Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Discordia
momentan citesc "Shogun" - James Clavell
Camy03
Am inceput in forta primul volum din "Don Quijote de la Mancha" - Miguel de Cervantes
Nefertiti
Octavian Paler, Caminante
viezurasu
QUOTE(Melancholya @ 14 Aug 2009, 09:49 AM) *
Viezurasu, spune-ne si noua, cum ti se pare cartea lui Miller? O pierdusem si eu cand o aparut, da noroc ca am gasit-o la Carturesti in Iasi. Ai citit-o si pe cealalta aparuta tot la colectia din Cotidianul?

Enjoy the books! spoton.gif


Buna, cartea mi se pare super. Descrie o America mult mai realista decat toate versiunile idealiste din filme jamie.gif . Oricum, am mai spus lucrul asta si il mai repet, personal Miller imi da sentimente contradictorii, nu stiu daca il iubesc sau il urasc. unsure.gif .
In alta ordine de idei, dap, am citit si Tropicul Cancerului. Pot spune ca mi-a placut mai mult Tropicul Capricornului.
Justitiarul
Nunta in cer - Mircea Eliade
tontoi
rofl.gif de ceva luni ma tot lupt sa termin MIZERABILII si in consecinta m-am apucat de HENRY MILLER - Tropicul Cancerului

Am toata colectia de la COTIDIANUL si din cate am observat sunt carti bine scrise.

p.s Tropicul Cancerului e o carte care descrie Parisul in anii '30 ai secolului trecut. In cartea lui Victor Hugo descrie tot PARISUL,dar cu un secol mai in spate fata de MILLLER.

jamie.gif merita sa faceti un studiu al unui oras in secole diferite
Rovaniemi
Koji Suzuki - "Ring 2 - Spirala"
Nefertiti
Fernando Pessoa, Cartea nelinistirii
Gabici
Am terminat Casa spiritelor de Isabel Allende si pentur ca am ramas vrajita, am continuat cu Tara mea inventata de acelasi autor. Nu e tata de palpitanta dar pe mine ma incanta. A se citi ultima dupa romanul "Paula".
Camy03
Tocmai am terminat "Krucifix" de Serge Brussolo - citita pe nerasuflate, pentru ca nu puteam pur si simplu sa las cartea din mana. Am ramas fascinata de lumea realista si totusi atat de supranaturala... rolleyes.gif
LINICA
Camy03, am citit si eu Krucifix. Tot pe nerasulate. thumb_yello.gif

Acum citesc Basme, Petre Ispirescu smile.gif (ln pauze de Metafizica)
Camy03
QUOTE(LINICA @ 3 Sep 2009, 02:12 PM) *
Camy03, am citit si eu Krucifix. Tot pe nerasulate. thumb_yello.gif

Acum citesc Basme, Petre Ispirescu smile.gif (ln pauze de Metafizica)


E o carte deosebita ce-i drept. Ma bucur ca impartim aceeasi opinie smile.gif Spor la citit!
Gabici
Am revenit la :Clubul sotiilot nr.2" de Jane Moore. O incepusem inainte de concediu, dar fiind plecata am luat cu mine altceva de citit.
E adevarat ca afce parte din colectia Chic dar uneori mai am nevoie si de ceva mai haios si....mai light. Oricum, e dragutza.
LINICA
QUOTE(Camy03 @ 3 Sep 2009, 08:41 PM) *
E o carte deosebita ce-i drept. Ma bucur ca impartim aceeasi opinie smile.gif Spor la citit!


Multumesc, si tie la fel! smile.gif

In vacanta cred ca voi lua doar Metafizica. O citesc cam greoi. Nu stiu cum de nu a ramas nimic aproape in capul meu cand o citeam pentru facultate.
Nefertiti
In paralel: asta si asta.
Gabici
Testamentul francez de Andrei Makine: ptin incurcata, poate daca as avea mai mult timp odata sa citesc mai multe pagini consecutiv, as reusi sa o savurez.
andra_v
In paralel: Aristotel, Politica si Narcis si Gura-de-Aur (Hesse).
Rehael
Abatia de Dan Dobos. SF. Frumos scrisa.
Aramis
Tocmai am terminat "Viermii Dunei" de Brian Herbert si sunt pe cale de a termina "Fundatia" de Isaac Asimov.
Vreau sa recitesc "Romanul adolescentului miop" de Eliade.
Boudicca
Patul Lui Procust de Camil Petrescu wub.gif
andra_v
QUOTE(Aramis @ 12 Sep 2009, 11:05 PM) *
Vreau sa recitesc "Romanul adolescentului miop" de Eliade.

Tocmai l-am cumparat impreuna cu alte trei carti din colectia Adevarul si Acasa.
Aramis
andra, eu am cumparat romanul ieri, din Carrefour. Era o oferta la cartile din colectia BPT-Jurnalul national - fiecare titlu era la 10 RON. Am cumparat Romanul adolescentului miop si Nunta in cer, amandoua de Eliade. Inutil de spus cat de mult m-a incantat pretul (20 RON ambele). Saptamanile trecute am vrut sa cumpar, dintr-un anticariat, Shogun, din colectia Adevarul, numai ca ambele volume ma costau 100 RON ( blink.gif ) asa ca am renuntat...
andra_v
Caragiale, Schite. Colectia Acasa. M-au costat 22 RON cele doua volume (Momente si schite + Teatru).
Pot sa-ti imprumut Shogunul pentru o perioada mai lunga.
Michelle
Tales of the Alhambra de Washington Irving.
Aramis
andra_v, multumesc frumos de oferta smile.gif Am romanul Shogun in biblioteca bunicului meu (editia din anii '80 cred), dar vroiam sa o cumpar pentru a o avea si eu in casa si pentru a o reciti de oricate ori doresc.
Aseara am terminat Zodia Indragostitilor, de Giulia Carcasi.
tontoi
dupa parfumul ieftin al bordelurilor pariziene din romanul TROPICUL CANCERULUI de HENRY MILLER am trecut la SCHIMBAREA LA FATA A ROMANIEI.....

Emil CIORAN scoate in evidenta CORECT problema ROMANIEI,dar ma astept sa vina cu sugestii...poate spre final trag o concluzie
Camy03
Tocmai am terminat de citit "Memoriile unei gheise" - Arthur Golden. La cat de mult m-a impresionat pe mine cartea asta, deocmdata nu cred ca am sa incep alta lactura. Si-a lasat amprenta asupra mea destul de mult si m-a facut sa cred ca lumea asta, actuala, este atat de superficiala.


Pe birou stau: Christine - Stephen King; Haita - Serge Brussolo; Colorado Kid - Stephen King; Don Quijote - Miguel de Cervantes...saracul abandonat; si Sarmanul Dionis - Mihai Eminescu.
Oare cu care sa incep?!
Nefertiti
QUOTE(Camy03 @ 23 Sep 2009, 12:11 PM) *
Tocmai am terminat de citit "Memoriile unei gheise" - Arthur Golden.


Cauta si filmul, e misto facut.
Gabici
Viata la tara
viezurasu
Lumea Inversa - Christopher Priest... Pot spune ca este unul dintre cele mai bune SF-uri citite pana acum.
Camy03
QUOTE(nefertiti @ 23 Sep 2009, 01:28 PM) *
Cauta si filmul, e misto facut.

Multumesc, promit sa il caut. De obicei filmele ma dezamagesc in comparatie cu cartile, asa ca trebuie sa ma conving.
Johann_Moritz
QUOTE(Camy03 @ 23 Sep 2009, 12:11 PM) *
Pe birou stau: Christine - Stephen King; Haita - Serge Brussolo; Colorado Kid - Stephen King; Don Quijote - Miguel de Cervantes...saracul abandonat; si Sarmanul Dionis - Mihai Eminescu.
Oare cu care sa incep?!

Cervantes! Adevarat, prima carte e ceva mai slaba. Merita insa efortul de a citi prima carte, pentru a ajunge la a doua: e minunata.
Nefertiti
QUOTE(Camy03 @ 27 Sep 2009, 01:03 PM) *
Multumesc, promit sa il caut. De obicei filmele ma dezamagesc in comparatie cu cartile, asa ca trebuie sa ma conving.


Evident, cartea e mult mai detaliata, dar filmul e bine facut, chiar daca nu poate reda povestea la fel de amanuntit ca si cartea. In general, nici mie nu imi plac filmele facute dupa carti.
LINICA
Oana Pelea, Jurnal (2003-2009)

Superb!
Camy03
QUOTE(kumarbi @ 27 Sep 2009, 08:28 PM) *
Cervantes! Adevarat, prima carte e ceva mai slaba. Merita insa efortul de a citi prima carte, pentru a ajunge la a doua: e minunata.

Eu am ambitia sa o termin pentru ca speram sa fie ceva mai buna si pentru ca este lectura obligatorie pentru ora Literatura Universala.
Dupa cum vad eu, nu stiu daca am sa ma apuc curand si de al 2 -lea roman.

***
Momentan citesc: Iubire etc - Julian Barnes. O lectura usoara...
Gabici
Romain Gary - "Clar de femeie" mwah1.gif
Johann_Moritz
QUOTE(Camy03 @ 28 Sep 2009, 07:45 AM) *
Eu am ambitia sa o termin pentru ca speram sa fie ceva mai buna si pentru ca este lectura obligatorie pentru ora Literatura Universala.
Dupa cum vad eu, nu stiu daca am sa ma apuc curand si de al 2 -lea roman.

E ceva cu cartile astea doua. Atunci cand a scris prima carte, Cervantes nu a dorit altceva decat sa parodieze romanele cavaleresti de duzina, care invadasera literatura vremii. Quijote e doar un zabauc, unul simpatic poate, dar nimic mai mult. Din cauza asta, primul volum spune foarte putine publicului modern, care habar nu are de genul asta de literatura.
Publicul vremii insa a receptat cartea altfel decat isi imaginase Cervantes. Intr-o lume lacomita de bogatiile Indiilor Occidentale, a hidalgilor saraciti, a taranilor alungati de pe propriilor pamanturi, Quijote a fost perceput ca un erou autentic, atribuindu-se un idealism pe care Cervantes nu il gandise. Cervantes l-a pus pe Don Quijote sa lupte cu morile de vant pentru a-l ridiculiza pe el si pe toti cei ce luau prea in serios romanele cavaleresti. Cei care au citit cartea insa s-au simtit poate in pielea lui.
Si s-a mai intamplat ceva: Cervantes insusi, pana la publicarea celei de-a doua carti, a saracit. A scris a doua carte cufundat in mizerie si disperare. Prin urmare, vei descoperi un autor care, pur si simplu, isi iubeste eroul. Nu imi aduc aminte sa fi simtit asa ceva citit vre-un alt roman. Si asta l-a transformat pe Quijote intr-unul dintre cele mai frumoase personaje tragice ale literaturii de pana acum. Dintr-un personaj smintit de lectura romanelor cavaleresti, pline de fapte pitoresti dar lipsite de invatatura morala sau intelepciune de viata, Quijote s-a transformat in idealistul perfect, intr-un personaj care cauta sa traiasca viata intr-un mod numai si numai spiritual. Noul Quijote nu e rezultatul unui moft al autorului, nu e un artificiu intelectual, un pretext pentru discutii filosofice (al doilea roman e intesat de discutii despre etica si valori sociale si omenesti), ci probabil chiar o transfigurare a lui Cervantes. E minunat!

Ce citesc acum: Diplomatia lui Kissinger, volumul II din Arhipelagul Gulag al lui Soljenitin si Civilizatia Sumeriana de Constantin Daniel. Nu le recomand decat celor pe care ii intereseaza domeniile.
O lectura pe care am intrerupt-o temporar: Donul linistit al lui Mihail Sholohov. Romanul, pentru care a primit premiul Nobel pt. literatura e supranumit si "Razboi si pace al revolutiei bolsevice". O carte partinitoare intr-o oarecare masura, dar care merita citita.
Gabici
"Trei camarazi" - Erich Maria Remarque
Vremea anilor '30, cand sarutai o fata doar dupa vreo trei intalniri.
Michelle
QUOTE(Gabici @ 30 Sep 2009, 11:44 AM) *
"Trei camarazi" - Erich Maria Remarque
Vremea anilor '30, cand sarutai o fata doar dupa vreo trei intalniri.



Ce vremuri frumoase !
Justitiarul
Pavel Corut - Ingeri rebeli

Cartea se adreseaza adolescentilor inteligenti, si cum adolescenta s-a dus de mult, iar nici inteligent nu prea sunt...
exergy33
Beauty & Art, Elizabeth Prettejohn
Gabici
Zadie Smith - "Dinti albi"
tontoi
IEDERA de Grazia Deledda -carte cumparata cu un 1 leu dintr-un anticariat.
In primele cinci capitole totul e lipsit de substanta, profunzime. Peisajele pitoresti din Sardinia si dialectul sard te poarta intr-o lume fara tensiune. Dupa moartea unchiului Zua intreaga actiune se schimba. Aparenta liniste devine o febra nesfarsita. Satul vuieste la auzul vestii, fiind prima crima...

Ma surprind pasajele cand o compara pe eroina romanului, Anessa, cu o iedera. Totul se invarte in jurul incolacirii.

Merita citit si vazut ca un roman social.
Melancholya
mda...cica m-am apucat si eu de citit ceva interesant...Agatha Christie - Crima pe terenul de golf...mi-era dor de ea si am zis ca sa mai incep o carte desi ar fi trebuit sa-mi citesc lecturile obligatorii pentru facultate, dar neah, inca mai e timp biggrin.gif
Michelle
Ratacirile fetei nesabuite- Mario Vargas Llosa

La 70 de ani, Mario Vargas Llosa scrie primul lui adevarat roman de dragoste. Un roman despre bucuria si caznele unei iubiri clandestine urmarite de-a lungul a patru decenii, pe trei continente. Dar si o cronica a lumii postbelice care, asemenea fetei nesabuite, a avut nevoie de mult timp pentru a-si recapata inocenta si pentru a invata sa iubeasca.
Nefertiti
Mie mi-a placut foarte mult, am citit-o imediat cum a aparut la noi.
Gabici
"Cartea cu Bunici" - coordonator Marius Chivu
O carte dulce-amaruie pentru mine; amintirile unor personalitati legate de bunicile lor si bineanteles de copilarie.
O recomand cu caldura.
Aramis
Fundatia si Imperiul, Isaac Asimov - o citesc de ieri aproape intr-una si acusi o termin.
Jihadul Butlerian, Brian Herbert - am inceput-o duminica, in masina si, contrar asteptarilor mele, m-a captivat.

E in stand-by Vraciul. Profesorul Wilczur, de Tadeusz Dolega-Mostowicz
„În vremurile de astăzi, când mintea există numai pentru a face rău, ce este prostia dacă nu cel mai de preţ bun? Şi ce este binele dacă nu înţelepciune? Viaţa devine un paradox. Atunci, poate înţelept e şi faptul că tu, carissime, trăieşti pentru a aduce fericire altora.”
Camy03
Am terminat "Iubire etc", Julian Barnes carte care m-a plictisit si pe care n-o indragesc.
Mi-am cumparat in schimb Harry Potter si Talismanele Mortii de la Diverta cu doar 14 lei, pentru ca nu am putut rezista tentatiei.
Iar intr-o zi ploioasa mi-am cumparat din colectia Adevarul: "Robinson Crusoe" -Daniel Defoe.
Rovaniemi
Ultimul biller al lui Dan Brown - The Lost Symbol
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.