Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
coconut
QUOTE(alexei @ 22 Feb 2008, 06:50 PM) *
@nothing_sweet,am vazut ca-l citesti pe coelho,iti recomand "unsprezece minute" ,sper sa fi aparut in tara.



A apărut "în ţară" de un... veac. deja m-am plicitist s-o tot văd în librării... http://www.raft.ro/produs.php?idprodus=7040
ilie
QUOTE(coconut @ 22 Feb 2008, 05:32 PM) *
rofl.gif . Mai mult ca sigur are legătură cu Einstein şi e de ajuns amănuntul ăsta, nu? mwah1.gif
Poate e o carte sf, poate e una despre fizica, poate e un roman politist...Te cam grabesti la tras concluzii despre carti.
Boudicca
QUOTE(alexei @ 22 Feb 2008, 09:10 PM) *
coelho e unul din autorii mei preferati.Am inceput cu alchimistul in care mi-am regasit povestea vietii mele,e greu de crezut dar citind cartea ma vedeam pe mine in rolul acelui pastor ce isi gaseste dragostea intr-o tara straina...pt mine a fost ca si citirea jurnalului intim scris de alta pers.Asa mi-am indreptat atentia spre coelho si am continuat cu:pe malul raului piedra m-am asezat si am plans,veronika alege sa moara(faina),diavolul si d-ra prym(cam slabut finalul),11 minute(superba,seamana putin cu actiunea din pretty woman),sunt ca raul care se scurge,vrajitoarea din portobello,lo zahir(f buna),si acum citesc drumul spre san diago.Nu stiu cum sunt traducerile in romana dar in italiana e fain de tot.


mie foarte foarte foarte mult mi-a placut "al cincilea munte" wub.gif ... o carte care m-a impresionat ...
coconut
QUOTE(freeman @ 22 Feb 2008, 10:44 PM) *
Poate e o carte sf, poate e una despre fizica, poate e un roman politist...Te cam grabesti la tras concluzii despre carti.


Dragul meu, dacă "Visele lui Einstein" e o carte de fizică, SF sau... poliţistă, promit să dau o bere! mwah1.gif tongue.gif

Ca să nu mai zic de faptul că acolo ai un link destul de lămuritor... biggrin.gif pash.gif
ilie
Pai vezi! e SF rofl.gif , cand dai berea ?
alexei
monologul "noua sute" (legenda pianistului de pe ocean) al lui baricco,superba,si tot de baricco-"castele de furie" asemanatoare cumva cu cel mai iubit dintre pamanteni al lui preda dar mult inferioara acesteia.
coconut
QUOTE(freeman @ 23 Feb 2008, 09:24 AM) *
Pai vezi! e SF rofl.gif , cand dai berea ?


Îţi spun pe PM... rofl.gif mwah1.gif
ilie
asta e vrajeala cu spusul pe pm rofl.gif
tikky
QUOTE(coconut @ 23 Feb 2008, 02:01 PM) *
Îţi spun pe PM... rofl.gif mwah1.gif



QUOTE(freeman @ 23 Feb 2008, 08:30 PM) *
asta e vrajeala cu spusul pe pm rofl.gif



sunteti offtopic harhar.gif harhar.gif harhar.gif


coconut
Ştiam! tongue.gif Ne scuzaţi! blush.gif
Gabici
"Ai toata viata inainte" de Romain Gary.

Surprinzator cat de matur gandeste acest copil la zece ani ai lui; frumos impletit umorul cu intelepciunea vietii si cu amaraciunea vietii trecatoare.

In paralel citesc "Delir" de ... nu mai stiu cum o cheama pe autoare, dar cred ca e columbiana. E putin mai complexa si o citesc atunci cand nu sunt atat de obosita. Interesanta desi sunt doar la pagina 55.
Michelle
Versetele satanice de Salman Rushdie

Michaela*
Visul lui Einstein si alte eseuri, de Stephen W.Hawking..editura Humanitas...m-ati corupt laugh.gif
Anca_M.
Paulo Coelho - Veronika se hotaraste sa moara
Gavrochette
Sunt tot la Stapanul Inelelor, abia am depasit jumatatea si vineri trebuie s-o duc inapoi la biblioteca... Of of sad.gif
Energie
Douazeci si ceva, o carte foarte frumoasa.
Mi-a placut mult si v-o recomand si voua. thumb_yello.gif
compr
Hello !

Eu am depasit saptamanile in care am citit chestii mai serioase (am postat acum vreo 3 saptamani ce citeam atunci).

Acum citesc "The Hound of the Baskervilles", de Arthur Conan Doyle, pentru deconectare. Si pentru ca abia am cumparat-o.

Urmarind ce se mai scria pe forum, cred ca o sa caut si eu Quo Vadis.
Cei care o citeau, au terminat-o pana la urma ?


Salutare !



andra_v
Ah, de cand n-am mai citit o politista, am casa plina de Agatha Christie si Conan Doyle.

Eu am terminat (de mult) Quo Quadis, dar n-are nici un rost sa-i stii finalul inainte de a o citi.
Nefertiti
Ispasire, Ian McEwan
compr
QUOTE(andra_v @ 7 Mar 2008, 03:17 PM) *
Ah, de cand n-am mai citit o politista, am casa plina de Agatha Christie si Conan Doyle.

Eu am terminat (de mult) Quo Quadis, dar n-are nici un rost sa-i stii finalul inainte de a o citi.



Eu nu prea am asa ceva pe-acasa, dar eram dupa o serie de lecturi mai serioase, si cum am gasit la un pret decent niste Conan Doyle in engleza, am zis - de ce nu. Citisem cand eram mic - de la biblioteci sau mai stiu eu de unde, atat Hound of the Baskervilles cat si alte povestiri cu Sherlock Holmes smile.gif A fost o readucere aminte foarte placuta, atat "intalnirea" cu Conan Doyle si Sherlock, cat si cu engleza 'victoriana'.

Cand o sa am din nou dispozitia pt. ceva serios, am sa trec fie la Quo Vadis, fie la cate ceva Hesse - nu am citit nimic pana acum, si cred ca e cazul sa remediez aceasta lacuna - sa vad si eu cum este. Dupa care poate ca voi continua Fowles, poate gasesc pe undeva "Magicianul" - "Colectionarul" si "Mantissa" au fost OK, dar aveam ceva asteptari exagerate, datorita renumelui care il precede pe Fowles. Nu ma voi pronunta insa decat dupa ce voi citi si "Magicianul" si, eventual, voi apuca sa recitesc si una din celelalte doua.
englishrose
'' A short history of tractors in Ukrainian ''
by Marina Lewycka,
ceva neobisnuit.
musette
OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV
ALCHIMIA sau CĂUTAREA PERFECŢIUNII
annacrin
Dune - Frank Herbert si restul care au urmat, cu intoarceri frecvente catre Citadela - Antoine de Saint-Exupery (o carte din care inca mai extrag informatii).
Michaela*
am terminat Visul lui Einstein..intre timp am rasfoit Codul bunelor maniere(enervanta carte)..acum citesc Toate drumurile duc la Svetlovsk, autor Mihail Levitin
Urmatorul
Instalatii sanitare din colectia poti face si singur
"Plombierii" astia au niste preturi...
In paralel
The secret book of Artephius
LINICA
Urmatorul han.gif

Hesse, Knulp
andru
Eu sunt intr-o perioada de recitiri - am terminat Regele arinilor, a lui Tournier si recitesc acum In mers de rac a lui Grass.
Gabici
Am terminat de citit "Coliba unchiului Tom" desi daca bine tin minte e considerata o carte a copilariei. Poate de aceea aveam impreisa uneori ca citesc o poveste, mai ales la fazele socante. E greu de crezut ca intr-adevar candva existau scalvi si oamenii puteau sa fie atat de lipsiti de inima si suflet sa desparta copil de printe si sa ii vanda sau sa ii infometeze doar pentru a-si spori averile.

Acum citesc de Mxwell "La revedere, pe maine". Pare mai slabuta cartea dar poate mi se pare din cauza modului fragmentat in care o citesc. cry.gif
anne_sev
QUOTE(Mihai @ 1 Jun 2003, 07:31 PM) *
Ei bine, nu chiar acum, dar in aceasta perioada. Cititi vreo carte? Care anume?


Hop si eu printre oamenii destepti!!!!!!!! Sal'tare.... mai primiti un cititor printre voi? O cititoare, pardon...
Am terminat o carticica scrisa de o fagaraseanca, Cristina Cornila, titlul e ,,De la Relegie la Terorism'', e super tare...are de toate in ea, numai ca nu se prea gaseste, am aflat ca mai e la libraria Mihai Eminescu din Bucuresti...
Cititi-o si n-o sa va para rau, garantat!!!!!!!
Aramis
han.gif anne_sev si sedere placuta pe aici smile.gif
Pe viitor te rog sa fii mai atenta si sa nu postezi doua reply-uri la interval de 5 minute, ci sa folosesti cu incredere butonul de Edit wink.gif
xcorpyoxxl
In ultima vreme nu am prea mai gasit carti care sa ma tina treaz nopti intregi asteptand infrigurat sa ajung la punctul culminant al povestirii si toate cele, asa ca am inceput sa recitesc din cartile care mi-au placut foarte mult si pe care le consider 'de suflet'
Un loc important il ocupa 'Casa de lut' a autoarei Pearl S. Buck....cartea pe care o re...lecturez in aceste zile...o carte de care nu cred ca o sa ma satur vreodata
O alta carte care mi-a placut foarte mult a fost si 'Diavolul Memnoch' de Anne Rice, una din cartile care il are ca personaj principal pe vampirul Lestat(Cronicile Vampirilor)
cred ca aceste carti o sa-mi ocupe toate saptama...daca ati citit aceste carti ce alte carti asemanatoare mi-ati putea sugera?
Gabici
"Aleea Soarelui" de Thomas Brussig; Aleea Soarelui e de fapt o strada lunga de vreo 3-4 km taiata in doua de zidul Berlinului; cartea e draguta, are umor si impartaseste gandurile unor adolescenti aflati in partea "mai intunecata" a Zidului.

Ce mi-a placut cel mai mult: cum cred ei ca s-o fi intamplat ca strada lor sa fie taiata in doua de acest Zid. thumb_yello.gif
mdA!
Am renuntat la Teoffler, recunosc. poate il reiau, cine stie cand.
La 27 de ani m-am hotarat sa citesc si eu Idiotul. Ma fascineaza, rad cu lacrimi uneori, alteori ma enervez.. imi place. E viu.
eyes_wide_shut
Viata, patimile si cantecele lui Leonard Cohen, Mircea Mihaies
bradu
"Tunelul" - Ernesto Sabato

“…in orice caz, exista un singur tunel, intunecos si singuratic: al meu…”
alexei
tocmai am terminat "ines a sufletului meu" de Isabel Allende,o carte buna,v-o recomand.
Boudicca
salutare pe aci tongue.gif!
am terminat si eu ceva mai demult Quo Vadis...mi-a placut f mult, am cautat si filmu sorry.gif .
acu citesc Obstacole de Lloyd C. Douglas, interesanta si asta, dar inca nu i-am prins firu tongue.gif.
ilie
in sfarsit m-am apucat de 'arta americana in secolul 20'
compr
Eu acum recitesc "M-am maritat cu un comunist", de Philip Roth.
Am recitit saptamana trecuta "Am indragit muntii", de Ion Coman.

Deocamdata, doar recitiri.

La capitolul noutati, ma chinui de ceva vreme cu "calea samuraiului" de Yukio Mishima. Citesc cate putin, seara, si sunt obosit. Nu prea sunt conditiile ideale pt. asa o carte.
Gavrochette
Dupa A Kiss of Shadows care mi-a placut mult de tot, continui cu a doua carte a seriei, A Touch of Twilight. Pe lista de asteptare mai sunt: Un veac de singuratate, The Silmarillion a lui Tolkien, Apusul elfilor a lui Jean-Louis Fetjaine. Da, sunt in perioada fantasy in momentul asta biggrin.gif
Boudicca
Ma apucasem sa citesc "Obstacole" de Lloyd C. Douglas, dar am facut rost in sf de "Medicii blestemati" de Christian Bernadac ulala.gif ... sper sa nu raman marcata dupa ce o citesc ... Aceasta carte e despre experientele medicale care s-au facut pe oameni in lagarele de concentrare hh.gif ... abia astept sa o citesc pe toata...
Gabici
Mai am putin si termin de Paul Stefanescu "Nebunii" istoriei. O carte interesanta, captivanta nu doar pentru cei pasionati de istorie. Am avut ocazia sa aflu detalii despre personalitati ca Napoleon, Kennedy, Vlad Tepes, si multi multi altii, detalii ce nu le gasesti in mod normal in cartile de istorie. rolleyes.gif
http://www.bookblog.ro/istorie/nebunii-istoriei/
tontoi
procesul de kafka....o lupta interioara spun eu, suntem captivi in banalul cotidian.
alexei
Teresa Batista obosita (satula) de razboi-Jorge Amando

tontoi
Am terminat Procesul

Din punctul meu de vedere e tipul de roman care mă impresionează prin dezinvoltură.
Kafka cu siguranţă trecea prin perioade grele, am văzut în multe momente din roman sufocarea lui K. (era clar că-n acele momente autorul era cu moralul la pământ).
Finalul e unul nedrept,dar în acelaş timp ameţitor. Nu-nţeleg niciodată artistul care-şi omoară eroul. Străinul din tine trebuie să rămână-n viaţă.

M-am apucat de autobiografia lui Dostoievski, Amintiri din casa morţilor .
exergy33
De mai mult timp ma pregatesc sa incep sa citesc M-am hotarat sa devin prost de Martin Page.
In sfirsit, astazi, am citit primele pagini.
tontoi
QUOTE(exergy33 @ 2 May 2008, 01:19 PM) *
De mai mult timp ma pregatesc sa incep sa citesc M-am hotarat sa devin prost de Martin Page.
In sfirsit, astazi, am citit primele pagini.

cum e ? seamănă cu melodia: ŢARA TE VREA PROST ? rofl.gif
Gordin
Tu ai citit cartea, tontoi?
tontoi
QUOTE(Gordin @ 2 May 2008, 01:46 PM) *
Tu ai citit cartea, tontoi?

M-am hotarat sa devin prost de Martin Page, NU,
din motive obiective,desigur.
Gordin
Nici eu n-am ascultat melodia aia.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.