Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Kristin
Dascalita, imi pare rau ca treci prin asa schimbari de situatie (spalat vasele, mai ales smile.gif)). Si eu am ajuns la urgenta la inceputul anului ca mi-am taiat degetul urat de tot intr-un capac de conserva de aia cu inel. E mai ascutita marginea aluia decat lama unui cutit.

La mine a fost nasol: cusut, antibiotice, urgente, etc. Si acum mai am sensibilitate la degetul ala. Nu va mai spun care (deget), ca radeti. laugh.gif

Si in ziua aia la urgente erau vreo 3 persoane care isi taiasera degetele rofl.gif
dascalita
Kristin, mwah1.gif facem un club al ranitilor in bucatarie? tongue.gif

Am avut cateva zile pline, pline! Am facut poze cu piticii mei si cand am vreme sa le micsorez ,ma mai laud cu ei!Maine mergem la Gradina Botanica si ma rog sa fie vreme frumoasa sa mai putem sta pe alei, la aer...

Imi pare rau ca nu stiu sa profit de zgaiba mea de la mana si sa fac mofturi la mancare... laugh.gif Toata lumea papa ce este si nimeni nu mai cere nimic special...Cand era domeniul meu acolo toti pofteau cate ceva! Astazi am sa-mi exprim o pofta, sa vedem daca mi-o face cineva! tongue.gif Mai mult ca sigur se vor oferi sa-mi cumpere ceva de-a gata... hh.gif
dascalita
Sa va mai arat o poza cu piticii mei!
dascalita
Frumusetea toamnei!
dascalita
M-am trezit prea de dimineata... mad.gif as fi vrut sa dorm mai mult azi, ca e sambata!
Dupa programul admistrativ obligatoriu si strict necesar, merg astazi in vizita la o prietena si la croitoreasa, pe care am de gand s-o admonestez ca nu se tine de cuvant si nu-mi termina fustele alea pe care i le-am dus la cusut asta primavara!
dascalita
Bifez toate activitatile propuse astazi mai putin vizita...Croitoreasa mi-a facut surpriza sa termine fustele, eu am fost geniala in bucatarie ca am gatit pentru 3 zile, am dormit si acum o astept pe Ralu care cam intarzie in oras...
dascalita
Am soacra in pensiune... sad.gif Doamne, sa ai mila de mine si sa nu ajung asa!
Trist si ingrijorator e faptul ca noi suntem plecati de acasa toti dimineata...Pana in jurul orei 15 nu e nimeni acasa!Ce va face singura??? Of! Un azil ceva ar fi o solutie dar nu accepta...Cred ca pana ne intoarcem noi de la lucru face vreo prostie, ma tem pentru ea.Maine e sotul meu liber si sta cu ea, apoi...vom trai si vom vedea!
dascalita
Pana acum am ajuns la concluzia ca ajungem noi la azil! mad.gif
Batrana doarme ziua si se plimba noaptea prin casa, batand cu bastonul in ce-i iese in cale...Azi noapte ne-a trezit la 1, la 3 si la 5 intrebandu-ne cand se lumineaza de ziua! ohmy.gif La 6 dormea dusa!!!Atunci ne-am "trezit " si noi... hh.gif
Data'q
Te-ai făcut c-o bufniţă...

Ca să fiu lău: să-ţi trăiască!... tongue.gif
Ca să fiu bun: lasă luminile aprinse noaptea, poate crede că e ziuă şi doarme īn continuare... wink.gif
tikky
QUOTE (dascalita @ 25 Nov 2006, 12:58 AM)
Sa va mai arat o poza cu piticii mei!

sunt nişte scumpi piticuţii tăi!

rolleyes.gif
dascalita
@Data'q, nu fi "lau"!!!
Nu mai comentez ca sa nu cobesc...noaptea trecuta i-am dat diazepam si a dormit! tongue.gif

@Tikky, multumesc pentru ca-mi complimentezi piticii! mwah1.gif

Despre scolareii mei pot sa va mai spun ca pe cat sunt de frumusei, pe atat sunt de nazdravani! Ieri m-au innebunit parintii cu telefoanele ca trei baieti n-au ajuns pe la casele lor dupa scoala...Va dati seama ce agitatie si pe ei si pe mine! Erau la unul ce ramasese singur acasa cu cheia de gat si s-au gandit sa puna de-un party! tongue.gif Nici vorba sa-si mai aminteasca sa plece, ca ii astepta cineva...La 16 cand au ajuns parintii gazdei acasa i-au trimis pe la casele lor...Astazi am "judecat" abaterea si sper sa nu se mai intample!
dascalita
De ca sa fie simplu cand poate sa fie complicat???
dascalita
Da...nu e deloc simplu...Ce-mi doresc sa ma limpezesc odata!
Am prea multe pe cap, iar sunt prea aglomerata si agitata...Incerc sa fiu intelegatoare cu batrana dar am impresia ca-mi testeaza rabdarea! Cand sunt acasa cere sa fie ajutata ori de cate ori se ridica din pat, dar am surprins-o umbland fara baston prin casa in lipsa mea... cry.gif Nu sunt asa de buna cum credeam, nu pot face asta la nesfarsit... cry.gif Nu accepta varianta azil, nici sa-i gasim o femeie sa se ingrijeasca de ea, acasa la ea! hh.gif

Au fost Sarbatorile Galatiului, nu am sarbatorit...A fost 1 Decembrie, nici la TV nu am vazut mai nimic, astazi am incercat sa mai citesc acele cursuri dar...n-am avut nici juma de ora a mea...Sigur nu sunt maica Tereza!
contraste
Draga mea, dragă, aşa sunt toţi bătrānii!
Doamne, dacă ai vrea să fii īndurător cu noi, să murim drepţi ca şi copacii fulgeraţi, să nu ajungem aşa...
dascalita
Am o saptamana de pauza...Acum soacra e la celalalt fiu si nora.Bietii de ei...si biata batrana! sad.gif

Maine e Mos Nicolae!
Desi copiii mei au crescut, inca le mai place sa gaseasca ghetele pline de surprize!
Am repetat ritualul de atatia ani, m-am batut cu Ralu sa nu ma caute in sacosa si acum astept momentul potrivit sa-i pun dulciurile si cadoul in ghete! tongue.gif
dascalita
Mosul a venit, a bucurat suflete de copil, a adus o ceata groasa peste oras si o zi placuta pentru mine.I-am ascultat pe cei mici povestind cum au gasit si ce au gasit in ghete, unul a stat "toata noaptea treaz" laugh.gif ca sa-l pozeze...si n-a reusit!
Acum beau cafelutza si ma gandesc ca as chiuli, sa nu ies in frigul de afara ...dar ce fac piticii mei fara mine? tongue.gif Hai ca plec! O zi buna si voua!
Michelle
QUOTE (dascalita @ 7 Dec 2006, 07:56 AM)

Acum beau cafelutza si ma gandesc ca as chiuli, sa nu ies in frigul de afara ...dar ce fac piticii mei fara mine? tongue.gif Hai ca plec! O zi buna si voua!

S-ar bucura ca nu fac ore! laugh.gif
dascalita
laugh.gif Michelle, astia sunt prea mici sa se bucure de chiuleala!Mare lucru sa nu se puna pe plans ca nu le vine doamna la scoala! Mai tarziu, dupa ce cresc, vor percepe si deliciile chiulului! tongue.gif

Azi, pentru ca a fost sambata toata ziua si trebuia sa ma refac dupa o saptamana obositoare, am facut asa de bine si am stat pe baricade in bucatarie si pe langa masina de spalat. Am gatit o delicioasa varza cu carne de porc, am mai scos aspiratorul la dans, am copt placinte cu mere si bostan . La cererea publicului tongue.gif am marit dozajul, ca saptamana trecuta n-au fost multumiti de cantitatea de placinte cu branza! hh.gif Am pus si publicul putin la treaba si am incercat s-o invat pe Ralu cum se fac placintele... laugh.gif Au fost ceva traume ca nu mai reusea sa scoata degetele din aluat, dar...asa invata!
Asa... tongue.gif Tot azi m-am certat cu fiica mea care si-a cam luat nasul la purtare si am avut ceva discutii principiale pe un ton ridicat.Problema e ca ea ridica tonul mai tare ca mine, si din alto in canto laugh.gif m-am trezit atacata de Catitza, zgarita si scuipata ,cu chhhhh! si toate alea! Pisica mea nu suporta sa tipe nimeni, sa planga , ca imediat sare la bataie! Probabil ca auzul ei fin este traumatizat tongue.gif In final, eu am luat-o cum s-ar spune, ca pe Ralu a bufnit-o rasul... devil.gif si cearta noastra s-a terminat in coada de...peste,sau mai bine zis de pisica! dupa ce mi-am oblojit ranile si am decretat ca nu mai vorbesc deloc cu ele, am tras pe dreapta pentru un somn binefacator. Am adormit rapid dar m-am trezit cu amandoua in pat langa mine, Catiza incolacita pe patura mea si Ralu la coasta mea dreapta...Sa nu le omori?
wub.gif
contraste
Eu vă pup pe toate trei! mwah1.gif
dascalita
Multumim de pupic, draga mea! mwah1.gif

Ma gandesc mereu ca batranetea e urata...Batranetea aceea cu boli, cu neputinte, cu mintile ratacite... Nu e drept !...De ce trebuie sa se chinuie asa un om? Abia am reusit sa obtin o internare la Geriatrie pentru batrana...Maine vom dormi si noi...

Viata mea e o continua trecere de la o stare la alta...Am un program supraincarcat zilele acestea la scoala, nu reusesc sa ma incadrez in timp, serbarea pentru Mos Craciun trebuie pregatita, eu sunt mai mereu nedormita...Uf! De la atata oboseala ne certam din te miri ce, nici nu mai tinem minte de la ce ne-am luat... hh.gif Bine ca ma plang aici, poate ajuta!
Data'q
user posted image
Alini zborul unei frunze de toamnă atinsă şi poate uiţi cāte inimi au zāmbit asta vară datorită ei... Eşti petală acum şi fără voia ta vāntul nu-ţi va rupe rădăcinile... Acum tu atragi lumina, tu-ţi hrăneşti casa...
user posted image
PS: Poate am īndrăznit prea mult... Iertare... unsure.gif
dascalita
Data'q, n-ai de ce sa-ti ceri iertare, mi-ai infrumusetat o clipa, multumesc! wub.gif
Felina
Draga Dasca, asa e cu spitalele din pacate, mai ales pentru batrani, se considera ca 'oricum' ei nu se mai vindeca bine si definitiv, deci cum ar veni consuma resurse dar nu mai aduc nimic statului. si e atat de nedrept!

Soacra mea a trebuit sa dea mita calumea ca sa aranjeze o pensie pentru tatal ei bolnav de alzmaier. Pe drept nu i s-a dat cu motivul ca este trecut de 70 de ani. Adica cum, dupa 70 de ani nu mai ai voie sa traiesti? Nu mai ai drepturi? E urat, foarte urat in Romania sistemul asta medical. Sa speram ca noi o sa avem o soarta mai blanda. hug.gif flowers.gif
dascalita
Felina, mwah1.gif
Cateva zile pline, pline...Azi si maine cursuri de formare( perfectionare)...In fiecare seara drum la spital la batrana, ma ingrozesc la gandul ca pe 22 sectia intra in vacanta si trebuie sa gasesc alt medic sa o interneze pe perioada sarbatorilor...Regresia e alerta, deja nu ma mai cunoaste, azi merge sotul meu la ea, sunt curioasa daca pe el ,ca fiu, il va recunoaste...

smile.gif Ieri am fost cu piticii din nou la teatrul de papusi! Am urmarit "Alba ca Zapada",o punere in scena deosebita. De fiecare data ma amuza implicarea lor ca spectatori in intriga povestii! Ieri, un copil s-a apropiat de scena si incerca sa-l trezeasca pe vanator din starea de hipnoza indusa de craiasa cea rea , strigand la el din rasputeri sa n-o impuste pe Alba ca Zapada...Ce aplauze au primit actorii, nu va mai povestesc...Pe craiasa, care a jucat exemlar ,au admonestat-o la scena deschisa laugh.gif straigandu-i ca-i rea si urata!
dascalita
Ieri am fost din nou la soacra mea, din pacate diagnosticul e implacabil, dementa senila...Nici pe fiul ei nu l-a recunoscut, alterneaza intre stari de somnolente si de agitatie.Pana acum a vorbit cu mine, chiar daca spunea numai ceea ce iesea din minte ei bolnava, acum refuza sau nu mai poate vorbi...Cumplit sfarsit de viata...


Ieri mi-am cumparat in sfarsit perdea pentru sufragerie! Sper sa gasesc si timp s-o duc la o croitoreasa s-o coasa deoarece eu nu voi avea in nici un caz timp pentru asa ceva...
dascalita
Am intrat aici sa ma linistesc, sa-mi pun ordine in ganduri si sa-mi stabilesc prioritatile...Simt cum scap fraiele din mana, cum timpul nu mai este de partea mea! Am inceput o ampla actiune de temperat neuronii zburataciti si stresul ! Ieri am reusit sa mi-am propus sa ma duc devreme la culcare si am reusit, m-am trezit dimineata fara ceas! Am respectat ritualul cafelei de dimineata, ca de mult nu mai aveam timp sa ma respect, asa ca ziua de azi a inceput bine, cu pisica pe genunchi am trecut in revista hanul, la curs a fost OK, pacat ca n-am simtit ca a fost week-end...Ascult niste frumoase colinde si ma voi apuca de citit la 20,30...Sper sa ma pot concentra!

....pe cine incerc eu sa sugestionez? ...pe mine, pe voi cei care cititi?ufffffff...
contraste
Mai vin şi perioade din acestea tulburi. Bine că poţi vorbi despre acestea că le poţi depăşi cu forţa ta interioară.
Cu drag!
Oiski-Poiski
QUOTE (dascalita @ 17 Dec 2006, 08:06 PM)
Am intrat aici sa ma linistesc, sa-mi pun ordine in ganduri si sa-mi stabilesc prioritatile...Simt cum scap fraiele din mana, cum timpul nu mai este de partea mea!

Tot e bine ca exista si coltisorul asta.Inchipuieti ca nu l-ai avea nici pe el mwah1.gif .
Sunt convinsa ca timpul le va potrivi daca nu pe toate macar o parte.
Multumesc pentru urari si sper sa ai parte de tot este mai bun in noul an .

contraste
Am revenit să te īnveselesc!

user posted image

user posted image

La cāt mai multă īn vacanţă!!

user posted image
Oiski-Poiski
uite, vin si eu inca o data si-ti trimit un "pingu" de la polul nord smile.gif
Oiski-Poiski
si daca vrei impart florile mele cu tine, pentru o clipa smile.gif
dascalita
Multumesc, fetili!!! Broscoiul si pisoiul sunt simpatici foc, contraste[B]!
Oiksinella, esti o norocoasa ca ai craciunita plina de boboci, va inflori in curand !Pingu' e dragut tare si mi-ai dat o idee pentru ora de abilitati practice de joi ! mwah1.gif

Ieri mi-a fost mai bine si parca incep sa ma echilibrez, chiar daca am ajuns acasa la ora 19 dupa ce am incheiat cursul de consiliere, am gatit de nevoie dar cu drag wub.gif pentru familia mea. Le-am facut snitele si cartofi prajiti si am desfacut un borcan de gogosari deliciosi!!!Azi, daca este timp voi merge la cumparaturi, trebuie sa-mi cumpar covor in sufragerie, unul mic si ...altfel decat se gasesc pe toate drumurile...Sa vad ce gasesc !
Gata, mi-am baut cafeluta, m-am batut cu pisica si acum plec la munca! Bine ca macar imi place ceea ce fac, ar fi cumplit sa plec la lucru fara chef!
O zi buna si voua! mwah1.gif
Mara
ma bucur sa te vad mai bine. mwah1.gif
dascalita
Lume noua pe la mine!!! mwah1.gif ,Mara!

Am avut serbare de Craciun, bine ca s-a terminat! A fost frumos, copiii sunt dulci si parintii i-au sorbit din ochi! Belea mare mi-a facut Mos Craciun ohmy.gif care dupa ce ca a intarziat mult de tot, a vorbit numai in dodii! Nu-mi mai trebuie asa ceva ceva!
Am mai taiat inca o grija de pe lista mea de griji...Au mai ramas cateva...

Aseara m-a apucat 2 noaptea in bucatarie, am facut toba pentru Craciun si am pregatit carnea pentru carnati.Maine ii vom face! Acum ma cam ustura gatul, in bucatarie era cald si abur si am stat si cu hota deschisa si cu fereastra...

Am uitat sa ma laud, am primit flori frumoase foc de la copilasi:trandafiri albi, lalele albe, crizanteme, garoafe, jerbera si o orhidee! wub.gif
Felina
Cioc cioc! Primiti colindul? biggrin.gif

{aici urmeaza sa cant eu, dar va scutesc de asa chin laugh.gif }

Am fost si eu odata Mos Craciun la niste copii de clasa intai, dar am fost cuminte. Cel mai greu a fost sa-mi pastrez o voce groasa si constanta, plus sa vorbesc pe sub mustata de vata laugh.gif .

A fost unul mic incremenit de frica/groaza nu stiu ce ca nici nu putea sa vorbeasca. L-am imblanzit eu pana la urma laugh.gif .
Serenity
Si mami meu a avut serbare ieri seara, cand s-a intors era terminata... Pacat ca nu ai facut poze sad.gif

Doamna, eu iti doresc o vacanta in care sa te odihnesti mult (maica-mea stiu ca asta isi doreste), sa mananci atat cat sa-ti fie bine, si sa ai niste sarbatori la fel de frumoase ca in copilarie! mwah1.gif

user posted image
passenger
user posted image
dascalita
Primesc toti colindatorii cu drag ca stiu din batrani " ca la casa necolindata ramane fata nemaritata tongue.gif "si am de gand s-o marit pe-a mea cat mai repede laugh.gif (in paranteza spun si motivul: nu m-a ajutat decat la ornamentele de Craciun, in rest si-a gasit de treaba si eu am muncit mai mult de una singura, doar mosul meu a mai fost pe langa mine cat a fost liber...) tongue.gif

Multumesc pentru urari, dragele mele! mwah1.gif Si voua Craciunul sa va aduca numai bucurii!
@Sere, frumos tabloul de Craciun! wub.gif Am facut poze la serbare ,numai ca nu au ajuns la mine inca. O sa ma laud cu piticeii mei, fii sigura!
@Felina, mosul meu m-a suparat pe mine, copiii au fost incantati si de speriat s-au speriat numai fratiorii cei mici ai piticilor mei. In anii trecuti apelam la un bunic pe post de mos, era ok, participa la serbare , avea barba lui proprie thumb_yello.gif si personala,acum m-a pus devil.gif asta si am adus mos de la teatru cry.gif care nu a fost parolist si ...asta e, a trecut!
@passenger, atata pace emana casa aceea,atata lumina! Pacat ca nu am reusit sa facem nici un om de zapada anul asta!

Am terminat cu treaba, maine am musafiri la masa, finii ,copiii, prietenii lor...Poimaine merg la parintii mei, mi-e dor tare si abia astept sa-i vad! wub.gif

Soacra mea e in continuare in spital, nu se simte bine de loc...Nu ne cunoaste, vorbeste rar si fara legatura cu prezentul, dupa cum imi dau eu seama e conectata la timpuri vechi, ma intreaba daca stie mama ei unde este...manaca putin si este in continuare foarte agitata...Trist sfarsit de viata...

Si uite asa, una calda si una rece, cry.gif viata merge inainte, clipa trece si trebuie sa avem grija sa s-o traim asa cum trebuie!CRACIUN FERICIT SA AVETI!
Fantasee
Crăciun fericit, draga mea dragă! hug.gif
dascalita
Dupa principiul "una calda, una rece", cry.gif azi a fost un Craciun la fel si altfel blink.gif decat in ultimii ...jde ani. Mai intai parca a fost Paste, la cat de cald a fost...noroc de carnatii si caltabosii de pe masa ca ne aminteau ce sarbatorim de fapt, pe seara s-a facut rece si a inceput sa ploua...Am avut musafiri dragi, masa plina dar baiatul meu a venit singur pentru ca s-a certat cu prietena lui (tocmai de Craciun... cry.gif ).Inima mea de mama s-a intristat, oricum aveam indoieli ca relatia asta era Ok, acum mi se confirma banuiala ca ceva e putred acolo...Exact ca in povestea cu un ochi rade si unul plange, o priveam pe Ralu fericita cu prietenul ei, mandra ca e langa ea si alaturi de noi el, suparat , incercad sa spuna ca totul e sub control, ca nu e afectat...Tare greu e sa vezi ca puiului tau nu-i e bine, ca nu-si gaseste rostul... A fost invitat de prietenii din copilarie sa petreaca impreuna si a plecat, sper sa fi avut cateva clipe frumoase... Parintii mei au sunat sa-mi spuna ca le e dor si ne asteapta la ei, vom merge maine wub.gif , dar sotul meu e trist si afectat de situatia mamei lui...Azi a fost o zi a contrastelor, m-am bucurat si am oftat, adevarul e ca cel mai mult ma doare nefericirea copilului... sad.gif Pentru biata batrana e sfarsitul mai mult sau mai putin firesc al vietii, are o varsta inaintata...
...

dascalita
wub.gif Am reusit sa-mi vizitez parintii!!! A fost placut, am vazut bucuria din ochii lor ca eram toti in jurul mesei, mandria cu care-si priveau nepotii, placerea cu care si-au primit darurile de Craciun! Fiul meu a mers singur dar Ralu si-a luat si prietenul, care nu avea pe nimeni la tara si era dornic sa mearga si el! Am iesit putin in curte sa-i vizitam si pe prietenii cu patru picioare, cateii parintilor mei...Frigul nu ne-a lasat sa stam prea mult ,asa ca tot langa soba a fost mai bine cu vin fiert in cana si povesti de demult! Desi ne-am propus sa nu stam foarte mult, sa nu ne apuce noaptea pe drum, cu greu am reusit sa ne desprindem de ei si s-o luam spre casa, drum de 100 de km...Am trecut si pe la spital, situatia e neschimbata acolo...
Cam asta pe ziua de azi, lumini si umbre...
Acum ma apuc de invatat, foarte greu inteleg la Neurologie, blink.gif celelalte materii par mai accesibile.

dascalita
De cateva zile combin diferite activitati casnice cu invatatul...Incerc sa profit de zilele de vacanta si sa trec prin toata materia, in sesiune doar sa repet ceea ce oricum nu-mi prea ramane in cap. sad.gif Problema e ca imi tot fuge gandul si nu ma pot concentra la studiu...Incercam si noi marea cu degetul, vedem la urma ce iese! tongue.gif Imi place psihologia, sociologia, nu-mi place neurocibernetica pentru ca n-o inteleg... Am primit carti frumoase de la Mos Craciun si-mi fac cu ochiul dar eu ma tin tare si nu le deschid ca dupa aceea, adio invatat! tongue.gif

Ieri am (ca de alfel in fiecare zi sad.gif ) am fost la soacra mea la spital, am incercat s-o hranesc dar nu mai mananca decat foarte putin, cu toate astea ma mira ce forta fizica are, ma dor mainile de cat de tare m-a strans cand am ridicat-o sa faca vreo cativa pasi...Nu ma recunoaste, de fiecare data sunt o fina, o vecina sau o sora de-a ei...Daca incerc s-o contrazic devine agitata . Am vorbit cu medicul ei, nu ne ramane decat sa asteptam sfarsitul...

Viata merge inainte cu bune cu rele...Ralu se pregateste de Revelion, si-a cumparat ceva de imbracat, incantata maxim in magazin de toale, acasa nu i-a mai placut nimic...Nu stiu ce face B. de Revelion, nu am reusit sa vorbesc cu el, nu a venit clipa in care sa simta nevoia sa se descarce...Ma asigura ca totul e OK, eu stiu ca nu-i asa... cry.gif

Am terminat cafeluta si pisi a fugit de pe genunchii mei, e timpul sa ma apuc de ceva util, nu?
O zi buna sa aveti! mwah1.gif
contraste
Ia te uită la ce oră ai băut tu cafeluţa! Eu la ora aceea eram sătulă de treabă !!!

Acum mă odihnesc puţin şi o beau pe a II-a!
calfa
La Multi Ani, dascalito ! smile.gif Multa intelegere, ca si pana acum, multa putere de munca, sa poti macar ca si pana acum, multa sanatate, si sa te bucuri de copii mai mult decat pana acum ! thumb_yello.gif
dascalita
@calfa, thumb_yello.gif
Multumesc pentru frumoasele si inteleptele urari! Sa te auda Dumnezeu si sa ai parte de toate cele bune in noul an!

@contraste, mwah1.gif nu ma trage de urechi ca eu sunt cam noctambula de la o vreme hh.gif ma trezesc mai tarziu pentru ca (cica hh.gif )incerc sa invat noaptea!

contraste
Să ai un revelion fericit alături de familia ta !


user posted image
dascalita
Multumesc pentru urari si pentru pisoi, contraste! mwah1.gif
Sunt obosite tare , am bucatarit toata ziua pentru ca am cedat santajelor sentimentale si m-am apucat sa fac tuturor cate un moft, de Revelion! sorry.gif Pentru Bogdan ciorba de burta, pentru sotul meu stiuca umpluta si pentru ralu salata de beuf...Bine ca m-a ajutat si sotul meu la treaba, Ralu a trecut ca meteoritul prin bucatarie ca era cu iubi si aveau treaba cu aranjatul itelor de Revelion hh.gif Mai aveam putin si ne bateam dar am iesit basma curata! sorry.gif Maine trebuie sa fac o prajitura, ceva si gata, friptura e floare la ureche! Mereu spun ca nu ma mai omor cu bucatareala de sarbatori dar pana la urma tot nu reusesc sa ma tin de cuvant...
Ma duc sa fac un dus si la culcare cu mine...
Sa aveti sarbatori frumoase, anul nou sa va aduca numai bucurii!


dascalita
Am ramas o clipa singura si simt nevoia sa fac un bilant al anului ce-a trecut, cu bune si rele... Multumesc lui Dumnezeu pentru ce mi-a dat, pentru bucuriile marunte si dese, pentru sanatate si puterea de munca pe care am avut-o. Multumesc si pentru incercarile la care am fost supusa, pentru perioadele in care simteam ca clachez si totusi n-am facut-o...Inseamna ca Cel de sus a vrut sa-mi arate ca sunt puternica, ca pot sa trec si peste clipele dificile. Ma rog ca anul care vine sa fie un an linistit si sa-mi vad puii fericiti, nu vreau sa vad tristete in ochii lor, sa fie sanatosi si sa li se implineasca sperantele. Pentru noi, sanatate si pace sa ne putem bucura de ei!Imi doresc putere sa pot urca scara in fata careia sunt, rabdare si iubire pentru toti oamenii. Amin.
Data'q
La mulţi ani, dascalita! Anul ce a venit să-şi deşarte ghiozdănelul plin de bucurii, īmpliniri, linişte şi căldură pe catedra sufletului tău...
user posted image
dascalita
@Data'q, wub.gif ce frumoasa urare!
Sper ca ghiozdanelul sa fie plin cu bucurii si pentru tine, asa cum sper ca toata lumea sa fie fericita!


Acum am descarcat intrebarile de examen si ...stiu ca nu stiu nimic! Testele astea sunt sucite rau... cry.gif Ma apuc de treaba, cu cartea in mana sa le rezolv, poate foloseste la ceva! blink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.