Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
dascalita
Acum vad ca mi-am luat o pauza cam mare de pe aici....N-am simtit pentru ca in fiecare dimineata imi beau cafeaua pe han, deci sunt la curent cu toate noutatile.N-am mai scris pentru ca mere is pe fuga...Cand ma voi opri din alergatul asta, nu stiu.

Deci, traiesc , sunt ok din multe puncte de vedere, mai putin financiar. Am mari probleme si cu timpul, nu reusesc sa ma incadrez si pace. Lucrez acum la un proiect , sper sa fie cu folos...intr-o saptamana ma eliberez si mai vorbim. Adica o sa vorbesc eu...
wulfenia
imi notez in calendar si sa vezi ce-o sa auzi daca nu te prezinti peste-o saptamana la raport! jamie.gif
dascalita
Gata, am terminat o mega-usiasa-lucrare. Am tras doua saptamani si mai bine la ea...Am dormit pe sponci, era sa arunc laptopul pe geam, ca ma saturasem sa tot stau cu ochii in el.Sper sa fie si ok pana la urma. E vorba de dosarul pentru concursul pentru obtinerea gradatia de merit, adica de bani...Imi expira in vara si am depus pentru urmatoarea.Uh! Sper sa o iau!

In rest, sunt ok, acum ma simt eliberata ca am terminat cu dosarul asta, incep alt proiect, de data asta casnic...Ne punem centrala termica si de saptamana asta vin meseriasii...Vai de mine, e putin spus, dar trebuie! M-a nenorocit caldura in iarna asta...macar de as fi stat in caldura. Am platit de m-a uscat frigul.Eu am platit, dar vecinii mei nu, asa ca de o saptamana ne-au taiat apa rece...E cumplit! In fine...criza isi spune cuvantul. Asa ca, ne-am hotarat, am facut imprumut la CAR si am demarat lucrarile.

Noutati nu am. Cred si daca n-as scrie un an, tot aia as scrie cand as reveni. E bine, copiii mi-s sanatosi, omu' la fel, tata tot asa, eu alerg in toate partile...Am pus azi pachet la tren pentru Ralu, de maine sa vad ce-i trimit lui tata, incepe o noua saptamana si nu m-am odihnit. Azi am eliberat frontul de lucru pentru meseriasi, am mutat, golit dulapuri,alea, alea...Trebuie sa fac o modificare in bucatarie si balcon.Balamuc.
Ma simt obosita...M-am saturat de iarna si frig, astept zile insorite...
O saptamana buna sa aveti!
Numai bine!
dascalita
E friiiiiiig! Afara, in casa, la scoala...peste tot ingheti! Doamne, imi doresc asa de mult sa se incalzeasca! M-am saturat de vremea asta, de tara asta in care altii hotarasc daca te incalzesti sau nu...
Colac peste pupaza, am inceput instalarea centralei. Mizerie, zgomot, meseriasi...ei! Si dureaza ceva treaba asta. Cu ocazia asta facem niste amenajari in camera lui ralu si in balcon. De zugravit dupa deranjul asta nu cred c-o sa mai am bani.Pana la urma vom vedea cum va fi. Greu de mine. As fugi de-acasa! Cine ma primeste intr-o casa calda si curata? Ca la mine e praf, apa rece n-avem, masina de spalat someaza de doua saptamani, baie facem pe la prieteni...Viata-i asta? Am spus ca mi-e frig? Cred ca da, ca asta spun tot timpul... mad.gif
Afrodita
Te primesc eu, doar ca la mine nu-i curat, e dezordine - da' e cald de te sufoci smile.gif hug.gif Uff, las' ca trece si asta repede-repede, ai sa vezi hug.gif
wulfenia
dasca poti veni si la mine dar n-o sa stam prea mult prin casa, o sa iesim la soare smile.gif
dascalita
Ei, alta treaba cand stii ca ai unde fugi de acasa! Multumesc, dragele mele pentru invitatie! mwah1.gif

Acum e si mai frig ca ieri, e o ploaie rece de iti patrunde in oase!

In casa e jale, lucreaza astia aici, dar trebuie sa am rabdare, stiu...Am inceput, o sa si termin!
V. e agitat mai rau ca mine, ori ce intarziere il enerveaza. Ma straduiesc sa-l fac sa inteleaga ca trebuie asteptate aprobarile alea, ca asa e la noi...El vrea azi si acu', ceea ce nu-i posibil...Dureaza aprobarile de la apa, de la gaze...Of! I-am spus ca-mi pare rau ca ne-am apucat de proiectul asta, ca-l vreau mai realist si mai rabdator...Daca nu face fata stresului il trimit la tara si raman eu cu muncitorii aici, ce pana mea! mad.gif
Oricum, ce nu-i place ma pune pe mine sa rezolv, nu poate sa faca astora niciun repros. Cand vin de la scoala trebuie sa inspectez santierul, sa caut bubele, naspa!
saptamana viitoare am vacanta, vai de vacanta mea cu vremea asta...

Numai bine si cald va doresc!
wulfenia
cand o sa termine aia o sa ai cald si frumos si curat smile.gif
dascalita
W, mwah1.gif asa este, cand se va termina, insa...Acum e mult praf si zgomot. Maine mai vin unii sa sparga pentru niste tevi, apoi...dupa Paste. M-am calmat , pana la urma eu am vrut asta....Cred ca vom face Pastele la tara, macar prima zi. Joi vine si Ralu, sper ca pana atunci sa pot sterge praful din sufragerie si sa ii fac si ei un culcus confortabil, pentru ca in camera ei nu se poate sta, acolo e mama santierului.

Acum fac mancare de stevie cu orez, abia astept sa o termin, imi place!

Trebuie sa gatesc si eu ceva de Paste, am zos ca anul asta simplism de tot, nu se pot face cozonaci in casa mea, macar ceva bun de papa, pentru copii... Parca nici nu simt ca vin sarbatorile, eram obisnuita sa fac totul sa straluceasca, sa pun ornamente specifice...Am primit de la copii niste puisori si iepurasi dragalasi, stau si ei sarmanii intr-un colt de dormitor, asteptand sa-i pun la mare cinste.

In rest, suntem bine, sanatosi si infrigurati. Am fost de Florii la tata, a fost o vreme superba, am stat in curte la gratar si masa tot in curte am luat-o. Tata e binisor, a plans cand m-a vazut, n-am fost de trei saptamani, l-am tot trimis pe V. cu mancare la el, eu fiind ocupata cu cel dosar de gradatie.Fratele meu e in concediu si e acolo, se ocupa de gradina , dar el ma doreste pe mine acolo. Lucru care nu se poate asa des cum vrea el. E mofturos la mancare, cam intra in conflict cu cumnata mea pe tema asta...Of, batranetea asta ce urata e! Ce om cumsecade era candva, acum e mereu nemultumit...Eu am grija si-i duc ce vrea el, dar nici cumnata n-o sa gateasca numai snitele ca stea sunt singurele care-i mai plac acum...Ma tem ca in perioada asta cat stau ei acolo o sa cam iasa scantei, desi tata se plange de singuratate, nu mai este un tip sociabil...
wulfenia
eu n-am mancat vreodata stevie, decat ca si frunza la sarmale... smile.gif o sa merg azi pe campuri sa caut, tot azi vreau sa caut si loboda sa fac placinte, sa vedem cum imi ies "planurile" marete smile.gif
eu cred ca i-as face zilnic snitzele taticului tau daca din alea vrea. Se pot face si mai multe, congela si scoate cate unul, prajit si gata, rapid si ieftin smile.gif
Felina
W. vezi ca stevia e de mai multe feluri, nu e toata comestibila. Eu inca nu fac diferenta.
Dasca, ma gandesc la tine smile.gif .
dascalita
Draga W. eu ii fac exact ce doreste, mai greu e cu cumnata mea pe care n-o condamn...face si ea ce poate si ce simte. Asta ar trebui sa aprecieze el, e nora si face ceea ce face altfel decat mine.Eu il iubesc din tot sufletul, ea face toate din respect pentru sotul ei.E diferita relatia nora-fiica...Imi amintesc cat m-am plans eu cand era soacra mea bolnava.Imi era greu, tarziu am inteles ca tot comportamentul ei era cauzat de boala, ca...eh!

In legatura cu stevia cu orez facuta ieri, s-a gatat, azi fac varza calita cu mamaliga. Vreau sa tinem post saptamana asta, sa vad cat il determin pe sot sa ma acompanieze...Caut sa gatesc diversificat si vegetarian tot odata. Sper sa tina!
wulfenia
iubito n-am iesit dupa buruieni ca am profitat de timpul asta minunat si am plantat begonii, cate una mare alba si una albastruie in cate-o jardiniera, is tare faine smile.gif am plantat si muscate violete si lila inchis, la sf de saptamana o sa pun poze smile.gif

ma gandesc la tine si-ti trimit 100000000 de raze de soare sa te inveseleasca smile.gif
dascalita
Oau, le-am primit! thumb_yello.gif
A fost soare si frumos azi, mai ales dupa amiaza. Din pacate n-am stat prea mult afara, dar tot m-au binedispus.
Ti pup pentru gandul bun!
dascalita
Buna dimineata cu soare!
Am terminat cu santierul pentru vreo 10 zile, apoi o luam de la capat. Ieri mi-au tras teava de gaza, nu spun ce praf si ce zgomot si ce gauri in pereti...Mai am o transa cand montam caloriferele, apoi....mai vedem. Aseara pana tarziu am aspirat casa, am spalat praful de pe unde s-a vazut, azi mergem la cumparaturi de papa, deseara vine Ralu...
Acum savurez o cafea pe balcon, abia vad pe monitor de soare, dar e minunat! Sper sa fie tot asa zilele astea, sa am energie!
O zi buna si voua!
dascalita
Azi am construit deja o salata beuf, drob, sarmale si ciorba de perisoare.Maine fac pasca, cozonac am cumparat. Toata ziua am trebaluit in doi si uneori in trei cand ni s-a alaturat si ralu. Copiii deja s-au bucurat de bucate, adevarul e ca in ultimul timp nu i-am mai rasfatat. Deja nu se asteptau sa fac prea multe, tinand cont de santierul din casa. Oricum, am incercat sa facem in asa fel incat sa nu se simta vitregiti. A fost placut, dar acum sunt franta. Bine ca pentru maine mi-au mai ramas niste bibileli de facut.
Paste fericit, tuturor!
dascalita
Hristos a inviat!

Am fost binecuvantati anul acesta cu un Paste minunat!

Am fost cu totii la Inviere, apoi ieri am petrecut la tara, alaturi de tata , fratele meu si copii. O zi superba, masa in curte, gratar, cantat de cocos si parfum de pomi in floare. O atmosfera tihnita, umbra mamei printre felurile de pe masa, am regretat ouale ei umplute...La anul o sa facem, sa para ca totul e la fel...Numai sa para! Copiii mei s-au simtit minunat, de data asta m-am bucurat sa-i vad la intelepciunea ca Pastele se petrece in familie, tihnit, ca trebuie sa-ti respecti traditiile. Curtea e si nu mai e la fel,plina de flori ca alta data, satul insa nu mai are aerul acela de sarbatoare de alta data. Pe ulita noastra sunt doar batrani, n-am vazut prea multi fii veniti acasa...
Tata e cam slabit, s-a bucurat sa ne vada impreuna, a stat cu noi la masa, am simtit ca i-a fost bine, desi e taciturn. A vorbit mult cu baiatul meu, ii priveam cu drag...
Am petrecut cateva ore placute, am revazut rude si vecini, m-am plimbat putin prin livada in floare si au auzit-o pe mama spunandu-mi multe...Clipele alea au fost ale mele si ale ei.Poate ca era cu noi acolo, imi place sa cred ca da, ca-i e dor de tata si-i este mila de suferinta si insingurarea lui.

Ne-am intors aseara acasa obositi si arsi de soare...
Afrodita
Sigur ca a fost cu voi acolo. smile.gif Daca ai simtit-o, clar a fost!
Ma bucur sa aud ca ai avut un Paste asa de minunat smile.gif

Vreau sa-ti spun ceva, ca stiu ca tu ai sa intelegi de ce si cum: am fost de pasti la o biserica catolica aici in oras. Auzisem ca incepe slujba la 9 seara si nu ne-am gandit ca e alt fel de slujba, ca doar is catolici. Ne-am dus la 11 jumate, sa fim la biserica, sa luam lumina. Biserica incuiata cu 7 lacate.... sad.gif Dupa ce mi-ai scris in jurnal am simtit nevoia acuta sa fiu in biserica la miez de noapte, la luatul de lumina. Stiu ca suna ciudat, dar ma simt mai aproape de divinitati la miez de noapte si fiind sarbatori era numai bine pentru spiritul meu agitat! Cand am vazut-o incuiata am simtit ca de fapt divinitatea ce-o cautam eu si-a intors spatele la mine si nu-i mai pasa. Stiu ca de 12 ani i-am tot intors spatele, da' din cand in cand mai reluam legatura - ca sa spun asa. Si parca trebuia sa fie iertator si sa-si primeasca oile pierdute atunci cand se reintorc... Am simtit clar ca nu sunt dorita, ca nu-i pasa si ca poate ar trebui sa-mi gasesc alta divinitate sau altceva in care sa cred. Stiu ca suna jalnic, poate si patetic, dar mai respinsa si mai parasita ca in seara invierii nu m-am simtit nici in 2007 cand eram fix singura cuc!
Pe mamaia n-o mai simt langa mine de aproape un an... Pe sora ei, matusa-mea, n-am mai simtit-o langa mine de ani de zile, iar pe unchi-miu nu l-am simtit langa mine deloc dupa ce s-a dus, si cred ca inca e suparat pe mine ca n-am fost acolo sa-l ajut... Iar aluia de sus nu-i pasa... Eu cui sa ma mai rog dascalito? sad.gif
Data'q
Să-mi fie cu iertare intruziunea şi mai ales cuvintele, Afro, dar două cuvinte aş putea să-ţi spun, fără să se supere dăscăliţa:

Şi în Bucureşti slujba de înviere la catolici începe la toate bisericile (afară de catedrală, care e foarte centrală) la ora 10 şi se termină la 11 şi un pic (noaptea), din motive de securitate. Să ajungă creştinii acasă mai repede, că nu se ştie.

Cui să te rogi? Celui ce-şi revarsă mila Sa şi îţi dă toate binfacerile şi minunile din viaţa ta. Celui care te lasă să te lupţi, aparent singură, în speranţa că vei mai creşte. Celui care merită lăudat pentru căldura acestei primăveri, pentru puţina bunătate care ne atinge la cei din jur, pentru orice ... Dacă ţi-e greu aşa, alege un sfânt drag inimii, roagă-te lui şi te va ajuta să te apropii de Domnul mai mult. Eu îl am pe sfântul Mina... Primul pas e comunicarea cu El. Ceartă-L (chiar dacă nu merită), roagă-L, provoacă-L, orice, numai începe să comunici cu El. Fii răbdătoare, dar în timp, e foarte posibil să simţi iubirea Lui. Sunt al ei (al iubirii Lui) mărturisitor.

Presupun că ştii povestea ceşcuţei chinuite de olar, până când s-a minunat cât de frumoasă a fost făcută. Dacă nu, spune-mi, şi o vei găsi în E-uri.
wulfenia
@dascalita: multumesc c-ai descris cum ati petrecut voi pastele. Eu de zece ani fac sarbatorile la lucru iar inainte, cand avam familie aproape, sarbatorile erau marcate de goana dupa diverse produse, gatit, copt, servit etc... Imi prinde bine sa stiu ca exista si calea de mijloc si tanjesc dupa ea sa stii smile.gif
Despre primavara pot sa-ti spun acelasi lucru, ca ma uimeste continuu prin bogatia de flori si de mirosuri... smile.gif Imi aduci pace si echilibru si am decis sa ma inconjor cu oameni ca tine sa-mi tina companie pe drumul vietii. Multumesc.
dascalita
Draga mea, calea de mijloc vine cu timpul! mwah1.gif

Simt nevoia sa spun ca simt atata pace, incat consider ca doar Dumnezeu m-a binecuvantat cu asta.
Ma straduiesc sa fac din sarbatorile de peste ani ceva tihnit, traditional si simplu. N-a fost mereu asa...Gatesc preparate traditionale, am facut pasca, drob,am vopsit oua...Imi place sa am masa plina, dar nu mai exagerez ca alta data. Am avut intotdeauna drag de acasa, acest acasa e si acolo in satul meu, si aici...Sunt recunoscatoare fratelui meu si cumnatei ca mentin si acel acasa din sat, ca ingrijesc curtea si casa...Datorita lor acolo e inca imparatia copilariei mele.

Ieri am fost la fratele lui V, stau la curte si are iepurasi si gaini si rate. Fain de tot!

Azi, ma bucur de ultima zi de vacanta. Voi trandavi, sper.



@Data,q, ma bucur de interventie. Afro avea nevoie de cuvintele tale. Sunt sigura ca semintele aruncate vor rodi candva!

@Afro, insista... Dumnezeu nu ti-a intors spatele. Il gasesti oriunde, la El nu tin lacatele...
dascalita
1Mai muncitoresc, nu? devil.gif
Ca de obicei, duminicile mele incarcate...Azi am bucatarit si pentru noi si pentru Ralu, care pleaca maine. Tot de maine redeschid santierul...Sper ca pana la sfarsit de mai sa fie totul gata...
Sunt putin stresata ca n-o sa ma descurc financiar, totusi nu acum era cel mai bun moment pentru investitia asta...Pana la urma ma voi descurca eu cumva...

S-a incalzit afara, macar am scapat de frig. In curand ne vom vaita de canicula...
Sunt putin intorsa pe dos, cred ca trebuie s-o iau mai usor cu toate. Am obosit...
Elena Z
mwah1.gif iti transmit eu un pic de elanul meu, sa nu te mai simti asa de obo hug.gif
dascalita
Multumesc pentru elan, Ileana!

N-am mai scris de mult pentru ca n-am avut ce...E bine si asa, fara evenimente, nu? Da-mi scot parleala la evenimente saptamana ce vine...
Azi dimineata am facut eforturi maxime sa raman in pat pana la 9. Oboseala s-a mai dus un pic...
Saptamana asta am reusit sa vad centrala montata, calorifere, tot...Raman reparatiile pe care incet le face sotul meu, apoi reamenajarea noii bucatarii si a camerei lui Ralu. La astea am oprit putin lucrul ca am ramas fara bani. Voi avea saptamana urmatoare cu ce sa mai avansez putin. Una peste alta, e bine!
Vineri am fost la tata, mi-era dor de el, si lui de mine. E nemultumit de viata. A devenit ciufut, orice disconfort il trateaza ca pe o catastrofa...Am incercat sa fac apel la intelepciunea lui proverbiala, sa-l duc in timp la vremurile cand nu gandea asa, sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa accepte starea lui de acum.E bolnav mai mult de batranete decat de bolile lui cronice...Ia pastile cu pumnul pentru orice ameteala sau balonare. Ba i-e cald, ba i-e frig, nici el nu stie ce vrea...Pana ieri si-a facut foc in camera si se plange ca are niste calduri groaznice...Ieri, pentru ca la 6 dimineata erau 21 de grade in camera lui nu l-am lasat sa faca focul, oricum voiam sa fac curat acolo...S-a suparat, l-am mutat in camera mea pana am scuturat, aspirat, aerisit, schimbat lenjeria, apoi dupa vreo doua ore a revenit la el.Era suparat ca lui i-e frig acolo, m-am facut ca nu aud, inteleg, aia , aia...i-a trecut. Surpriza! N-a mai avut acele calduri de care mi se plange mereu. Normal, daca supraincalzea camera, daca statea imbracat de numa', etc.Afara e cald de stai in tricou si el se plange de frig, apoi de calduri groaznice. Of! Am gatit pentru el, bineinteles snitelele pe locul intai, apoi , dupa ce am stat la masa am venit acasa . Aici alta bucatareala, de data asta pentru Ralu. Bineinteles ca si ea a vrut snitele pe langa ciuperci la cuptor, salata de pastai cu maioneza usturoiata, prajitura si vesnicele legume innabusite. I-am facut geanta pe la 10 seara, pentru ca am zis ca dimineata nu ma mai dau jos din pat pentru nimic. A plecat omu' sa-l puna la trenul de 7, iar eu am incercat sa mai dorm. Aseara nu mai aveam putere nici pentru dus, am tras de mine totusi...
In rest sunt bine, chiar foarte bine, cu tot frecusul ce-l am. Am o saptamna incarcata la scoala, avem cerc pedagogic pe 14 mai, astept pe 12-13 mai rezultatul cu gradatia, am emotii, sper sa o iau,urmeaza sa iau CAR-ul pe 12 sa fac ultimele investitii...deci, sunt plina ochi de munci, senzatii si emotii.
A! Daca ma ameninta cineva cu pusca, nu manac snitele!


Felina
Dasca draga, am ascuns pusca, ai liber biggrin.gif
wulfenia
pem pem, io te amenint cu pistolul dar e din ala apa mwah1.gif
dascalita
He, he, dragelor! mwah1.gif
Nici stropita cu apa rece nu le mananc! Pana sambata viitoare cand trebuie sa fac iar , sa nu le vad/miros !


Moama draga, devil.gif ce lene de zile mari am tras astazi! N-am facut mai nimic, am lancezit numai!
Ralu a primit pachetul, a sunat de sarumapentrumasa ohyeah.gif , e ok. Are de pregatit niste lucrari, saptamana trecuta la fel...Pana acum e bine. A dat un examen la care are emotii , cica din alta grupa au picat foarte multi. Sper sa fie bine.
B. e in Viena, se intoarce maine si mie-mi bate inima de drumul lung facut cu masina. Sper sa-l aiba Dumnezeu in paza!
Bine ca s-a terminat ziua mea de lene, am avut vreme sa ma gandesc prea mult, lucru daunator uneori!
O saptamana buna sa aveti, sper si eu sa am la fel!

wulfenia
ah dasca aici snitzelele se mananca impreuna cu marmelada de niste fructe pe care nu le stiu in romaneste... poate le incerci asa? eu am fost reticenta prima data, acuma numai asa le servesc smile.gif)

in orice caz cand faci poti face mai multe, sa le congelezi pe o tava, aliniate una langa alta sa nu se atinga si cand is beton sa le bagi in punga la gramada si cand ai nevoie de ele le scoti si le bagi direct la prajit... asa economisesti timp si energie si chiar bani, nu insa si miros in bucatarie care daca e mai intens "la noi" in ardeal se cheama SFARA... sau nu e oare regionalism o fi chiar cuvant romanesc?? nu stiu... unsure.gif
Felina
w, n-am auzit de sfara pana acum smile.gif
wulfenia
QUOTE(Felina @ 9 May 2011, 11:54 AM) *
w, n-am auzit de sfara pana acum smile.gif


atunci e regionalism ohyeah.gif asa ca-l notez in carnetelul cu cuvinte pe care sa nu le uit smile.gif
Rovaniemi
QUOTE(Felina @ 9 May 2011, 12:54 PM) *
w, n-am auzit de sfara pana acum smile.gif



Dar de expresia "a da sfară-n țară" ai auzit? rolleyes.gif
wulfenia
QUOTE(Rovaniemi @ 9 May 2011, 06:21 PM) *
Dar de expresia "a da sfară-n țară" ai auzit? rolleyes.gif


a da sfoara smile.gif nu sfara jamie.gif
Felina
de fapt e 'a da sfara' si telefonul fara fir l-a transformat in sfoara smile.gif
de sfara asta am auzit, dar nu in legatura cu snitelele rofl.gif
wulfenia
adica ce sa dea-n tara?? ce inseamna "sfara" in contextul ala?? ca nu pricep... unsure.gif
dascalita
Dragelor,
sfara Wulfeniei vine de la sfarait, nu are legatura cu sfoara din tara. Da, e regionalism, nici eu nu l-am intalnit!
Va doresc numai bine!
Oiski-Poiski
QUOTE(Felina @ 9 May 2011, 07:09 PM) *
de sfara asta am auzit, dar nu in legatura cu snitelele rofl.gif



da poate are legatura adica snitelele sunt numa atunci bune cand sunt subtiri ca o sfoara ohyeah.gif
wulfenia
subtiri ca sfoara si trase pe sfara ohyeah.gif
dascalita
Adica eu ma plang ca nu vreau sa vad/ miros/mananc snitele si voi faceti cercetari lingvistice pe subiect?

Daca tot mi-ati dat idei, pentru sambata va rog: colet din Austria, Germania, Irlanda cu snitele , da? Nu numai congelate...sa fie si in bucataria voastra aroma de sfara!



Rovaniemi
QUOTE(wulfenia @ 9 May 2011, 07:27 PM) *
a da sfoara smile.gif nu sfara jamie.gif


E sfară, nicidecum sfoară. Pune mîna pe un dicţionar şi te vei convinge.

Şi exact asta e ideea, că în vechime mesajele se transmiteau prin focuri aprinse (perfect vizibile noaptea, dar mai greu vizibile ziua) în care se puneau diverse chestii (grăsime, de ex.) care generau un fum negru şi gros (perfect vizibil ziua, de data asta). Fumul ăsta negru era sfara, aceeaşi sfară pe care o lasă în urmă mîncarea încinsă sau chiar arsă.

Comunicaţia rapidă a unei alarme prin sfări de fum era reyumată succint prin expresia "a da sfară în ţară" (sau "şfară în ţară").

"A da sfoară în ţară" nu are nici un sens dpdv istoric ...
Oiski-Poiski
Ce destepti erau aia in vechime.Transmiteau mesaje si in acelasi timp frigeau snitele.Numa ca nu prea erau sanatoase daca le frigeau asa de tare incat sa iasa fum negru si gros.De aia crapau oamenii inainte asa de repede.

wulfenia
aia care erau bogati si aveau foc! ca aia saraci atarnau snitzelele la soare pe o sfoara rofl.gif pe care apoi o dadeau in tara la cei mai saraci decat ei s-o miroase rofl.gif
Oiski-Poiski
Dom-le , cata importanta poa sa aibe o sfoara ! Satura jumate de continent !
wulfenia
@Rova: mersi de info smile.gif
dascalita
Ei, dragele mele, am intrat sa dau sfara-n tara devil.gif ca s-a mai incheiat o saptamana...Grea a mai fost! Cum va fi cea care urmeaza? Vedem noi...
Azi a fost cercul pedagogic, gata, am scapat cu bine thumb_yello.gif . Ieri am aflat ca nu iau gradatia... mad.gif asta e, poate la anul.O sa se resimta la buzunar chestia asta.Noi sa fim sanatosi, ca bani n-am avut niciodata destui.Ralu a trecut cu bine peste examenele de saptamana trecuta, mwah1.gif mai asteptam luni un rezultat.I s-a stricat ceva la laptop, blink.gif ventilatorul parca, maine ii trimit bani de reparatie. Am pregatit pachetul pentru maine, astept sa se termine programul masinii de spalat acum, mai pun o tura si ma culc. Tura a doua o usuc maine...Sunt obosita, dar ok, parca eliberata de niscai pietre ce le-am dus in spate.

E o noapte superba, scriu in terasa, e liniste, nici masinile nu prea mai circula...Am la geam niste muscate frumoase rau.De fiecare data le mangai cu privirea...Ma simt binecuvantata ! Ceea ce va doresc si voua! mwah1.gif
dascalita
Ei, mult praf si pe aici, nu numai in casa mea-santier!
Nu mai termin odata! Nu mai am niciun spor, of! Unele le fac, altele se stica...Saptamana asta s-a blocat usa, noroc ca era omu in casa, alfel...alti bani, alta dxtractie devil.gif, asa ca am schimbat doar yala, n-am spart usa...Azi s-a stricat bateria la baie... mad.gif
S-a incalzit brusc, e vara de-a binelea! Mai am putin si gata inca un an scolar, am obosit , dar mi-au placut si piticii astia! Isteti, cumintei in limite firesti, frumosi!
Cam atat azi, am vrut sa dau si pe aici cu mopul putin, e sportul meu zilnic! ohyeah.gif
dascalita
Duminica placuta azi...m-am odihnit bine azi noapte, tinand cont de insomniile ce m-au bantuit...Ieri am fost la tata, n-am stat mult, dar stiu ca i-a parut bine. Pentru ca am mers cu o furgoneta cu care am transportat multe din lucrurile ce nu ne mai sunt necesare aici, i-am facut de dimineata ceva bun, nelipsitele snitele si tare s-a bucurat. Abia asteapta el, dar si eu, sa vina vacanta si sa stau cu el mai multe zile.
Azi am gatit pentru Ralu si pentru noi. Toata saptamana trecuta n-am avut vreme si am tinut-o pe rosii, branza si alte uscaturi. Azi am gatit, in sfarsit! E fain in noua mea bucatarie, saptamana asta va fi gata amenajarea, mai trebuie un dulap si gata acolo. Camera lui Ralu va mai dura putin cred, am cam terminat finantele si-i trebuie pat nou acolo. Se va face pana la sfarsitul lunii...
Ralu si-a gasit job, dupa sesiune se angajeaza. Nu-mi vine sa cred ce fata mare am...!
S-au copt capsunele !
Mi-e foarte bine!
Ceea ce va doresc si voua!
Boudicca
Tot binele din lume si mult succes pentru Ralu si felicitari tie Dasca ca ai crescut asa o fata! flowers.gif
dascalita
Multumesc, Boudicca! Sa stii ca urmaresc periplul tau francez, si-s mandra de tine, ca de fiica mea! mwah1.gif Succes!

Boudicca
Multumesc tie Dasca mwah1.gif!
Felina
Dasca, mi-e si mie unpica mai bine daca tie iti e asa de bine! smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.