Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
dascalita
Inlocuieste branza cu cascaval si incearca!
Nu poate iesi rau !
Sushi
QUOTE (dascalita @ 24 Oct 2006, 09:49 PM)
Inlocuieste branza cu cascaval si incearca!
Nu poate iesi rau !

da, asa o sa fac
dar mai vreau idei ca am foarte mult cascaval ohmy.gif
oare pot sa-l congelez?
Thecook
Eu asa stiu ca , cascavalul nu se congeleaza (am uitat explicatia). Dar de ce nu faci macaroane cu muuultt cascaval razuit?
fis_tic
Ce-i cu limbajul asta cifrat?
Cascaval e bani si frigider e seif?
Si metoda congelarii in ce consta?
Si ce aici ti-ai gasit sa seduci infractorii?
dascalita
Cascavalul congelat nu se mai poate taia, se sfarama.
Pune-l la congelat razuit pentru pitza sau macaroane si taiat felii...
Il mai poti folosi in salate !
Sushi
QUOTE (dascalita @ 25 Oct 2006, 05:41 AM)
Cascavalul congelat nu se mai poate taia, se sfarama.
Pune-l la congelat razuit pentru pitza sau macaroane si taiat felii...
Il mai poti folosi in salate !

am inteles sa traiti cool.gif
ramane cum am stabilit da? wink.gif
dascalita
cry.gif Cum spuneam ...cand e sa-ti mearga rau se strica masina de spalat!
Sushi
QUOTE (dascalita @ 25 Oct 2006, 08:35 PM)
cry.gif Cum spuneam ...cand e sa-ti mearga rau se strica masina de spalat!

ohhhhhhhh, am avut si eu experiente din astea...
dascalita
hh.gif Astazi am avut o zi tare ...densa!
Mai intai nu m-am putut trezi dimineata, am oprit ceasul si...am adormit la loc. Noroc de Ralu ca are ora biologica mai solida ca a mea, tongue.gif si s-a trezit ea fara ceas! Sa fi vazut ce ingramadeala la baie si ce rapid ne-am imbracat toti! Am avut timp si de o cafea scurta asa, cu o tigarusa devil.gif numai micul dejun l-am sarit, bazandu-ne pe covrigii gasiti in drum spre scoala!
Piticii mei au avut astazi evaluare la abecedar, am incheiat perioada prealfabetara si s-au descurcat bine de tot.
Dupa scoala am fost "de serviciu " la bucatarie, am gatit meniuri vegetariene, care pana acum nu erau prea solicitate la masa mea. Am facut praz cu masline , varza si salata orientala. Pentru Ralu am facut snitele de pui si clatite.Apoi seara am avut sedinta cu parintii si consiliu profesoral.Asa ca la 21,30 am ajuns acasa...Acum stau cu pisica in poala si ma odihnesc...Cel mai bine imi pun neuronii cap lap pe han! tongue.gif
dascalita
O super zi de toamna azi... wub.gif Caldut si soare si culori superbe!
Am fost cu piticii la teatrul de papusi, am vazut "'Jack si vrejul de fasole", o punere in scena deosebita care m-a impresionat si pe mine, daramite pe cei mici! thumb_yello.gif Dupa piesa a stat o ora in parcul din fata teatrului sa ne impartasim din frumusetea toamnei, am adunat cele mai frumoase frunze sa le presam pentru viitoarele lucrari, ne-am plimbat si ...ne-am incalzit la soarele bland de azi! "Niciodata toamna nu fu mai frumoasa..." wub.gif


blink.gif Nu stiu ce s-o fi intamplat pe plan astral, poate cititorii in stele deslusesc misterul dar jurnalele au luat foc in ultimul timp si nu-mi place ce citesc... cry.gif
Kristin
In afara de ultima fraza, pe care speram sa nu o spui, MULTUMESC pentru ce ai scris azi in jurnal ! mwah1.gif
dascalita
user posted image
Cam asa era covorul de frunze din parc!
passenger
QUOTE
Am fost cu piticii la teatrul de papusi


Mai exista teatrul de papusi in Galati? wub.gif
dascalita
Lasă-mi, toamnă...
de Ana Blandiana

Lasă-mi, toamnă, pomii verzi,
Uite, ochii mei ţi-i dau.
Ieri spre seară-n vântul galben
Arborii-n genunchi plângeau.

Lasă-mi, toamnă, cerul lin.
Fulgeră-mi pe frunte mie.
Astă-noapte zarea-n iarbă
Încerca să se sfâşie.

Lasă, toamnă-n aer păsări,
Paşii mei alungă-mi-i.
Dimineaţa bolta scurse
Urlete de ciocârlii.

Lasă-mi, toamnă, iarba, lasă-mi
Fructele şi lasă
Urşii neadormiţi, berzele neduse,
Ora luminoasă.

Lasă-mi, toamnă, ziua, nu mai
Plânge-n soare fum.
Înserează-mă pe mine,
Mă-nserez oricum.
...o canta Margareta Paslaru!
Felina
wub.gif
dascalita
@passenger,teatrul este la locul lui de multi ani si are o activitate intensa!

In dimineata asta plec la Sinaia!!!
dascalita
M-am intors aseara de la Sinaia si mi se pare ca am lasat acolo toamna cea frumoasa... cry.gif Azi dimineata am intalnit-o pe strada mea mohorata si gri pe cea "lunga , slaba si zaluda..." cry.gif

Am avut doua zile minunate la munte si-mi pare rau ca nu am talent scriitoricesc sa redau frumusetea toamnei de acolo...Soarele bland a aprins padurile si le-a dat culori imposibil de descris de un netalentat ca mine...Mi-am incarcat bateriile si mi-am umplut sufletul de frumusetea naturii, am inspirat aromele emanate de covorul de frunze ,am stat pe o banca in fata Pelesului si m-am lasat mangaiata de frumos... wub.gif In statiune "fondul sonor" a fost asigurat in acest week-end de o trupa de ameridieni, INCA'S SPIRIT, o muzica speciala potrivita starii mele de visare!Erau pitoresti in costumele lor traditionale !Pacat ca nu mi-am permis sa cumpar un CD cu muzica lor, sper sa gasesc pe net ceva, sau astept sa-mi trimita un coleg ...
Am intalnit oameni noi si am reintalnit colege pe care nu le-am mai vazut de o viata! Au venit invatatori din toata tara, am dezbatut tema proiectului, "alternativa la petrecerea timpului liber in fata tv sau comp.", am stabilit activitati comune si viitoare intalniri...
Mi-a placut si regret ca nu ma pot duce mai des la astfel de actiuni.Oricum ,deplasarea asta mi-a secatuit iar bugetul...
dascalita
Am reparat masina de spalat! thumb_yello.gif Nu m-a costat prea mult...700 000, sper sa mai tina un timp pana o schimb!

E asa de frig in casa ! cry.gif
dascalita
woot_jump.gif Avem caldura!!!
E asa bine in casa wub.gif am copt mere si chiar miroase a bun si bine!

Daca nu maine, poimaine sigur e gata zugraveala in sufragerie...Pana la sfarsitul saptamanii sper sa termin cu smotruiala!
Felina
Mere copate ohmy.gif licklips.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 1 Nov 2006, 12:03 PM)
Mere copate ohmy.gif licklips.gif

da da numai sa ai grija cand le bagi in cuptor, sa pui folie sau hartie de copt dedesubt altfel risti sa-ti faci cuptorul varza, ca ale mele au plesnit si au curs si s-a ars cursura aia si numa eu stiu ce-am frecat apoi... mad.gif
Felina
Nici nu mi-a trecut prin cap sa fac! Adica pot face si eu?! blink.gif Adica ... evident pot face si eu. Dar nu stiu cum. rofl.gif
Sunt dusa!
dascalita
thumb_yello.gif Punc ochit, punct lovit!
Zugraveala si parchetul sunt gata, mobila asezata la locul ei, o parte din carti le-am sters si le-am asezat azi dimineata...restul vom vedea!
Am profitat de vizita fratelui meu si a cumnatei si i-am mobilizat ieri la treaba, sorry.gif cu rusine dar...am reusit sa termin ce era mai greu! Bibilelile se vor face ele cu timpul!
Sunt obosita si ma duc sa lenevesc, merit si eu macar o dupa amiaza...
Felina
QUOTE (dascalita @ 5 Nov 2006, 02:17 PM)
Sunt obosita si ma duc sa lenevesc, merit si eu macar o dupa amiaza...

Sigur ca meriti! Oare are cineva dreptul sa-ti spuna cat timp anume iti trebuie ca sa te simti odihnit si relaxat?
dascalita
mwah1.gif Felina,
nu-mi spune nimeni cat timp imi trebuie sa ma odihnesc sau cat sa lucrez! Nu-mi tihneste mie odihna daca nu-s toate asa cum trebuie...Oricum, atunci cand nu ma simt in stare, nu mai fac nimic.
Am reinceput scoala si diminetile sunt asa de reci... cry.gif
contraste
Sun convinsă că acel ceva din sufletul tău numit căldură le încălzeşte suficient pentru a merge mai departe! mwah1.gif
dascalita
mwah1.gif Contraste,
bine ai venit !
Imi beau cafeaua cu pisica in brate, cu grija sa nu mi-o rastoarne in poala! De cate ori duc ceasca la gura se ridica si ea si da cu mustatile de fundul cestii! laugh.gif Aseara ne-am batut cu ea in parte cat Raluca a facut un afis pentru o activitate la liceu si eu am facut un aranjament floral cu crizanteme.Ba ii fura ei creioanele si scociul ba se agata de buruienile mele.Nimic nu ramane necercetat si mirosit de domnia sa... tongue.gif
contraste
Dar tare năbădăioasă este Catiţa ta !
Dacă ei avea trei, ce ai face?
dascalita
Le-as certa si le-as ierta, ce sa le fac? wub.gif
Imi sunt dragi animalele, mi-au fost intotdeauna !Ciudat, pe mine nu ma latra cainii si nu m-au muscat niciodata. Doar in copilarie m-a capsat unul, atunci meritam ca-i necajeam. devil.gif

Azi a fost o zi tare frumoasa, cald si soare si mi-au sarit in ochi multimea de crizanteme de pe tarabele florarilor! Astazi erau si tufanele de gradina si cu parfumul lor specific mi-au atras atentia! Am luat un buchetel de la o batrana si-s aidoma cu cele de acasa...adica de la mama !
Am fost la cumparaturi dar nu am reusit sa gasesc perdeaua pe care o caut...de fapt nu prea stiu ce caut, sper sa ma gaseasca perdeaua pe mine, sa-mi atraga atentia de pe undeva! tongue.gif Nici cana de cafea n-am, sad.gif adica am o multime, dar trebuie sa gasesc una asa, mai speciala!
N-am reusit sa termin detaliile alea de dupa zugraveala, mad.gif mai am niste dulapuri de aranjat dar azi n-am avut chef!
dascalita
cry.gif ...n-am tigari, afara ploua si sper sa nu cobor sa-mi iau in seara asta! blink.gif Urasc dependenta asta, slabiciunea mea in fata unei placeri... mad.gif
Am facut progrese serioase in materie de "bibileli" dar n-am terminat, laugh.gif cum ziceam daca n-o fi gata de Craciun, de Paste sigur e! tongue.gif In fiecare zi cate un raft de carti ...a doua zi modificari ca asa sunt eu, nu-mi mai place azi ce mi-a placut ieri! Oricum, e placut acum la mine si ma bucur ca am reusit sa fac ceea ce mi-am propus!
Maine am festivitate la scoala, ma intorc tarziu, deci nu fac de serviciu la bucatarie thumb_yello.gif In ultimul timp n-am mai avut timp si dispozitie de gatit! Mi-e pofta de placinta cu mere sau cu bostan si pe asta trebuie s-o fac eu, ciorbe si tocanite face si sotul meu dar placinte nu prea!
... sorry.gif tot bat apa-n piua si incerc sa uit ca vreau sa fumez!
dascalita
pana la urma viciul a invins...am fost si mi-am luat tiutiun hh.gif
dascalita
.....mi-e dor de parinti! sad.gif N-am mai avut niciun week end liber in ultimul timp ...M-au sunat in seara asta ca le e dor de noi... wub.gif
dascalita
devil.gif o pereche de cizme pentru Ralu, un pulovar (tot pentru ea), sosete ,platit lumina si o tura la Billa mi-a terminat salariul! Asa nu se mai poate! cry.gif
dascalita
Azi am gatit peste la cuptor, crochete de cartofi cu branza si salata de varza rosie...Am bucatarit cu placere, soarele batea in geam si era o lumina calda si blanda...Cald si bine la mine in cuhnie ,mai lipsea focul din vatra tongue.gif inlocuit de cuptorul aragazului...Linistea acestei dupa amieze mi-a luat oboseala cu mana! Ma relaxez rar in bucatarie si astazi a fost una din acele rare ocazii! tongue.gif

Piticii mei avanseaza in tainele abecedarului, astazi au scris primul cuvant :mama, pentru ca abia doua litere au invatat!
Incerc sa va pun o poza cu ei,jucausi si veseli ca de obicei!


nu stiu de ce nu merge poza... sad.gif
dascalita
Am micsorat inca o data poza...poate merge!
Oiski-Poiski
Ce chic sunt piticii tai rolleyes.gif .
Am trecut pe aici sa te mwah1.gif si sper ca acuma sunteti cu totii sanatosi .
Si mersi de idee, peste la cuptor , miam, miam .
dascalita
Multumesc pentru vizita si pentru complimentele adresate piticilor, Oiksinella! mwah1.gif
Suntem bine, multumesc !

Azi am avut zi rezervata studiului...n-am reusit sa studiez sorry.gif am adormit cu cartea in brate... cry.gif M-a trezit un miros suspect ce venea din bucatarie...lumea intrase sa-si pregateasca ce pofteste muschii ei ca, de! mama invata si n-o deranjam! tongue.gif E de bine pentru muschii lumii, si pentru mine a fost ok, am papat clatite rupte dar buuuune!
Fantasee
Ce bine semeni tu hug.gif cu prima mea învăţătoare, ea era brăileancă însă.
Sunt fascinante ghemotoacele astea de curiozitate wub.gif în puţinul timp cât am lucrat cu şcolărei m-au cucerit definitiv. Eram studentă şi aveam răbdare cu carul smile.gif pe care am irosit-o apoi pe liceeni.
Îmi eşti dragă. mwah1.gif
dascalita
@Fantasee, mwah1.gif la origini si eu sunt braileanca! wink.gif
dascalita
...ultima tigara pe astazi...inca o gura de compot de struguri si la culcare! Sunt obosita...Mosul meu a ridicat spranceana cand a vazut scrumiera... tongue.gif Am facut niste fise si am fumat ca turcul! cry.gif
Noapte buna !
contraste
Bună dimineaţa !
dascalita
@contraste, mwah1.gif buna sa-ti fie si tie inima!
Am petrecut un sfarsit de sapatamana obositor, atat fizic cat si psihic...Am fost la soacra mea, batrana si senila ,si inca o data mi-am spus ca batranetea e o boala tare urata!

Felina
Cu putin 'noroc', toti ajungem acolo. hh.gif

Imi amintesc de o doamna ajunsa la varsta pensionarii la tara, dupa o viata intreaga traita in oras, sa aiba grija de soacra ei - senila. Povestea cat e de rea si mofturoasa si cum ii face viata un iad. Si totusi avea grija de ea in continuare. De ce? Zicea ca a fost o femeie deosebit de buna la viata ei si ca a iubit-o mult si ca nu poate uita cat de frumos si corect se purta cu toata lumea... Induiosator.
Oiski-Poiski
QUOTE (dascalita @ 19 Nov 2006, 07:48 PM)
si inca o data mi-am spus ca batranetea e o boala tare urata!

Batranetea este lucrul cel mai parsiv ce ni-l poate oferi viata.
Ani de zile , multi ani, tragi si tragi si alergi si cand vine clipa sa rasufli nu mai ai vreme.S-a dus.
dascalita
Asa este...soacra mea a fost o femeie de milioane si acum... cry.gif Oare noi cum vom ajunge? Nici nu vreau sa ma gandesc, dar eu i-am anuntat oficial pe copiii mei ca acum, cu mintea limpede le cer sa ma duca la un azil , undeva unde sa nu chinui pe nimeni! sad.gif

M-am taiat destul de urat la mana de dimineata, dupa ce am scris pe aici...Am vrut sa deschid un borcan de compot si am scapat cutitul in deget...Asta pentru ca am gandit de rau, nu???
Felina
QUOTE (dascalita @ 20 Nov 2006, 11:46 AM)
M-am taiat destul de urat la mana de dimineata, dupa ce am scris pe aici...Am vrut sa deschid un borcan de compot si am scapat cutitul in deget...Asta pentru ca am gandit de rau, nu???

Asta pentru ca n-ai fost atenta, draga. biggrin.gif hug.gif
Te-ai taiat rau? A curs rosu?
Sushi
QUOTE (dascalita @ 20 Nov 2006, 12:46 PM)
eu i-am anuntat oficial pe copiii mei ca acum, cu mintea limpede le cer sa ma duca la un azil , undeva unde sa nu chinui pe nimeni! sad.gif

pai si acolo sunt infirmiere, asistente, colege de camera... sad.gif
Felina
QUOTE (Carmelita @ 20 Nov 2006, 12:18 PM)
QUOTE (dascalita @ 20 Nov 2006, 12:46 PM)
eu i-am anuntat oficial  pe copiii mei ca acum, cu mintea limpede le cer sa ma duca la un azil , undeva unde sa nu chinui pe nimeni!  sad.gif

pai si acolo sunt infirmiere, asistente, colege de camera... sad.gif

Hai sa nu cadem in oala cu melancolie, totusi! laugh.gif
Si sa speram ca are mila de noi cel de sus si ne lasa mintile intregi pana la capat. wink.gif
dascalita
Speranta moare ultima, dragelor!

In legatura cu taietura...m-am taiat destul de bine hh.gif am facut vaccin antitetanos dar cusatura n-am vrut sa-mi faca doftorul ca mi-e frica si deja nu mai sangereaza...Acum stau cu degetul pansat frumos si cu interdictia de a uda pansamentul! thumb_yello.gif Deci, nu mai gatesc si nu mai spal vaseeeee!!!
Felina
QUOTE (dascalita @ 20 Nov 2006, 07:19 PM)
si nu mai spal vaseeeee!!!

woot_jump.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.