Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Ares
welcome.gif cri-cri_d'Amour !! Si sper sa te simti bine pe Hanul Ancutei si mai ales in contisorul asta mic al lui, dedicat maniacilor cartii wink.gif

Revenind la topic... Citesc acum "Carol I, regele Romaniei" de Paul Lindberg. O carte fascinanta despre un om absolut fascinant si impresionant... O sa revin cu o recenzie mai pe larg dupa ce o termin...
Magenta
Antoine de Saint-Exupery - Curierul de Sud... chiar azi m-am apucat de ea... si am terminat de curand Casa Spiritelor de Isabel Allende... mi-a pus-o cineva in brate zilele trecute... hm... dragutza... but still...
cri-cri_d'Amour
Mersi Ares !
ultima carte citita a fost coelho "11 minute". sunt curioasa daca ati dezbatut subiectul paulo coelho.
ce n-am reusit sa citesc de la el e "razboinicul luminii" si prima carte, cea aparuta inainte de "alchimistul',
nu pot momentan sa va spun titlul, don't remember , dar oricum cartea nu a fost tradusa la noi.
momentan citesc "minunatele oase", de alice sebolt , cred biggrin.gif ...sper sa nu-i gresesc numele.
e vorba despre o fata de 14 ani ce este violata de un vecin si omorata(totul este descris,viol etc.). ea ajunge in rai
si povesteste totul. mai mult puteti sa aflati daca o cititi. autoarea a trecut printr-o experienta
de genul acesta in copilarie...ma refer la viol.

daca ati spune si ceva despre cartile pe care le cititi si chiar despre autori cred eu ar fi mai interesant.
asa daca as gasi o carte care m-ar atrage si ar fi pe gustul meu , as si citi-o.
valentinu
eu citesc ulise de joyce

am reusit saptamana asta sa termin 'insula din ziua de ieri' e a doua carte a lui umberto eco pe care am citit-o; prima e pendulul lui foucault si o apreciez ceva mai mult in momentul asta
de obicei schimb parerile despre ce citesc cu un foarte bun prieten; probabil din lipsa de ocupatie am sa incerc sa expun aici prima impresie despre 'insula din ziua de ieri'
cartile nu sunt decat un deliciu pe care mi-l permit in timpul liber si vreau sa va spun ca sunt convins de cat de putin citesc.. anul trecut am citit numai 'pendulul lui foucault' si 'fratii karamazov' (recitita) iar anul asta in afara de "romanul" lui eco numai o cartulie a lui coehlo am avut indrazneala sa citesc (alchimistul e o carte care pur si simplu nu rezoneaza cu mintea mea; sigur nu vreau sa spun ca ar fi un text slab.. desi in unele momente am sustinut opinia asta biggrin.gif )

sper sa fiu destul de elaborat incat sa se inteleaga cate ceva din ce vreau sa spun
asa ca... imi place in general cum scrie eco.. in cartea asta e urmarit un individ care isi duce viata in epoca evului mediu sau macar asa am inteles eu, chiar mi-ar place sa fiu corectat de cineva care isi duce viata din studiul literelor ( smile.gif asta daca iti poti duce o viata din asa ceva) - individul asta, Roberto e un tip melancolic, de familie buna - taicasu avea un rol redus in politica vremii, totusi suficient sa isi stranga oameni din provincia lui si sa ii arunce in razboi
o buna parte din roman o constituie povestirile lui Roberto in care se insista pe pesonaje tipic romantice (in cazierul meu ar fi o singura cartulie in stilul romantic: 'fiica regentului' de dumas - poate intelegeti la ce ma refer); exista tot felul de intrigi, si povesti tipice genului - un pic inedit dar placut cumva
cum apar povestirile lui roberto in prim plan... pai cavalerul asta e "naufragiat" pe o corabie undeva la antipozi, e singur si incredibil de bleg... doarme ziua, noaptea bea si isi alimenteaza mintea cu tot felul de fantasme dar numai in prima jumatate a romanului; in a doua jumatate are compania unui preot neamt daca imi amintesc bine si in momentele astea eco speculeaza o multimea din teoriile vremii despre Dumnezeu, astrologie, navigatie si mai stiu ce alte nebunii - am fost depasit de cantitatea de informatie strecurata in dialogul dintre eroi smile.gif
deci eu am citit cartea asta si am ramas cu gandul la ce inseamna sa fii singur: iti trec atatea prin minte si imaginezi numai grozavii; ideea care persista acum pe creier - viata mea nu are nimic romanesc, cred ca am vrut sa fie asa dar acum mi se pare o prostie sa cred asta
cam asa m-a afectat pe mine si atat am fost in stare sa scurg din creier pe caldura asta biggrin.gif
Eclectic
Tocmai am terminat "Gherla", de Paul Goma. E cutremuratoare.
cri-cri_d'Amour
Valentinu , draga. sa-ti spun care cred eu ca e treaba cu coelho. da, limbajul e destul de simplu...din moment ce cartile lui sunt citite si de Mutu si presupun si intelese. (sa se auda , pardon , vada injuraturi din partea fanilor Mutu biggrin.gif )
simplitatea cuvantului poate e un lucru bun. el aduce , in opinia mea niste idei si cum sa le zic, istorioare dragute , care poate te fac sa visezi. Alchimistul... hmmm , da multa lume se agita in jurul acestei carti, dar cred eu ca este mai pe gustul baietilor "11 minute". wink.gif
stii ce e interesant pt voi, baietii/barbatii ? faptul ca puteti descoperi felul in care gandeste o femeie, simte si alte lucruri despre interiorul unei femei. el reda f bine anumite sentimente/senzatii pe care le are o fata/femeie in anumite situatii.(chiar si in timpul sexului)
nu sunt poate pe gustul "intregii omeniri", sunt pt cei ce doresc sa ne cunoasca mai bine(unele, care sunt scrise din perspectiva unei femei). Alchimistul e scrisa si gandita de un barbat, sa zicem.
asta e. mie mi-au captat atentia (pe moment spoton.gif ) si nici nu ma astept sa placa intregii lumi.

ally
Am terminat "Citadela" de Saint-Exupery si tocmai m-am apucat de "Primejdia marturisirii" de Nicolae Steinhardt. Carti faine, merita citite (bine, poate sunt subiectiva, intrucat scriitorii astia doi sunt printre cei mai aproape de sufletul meu)...
mutulica
QUOTE (cri-cri_d'Amour @ 26 Jul 2004, 12:40 PM)
limbajul e destul de simplu...din moment ce cartile lui sunt citite si de Mutu si presupun si intelese. (sa se auda , pardon , vada injuraturi din partea fanilor Mutu biggrin.gif )

Ar trebui sa ma simt? Pt ca eu nu am citit Coelho... si nu cred ca am timp sa o fac prea curind...
zilele astea am recitit La Medeleni, de I Teodoreanu
denise
Alain de Botton - Eseuri de indragostit. Impresii dupa primele pagini: analiza iubirii intamplatoare - amestec simpatic de cinism filozofic, statistica matematica, superstitii, mana destinului, scheme si desene, formule matematice (serios!)... Deocamdata "simpatic" este cuvantul.

PS. Totusi ... Coehlo aduce putin lumina in atmosfera "noir" din literatura contemporana. Simpla (poate) ...dar senina.
Antont
Io am citit "Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai" blink.gif . V-o recomand, e cutremuratoare spoton.gif rofl.gif rofl.gif
cri-cri_d'Amour
QUOTE (mutulica @ 28 Jul 2004, 07:35 AM)
QUOTE (cri-cri_d'Amour @ 26 Jul 2004, 12:40 PM)
limbajul e destul de simplu...din moment ce cartile lui sunt citite si de Mutu si presupun si intelese. (sa se auda , pardon , vada injuraturi din partea fanilor Mutu biggrin.gif )

Ar trebui sa ma simt? Pt ca eu nu am citit Coelho... si nu cred ca am timp sa o fac prea curind...
zilele astea am recitit La Medeleni, de I Teodoreanu

nu dragutule, nu ar trebui sa te simti.
am incercat si eu la o varsta ceva mai frageda sa citesc "la medeleni", dar inceputa a ramas.
m-a plictisit si n-am mai pus mana pe ele.(volume). le citesti pt. scoala?
Rikita
il pendolo di foucault, de umberto eco.
mutulica
QUOTE (cri-cri_d'Amour @ 28 Jul 2004, 09:28 PM)
m-a plictisit si n-am mai pus mana pe ele.(volume). le citesti pt. scoala?

nu chiar pentru scoala, pur si simplu imi place cum scrie tipul...
cri-cri_d'Amour
QUOTE (mutulica @ 28 Jul 2004, 09:43 PM)
QUOTE (cri-cri_d'Amour @ 28 Jul 2004, 09:28 PM)
m-a plictisit si n-am mai pus mana pe ele.(volume). le citesti  pt. scoala?

nu chiar pentru scoala, pur si simplu imi place cum scrie tipul...

ce iti place mai exact la ionel teodoreanu? de curioasa. chiar, ce te atrage? nu stiu poate ca rabdarea mea atunci a fost ... sau n-a fost , ce sa zic... biggrin.gif
mutulica
ma intrebi de carte? imi place povestea... dulce amara, imi place cum sunt descrise intimplarile, e ca si cum as fi acolo...
ma intrebi ce imi place la el? ca stia sa traiasca viata, ca stia sa aleaga o circiunioara dupa calitatea bucatarului si nu dupa reclama, ca stia sa aprecieze vinul si femeile frumoase
AdrianB
Ala cu mancarea, vinul si femeile era Pastorel Teodoreanu (frate-su)
mutulica
Cred ca ... i-am incurcat hh.gif
Da, Pastorel e cel care exagera cu toate cele si scria poezioare la betie.
Ionel era ceva mai retinut si mai romantic...
Mea culpa.

killer_rabbit
io a nu stiu cata oara recitesc heller.
cri-cri_d'Amour
am terminat cella serghi "panza de paianjen". primele 160 de pagini sunt cam plictisitoare , dar urmatoarele 300 mi-au captat mai mult atentia. e ceva autobiografie in carte.
cri-cri_d'Amour
QUOTE (mutulica @ 31 Jul 2004, 05:48 PM)
Cred ca ... i-am incurcat hh.gif
Da, Pastorel e cel care exagera cu toate cele si scria poezioare la betie.
Ionel era ceva mai retinut si mai romantic...
Mea culpa.

smile.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif am inteles...e doar o chestie de gusturi. wink.gif
Eclectic
"Rugati-va pentru fratele Alexandru" de Constantin Noica.
flu
Robert D. Kaplan - La rasarit, spre Tartaria , un jurnal de calatorie care poarta cititorul din Balcani prin Orientul Mijlociu pana in Caucaz.
Blakut
Umberto Eco - Pendulul lui Foucault
Ares
Indro Montanelli - Istoria Grecilor - o "continuare" care nu se putea rata, dupa "Roma - O istorie inedita"...
Nightwind
Dragons of Spring Dawning - Margaret Weiss & Tracy Hickman
Olaf
Mi-am amintit, ca uitasem sa scriu, ca am citit de curand "Spuma zilelor" de Boris Vian. O carte despre o poveste de dragoste, dar care mi s-a parut cam absurda si de-a dreptul intunecata. Tipul incearca sa creeze o alta lume, o lume care exista si se dezvolta in functie de trairile oamenilor (personajelor), dar am senzatia ca este cam fara rost (atat lumea, care nu poate astfel sa existe in afara existentei acelor personaje, cat si intamplarile...)
liliana_caracas
"Inteligenta emotionala" de Daniel Goleman
Eclectic
"Triumful si destinul tragic al lui Erasm din Rotterdam", de Zweig.
Jubi

"Razboi si pace" de Lev Tolstoi... blink.gif in engelza...
Jarrive
Delirul. Marin Preda
Jubi
Am uitat sa zic, ca intre timp citesc niste carti despre nutritie si despre sanatate... I should thank to LigiaB for this thumb_yello.gif .
runik88



1984..orwell
vitalic sprinceana
gustave flaubert" ispitariea sfantului anton"
vasilii grossman " la vie et le destin"
denise
Andrei Plesu, MINIMA MORALIA. ELEMENTE PENTRU O ETICÅ A INTERVALULUI
mememe
Am cumparat-o de ceva timp dar azi ma apuc de ea lupul de stepa - herman hesse
Aramis
Am terminat "Razboi si pace" in ziua premergatoare examenului de admitere. M-au dezamagit personajele, le consider iremediabil mediocre, false, stupide, un personaj am admirat si eu si ala a trebuit sa moara sad.gif Am citit si "Comedie moderna", de acelasi autor ca si "Forsyte saga" (nu-i scriu numele, pentru ca sigur l-as gresi). Cartea e o continuare la Saga si este foarte interesanta, mi-a placut. Ultima parte o constituie romanul "Sfarsit de capitol".
Afrodita
Io acuma citesc vreo 5 carti o data rofl.gif
Una e "Inteligenta emotionala", insa de vreo saptamana am cam lasat-o uitata, ca ma doare capu de mult prea multe date "stiintifice" smile.gif
Alta e "Iubire, libertate,solitudine" de Osho, foarte interesanta si draguta, numa' ca nu tre' sa crezi chiar tot ce zice biggrin.gif
Alta e ceva gen "Legendele olimpului" dar e tare aiurea scrisa si se citeste greu, are un stil greoi, nu mai stiu de cine e scrisa...
Alta e "Jurnalul lui Bridget Jones" (am uitat scriitoarea) dar vreau sa zic ca e bestiala, rad de innebunesc si nu-mi mai vine sa o las din mana...am luat si continuarea cartii pe care sper s-apuc s-o citesc saptamana urmatoare...
Si a 5-a e o carte de amor , din astea facute la duzina "Casa oglinzilor" sau ceva de genu azi am luat-o si-am inceput s-o citesc pe cand mancam ..E interesanta pana acum, insa nu e originala...Iara nu stiu care-i autoarea, da' cica are multe best-seller-uri rofl.gif
Dintre toate va recomand cu caldura citirea jurnalelor, desi e posibil sa va streseze obsesia ei in legatura cu o cura de slabire biggrin.gif Insa e super haioasa, mai ales cand e beata si scrie cum scrie Geniconu ametit pe forum rofl.gif
Eclectic
Tocmai am terminat de recitit "Oameni si soareci."
LINICA
Imi era dor de poeziile lui Minulescu si de duminica tot rasfoiesc volumul. Aseara am recitit Romanta negativa.
Intre timp mai citesc Alegere de stareta - Damian Stanoiu. Si mai meditez cate un pasaj din Biblie. In seara asta ceva din Iov.

Toate cele bune!
milimetru
QUOTE (cri-cri_d'Amour @ 29 Jul 2004, 01:05 PM)
ce iti place mai exact la ionel teodoreanu? de curioasa

Ionel Teodoreanu este prinţul metaforei īn literatura romānă. Din nefericire nu a ştiut să-şi folosească eficient talentul de a crea metafore şi s-a pierdut īn simple jocuri de cuvinte. Din toată opera lui, primul volum din La Medeleni este o capodoperă. Pe līngă nişte metafore excepţionale, el reuşeşte reconstituirea copilăriei văzută prin ochii copiilor (lucru deloc simplu de realizat de către un adult!) şi a creat un personaj feminin de excepţie īn literatura noastră: Olguţa.

N-a fost aşa petrecăreţ ca şi Păstorel īnsă a "avut mīnă bună" atunci cīnd s-a căsătorit: soţia lui - Ştefana Velisar - pe līngă faptul că a fost o femeie deosebit de frumoasă, avea şi oarecare talent literar, astfel īncīt cei doi au avut un mariaj bun. Soţul a scris special pt. ea, la un moment dat, "Jucării pentru Lily", o carte cu jocuri de, evident, metafore!...
Rikita
hehe... harry potter and the goblet of fire.
cri-cri_d'Amour
ok! xcross thumb_yello.gif , am priceput...fiecare cu ale lui... wink.gif
milimetru
QUOTE (Aramis @ 9 Aug 2004, 10:54 PM)
Am terminat "Razboi si pace" M-au dezamagit personajele, le consider iremediabil mediocre, false, stupide

Da, fiecare cu ale lui, bine zice cri cri d'amour smile.gif

Acum, nu ştiu dacă dezamăgirea se referă la "evoluţia" personajelor sau la carte. Pentru că, dacă personajele evoluează cum vor... ele ( wink.gif ), cartea poate fi pusă oricīnd īn top 10, all time, al belletristicii universale. Şi mai are Tolstoi o minunăţie: Ana Karenina...
nefertiti-old
Tocmai am citit "De ce fierbe copilul in mamaliga", de Veteranyi Aglaja.
flu
@Nefertiti: Si ce impresie ti-a lasat?
nefertiti-old
Inca incerc sa mi-o inchipui pe autoare... era un talent, evident, iar daca ar mai fi trait, sunt sigura ca nu s-ar fi oprit aici. Pe mine m-a impresionat profund. Nu atat povestea in sine, cat modul in care e scrisa, absolut inedit si... nu stiu, te marcheaza, parca fara sa vrei.
flu
Da, era talentata desi nu era prea educata sau poate tocmai din cauza asta....
Adevarul e ca m-a impresionat si pe mine intr-un mod ciudat, desi de obicei trebuie sa ma identific intr-un fel sau altul cu vreun personaj... oricum iti recomand si "Raftul cu ultimele suflari" smile.gif
nefertiti-old
Am incercat-o si pe aceea, se leaga oarecum. Dar nu am reusit decat sa o frunzaresc, din cauza faptului ca e prea multa boala, spitale, ... nu stiu miroase prea tare a moartea acolo, ca sa zic asa. Nu mi-a placut. Dar, repet, stiul ei de a scrie este unul de remarcat. Tocmai pentru ca a dus viata pe care dus-o.
Forta-MTI
Andrei Plesu - OBSCENITATEA PUBLICA
mutulica
30 de secunde - S&B Giancana
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.