Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
tikky
Jean Grenier - Insulele
Michelle
Agatha Christie-O autobiografie
alfa
Marx-Capitalul
Bufnila-Norii
Faulkner-Ursul

Ca sa vezi ce m-am inrait intr-ale cititului. tongue.gif
exergy33
Am terminat de citit USA INTERZISA de Gabriel Liiceanu .
Am inceput sa recitesc VIATA CA O PRADA de Marin Preda . smile.gif
Ce urmeaza in viitor ? ... nu stiu ... poate ceva scris de un latino-american smile.gif
Erwin
Am terminat "Viata ca o prada" smile.gif
Am inceput "Noapte de Sanziene" de M. Eliade dar... mi se pare tare incalcita, mai ales dupa cursivitatea naratiunii lui Preda, visul intretaiat cu amintiri si cu distorsiuni temporale al lui Eliade pare greu de urmarit...
March
Am recitit vreo doua poezii din volumul " Moartea citeşte ziarul " de... stiti voi cine ! wink.gif
dascalita
Recitesc "Fratii Jderi" de Sadoveanu.
nefertiti-old
Arturo Perez Reverte, Harta sferica
bunicu'Gilbert
Am citit intamplator, pe undeva pe Net despre metoda Silva privind autocontrolul mental. Am comandat-o, am primit-o si acum citesc din ea. Nu mi se pare destul de explicit prezentat cursul respectiv, dar mai am rabdare pana la sfarsit.
Arlequine
john irving - the fourth hand. sooo damn funny spoton.gif
wasp
Cismigiu & Co.. Bajenaru scrie savuros.... sorry.gif
ypsilonalpha
Carl Sagan - Contact - cartea după care a fost făcut filmul cu acelaşi nume ...
alfa
Biblia hh.gif
eu_si_tu
Ce coincidenta . smile.gif
Clasica sau apocrifa ?
alfa
Clasica bey. Nu umblu cu falsuri.
iniya
usa interzisa-liiceanu
Jasmine
Tocmai am terminat "Cand a murit Don Quijote" . Foarte frumoasa cartea si mai ales interesanta. "Fan"-ilor lui Don Quijote le recomand sa citeasca aceasta carte. Sunt sigura ca le va placea la fel de mult cum mi-a placut si mie.
wub.gif
tikky
QUOTE (Jasmine @ 8 Jul 2006, 12:06 PM)
Tocmai am terminat "Cand a murit Don Quijote" .

cine este autorul?
eu_si_tu
alfa
QUOTE
Clasica bey. Nu umblu cu falsuri.

smile.gif
Ares_mE
Mihail Sebastian-"Orasul cu salcami"
Aramis
Am citit "Femeia in rosu" saptamana trecuta. Saptamana aceasta Declaratie de iubire - Gabriel Liiceanu.
Ares_mE
Sacher-Masoch-"Venus invesmantata in blanuri".Palnuiesc sa ma apuc de "Catch-22" dupa ce o termin pe asta.
Serenity
Vreau Jurnalul de Paltinis a lui Liiceanu... Sa vad de unde fac rost, in librarii e cam scumpa sad.gif Pana atunci citesc o carte foarte slaba, dar ok atunci cand stai la plaja si soarele te bate in cap tongue.gif
Aramis
Colectia CHIC de la Polirom, maine ma intalnesc cu o prietena care trebuie sa imi mai dea cateva carti inafara de cele citite pana acum.
Dea
Kobo Abe - Femeia nisipurilor
tikky
QUOTE (Dea @ 27 Jul 2006, 11:17 AM)
Kobo Abe - Femeia nisipurilor


cum ti se pare cartea, Dea? smile.gif
contraste
"Albatrosul" - editată de Societatea Romānă de Haiku
Lotte
Ernesto Sabato - Intre scris si sange
Dea
QUOTE (tikky @ 27 Jul 2006, 10:21 AM)
QUOTE (Dea @ 27 Jul 2006, 11:17 AM)
Kobo Abe - Femeia nisipurilor


cum ti se pare cartea, Dea? smile.gif

abia am inceput-o dar din cat am citit pana acum, imi place smile.gif

inedita, chiar socanta ideea cartii.. interesant cum cel care vana insectele devine el insusi vanatul, ajungand sa traiasca impreuna cu vanatorul (pana la urma si el o victima) pe aceeasi panza de paianjan.. abia astept sa citesc mai departe
mdA!
Gabriel Garcia Marquez - Povestea tarfelor mele triste.
M-a atras titlul si, combinat cu numele autorului, nu ma asteptam la o prostie. nici nu e. Povestea unei iubiri la 90 de ani, o redescoperire a vietii la final de ciclu. Am citit-o pe nerasuflate iar acum vreau s-o recitesc. Sunt substraturi pe care in fuga mea dupa subiect, le-am pierdut.

Am citit cartea pe calculator si mi-a lipsit rasfoitul paginilor, intinsa comod in pat. smile.gif (stiu, sunt off topic)
mdA!
QUOTE (Serenity @ 24 Jul 2006, 11:47 PM)
Vreau Jurnalul de Paltinis a lui Liiceanu... Sa vad de unde fac rost, in librarii e cam scumpa sad.gif

ti-l pot imprumuta eu... dar nu vad cum unsure.gif
alysoft2003
Cresterea, ingrijirea si dresajul cainilor laugh.gif laugh.gif tongue.gif
contraste
aşa, ca o practică curentă
alysoft2003
Din educatie si buna crestere consider ca nu am vazut o remarca intepatoare precedenta. Asa sunt eu, pe cei mai in varsta ii respect oricum, indiferent de "ironia fina" pe care o abordeaza. Poate ei stiu mai bine decat mine wink.gif
Serenity
Shogun-ul.... 700 more to go laugh.gif

Saru'mana tanti alexa! mwah1.gif Am pus mana - multumita cuiva foarte amabil de pe han - pe varianta electronica pana una, alta yay.gif
dascalita
Padurea norvegiana,de Haruki Murakami (format electronic)
gabitza ^
am citit agatha cristie "mana ascunsa". chiar imi era dor de o carte de genul asta.
acum nu stiu cu ce sa continui...mi s-a fact pohta de citit. cred ca ii urmez exemplul lui Sere si ma apuc de shogun.
G.
mdA!
Anais Nin - Incest. Pana acum m-a prins.. astept sa ma fascineze. Deocamdata nu pot spune mai mult..
the_mAgus
Am terminat de citit "Pe patul de moarte" - W. Faulkner, de fapt, re-citit; Faulkner este (de ceva timp incoace) autorul meu preferat. M-am apucat de "Un veac de singuratate"; da, stiu, cu riscul de a parea semidoct trebuie sa recunosc ca, exceptand cativa autori, am stat cam departe de literatura sud-americana, probabil o preconceptie, in fine...
Dupa asta cred ca urmeaza...Llosa, sau "Defaimarea lui Paganini" (sint curios, cum e cartea asta, a citi cineva?). Dupa aceea mai vad ce urmeaza...sint atat de mult carti... unsure.gif
Felina
Am citit ieri "Cazul Eugenitei Costea" de Sadoveanu. O lectura delicioasa.
Gabici
Am trecut si eu pe scriitori ramani. Citesc acum "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu. Taman buna pentru vacanta. smile.gif
khali
Simone de Beauvoir-Al doilea sex smile.gif
O tratare completa a destinului istoric, a valorizarii negative a femeii....ca proiect este de apreciat prin multitudinea perspectivelor abordate (biologica, a materialismului istoric, ideologica, a relatiilor sociale), desi valoarea argumentatiei este redusa (mai ales in volumul 2) prin furnizarea de "marturii" literare, majoritatea legate de cazul unor femei de "conditie buna".
exergy33
Am citit Doamna Ex de Herve Bazin si Jurnalul unui geniu de Dali.

Am reusit sa recitesc Tratat de descompunere de Cioran si Lorelei de Ionel Teodoreanu .
Am de gind sa recitesc o antologie de poezie neogreaca , Odele Marii Egee.
factura
jurnal in farame de eugen ionesco.
Aramis
Trainspotting, Irwine Welsh.
Brrrr, ce limbaj cry.gif
onnyo178
citesc groapa de eugen barbu.domnitor sa citeasca si asta.o sa ii placa
thumb_yello.gif
Erwin
han.gif onnyo178!

Nu citesc nimic, am inceput Delirul 2 de Stefan Dumitrescu inainte de santier... poate il reiau cand se termina...
Nico
Secretul doctorului Honigberger - M. Eliade
Olaf
Catch 22. Superba carte. smile.gif

"Okay, let me see if I got this straight," Yossarian said. "In order to be grounded I've got to be crazy, and I must be crazy to keep flying missions. But, if I ask to be grounded that means I'm not crazy anymore, and I have to keep flying."
Gabici
Ne spui si autorul? jamie.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.