Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
cosminacraciun
Nu stiu de ce, dar nu am reusit sa termin niciodata "Shogun". Acum as vrea sa ma apuc de Bulgarov. A citit cineva, imi poate face recomandari?Am mai multe titluri si nu stiu cu care sa incep (in afara de Maestrul si Margareta,pe care am citit-o si mi-a placut foarte mult). Chiar acum sunt cu Harry Potter, vol 4.
Magenta
hehe, Romanul Adolescentului Miop... deh, clasa a noua... rolleyes.gif da` frumos roman... frumos rau... trist... si frumos...
N.V.
Cezar de Alexandre Dumas, dar de cand m-a reapucat mania hanului s-au suparat si cartile pe mine. Spun ca sunt geloase din cauza ca stau mai mult pe Han decat cu ele in mana, si chiar acum cand scriu incep sa am mustrari de constiinta, dar mai zabovesc nitelus pe aici. Noaptea e inca tanara.
moonlight
Mai am putin si voi termina de citit : Jurnalul lui Bridget Jones ( Helen Fielding ) .
gonen
QUOTE (cactus @ 12 Nov 2004, 11:38 PM)
As reciti (a cat-a oara) Shogun....

pana acum am citit Shogun de vreo 2 ori. La fel ca si continuarile acestuia

cartea pe care o citesc acum: Psihologia Multimilor!
doice
QUOTE
Bogho @ 18 Nov 2004, 10:12 AM

cartea pe care o citesc acum: Psihologia Multimilor!


Gustave LeBon?

Eu citesc "Despre ingeri" a lui Andrei Plesu.
Imi place ma face sa ma simt studenta din nou doar ca a disparut sabia lui Damocles laugh.gif
DeeDee
Veronica se hotaraste sa moara- paulo Coelho
(monique)
Hmmm.. dupa "Dama cu camelii" (prima carte la care am plans de-am rupt) m-am apucat de "Via Mala" - John Knittel... smile.gif
N.V.
Sunt curioasa daca imi va placea: "Trecutul unei iluzii" de Fracois Furet. Am inceput-o de curand si sper sa o termin(de obicei citesc daca dupa primele 50 de pagini nu-mi prieste trec la altceva).
Diana-Maria
Vreau sa ma apuc de ,,Marturiile calvarului " a lui Giovanni Papini... dar nu prea gasesc timp... cry.gif
flu
Isabel Allende - Portret in sepia... o continuare a cartii "Fiica norocului"... deocamdata nu se ridica la nivelul precedentei, ceea ce nu inseamna ca e slaba...
denise
Emil Cioran, SCHIMBAREA LA FATĆ A ROMĀNIEI - Humanitas 1990, si pentru ca eu am varianta pe PC (greu de citit in autobuz, totusi laugh.gif ) citesc si Paulo Coehlo - La raul Piedra am sezut si am plans, in paralel. Numai de s-ar mai lungi ziua ...
jkd
Giovani Sartori: "the theory of democracy - revisited"
Arlequine
nu sartori!!!!!!....cum poate sa citeasca cineva asa ceva din proprie initiativa?!!??!?! cry.gif mi`a mancat zilele in anu` I...si daca e sa fiu sincera.... a fost printre cele mai "placute" lecturi... biggrin.gif

personal ma chinui de aproape o luna cu numele trandafirului si numa` nu reusesc sa o termin...boody scool!!! in paralel am gasit o chestie draguta, un hibrid intre basm si sf, 1001 de nopti futurista, salman rushdie - harun si marea de povesti rolleyes.gif
Zooey
am terminat ernesto sabato - 'tunelul'. n-am mai citit nimic de sabato pina acum, imi place cum scrie, desi nu sint un fan al genului
mogaldeatza
Tracy Chevalier "Fata cu cercel de perla"
grobber
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 26 Nov 2004, 09:55 PM)
personal ma chinui de aproape o luna cu numele trandafirului si numa` nu reusesc sa o termin


Cam asa si eu smile.gif. Nu prea am timp de citit in perioada sta. Am cumparat si Brave New World de Aldous Huxley, si abia astept sa o incep. Citesc si Universul Intr-o Coaja de Nuca (The Universe in a Nutshell suna muuult mai bine smile.gif), de Stephen Hawking. A aparut de curand la Humanitas.
xti
n-am mai citit tare de mult o carte ca sa nu aiba legatura cu munca mea ... ceea ce e nasol ... am tot zis ca trebe sa mai citesc si io cate ceva ... ca o sa uit unele cuvinte pe care nu prea le folosesc ... da' nu am timp ... ce scuza idioata sad.gif adevarul e ca nu ma pot concentra asupra unei carti ... tot timpul sunt conectat la alte probleme ... si decat sa-mi bat joc de o carte ... mai bine nu.
Ioana Nosta
Iar eu sunt de cealalta parte a "baricadei" in sensul ca nu am mai citit de vreo 3 luni ceva care sa nu aibe legatura cu domeniul meu.Si ultima data a fost Hotii de frumusete a lui Pascal Bruckner.
Blakut
Vaterland - Robert Harris.
night_watch3r
dostoievski - demonii
ma dispera ca numele sunt rusesti si pe unele nu le retin si trebuie sa le dau porecle
art_vandelay
va recomand un site deosebit aparut recent cu sute de carti online numai in limba romana
www.cartionline.com

lectura placuta !
flu
Giovanni Papini - Gog... prima carte pe care am inceput s-o citesc anul acesta, in dimineata de Revel, sper ca acum reusesc s-o si termin... smile.gif
rebel
"A Study in Scarlett", de Sir Arthur Conan Doyle.
mutulica
nelson de mille - golden coast
rebel
"Enigme ale civilizaţiilor pierdute", de Daniel Smitd.
Nico
"Despre limita" Gabriel Liiceanu
Blakut
"Pentru cine bat clopotele" - Hemingway,
rebel
"Delirul", de Marin Preda.
theOffender
Gabriel Garcia Marchez, The Story of a Shipwreck Sailor. Prima carte pe care o citesc scrisa de G.G. Marchez.
indubitabil
Jung, Arhetipurile si inconstientul colectiv
morpheus_rise
sa va recomand eu o carte care acum am terminat-o si este super: calugarul fitil de lampa, o adevarata carte erotica scisa in china prin secolul XV. are niste descrieri incredibile, si un erotism foarte cultivat. se gaseste la editura Pro-editura! e adevarata!
Zooey
'arta conversatiei' - ileana vulpescu. de mult intentionez s-o citesc, si uite ca abia acum am dat de ea. se anunta captivanta.
Diana-Maria
Este, intr-adevar,Zooey, nu o sa iti para rau !
smile.gif
skysurfer
Ma pasioneaza acum cartea lui Dan Brown- Ingeri si Demoni. Probabil ca dupa asta o sa incep sa citesc si Codul lui Da Vinci. Sa zicem ca o cartea prea serioasa ma plictiseste. Desi Ingeri si Demoni pare o carte lejera imi place ca e bine documentata si tipul chiar s-a straduit sa o scrie, si nu iti ofera decat o alta perspectiva asupra unor lucruri la care nici nu ne-am gandit vreodata si desi stiu ca o sa devina un fel de Alchimistul pe care toata lumea a citit-o continui sa cred ca merita citita. Sper sa nu imi schimb parerea pana la sfarsit. Am inceput ieri cartea si am citit 130 de pagini, adica mai mult decat am citit in ultimii 2 ani. Si atunci citisem pentru licenta deci nu se pune tongue.gif .
remember
MAREA EVANGHELIE A LUI IOAN,scrisa de JAKOB LORBER thumb_yello.gif
milimetru
QUOTE (bogho @ 18 Nov 2004, 10:12 AM)
cartea pe care o citesc acum: Psihologia Multimilor!

N-ai terminat-o īncă? Īntreb pt că m-ar interesa o părere... Īn ceea ce mă priveşte, la momentul cīnd am citit-o (prima oară!) am simţit un adevărat şoc...
Tyra
Intrusul - Marin Preda
cociuba
Codul lui da Vinci hmm.gif Dan Brown rolleyes.gif
Zooey
Patrick Süskind - Parfumul. daca ati citit-o, ma intereseaza parerile voastre. pina acum mi se pare interesanta. cel putin faptul ca un german sa scrie despre franta sec. 18, mi se pare suficient de captivant...
yronick
F.M.Dostoievski - "Idiotul"

Un tanar print se intoarce de la tratament din Elvetia in tara sa de bastina-Rusia. Intalneste diversi oameni, si se vor lovi conceptiile occidentale de cele brbare din Rusia. Cam atat am inteles eu din o suta si ceva de pagini. Dupa ce termin si celelalte...sapte sute si ceva, revin smile.gif .
mutulica
am pus mina pe codul lui da vinci de dan brown...
chiar sunt curios sa vad de ce e asa de celebra cartea asta
jkd
vintila corbul " caderea constantinopolelui"
in sf o rectioesc dupa peste 20 de ani
Onix
"Imprimatur" - Rita Monaldi si Francesco Sorti. (cadou de Craciun smile.gif ) Intriga, asemanatoare celei din "Numele trandafirului", se pare ca a starnit interesul celor prezenti la Targul de Carte. Abia astept s-o devorez. evil.gif
Aramis
Tocmai am terminat Caderea Constantinopolelui si mi-a lasat un gust amar... parca prea multa moarte...
Momentan recitesc pasaje din Procesul de la Nurenberg...
Mickydutza
eu m-am apucat sa citesc "lord of the rings"...m-am gandit eu ca dupa ce am vazut filmul...de mai multe ori...ar fi bine sa citesc si cartea...sa vad cam care sunt diferentele..si trebuie sa recunosc ca sunt ceva diferente...dar lumea magica de basm exista si in carte, poate chiar mai bogata decat in film.

dar cartea care m-a impresionat a fost "Idiotul", Dostoievski, simpla dar totusi complexa prin puritatea personajului
valentinu
"simpla dar totusi complexa prin puritatea personajului"
trebuie sa te explici; eu am citit cartea acum 7 ani dar nu imi amintesc sa fi existat ceva simplu acolo... si apoi se poate vorbi despre puritatea personajului? ce inseamna ca Maskin era un individ pur?
One_Last_Dance
Acum ma simt pusa la incercare pentru a intra de-a binelea in irezistibila poveste a lui HESSE... Lupul de Stepa.

Nu va suparati, nu-i asa?
... simt nevoia sa adaug un citat:

"Incet, exclama ea, incet! Asadar nu stii sa dansezi? Deloc? Nu stii nici macar un onestep? Ei, Dumnezeule, si mai pretinzi ca ti-ai dat toata silinta sa traiesti! N-ai spus decat brasoave, baiete, la varsta ta n-ar trebui sa te mai ascunzi dupa deget. Chiar asa, cum poti sa spui ca ti-ai dat toata silinta sa traiesti, cand nu vrei nici macar sa dansezi?"

Ma impresioneaza puternic stilul inconfundabil al lui Hesse... ma simt puternic atrasa si cred ca voi citi pe nerasuflate toata noaptea...
black ice
'Narcis und Goldmund' sau 'Jocul cu margele de sticla' de acelasi autor ai citit cumva?

Pentru a nu fi chiar off-topic, mentionez ca in ultima perioada am citit, in sfarsit, 'Declaratie de iubire' de Liiceanu - minunata carte, o recomand.
One_Last_Dance
Buna Seara, black ice ...

...mi-a povestit cineva despre carte ... "Jocul cu margele de sticla", ultimul roman al lui Hesse... auzi la el: "daca o citesti parca descoperi formula, daca nu a fericirii, cel putin a serenitatii" ... eu nu vreau sa descopar fericirea, ador tristetea (mint)

Vreau sa citesc "Narcis und Goldmund"... cred ca o sa fie mai pe intelesul celor mici.

Apropos, era sa uit de ... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.