Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Cafe Del Mar
John Steinbeck - Scurta domnie a lui Pepin al IV-lea.- carte amuzanta si interesanta. rolleyes.gif
dead-cat
Childhood's End, Arthur C. Clarke
skysurfer
Momentan citesc "Bunurile Vietii"- Paul Guimard. Imi place si e o carte care merita citita. Pacat ca e cam micuta si o citesti imediat. Dupa ce o termin va voi da ceva detalii.

Sper sa gasesc si sa citesc "Luni de fiere" a lui Pascal Bruckner. Sper din tot sufletul sa merite aceasta carte la cat a fost laudata.
bunicu'Gilbert
Dupa editia de ieri de la B1Tv, cand la Nashul, a fost si si-a prezentat ultima aparitie Mircea Cartarescu.
Deci "Baroane!" de Mircea Cartarescu, in care se gasesc articolele scrise in presa ultimilor doi ani. Le da clase la toti gazetarii nostri.
aristotel
Baroane! de Mircea Cartarescu
ksandra
'Casa spiritelor" de isabel allende
dascalita
"Zahir"-de P.Coelho
Lotte
Lev Tolstoi - Anna Karenina wub.gif
dead-cat
The Robots of Dawn, Isaac Asimov
carrad
frumoasa carte! smile.gif
Dea
tocmai am terminat-o:
Ca apa pentru ciocolata - Laura Esquivel
Aramis
Acum citesc Magicianul, Fowles, Femeia in alb, Collins, Harry Potter 6 (in engleza) laugh.gif si sunt chiar foarte mandra de mine tongue.gif.
cri-cri_d'Amour
Paulo Coelho- "Zahir"
sunny26
astazi incep sa citesc - Anna Karenina - Lev Tolstoi
Jasmine
Acum citesc "Forme de iubire implicita a lui Dumnezeu", scrisa de Simone Weil. Nicolae Steinhardt citeaza din operele acestei autoare si de aia am fost curioasa sa vad cum scrie. Tot la "recomandarea" lui Steinhardt am citit si "Fratii Karamazov" de Dostoievski.
Frumoasa carte.
Eclectic
"Imperiul iadului" - Sven Hassel. Poate a 10-a oara.
tikky
"Fructele de aur", Nathalie Sarraute.
rebel
Īngeri şi demoni, Dan Brown.
Aramis
rebel, eu am citit'o acum ceva timp, sa'mi spui cum ti s'a parut smile.gif
Ca sa nu fiu offtopic, astazi ar cam trebui sa citesc o carte de specialitate... ca doar mai sunt cateva zile si incepe facultatea...
rebel
Uite, sincer să fiu n-aş fi citit-o īn mod normal, īn genere din lipsă de timp decāt din alte motive, īnsă am primit-o de la iubită cadou şi mi-am promis să-mi fac timp.

Īţi voi trimite un PM cānd voi termina. Doar să nu uit ...
abracadabra
The Master - Colm Toibin - un roman despre Henry James
jude
"Cine l-a ucis pe Palomino Molero" - Mario Vargas Llosa
nefertiti-old
"S-a facut, Jeeves!", P.G. Wodehouse. smile.gif)
Thelma
Pianista - Elfriede Jelinek
ypsilonalpha
Acum citesc Arturo Perez-Reverte ... şi anume Tabloul Flamand pe hīrtie şi Clubul Dumas īn format electronic. Sper să nu īncurc acţiunea.
dracsor
wink.gif sincer, citesc mai multe carti acu...ursula legiun - the other wind ( o termin azi ohyeah.gif ); peter calvocorresi - politica mondiala dupa 1945 (pt faq cry.gif ); jocul lui ender (la serv sorry.gif )
tikky
"Galapagos" de Kurt Vonnegut. Mi-a placut titlul. huh.gif
dascalita
"Razboinicul luminii" de Coelho...
Mihai
Vitelul si Stejarul, Soljenitin
Mistinguett
The Zahir - Coelho.

Si in paralel, aproape gata, recitesc Romanul Adolescentului Miop - Eliade.
Olaf
Orizonturi rosii - Pacepa
Aproape ca am devorat-o. Este o lectura placuta, chiar daca nu stiu cat sa cred si cat nu.
dracsor
am terminat Ingeri si Demoni de Dan Brown si acu citesc Misterul Templierilor de Picknett,Lynn si Prince Clive. Prima mai buna decat celebrul cod, din punctul meu de vedere. iar cea de a doua...cam plictisitoare. wink.gif
Serenity
Nostalgia lui Cartarescu.

Am primit-o acum vreo luna si jumatate dar din diverse motive, am tot amanat sa o incep. Acum m-a prins in asa hal incat miercuri si joi am luat-o cu mine pe la cursuri - rusine sa-mi fie! sorry.gif
Astazi mi-am cumparat si Pururi tanar, infasurat in pixeli, care probabil va mai ramane o vreme in stand by, in vraful de "trebuie citit, la un moment dat" tongue.gif
nefertiti-old
hotii de frumusete, pascal bruckner
valeria
Moartea unui expert - P. D. James si Prabusirea - Ridley Pearson. Sunt in perioada RAO- succese internationale. Sunt carti care par scenarii pentru filmele americane. Deja ma cam plictisesc. Era mai bine cand citeam despre Napoleon si Cezar. M-am ales si cu ceva "cultura generala". Apropo, dragii mei, cam ce carti istorice v-au placut mai mult? unsure.gif
brunett_gia
Spre uimirea mea, am decis sa ma ambitionez si sa ma apuc de citit carti care au in vedere pactul cu diavolul, spre exemplu "Faust", sau orice alta legatura cu forte supranaturale sau pe care oamenii refuza sa le cerceteze in amanunt. O carte interesanta este "Portretul lui Dorian Grey", care merita citita... thumb_yello.gif
Olaf
Tocmai am terlinat "Life of Pi" de Yann Martel. N-am putut sa o las din mana. O carte surprinzator de "blanda", avand in vedere duritatea povestii centrale.
tikky
Olaf, de ce spui "duritatea povestii centrale"?
dracsor
"Scaramouche" de Rafael Sabatini... laugh.gif
Mihai
Pana de automobil, Durrenmatt Friedrich
Olaf
QUOTE (tikky @ 3 Nov 2005, 02:18 PM)
Olaf, de ce spui "duritatea povestii centrale"?

Poate m-am exprimat un pic gresit... E vorba de poveste in sine, dar care are o introducere destul de lunga si am preferat sa consider ca sunt mai multe povesti, fiecare avand legatura una cu cealalta. Eh, si povestea asta este destul de... hmm.gif animalica laugh.gif
FreeStyle
"Uimire si cutremur" - Amélie Nothomb, o carte amuzanta despre socul cultural al unei belgience care se angajeaza intr-o companie mare japoneza; premiata de Academia Franceza
Tinkerbell
"Despre dragoste si alti demoni" G. G. Marquez -cred ca o termin iute-iute.
One_Last_Dance
Accidentul - Sebastian Mihail
Nico
Citesc acum Enciclopedia Zmeilor si am inceput si Orbitor de Cartarescu, iar pe noptiera mai am inca vreo cateva incepute si neterminate. smile.gif Imi place Cartarescu pentru ca, citindu-l, iti lasa impresia ca ai acces la cele mai personale si in acelasi timp uluitoare ganduri ale scriitorului si niciodata nu stii cand firul fanteziei se desprinde din cel al realitatii.
Fantasee
Zilele astea citesc "Cel mai vestit vanzator din lume" - Og Mandino. O voi termina repede, este o poveste captivanta. Cred ca dupa asimilarea informatiilor prezentatae in ea, oricine poate vinde orice pe lumea asta wink.gif.
edittha
Recitesc pentru a nu stiu cata oara ,, Femeia de treizeci de ani" de Honore de Balzac
Arlequine
am recitit aseara "micul print" wub.gif e cartea care ma scoate oricand din orice tristete, un panaceu universal pentru toti cei care au fost caopii, si vor sa ramana asa in adancul sufletului smile.gif
si mi-am pregatit pentru diseara basmele lui andersen, ca sa intru total in atmosfera smile.gif
skysurfer
Manat de cuvintele de lauda pe care unii forumisti le-au avut la adresa lui Fowles, Dumnezeu sa il ierte, m-am apucat aseara sa citesc Colectionarul si pregatesc indeaproape Daniel Martin si Magicianul. Nu stiu de ce, insa ieri ma simteam excelent pana sa ma apuc sa citesc Colectionarul. Ajung aproape de jumatate si ma cuprinde incet incet o stare de mizerie si oarecum de rau. E normal asa ceva? Adica doar ce am terminat de citit Bunurile Vietii de Paul Guimard si ma simteam ca pot sa mut muntii din loc si ca viata si moartea nu mai sunt atat de rupte una de alta, si ma apuc de aceasta carte care nu credeam sa imi poata manipula starea sufleteasca in asemenea hal. Am inteles ca si Magicianul este la fel. Probabil ca peste cateva zile o voi termina, gustul amar imi va ramane si incep sa imi dau seama de ce a fost atat de apreciat acest Fowles.
jude
O senzatie asemanatoare am avut si eu cand am citit "Colectionarul", dar a disparut inainte sa termin cartea. rolleyes.gif La "Magicianul", in schimb, nici vorba de asa ceva. Surprinzatoare, mi-a dat de gandit, dar in o cu totul alta directie. smile.gif Lectura placuta!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.