Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Cucu Mucu
Doi asi si trei popi!
Aramis
Cartile Junglei si Ratiune si simtire, de Jane Austen.
Tyra
Jurnalul Satanei - Leonid Andreev

Nu mi place cum e scrisa. Povestea e f interesanta.
Yvonne
Exclusii de Elfriede Jelinek. De fapt tocmai am terminat-o, ce sa zic....impresii amestecate , faptul ca a luat Nobel nu m-a prea convins .
Aramis
De Elfriede Jelinek am citit numai Pianista si am ramas cu un gust amar. Nu spun ca nu am ramas impresionata de lectura, dar nici nu pot sa afirm ca mi'a placut...
Yvonne
Nu am citit Pianista , dar Exclusii, felul in care a fost scrisa, subiectul in sine m-a scarbit de-a dreptul si nu exagerez deloc. E un fel de disperare dusa la extrem si am vazut in spatele cuvintelor un om incrincenat, un om care nu vede decat abjectul unei lumi descompuse. Dupa lectura ma simteam de parca as fi privit lumea printr-o fereastra murdara.
Aramis
Dificila, cam aceeasi impresie mi-a lasat si mie Pianista. Ai exprimat perfect ceea ce am simtit smile.gif
Am terminat Ratiune si Simtire, dar parca nu se ridica la nivelul romanului Mandrie si Prejudecata...
Tyra
Rascoala lui Liviu Rebreanu. Abia asteptam sa citesc cartea asta.
Zooey
jurnalul unei scriitoare, virgina woolf. thumb_yello.gif
nefertiti-old
charles bukowski, factotum
Aramis
QUOTE (Tyra @ 17 Apr 2006, 06:37 PM)
Rascoala lui Liviu Rebreanu. Abia asteptam sa citesc cartea asta.

Mi-a placut mult mai mult decat Ion smile.gif Sa imi spui ce parere ti-a lasat.
Astazi vreau sa incep David Copperfield smile.gif
alegria
Changi James Clavell

Urmeaza Tai Pan
Cla
Ephraim Kishon: "Alle Satiren"
nefertiti-old
QUOTE (alegria @ 18 Apr 2006, 05:50 AM)
Changi James Clavell


Cred ca e cea mai buna carte a lui Clavell. thumb_yello.gif
Erwin
cu ce e "Changi"... ca nu mai tin minte daca l-am citit? Mi-au placut cartile lui Clavel, Shogun, Tai Pan, Nobila Casa, Viforul... pe astea le tin minte cat de cat... unsure.gif

nu mai citesc nimic, nici la filme nu prea ma uit, hanul e mai interesant! wub.gif
nefertiti-old
aici e reeditarea cartii. Eu am citit varianta mai veche, care se numea Changi. Chiar merita citita, zic eu.
exergy33
Al doilea Sex /Le Deuxième Sexe de Simone de Beauvoir , sub influenta celor postate la Anti-Miorita si Feminism . devil.gif
Aramis
Si mie imi place foarte mult Clavell. Voi cauta cartea mentionata de voi prin librarii sau anticariate (mai sigur prin anticariate tongue.gif) wink.gif
alegria
Eu pe Clavell abia acum l-am descoperit. Ma bucur ca am inceput cu Changi. Intr-adevar o carte exceptionala. Nu am putut sa o las din mana. Tai Pan este mai greoaie. Oricum sunt hotarata sa citesc tot! (Shogun, Nobila Casa, Viforul) spoton.gif
alegria
QUOTE
aici e reeditarea cartii. Eu am citit varianta mai veche, care se numea Changi. Chiar merita citita, zic eu.


King Rat este titlul original al cartii... Editorii romani l-au modificat cu acordul autorului deoarece titlul original reprezinta un joc de cuvinte intraductibil in limba romana. Si eu am citit tot varianta cu titlul modificat.

QUOTE
cu ce e "Changi"... ca nu mai tin minte daca l-am citit?


Actiunea se petrece in timpul celui de al doilea razboi mondial si este povestea prizonierilor din Changi care lupta pentru supravietuire, in conditii greu de imaginat. Chiar merita citita!
Olaf
Robert Ludlum - Suprematia lui Bourne
mutulica
am citit in vacanta ceva usor, Fiii norocului - Jeffrey Archer
si am inceput ceva bestial - Blonde de milioane - Plum Sykes - bascalie la greu nene
tikky
Vieti minuscule - Pierre Michon
mirona

Viata ca o teapa - Alan H Cohen
vitalic sprinceana
Olaf:
QUOTE
Robert Ludlum - Suprematia lui Bourne

am citit-o si eu...e mai buna decat toate ecranizarile...
Erwin
hmmm, se pare ca Changi/King Rat e singura de J.Clawell pe care n-am citit-o. poate o imprumut de la biblioteca daca ziceti ca merita... spoton.gif
nefertiti-old
Eu am avut editia veche, dar candva am imprumutat-o cuiva si am ramas fara ea. mad.gif
Am vrut s-o comand de la raft.ro, dar nu mi-au adus-o, ieri am cautat-o prin TM, dar nu am gasit-o. sad.gif
vitalic sprinceana
e foarte buna "King Rat", eu as zice ca e o carte-problema, o carte care sondeaza diversele aspecte ale moralei intr-o situatie extremala...
alegria
Da este intr-adevar o carete care ridica problema moralitatii dar de asemenea cred ca este de fapt o carte despre dezumanizarea provocata de razboi...este de fapt daca vrei lupta pentru supravietuire si lupta pentru o oarecare suprematie...

Sarbatori Fericite!
Lotte
Sade - Decameronul frantuzesc hh.gif
Cla
Solshenizyn - Arhipelagul Gulag hh.gif
Titus Herbert
Paleoaritmetica si probleme de logica laugh.gif
vitalic sprinceana
alegria:
despre "King Rat" de Clawell

QUOTE
Da este intr-adevar o carete care ridica problema moralitatii dar de asemenea cred ca este de fapt o carte despre dezumanizarea provocata de razboi...este de fapt daca vrei lupta pentru supravietuire si lupta pentru o oarecare suprematie...

Sarbatori Fericite!

ar fi si asta o cheie...eu ma gandeam lecturand cartea asta cat de superficiale sunt trasaturile noastre umane, ce radacini slabe au prins in inconstientul si ratiunea noastra si ca, de fapt, orice urma de rationalitate nu este decat o animalitate camuflata.in locul unei exaltari a umanului in situatii extremale asistam doar la o dominatie totala a animalicului si regulilor regnului animal...un fel de calatorie dincolo de bine si rau,
mothman
Homo Videns. Imbecilizarea prin televiziune si post - gandirea - Giovanni Sartori

Verso coperta : "Prodigios in inventarea unor sintagme plastice, Giovanni Sartori pune in Homo videns toata luciditatea analitica si tot talentul polemic pentru a trage semnalul de alarma: omul crescut in fata televizorului, dominat de video-cultura, risca sa ramana un video-copil incapabil de rationamente, prizonier al "post-gandirii", incult pana la aberatie."
vitalic sprinceana
mothman:

QUOTE
Homo Videns. Imbecilizarea prin televiziune si post - gandirea - Giovanni Sartori

buna carte. poti s-o scanezi cumva???
One_Last_Dance
Nu ţi-am promis niciodată o grădină de trandafiri ~ Hannah Green
jude
Omul nostru din Havana - Graham Green
Titus Herbert
Ermanno Cavazzoni - Calendarul imbecililor
alysoft2003
Povesti nemuritoare vol. 8 laugh.gif
Istoria credintelor si ideilor religioase by Mircea Eliade
mutulica
am terminat mediatorul de grisham
destul de soft pe linga alte creatii, dar excelenta pentru vacanta
iniya
'Declaratie de dragoste' -Liiceanu
Imi place; nu este deloc usoara dar merita citita nu-mi pare rau ca am cumparat-o smile.gif
mutulica
am trecut la colectionarul de istorie - de elizabeth kostova
o carte despre tepes...
Ares_mE
Pascal Bruckner-Care din noi doi l-a nascocit pe celalalt?
standing_stone
noua printi din amber-roger zelazny(parca smile.gif ) neasteptat de interesanta.
daca mai stie cineva vreo carte scrisa de el spuneti-mi si mie.
mothman
QUOTE (vitalic sprinceana)
buna carte. poti s-o scanezi cumva???


Din pacate, n-am scanner. Dar daca e sa reusesc pe undeva, te anunt.
ypsilonalpha
QUOTE (standing_stone @ 2 May 2006, 01:55 PM)
noua printi din amber-roger zelazny(parca smile.gif ) neasteptat de interesanta.
daca mai stie cineva vreo carte scrisa de el spuneti-mi si mie.

Domn al Luminii (Lord of Light) - apărută în româneşte la ed. Nemira acum 7-8 ani, probabil o mai găseşti prin anticariate; doar că n-are legătură cu ciclul Amber.
nefertiti-old
anatoli ivankin, ultimul kamikaze
mdA!
Martin Page - M-am hotarat sa devin prost.
O poveste amuzanta despre frustrari.
mothman
Am tot auzit vorbindu-se despre cartea asta. Cred ca am sa pun si eu mana pe ea, sa vad ce si cum. Poate ii faci o recenzie, ceva tongue.gif
mdA!
se face; stai s-o termin ca sa am imaginea completa.
oricum, ti-o recomand. o carte la care zabesti si te scarpini in cap, regasind aspecte din propria viata.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.