Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
nefertiti-old
George Orwell, Zile birmaneze
Felina
La Medeleni... laugh.gif
Zooey
in intimitatea secolului 19 - ioana parvulescu
Olaf
The Light Fantastic - Terry Pratchett (in franceza "Le huitième sortilège" tongue.gif )
logoss76
Alles Leben ist Problemlösen - Karl R. Popper
rolleyes.gif
Ares_mE
Henry de Montherlant-"Fetele"
nefertiti-old
P.G. Wodehouse, Codul de onoare al Wooster-ilor laugh.gif
jude
Sophie Kinsella - Confessions of a shopaholic rofl.gif
One_Last_Dance
Asezata intr-un coltisor intunecat, ma asteapta: Terapia ~ de David Lodge ... acum suparata ca nu se poate bucura de cea mai mare atentie... smile.gif
Linisteste-te!!! wink.gif
Te imbratisez imediat... mwah1.gif
IoanV
Limbajul vorbirii, subtitlu arta convrsatiei tongue.gif - Allan Pease, Alan Garner
un citat privind metalimbajul politic, interviu cu politicianul Joe Brown + un mic adaos al autorului:

Rep. Ati putea comenta stirile referitoare la mituirea membrilor guvernului dv?
J.B. Vreau sa fie clar un lucru (Te dispretuiesc.)J.Brown n-ar permite niciodata asa ceva (Venerati-ma, adorati-ma) in guvernul lui.
R. V-ati gindit vreodata ( Este parerea mea) la o investigatie atotcuprinzatoare?
J.B. La ce va referiti de fapt ?(Stiu exact ce vrei sa spui si nu imi place atitudinea ta)
R. Ca veti intreprinde cercetari asupra ministrilor dv.
J.B.Dupa cum probabil bine stiti (Eu sunt mai destept), aceasta idee a fost deja avansata, dar (contradictie)credeti-ma (Mint), voi face tot ceea ce este posibil (Dupa 5 minute am sa uit tot ce am spus in cadrul acestui interviu) ca sa dau la iveala orice ilegalitate comisa de ministri. Nu mai e nevoie sa spun (N-as vrea sa se intimple ceea ce spun!), cu tati vrem ca cei care au incalcat legea sa fie trasi la raspundere. Sa nu ma intelegeti gresit (Intelegeti-ma gresit!) dar (contradictie) se intelege de la sine (incercare de a forta interlocutorul sa fie de acord) ca oficialitatile din guvern trebuie (dupa parerea mea) sa stea deasupra oricarei banuieli (exagerare pt a obtine acordul). Sincer, aceasta este parerea mea despre problema. (In alte probleme nu am fost sincer).

Ei bine, (etalarea frustrarii) tot ceea ce putem spune (parere ostila) este sa multumim Cerului (exagerare) pentru metalimbaj, caci altfel majoritatea politicienilor ar trebui sa isi caute alte profesii.
logoss76
What is life -Erwin Schrödinger
jude
David Lodge - Terapia
greengrin
CTP - Copiii fiarei
nefertiti-old
tom gallagher, furtul unei natiuni - romania de la comunism incoace
sunny26
Helen Fielding - Jurnalul lui Bridget Jones
Fantasee
Recitesc Pascal Bruckner - "Luni de fiere", in speranta ca de data asta o sa-mi placa.
Cla
Adam Müller - Guttenbrunn (1852 - 1923)
"Der große Schwabenzug".
flori
Clubul Cocosatilor de Olimpian Ungherea. As vrea sa stiu daca a mai citit-o cineva si ce impresie i-a facut!
Mie mi-a produs o scirba cumplita impotriva guvernantilor nostri! Oare sa fie adevarat ce scrie el acolo?
nefertiti-old
Ungherea e fost (?) securist, iar cartea e una dintre cele mai prost scrie dintre cate exista pe pamant.
flori
Ca a fost securist e clar (scrie chiar in prefata) iar despre stilul in care a fost scrisa ma abtin sa comentez, deoarece pe mine ma frapeaza mai mult faptele pe care le relateaza si din cite am mai citit si auzit eu la vremea respectiva se pare ca este chiar adevarul pur! Oricum mie mi se pare ca are destul curaj sa dea in vileag faptele nesimtitilor de guvernatori!
nefertiti-old
Ce curaj, ca nu scrie nimic nou in cartea aia, toate se cunosc demult.
Serenity
Nu toata iarba e la fel, de Alain Gavrilutiu.
Nana Floare
cartea vietii
enigma
nu exista boala incurabila.de petre anca
FreeStyle
Gabriel Garcia Marquez - Povestea tarfelor mele triste. Acum am descoperit stilul scriitorului si o poveste de dragoste neobisnuita dintre un batran si o copila, precum si o nota de magie aparte pe care o imprima autorul realitatii.
Aramis
Recitesc 1984.

Razboiul este pace.
Libertatea este robie.
Ignoranta este forta.
Serenity
rofl.gif ohmy.gif

Incredibil dar si eu citesc, in momentul de fata, aceeasi carte laugh.gif Zilele trecute am fost pe la biblioteca si am luat-o tongue.gif
cri-cri_d'Amour
Leslie Kaplan-Psihanalistul.
Serenity
Dan Brown, "Codul lui da Vinci" ... O am de un an si ceva prin casa...
coconut
Goethe - Suferinţele tânărului Werther
Aramis
Sere, cum ti s-a parut 1984?
Fantasee
Patrick Braun - "Comorile incasilor"
jude
Jorge Luis Borges - Cartea de nisip
tikky
Primo Levi - Mai este oare acesta un om?
nefertiti-old
samuel p. huntington, cine suntem? tongue.gif
crin_fausta
Vraciul de Mostowicz Tadeus Molega
crin_fausta
Pe mine m-au marcat cartile de aventura si dragoste.Autori mei preferati sunt Michel Zevaco, Henric Senkiewicz, Karl May Paul Feval(am 13 ani) si multi alti autori in speciali straini.
Blakut
Citesc "Prabusirea casei Usher" de Poe si recitesc "Efectul muzicii asupra animalelor" de Hasek
Zenda
Constantin Noica -Povestiri despre om si in paralel Dan Dobos-Abatia,roman considerat cel mai bun sf de la noi
mdA!
Dupa "Cazul Ramaru", acum ma delectez cu "Femei asasine pe mapamond", Traian Tandin.
eh, mai invat si eu una, alta... devil.gif
Serenity
QUOTE (Aramis @ 3 Mar 2006, 04:44 PM)
Sere, cum ti s-a parut 1984?

Fascinanta, din toate punctele de vedere. Absolut imprevizibila! thumb_yello.gif E o un roman care merita intr-adevar citit..

Acum citesc Hesse - "Jocul cu margele de sticla". Si cartea asta o am in casa de peste un an si nu mi-am luat pana acum inima in dinti sa o citesc tongue.gif

mutulica
nelson demille - caderea noptii
sau cum se vede teoria consipratiei din punctul de vedere al unuia care scrie despre conspiratii rolleyes.gif
Endgegner
Paul Auster - Leviathan

next

Paul Auster - New York Trilogy
One_Last_Dance
Incerc, ma zbat de cateva zile sa merg la pas, in timp real, alaturi de Pascal Bruckner ~ Tentatia Inocentei ~ sper sa reusesc smile.gif
mirona

Chira Chiralina de Panait Istrati imi tine companie in concediul asta...
asa
"Haroun and the Sea of Stories" - Salman Rushdie
coconut
În ajun * Fum - Turgheniev
enigma
"Tao pentru sanatate,sex si longevitate"de Daniel Reid.
jude
Tocmai am terminat "Iubita locotenentului francez" - John Fowles.
Endgegner
Jarhead - Anthony Swofford
unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.