Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
black ice
Seara buna!

Mi-e foarte cunoscuta fraza aceea de prezentare a cartii dar habar nu am de unde. Weird. blink.gif

'Narcis..." am citit-o acum trei sau patru ani si pot spune ca s-a dovedit cat se poate de revelatoare, la acea perioada, pentru mine. 'Jocul..' l-am citit acum cateva luni si n-am gasit nici formula fericirii si nici a serenitatii. Am descoperit insa - inca o data - un autor genial si un sistem de idei care efectiv m-au uimit. A fost printre putinele carti ce mi s-au parut cu adevarat solicitante, din toate punctele de vedere.

Intrebam pentru ca eram curios 'Lupul de stepa' spre care din aceste doua carti se indreapta.

P.S.: smile.gif
Jazz
QUOTE (mutulica @ 25 Dec 2004, 09:25 PM)
am pus mina pe codul lui da vinci de dan brown...
chiar sunt curios sa vad de ce e asa de celebra cartea asta

Mutulica
Dupa ce o citesti te rog frumusel sa imi spui si mie daca e celebra pe bun motiv... thumb_yello.gif

Eu citesc nitica literatura feminista wink.gif "What our Mothers didn't tell us. Why happiness eludes the modern woman" de Danielle Crittenden
Mrs. Rogers
Eu azi am citit 5 pagini... Poate de 3 saptamani incoace ... si ma simt atat de culta ohyeah.gif
Andrei MG
"O scrisoare pierduta" deI. L. Caragiale
Jubi

Momentan citesc "Ben Hur" de Lewis Wallace thumb_yello.gif .
andraa
Managementul Marketingului de Kotler...
^LadyBird^
recitesc "ion" in paralel cu "rascoala" pentru bac cry.gif
mememe
Angels and Demons de Dan Brown .. m-a costat 18 euro cartea si mai degraba imi luam hartie igienica.
E o porcarie completa ...nu da bani.


Si pt black ice : Lupul de Stepa e super frumoasa cartea inafara de sfarsit care oarecum hm... depinde de gusturi . Dar cartea merita citita.Iar pt tineri cu vise deznadejdii si cu tot "tam tam"-ul varstei ...... "Gertrud" de acelasi Hesse.
skysurfer
Nu ti-a placut Ingeri si Demoni, mememe?Mie mi-a placut chiar o gramada. Poate si pentru ca am vizitat locurile din carte si abia dupa ce am citit mi-am dat seama ca am fost pe acolo dar nu am stiut mai nimic despre locurile respective. Personal mie mi-a placut. Azi m-am apucat de Digital Fortress a aceluiasi autor si pot sa spun ca si asta imi place. E adevarat ca tiparul e cam la fel, dar pentru cine gusta o carte nu prea grea dar nici prea usoara e lectura potrivita. De saptamana viitoare ma apuc de Sindromul de John Case. Va spun peste 2 saptamani cum a fost.
aryana^
Momentan m-am apucat de citit "Asa grait`a Zarathustra"- Nietzsche. Recunosc ca m-a atras mai mult titlul .. si am cautat ceva vreme cartea iar acum am reusit sa o gasesc ... sunt deabia la inceput ...sunt curioasa sa vad daca e la fel de reusita pe cat am auzit..
khali
Un gest aprobator pentru "Lupul de stepa".
In sfarsit am citit si eu "Codul lui Da Vinci", Dan Brown..parca asteptam ceva mai mult. Si ieri am terminat Pascal Bruckner, "Capcaunii anonimi". Sunt doua povestiri despre "capcaunitudine" sau despre rautatea ce zace in fiecare om, in stilul usor ironic al lui Bruckner. Lectura de duminica smile.gif
mutulica
si eu ca si mememe... dar din fericire am imprumutat-o...
mememe
10 puncte lui mutulica iar SkySurfer ... cartea da ... ofera o lectura usoara si nu necesita prea multa cunostinte anticipate , Dan Brown se vrea un Umberto Eco dar..... nici pe departe nu se compara , iar finalul finalul e execrabil ... "ai facut vreodata sex cu o experta de yoga " sa fim seriosi , parca e scenariul unui film cu van damme ... iar cat priveste locurile .... Dan Brown cateva le spune bine dar sa pui Sant'Angelo ca fiind centrul iluminatilor cand acolo era visteria vaticanului . un obelisc la fontana di trevi care nu exista ... si asa mai departe.Eu stau in ROMA si na.... ....
Plus Dan Brown la finalul carti multumeste la o armata de persoane ... cartea are 500+ pagini dar ceea ce contine putea fi scris in 100 si asta relaxant.
andraa
acu m-am apucat pentru a doua oara de Portretul scriitorului in secol Eugene Ionesco- de MArie France Ionesco
e foarte interesanta pentru cei carora le place eugene ionesco
N.V.
Acum citesc "Pe firul de paianjen al memoriei" de Cella Serghi. Are unele parti bunicele si interesante (in special cele referitoare la Camil Petrescu sau Mihail Sebastian), dar cu cat citesc mai mult cu atat mi se pare ca are o nota de superficialitate. Sper ca sfarsitul va mai salva cate ceva din roman.... voi vedea daca voi gasi vointa necesara de a ajunge la sfarsit.
Pe scurt, nu va recomand cartea.
indubitabil
este superficiala, intr-adevar! smile.gif
Lectura literara - un model situational, Sofia Dima
flu
Acum doua:

Eugen Barbu - Groapa (sunt curios cat de bun scriitor e "amicul" lui CV Tudor wink.gif )

si Boris Pasternak - Doctor Jivago

cactus
acuma - vol X (iks) din Hanul Ancutzei - roflmao.gif spoton.gif
skysurfer
Problema e sa nu incepi cartea cu ideea ca e o carte buna de la care tre sa te astepti la multe. Ok mememe dar ca idee, mai ales ca ai trecut de atatea ori prin pietele respective, te-ai gandit ca obeliscurile nu au nici o treaba cu crestinismul, ca Bernini a facut atat de multe sculpturi nereligioase si multe chiar in biserica, la asta ma refeream nu la actiunea de gen James Bond. Trebuie sa recunosti totusi ca in afara de o anumita fictiune tipul e bine documentat si anumite informatii au fost obtinute chiar de la Papa. Cine nu crede poate sa citeasca pe siteul www.danbrown.com
mememe
Corect .... Bernini ca si multi alti nu a sculptat doar opere bisericesti.Dar pt asta nu trebuie sa cumperi cartea ci pur si simplu sa intrebi un ghid turistic sau sa cauti pe google , ceea ce spun eu este ca ROMANUL in sine este superficial , nu informatiile pe care de altfel nu a facut altceva decat sa le copie dintr-un loc in altul , ca de aia multumeste la sfarsitul cartii celor 1000 de profesori. Cum sa iti spun eu... cartea este mediocra , fiind mai mult un ghid al romei decat un roman. Vreau sa spun e una ; sa dai niste indicatii si e alta sa incepi sa povestesti ce a scris profesorul X in tratatul sau si mai scrii langa 3 cuvinte.
Imi mentin parerea ca nu isi valoreaza banii.Si te gandesti ca am renuntat la ultima carte al lui Eco ca sa o i-au pe asta , dar remediez; chiar daca mi s-a spus ca nici respectiva nu se ridica la valoarea din trecut. Ingeri si demoni .... este o lectura de "toaleta" dupa parerea mea ... dar normal ca oricine poate spune la fel de bine ca este o carte minunata.

Si o chestie interesanta ca sa stii despre Roma ... marea majoritate a obeliscurilor sunt aduse din Etiopia , 2 fiind deja returnate acesteia.
Daca ai citit Pendulul lui Foucault al lui Eco , spune-mi ce nota dai fiecareia dintre cele 2 carti , ma refer strict la actiunea cartii , si la expunere.
skysurfer
Chiar mi-ai dat o idee buna mememe. Sa stii ca o sa ma apuc de luni sa o citesc. Pana acum nu am citit decat Numele Trandafirului care pentru mine a fost o carte excelenta. Insa gusturile difera. Oricum pentru toaleta sau pentru o duminica seara merge cartea sa stii, pentru ca uneori chiar nu iti doresti prea mult de la o carte. Am citit porcarii si mai mari, insa personal, pot sa spun ca mi-a placut si Ingeri si Demoni si asta DOAR pentru ca nu mai citisem de ceva timp ceva care sa ma faca curios. De exemplu acum, mi-am cumparat un studiu al unui profesor indian, tre sa ma uit exact cum il cheama, despre simboluri si interpretarea lor si asta doar pt ca m-a incitat cartea. As fi curios ce-i drept sa ii citesc mai degraba sursele cartii, dar nu prea le da el pe aici. Pana una alta, macar s-a straduit omul sa caute ceva informatii spre deosebire de alti autori care scot cartile pe banda rulanta. Nu il ridic in slavi dar pentru cei care vor cat de cat sa se relaxeze si care uneori se mai uita si la filme cu James Bond e destul de potrivit.
mememe
Asa da Sky spoton.gif si daca tzi-a placut numele trandafirului atunci vei adora Pendulul.
Fidela Castro
Siba Shakib - "Afghanistan, where God only comes to weep"
Olaf
Henryk Sienkiewicz - Paznicul farului (nuvele, povestiri si schite)

O mostra din "Doua cai":

Ne-am adunat aici ca sa ne odihnim dupa munca si truda pe care le investim in capitala pentru binele tuturor. E drept, si acolo, prin viu grai ori in scris, prin reviste, ni se reproseaza ca nu facem absolut nimic. Eu protestez! ("Si eu!" se alatura Maszko). Maszko, nu ma intrerupe! Eu protestez! Pana si in vremurile grele de acum noi suntem cei care mentinem demnitatea lumii noastre. Intreb: de ce? Pai cine invioreaza societatea aleasa? Cine statorniceste legile bon-ton-ului, cine mentine stralucirea lumii bune, cine dicteaza legile elegantei? Hei! Daca n-am fi noi, n-ar fi nici ceea ce numim societatea inalta.
ksandra
chiar acum am terminat "tunelul" de ernesto sabato... pe langa celelate chestiuni srise de asta inainte, carte e destul de shmecheroasa...
va pup
Mara
Am terminat de citit "Jurnalul lui Bridget Jones" de Helen Fielding pentru ca mi-a fost extrem de laudata pentru umorul contagios, satira a societatii... asa de tare m-am plictisit... reactii stupide la probleme pe care le au majoritatea oamenilor si asta pare unora amuzant. Nu recomand.
Corydalis
10 Secrets of Abundant Happiness de Adam Jackson; mai am putin. facila si imi aminteste mult de cartile lui Coelho
mogaldeatza
' De ce iubim femeile"- Mircea Cartarescu
One_Last_Dance
Cred ca am un fel foarte ciudat de a-mi alege cartile pe care le citesc, rasfoiesc cateva pagini si daca simt ca ceva ma atrage, stiu... e cartea pe care vreau s-o citesc... acum citesc Flori pentru Algernon - Daniel Keyes - incearca si tu, n-ai s-o poti arunca intr-un colt intunecat...

Citind... ne simtim cititi... carticica din mana noastra ne citeste gandurile uitandu-se in creierul nostru prin ochii cu care noi ne uitam la ea, cand o tinem in mana sub forma de evantai... e o mare satisfactie sa citesti si sa adormi, asa, cu cartea pe obrajori... incearca smile.gif

Noapte buna!
Arlequine
Melvin DeFleur & Sandra Ball-Rokeach - Teorii ale comunicarii de masa. veui veui interesting, chiar daca e pt scoala biggrin.gif
Zooey
am terminat acum citeva zile 'despre ingeri' - a. plesu. excelenta, as fi recitit-o imediat ce am terminat-o. am crezut ca va fi mult mai greoaie, din fericire n-a fost. acum ma lupt si eu cu 'idiotul'.
cri-cri_d'Amour
A citit cineva DAN CHISU - "SINGUR SUB DUS"? Ce parere aveti despre carte?
Am mai citit "Supa de pui pentru suflet de femeie". E draguta cartea,poti sa inveti ceva din fiecare povestioara.
Arlequine
eu i`am facut cadou mamei mele "supa de pui pentru suflet de mama".
in general cartile astea abuzeaza de latura noastra sensibila, dar cateodata mai merge... rolleyes.gif
Serenity
Ce-am mai citit in ultima perioada? Mult mai putin decat mi-as fi dorit. Mai deloc, daca e s-o spun pe-a dreapta wink.gif Am terminat acum ceva vreme Ramasitele zilei (Kazuo) - un roman stralucit, e tot ce pot spune - iar acum il citesc pe Camus. Am primit cartea de Craciun si de atunci nu am apucat sa termin decat Strainul. M-a tulburat oarecum viziunea lui Camus asupra vietii dar in acelasi timp nu m-am putut abtine sa nu-mi doresc detasarea lui Meursault, macar in anumite momente ale vietii rolleyes.gif

Shame on me, dupa sesiune musai sa recuperez tongue.gif
iniya
'Bucuria vietzii'-Irving Stone smile.gif
mogaldeatza
Despre dragoste si alti demoni- Garcia Marquez
rebel
Theodore Dreiser - "Titanul"
valer
Particule Elementare de Michel Houllebeque! O recomand, e dezgustatoare pe alocuri!
Zooey
QUOTE (mogaldeatza @ 21 Jan 2005, 07:47 AM)
Despre dragoste si alti demoni- Garcia Marquez

si cum ti se pare?
iniya
acum am inceput o noua carte ; si anume ,zece negrii mititei,-agatha christie
e fantastica; (sper ca nu plictisesc rolleyes.gif am vrut sa-i spun si eu cuiva ; n-am mai citit de mult care sa-mi dea o asa mare placere (nu-i banc ) spoton.gif )

biggrin.gif
One_Last_Dance
Noaptea de Sanziene - de Mircea Eliade

"Unii spun ca in noaptea aceasta, exact la miezul noptii, se deschid cerurile. Nu prea inteleg cum s-ar putea deschide, dar asa se spune: ca in noaptea de Sanziene se deschid cerurile. Probabil ca se deschid numai pentru cei care stiu cum sa le priveasca..."
"Nu inteleg nimic", spuse ea. "Nu inteleg..."
vermeer
Femei - Mihail Sebastian. Maria e superba.
Endgegner
Directiva Janson de Robert Ludlum. Un thriller der mare clasa. Un miliardar si activist pentru pace international este rapit de niste teroristi. Paul Janson, un hitman (ucigas platit) trebuie sa-l elibereze si sa descopere conspiratia care pune in pericol pacea mondiala.

Anterior am citit "Razboiul culturilor"(The clash of civilizations) de Samul P. Huntington - o carte extrem de buna, dupa parerea mea. thumb_yello.gif

S-auzim de bine!

Pacala
iniya
'rinocerii'-eugen ionescu rolleyes.gif
mogaldeatza
QUOTE (Zooey @ 22 Jan 2005, 12:54 AM)

si cum ti se pare?

Tulburatoare,ca toate cartile lui Marquez.
Jocul vietii si al destinului, marire si decadere, speranta si disperare toate se regasesc in aceasta poveste in care pana la urma dragostea este invinsa de puterea prejudecatilor si a bisericii.

Acum citesc Povestiri orientale- Marguerite Yourcernar
Mickydutza
Din pacate, sau din fericire, am de citit o gramada in perioada asta fiindca am acusica examen la literatura franceza. In momentul asta am pe masa Michel Tournier- "Meteorii" si Michel Butor - "Renuntarea" si nu stiu inca de care sa ma apuc. dar cred ca voi incepe cu Tournier.
Zooey
si eu am povestirile orientale ale margueritei yourcenar. da' parca nu prea-mi vine sa le citesc asa, ca pe un roman, una dupa alta. am citit doar vreo trei. le mai alternez cu altele.

mi-am luat 'lentoarea' - kundera, din curiozitate. a citit cineva? un prieten mi-a zis ca e un fel de coelho mai rasarit... unsure.gif
AdrianB
"Lentoarea" n-am citit-o inca, dar le-am citit pe toate celelalte ale lui Kundera.
N-are nici o legatura cu Coelho
cactus
Io citesc din cartea vietzii - la lumanare....pana cand sting lumanarea si recapitulez ce-am citit... ohyeah.gif spoton.gif

Pardon - recapitulam.....
N.V.
Am pus mana pe "America" lui Kafka, dar pe cand imi odihnesc mai bine ochii pe paginile ei, aud cum urla cursurile dupa mine cry.gif . Offffff!!!... sesiune-stressiune ranting.gif ,cin' te-a mai inventat???
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.