Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
tikky
QUOTE(Aramis @ 17 Jan 2009, 06:39 PM) *
Lume, lume, are cineva ultima carte din seria Twilight? sorry.gif



vol4 (Breaking Dawn cred ca se cheama in engleza)? Le-ai citit pe celelalte, cum ti s-au parut ?
Aramis
Da, tikky, ala e biggrin.gif Acum sunt la mijlocul celui de-al 3-lea (Eclipse) si cred ca m-am indragostit wub.gif

Cartile sunt foarte usor de citit, iar actiunea te prinde rapid. Astept sa apara si filmul la cinema (desi simt ca am trisat putin, avand in vedere ca stiu cum se termina tongue.gif)
tikky
QUOTE(Aramis @ 18 Jan 2009, 01:27 AM) *
Da, tikky, ala e biggrin.gif Acum sunt la mijlocul celui de-al 3-lea (Eclipse) si cred ca m-am indragostit wub.gif

Cartile sunt foarte usor de citit, iar actiunea te prinde rapid. Astept sa apara si filmul la cinema (desi simt ca am trisat putin, avand in vedere ca stiu cum se termina tongue.gif)


Si eu tot asa sunt wub.gif biggrin.gif Deja m-am inscris pe toate grupurile posibile de pe facebook tongue.gif tongue.gif biggrin.gif
Numai ca eu am depasit jumatatea volumui 4 tongue.gif
E superb. Impresia pe care am avut-o eu e ca volumul3 pregateste terenul pt volumul4. Din pacate eu il am pe hartie si tot in franceza smile.gif


Mie mi s-a parut putin ciudat sa citesc primul volum pentru ca vazusem deja filmul. De-abia asteptam sa termin cartea ca sa citesc volumul2 de fapt tongue.gif . Pe de alta parte, nu pot spune ce mi-a placut mai mult, cartea sau filmul, ce-i drept sunt cateva detalii in plus in carte, dar filmul are imagini foarte reusite.
Aramis
Hehe, eu astept sa apara filmul la cinema in Iasi, ca sa merg cu cea mai buna prietena (care citeste acum Twilight). Sper sa gasesc volumul 4 in format electronic, ca de nu - cumpar cartea biggrin.gif
Aramis
Incep sa ma enervez - mai am putin din volumul 3 si cred ca stiu cum o sa se termine toate -> Bella ramane cu Jacob (si daca am dreptate, s-ar putea sa ma supar rau de tot mad.gif)
standing_stone
rolleyes.gif eu am trisat si am citit ultimele capitole din vol 4. vrei sa iti zic cum se termina(sa stii ca e foarte previzibil..dar nah...) jamie.gif
Aramis
Cum am scris si mai sus, cred ca mi-am dat si eu seama si, sincer, sunt suparata (da, stiu ca nu e normal sa fii suparata pe o carte, dar asta e...) Sunt curioasa daca exista asemenea relatii si in realitate - adica o fata care sa fie indragostita de 2 baieti in acelasi timp
tikky
QUOTE(Aramis @ 19 Jan 2009, 01:08 AM) *
Cum am scris si mai sus, cred ca mi-am dat si eu seama si, sincer, sunt suparata (da, stiu ca nu e normal sa fii suparata pe o carte, dar asta e...) Sunt curioasa daca exista asemenea relatii si in realitate - adica o fata care sa fie indragostita de 2 baieti in acelasi timp



nu ramane cu Jacob tongue.gif , altcineva ii e destinat lui Jacob rolleyes.gif
...si sunt doua tipuri de dragoste diferite smile.gif
Boudicca
Am fost azi la biblioteca si mi`am luat Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu, tre sa citesc in paralel ca altfel nu`mi este interesant... biggrin.gif
Aramis
corect tikky biggrin.gif sunt pe la mijlocul volumului 4 si am cam inteles cum o sa fie treaba tongue.gif
Aramis
Gata si volumul 4 - de acuma urmeaza Design of Integrated Circuits for Optical Cummunications blink.gif
Camy03
Insfarsit! Amurg de Stephenie Meyer noua, cu coperti lucioase, fine si negre si e a mea :X Azi am luat-o si tot azi cred ca o si termin...
tikky
asteptam impresii tongue.gif

Am rezervat The Host - tot Stephenie Meyer, sunt curioasa daca e la fel ca seria Twilight. Pe saptamana viitoare o sa o pot citi. clapping.gif
tikky
Ma intriga un articol de l-am citit pe hotnews. Cum se apuca sa faca o jurnalista tot felul de judecati de valoare despre carte fara sa o fi citit? Si pe urma sa tot zica despre film ca e prost fara niciun argument . Pe baza de ce criterii stabileste ca e un film reusit sau nu? Mai degraba cred ca e vorba despre ceva de genul "vreau sa ma afirm, asa ca neg tot ce s-a zis pana acum".
Gabici
"Convorbiri cu Vladimir Putin" interesant... wink.gif
Camy03
Recitesc "La rascruce de vanturi" de Emily Bronte smile.gif sorry.gif
Camy03
Tot eu: "Ma numesc Rosu" de Orhan Pamuk smile.gif
Boudicca
La Medeleni sorry.gif de Ionel Teodoreanu...
exergy33
Dayan de Mircea Eliade
LINICA
Mara, Ioan Slavici rolleyes.gif
Gabici
Maria Ellis - "Carte de colorat pentru orbi"
Aramis
Ma chinui cu Dieta South Beach, carte scrisa de nenea care a inventat regimul ante-mentionat.
Rovaniemi
James Ellroy / The Black Dahlia
tontoi
cum am ajuns să-l studiez pe Oţetea.

rolleyes.gif o carte scrisă de Oţetea -Renaşterea şi Reforma- care am uitat să o citesc anul trecut pentru examenul de istorie, evident că i-am spus un lung şir de carti rofl.gif necitite la vremea aia rofl.gif .
dacă mă gāndesc bine , lunga bibliografie a īnceput să mă facă curios de cāteva zile.... unsure.gif
exergy33
Liviu Rebreanu, Adam si Eva ...
bunicu'Gilbert
Dan Puric - Omul frumos, dupa ce l-am vazut la tv prezentandu-si cartea.
E al doilea titlu semnat de el pe care-l citesc.
Yvonne
Am terminat recent " De ce iubim femeile " de M. Cartarescu. Nu mi-a placut deloc, da' deloc. Mi se pare lipsita de continut, de emotie, o insiruire de intamplari din care lipseste esentialul. Daca a citit-o cineva, il rog sa-mi spuna parerea, eu am ramas tare derutata si dezamagita .
Acum recitesc Fii si indragostiti de D.H. Lawrence.
Aramis
DQ, am citit "De ce iubim femeile" acum 5 ani (mamaaaa, cum a trecut timpul) si stiu ca la momentul respectiv am "sorbit-o" dintr-o inghititura. Mi s-a parut interesanta, usor frivola, dar nu pot sa spun ca nu mi-a placut. Sunt curioasa ce as mai spune acum daca as reciti-o.
Camy03
Si eu, si eu! Creanga de Aur de Mihail Sadoveanu. La prima vedere nu prea mi-a placut dar pana la urma am inteles-o si acum chiar ma bucur ca am facut-o!
LINICA
bunicu'Gilbert, bine ai revenit! rolleyes.gif

Un curs de management strategic.
Gabici
Puterea extraordinara a subconstientului...
Gabici
Jules Verne - "Castelul din Carpati"
Carmi
Am terminat orizonturi rosii....caut restul din seria pacepa rolleyes.gif
Gabici
Rui Zink "Cititorul din pestera" mwah1.gif
andra_v
Si eu citesc pe nerasuflate Omul Frumos al lui Dan Puric. Regret ca n-am participat la lansare. A fost astazi la Libraria Sadoveanu. La fel de mult m-a fascinat Cine suntem? Volumele s-au vandut in sute de mii de exemplare, un tiraj uimitor tinand cont ca nu traversam o perioada tocmai propice lecturii si cererii de carte.
crushed dreams
am terminat Umberto Eco-Numele trandafirului si am incaput Lloyd Tomas -Camasa lui Cristos...
Gabici
Denis Diderot - "Calugarita"; nu prea imi place deocamdata unsure.gif
Boudicca
QUOTE(Gabici @ 4 Mar 2009, 11:44 AM) *
Denis Diderot - "Calugarita"; nu prea imi place deocamdata unsure.gif


Mie mi`a placut foarte mult rolleyes.gif .

Acum citesc Comedia moderna, Vol. I Maimuta Alba de John Galsworthy.
Aramis
Boudicca, si cum ti se pare cartea? Ai citit si Forsythe Saga?
Rovaniemi
Liviu Radu / Blocul cāș
coconut
Faraonul - Prus
Gabici
QUOTE(Boudicca @ 4 Mar 2009, 09:22 PM) *
Mie mi`a placut foarte mult rolleyes.gif .

Acum citesc Comedia moderna, Vol. I Maimuta Alba de John Galsworthy.

Am ajuns pe la pagina 70. Acum m-a prins deja desi mi s epare uneori deosebit de trista si alteori chiar infiorator.

Nefertiti
Thor Heyerdahl, Expeditiile Ra
libelula
Cernisevski - Ce-i de facut?

Oarecum dependenta de literatura rusa.
alexei
Cristofor magul din Carpati- Aryana Havah
Cookiefulness
Shirley - Charlotte Bronte
standing_stone
m-am apucat ieri sa recitesc Jane Eyre-Charlotte Bronte. Absolut superba cartea. Uitasem cat de mult mi-a placut cand eram in liceu
Camy03
QUOTE(standing_stone @ 7 Mar 2009, 05:18 PM) *
m-am apucat ieri sa recitesc Jane Eyre-Charlotte Bronte. Absolut superba cartea. Uitasem cat de mult mi-a placut cand eram in liceu

Ah, si mie mi-a placut mult mult. Am ramas impresionata mult timp dupa ce am citit-o sorry.gif
Deocamdata astept a 3 a carte, Eclipse, din seria amurg de Stephenie Meyer smile.gif
standing_stone
QUOTE(Camy03 @ 7 Mar 2009, 07:13 PM) *
Ah, si mie mi-a placut mult mult. Am ramas impresionata mult timp dupa ce am citit-o sorry.gif
Deocamdata astept a 3 a carte, Eclipse, din seria amurg de Stephenie Meyer smile.gif


Daca vrei o am eu in format electronic in engleza (ma refer la Eclipse).

Azi termin si eu Jane Eyre si cred ca ma apuc de Shirley(daca tot mi-a amintit Cookiefulness de ea). M-am hotarat sa recitesc toate cartile scrise de Anne si Charlotte Bronte. Oricum nu imi amintesc decat cateva chestii din fiecare carte... rolleyes.gif Abia astept.

Spor la lectura ta
Camy03
QUOTE(standing_stone @ 8 Mar 2009, 02:00 PM) *
Daca vrei o am eu in format electronic in engleza (ma refer la Eclipse).

Azi termin si eu Jane Eyre si cred ca ma apuc de Shirley(daca tot mi-a amintit Cookiefulness de ea). M-am hotarat sa recitesc toate cartile scrise de Anne si Charlotte Bronte. Oricum nu imi amintesc decat cateva chestii din fiecare carte... rolleyes.gif Abia astept.

Spor la lectura ta

Imi place mai mult pe hartie, apare pe 25 luna asta. Sper sa mai am rabdare pana atunci. Multumesc mult oricum. Shirley nu am citit dar am citit "La rascruce de vanturi" de Emilly Bronte si "Necunoscuta de la Wildfel Hall" de Anne Bronte. Amandoua mi-au placut. Spor la lectura si tie smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.