Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Nefertiti
Confesiunile unui cafegiu smile.gif
Justitiarul
Octavian Paler

Un om norocos
Justitiarul
Domnul X & Patrick Pesnot - SPIONII RUSI de la Stalin la Putin
Nefertiti
Dialoguri
Justitiarul
JAMIE KING - 111 teorii ale conspiratiei

edit:

"...si tine minte, doar pentru ca esti paranoic nu inseamna ca ei nu sunt cu ochii pe tine" devil.gif
Serenity
"Nunta in cer", M. Eliade
Justitiarul
QUOTE(Serenity @ 13 Jun 2010, 06:29 PM) *
"Nunta in cer", M. Eliade



Am citit-o anu' trecut, au publicat-o cu Jurnalul National, e una din cartile care iti lasa un gust amar la sfarsit, ca multe alte romane de gen.
exergy33
Gregory Douglas, Nazis in Washington
Nefertiti
Ernest Hemingway, Sărbătoarea continuă
Gabici
Mircea Nedelciu "Zmeura de campie" si in paralel
A.Homes "Sunt copilul amantei"
Justitiarul
Cynthia Stokes Brown - Istoria lumii de la Big Bang pana in prezent
Nefertiti
Elias Canetti, Masele si puterea
Hashaspire
Wayne Dyer - Your erroneous zones smile.gif
Nefertiti
E aia pe care o căutai? Nu dai şi la alţii? smile.gif
Hashaspire
Ea e. Dau, dupa ce o citesc.
Gabici
Adina Nanu - "Calatorie in jurul casei mele"
E de fapt o mica cronica de familie, dar intr-un ton optimist, plin de viata, cu toate ca se intampla in perioada comunista si cu toate ca acea casa care le era atat de draga tuturor din familie, le-a fost luata cu forta.
Dragutza cartea. mwah1.gif
Nefertiti
Paradisul de după colţ
Gabici
"Sufletul nu cunoaste distantele"
Pagini de corespondenta a familiei Pillat
<Pia Pillat (născută în 1916), ce femeie extraordinară, ce personaj fabulos! Ce textură sufletească tulburătoare şi ataşantă deopotrivă!
Şi ce biografie! Fiica lui Ion Pillat, sora lui Dinu Pillat, soţia lui Mihail Fărcăşanu, temperament sangvin, aventuros, suflet nărăvaş, renegată vre¬melnic de „clanul Brătienilor" în urma unei convieţuiri deranjante pentru morala puritană a acestora, fugind în 1946 din România stalinistă prin com¬plicităţi cu spionajul britanic, ajunsă la BBC, recăsătorită cu un medic englez, ratând o carieră literară, dar împlinindu-se în acţiuni de asistenţă socială.
Iubitoare de natură, de animale, de înotul în ape reci de munte, luminând decisiv mariajul Corneliei cu Dinu Pillat şi trăind zeci de ani drama exilului, cu arestaţi, condamnaţi şi morţi acasă, cu speranţe înşelate şi resemnări amare în Occident.
„Mă cheamă pământul acesta pe care-l iubesc, pământul acesta bătrân, tocit şi bun, care freamătă ros de vietăţi, sfredelit de rădăcini, adăpat de şuvoaie subterane şi care cheamă în zi, în noapte, sufletele din noi..."

Roman de dragoste epistolar, jurnal de epocă neagră, dar şi de zile senine, sumă de modele morale forjate în cultul familiei, al rânduielii şi armoniei interioare, cartea aceasta ne arată o dată mai mult ce lume deplină am avut şi ce nimic ne-a rămas. (DAN C. MIHĂILESCU)>
Scuzati ca am inserat atat de mult text, e continutul copertei II de fapt si mi-a placut nespus!
Gabici
In paralel putina sociologie: Copilaria la romani - Schite si tablouri cu prunci, scolari si adolescenti
si putina aventura: Daphne Du Maurier "Rebecca" jamie.gif
Titus Herbert
Tocmai am terminat Gogol - mai multe povesti.

Mai jos scriu un fragment care merita mentionat. Din Caleasca:

"Se insurase cu o domnisoara frumusica, care-i adusese o zestre de doua sute de suflete si cateva mii de ruble bani gheata. Banii astia isi gasira neintarziat intrebunitarea: cumpara cu ei sase cai intr-adevar exceptionali, broaste aurite pentru toate usile din casa, o maimuta domesticita si un majordom francez." rofl.gif
Gabici
Cezar Petrescu - "Calea Victoriei"
Nefertiti
Ernesto Sabato, Inainte de tacere
Gabici
Ratiune si simtire de J. Austen
exergy33
Am citit aproximativ jumatate din " Rromii, India si limba rromani" de Gheorghe Sarau ...
viezurasu
Ilion - Dan Simmons thumb_yello.gif
Justitiarul
Carl Sagan - Contact
Gordin
Am tocmai terminat Portocala mecanica skor-rapid intr-o zi jumate. Horrorshow. huh.gif

M-ar interesa sa frunzaresc si varianta in engleza ca sa pot face o apreciere corecta asupra traducerii care mi-a stalcit yazaka. Smehaiala tuturor.

Gabici
Cezar Petrescu - "Duminica orbului""
Justitiarul
Albert Camus - Mitul lui Sisif
mothman
Doctori Ucigasi - Colin Evans
Secolul Lagarelor - Joel Kotek & Pierre Rigoulot
Nefertiti
Apărarea invocă nebunia
Gabici
Mihail Drumes - Scrisoare de dragoste
AdrianB
Orhan Pamuk - Cartea Neagra

Imi place, e drept, dar parca prea mult s-a inspirat din "Matusa Julia si Condeierul" a lui LLosa
exergy33
Bacovia
Gabici
Mara de Slavici
Nefertiti
Mario Vargas Llosa, Sărbătoarea ţapului
exergy33
Am terminat Drumul ascuns de Hortensia Papadat Bengescu.
Gabici
Umbra vantului de Carlos Ruiz Zafon
exergy33
Terapia de David Lodge
Da.
Gabici
Intoarcerea acasa - Bernhard Shlink
exergy33
Ian McEwan, Amsterdam
CharonOfNyx
Calomnii mitologice (Farame din conferinte nerostite) - Octavian Paler.

N-aveam chef de nimic. Am luat doua buc. carte sa-ncerc sa adorm, prima pe care am deschis-o, din cauza ca avea copertile mai tari, a fost asta. De mult nu mi s-a mai intamplat sa nu mai pot sa las o carte din mana (dovada sigura ca imbatranesc). M-a surprins, m-am regasit printre paragrafe, mi-am amintit de ... habar n-am de ce.

N-am mai citit nimic de OP pana acum, dar asta e parca un "epilog sumar pe larg si prescurtat dar detaliat" de Leonida Neamtu. OP si LN ambii probabil discipoli ai celebrului filosof anonim Givex. Doar ca la LN fantasticul, supranaturalul (i-as zice epifanii ale sacrului, dar sa ne pastram la literatura totusi) este prezent, face parte din realul vizibil, palpabil, olfactiv... nu se confunda desi e activ, pe cand la OP e doar o proiectie reflectata de o oglinda convexa, sau concava, dupa caz.

Parca mai voiam a zice ceva. Am uitat.
exergy33
Tot Paler smile.gif ... Jurnal American
exergy33
Ian McEwan, Cainii Negri
exergy33
Ian McEwan, Sambata
Zooey
Philip Roth, American Pastoral. Pe tipul asta uneori il iubesc tare, alteori il urasc la fel de tare. Ma intreb daca se poate trai cu el numai asa, la extreme.
Nefertiti
Lebedele sălbatice
exergy33
David Lodge, Ganduri Ascunse
Luque
'The lord of the rings' by J.R.R. Tolkien

E prima carte care o citesc dupa ce am vizionat filmul, si pur si simplu ramai masca fata de cat de "subtire" e varianta de pe ecran.
Gabici
Sfarsit de veac in Bucuresti
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.