Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Gabici
Suna interesant. Sa stii ca am sa o caut la biblioteca. jamie.gif
V.Vicos
in Etica lui Weber avem notiunea de catolici si protestanti si evident lupta de clasa intre ei. Locul ocupat in societate de catolici&protestanti dupa Reforma lui Luther si Calvin.
Un studiu scris de un sociolog marcat profund de situatia Germaniei (e scrisa cartea la inceputul secolului XX)
iniya
Dostoievski-Demonii
Afrodita
Business Law - de diversi, Business and Ethics, Organisational behaviour , Management and gender (ce ma dispera ca trateaza managementul prin prisma sexului: femela sau mascul dry.gif , mai ales pentru ca e cam defavorabila viziunea asupra femeilor manager comparativ cu barbatii si nu prin prisma capacitatii de a-si face bine treaba, ci prin prisma vietii personale unsure.gif ), Management Theories si tot asa biggrin.gif In curand va veni si Accounting for non-accounting students (din care am copiat totusi ceva) plus alte chestii legate de conta de firma...

Dap, sunt la faculta rofl.gif
Gabici
Bravo! thumb_yello.gif

Si le inveti in lb. engleza?
T-rex
Recitesc 1001 de nopti biggrin.gif. Am dat peste colectie redecorand casa...
P.S.: nu ma intrebati de cati ani ma simt recitind povestile astea absolut fantastice
exergy33
Aldous Huxley, The Doors of Perception ... text in care Huxley povesteste ce a vazut dupa ce a consumat droguri (mescalina, mai exact).

http://mescaline.com/huxley.htm
Gabici
A fost un week-end lung si frumos. rolleyes.gif

Am citit de Robert Merle "Moartea este meseria mea" adica ce face bestia umana daca i se iveste ocazia.

Desi cartea este o fictiune si actiunea se desfasoara in perioada celui de-al doilea razboi, e cert ca trebuie sa fi fost un dram de adevar in povestire, si un gramaj semnificativ de nebunie si boala in mintea celor ce au infiintat lagarele de concentrare si tot ce a fost legat de ele. cry.gif
Anca_M.
Buna, eu acum 30 de minute am dat de acest site, si cum sunt iubitoare de lectura si de conversatie n-am rezistat tenatie de a ma inregistra, bine v-am gasit ! Cartea pe care am terminat-o de curand este Gervaise de Zola, acum citesc o carte despre bioterapie, sanatatea spiritului etc.
khali
Am terminat acum Curzio Malaparte-Pielea, cred ca n-am mai citit ceva mai bun de la Celine incoace (Calatorie la capatul noptii). Roman-fresca a orasului Napoli la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial...m-a surprins lirismul cald, plin, in ciuda sau poate tocmai prin transpunerea peste scene de o cruzime rece...Nu cred ca Malaparte e cinic, dar ma puteti contrazice smile.gif
Aramis
Dincolo de bine, dincoace de rau. Despre iubire
Aurora Liiceanu, Alice Nastase

Am cautat alte si alte senzatii. Am fugit de acasa pretinzând libertate. Am sarutat fara noima. Am îmbratisat fara rost. Dar m-am întors, de fiecare data, spasita, la cel pe care îl iubeam.
Alice Nastase

Am desprins o bucata de viata, dintr-o istorie pe care am traversat-o, cumva, împreuna, si am asezat-o într-o carte. Am pus unul lânga altul texte ale noastre mai vechi, care au vazut deja lumina tiparului, dar si texte noi, care tânjesc dupa prima lectura. Am rescris istorii de dragoste traite sau inventate, asezându-le printre povestile noastre despre iubire si despre dezamagirea care desparte, atât de dureros, atât de des, barbatii de femei. Am construit împreuna o carte în care cuvintele si ideile se asaza de la sine pe tarâmul niciodata explorat îndeajuns, care se afla dincolo de bine, dincoace de rau. O carte despre iubire.“
Aurora Liiceanu, Alice Nastase
Gabici
Iris Murdoch - "Clopotul" - hm, interesanta wink.gif
ZuZu
Ghidul nesimtitului-Radu Paraschivescu
Gabici
Am terminat cu "Clopotul". M-am apucat de o cartoaie ca m-am speriat cand mi-a adus bibliotecara cele 3 volume imense: "Arhipelagul gulag" de Alexsandr Soljenitin.
Am si inceput sa o citesc aseara. Tulburatoare, unele pasaje chiar incredibile...si totusi e adevarat.
bradu
Am inceput acum o saptamana "Lumina ce se stinge" de Mircea Eliade.
Leonardo
citesc acum 'm-am hotarat sa devin prost' de Martin Page.
Sunt cateva fraze memorabile aici, zic ca merita citita. biggrin.gif
Zikkă
povesti nemuritoare 123
sorry.gif ohyeah.gif
bunicu'Gilbert
Pascal Bruckner - Paria
Un functionar francez viziteaza India.
Descrierea Indiei si a locuitorilor ei constituie subiectul cartii.
Accesibila si rapid de citit.
Aramis
Proiectare asistata de calculator - SPICE & VHDL smile.gif
Nefertiti
QUOTE(bunicu'Gilbert @ 9 Dec 2007, 02:54 PM) *
Pascal Bruckner - Paria
Un functionar francez viziteaza India.
Descrierea Indiei si a locuitorilor ei constituie subiectul cartii.
Accesibila si rapid de citit.


Tocmai am terminat-o si eu zilele astea. thumb_yello.gif
Gabici
Haideti oameni buni mai cititi, nu uitati de aceasta desfatare de care acum, cu aceste zile libere, va puteti bucura mai mult.

Ieri am citit o cartulie cam ciudata dar care m-a induiosat pana la lacrimi: "oskar si Tanti Roz". Promit sa revin cu autorul dupa Anul Nou pentru ca nu l-am retinut ceva Schmist sau cum; e vorba de un copil de 10 ani bolnav de leucemie; cartea e scrisa din viziunea lui; e induiosator, pe mine m-a pus pe ganduri. Se citeste repede dar eu va propun sa o faceti pe indelete. E de la bilioteca imprumutatadar mi-am spus ca trebuie sa o am si in biblioteca mea.
An Nou fericit si mai bun tuturor!

...si nu uita romane...sa fii om!
Aramis
Am auzit si eu de "Oskar si Tanti Roz", sper ca anul acesta sa am si timpul necesar sa citesc aceasta carte...
Chiar... rezolutie de anul nou: sa citesc mai multe carti (de specialitate, dar si romane) smile.gif
tikky
QUOTE(Gabici @ 30 Dec 2007, 10:11 PM) *
Haideti oameni buni mai cititi, nu uitati de aceasta desfatare de care acum, cu aceste zile libere, va puteti bucura mai mult.

Ieri am citit o cartulie cam ciudata dar care m-a induiosat pana la lacrimi: "oskar si Tanti Roz". Promit sa revin cu autorul dupa Anul Nou pentru ca nu l-am retinut ceva Schmist sau cum; e vorba de un copil de 10 ani bolnav de leucemie; cartea e scrisa din viziunea lui; e induiosator, pe mine m-a pus pe ganduri. Se citeste repede dar eu va propun sa o faceti pe indelete. E de la bilioteca imprumutatadar mi-am spus ca trebuie sa o am si in biblioteca mea.
An Nou fericit si mai bun tuturor!

...si nu uita romane...sa fii om!



"Oscar si Tanti Roz" - Éric-Emmanuel Schmitt smile.gif
ilie
"Arhipelagul gulag" de Alexsandr Soljenitin te cam infioara si izbeste.
Gabici
Acum citesc "Turnul sinucigasilor" de ... Hornby daca bine tin minte.

E deosebita si aceasta. E o..tragi-comedie ca sa ziz asa. E un roman englez ce are loc in zilele noastre si povesteste despre 4 persoane ce se intalnesc pe un turn in noaptea de Anul Nou, acolo ajungand cu gandul de suicid. Reusesc de comun acord sa amane aceasta "activitate" incercand sa reziste pana de Valentine's cu scopul de a-si gasi noi motive pentru a ramane in viata. Si...deoarece a fost citita si de Johnny Depp era absolut obligatoriu sa o citesc si eu. sorry.gif Sunt curioasa cum se va termina. jamie.gif
Aramis
QUOTE(freeman @ 4 Jan 2008, 09:40 PM) *
"Arhipelagul gulag" de Alexsandr Soljenitin te cam infioara si izbeste.


de cand caut cartea asta... daca o are cineva in format electronic, i'as ramane vesnic indatorata smile.gif
Papadie_62
Tocmai am terminat (după numai câteva ore) Lastarul meu de portocal - de Jose de Vasconcelos Mauro

Este mai mult o broşurică, f uşor de citit, însă plină de esenţă.
Şi... smile.gif ... am zâmbit de f multe ori, la replici care parcă îmi erau cunoscute (de pe ici, colo)... smile.gif
Deja-vu???
Amintiri din şi mai frageda copilărie a... cuiva?
Jurnal real editat de Humanitas?
Varianta braziliană a pur-sângelui autohton... Zikkă??
Şi vorba lui Pascal Bruckner wink.gif - Care dintre cei doi l-a nascocit pe celalalt?? Şi, dacă nici unul, şi dacă habar nu au unul de existenţa celuilalt, şi dacă îi desparte o emisfera, înseamnă că se certifică faptul că doi oameni diferiti ca naţie, ca spirit, ca vârsta, ca locaţie, pot gândi la fel, se pot comporta la fel şi pot descoperi roata în acelaşi timp (cu mici diferente la numărul de spiţe, poate ohyeah.gif ).
Energie
"N-o citi daca esti prost", de Tibor Fischer.
coconut
Am terminat de curând "Femeia care aştepta" - Andreď Makine


Mi-a plăcut. E bine scrisă şi bine tradusă. Iată o cronică din Lire:

"Atât timp cât vor mai exista femei ca Vera, această Penelopă rusă, încă frumoasă şi senzuală, singuratică şi tăcută, bărbaţii vor trebui să parcurgă un drum lung pentru a afla calea cea bună - a iubirii"

Din păcate, sfârşitul e naşpa...
ilie
[quote name='coconut' date='8 Jan 2008, 01:32 PM' post='604685']
"bărbaţii vor trebui să parcurgă un drum lung pentru a afla calea cea bună - a iubirii"


/quote]
De ce trebuie sa parcurga un drum lung, e indaratnica femeia?
tikky
QUOTE(freeman @ 8 Jan 2008, 04:52 PM) *
De ce trebuie sa parcurga un drum lung, e indaratnica femeia?



Incearca sa citesti cartea, poate afli raspunsul mwah1.gif
coconut
Că bine zice Tikky, Freeman! mwah1.gif
ilie
Fete, poate imi scurtati voi calea mwah1.gif .
tikky
o poti comanda aici rolleyes.gif
mdA!
Alvin Toffler - Razboi si Anti-razboi. Abia am inceput-o deci deocamdata nu-mi dau cu parerea.
coconut
QUOTE(tikky @ 9 Jan 2008, 03:08 PM) *
o poti comanda aici rolleyes.gif


rofl.gif
ilie
"o poti comanda aici "
ma iei la misto, ha? rofl.gif
vezi ca te astept la cotitura, cu o replica pe masura rolleyes.gif
Papadie_62
Şi-ai făcut o poezie,
Bravo ţie! clapping.gif clapping.gif
rofl.gif
ilie
"Alvin Toffler - Razboi si Anti-razboi."
Cand a fost scrisa?
welcome.gif Credeam ca biker.gif
mdA!
QUOTE(freeman @ 10 Jan 2008, 07:36 PM) *
"Alvin Toffler - Razboi si Anti-razboi."
Cand a fost scrisa?

1995. Deocamdata e bine asezata in idei dar a reusit sa imi provoace greata. rofl.gif asta pentru ca am citit din ea in autobuz.. si am rau de miscare.

QUOTE(freeman @ 10 Jan 2008, 07:36 PM) *
welcome.gif Credeam ca biker.gif

Multumesc. mwah1.gif credeai ca.. am plecat sau ca ma plimb, pe vremea asta? smile.gif.
O sa biker.gif probabil la primavara, cand s'o usca asfaltul jamie.gif
andra_v
Dintre cartile lui Toffler, cel mai mult mi-a placut Powershift. Asta nu inseamna ca nu mi-a produs greata, am si eu oroare de miscare, dar mi-a deschis putin ochii in ceea ce priveste lumea in care traim.
Aramis
Orhan Pamuk -Ma numesc Rosu
exergy33
Unchiul din Paris de Aureliu Busuioc, scriitor din Moldova de peste Prut

smile.gif o carte plina de umor si sensibilitate ( pe care am descarcat-o in format PDF de pe net)
coconut
smile.gif Adresa e secretă?... unsure.gif sad.gif
exergy33
http://cartionline.mine.nu/digibook/index.php?dir=

username : digibook
password : cartionline

in partea de jos a paginii se gaseste facilitatea SEARCH ... introdu numele BUSUIOC si iti va aduce cele doua carti care se afla in momentul de fata in baza lor de date. E vorba de Unchiul din Paris si de Pactizind cu diavolul ( format Zip).

nu cred sa fie probleme cu descarcarea. smile.gif
coconut
smile.gif Niciuna! wink.gif Săru'mâna, boierule! pls.gif

Pactul l-ai citit? devil.gif

ilie
Vezi ca e boieroaica sorry.gif

am si eu oroare de miscare
de ce fel?
coconut
Da? unsure.gif sorry.gif

M-am uitat la profil şi n-am văzut niciun sex acolo... sorry.gif

Săru'mâna, Exergy! mwah1.gif

Freeman, dar "săru'mâna, boierule", nu se paote folosi, aşa, generic vorbind...? unsure.gif
ilie
Ba da, multumesc, esti draguta, nu trebuia. sorry.gif
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
coconut
O pagină de dragoste - Zola

Freeman: mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif Mulţi pupici, mici, dar voinici...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.