubilee_ ... nu pot spune ca m-au incantat prea tare cartile... subiectul mi s-a parut demodat, chiar ma gandeam ca filmul dupa S.K. sigur e mult mai reusit... singurul lucru care e intr-adevar remarcabil e dupa cum am spus modul in care autorii intra in mintea personajelor.... in rest, e destul de slabut... oricum, Shining e superioara celeilate... dar nu cu mult.
as mai citi si altceva de acesti autori doar daca as sti ca e intr-adevar un fir epic care nu poate fi intuit atat de usor...
Nico
Nostalgia - Mircea Cartarescu
Imi place intensitatea trairilor personajelor si granita fina dintre real si imaginatie, dar e o carte care te si intristeaza sad.gif
Rikita
acum citesc "los cuadernos de don rigoberto" de mario vargas llosa. dar nu-mi place.
mogaldeatza

Neinfrintii- W. Faulkner
Jubi
"Invierea" de Lev Tolstoi. smile.gif
mutulica
Nobila Casa - James Clavell
flu
Insulele lui Thomas Hudson de Hemingway... ce-mi place cum scrie baiatul asta spoton.gif
Serenity
Am inceput "Emma" de Jane Austen tongue.gif

Edit: Asta dupa ce-am terminat "Coliba unchiului Tom" (Harriet Beecher-Stowe) si "Departe de lumea dezlantuita" (Tomas Hardy)
March
Cine vrea sa strabata "in galop" Istoria grecilor si Istoria Romei , le sugerez sa citeasca cele doua carti cu acelasi titlu scrise de Indro Montanelli. Autorul a inventat un nou gen literar. A luat istroria savanta, erudita si bombastica si a preschimbat-o intr-una pentru marele public : o istorie a oamenilor de ieri pentru oamenii de azi, simpla, vioaie , polemica.
Marcus
Acum citesc "Memoriile" lui Napoleon Bonaparte. Pt cultura mea generala... In plus, din toti conducatorii pe care i-a oferit istoria, Napoleon imi place cel mai mult.
ComicDiva
QUOTE (yronick @ 18 Jul 2004, 03:32 AM)
Caderea noptii - Isaac Asimov / Robert Silverberg.

Oamenii sunt conditionati sa se teama de bezna, deoarece traiesc intr-o lume unde intunericul nu este natural, unde exista permanent lumina, lumina multor sori. In orice clipa, pe cer se gasesc cel putin doi sori, de obicei trei, iar lumina oricaruia dintre acesta era suficienta sa alunge Bezna."

thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif

mi-a placut foarte mult cartea aceasta. Cum am ridicat-o nu am mai lasat-o jos.
Insa o chestie n-am inteles care este cam spoiler deci cine n-a citit cartea sa nu citeasca mai departe


[spoiler] pana la urma stelele iar nu intunericul i-a innebunit pe oameni?[/spoiler]
Eclectic
Paul Burrell- "A Royal Duty".
In curand, va aparea si varianta in limba romana.
Ally Jane
Sunt tentata sa mint... Pentru ca de citit, momentan citesc Enigma Otiliei (ca deh, vine bacul si literatura asta nu se (re)citeste singura...). Dar am terminat recent pentru a treia oara Nostalgia lui Cartarescu. Care ma surprinde placut de fiecare data.

As mai adauga si seria Harry Potter, pe ale carei 5 carti le-am citit (pe putin) de vreo 15 ori fiecare. Dar mi-e teama de rasete ironice (virtuale sau nu), asa ca nu mai adaug. Hey, what do you know? I just did! ohyeah.gif
Olaf
Citadela, Antoine de Saint Exupery

Eu am inghitit de-a dreptul seria Harry Potter, si dup-aia am incercat sa si zbor pe matura spoton.gif
cri-cri_d'Amour
biggrin.gif salut! sunt noua pe aici si sper sa aflu cat mai multe titluri interesante de la voi...
am sa va recomand 2 carti care mi-au placut f f mult, se gasesc in librarii si chiar sunt curioasa daca le-a citit careva...
autorul este johnathan coe , iar cartile se numesc "casa somnului" si cea mai nou aparuta "clubul putregaiurilor".
sunt carti care va vor cucerii de la primele pagini. are un limbaj "liber" chiar fff liber si se adreseaza atat tinerilor cat si adultilor...mai putin bebelusilor/copiilor.
garantez ca nu aveti timp sa va plictisiti. wink.gif spun asta pt ca pe mine ma plictisesc dulcegariile si descrierile, clasicii pt mine sunt chiar "un chin".
repet, daca e vreo persoana care a citit macar una dintre ele sa-mi lase un mesaj.
pa!

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.