Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
dascalita
Ieri orasul a fost in sarbatoare si noi am pus de un carnaval...
Afrodita
Ohh, ce frumos! Ma faci sa-mi fie dor de camin si scoala generala biggrin.gif
dascalita
Ma bucur ca-ti trezesc amintiri din copilarie, Afro! mwah1.gif

Acum daca m-am invatat sa pun poze, o sa va mai pun cateva cu Catitza!

dascalita
Postasem de doua ori! sorry.gif
Sushi
QUOTE(dascalita @ 1 Dec 2007, 09:12 PM) *
Ma bucur ca-ti trezesc amintiri din copilarie, Afro! mwah1.gif

Acum daca m-am invatat sa pun poze, o sa va mai pun cateva cu Catitza!



ce dragalasa!!!! asa face si Lucky cand merg acasa, se pune pe spate si tre s-o mangai pe burticutza wub.gif
dascalita
Deci, buna dimineata! mwah1.gif Scriu cu pisica in brate ohyeah.gif ca de cand a aflat ca-i pun poze pe han vine mereu sa citeasca complimentele ce le primeste pe aici! rofl.gif Crede ca toata lumea se invarteste in jurul cozii ei!(chiar ca are dreptate uneori! blink.gif )

Azi e duminica si teoretic e zi de odihna...Asa, azi am urmatoarele chestiuni pe agenda: Sa fac ceva bun de papa, am facut o ciorbitza de vitzel ieri, azi am in lucru o fripturica la cuptor cu salata de varza rosie. Dupa ce asez friptura la cuptor instalez masa de calcat, ma asteapta un teanc de camasi si pantaloni barbatesti de calcat...De astea mi-e sila dar n-am loc de intors. devil.gif Am promis ca fac ceva dulce dar...cred ca nu ma tin de promisiune...
M-am trezit cu noaptea in cap, am savurat cafeluta la comp si am trecut in revista ziarele, am facut curatenie in mail ca era plin de prostii trimise de amici, am invatat sa descarc muzica de pe dc++, m-am facut hacherita de la o vreme thumb_yello.gif si am gasit ceva si pentru cei mici de la scoala...Cu toata activitatea intensa am asa o lehamite de tot!
De saptamana viitoare trebuie sa incep activitatile specifice anotimpului de iarna, pregatire unei serbarici, ornarea clasei...Naspa e ca acum s-au gasit sa inceapa lucrarile de reparatie in scoala, tot timpul se aud bormasinile bazaind, e praf peste tot... parca vad ca dupa ce ornez clasa intra in santier. mad.gif

E suspect de liniste in casa mea, toata lumea are o ocupatie in afara casei, numai eu trebuie sa stau in casa...De ce trebuie??? Cred ca ies si eu sa-mi inghete nasul un pic si apoi o sa fiu fericita ca nu trebuie sa umblu prin frig! ohyeah.gif
O duminica mai palpitanta ca a mea va doresc! mwah1.gif
andra_v
Multam!
Si eu a trebuit sa stau in casa. Credeam ca sunt singura.
dascalita
Nu esti singura care sta duminica lipita de domociliu, andra_v!

Am "neste"nervi de as bate pe cineva...Mai sclifositi si mai alintati ca barbatii, jivine mai nerecunoscatoare si mai ....pffffffffff! mad.gif nu egzista! Gata! Am zis si sper sa ma si racoresc cu asta.... mad.gif Deci m-a enervat sotul din dotare si gata. Cand e uracios e uracios cu diploma de doctorat! devil.gif
Felina
hug.gif
Sushi
QUOTE(dascalita @ 4 Dec 2007, 06:53 PM) *
Nu esti singura care sta duminica lipita de domociliu, andra_v!

Am "neste"nervi de as bate pe cineva...Mai sclifositi si mai alintati ca barbatii, jivine mai nerecunoscatoare si mai ....pffffffffff! mad.gif nu egzista! Gata! Am zis si sper sa ma si racoresc cu asta.... mad.gif Deci m-a enervat sotul din dotare si gata. Cand e uracios e uracios cu diploma de doctorat! devil.gif



ia da-ne adresa lui de mail sa-l tragem de urechi ohyeah.gif

sau te descurci si singura? devil.gif
Afrodita
Deci, vazand pozele cu Catitza ta, mi-am amintit de Jesse a lui Dan, asa ca m-am apucat sa descarc pozele de pe telefon, numai ca sa o vezi si tu ce mofturoasa e, ce dragoste mare e intre ea si Dan si cat seamana cu Catitza ta smile.gif Asa ca ete:

(are rost sa mai spun ca era ofticata pe mine si ca ii spunea, cu privirea, "te roooog, ia-o de pe capul meu!" rofl.gif ? )
dascalita
E o frumoasa rivala ta, Afro! ohyeah.gif Seamana cu Catitza mea, si ...da, stiu ca sunt geloase.Pana la urma, poate ii intri in gratii! ohyeah.gif

Am intrat in linie dreapta cu sarbatorile de iarna...Cand o fi trecut timpul asa iute, ca eu simt ca parca abia a trecut vara... blink.gif M-a prins Mos Neculai nepregatita, cu agitatia mea obisnuita am realizat pe seara tarziu ca n-am nimic pentru ghetele copiilor...Noroc cu supermarketurile deschise pana tarziu ca am scapat basma curata sorry.gif .Ralu era chiar comica asteptandu-ma cu ghetutzele lustruite...Am avut grija de copii si de prietenii lor, de mosu'meu , de piticii de la scoala dar nu mi-am luat nimic si mie, numa un burete de vase si detergent, tot pentru vase devil.gif . Daaaaaar, surpriza, pentru ca am fost cuminte, mosul a avut grija si de mine, asa ca am avut si eu surpriza mea in ghete, care nu erau lustruite, ca am venit tarziu de la supermarket... sorry.gif Am primit niste margele superbe si o oglinda de poseta si fructe si ciocolata. mwah1.gif Pup mosii ca au fost mai multi!
Azi am avut o zi usoara, am gasit casa curata (minune, ca vinerea era zi de smotruiala thumb_yello.gif )cineva se mai gandeste si la mine, uneori...Am gatit o musaca de cartofi, am motait putin si am baut pe la 18 o cafea cu o prietena, cred ca noaptea asta voi urmari toate filmele la televizor, fara sonor blink.gif ca gasca o sa vrea liniste, sa se odihneasca.

Cu invatatul stau prost, nu se leaga cartea de mine cum nu se leaga nici de copiii aia chiulangii...Cum pun mana pe vreo psihologie, cum adorm...Ce sa fac?
dascalita
Azi la scoala...
Controlam niste caiete de mate cu teme suplimentare din culegere, nu teme obligatorii...Bineinteles ca sunt si cativa care nu pierd timpul cu lucrul suplimentar, dar am si cativa harnicuti care lucreaza de drag si cu pasiune. I-am laudat pe cei harnici, am apreciat munca lor si am promis ca las o lista cu ei la vedere, sa ia aminte si Mos Craciun ce merituosi sunt.Atunci s-a starnit discutia despre Mos, exista/nu exista...Cativa l-au mirosit de mult, altii cred cu toata taria in existenta lui. Sunt mici, au 8 ani si e normal sa fie asa...Celor ce mi-au spus ca au descoperit cadourile ascunse de parinti le-am zis ca bietii lor parinti, stiind ca au mai facut ceva boacane au cumparat ei cadouri ca sa nu sufere ei prea tare ca mosu' i-a sarit din schema... Buuuun, a prins explicatia, ochisorii s-au facut mici, am primit asigurari ferme ca ei cred in mos, ca mosul stie tot...etc. A venit intrebarea urmatoare:Dar cei ce nu-si fac temele, primesc ceva de la mos? Lista cu ei va fi vazuta de spiridusii mosului? I-am asigurat ca mosul stie tot si...am crezut ca am incheiat subiectul. Dar...in pauza rofl.gif trei pici discutau pe langa catedra:
-Ma, io o iau si o rup!
-Nu, mai! Daca trece spiridusul acum si te vede? rofl.gif
Eu ma faceam ca am de corectat ceva, m-am mutat de la catedra la calculator cu coada ochiului la ei, sa vad ce fac si cu greu ma abtineam sa nu rad!
Doamne, ce si-au mai framantat mainile si s-au scarpinat in ciuf, preocupati rau de tot de problema...Pana la urma au lasat-o asa, au plecat suparati in banca cand s-a sunat...
Sunt curioasa sa vad maine cati vin cu teme suplimentare facute, am promis ca-i tai de pe lista pe cei care , chipurile si-au "uitat" azi caietul acasa! Si la asta am avut comentariu spumos, ohyeah.gif sa sterg cu corector, cica, sa nu se mai vada numele lor pe lista aia! blink.gif Simpatici picii mei, nu?
Afrodita
rofl.gif rofl.gif Super haiosi piticii tai rofl.gif Si parca faptul ca vorbesc in romaneste ii face si mai dragalasi... Eh, dorul...

Aaaaah, sa vezi faza tare cu "rivala" mea aseara: ne-a mieunat la usa dormitorului, asa ca eu am poftit-o inauntru. Avand in vedere ca in ultimele 3-4 zile numai eu i-am dat papa si mai mult eu am alintat-o, mitzulina a inceput sa asculte de mine biggrin.gif Asa ca a venit, s-a tolanit comod in bratele mele si a inceput sa toarca. A vazut ea ca Danutzu n-o baga in seama, s-a dus si s-a asezat cu dosul pe foile lui ca sa nu mai poata el scrie, apoi cand el s-a hotarat s-o mangaie, s-a ridicat pisu tacticoasa, i-a dat coada pe la nas si a venit in bratele mele s-o alint rofl.gif A ramas Dan cu gura cascata, a zis ca-n 12 ani matzuca lui nu s-a atasat de altii in afara de familie rofl.gif Si la culcare, cand matzuca voia sa vina sa doarma cu noi in pat, el n-a lasat-o, a zis ca nu vrea sa ma imparta cu pisu rofl.gif

Deci am castigat "lupta" cu "rivala" rofl.gif

***

Sa ne mai zici de piticii tai si cati dintre ei au venit cu lucru suplimentar la corectat rofl.gif (Ai niste metode superbe de a-i face sa invete si sa-si faca temele rofl.gif )
dascalita
Scriu de la scoala, am o fereastra si am intrat pe compul din cancelarie hh.gif Asta cica-i doar pentru informare si perfectionare, numa ca nu-l prea deschide nimeni...

Picii mei au adus toti caietele cu munca suplimentara, Afro tongue.gif asa ca mosu nu mai are lista cu NU de vazut, am rupt-o spre usurarea lor! ohyeah.gif

Sunt intoarsa pe dos, am avut o seara naspa, am intrat in conflict cu cineva si nu-mi trece usor...Problema e ca eu nu uit si chiar daca incerc sa iert, nu prea-mi iese... mad.gif Cred ca strele nu mi-s favorabile in perioada asta blink.gif ca mereu intru in probleme...

Am treaba si n-am chef si spor, abia astept sa iau vacanta, sper sa-mi fie mai usor atunci.
Gata, am lenevit destul, ma duc la munci...
O zi buna sa aveti! (mai buna ca a mea, oricum...)
Afrodita
rofl.gif Eram sigura ca toti or sa aia munci suplimentare deja facute rofl.gif

Cat despre conflict... Zicea la un horoscop bun azi cum ca ne-om baga intr-o disputa ori cu prieteni ori cu partnerul si faza mai minunata e ca cica noi trebuie sa-i intelegem pe ei, caci reactioneaza ca si cum n-ar fi ei, din cauza ca ceva destul de nasol ii streseaza. Si cica in loc sa judecam, ar trebui sa ne aratam latura intelegatoare, caci toti vom fi castigati smile.gif wink.gif
dascalita
Ningeeeeeeee, de nu-i adevarat! Pacat ca-i noapte ca mi-ar fi placut sa ies in zapada...Maine de dimineata cred ca o sa fiu prima care face urme pe alee, am ramas fara tigari! ohyeah.gif
Afrodita
Si tu fumezi? Nush de ce traiam cu impresia ca esti nefumatoare rofl.gif

Vreau si eu ninsoareeee cry.gif E destul de frig pe aici, au ajuns la -2 grade, deci prevad putintica ninsoare, mai ales ca si altii spun tot asa, ca va ninge... Abia astept. Poate o sa fie Craciunul perfect, cu ninsoare cu tot biggrin.gif

Heeeeei, pisulina s-a asezat comod pe paltonul si fularul meu, dupa ce i-am dat sa pape whiskas cu carne de ratza, si acum doarme si toarce fericita biggrin.gif

drunk.gif Hai la multi ani si sarbatori fericite mwah1.gif
dascalita
Simt nevoia de o eliberare, ma simt apasata...nu stiu ce am, sunt incorsetata de "trebuie' si nu pot sa desfasor cum simt...Am uneori nevoia asta de nu face nimic sau a face doar ceea ce simt...Desi sunt aparent libera sa fac ce vreau ma apasa grija ca mereu trebuie facut ceva...
Asa ca azi, trebuie sa gatesc pentru saptamana ce vine, trebuie sa pun mana sa termin de citit cursurile pe care le-am inceput asta noapte, trebuie...uf!

Am incercat sa dorm mai mult de dimineata dar s-a trezit Catitza la 6, ora mea obisnuita si m-a pupat, muscat de ureche, a zgariat covorul si...cu toate ca am fugarit-o si am certat-o devil.gif revenea de fiecare data la mine si nu s-a lasat pana nu m-a dat jos din pat. Drept pedeapsa am facut cafeaua, am baut-o in vreo juma de ora si nu i-am dar pestele pentru care m-a trezit decat dupa vreo ora.In acest timp am avut parte de toate dragalaseniile posibile, a facut toate giumbusuclurile, ca la circ ohyeah.gif , numa n-a putut zice "da-mi peste" ca asta voia. drool.gif Dupa ce-a papat s-a pus pe somn, dar nici io n-o las pe ea, de cate ori trec pe langa dumneaei o trag de urechi, o dau jos de pe calorifer, poate o pricepe cu mintea ei pisiceasca sa lase lumea sa doarma duminica! Si garanta, nu mai fac peste sambata sa nu-i mai miroasa ei din frigider a ceva bun. Am zis! rofl.gif

Zapada nu s-a asezat, s-a topit repede... mad.gif
Afro, din pacate fumez de ceva ani si n-am suficienta vointa sa ma opresc desi am incercat...Recidivez destul de repede, dupa cateva zile. mad.gif
dascalita
Il astept pe mosul bun cu sufletul falfaind...Oare mi-a citit scrisoarea din gand? Cate din dorinte imi vor fi implinite?Cate bucurii si cate dezamagiri ma asteapta? sorry.gif
Afrodita
Nici o dezamagire, numai bucurii biggrin.gif Stiu eu, ca mi-a soptit Mosul zilele astea wink.gif mwah1.gif

Sarbatori fericite cu pace si bucurie in suflet sa ai hug.gif
Serenity
Sarbatori fericite, mamitzico! hug.gif mwah1.gif Sanatate, fericire si impliniri la tot pasul!

dascalita
Va multumesc pentru urari, dragelor si sper ca toata lumea a avut un Craciun frumos, ca mosul a adus pentru toti cate un pic din ce au sperat, ca sunteti sanatosi si va bucurati de sarbatori cum se cuvine!
Eu n-am putut posta pe han de cateva zile, doar ce mai prind laptopul ficiorului si mai scriu pe aici...De pe calculatorul meu nu se poate si nu depistez cauza...Pot scrie MP-uri dar nu pot raspunde pe nicaieri desi ieri am stat destul pe la han, dar am tras numai cu ochiul!

dascalita
2008...inca un an! Sper sa fie un an bun pentru toata lumea si mie sa-mi aduca linistea dupa care tanjesc si implinirea dorintelor firesti. Nu cer mult, doar ceea ce merit si mai ales doresc totul pentru copiii mei...Ralu e in pragul unor examene importante, sper sa aiba noroc, Bogdan sper sa fie fericit si linistit sufleteste, sa aiba putere de munca, spor si inima buna...Iata cum, ca mama, cele mai importante dorinte se leaga de puii mei sorry.gif Sper sa fie sub aripa ocrotitoare a Maicii Domnului si atunci eu voi fi fericita!


Doresc tuturor un an nou fericit si ceea ce-mi doresc mie, sa vi se intample si voua, celor ce mai treceti pragul odaitei mele!

Revelionul a fost super vesel anul acesta, am petrecut la un restaurant din oras cu prieteni vechi si dragi! Pana acum am avut trei randuri de oaspeti, am terminat pe azi, sper, dar nu mi-e somn desi n-am dormit decat de la 7 la 10 dimineata...Am baut atatea cafele ca...voi avea un somn tare agitat!

La multi ani!
Felina
La multi ani Dasca draga! Sa ai parte de multe bucurii anul acesta! hug.gif
dascalita
QUOTE(Felina @ 2 Jan 2008, 07:01 PM) *
La multi ani Dasca draga! Sa ai parte de multe bucurii anul acesta! hug.gif


La multi ani si tie, draga mea! mwah1.gif

Maine inchei si eu sarbatorile de iarna,e ziua lui Ralu si azi am bucatarit si am confectionat un minunat tort pentru ea! Fata mea cea mica implineste 18 ani si mie nu-mi vine sa cred ca au trecut asa repede anii...Sper sa fie sanatoasa si fericita!

Va pup pe toti si sper sa aveti numai zile bune! mwah1.gif
N.V.
Multi înainte, dăscă! hug.gif Şi sper ca anul ăsta să fie pentru ea plin de succese!
Distracţie faină să aveţi! yay.gif
Sushi
La multi ani dasca, si tie si lui Ralu biggrin.gif

ce tort ai facut?
Afrodita
La multi ani amandorura! Multa bafta lu' aia mica la bac si la ce mai vrea ea anul asta D Si multa sanatate - ca are nevoie sa fie linistita din punctul asta de vedere hug.gif

Si daaaa, vrem reteta (si cu poze daca se poate) biggrin.gif harhar.gif

mwah1.gif
dascalita
Multumesc pentru gandurile voastre bune, fetelor! Sper sa se implineasca si asta mica sa aiba noroc in toate! mwah1.gif

Poze din pacate n-am ca am uitat sa facem in valtoarea evenimentelor... mad.gif
Reteta tortului e...la libera alegere, dupa inspiratie dar a fost super bun si urias, mai e o bucatica in frigider.Blat de pandispan din 8 oua, insiropat cu compot de ananas si de piersici,cremele au fost una de vanilie, una de ciocolata si frisca.Pe fiecare felie de blat am pus fructe din belsug:ananas si piersici din compot,banane si felii de mandarina, am pus cate un strat de creama, l-am imbracat in glazura de ciocolata si l-am motzatit cu frisca de casa.Daca vreti sa gustati, dupa cum spuneam mai este o bucatica in frigider... drool.gif

Azi a nins ca in felicitarile alea de demult...De aseara a inceput si azi dimineata totul era alb si frumos! Piticii mei erau in extaz, au trecut si peste tristetea faptului ca s-a terminat vacanta!Pentru ca se zgaiau pe geam tot timpul am facut o intelegere cu ei, terminam treaba repede si iesim la ultima ora la bataie cu bulgari! Niciodata n-au fost asa de harnici si chiar daca mai catau cu coada ochiului pe geam au lucrat corect si cu spor apoi, asa cum le-am promis am iesit la o bulgareala pe cinste!Ne-am inteles din clasa sa nu aplicam lovituri dureroase, am iesit din scoala hoteste, cu mainile la gura sa nu ne auda domnul director ca chiulim ohyeah.gif si ne-am dezlantuit in spatele scolii unde zapada era groasa si neatinsa dar si sub geamul domnului director! rofl.gif L-am surprins tragand cu ochiul dupa perdele si l-am invitat si pe el la joaca...N-a venit, cred ca a murit de mult copilul din el...Mie mi-a placut, bineinteles ca am fost tinta principala a bulgarilor, in scurt timp aveam zapada si in buzunare ohyeah.gif iar parintii ne-au gasit in plin dezmatz cand au venit sa-si ia prichindeii.Erau asa de veseli si aveau bujori in obraji cu totii!
Am vazut cateva nasuri strambandu-se in cancelarie cand am intrat dar...cine s-a simtit din nou copil? Eu! sorry.gif
Afrodita
De ce nu te-am avut io pe tine invatatoare? Cumva, presimt ca acesti kinderi ai tai vor avea plamada buna si - chiar daca la adolescenta vor fi putin (mai mult) rebeli - pana la urma vor iesi oameni din ei. Cred ca nici n-ai habar cat bine aduci zilnic pe lumea asta mare si rea! hug.gif

Aaaah, tortul ala seamana cu ale mele, doar ca ale mele aveau blatul cumparat din comert si frisca la fel rofl.gif Cum pui glazura pe un tort? Cum faci glazura? hmm.gif

mwah1.gif
Serenity
Uuuuuuuuuuiiiiiiiiiiiiii!!! Ce frumos e cand ninge si te bulgaresti! wub.gif

La multi ani, dasca! mwah1.gif hug.gif La multi ani, Ralu! mwah1.gif Si un an frumos si fericit ca si voi!
dascalita
Multam, fetele! A fost fain si am regretat cu totii ca n-am putut repeta experienta si azi...Zapada se topeste si e flescaraieeeee!Sere, mwah1.gif

Afrodita, mwah1.gif in fiecare an ies cu copiii la prima zapada, stiu de cand eram eu pici ca nici o lectie nu face cat o bulgareala faina si nici o metoda didactica nu atenueaza visarea cu ochii deschisi la fugii de nea din fereastra. Eram in liceu cand tanjeam sa ies in ninsoarea feerica la care trageam cu coada ochiului toate (ca eram numai fete in clasa)...Dirigintele nostru, prof de mate se straduia sa explice niste chestii abstracte cu logaritmi blink.gif si cand nici matematiciana clasei nu a putut raspunde la o intrebare elementara, el ne-a intrebat uimit: "Ce aveti azi, fetelor???" jamie.gif Noi i-am raspuns in cor:" Ninge! El nici macar nu observase acest lucru si atunci ne-a predat cea mai tare lectie de pedagogie.Ne-a trimis afara in zapada ca si asa matematica nu s-ar fi lipit de noi... thumb_yello.gif Ii multumesc si acum in gand pentru acel moment!

Despre glazura tortului iti spun ca o torn calda(nu fierbinte!) peste el, ea acopera bine partea de sus iar pe laterale ramane asa cum se scurge ciocolata aia...Dupa ce se raceste,fac cu spritul sau cu un cornet arabescuri cu frisca si il imbrac in alb pe lateral si fata ramane glazurata...Glazura o fac din 150 grame margarina sau unt, 150 grame zahar,3 linguri cacao si 50 mililitri apa sau lapte.Le pun la fiert la foc mic pana se tapeteaza lingura, adica ramane ciocolata pe ea cand amestec sa nu se lipeasca. O las la racit pana este calduta (ca sa curga!) apoi o torn peste tort...Cam asta e toata filozofia!

Eu fac ce fac, ma harnicesc pe aici si prin casa mea si nu ma apuc de invatat...Duminica am examen la psihologie experimentala si de cate ori vreau sa invat...patesc rusinea de anul trecut, adica adorm cu cartea in brate... sorry.gif ohyeah.gif E cam de plans, nu de ras...
dascalita
A trecut ca acceleratul saptamana asta...A fost cam neplacuta, dimineti friguroase si somnoroase, vremea urata de azi i-a pus capac, a fost asa umed, asa o ceata groasa si asa de frig!!!Brrrr! Am umblat cam multisor pe afara simi-a intrat frigul in oase...Azi am facut de toate numa sa nu ma mai uit pe cartea aia...Am curatat baia ca imprastiase Catitza ""asternutul ecologic",am pus masina de spalat, am calcat rufe(nu toate!!!),am savurat o savarina cu Ralu si iubi al ei, am socializat cu batrana mea vecina care avea o nedumerire in legatura cu factura de la telefon(de fapt ea face ce face si in fiecare dupa amiaza are cate o nedumerire si ma cheama sa ....alea, alea! de fapt sufera cumplit de singuratate si pe mine ma are mai aproape...)Acum ma voi duce devreme la culcare si voi vedea eu maine cum fac si cu examenul asta... mad.gif
Sushi
eu tin pumnii stransi dasca mwah1.gif
Afrodita
Bafta multa la examen mwah1.gif
dascalita
Multumesc, dragele mele!
Sper sa ma descurc bine, azi am avut spor la invatat! Singura problema a creat-o Catitza care e bolnava si a vomitat de cateva ori...Saracuta de ea...A fost in calduri si i-am dat pastilute de la vet, cred ca n-o sa-i mai dau de acum...Si data trecuta a zacut de la ele...Mi-e mila de ea rau de tot si n-o pot ajuta...Azi a baut putin lapte si n-a mancat nimic...Sa vedem cum se va simti maine, poate-i trece!
Sushi
QUOTE(dascalita @ 12 Jan 2008, 07:47 PM) *
Multumesc, dragele mele!
Sper sa ma descurc bine, azi am avut spor la invatat! Singura problema a creat-o Catitza care e bolnava si a vomitat de cateva ori...Saracuta de ea...A fost in calduri si i-am dat pastilute de la vet, cred ca n-o sa-i mai dau de acum...Si data trecuta a zacut de la ele...Mi-e mila de ea rau de tot si n-o pot ajuta...Azi a baut putin lapte si n-a mancat nimic...Sa vedem cum se va simti maine, poate-i trece!


Nu vrei s-o sterilizezi? atunci nu ar mai avea probleme de genul asta... sau da-o la baiat... din doua una mwah1.gif
Marduk
Si eu voi voi steriliza pe Mita saptamana viitoare. Sper sa fie bine, poate se mai imblanzeste putin, desi o sa-mi lipseasca personalitatea ei. Ati mai vazut pisici care sa aporteze bila cu care se joaca si apoi sa astepte sa o arunci si sa ti-o aduca la picioare?
dascalita
Buna ,marduk!
Eu n-am vazut asa pisica , a mea e batranica, are 8 ani si nu prea mai face de astea!Probabil o sa fie mai blanda dar tot jucausa dupa sterilizare...
Carmen, pana acum n-am sterilizat-o de mila ei, ma temeam de operatie...Acum ma gandesc si eu ca asta urmatorul pas...
Sushi
QUOTE(marduk @ 12 Jan 2008, 08:29 PM) *
Si eu voi voi steriliza pe Mita saptamana viitoare. Sper sa fie bine, poate se mai imblanzeste putin, desi o sa-mi lipseasca personalitatea ei. Ati mai vazut pisici care sa aporteze bila cu care se joaca si apoi sa astepte sa o arunci si sa ti-o aduca la picioare?


asa face un motan rosu ce l-am gasit afara, in parcare si acuma e adoptat de colega mea laugh.gif Ii aduce mingea, ea o arunca departe de tot sa aiba vreme pana vine cu ea inapoi sa mai invarta-n oala rolleyes.gif
dascalita
Gata si cu primul examen! A fost Ok, am luat 9,33...Azi ma relaxez, de maine din nou pe baricade! mwah1.gif
N.V.
Bravo dăscă! hug.gif Eu una zic că e mare lucru 9,33 la experimentală yay.gif şi că o asemenea notă nu trebuie lăsată nesărbătorită. laugh.gif

Baftă mare în continuare, şi sper că asta să fi fost cea mai mică notă a sesiunii! mwah1.gif
dascalita
Multumesc, neveaua mamii pentru apreciere! sorry.gif
Adevarul e ca n-am dormit azi noapte cand am vazut ca dupa atata chinuiala tot mai confundam variabilele si...multe altele.De dimineata, la cafeaua de la ora 6, dupa 3 ore dormite mi se limpezisera toate(sau mjoritatea,mai bine zis!) de nu era adevarat!

Am sarbatorit in felul meu, am plecat la o plimbarea de relaxare prin orasul nostru de cristal...E o feerie natura azi, copacii toti sunt glazurati , e ceva de basm...Parca Craiasa Zapezii a suflat peste ei si acum sunt toti de clestar...
Felina
hug.gif
dascalita
Catitza mea e bolnava rau...Am fost la doctor cu ea si nu sunt semne bune...Abia a putut s-o consulte ca a facut urat rau, cred ca avea dureri,i-au facut niste injectii si maine mergem la ecograf si...daca e cazul operatie...E suspecta de piometru, mad.gif numai din vina mea ca nu m-am indurat s-o sterilizez, mi-a fost mila...
Ne-a intors pe toti pe dos...e o tristete in casa si ea mititica nu mananca, bea multa apa si zace...
Sushi
sus capul c-o sa fie bine mwah1.gif
dascalita
Sper sa fie bine pana la urma! Nu are piometru, are o afectiune digestiva, a facut ecograf si celelalte organe interne sunt ok! Am fost incantata de grija cu care a fost tratata, medicii de la clinica sunt tineri si cu toate ca ea s-a comportat ca o fiara, au stapanit situatia foarte bine! E foarte stresata cand ajungem acolo, azi a fost cum a fost pentru ca a fost sedata pentru ecografie si au putut sa-i faca tratament, vitamine si glucoza, i-au luat sange pentru analize. Nu stiu cum o vom convinge sa se poarte ca o lady maine cand mergem sa continuam tratamentul si sa luam rezultatul analizelor...Pana la ora asta nu se poate tine bine pe picioare dar nici nu sta locului, se muta de colo, colo...cred ca e ametita de la sedativ.A spus veterinarul ca abia dupa ora 19 isi va reveni...Sa vedem!
Iata cum azi toata familia s-a agitat pentru ea, dragalasa! Nestiind ca Ralu a ramas cu ea acasa, a venit acasa sa vada ce face si a cautat-o prin toate cotloanele crezand ca s-a stins printr-un ungher...M-a sunat disperat cand eu si Ralu eram in taxi , in drum spre clinica...Sotul meu suna din ora in ora sa vada ce face mititica...
N-are voie sa bea apa si umbla metehaind prin casa in cautarea castronelului ei...Of...Mi-e asa mila de ea!
Sushi
sa stii ca ne-am gandit azi la tine si la Catitza. Lucky s-a cerut iar sub plapuma (am tinut geamul deschis cateva ceasuri si era putin rece in camera cand ne-am culcusit pentru somnul de amiaza). Si a stat sub plapuma si a dormit, langa burta mea. Apoi s-a tot prelins pana a ajuns cu capul pe perna si eu am pus mana peste ea, ca un pod, sa nu o apas si asa am dormit mwah1.gif
Sushi
Catitza e gagica serioasa si o sa-si revina curand wub.gif
Sa-i transmiti un pupic de la Luchinella mea mwah1.gif si unu si tie mwah1.gif si pentru Ralu unu mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.