Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Figaro
Strugatki Brothers, Lunea incepe sambata. Pentru fanii Picnicului e o carte surprinzator de interesanta.
nefertiti-old
A trai pentru a-ti povesti viata, de G. G. Marquez. E primul volum din memoriile lui GGM.
cociuba
figaro
QUOTE
Strugatki Brothers

mi-a placut valurile linstesc vantul...
ieri am terminat Natura moarta cu timp, autorul vi-l spun mai tarziu smile.gif
Ahriman
Harrison editia a 14-a in romana. thumb_yello.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
iniya
ORBIREA-Elias Canetti -asemanatoare cu'Procesul'- lui Kafka
sapte
Tocmai am terminat de citit cartea numita Puppa Russa scrisa de un tip pe nume Gheorghe Craciun.
Per total cartea este foarte dubioasa , sunt pagini intregi peste care am sarit deoarece erau enumerate efectiv cuvinte dar ma rog asta e mai putin important.
Mie mi-a placut la nebunie !!! Mi se pare personajul principal, Leontina Guran, incredibil de veridic si de bine realizat!!!
De asemenea pasajele in care povesteste momente din copilaria ei m-au impresionat profund...

Cartea este scrisa intr-un stil extrem de nonconformist, si desi este plina de sexualitate (unele chestii sunt atat de frapante incat m-a mirat la culme cand am citit ca autorul este profesor universitar, eu credeam ca e vre-un ciudat antisocial, nu de alta dar dupa ce scrii asa ceva e clar ca o sa fii foarte urat vazut de o mare parte din societate) parerea mea e ca ii aloca un spatiu proportional cu nivelul pe care il ocupa in viata unui om. Toate cartile ar tebui sa fie asa!!!

Am fost f incantat sa observ ca si criticii de specialitate au apreciat-o unanim, cartea a fost selectionata chiar pentru cartea anului 2004 (din pacate insa nu a castigat).
contur
Mathilde Niel "drama eliberarii femeii" -superba!
iniya
'femeia nisipurilor'-kobo abe
Corydalis
"The wedding"- Nicholas Sparks - ii dau cam nota 6,5 din 10
iniya
am inceput sa citesc ceva si in frantusca(nu stiu cat e de grozava.....ca nu-mi prea plac limbile...)
Le jardin d'Esmeralda-Essie Summers blink.gif ....
Aramis
Malevil - Robert Merle
Din cate am inteles din prefata persoanei care mi-a recomandat-o, cartea descrie lumea dupa un atac nuclear... Voi reveni cu amanunte wink.gif
andraa
Tocmai am terminat Codul lui da Vinci si am inceput acum Ingeri si demoni, de acelasi Dan Brown.
flu
Italo Calvino - Orasele invizibile... in care se dovedeste (inca o data) ca o carte nu trebuie sa fie groasa pentru a spune ceva...
black ice
Cum e "Ingeri si Demoni" de Dan Brown?

Am citit 'Codul lui Da Vinci' si am ramas placut surprins de informatiile gasite in acea carte. Nu mi-a placut stilul [formatul] care-i dadea un 'aer' de best-seller dar alfel a fost o carte scrisa bine care chiar mi-a placut.
ypsilonalpha
QUOTE (black ice @ 18 Feb 2005, 10:59 PM)
Cum e "Ingeri si Demoni" de Dan Brown?

Am citit 'Codul lui Da Vinci' si am ramas placut surprins de informatiile gasite in acea carte. Nu mi-a placut stilul [formatul] care-i dadea un 'aer' de best-seller dar alfel a fost o carte scrisa bine care chiar mi-a placut.

It's even better. Daca ti-a placut Codul ..., atunci Ingeri si Demoni o sa-ti placa si mai mult smile.gif Stilul e exact acelasi, conspiratiile - tot p-acolo, enigmele - la fel de innebunitoare wink.gif

P.S. Si aeru lde best-seller e la locul lui

P.P.S. Nu te entuziasma de informatiile gasite in cele 2 carti ... unele dintre ele sint "aranjate" astfel incit sa se potriveasca cu "schema" gindita de Brown ...


P.P.S. Acuma citesc Fortareata digitala, prima carte scrisa de Dan Brown, din cite stiu. Urmatoarea pe lista este Deception Point, a aceluiasi etern si fascinant Brown smile.gif
Aramis
Ieri am terminat Malevil... Cartea nu e cine stie ce, are insa unele pasaje pline de tensiune, pasaje descriptive reusite (o viziune apocaliptica asupra lumii), episoade de o psihologie fina... Cred ca a meritat cele 12 ore investite in ea. De astazi incep "pentru cine bat clopotele" - Hemingway.
Fidela Castro
"Reading Lolita in Tehran" - Azar Nafisi. Revin cu amanunte, de-abia am inceput-o smile.gif
iniya
ion de liviu rebreanu (am ramas in urma; la scoala ne-a cerut intr-un final obligatoriu rofl.gif tot la faza din papushoi am ramas thumb_yello.gif ' inca o mai citesc rofl.gif ; haios rebreanu' asta biggrin.gif ; rusine mie ca nu l-am citit pana acum sorry.gif
skysurfer
Am terminat si eu de citit Digital Fortress a lui Dan Brown. Mi-a placut mai mult decat Codul lui Da Vinci dar mai putin decat Ingeri si Demoni. Am gusturi ciudate stiu. Digital Fortress e pt cei care sunt innebuniti dupa calculatoare si hackeri, criptologie sau actiune care te tine cu sufletul la gura. Mi-ar placea sa vad niste filme facute dupa cartile lui. Ar fi in box-office. Acum vreau sa ma apuc de o carte: Marea teorema a lui Fermat. Sper sa fie interesanta. Revin cu amanunte.
Nu am gasit inca Pendulul lui Foucault. Se pare ca nu se gaseste pe nicaieri.
mogaldeatza
Stapanul marilor- Jose Sarney
denise
Ma chinui cu ERNESTO SABATO - ABADDON,Exterminatorul. Odata pentru ca cel mai mult citesc in autobuz sau seara in pat, ori cartea e tip e-book asa ca citesc pe apucate; in al doilea rand e greu de citit (desi foarte interesanta) - cine a citit-o intelege: desi ma prind de multe trimiteri din carte - imposibil sa inteleg totul, ar trebui sa fiu o enciclopedie ambulanta. Dar merita si trebuie citita.
In rest citesc o carte de psihologie: 'Cum sa neutralizati agresorii, sefii si brutele din viata voastra' - George E. Green, Ph.D si Carolyn Cotter -MBA. Mi-a fost recomandata insistent - credeam ca e ceva din categoria 'cum sa ne imbogatim in 10 pasi' sau "cum sa slabesti 30 de kilograme intr-o luna' dar e scrisa de psihologi adevarati si mai interesanta decat ma asteptam.
nefertiti-old
QUOTE (skysurfer @ 22 Feb 2005, 10:34 AM)

Nu am gasit inca Pendulul lui Foucault. Se pare ca nu se gaseste pe nicaieri.

Incearca in pasajul de la Universitate. Mai mult ca sigur il gasesti.
skysurfer
Ma gandeam ca acolo se poate dar sunt de la mare si in Bucuresti ajung peste o luna cred.
nefertiti-old
Sorry, la asta nu m-am gandit. hh.gif
Eclectic
Skysurfer, daca vrei, ti-l caut eu si ti-l trimit prin posta. E bine asa ?
cociuba
ce-ai zice sa-l citesti in engleza for free wink.gif ?
later edit: acum citesc Lumea fluviului partea 4 -Labirintul magic de P.J.Farmer e super tare thumb_yello.gif
skysurfer
E bine asa Barrie. Multam fain de pe acum. As incerca si in engleza daca nu se mai gaseste in romana. Cociuba, cartea pe care o citesti acum o ai si in format doc sau pdf sa o citesc si eu sau e in format A5? biggrin.gif
nefertiti-old
Pana gasesc fluviul lui Cociuba tongue.gif , am inceput 'Uimire si cutremur', Amelie Nothomb.
iniya
'Marion'- Vicki Baum smile.gif
Mumu
Off topic...Nu stiu daca sunt "out of date" dar as vrea sa va recomand ceva...Daca va intereseaza cartile...sa vedeti o adresa ftp : 193.26.10.112 .Sunt in jur de 1100 de carti,toate in romana. Userul si parola sunt " carti " thumb_yello.gif
flu
multumim pt. off-topic smile.gif

Jack Kerouac - Pe dum... in sfarsit.... stil oarecum asemanator cu cel al lui Salinger
aliteratia
Cum mi-am petrecut vacanta de vara, T.O. Bobe.
Cititi-o, e c r i m i n a l a!!
bunicu'Gilbert
Ieri mi-a imprumutat o colega Secolul 21 nr8-12/2002: Marea Britanie astazi.
Editorialul de 1 pag al lui Andreescu te pune in tema cu continutul volumului:
- societatea si politica britanica in ultimii ani;
- noul laburism, social-democratia, a treia cale: temele lansate in deceniul trecut;
- o incursiune in romanul desperado si fantasy.
cri-cri_d'Amour
Haruki Murakami, (cred ca numele lui se scrie cu "i"... )-"In cautarea oii fantastice".
Nimphetamin
Salutare,
Este prima mea postare si, poate nu intamplator, am ales sa scriu prima data la domeniul carti. Ultima carte citita a fost "Magicianul" de John Fowls...n-am cuvinte s-o comentez... e fantastica!
Acum citesc "Micul Hans" de Sigmund Freud...este analiza unei fobii...nu itnru in detalii, e mai mult tehnica...ma fascineaza psihologia si mai citesc si asa ceva, nu numai beletristica:)
flu
welcome.gif Bine ai venit la Han si iti dorim sedere placuta alaturi de noi... smile.gif Cat despre 'Magicianul' - thumb_yello.gif
cociuba
Fundatia si Pamantul de I.Asimov thumb_yello.gif
cociuba
Abatia -de Dan Dobos thumb_yello.gif
religia ca si factor manipulator, e bine construita, si e scrisa si de un roman rolleyes.gif
cociuba
incep sa ma simt ciudat unsure.gif , chiar nimeni nu a mai citit nimic in ultima saptamana? wink.gif

Apocalipsul de S.King cool.gif
Nimphetamin
cociuba:)
eu mai citesc, dar nu-s carti asa interesante, care sa fie postate pe han...uite, acum citesc "Manager la minut" si "Micul Hans" de Freud.
gand
Tropicul capricornului - Henry Miller, urmeaza Scara raiului - Ioan Scararul
Zooey
'douasprezece scaune' - ilf si petrov. urmeaza 'vitelul de aur'. smile.gif
love2climb
Azi am citit Maitreyi.Mi-a placut foarte mult.O aveam de 2 ani in biblioteca si am citit-o abia acum!Hmm... frusty.gif
greengrin
QUOTE (Nimphetamin @ 21 Mar 2005, 10:06 AM)
cociuba:)
eu mai citesc, dar nu-s carti asa interesante, care sa fie postate pe han...uite, acum citesc "Manager la minut" si "Micul Hans" de Freud.

oamenii citesc carti mai interesante sau mai putin interesante. nu ai de unde sa stii pana nu o citesti.

ungaria si istoria maghiarilor - centrul european de cercetari si studii istorice venetia si in paralel citesc stapanul inelelor. sunt curioasa cum e cartea.

matz
Tocmai am terminat de citit Italo Calvino - Iubiri dificile , o recomand tuturor "suferinzilor" din dragoste,
nu ofera un leac ci o persperctiva , de fapt mai multe wink.gif
cociuba
Revolutia furnicilor-Bernard Werber thumb_yello.gif
mogaldeatza
Pliculetul Minervei - Umberto Ecco
Cafe Del Mar
Michel Zevaco - Borgia.-totul in jurul "tacanitilor" din familia Borgia. wacko.gif

Stephen Vizinczey - Elogiu femeilor mature thumb_yello.gif
iniya
'Lumi disparute'-Anne Terry White
Michelle
De ce iubim femeile-Mircea Cartarescu
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.