Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
cri-cri_d'Amour
am terminat john steinbeck "Iarna vrajbei noastre", a fost foarte interesanta... despre un barbat "pur" in interior , foarte greu de corupt, ce provenea dintr-o familie de renume... el ajunge "baiat de pravalie", cu toata educatia lui.
are o sotie si doi copii; este presat din toate partile sa faca ceva cu banii mosteniti de sotia lui,(sa-i investeasca) pe care el dorea sa-i pastreze pt zile negre... e interesant personajul, felul in care isi alinta sotia,( de la frunzulita mea de feriga, la iepuras ... cert e ca mereu gasea cuvinte de alint si glume) si povestea in sine...
super! thumb_yello.gif
Catarzis
Enciclopedia criminalilor in serie de michael newton.excelenta.Contine studii si parti din manuale scrise de fbi,poze,date despre groupies,declaratii, scrisori,cazuri nerezolvate.
nefertiti-old
Tocmai am terminat si eu aceeasi "Iarna vrajbei noastre". Sincer, m-a cam dezamagit. NU mi se pare sa aiba nimic deosebit si nu inteleg de ce se spune ca aceasta carte reprezinta incununarea operei lui Steinbeck. A mai luat si niste premii...
ypsilonalpha
Acum am damblaua cartilor inspirate din istoria Egiptului antic.

Dupa Wilbur Smith - Razboinicii Nilului (River God, in original), acum citesc Mika Waltari - Egipteanul (sau Sinuhe Egipteanul).
Olaf
Am citit H.G. Wells, "Insula doctorului Moreau"
Cam arid stilul, dupa parerea mea, iar cartea este fantezista rau, dar m-am trezit gandindu-ma daca nu cumva suntem si noi rezultatul unui experiment mai mult sau mai putin reusit. Doctorul Moreau incerca... nu sa creeze, ci sa modifice, pentru a obtine creaturi "dupa chipul si asemanarea" omului. Si asta pentru ca putea, pur si simplu.
Jubi
@Olaf: spoton.gif eu citesc de H.G.Wells "Omul invizibil".

Am terminat de curand si "Timpul dezarticulat" de Phillip K. Dick si... ohmy.gif inca ma lupt cu "War and peace" a lui Tolstoi ( greu mai e sa citesti in engelza o carte a unui clasic... iar asta care o citesc eu are toate trei volumele intr-o singura carte, deci cam 1000 de pagini... :-s i`m scared!).
Nightwind
Tocmai am reinceput Dune de Frank Herbert ... pentru a epsilon-a oara ...

oare s-o fi schimbat de cand am citit-o ultima oara?
AdrianB
Pai, de obicei, epsilon e un nr. foarte mic tinzand spre zero.
Nightwind
cu exceptia cazurilor care nu se conformeaza obiceiului
Ares
"Pyramids" de Terry Pratchett - Pentru cei care s-au delectat pana acum cu Discworld, cartea asta o sa fie o placere smile.gif
Mai departe ma asteapta "China clasica" si "Islanda medievala" de la editura All... si ma oftic ca nu am trei perechi de ochi ca sa citesc mai multe carti odata smile.gif
mutulica
am recitit Alain Decaux - Dosarele secrete ale istoriei...
Aramis
QUOTE (xcross @ 13 Aug 2004, 10:21 AM)
Acum, nu ştiu dacă dezamăgirea se referă la "evoluţia" personajelor sau la carte.

La asta se referea smile.gif Acum m-am apucat de W. Faulkner, Lumina de august. Din ceea ce am citit pana acum, cartea promite sa fie interesanta... Oricum, e total diferita de tot ceea ce am citit pana acum smile.gif
Olaf
Tocmai am citit "the Rainbow Sword", de Howard Thompson. PLICTICOASA! O poveste fantasy, care nu aduce nimic nou sau interesant. Pur si simplu o reorganizare de clisee.
Acum am revenit la "Tratat de istorie a religiilor" de Eliade. Inca nu am terminat volumul I.
LINICA
Am inceput sa citesc Darul iubirii - Kahlil Gibran - ca tot m-a inspirat Electric vineri seara. Merci, Electric!
doice
Am citit Soroc de viata si soroc de moarte de Erich Maria Remarque.
E super !
Nightwind
Gata cu Dune .... si e aproape 4 dimineata ...


Ufff ... cu ce sa continui? Administrare 2003 Server?? Neeeeeaaahhh....

Sa zicem .... Dragons of Sprin Dawning ....
Serenity
"The Devil wears Prada"

hmm.gif

Ok, nu e o carte "serioasa".. Am luat-o pentru a avea ce citi in vacanta, pe plaja.. printre palmieri.. rolleyes.gif

Edit: Aramis, mama.. cand termini "Lumina de august" sa treci sa ne faci un rezumat. Si pe mine ma tenta cartea cu ceva timp in urma..
flu
Daca tot sunt la capitolul de recuperare a lecturilor "esentiale":

Dostoievski - Fratii Karamazov
Spiridusa
recitesc acum Cella Serghi -panza de paianjen mwah1.gif
si o chestie mai banala dar buna de obosit ochii "Valea papusilor " dar nu ma intrebati de cine e scrisa stiu ca a fost film dupa ea sau inainte de ea bla bla thumb_yello.gif
doice
night wind
vrei sa zici ca ai reusit sa citesti toata seria Dune?? yikes.gif

eu nu am reusit desi am incercat de 2 ori. Dupa Copii Dunei nu mai inteleg mare lucru cry.gif

runik88


Citesc Montesqieu-caiete
milimetru
Sensul Vieţii - Alfred Adler.

O răsfoiesc într-o zi şi citesc la un moment dat că omul melancolic, cel trist şi/sau cel timid este de fapt un mare orgolios, care aproape că solicită la modul imperativ atenţia/grija celor din jur faţă de persoana proprie. Mi s-a părut interesant, aşa că... m-am apucat de treabă...
cri-cri_d'Amour
spiridusa , si eu am citit "Panza de paianjen", de cella serghi dar iti spun sincer ca la inceput nu m-a atras deloc. asta pana am trecut de un mare nr de pagini , cand n-am mai lasat-o din maini. faina carte.
momentan citesc , sau citeam ca ma plictiseste ingrozitor , "sa ucizi o pasare cantatoare", de alice seboldt sau cum o fi chemand-o pe tipa. plicti!!!
Nightwind
Paulo Coelho - La Raul Piedra am Sezut si am Plans

nu spun nimic acum, poate cand o termin.
DeeDee
Paulo coelho-Alchimistul(l-am terminat)
-veronica se pregateste sa moara
mogaldeatza
Egipteanul- Mika Waltari
Aramis
QUOTE (Serenity @ 24 Aug 2004, 04:17 AM)
Aramis, mama.. cand termini "Lumina de august" sa treci sa ne faci un rezumat. Si pe mine ma tenta cartea cu ceva timp in urma..

Draga mea, pur si simplu nu pot sa-ti fac rezumatul... Din cate stiu eu un rezumat inseamna sa captezi esenta cartii in cateva cuvinte si apoi sa o redai pe intelesul tuturor, dar in acest caz esenta poate parea atat de banala incat ti-ar taia orice chef de a mai citi cartea. Pot sa-ti spun ca epicul este deosebit, iar stilul lui Faulkner se deosebeste de tot ceea ce se gaseste in literatura romana, cartea merita citita smile.gif
Acum ma delectez cu "memoriile postume ale lui Bras Cubas" de joachim maria machado de assis (sunt sigura ca am gresit macar unul dintre prenume)
(monique)
Momentan citesc Octav Desilla - Iubim.... e un roman destul de interesant, insa ingrozitor de plictisitor in primele 5 capitole.... sper sa reusesc sa-l termin... are vreo 3 volume.
clara04
Vasiliki Rallis - Karyes, colina sfintilor

O carte scrisa nu cu pretentii literare, insa cuprinde marturii infricosatoare (cat de multa cruzime pot avea unii oameni si cata tarie si credinta pot avea altii). Se citeste usor.
denise
Ana Blandiana -La cules ingeri...antologie. Incepe cu o poezie din PERSOANA ÎNTÂIA PLURAL (1964):

COPILĂRIE
Din oglindă mă privea un trup firav
Cu claviatura coastelor distinctă,
Inima-apăsa pe clape grav
Şi-ncerca să-apară în oglindă.

N-am văzut-o niciodată, dar ştiam,
Ca-ntr-un joc de-a baba-oarba, că-i ascunsă
(Precum inima salcâmului din geam
Coşul pieptului de crengi o face frunză).

Mă-ntrebam de unde l-a-nvăţat şi dacă
E aievea cântu-i uniform,
Şi ca nu cumva în somn să tacă,
Mi-era frică seara să adorm.

(dedicata copiilor din Beslan sad.gif )

47462
Dupa o pauza de o luna si ceva, m-am reapucat de citit cu "Lorelei" Frumoasa carte!
Zooey
terminat 'zenobia' de gellu naum. foarte... suprarealista. acum am inceput 'lolita' - nabokov.
ypsilonalpha, 'river god' are si o continuare, 'warlock' - 'magul', tot la rao
kristina
In razboi de Duiliu Zamfirescu.
cactus
"The American Way of War" -the Russel F.Weighley - prezentata de National Defense University of the US - Fort Lesley J. McNair -Washington DC
cooooooooool man, se potriveste cu D.Zamfirescu sau I.Teodoreanu rofl.gif
Intr-o parte sange, in alta sirop 6.gif
Chiar merita deschis un topic: Blood vs. Syrup spoton.gif woot_jump.gif
doice
@47462
mi-ai adus aminte de Lorelei
asa k m-am apucat iar de plans

@Dee Dee
cati ani ai de mai poti citi Paulo Coelho?
Cartile lui dau impresia de profunzime dar dupa ce le-ai terminat de citit realizezi ca nu ai la ce sa te gandesti ca nu trebuie sa faci nici un efort ca sa-i intelegi mesajul.
Nu trebuie citita intr-o cheie ci pur si simplu rasfoita iar mesajul este enuntat foarte clar.
O sa te lamuresti ca dupa ce ai citit 2 toate sunt cam la fel.
flu
Citesc si eu Gellu Naum - Zenobia (Zooey wink.gif )

E o carte care ma face sa ma simt bucuros, bucuros ca a existat un om atat de ingenios si care 'simtea' lumea asa cum o simtea Gellu... laugh.gif
Olaf
Citesc "Alice in Wonderland".
Este extraordinar de luminoasa, de distractiva,de limpede...

Un fragment:


`I thought you did,' said the Mouse. `--I proceed. "Edwin and Morcar, the earls of Mercia and Northumbria, declared for him: and even Stigand, the patriotic archbishop of Canterbury, found it advisable--"'

`Found WHAT?' said the Duck.

`Found IT,' the Mouse replied rather crossly: `of course you know what "it" means.'

`I know what "it" means well enough, when I find a thing,' said the Duck: `it 's generally a frog or a worm. The question is, what did the archbishop find?'



Comedia umana. smile.gif
kristina
Eu citesc "Arta conversatiei", am dat peste ea in biblioteca din intamplare....si daca tot am auzit despre ea in ultimul timp am zis s-o incerc. Dar pe mine ma plictiseste, e prea multa analiza si introspectie. Ca sa raspunda la o simpla intrebare personajul principal trece in revista strabunicii si bunicii si o gramada de alte personaje din trecut; nu este genul meu si gata....
Crisse
Citeste acelasi subiect, insa carte scrisa de Dale Carnegie. O gasesti mi se pare la ed Curtea Veche. O sa-ti placa ptr ca e mult mai aproape de cititor wink.gif
yronick
Am terminat de citit "Inima fiului meu" scrisa de Cecilia Samarghitan.
In lucrare este prezentata viata unei mame cu a carui fiu bolnav de inima a reusit sa supravietuiasca in urma unei interventii a medicului Christian Barnard, acesta realizand o premierea mondiala in medicina cu primul transplant de inima. Pe langa faptul ca am gustat din plin descrierea artistica a evenimtelor, o data cu aceasta carte mi-am dat saema ca mai exista si OAMENI pe lumea asta. Pentru detalii vezi lucrarea, care ar putea oferi chiar si celor mai experimentati o lectie de viata! thumb_yello.gif
ypsilonalpha
A mterminat de citit Timothy Zahn - Ultima porunca (The Last Command), din seria Star Wars.

It's only for the addicted ones. smile.gif Restul s-ar plictisi de moarte ... si Zahn asta macar e scriitor cunoscut in tagma SF ... wink.gif
runik88


Alexandru Pop-Fundamentele Alchimiei
Cafe Del Mar
imi place topicul.de cand cautam asa ceva.mi-am facut si o lista... wink.gif io sunt noua in zona. sorry.gif
acum o sa va intreb ceva...ca e la topicul cu carti si atunci zic ca nu e chiar ca nuca in perete blink.gif ...ce impact are asupra voastra, a cititorilor coperta unei carti?cat conteaza pentru voi?cat e de importanta?si aici ma refer la aspect, la ilustratie, la simbolistica, la ce reprezinta imaginile copertilor...poate parea ciudat sa intreb asa ceva.eu lucrez ptr o editura ca si grafician si ma ocup de copetile lor....
ei, eram la un targ de carte si la un stand cativa tineri se uitau la carti si cineva remarca coperta foarte interesanta a ultimei editii de la "numele trandafirului"...hmm.gif

glases.gif
Olaf
Bun venit la han, Cafe Del Mar! han.gif
Ai putea sa faci un topic nou, despre copertile cartilor. Am impresia ca nu mai este nici unul despre subiectul asta. thumb_yello.gif
Zooey
rog sa-mi zica si mie cineva cum se termina 'lolita' ca nu mai am rabdare sa citesc ultimele 80 de pagini. really-really. shame on me, da' m-a luat un plictis, ceva de groaza...
Cafe Del Mar
lolita... wink.gif bineinteles ca EL o ia in freza frusty.gif iar ea ramane insarcinata cu altul pash.gif si il tapeaza de bani tot pe EL ... devil.gif ... si il si trimite pachet acasa 44.gif
asta, asa, pe scurt! wink.gif
glases.gif
Crisse
QUOTE (Cafe Del Mar @ 13 Sep 2004, 07:54 PM)

acum o sa va intreb ceva...ca e la topicul cu carti si atunci zic ca nu e chiar ca nuca in perete blink.gif ...ce impact are asupra voastra, a cititorilor coperta unei carti?cat conteaza pentru voi?cat e de importanta?si aici ma refer la aspect, la ilustratie, la simbolistica, la ce reprezinta imaginile copertilor...poate parea ciudat sa intreb asa ceva.eu lucrez ptr o editura ca si grafician si ma ocup de copetile lor....
ei, eram la un targ de carte si la un stand cativa tineri se uitau la carti si cineva remarca coperta foarte interesanta a ultimei editii de la "numele trandafirului"...hmm.gif

glases.gif

Atat coperta cat si titlul sunt importante. Ele efectiv ...vand continutul smile.gif atata timp cat nu cunosti autorul sau nu cumperi cartea prin posta. In atmosfera aia din librarie, coperta conteaza mult. Ptr mine insa mai conteaza si altceva: fontul (parca asa e corect in rom). Am primit Harry Potter prin posta si nu-l pot citit. Alegerea facuta de editura romana este foarte rea.
Zooey
tnx.gif
yronick
Henryk Sienkiewicz "Fara ideal"

Nu am prea multe comentarii de facut cu privire la acesta lucrare pentru simplul motiv ca ieri am inceput sa o citesc.
Cafe Del Mar
ce am citit in ultima luna:mircea eliade- domnisoara christina-daca va plac povestile cu strigoi yikes.gif , lumina ce se stinge-tot de eliade.
acum citesc mircea cartarescu "travesti".
mai citesc in paralel blink.gif :alexandra david-neel-jurnal de calatorie-este jurnalul unei femei care a calatorit toata viata prin tibet, china si isi tine o corespondenta cu sotul ei.foarte interesanta cartea...daca va place genul. smile.gif
acum am facut rost de o carte de colin falconer-venin.voi ati citit ceva de falconer?ceva pareri? hmm.gif
inca ceva , ptr cititorii de sf-uri din zona: legea talionului?mi-o recomanda cineva.merita efortul?
glases.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.