Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Afrodita
Sarumana de urari mwah1.gif

Off, ce frumos cu buburuze si calculator si alea alea biggrin.gif De ar fi avut si invatatoarea mea asa drag de elevii ei, ce bine ar fi fost...

Un week end placut si o saptamana minunata mwah1.gif hug.gif
dascalita
Multam de urare, Afro!
Week-endul a inceput cam...de-a indoaselea! N-am facut decat mancare de dimineata, la pranz am onorat o pomana la o batranica ,vecina de suflet de-a mea, apoi am incercat sa dorm dar nu mi-a mers...Am avut proasta inspiratie sa "aud" soneria de la usa si sa deschid si m-au napadit musafirii pentru care "n-am fost acasa" in celelalte zile...Ultima cocoana a plecat la 23,00 cand i-am spus ca eu sunt de la 6 in picioare! Oare de ce nu-mi mai plac oamenii astia? Uf! Si nici nu le pot spune ca nu-i mai plac...
dascalita
Nu stiu cum de am pierdut mesajul de ieri...Am scris si eu dupa o saptamana si nu a aparut...Oare acum merge ? Sa verific...
dascalita
Acum merge... thumb_yello.gif
Spuneam ieri ca timpul zboara, nu-mi vine sa cred ca e iar sambata! A fost o saptamana friguroasa si ploioasa, in care am tremurat si la scoala si acasa...Nici cafeaua de dimineata nu mai are nici un chichirez, n-o pot savura intr-o casa inghetata.Dimineata e un cosmar pana ma imbrac, cat mai multe haine, cat mai groase si...sa se si asorteze!!! rofl.gif In casa umblu ca un caltabos imbracat, cu plovare, trening, veste si ciorapi grosi fara numar...
dascalita
Toata sptamana asta am incercat sa postez aici, am scris, m-am descarcat de melancolii si tristeti de toamna dar mesajele nu s-au incarcat in jurnal...mai bine, abia nu-mi mai amintesc de ele!
dascalita
Offff! Cred ca ma las de scris pe han...Nu stiu ce tasta am apasat si am pierdut ce incepusem sa scriu...Multe taine mai are calculatorul pentru mine....Acum,dupa ce ca scriu pe laptopul feciorului si oricum e incomod, mai ating si alte alea de nu le stiu socoteala si se duce pe apa Sambetei tot...Nu ca era prea important ce scriam, dar... sorry.gif
Spuneam ca sunt la sfarsitul unei saptamani in care elevii mei au avut vacanta si eu m-am odihnit, am avut timp pentru lucruri marunte pe care alta data nu le faceam, am reusit sa ma impac eu cu mine, ca de catva timp aveam o problema...De astea am tot incercat sa scriu si cred ca nu era cazul sa ma lamentez si de aia le-am pierdut!
Am fost saptamana trecuta la parintii mei, mi-am alungat frigul din oase la gura sobei, doamne, ce dor mi-a fost de caldura aia sanatoasa si de mirosul de lemn! De marti avem si noi caldura in casa, Catitza a fost cea care s-a lafait din plin pe calorifer...De fapt acolo sta toata ziua, vine doar la mancare si din nou se instaleaza la caldurica.Mi-a fost mila si de oasele ei batrane si azi i-am facut o pernuta ,special pentru calorifer ohyeah.gif .Am imbracat niste bureti mai subtiri in panza si nu mai poate de bine acum, nu-i mai intra elementii in coaste!

dascalita
Continui mesajul, mi-a fost teama ca iar il pierd... ohyeah.gif
Nu ca as avea ceva important, dar...e o liniste in casa asta acum! Doar eu si pisica suntem acasa, restul familiei e ocupata cu munca, scoala...Am gatit azi o salata imventata/adaptata la ceea ce aveam la indemana, amestec mexican cu pastrama de pui,maioneza dietetica ,apoi o ciorba si m-as fi prajiturit putin dar ...am zis pas, am cumparat ieri un cozonac si mi-am facut pfta de dulce.
Cu tot timpul meu liber de saptamana asta, nu m-am invrednicit sa-mi fac analizele asa cum mi-am propus si n-am citit pentru facultate...Nu ma pot concentra pe invatat si pace...Azi aveam planuri mari cu invatatul dar mi-am facut de lucru cu gatitul si spalatul si am "chulit"iar...Ideea e toata saptamana am fost cam dezorientata, nu mi-am gasit rostul si abia mi-am gasit echilibrul.Poate vremea asta de toamna tarzie m-a impins in butoiul cu melancolie, poate faptul ca am avut timp sa despic firul in patru...Oricum, acum sunt bine, copiii mi-s sanatosi si fericiti,sotul meu are niste probleme de sanatate dar in limita varstei si a problemelor anterioare.Nu ma descurc cu banii dar asta nu-i ceva neobisnuit la mine, bine ca i-am luat Ralucai de imbracat...Cam atata azi, deja e prea mult dupa ce n-am mai scris atata vreme.\
Numai bine sa aveti,voi ce mai deschideti usa camarutei mele!
Afrodita
Multumim de urari hug.gif

Cat despre cum te simti - cred ca e o stare generala, cel putin in ceea ce priveste femeile, caci toate de le stiu se simt "pe dos" de luni pana azi... unsure.gif O fi luna de vina si cu stelele rofl.gif

Numai bine sa-ti fie si tie hug.gif !
dascalita
Am in continuare probleme cu compul, chiar daca mi-a fost dor si am frunzarit hanul n-am mai putut scrie nimic...Incet, incet o sa ma lipsesc de jurnal...Nici nu am prea multe noutati, viata mea e mereu aceeasi, acu-i luni ,acu-i week-end, mi se pare ca timpul zboara si existenta mea se desfasoara pe acelasi coordonate! Nimic nou, aceleasi zile intunecoase, dimineti zgribulite, griji si angoase, oboseala si...cam atat.
Poate toamna asta ploioasa si ciudata imi da starea asta de lehamite , poate varsta mi-a luat placerea de a trai, oricum, de un sir nesfarsit de zile ma simt sfarsita si pustiita, ma simt ca un robot programat sa efectueze un anumit tip de lucruri fara patima si fara placere...Singurele momente in care ies din starea de amorteala sunt cu piticii mei,acolo intru parca in alta lume...Nu am un motiv anume pentru starea asta, nu m-a suparat nimeni in mod special dar ma simt folosita de toata lumea in general...Am obosit...
Afrodita
I-ai spus sotului asta? Cand a fost ultima oara cand ai avut doua zile numai cu el, fara nimeni altcineva, sa le petreceti cum vreti voi?

Am o presimtire ca totul se va schimba in bine in curand wink.gif hug.gif Mai rezista putin mwah1.gif
dascalita
Am revenit...Mi-e bine, m-am odihnit...Nu prea am ce sa va spun, toate sunt la fel...
Numai Afro ma iubeste pe aici? Pup, draga mea!
albina
Of, dascalito, cred ca toata mai toti am trait momente in care ne simtim sfarsiti, ca parca nimic nu are rost... In momente din acestea eu ma gandesc cat sunt de norocoasa ca traiesc aici, acum, la fel si toti cei dragi mie, ca am norocul sa traiesc intr-o tara in care e pace, ca am ce manca si ce bea (spre deosebire de o groaza de alti oameni care fara sa aiba vreo vina nu se bucura de nimic din acestea… care noua ni se par firesti...), ca iubesc si sunt iubita, ca sunt atatea lucruri frumoase pe lumea asta pe care am avut norocul sa le cunosc si sa le vad… si ma cuprinde pur si simplu o mare recunostinta pentru toate acestea… si nu mai ramane nimic din spleen si proasta dispozitie smile.gif pentru ca stiu cat sunt de norocoasa si ar fi egoist si meschin din partea mea sa nu fiu constienta de asta smile.gif
dascalita
Albina,
bine ai venit in jurnalul meu si multumesc pentru cuvintele frumoase! Stiu ca toata lumea trece prin perioade de acest gen si tare bine-i cand iti revii...
Serenity
Doamne, dasca... o regasesc atat de mult pe mama in scrierile tale! mwah1.gif hug.gif De la varsta, profesie... la temeri si sentimente. Sunt sigura ca daca v-ati cunoaste, v-ati intelege tare bine hug.gif

P.S. Cum te poti indoi de dragostea noastra eterna? cry.gif
Felina
hug.gif
dascalita
Io-te la ele, cotofenele!... ohyeah.gif
Mai intai m-ati lasat de izbeliste pe aici, trista si debusolata si acum ma iubiti, ha? mad.gif
Serenity
Eu stresata cu licenta si restantele si proiectele si.... of sad.gif nu am apucat sa citesc ultimul post... dar sa stii ca iubirea a fost tot timpul tongue.gif sad.gif
dascalita
De doua zile am program de voie, din motive de votare ni s-au suspendat orele la scoala si mi-a fost bine taaare!
Am o dmineata ralaxata, cafeluta aburinda si pisica pe genunchi, sanatatea pare sa se fi restabilit si odata cu ea si odihna si echilibrul interior.Azi mi-am propus sa dau o tura prin Real sa fac ceva cumparaturi si dupa aceea sa-mi fac temele, sa termin de citit ce mi-am propus la psihologia personalitatii...Sper sa nu ma mai ia somnul!
Afrodita
Eeeehh, ce bine e sa te vaz vechea tu din nou hug.gif

Apropos de pisica: al meu prieten are o matza - Jesse - ce are vreo 10 ani "vechime" (desi el spune 12, da' mi-i greu sa cred rofl.gif ), care matza nu ma sufera rofl.gif Ca nu mai apuca sa doarma pe pieptul lui cand sunt eu acolo, ca deh! Numai de matza nu-i arde lui cand suntem impreuna sorry.gif Si s-o vezi ce mutre face si mofturi si tot felul de nazbatii doar doar o baga-o el in seama rofl.gif

Minunate animale pisicile astea biggrin.gif

Un week end placut iubita mwah1.gif
dascalita
Multumesc, Afro!
Am, am avut week-end placut! Ieri am fost la cumparaturi, aprovizionare, alea-alea si la o pizza cu feciorul. Si-a scos parintii la masa, mwah1.gif
Acum astept coafeza sa ma faca frumoasa si am pus la cuptor un pui la/pe blink.gif sticla, dupa poftele flamanzilor mei.

Ralu trece printr-o faza proasta, e obosita, se teme ca nu va face fata cu pregatirea pentru bac si facultate...Mi-e mila de ea, se framanta prea mult, eu stiu ca poate, are potential dar aseara a plans si mi-a zis ca nu simte ca face progrese la mate, ca ea daca nu intra la ASE la altceva nu se vede apta...Of...De-ar trece mai repede si hopul asta...
N.V.
Vai dasca! Mie mi-e atât de dor de vremurile în care lăcrămam şi eu amarnic pe umărul mamei, temându-mă de bac şi de admitere. Şi aşa frumos s-au rezolvat toate, chiar dacă nu chiar aşa cum le-am planificat la sfârşitul liceului.
Şi nu trebuie să treacă repede hopul.... pentru că în fond e ultimul an de liceu şi are şi el rolul lui în dezvoltarea personală.... trebuie redus stresul.
Aveţi doi pumni strânşi de la mine, chiar dacă sunt sigură că nu aveţi nevoie de ei. hug.gif
andra_v
Ai dreptate, NV, ne-am stresat aiurea de tot cu bacul si admiterea. Eu am ajuns sa fac tensiune din clasa a XII-a in loc sa traiesc in ultimul an de liceu.
O viata cat mai detensionata, lipsita de presiuni nu poate decat sa-o ajute la invatat. Bineinteles, nu chiul si lasat pe tanjala, dar invatati-o sa se bucure de viata, de un spectacol, o plimbare, un week-end la munte.
Un secret: nu poti acumula 24 de ore din 24, incurajati-o sa faca sport, sa aiba un regim alimentar si de somn sanatos.
Mult succes, o sa treaca si de hopul asta, numai sa nu traga de ea!
dascalita
Multumesc pentru sfaturi si incurajari, dragele mele! Chiar daca, teoretic stiu toate astea am nevoie de sustinere ...Trebuie sa am argumente s-o aduc pe linia de plutire...Acum e tot botoasa, am discutat cu ea si a inceput sa planga, cred ca e o faza trecatoare si sper sa-si revina, de regula e o puternica si o increzatoare! Varsta asta are si ea problemele ei cu excese de sensibilitate,dezechilibre...Of! mad.gif

Am avut sedinta de infrumusetare azi si n-a vrut sa vina nici sa-si faca manechiura, alta data punea monopol pe biata manichiurista!

Am fost si am votat, slaba miscare la urnele de vot, la ora 18 nu era mai nimeni pe acolo...Cand ma gandesc cum se statea alta data la coada la votare! blink.gif
Serenity
Dasca, eu nu m-am dus la votare pentru ca nu as fi stiut cu cine sa votez. Sunt pe langa total cu politica.... si sunt sigura ca sunt multi altii ca mine unsure.gif Tineretul nu prea mai da doi bani pe politica. Din toti prietenii mei nu stiu daca e vreunul care a mers sa voteze....

Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau in legatura cu Ralu. Cere mult prea mult de la ea si asta nu e un lucru prea bun.... Dupa primul an de facultate toti realizam ca Bacul a fost pistol cu apa. Incurajeaz-o sa isi faca un plan de bataie realizabil si sa se tina de el. Nu stiu la ea cum e situatia dar eu traiam cu stresul enorm ca nu sunt pregatita, dar nici nu faceam altceva decat sa o lalai. De obicei cand analizezi situatia si iti faci un plan care sa o remedieze, te simti mai mai bine.

Si spune-i, din experienta mea si a tuturor colegilor, ca o sa se copieze pe rupte la Bac. Sa nu-si faca griji biggrin.gif tongue.gif

hug.gif
Afrodita
Dasca, hai sa-ti spun povestea mea cu bac-ul - si speram ca o va ajuta sa se calmeze putin daca aude si din astea biggrin.gif L-am picat prima oara pentru ca am avut o operatie de apendicita in vara si mi-o fost frica sa-l dau in spital (desi toti l-au luat cu note mari! ) si m-am stresat ca o tuta pana in toamna (desi am avut complicatii postoperatorii) si de emotii am uitat tot ce-am invatat si am picat cu brio la biologie: 2,75 sau ceva de genul biggrin.gif Iti dai seama ca am fost daramata, m-am simtit ca o ratata, etc, ce mai? Nasol rau! Apoi m-am incurajat ca-l dau "la anu'". Si "la anu" ala a venit peste vreo 3 ani, cand intr-un moment de grandoare, ca sa ma dau dashteapta, am pus-o pe mama sa ma inscrie la Bac biggrin.gif Si apoi a trebuit sa ma prezint biggrin.gif N-am invatat nimic! Absolut nimic! (Si am martori pe Cain, geni, Blacky, Rose, etc rofl.gif Damn, cate beri am mai tras cu ei in perioada aia!) Ba m-am mai si dus beato-mahmura la examene rofl.gif Si l-am luat cu vreo 6 si ceva - note luate pe drept, pe ce-mi mai ramasese mie in cap din anii de liceu, ca la cat de miserupista eram, nici nu m-am obosit sa copii - desi se putea rofl.gif Si am dat examene la lb. romana, lb. engleza, matematica, biologie - anatomie, economie - n-am avut sportul pe lista, ca sa spui ca-mi crestea nota (desi in cazul meu poate-mi pica bacu rofl.gif )

Spune-i povestea asta si Ralucai in timp ce savurati o cafea sau o prajiturica si imbarbateaz-o si explica-i ca nu e dracu chiar asa de negru, ca indiferent ce se intampla nu o va nenoroci. La ASE se intra si cu note mai mici de 10 biggrin.gif Stiu ca ea cere prea mult de la ea, insa explica-i ca in viata adevaratii invingatori sunt cei care stiu sa si piarda, cei care desi cer perfectiune de la ei insisi, realizeaza totusi ca perfectiunea nu exista, pentru ca suntem oameni cu totii, la urma urmei. smile.gif

Si mai spune-i ca cel putin 5 personaje ii tin pumnii smile.gif Ah, si nebuna aia de s-o dus beata la Bac acum studiaza la facultate in Marea Britanie - desi a luat 6 la Bac biggrin.gif

Multa bafta! (Ma bucur sa aud ca ai avut grija si de sufletelul tau, pupi)
N.V.
Iar mă bag sfătoasă. Nu ştiu dacă neaparat îi va face bine să-i demonstrezi că se stresează aiurea. Poate ar fi mai bună o mângâiere, în timp ce o asculţi şi-i spui "las' că trece şi asta". Va fi (de fapt este) un an plin de emoţii. Las-o pe ea să le gestioneze pentru că îi face bine să răbufnească din când în când, şi cred că ştie când are nevoie să se descarce şi când are nevoie să-şi focalizeze tot ce are (inclusiv emoţiile) către un scop.
Baftă încă o dată!
dascalita
V-am urmat sfaturile si am incurajat-o, i-am spus ca eu sunt convinsa ca se va descurca, ca mai este timp de acumulare si ca nu trebuie sa se streseze prea tare. de pe acum...Ieri s-a odihnit iar azi a venit mai vesela si increzatoare de la scoala! Azi a ajuns bine dispusa de la prega-mate, lucrurile neclare se mai lamurisera... Sper ca o va tine mai mult starea de optimism! In seara asta s-a culcat devreme si m-a rugat s-o trezesc la 4 ohmy.gif pentru ca are teza la engleza si va repeta de dimineata cand va fi mai odihnita. Problema e ca ea e constienta ca noi facem un efort material destul de mare cu pregatirile (desi nu-i spun niciodata ca mi-e greu, mereu ii spun ca e o cheltuiala programata) si mai stie ca daca nu intra la buget eu n-o pot tine pe locurile cu taxa pentru ca nu-mi permit sa platesc o gazda in Bucuresti...Nu taxa ma ingrijoreaza ci chiria care in Bucuresti e astronomica! In cazul in care nu va fi sa fie Bucurestiul, va trebui sa ramana in Galati si ea-si doreste mai mult... Sa speram ca lucrurile se vor aranja pana la urma asa cum trebuie si cum simt ca merita ea, pentru ca invata bine , are numai medii anuale peste 9. Cred ca-i mai trebuie si un dram de noroc!

Azi m-am chinuit sa descarc niste muzica pentru copii de pe rapidshare ala devil.gif si m-am enervat ca trebuia sa astep 120 de minute pana sa reusesc...Stiti voi o cale mai scurta ca sa ajung sa duc si eu muzica piticilor mei? As vrea si niste povesti citite de meseriasi-artisti...Erau Amintirile lui Creanga citite de Sadoveanu pe undeva dar nu m-am descurcat sa le gasesc si Ralu n-a avut timp sa ma ajute... Am facut o adevarata pasiune din colectionarea de materiale didactice de pus in compul de la scoala!
Afrodita
Pai daca as fi avut eu medii anuale peste 9 la liceu, m-ar fi durut fix in pix de bac rofl.gif Sunt convinsa ca il va lua cu note mari si va intra la stat, nu la cu taxa. hug.gif

Si sorry, dar n-am habar cum sa te ajut cu descarcatul de chestii de genul sad.gif
Serenity
Dasca, daca mai ai nevoie de muzica, planificari, si tot ce le trebuie dascalilor... da-mi un semn pe PM. Ca mama, fiind si ea invatatoare, m-a tot pus sa-i salvez programe si planificari si tot felul de materiale pentru puradei pe comp... mwah1.gif Acum din pacate sunt la Resita si aici nu am nimic ca e calculatorul prea slab, dar cand ajung la Tm in weekend o sa-ti trimit tot ce am pe-acolo... poate punem de-un schimb tongue.gif



Sushi
uite dasca, io creca Lucky are nevoie de tine

"Nu inteleg ce scrie acolo....!






"Poate din directia asta...??







"Uite aici o uitat o virgula magarii astia!!!"






dascalita
rofl.gif Carmen, poza asta e buna de ilustrat zicala:"Se uita ca matza-n calendar!"

Tu da-i material de studiu ca poate invata si ea sa citeasca! Promit ca eu intervin numai la punctuatie! thumb_yello.gif
Sushi
cu saltelutza aia m-o trezit dimineata ca aia fiind de plastic face zgomot cand sare Lucky pe ea ohyeah.gif
Noaaa da am iertat-o, i-am dat papica si apoi ne-am pus iar la picotit amandoua rolleyes.gif
dascalita
Incerc sa va pun o poza cu Catitza...
Sushi
pune pune pune pune mwah1.gif
Sushi
Lucky persevereaza rofl.gif





Afrodita
Chiar ca persevereaza rofl.gif Superba pisica ai mwah1.gif

Sa vedem si pe Catitaaaa clapping.gif
dascalita
Cred ca trebuie micsorate pozele si nu mai am program pentru asta...Mi-a promis Ralu ca-mi descarca unul si mi-l instaleaza si apoi va pun, ca am pozat-o zilele astea !
O sa facem duel cu Carmen, care-i cea mai 'telectuala pisica! ohyeah.gif
Sushi
QUOTE(dascalita @ 30 Nov 2007, 02:17 PM) *
Cred ca trebuie micsorate pozele si nu mai am program pentru asta...Mi-a promis Ralu ca-mi descarca unul si mi-l instaleaza si apoi va pun, ca am pozat-o zilele astea !
O sa facem duel cu Carmen, care-i cea mai 'telectuala pisica! ohyeah.gif


a mea e asa de intelectuala ca deja o invatat sa tricoteze ohyeah.gif
Thecook
Abia astept sa o vad pe faimoasa Catitza ! O astept aici cu o bucatica de branza cheese1.gif .
dascalita





Gata, Multumesc pentru explicatii, Data'q! mwah1.gif

Sa nu indrazniti sa spuneti ca nu-i intelectuala, citeste presa, are ID de mess, ce mai vreti? rofl.gif
Sushi
vaaai si ce bentita faina are la gat mwah1.gif
e tare tare frumoasa asa cu trei culori wub.gif
dascalita
Bentita aia a purtat-o doar la poze... ohyeah.gif N-a suportat niciodata nimic la gat...

Multumesc pentru omplimente!!!
Adevarul e ca jivinele astea ne-au furat inima, nu?
dascalita
Deci am papat o litere si nu mi-a iesit editarea!
Sushi
QUOTE(dascalita @ 30 Nov 2007, 07:12 PM) *
Bentita aia a purtat-o doar la poze... ohyeah.gif N-a suportat niciodata nimic la gat...

Multumesc pentru omplimente!!!
Adevarul e ca jivinele astea ne-au furat inima, nu?


adevarul este ca eu nu reusesc sa-i pun nimic la gat lui Lucutza mea. Nici bentita anti-pureci nici lesa, nimic. Nu sta. Se uita adanc in ochii mei, io ma inmoi toata, ea fuge si se ascunde hh.gif
dascalita
Stiu cum e... ohyeah.gif Noi am incercat o lesa cu clopotel cand era mica si tragea de ea cu labuta gata sa se sugrume.Am renuntat la ea.
Data'q
Cu cea mai mare plăcere, dăscăliţa hanului... hug.gif

Câtă-i de scumpă şi de frumoasă, Doamne!!!
Cu excepţia ochilor seamănă cu o pisică de-a mea de la ţară, Mieunică, o alintată... rolleyes.gif

Sănătate şi cât mai multe pozne frumoase, cuminţi !...
Sushi
in prima poza arata de parca da lucrare la mate rofl.gif
Afrodita
Dap rofl.gif Chiar ca lucrare la mate scrie pe ea rofl.gif

E frumoasa foc, ptiu sa n-o diochi! mwah1.gif

Daca-ti zic ca seamana cu matzuca lui al meu, ma crezi? biggrin.gif Numai ca a lui e geloasa pe mine si nu ma suporta rofl.gif

Sa-ti traiasca, manc-o-ar mama de frumoasa ce e! Si 'telectuala biggrin.gif
Thecook
Ce frumoasa e Catitza !!!
Uite ce filmulet bantuie netul http://www.youtube.com/watch?v=Nl16w45iQOc .


dascalita

Vedeti si voi ce comoara am la usa mea, nu? sorry.gif

Cata dreptate aveti, chiar ca in prima poza pare la lucrare de control! rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.