Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
March
"OVIDIU - Marele exilat de la Tomis " ( editie definitiva), de Ovidiu Drimba, la editura Saeculum I.O.
carmine
Merci, exergy. O sa arunc si eu un ochi.
factura
Craii de Curtea Veche- Mateiu Caragiale. Imi place si ma respinge, nu stiu cum. Parca ar fi un inel cu mai multe pietre pretioase, dar eu stiu sa tin pe deget zilele astea doar fire rasucite de iarba.

March
Hannes Stein : Enciclopedia lucrurilor care ma sacaie zilnic - mic tratat pentru intelectualii agasati " , editura Nemira.

Autorul are o alta carte pe care insa n-o gasesc : Profeti ai sfarsitului sau Ofensiva antioccidentalilor ( scrisa impreuna cu Richard Herzinger )
exergy33
O SCURTĂ ISTORIE A ROMÂNILOR POVESTITĂ CELOR TINERI de NEAGU DJUVARA
smile.gif


Nefertiti
Aristotel la muntele Saint-Michel şi Aku-aku


March, cealaltă carte e scoasă tot de Nemira? Aia pe care nu o găseşti.
March
QUOTE(Vera @ 19 Jul 2011, 04:15 PM) *
March, cealaltă carte e scoasă tot de Nemira? Aia pe care nu o găseşti.

Nu sunt sigur daca a fost tradusa si tiparita la vreo editura. Am tot cautat... Titlul l-am aflat din cartea autorului pe care o citesc acum.
exergy33
Ivo Andric, Cronica din Travnik
pault80
QUOTE(Mihai @ 1 Jun 2003, 08:31 PM) *
Ei bine, nu chiar acum, dar in aceasta perioada. Cititi vreo carte? Care anume?


"Sufocare" de Chuck Palahniuk...chiar o recomand tuturor!
Justitiarul
Recitesc Crima si pedeapsa de F.M. Dostoievski.
Monumentala cartea! thumb_yello.gif
ilie
QUOTE(pault80 @ 18 Aug 2011, 03:40 PM) *
"Sufocare" de Chuck Palahniuk...chiar o recomand tuturor!

Despre ce e vorba?
Erwin
"Observatorii Cerului - o istorie neobişnuită a astronomiei de la Babilon pînă la era cosmică" - Willy Ley, Ed.Tineretului 1968, trad. dr. docent Victor Nadolschi
Justitiarul
Am terminat "Crima si pedeapsa" am inceput "Adolescentul" de acelasi autor.
tikky
QUOTE(Justitiarul @ 2 Sep 2011, 01:23 PM) *
Am terminat "Crima si pedeapsa" am inceput "Adolescentul" de acelasi autor.

thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Justitiarul @ 2 Sep 2011, 11:23 AM) *
Am terminat "Crima si pedeapsa" am inceput "Adolescentul" de acelasi autor.


Iti propun si "Fratii Karamazov", e ca o concluzie a celorlalte doua.
Justitiarul
Până să-mi propui nu-ştiu-ce, cred că-mi datorezi nişte scuze pentru modul in care m-ai jignit mai demult.
Gordin
Padurea norvegiana de Haruki Murakami. Tare frumoasa sleep.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Justitiarul @ 13 Sep 2011, 07:54 PM) *
Până să-mi propui nu-ştiu-ce, cred că-mi datorezi nişte scuze pentru modul in care m-ai jignit mai demult.


Poate da, poate nu. Improspateaza-mi memoria, ca nu imi aduc aminte de incident.
Nefertiti
Târfe asasine
capsunicazambareatza
Orasul si cainii de Mario Vargas Llosa. (recomand Elogiu mamei vitrege, tot de Llosa) thumb_yello.gif
exergy33
Bluz pentru o pisica neagra de Boris Vian
factura
QUOTE(exergy33 @ 10 Nov 2011, 05:25 AM) *
Bluz pentru o pisica neagra de Boris Vian

Hmm, delicios. Iti place?
exergy33
Nu am terminat toate povestirile dar am convingerea ca sunt pe gustul tau rolleyes.gif ... da, imi place stilul narativ.
exergy33
Am parcurs primele 40 de pagini din "Exorcistul" de Wiliam Peter Blatty.
exergy33
Terminat "Exorcistul". Recitesc "Clea" de Lawrence Durrell.
kikki dee
Andrei Kurkov - Moartea pinguinului
exergy33
Tocmai am terminat aseara "Musafirul nepoftit" de Agatha Christie ... daca vrei, chiar si dintr-o carte politista poti invata chestiuni folositoare legate de viata smile.gif
March
QUOTE(Vera @ 27 Oct 2011, 11:44 AM) *


Hai mai Vero, strici fitzele de pe aici ?! biggrin.gif
Nefertiti
Da' să ştii că nu e deloc despre ce zice titlul. laugh.gif

Apropo, cred că tu mi-ai recomandat la un moment dat Roma - o istorie iendită. Am găsit-o la un anticariat şi îmi place f mult cum scrie tipul.
March
QUOTE(Vera @ 12 Feb 2012, 10:12 AM) *
Apropo, cred că tu mi-ai recomandat la un moment dat Roma - o istorie iendită. Am găsit-o la un anticariat şi îmi place f mult cum scrie tipul.


Da. Montanelli a scris cartea ca un ziarist nu ca un istoric ( cu toate ca era si asa ceva). O am si am recitit-o dupa cativa ani. Mai are una scrisa in acelasi mod : Istoria grecilor
Am citit despre el ca este considerat cel mai mare ziarist italian al sec. 20
Justitiarul
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Sep 2011, 11:29 PM) *
Poate da, poate nu. Improspateaza-mi memoria, ca nu imi aduc aminte de incident.


Nick-ul yronick iti spune ceva? militian ratat? Daca am fost dat afara din politie pe motive medicale nu inseamna ca sunt sunt militian ratat, daca ai fi trecut prin ce am trecut eu erai mort acum.

on:

In timpul asta am citit Adolescentul (M-a dezamagit cartea aia, nici nu zici ca-i scrisa de Dostoievski)
Am recitit Fratii Karamazov (geniala cartea, una din cele mai bune pe care le-am citit vreodata)
Procesul - Frantz Kafka (Cea mai ciudata carte citita)
Recitit Viata pe un peron - Octavian Paler (Carte ce trebuie citita cu creionul in mana, splendida)
Gabriel-Gercia Marquez - Un veac de singuratate (n-am intelels de ce i s-a pus titlul asta)

Acuma sunt la jumatatea romanului Un om norocos - Octavian Paler
Frisky
Dostoievski - Idiotul...nu ma asteptam sa fie o foarte buna comedie de moravuri.
Justitiarul
Terminat Octavian Paler - Un om norocos, inceput Albert Camus - Strainul

Am citit si eu Idiotul; greoaie, obositoare, nu o recomand, plus ca are in jur de o mie de pagini.
Erwin
Terminat "Este Dumnezeu matematician?" de Livio Mario, un binecunoscut autor de cărţi de popularizare ştiinţifică. O carte despre matematică şi cosmologie, fără formule, o scurtă istorie a matematicii accesibilă şi interesantă. spoton.gif
Justitiarul
Suna interesant titlul, m-ai facut curios. Stii de unde o pot descarca? Am incercat linkul asta dar mi-a descarcat numai 15 pagini.
Justitiarul
Frate, da' de ce nu ma bagi in seama, ti-am gresit cu ceva? blink.gif
Erwin
Salut, Justițiarule! Pur și simplu n-am băgat de seamă că s-a scris aici. Nu e o carte electronică ci una normală, pe hârtie, nu demult a apărut în librării.
Nefertiti
Ilf şi Petrov, America fără etaje
andra_v
Jocul cu margele de sticla. Am citit cu multi ani in urma o alta carte a lui Hesse, dar n-am apreciat-o la vremea respectiva la justa ei valoare. De fapt, m-a impresionat mai mult estetic, insa nu intelegeam absolut nimic observatiile sale fine la adresa naturii umane si a fenomenului social.
fiatlux
E E Schmitt -Copilul lui Noe
o reteta pt un succes asigurat la care apeleaza Schmitt este -personajul copil ,copilul care poate spune mai usor adevaruri pe care adultii se tem sa le spuna,care permite ludicului sa nu fie ridicol, care poate aduce mai aproape de realitate actiunea pt ca imaginatia unui copil e una nepervertita si mai credibila; deci este vorba despre un copil evreu care-si pune bazele destinului in conditii de razboi dar in preajma unui om carismatic care reuseste sa-i inoculeze un sens al existentei - responsabilitatea fatza de semeni
se citeste usor desi subiectul e greu (dureros)
bonus,chiar pt seara asta rolleyes.gif ,de acelasi autor Oscar si tanti Roz
Nefertiti
Alex Leo Şerban, Litera din scrisoarea misterioasă
fiatlux
Orwell- Carti sau tigari (suparat rau) mad.gif
exergy33
Mary Westmacott- Frica de Adevar

Mary Westmacott alias Agatha Christie smile.gif ... si nu e vorba de o carte politista.
Erwin
DUNE-Jihadul Butlerian - Brian Herbert&Kevin L. Anderson

chiar dacă poveștile nu au ineditul și savoarea seriei Dune originale, o nouă incursiune în Fenomenul DUNE e agreabilă și relaxantă... smile.gif
The Dude
Platon-Republica...... mad.gif
Gordin
M-am apucat sa citesc Biblia.. Voi stiati ca Adam si Noe au trait cate 900 de ani? tongue.gif Dar ce life-span aveau astia? Si mai important cand si de ce a scazut atat de mult. Oare voi afla pe parcurs?
In rest, imi dispace profund stilul cu propozitii scurte, e ca si cum as merge la magazin oprindu-ma la fiecare 2 pasi, si ca exista o lista cu toate neamurile fiecarui individ si cati ani a trait fiecare. In concluzie nu am ajuns f departe pe niciun plan.
Intre timp, Istanbul de Pamuk in care sper sa gasesc un ghid ca niciun altul despre acest oras si secretele sale. rolleyes.gif
Nefertiti
Asta speram şi eu de la Istanbulul lui Pamuk, dar m-a dezamăgit...
Cla
...sa gasim ruta lui Gilgames si Enkidu înspre Liban...
yronick
QUOTE(Gordin @ 3 Apr 2012, 01:25 PM) *
M-am apucat sa citesc Biblia.. Voi stiati ca Adam si Noe au trait cate 900 de ani?


Da si mai stiu ca acea carte care a manipulat mintile sutelor de milioane de oameni timp de cateva mii de ani e un monument de contradictii, sunt peste 30 numai in prima carte, Facerea. Am deschis in sectiunea bancuri un subiect in care am citat cateva pasaje din cartea lui Leo Taxil, Biblia hazlie, pasaje care mi s-au parut amuzante si relevante in ecuatia Biblia=monument de contradictii.

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=715255

Lectura placuta!
Data'q
Acum citesc Hunger Games. Am ajuns la al treilea volum.
Da, e beletristică, dar am citit-o pe nerăsuflate. M-a prins, recunosc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.