Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Serenity
Eu tocmai termin de citit Veteranyi Aglaja - "De ce fierbe copilul in mamaliga" - interesanta carte - si incerc sa fac rost de Faulkner - "Lumina de august" daca tot mi-am pus in minte sa o citesc (Saru'mana Aramis! mwah1.gif).

Zooey
mi-am luat de la biblioteca 'jurnalul unui geniu' - dali, si vreau sa ma apuc de ea intr-o zi-doua. ati citit-o? cum vi s-a parut?
cactus
Giuseppe Tomasi di Lampedusa - Ghepardul ............merita ras-ras citita...
Crisse
QUOTE (Zooey @ 18 Sep 2004, 12:16 AM)
mi-am luat de la biblioteca 'jurnalul unui geniu' - dali, si vreau sa ma apuc de ea intr-o zi-doua. ati citit-o? cum vi s-a parut?

E superbaaaaaaaaaa si ai sa mori de ras (asta dupa ce ai sa treci de soc rofl.gif )
In ce limba o citesti?
Jazz
@Zooey
Am citit si eu "Jurnalul" lui Dali. Categoric e scris de un nebun. Nu-mi mai aduc aminte mare lucru, am citit-o cu multi ani in urma. Imi amintesc doar ca m-a adus mai aproape de munca lui.

Eu zilele astea rasfoiesc "Reefer Madness. Sex, drugs, and cheap labor in the american black market" scrisa de Eric Schlosser, tipul care a scris "Fast food nation. The dark side of the all-american meal".
Mi-e dor de o carte in romana si de timpurile alea cand aveam timp sa citesc. Stie cineva un website de unde se pot cumpara carti in romana? smile.gif
Crisse
Jazz, eu am cumparat de la editura Amaltea, Curtea Veche, Niculescu. Insa daca mai vrei si alte edituri mergi pe google si da search ptr editura. Ai sa gasesti multe acolo.

Woow, deci ai citit jurnalul lui Dali rolleyes.gif . Uite eu acum citesc despre viata Galei, muza, amanta, sotia lui. Pana acum insa nu am stiut ca la origine ea a fost rusoaica. Din ce citesc reiese ca Dali nu s-a remarcat prin opera, cat prin viata lui...sexuala, nebunatica hh.gif
Imi place Dali thumb_yello.gif
Jazz
@Crisse
Ma faci sa o recitesc. tongue.gif
Doar ce am incercat sa cumpar ceva de la Humanitas on-line, m-am inscris si nu ma lasa sa imi folosesc id-ul creat. Ma incapatanez si mai incerc pana ma lasa... laugh.gif
Crisse
stai ca ma incsriu si eu si sa vad ce se intampla smile.gif

Citeste-o, ca merita. Doar sunt amintirile unui geniu. Eu nu am de unde s-o citesc acum sad.gif . As vrea s-o citesc in limba romana, insa nu cred ca a aparut. Ce ccrezi??
Mrs. Rogers
Din "jurnalul unui geniu" mai tin minte doar cat de mult o iubea Dali pe sotia lui si cum s-au cunoscut. Asta m-a impresionat pe mine cel mai mult smile.gif
Una din placerile mele e sa merg la o public library si sa-mi aleg 3-4 carti . Acum citesc biografia Grace kelly dar e o prostie. Cand dau petse ceva bun, am sa va spun smile.gif
Jazz
@Crisse hug.gif
A aparut tradusa in romana cu aproximativ opt ani in urma, eu am primit-o cadou de ziua mea. smile.gif
Sunt curioasa daca la tine a mers inscrierea.
Zooey
QUOTE (Crisse @ 19 Sep 2004, 12:19 AM)
E superbaaaaaaaaaa si ai sa mori de ras (asta dupa ce ai sa treci de soc rofl.gif )
In ce limba o citesti?

in romana. a aparut la humanitas, e deja la a doua editie. multam de recomandari. in seara asta ma apuc de ea smile.gif
aurasupacurasu
Ceva legere "Un secret bine pazit"de Alice Hamilton parca ...........nu-i rea!
grobber
A citit cineva "Arta Razboiului" de Sun Tzu? Tocmai am terminat-o si mi s-a parut beton smile.gif.
Crisse
Eu am gasit doua carti despre Dali la editura Humanitas:
Convorbiri cu Dali si Chipuri ascunse.

Tare as vrea sa am si Jurnalul (in limba romana) smile.gif
Zooey, Toxic, Jazz, ma uimiti. Chiar toti sunteti interesati de jurnalului simpaticului geniu? rolleyes.gif

Jazz, am intrat pe site, insa nu gasesc nu stiu cum sa ma inscriu sad.gif . Da-mi un indiciu
Jazz
@Crisse
Imi cer scuze ca nu am raspuns mai devreme, am fost plecata intr-o mini-vacanta. smile.gif
E in coltul din stanga, pe dunga aia de o culoare .... interesanta.... habar nu am cum s-o numesc, e scris cu litere mici si negre "Autentificare/Inregistrare". Am incercat de cateva ori si nu mi-a mers. Daca cineva a reusit, sa imi spuna si mie cum. blink.gif
Crisse
Numai in vacante stai Jazz. De-aia esti mereu asa relaxata mwah1.gif
Uite am reusit sa intru pe site si m-am si inregistrat. eu nu am nici o problema. Mai incearca smile.gif



ypsilonalpha
QUOTE (ypsilonalpha @ 9 Sep 2004, 11:09 AM)
A mterminat de citit Timothy Zahn - Ultima porunca (The Last Command), din seria Star Wars.

It's only for the addicted ones. smile.gif Restul s-ar plictisi de moarte ... si Zahn asta macar e scriitor cunoscut in tagma SF ... wink.gif

rolleyes.gif Imi retrag cuvintele ... problema e ca respectiva carte e a treia dintr-o trilogie care mai cuprinde:

Mostenitorul Imperiului (Heir to the Empire)
Asaltul Fortei Intunecate (Dark Forces Rising)
si in fine
Ultima porunca (The Last Command)
toate fiind scrise de Timothy Zahn.

Acu' le citii si pe primele doua si in capul meu s-a facut lumina smile.gif sint niste romane scrise curatzel, cu aplicatzie, si cit se poate de inteligibile. O lectura de vacantza cit se poate de placuta.

Acuma am ajuns la clasicii japonezi tongue.gif Eijy Yoshikawa - Musashi.
cosminacraciun
John Fowles - "Colectionarul"
kidoo
momentan recitesc dostoievsky "crima si pedeapsa"... as vrea sa stiu dak a citit cineva "ultima licorna"... nu shtiu exact cine a scris-o, dar am inteles ca e o carte foarte veche si foarte greu de gasit...
Jazz
@Kidoo
Uite ce am gasit aici
kidoo
smile.gif mersi, eu nu am cautat! pur si simplu am auzit de ea... si voiam sa cer parerea unei persoane care a citit cartea!
denise
Petre Tutea - "Lumea ca teatru"
Aramis
Coelho - "Unsprezece minute"
mutulica
30 de secunde - sam&bettina giancana
interesanta, dar nu cine stie ce
Fausta
inca nu am inceput o carte noua ptr ca azi am terminat una. sa nu radeti de mine... dar cand eram mica era un serial din care nu tineam minte altceva decat ca era vb despre o sclava neagra... asa ca atunci cand am gasit cartea la un anticariat nu am stat pe ganduri si am cumparat-o... e vb de "sclava isaura" ... nu e rea
Blakut
Istoria loviturilor de stat in romania 1821-1999 de Stoenescu...(nu e acelasi tip care apare la televizor si are voce groasa si emisiunea aia pe realitatea?)
Mumu
Abe , Femeia nisipurilor.
O intrebare...cine are "M-am hotarat sa devin prost"? Nu o gasesc la nici o librarie....(daca sunteti prin cluj....) si vreau neaparat sa o citesc...
nefertiti-old
QUOTE (Blakut @ 3 Oct 2004, 09:51 PM)
Istoria loviturilor de stat in romania 1821-1999 de Stoenescu...(nu e acelasi tip care apare la televizor si are voce groasa si emisiunea aia pe realitatea?)

Ba da, ala e. wink.gif
Socratel
Succes si Putere, Robert Greene si Joost Elffers
cactus
Stie cineva unde s-ar mai putea gasi cartea UNGURII de Paul Lendvai ??? Plz.. In Arad a disoarut fara urma si la editura nu mai au si nici nu fac re-editare...
nefertiti-old
Alice Sebold, Minunatele oase.
denise
Copiii fiarei- C.T. Popescu
Tyra
Eminescu - Poezii
Ca de fiecare data, o mare placere in a-l reciti.
Marcus
Enigma Otiliei - G. Calinescu

Mi-as dori sa mai pot citi din nou carti de placere, nu fortat de imprejurari (clasa a 12-a).
musuroi
"Arca lui Noe"- Nicolae Manolescu
E un eseu despre roman.. pe scurt, dl Manolescu isi da foarte inteligent cu parerea despre cateva romane. Serveste foarte bine tuturor interesati de teoria romanului
flu
Henri Stahl - Povestiri din satele de altadata

Parca-i vezi aievea pe oamenii aceia care-si povesteau vietile candva pe la inceputul veacului trecut.... rolleyes.gif
Mrs. Rogers
user posted image

Din prima pagina iti dai seama ca ai de-a face un un stil scriitoricesc special. Mie stilul imi place enorm.Deocamdata sunt la pagina 33. smile.gif
doice
Salinger - Noua povestiri
Zooey
i love salinger thumb_yello.gif

mi-am luat de la biblioteca 'traieste-ti clipa' de saul bellow si 'onoarea pierduta a katharinei blum' de heinrich boll. inca nu le-am inceput pe nicicare ca am alta de terminat wink.gif

@ musuroi: tu citesti 'arca lui noe' ca pe un roman sau doar capitolele care te intereseaza? e carte excelenta, intr-adevar, dar sincer, nu vad pe nimeni devorind-o ca pe un roman ohmy.gif
musuroi
toate romanele(cu un r mare sau macar mediu) sunt dialogul ala inteligent autor- cititor
in general dialogul e mai mult subinteles. dl manolescu recunoaste de-a dreptu' ca scrie, si scrie foarte bine.. il citesc ca pe un roman

recomand:) si "ciresarii", unde nu exista evolutia caracterului, de pilda tic are acelasi iq in toate cele cinci volume.. dar se pupa ursu cu lucia!:)
Predatoru
Haruki Murakami: Padurea Norvegiana

Marfa de tot cartea. A mai citit cineva ceva de Murakami?
Daca da, care e parerea?
rossi
Nimic spre rusinea mea innocent.gif
cactus
Quote:
"Ce Carte Cititi Acum?"

Answer - care este: Cartea vietzii... spoton.gif rofl.gif
grobber
A citit cineva ceva de P.G. Wodehouse? E fenomenal! Am citit numai doua carti (se spune ca nu stie nimeni sigur cate a scris smile.gif), si am ras cu lacrimi la amandoua.
Olaf
Re-recitesc Zodia Cancerului sau Vremea Ducai Voda smile.gif Mor dupa Sadoveanu (dar nu vanatoare si pescuit).
ypsilonalpha
Acuma citesc Tim LaHaye & Jeremy B. Jenkins - Supravietuitorii si Armata Patimirilor ... pentru ca Antihristul e roman si il cheama Nicolae Carpathia ( ohmy.gif )

Acu' serios, am mai citit io thrillere juridice (John Grisham), thrillere medicale (Robin Cook), dar thrillere religioase chiar nu credeam sa apuc sa citesc ... spoton.gif
Maroo
Acum 5 minute am terminat ultimele randuri din Cobai de Lia Bugnar & Vali Florescu
thumb_yello.gif ( cartea e in format electronic..asa am luat-o si eu)
(monique)
Cat de curand o sa termin "Dama cu camelii"... Alexandre Dumas Fiul... desi nu e la fel de talentat ca si tatal sau, cartea e destul de interesanta.. ohyeah.gif
denise
Mai am putin si termin "De ce fierbe copilul in mamaliga" - Aglaja Veteranyi . De mult nu am mai citit o carte (cat de subtire) intr-o singura zi.
Urmeaza, desigur, Raftul cu ultimele suflari.
cactus
As reciti (a cat-a oara) Shogun....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.