Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Lotte
Cela Delavrancea - Dintr-un secol de viata wub.gif wub.gif wub.gif
kidoo
poate s ama ajute cineva sa gasesc o carte? se numeste barbatul ca produs, dar n-am nici o idee cine a scris-o sau d la ce editura e! pls help!
mutulica
arthur c clarke - sfirsitul copilariei.. habar n-am a cita oara o recitesc
ypsilonalpha
Acum citesc in paralel:
- carte clasica (pe hirtie): Patricia Highsmith - Strainii din tren (cu o idee care a fost prelucrata de Raymond Chandler si Whitfield Cook pentru a deveni scenariu pentru unul din filemle de succes ale lui Alfred Hitchcock - asta se intimpla prin anii '50)
- pe calculator: Timothy Zahn - Conqueror's Pride (science fiction spatial) si Kim Stanley Robison - The Years of Rice and Salt (o distopie in care ciuma neagra de la mijlocul secolului XIV ucide nu 30%, ci 95% din populatia Europei, lasind cale deschisa asiaticilor smile.gif )
Carmi
QUOTE (kidoo @ 2 Jun 2005, 02:29 PM)
poate s ama ajute cineva sa gasesc o carte? se numeste barbatul ca produs, dar n-am nici o idee cine a scris-o sau d la ce editura e! pls help!

Mai mult ca interesant ....hai sa fac vanzare la o revista care....cred ca se vinde si fara reclama mea ohyeah.gif

BARBATUL LA PRODUS: Unde, cum şi de ce să faci o femeie


“Bărbatul ca produs” e o carte de īnvăţătură pentru bărbaţi, pe care o pot răsfoi şi bărbaţii playboy. E mişto să afli cum se agaţă femeile, cum să le bagi īn pat, cum să le dai papucii elegant, dar cam atīt. Subtitlul cărţii este īns㠓Cum se cuceresc femeile”.

Hai să fim sinceri pīnă la capăt, să ne asumăm frivolitatea, să punem mīna pe inimă şi să recunoaştem deschis: nu ne interesează cum se cuceresc femeile.

Dacă s-ar putea, am vrea doar să le agăţăm, să facem sex, să ne urcăm īn maşină şi să-i dăm blană pe unde ştim că nu-s radare. De cucerit, o să ne cucerim nevasta. Asta, totuşi, mai īncolo, vedem noi. Comportamentul timizilor, al frustraţilor şi al criminalilor īn serie, aşa cum e descris īn carte, nu ne interesează.

Noi nu sīntem aşa. Un playboy cucereşte prin simpla prezenţă şi prin carisma lui erotică. Cīt de inteligent e James Bond cīnd se prezint㠓Bond, James Bond” şi bulversează spioancele? E bītă.

S-a demonstrat īnsă, că la primul contact, 55% din impresie o face atitudinea corporală, 38% din succes revine tonului, ritmului şi inflexiunii vocii, şi doar 7% din efect vine din ceea ce spunem. E nerecomandat, īnsă să credeţi că o să daţi pe spate o femeie dacă vă prezentaţi şarmant: “Prăjescu, Gigel Prăjescu”.

Difuzorii pot comanda cartea la Editura Fundaţiei Pro, strada Jean Louis Calderon nr. 33, tel. 310.37.94, 310.37.95; fax 310.37.20.

TEXT DE CATALIN MIHAILA
Restul articolului il gasiti in revista Playboy
torres2nrg
Momentan nu citesc nimic. Ultima carte pe care am citit-o se numeste "Donul linistit" si a fost scrisa de Mihail Solohov. Poate ca in cateva saptamani ma voi apuca din nou de citit. Acum nu am timp.
Felina
Niste nuvele de Vlahuta.
rebel
Istoria celor treisprezece, Honore de Balzac.
Aramis
Pianista, de Elfriede Jelinek.
Cartea e tulburatoare, scandaloasa, infricosatoare...
Data'q
Eu tocmai am terminat pt. a 2 oara Notre Dame de Paris de V. Hugo...Imi plac personajele f mult...si mai putin descrierile spatiale...
Dorriana
M.Kundera Nemurirea
mogaldeatza
Usa interzisa- G.Liiceanu
asa
evanghelia dupa Pilat - emmanuel schmitt
ilie
Clubul Cocosatilor, autor roman, editia a 4a parca! - o aiureala prost scrisa, o adunatura de pleonasme/sinonime in cascade de cascade, simt ca nu se mai termina.
Cafe Del Mar
QUOTE (rebel @ 13 Jun 2005, 10:48 PM)
Istoria celor treisprezece, Honore de Balzac.

ce editie, ce editura?
iniya
Magicianul-John Fowles
O carte care merita citita..foarte interesanta..mi-e imi spune ceva de 'Jocul cu margele de sticla'. Sunt genul care cer a fi citite pe nerasuflate .
Contessina
As vrea sa mai pot citi beletristica.Nu mai citesc decat carti de specialitate, acum citesc Compendiu de EKG si o gasesc extrem de interesanta.
ypsilonalpha
Boileau - Narcejac - Les Diaboliques ... da, e chiar scenariul politzist dupa care au a aparut 2 filme, originalul de prin '55 cu Simone Signoret, si remake-ul american din '96 cu Sharon Stone, Isabelle Adjani si Chazz Palminteri.
Arlequine
QUOTE
Magicianul-John Fowles
O carte care merita citita..foarte interesanta..mi-e imi spune ceva de 'Jocul cu margele de sticla'. Sunt genul care cer a fi citite pe nerasuflate .


eu n`as indrazni sa`l compar pe hesse cu fowles... hh.gif
Zooey
'corpuri de iluminat' - stelian tanase. inca nu sint sigura ca-mi place. un ritm mult prea alert pentru gustul meu.
jude
Eu citesc "Arta de a nu scrie un roman" de Jerome K. Jerome - o carte relaxanta, usurica, exact ce-mi trebuie in vacanta, cel putin la inceput.Dincolo de sarcasmul autorului, de tonul glumet, este evident dispretul lui pentru anumite realitati ale perioadei respective.Se fereste, insa, sa transforme cartea intr-o critica grava la adresa societatii si chiar a sistemului de guvernare, dar cine vrea, citeste printre randuri, fara sa-si increteasca fruntea prea tare...
clarissa
Citesc " O introducere in arta argumentarii" de Karin C. Rybacki & Donald J. Rybacki. Foarte utila pentru a te bucura de credibilitate cand vrei sa iti sustii punctul de vedere. (pentru studenti, profesori, moderatori de televiziune, politicieni etc.)
Zooey
saul bellow - darul lui humboldt thumb_yello.gif
nefertiti-old
E buna? Am vrut s-o iau si am ezitat...
Zooey
pai dupa primele 150 de pagini [din 600] ma declar incintata. subiectul e conditia artistului/intelectualului in societate. tonul e detasat-ironic.
punctt
clarissa, bun venit printre noi. Iti doresc o sedere placuta si confortabila. han.gif
vitalic sprinceana
rober pirsig "zen and the motorcycle maintenance"
si michel foucault "ce este un autor"

sunt...gata...ravasit
jude
"Petit manuel du parfait bonheur" de Ilarie Voronca (cartea e scrisa si in franceza si in romana si am scris titlul in franceza pentru ca imi place mai mult decat varianta tradusa, suna mai....fluid smile.gif )
nefertiti-old
'Celor pe care i-ar putea interesa', Raymond Federman
Nico
Pentru ca cineva a avut grija sa mi-o faca cadou smile.gif , am inceput sa recitesc M. Eliade "Noaptea de Sanziene".
Olaf
The complete short stories of W. Somerset Maugham
Cafe Del Mar
Conspiratia Stargate de Lynn Picknett & Cilve Price
interesanta si foarte bine documentata.merita sa o cititi. smile.gif
Felina
Orasul Patriarhal - Cezar Petrescu.
Zooey
greata - j.p. sartre
iniya
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 19 Jun 2005, 11:22 PM)


eu n`as indrazni sa`l compar pe hesse cu fowles... hh.gif

De ce? Cu ce am gresit? Amandoua mi s-au parut destul de greoaie..panze asemanatoare de 'parcurs'..
Argumente unsure.gif

Acum citesc 'Iubita'-Thomas hardy si-mi place.
Dorriana
Incestul, Anais Nin
Contessina
Trebuie sa fac un efort ca sa citesc beletristica , dar m-am ambitionat.Mi-a cazut in mana cartea Germenul Andromeda
(Michael Crichton ).Sunt la primele pagini si pare interesanta.
Felina
Tot Orasul Patriarhal al lui Cezar Petrescu. Plictisitor roman, dar savuros ca stil literar. E bun si pe post de calmant si/sau somnifer.
Cla
"ROMA"
O istorie inedita
De Indro Montanelli
asa
"alice's adventures in wonderland"and "through the looking glass(and what alice found there)"
lewis carroll
trustbyte
Dan Chisu - Singur sub dus
sunny26
Ada sau Ardoarea de Vladimir Nabokov
carrad
tocmai am incheiat ceva volume de critica literara...
as vrea sa recitesc baltagul....frumoasa carte
e_hypatia
QUOTE (Dorriana @ 12 Jul 2005, 03:54 PM)
Incestul, Anais Nin

Foarta buna cartea; mi-a placut wub.gif

Acum citesc 'Viata dupa prragul mortii'-Eugen Celan
O carte cu foarte multe exemple de cazuri de moarte clinica ,declaratii peste declaratii ale 'mortilor' ; interesant unsure.gif
sapte
Istoria Grecilor , de Indro Montanelli (este vorba despre istoria Greciei antice).
Un subiect genial tratat intr-un stil genial.
Cine ia cartea si nu-i place, ii dau cuvantul meu ca-i dau banii inapoi pe ea.

Pentru cei interesati sa citeasca despre civilizatii trecute, dar de la care avem multe de invatat, recomand Andre Clot : Soliman Magnificul.
bathsheba
Dante- Divina comedie
nefertiti-old
Intamplator, mi-a cazut in mana 'De ce iubim femeile', a lui Cartarescu. Prima impresie, dupa vreo 40 de pagini: e prost scrisa. Chiar nu imi place cum scrie omul asta!
Olaf
Erving Goffman - Viata cotidiana ca spectacol.
Incepe frumos. Ma intreb daca o sa-mi mai placa la fel de mult dupa ce mai citesc...
cri-cri_d'Amour
Am citit si eu "Singur sub dus"a lui Dan Chisu acum cateva luni. Momentan ma delectez cu inca o carte de-a lui Haruki Murakami, "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor". e bun scriitorul, parerea mea!
mogaldeatza
Recitesc Magicianul- John Fowles si Avalansa - Mircea Noaghiu.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.