Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
gothic witch
Am terminat John Saul-Cronicile din Blackstone.Mi-a plăcut mult,am terminat-o într-o zi,cu toate că are aproape 600 de pagini.Acum m-am întors la cea pe care o părăsisem pentru ea:James Follet-Trojan.
Mara
Recitesc "Jurnalul fericirii" si parca e tare potrivit in saptamana asta.
47462
morpheus_rise de-abia acum am vazut raspunsul tau, si nu te contrazic avand in vedere ca nu am citit decat o carte de James Redfield si anume "Profetiile de la Celestine". Nu spun ca nu e initiatica sau ca nu inveti ceva din ea, dar totusi e ciudata, sau mai bine zis ceea ce scrie in Manuscris e ciudat. Ceea ce ma face sa afirm asta e pur si simplu faptul ca ma regasesc in anumite situatii expuse acolo.
mutulica
The Goal, Jeffrey Cox si Goldratt Elliahu
este extraordinara, tembelii astia doi au scris o carte despre managementul afacerilor care seamana cu un roman. Bestial!!!
kristina
Am terminat de citit cateva povestiri de Sadoveanu; n-am mai citit Sadoveanu din liceu cand am invatat la romana despre "Fratii Jderi". Lumea vazuta prin ochii lui nu este altceva decat o "dumbrava minunata".

Daca ati citit Bulgakov as vrea sa lasati o impresie.
grobber
A citit cineva "M-am hotarat sa devin prost" de Martin Page? E bestiala! Mi-a recomandat-o proful meu de mate drool.gif ..Pe bune..
47462
grobber: eu sunt una din persoanele care a citit "M-am hotarat sa devin prost" chiar am si comentat-o aici pe han cu cate-va pagini in urma, nu stiu exact. E intradevar tare de tot. Daca vrei cumva sa devii prost doar pentru ca esti prea destept pentru societatea in care traiesti, cartea asta te face sa te razgandesti.
grobber
Aa, nu mi-ar fi trecut nici o clipa prin cap ideea ca as fi prea inteligent. Mie pur si simplu mi s-a parut o carte FOARTE nostima. Ador genul asta de umor. Izbucneam in ras la fiecare jumatate de pagina.
scipio
Salutare! Eu sunt scipio!Acum citesc o carte super amuzanta, De-a baba oarba, de Vlad Musatescu. Nu este vorba ca ma marcheaza, dar ma face sa ma relaxez extraordinar.Are omul asta un umor ... Cu ocazia asta apelez la toti de pe acest forum: daca aveti sau stiti pe cineva care mai are carti de acelasi autor, va rog scrieti-mi. Mersi
47462
Scipio : Eu am inca vre-o 3 -4 carti de Vlad Musatescu. Si chiar daca nu le-am citit pe toate mi-am dat si eu seama ca are umor si ca daca vrei sa te distrezi cand citesti o carte ia o creatie de-a lui. Cartile pe care le am sunt: Cei trei naparstoci, Expeditia Nisetrul 2, Unchiul Andi "detectivul" si nepotii sai ostrogotii Ar fi fost imposibil sa nu gasesc asa ceva in mega biblioteca mea. Daca m-am apuca acum de citit continuu nu as termina toata biblioteca nici in 10 ani. smile.gif Cred ca mai greu va fi sa iti dau cartile, presupunand ca nu suntem din acelasi oras. sad.gif
scipio
Multumesc mult 47462. Chiar as vrea sa iau cartile sa le citesc, dar nu stiu cum sa facem. Eu stau in Bucuresti, asa ca ... Daca esti in Bucuresti, te rog mult scrie-mi pe adresa scipio198020@yahoo.com, sa stabilim detaliile. Oricum, multumesc ca mi-ai raspuns la solicitare.
denise
Mircea Cartarescu - Travesti. ...sper sa o termin, ca mai am vreo trei carti incepute. Tot de Cartarescu am cumparat si Enciclopedia Zmeilor- am impresia ca e carte pentru copii - tocmai bine, am chef de povesti. smile.gif
Diana-Maria
Charles W. Leadbeater- FRANCMASONERIA.
Am cumparat-o ieri din trenul care ma ducea de la Bucuresti la Craiova. Pentru ca se discuta mult pe Han despre acest subiect . wink.gif
grobber
Aproape am terminat "Galapagos" de Kurt Vonnegut. Am cautat mult "Mic-dejunul campionilor" dupa ce am vazut filmul, dar nu am gasit cartea nicaieri (o am pe calculator, dar nu e prea comod sa citesti la calculator).
rebel
Per Olof Ekström - N-a dansat decât o vară ...
47462
Am inceput o carte "Statuia lui Hagi" de Alec Macri si e super. Din punct de vedere stilistic nu e cine stie ce, dar razi de mori....si nu are nici o legatura cu Hagi...sincer. O recomand celor care au simtul umorului bine dezvoltat.
Serenity
Isabel Allende - Casa spiritelor....
E drgaguta, dar nu e cine stie ce.. wink.gif
rebel
Iulian Iordăchescu - Cărările hazardului
kristina
Morcoveata de Jules Renard. Am terminat-o in cateva ore.
mogaldeatza

"Raport catre el greco"- Nikos Kazantzakis
Carmi
Orwell -nineteen eighty four

blackrose
Mi-a placut foarte mult seria de carti Supa de pui pentru suflet scrisa de
Jack Canfield
grobber
Am terminat de ceva vreme "Unchiul Petros si conjectura lui Goldbach" de Apostolos Doxiadis.

Intamplator, mie imi placa matematica (destul de mult smile.gif), dar chiar daca nu e cazul, cartea asta te poate face sa iti pui unele intrebari in legatura cu creativitatea matematica.

E tare de tot!
Serenity
tongue.gif Acum am inceput "Moartea unui Guru".. de vreo 2 luni tongue.gif Nu am mai reusit s-o termin.. In acelasi timp "citesc" si "Departe de lumea dezlantuita" de Tomas Hardy si Enigma Otiliei (ce sa fac, imi trebuie..)
FreeStyle
Momentan, incerc sa termin "Magicianul" lui John Fowles. Cum sunt o persoana pentru care cititul este una din placerile vietii dar care nu prea mai are timp de asa ceva sad.gif sper sa ajung la sfarsit pana nu uit care a fost desfasurarea actiunii. O carte care ma intriga pe masura ce o parcurg; cu siguranta dupa ce citesti inceputul nu te astepti la aparitia evenimentelor de mai tarziu.
Onix
"Working with Emotional Intelligence" de Daniel Goleman. Azi am inceput-o si deja m-a prins; as vrea sa o si termin zilele astea, daca reusesc sa imi pun la punct si restul proiectelor si ce mai am. Oricum, promite a fi o lectura mai mult decat interesanta.
fremen
''11 minute'' - Coelho
tolstoievski



cica-i spune Conjuratia Imbecililor ... John Kennedy Toole ... sint la a 4-a lectura, care-i si cea mai savuroasa! Genul de carte care-ti poate schimba viatza .. si indiscutabil cea mai buna citita de mine in ultimii 2 ani ... nu ratatzi!
flu
Am ajuns sa-l citesc pe Leonard Cohen cu "Joaca preferata"... dupa un sfert de carte imi place mai mult cum cinta decit cum scrie...
RraLluCca
Tocmai am venit de la biblioteca si mi-am luat urmatoarele:"Santier" de Eliade,"Despre Dumnezeu" si "Marturisiri si anateme" de Cioran.Din cat le-am rasfoit mi s-au parut interesante dar astept pareri daca cineva le-a citit deja.
tolstoievski


Mai Flu, ce cinta Cohen ala?? Mai degraba recita ...!! (sint rau, nu ma baga in seama!!)
zeeny
Tocmai am terminat de citit Regele arinilor de Michel Tournier. Este o carte plina de simboluri, amintind putin de Eliade in felul asta, mai ales prin imbinarea si intalnirea continua a opusurilor, a contradictiilor, un fel de coincidentia oppositorum in varianta occidentala, pentru ca nu are nimic din orientalismul resemnat al lui Eliade, ci este o carte dinamica si plina de viata, in ciuda finalului dramatico-apoteotic. Daca n-ati inteles nimic blink.gif , puneti mana si cautati-o, si pricepeti fiecare ce credeti din ea; are religie, are sex, are razboi, are perversiune, in functie de cititor. Editura Univers. Enjoy.
side_story
Am terminat It (Orasul bantuit) de Stephen King si am inceput Valurile Timpului de John Brunner.
Nico
Tocmai am terminat "Narcis si Gura-de-Aur" de H. Hesse (e scrisa foarte frumos si gasiti idei interesante, are trimitere chiar si la psihanaliza) si mi-am cumparat "Alexandru cel Mare" de V. Massimo Manfredi, ca de mutl imi doream sa aflu mai multe despre acest personaj de legenda. Se pare ca va fi o lectura f interesanta, asta daca voi avea timp.
Tossmaster
Foarte buna carteuser posted image
Iti recomand tot ce a scris Hesse, in special jocul cu margelele de sticla (pentru care a luat un Nobel), si Demian.
On topic:
Ultima carte a fost de fapt recitirea a Un veac de singuratate, de Marquez. Nu stiu de ce, cartea aia m-a marcat (BTW, si aceasta carte a primit Nobel) smile.gif
HabarNam
Eu tocmai îmi revin cu "Parfumul" de Patrick Süskind după un maraton "Dune", 7 cărţi în 2 săptămâni.
Arlequine
parfumul e poate cea mai tulburatoare carte pe care am citit`o vreodata... wink.gif
tocmai am terminat "ibiri caraghioase" a lui milan kundera. interesant, dara vreti o perspectiva demitizatoare a acestui sentiment smile.gif si acuma nu prea stiu ce sa mai citesc...probabil multe cursuri ca vine sesiunea cry.gif
Nico
M-am apucat de alta carte (specific mie mad.gif ) "De veghe in lanul de secara" Salinger. Mi-a mers la suflet...
@Tossmaster, am citit si "Lupul de stepa", am si "Demian" (imi place sa citesc mai multe carti una dupa alta de acelasi autor ca sa imi fac o parere de ansamblu, dar sunt cam imprastiata) dar "Jocul cu margelele de sticla" nu am gasit-o (inca).
Sunt off topic dar nu ma pot abtine sa nu spun ca voi ma faceti sa-mi doresc sa citesc multe din cartile de care vorbiti biggrin.gif , dar de unde atata timp?
Fausta
ultima carte a fost 11minute... dar asta se merita doar amintita avand in vedere finalul de duzina care parca shterge cu buretele tot ceea ce a incercat sa faca pe parcursul cartzii "autorul alchimistului"... de ce a mai facut dedicatzia aia de la inceput in care spunea ca in viatza nu numai visezi ci ai shi de suferit daca finalul e tot "happy"? pentru ca o carte sa fie buna trebuie sa fie un intreg fara a se fortza nota... ei bine, cuelio nu a prea reushit asta... cel putzin aici...

daca vretzi sa ramanetzi cu ceva in urma unei lecturi, cititzi "Casa somnului "- Jonathan Coe... garantat nu o vetzi uita prea curand... daca a mai citit-o cineva ash vrea sa-mi transmita impresiile...
flu
Generalul in labirintul sau - G. G. Marquez. Foarte marquezian... smile.gif
ComicDiva
Tocmai am terminat Portocala Mecanica si am inceput sa am cosmaruri din cauza ei (nu regret insa ca am citit-o)

Acum citesc Stiinta Comunicarii si poate sa-mi spuna cineva ce inseamna "ANCILARITATE"?
Sherban
Slautare.
Eu am ramas placut impresionat de Viata pe un peron si pot zice ca si Eliade ma incanta cand il citesc insa eu cred ca difera foarte mult perceptia a ceea ce citesti in functie de starea ta de moment asa ca poate am mai citit multe alte carti minunate insa care nu mi-au atras atentia.
Multa Bafta
Mrs. Rogers
QUOTE
poate sa-mi spuna cineva ce inseamna "ANCILARITATE"?


ancilar= slugarnic, umil
kato
salut, desi ma simt depasita de voi toti o sa-mi permit si eu sa spun ca mie imi place forte mult panait istrati...curios ca e mai cunoscut in franta decat in propria lui tara...de fapt mai mmult trist.
side_story
Acum citesc Frederic Brown: Paradoxul pierdut si Atingerea spatiului. De fapt sunt volume de povestiri asa ca le pot citi in acelasi timp. happy.gif
Mara
Citesc ultimul volum din Harry Potter - the order of the phoenix clapping.gif clapping.gif clapping.gif
mdA!
Jurnalul de la Paltinis - Gabriel Liiceanu.

Pacat ca stau prost cu timpul ....
Fausta
din pacate nu am apucat sa citesc jurnalul de la paltinish, dar am citit apel catre lichele... de acolo am aflat de "prostia ca incremenire in proiect"... in traducere... ROMANII... hh.gif din pacate nu am mai gasit-o nici macar la anticariate... oare chiar nimeni nu vrea sa renuntze la ea?
mdA!
La care ea? La jurnal? il imprumut ...

grobber
Imi pare rau daca mesajul asta nu e in topic-ul potrivit, dar vreau si eu sa intreb ceva: caut de ceva vreme "Apologia unui matematician" de Godfrey Harold Hardy (Cambridge University Press, 1940, original: "A mathematician's apology"). Stie cineva daca se gaseste in Romania? (in librarii). Nu o gasesc pe mIRC si ma tem ca singura varianta ar fi sa o comand prin Amazon sau ceva de genul asta.

Va multumesc.

Ca sa ma plasez in subiectul "ce carte cititi acum", am inceput niste proza fantastica de Eliade ("La tiganci" (oricum trebuia studiata pentru BAC smile.gif), "Pe strada Mantuleasa" etc.).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.