Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
flu
Si raspunsul? smile.gif

Eu citesc din ciclul "Mai bine mai tarziu decat niciodata": Henryk Sienkiewicz - Quo Vadis
Felina
Dac-ai trecut de primele doo pagini, poti sa treci la alta carte jamie.gif , de ce sa pierzi timpul? tongue.gif

Edit: la subiect - Intunecare - Cezar Petrescu ( wub.gif )
black ice
QUOTE
Henryk Sienkiewicz - Quo Vadis


Foarte frumoasa carte, chiar merita citita...
cociuba
incep hesse -jocul cu margelele de sticla
jkd
(re)citesc "HRP - "Politice"
iniya
Nichita Stanescu -Necuvinte
Nightwind
Pablo Neruda - Cien Sonetos de Amor
flori
Dan Brown- Codul Da Vinci. Fara valoare literara dar ideea este interesanta si este foarte bine documentata...
cociuba
vezi flori ca e un topic deschis pe istorie referitor la codul lui davinci thumb_yello.gif
surzi
Enciclopedia zmeilor - Mircea Cartarescu ...si da....zmeii exista! dovada - o sinteza istorica infailibil de amuzanta tongue.gif
iniya
marcel proust-in cautarea timpului pierdut*swann(II)
Olaf
Nu stiu daca am scris deja, asa ca scriu: Jean Bart - Europolis.
Din pacate nu ma vad in stare sa spun nici macarr doua vorbe despre ea, desi am ajuns pe la jumatate. Spun doar ca trebuie citita.
jkd
tocmai am terminat "Panta Rhei" Vasili Semionovici Grossman (un pseudonim numele real al autorului nu se cunoste)
iniya
Am in mana acum o carte ff veche wub.gif ..'Cugetari engleze'..imi place fff mult.. wub.gif apartine colectiei Cogito..am mai avut o carte din colectie..si imi place..unele le voi posta pe han..pt ca merita stiute..interesant wub.gif
ilie
Liiceanu- Despre limita
te ia de cap, doar am rasfoit, nu o sa o citesc vreodata (am mai citit filozofie, pana acum nu "m-a luat de cap'...)
zmeul
Am citit si eu de curind 'Despre limita' si pot sa spun ca e una din cartile care m-a marcat... e foarte bine scrisa, si printre altele analizeaza semnificatia notiunii de 'om liber'... asa ca nu te supara de interventie freemann, dar chiar vreau sa ti-o recomand, precum si oricui altcuiva smile.gif
iniya
Personalitati accentuate-KArl Leonhard smile.gif
rebel
Mihail Grămescu - Moara de apă
Chime of Night
Eu recitesc "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu a nu stiu cata oara. Pot spune ca e cartea mea de suflet. Iorga zicea: "cand ai inteles cu totul o carte mai ca ai fi vrednic sa o fi scris"... Inca n-am ajuns acolo, da' nu ma las. smile.gif
One_Last_Dance
A trecut o buna bucata de vreme de cand nu am mai intrat intr-o librarie... astazi am hotarat sa arunc o privire, nu pentru ca as fi vrut sa cumpar neaparat o carte, ci doar asa pur si simplu. La un moment dat mi se opreste privirea asupra unui nume: Tracy Chevalier - Fata cu cercel de perla -
N-am stat mult pe ganduri, m-am hotarat pe loc... cartea asta va fi "clipa mea de rasfat" in week-end... smile.gif
Zooey
terminat 'south of the border, west of the sun' - haruki murakami. nu prea ma declar incintata, ii lipseste ceva-ul acela japonez... am auzit totusi ca 'padurea norvegiana' e mai faina. o fi. oi vedea, cindva.
greengrin
Evanghelia dupa Isus Cristos - Jose Saramago .... delicioasa.
iniya
Dincolo de refuz (Ghid al negocierilor cu parteneri dificili) WILLIAM URY
Este fff buna.Desi am gasit-o ff greu.Este ff veche, si totusi noua
sori
A child called 'It' - David Peltzer - o carte despre abuzurile asupra copiilor in America anilor '70. sad.gif infricosator ce grozavii poate imagina mintea unei mame si cum isi poate tortura propiul copil. Si sa nu va inchipuiti ca bataia cu furtunul de la masina de spalat ar insemna ceva comparat cu ceea ce am citi. Partea mai neplacuta e ca finalul este pur american si comercial... Oricum interesant... smile.gif
Serenity
In momentul de fata m-as simti prea vinovata sa citesc ceva cand cursurile urla disperate dupa mine.. tongue.gif Am reusit totusi in ultima perioada sa citesc si eu, in sfarsit, "Lupul de stepa" al lui Hesse si "M-am hotarat sa devin prost" de Martin Page.. De stilul lui Hesse m-am indragostit pe loc iar din momentul in care am luat in mana cartea nu m-am mai putut dezlipi de ea. Un roman al ideilor, o gura de aer proaspat pentru toti cei care cauta intelesuri si nu se multumesc sa accepte sa li se spuna ce sa simta sau sa creada (finalul am de gand sa-l recitesc.. sorry.gif ). In legatura cu punctul de vedere al lui Page cum ca a deveni prost poate fi o idee inteligenta, pot spune ca tocmai asta m-a facut sa cumpar cartea iar in momentul in care am vazut titlul mi-am spus "Uite, dom'le, in sfarsit o carte despre mine!" laugh.gif Totusi, ma asteptam la ceva mai mult.. E draguta, musteste de umor, se citeste usor si nu cred sa fie om sa nu se regaseasca cel putin intr-un pasaj. Nu stiu daca sa o recomand sau nu.. Eu personal am gustat umorul lui Page din plin, colega de camera a chicotit pe ici pe colo iar pe o alta colega a enervat-o la culme.. tongue.gif

Acum isi asteapta randul "Jocul cu margele de sticla" (Hesse), "Ciuma" & "Caderea" (Camus), "Magicianul" (Fowles) si multe altele pe care nu stiu cand o sa-mi gasesc timp sa le citesc cry.gif
Edward Scissorhands
Momentan citesc Nostalgia lui Cartarescu. Singura pe care nu o citisem...
mutulica
am citit Musashi... si m-am bucurat cind am termiant-o... ca prea era apa in piua japoneza
jkd
Timoty Garton Ash
Istoria prezentului
loretta
Carlos Castaneda - Cealalta realitate
Este fascinanta..o adevarata calatorie spirituala traita la nivel de constiinta , in vederea dobandirii cunoasterii nelimitate.
mutulica
fii norocului - jeffrey archer - alta plictisenie... prea le merge la toti bine si se rezolva toate belele de la sine
Cla
Bomy Nick, cu Aptain Cahab tongue.gif spoton.gif
jude
Demonii-Dostoievski.Dar inca nu ma pot pronunta,pentru ca am citit prea putin din ea si pentru ca nu prea am dispozitie pentru nume din alea cu 10-56 de litere... blink.gif
georgeones
Acum citesc Gabriel Liiceanu - Despre limita , este excelent ,daca pot sa spun asa thumb_yello.gif
Zooey
alain de botton - 'eseuri de indragostit'. ciudata, dar interesanta.
mdA!
Emanuel Carrere - "Eu sunt viu, voi sunteti morti", o biografie a scriitorului SF Philip. K. Dick. o recitesc acum, dar o gasesc din nou fascinanta.
abramburica
Va salut si-mi pare bine de cunostinta. Tocmai am primit "botezul" si am fost acceptata sa intru in acest club elitist. M-am oprit la acest topic pentru ca nutresc o dragoste patologica pentru carti. Cred ca stiti ca editura Polirom este cea mai tare editura din tara, are cartile cele mai grozave (din punctul meu de vedere!) chiar daca si preturile sunt pe masura. Cumpar tot ce e nou de la aceasta editura, insa ritmul in care cumpar intrece posibilitatea mea, destul de limitata, de a citi (aici referindu-ma la timp!). Acum citesc Lumina de august - W. Faulkner dupa ce, abia am terminat Povestea noptii - Colm Toibin, o carte superb scrisa. Imi pare rau ca nu am suficient timp sa citesc cele 63 de pagini ale topicului. Cineva scris ca citeste Nostalgia lui Cartarescu. Este intr-adevar o carte exceptionala. Voi incerca sa mai citesc asa, pe sarite pentru ca-mi doresc sa va cunosc si sa ma cunoasteti. Pina atunci, toate cele bune
abramburica
abramburica
Jeffrey Archer a scris si niste Povesti cu final neasteptat. Dragute. Fii norocului nu am citit. Poate pentru ca nu e de la editura Polirom!
abramburica
ma intereseaza f mult sa citesc trilogia lui Henry Miller - Nexus, Plexus, Sexus (sper ca e corect scris)
si Jocul cu margelele de sticla - Herman Hesse. Am incercat sa le gasesc pe internet la raft.ro, anticariat si libraria online, dar nu le-am gasit. Poate va intereseaza altceva si pot da la schimb. Sunt deschisa la orice varianta. Multumesc
abramburica (Eva)
AdrianB
Sexus si Plexus au aparut la Editura EST si cred ca se mai pot gasi prin librarii. Plexus se gaseste de vanzare on-line la Librariile Humanitas. Tot acolo se gaseste si Jocul... aparut la RAO.
abramburica
intru acum pe site-ul Humanitas. Multumesc pt informatii
toate cele bune
abramburica
Linda
Thomas Hardy-Primarul din Casterbridge
Dorriana
Herman Hesse - Lupul de stepa... interesanta si relativ de actualitate dar nu se ridica la nivelul "Jocului cu margele de sticla"
nefertiti-old
Fiul cuvintelor, Iris Murdoch.
abramburica
Elfriede Jelinek - Pianista
surzi
Saul Bellow - Darul lui Humboldt ..... absolut savuroasa smile.gif
Chime of Night
Eu citesc o colectie de piese de teatru scrise de Sartre aparuta la editura RAO, mai exact "Mustele", "Cu usile inchise", "Morti fara ingropaciune", "Diavolul si bunul Dumnezeu" si "Sechestratii din Altona".
fiatlux
"Iarna vrajbei noastre"- J Steinbeck in simultan cu "Femeia care asteapta" A Makine. Un californian si-un siberian !
Carmi
Citesc o istorie a Gheiselor....scrisa de-o americanca wink.gif
ypsilonalpha
"E greu sa fii zeu" de Arkadi si Boris Strugatki ... n-am citit-o la vremea ei, adica in negrili vremuri ale Iepocii de aur ... acum ar putea fi prea tirziu smile.gif
Carmi
Ypsi ai citit cumva E greu sa fii moderator global ?? laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.