Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
dascalita
Am facut ieri succesiunea dupa parinti...suntem mostenitori cu acte in regula. O viata/doua vieti, un tel/milioane de sperante cuprinse in doua petece de hartie...Nimic. Am rascolit iar amintiri, acte si sertare...Parintii mei s-au casatorit in 1950, 25 decembrie...N-am uitat, mi-am reamintit nunta lor de aur. Incet, incet nu-i mai regasesc in curtea aceea nici ca imagini de vis...Doar canapeaua de la poarta mai are umbra lor intr-o frumoasa zi de Paste cand nu ne asteptau si se uitau siderati la masina oprita in fata lor. Surpriza, bucurie, neincetate exclamatii: ce bine ca ati venit, eram singuri!
Casa adaposteste alte vise/sperante...Si fratele meu se bucura cand ajungem acolo...si ei sunt singuri. Ma bucur ca mentin flacara aprinsa in vatra casei, dar tare mi-e dor de cei care nu mai sunt...
Ieri frunze ingalbenite erau purtate de un vant rece prin fata casei. Ieri parca au plecat pe-o pala de vant umbrele celor doua fiinte dragi ce-au construit in viata lor o casa, au sapat o fantana, au plantat o livada si au crescut copii. N-au trait in zadar, stiu!

A venit toamna ...
dascalita
Azi e tot toamna, dar altfel! Toamna cu arome de muraturi mutate in beci, zarzavat pentru iarna si leustean pus la uscat. A mai fost si cimbru macinat, maine vom marunti busuioc, apoi vom facer mixul acela de ieburi.
Cand am intrat in casa asta seara m-au invaluit aromele si mi s-a facut pofta de placinta cu bostan. N-am avut si era tarziu, dar stiu ce va fi maine sau poimaine la desert.
Dimineata imi ingheata mainile, iar la amiaza ma intorc cu hainele in brate...Bine ca e inca soare!
kikki dee
acum realizez ca am uitat de castraveti si gogosari .... multam frumos !

Nu stiu daca ai mai scris despre cazul lui Florin . Ai vesti bune despre el?
Ce mai face R, a gasit un job bun?
dascalita
Neata, Kikki!

Ralu termina anul acesta masterul si lucreaza ok deocamdata. E in cautarea jobului perfect si mai bine platit, dar pana la dizertatie zic ca e ok aici.
Florin e bine, socializeaza la clubul acela al lui, mari progrese n-a facut, dar totusi i-a crescut mobilitatea. Oricum mai mult decat s-a facut nu se mai poate face.Participa la activitati, ei organizeaza multe intalniri acolo. Chiar imi spunea ca daca vine iarna o sa duca dorul celor de la club. Nu l-am vazut de mult pe net, cred ca iar i s-a stricat calculatorul...Tin legatura cu el, doua nepoate cu care locuieste sunt elevele mele.
dascalita
Neata tulemondului! rolleyes.gif
Ma trezesc cu noaptea in cap, afara e intuneric, Omu' sforaie...iau laptoapa si fug in bucatarie, cafea aromata, ziare on-line, parfum de crizanteme din ghiveciul de pe pervaz. Bun...
Toata ziua n-am timp de nimic decat munca mea. Am inceput sa uit lucruri importante... mad.gif Cred ca nu ma organizez bine...Citesc Padurea norvegiana de Haruki Murakami, nu m-a impresionat conform recenziei...Am mai incercat o data si am abandonat-o.
Aseara m-a apucat ora 20 pe altarul scolii, de dimineata plecata de acasa! Nu bun! A fost consiliul profesoral, dar...e pierdere de vreme, ceva de bifat ca s-a facut, adica...vax! Nu-mi place deloc treaba asta cu hartiile pentru...verificat, ca la altceva nu folosesc.Am mai spus asta... mad.gif
Ralu nu mai vine week-endul asta acasa. Amanam intalnirea pentru saptamana viitoare cand e si Bogdan acasa, cand vine si fratele meu, facem reuniune de familie adica! Se implinesc 6 luni de cand a plecat tata si-l pomenim la un parastas. Ca asa simtim ca mai este printre noi...El si mama.
Sa ma gandesc ce gatesc bun, pe gustul fiecaruia... sorry.gif
Cand ma gandesc cum stateam candva zilnic in bucatarie...acum am ramas doar noi doi acasa si bucataria e a Omului toata saptamana, a mea doar in we.
Mi-e dor de fetele de pe han...
Oiski-Poiski
QUOTE(dascalita @ 18 Oct 2012, 05:33 AM) *
Mi-e dor de fetele de pe han...


hiya.gif

Nu am vreme dar altfel mai exist.Si apoi m-a apucat o somnolenta de toamna-iarna care ma face in fiecare seara la ora 9 sa iau drumul patului.
Mai o saptamana de scoala si apoi avem o saptamana de vacanta , sper sa respir atunci.Desi gradina nu e inca pregatita complet pentru iarna si aveam de gand sa taiem doi copaci ca la fiecare vant mai puternic mi-e frica sa trec pe sub ei ca pica crengi uscate.Si cred ca e necesar sa mai tai pentru ultima data iarba pe anul asta .Insa gradinaritul e de fapt relaxare , intr-un fel .
Tu scrie ce mai faci ca eu intru la repezeala si citec rolleyes.gif



Felina
tare imi place obiceiul parastasului de la noi! hug.gif
wulfenia
Buna fetelor! Am citit azi o chestie faina si-am zis sa v-o spun si voua, apropo c-a scris dasca de sforait. Fraza ce-am citit-o zice asa: "Rade si toata lumea va rade cu tine! Sforaie si vei dormi singur!" smile.gif Va pupicesc pe toate smile.gif
dascalita
Fetelor, sunteti minunate c-ati raspuns dorului meu! mwah1.gif
Azi e nooooor si ceaaaata! Ceva asa ce intra in pori, in suflet si-n minte de-ti incetineste toate cele...
Ma duc la lucru, dar mai intai sa shopinguies un ruj pour moi si unul pentru cumnata mea, ca cica nu mai are.
Am fost la tara in we, fratele a fost plecat cu treburi si noi le-am tinut locul, am ingrijit pasarile, am hranit cateii si pisica. a fost ok, dar...s-a racit, nu prea mai e de stat afara, florile-si traiesc ultima frumusete pe anul asta...noroc c-a fost soare!
As doooormi de numa', nu stiu de ce m-am trezit cu noaptea-n cap!
Hai ca plec.
Felina
Nu-mi zi ca esti in vacanța biggrin.gif
dascalita
QUOTE(Felina @ 22 Oct 2012, 12:12 PM) *
Nu-mi zi ca esti in vacanța biggrin.gif



pai nu-s! mai era si luni azi, chestia aia cu cea mai naspa zi a saptamanii, da?
Eu anul asta lucrez tura a II a, nu vrei sa stii cum e.
dascalita
Toamna... sorry.gif M-a lasat Creatorul sa-mi duc la capat planurile si acum dezbraca arborii de straie, le poarta vantos pe strazi, zdrangane geamurile a iarna. Mi-e draga si fata a asta a toamnei. Mi-am facut un ceai si ma simt la adapost in casa mea calda. Pe fereastra e spectacol de frunze ce planeaza si se lovesc in geam, oare vor la caldura in casa mea?

Sambata am facut parastas pentru tata de 6 luni. Am fost cu totii la biserica incercand sa-i vedem cu ochii mintii, impreuna, umar la umar pe mama si tata asa cum au fost o viata. A fost si sarbatoare, Sf. Dumitru si curtea bisericii era plina de oameni, soarele incalzea frumos atmosfera si muzica religioasa iti dadea o stare de bine, de retraire a momentelor frumoase si a celor din clipa despartirii. Pomenitii nostri de Dincolo s-au bucurat sa ne vada impreuna, doua generatii mult iubite de ei. Copiii mei, fratele si cumnata si noi...De vazut nu i-am vazut, sper ca ne-au vazut ei pe noi si s-au bucurat asa cum se bucurau ori de cate ori eram impreuna.
Acasa am facut masa doar pentru noi, am impartit mancarea saracilor din parohie. Asa consider eu ca e pomana...Sper sa fi facut bine.S-au cam ofuscat niste matusi ca nu am facut pomana mare acasa, la sat...Voi face acolo la implinirea unui an. Acum si acum trei luni le-am facut la mine, cumnata mea trebuie sa fie protejata, nu-i trebuiau griji acum si cum eu sunt ocupata toata ziua, pe capul ei ar fi cazut toate...Nu era drept.

Ralu e acasa si are doua zile libere. Pleaca marti, asa ca ieri a avut program de infrumusetare, am chemat stilista/manichiurista la domiciliu si ieri dupa amiaza ne-am tuns/coafat/ pedichiurat etc. La Galati toate-s mai ieftine, cica! ohyeah.gif Ieri dimineata am fost la shopingarit de cizme...S-a cumparat una pereche botine si s-a cercetat piata pentru cizme lungi de vreme rea pe care le vom lua azi, ca ieri au inchis astia magazinele pana ne-am hotarat noi. devil.gif

laptoapa mea de 2 ani jumate vechime s-a suparat pe mine. i-a crapat bateria( acumulator), acum se aude un zgomot/ bazait din interior... mad.gif


V-am spus ca-i "Cri, cri, cri, toamna gri"?
kikki dee
Dasca eu deja ma gandesc la " iarna pe ulita " mwah1.gif la cat frig am tras zilele astea am fost plecata patru zile si duminica dimineata am facut plimbarea la 3 grade .
Referitor la laptoapa ta eu cred ca-i ventilatorul si se poate inlocui vb cu cineva de specialitate ... sigur se poate remedia problema oricare ar fi ea. Nu lasa pe oricine sa-l desfaca sa-si dea cu parerea fuga cu el la cineva care se pricepe . Daca nu te descurci da PM si te ajut cu mare drag Totusi are doar 2 ani ! rolleyes.gif
dascalita
Kiki, multumesc! Asa o sa fac. il duc saptamana ce vine, ca e vacanta, la doftor.

E asa de rece afara, s-a schimbat brusc vremea...nu-mi mai place!

Ralu a stat acasa pana marti, azi mi-e dor de ea...
dascalita
Vacanta aceasta mi-am rezervat-o mie! Egoism sau nu, am facut doar ce-am simtit...Vreo doua zile am citit, dormit, prajiturit. O zi m-am "jucat" de-a croitoritul si am refacut niste dosuri la ultimele perne de puf din casa mea, preferatele fiica-mi ( culmea, n-am avut nicio problema cat am lucrat cu ele, cica-s alergica la puf si folosesc perne antialergice, hm...).Am tivit niste prosoape de bucatarie si am facut doi pui de perna pentru canapea. Sunt ok cand stau acolo la tv. Ieri am ales sa ne plimbam pe jos pe malul Dunarii, a fost o zi superba ( mai este si azi!)si am luat pranzul la o pizzerie pe faleza.
Mi-a placut si pizza si vremea si plimbarea, acum ma ustura in gat! Cred ca aerul a fost cam rece...Omu' a plecat la pescuit, dar eu pentru ca m-am vaitat toata noaptea de usturimi in gat am zis pas...Remarc cu drag ca mai tot ce-am facut am facut alaturi de Omu' meu, ca nu-mi place sa mai petrec timp fara el... Acum vrea sa ies la cumparaturi marunte pentru bucatarie si poate crosetez o placinta. M-am cam plictisit azi si e impotriva principiilor mele: o femeie desteapta are mereu ceva interesant de facut! Imi trebuie un demachiant...voi ce demachiant mai folositi?
kikki dee
Raspuns la ultima ta intrebare :BIODERMA Sensibio H2O demachiant piele sensibila.
dascalita
Multumesc, draga mea pentru raspuns. Am luat ceva de la plafar, e in teste si pare ca nu le prea trece...

Diminetile foarte reci imi displac...ma deranjeaza faptul ca nu pot respira bine, ca sunt nevoita sa-mi pun esarfa la gura pe post de fular...Ce voi face la iarna? Doctora zice ca daca voi fi consecventa cu tratamentul, simptomele se vor ameliora. atat, ca astmul poate fi tinut sub control...E drept ca am mai uitat sa iau tratamentu cand mi-a fost bine...Azi am fost la controlul de 6 luni si pentru scrisoarea medicala si mi-a displacut ca din 45 de minute cat am stat in cabinetul ei, 30 a scris in registru, in fisa, reteta compensata, aia necompensata, daca s-a ocupat 15 minute de mine...Birocratia asta ne mananca pe toti!
dascalita
Dimineata cetoasa, intunecoasa, cafea aromata si ziare on-line...Desi sunt semne clare ca vine iarna, florile mele au luat-o razna, ele cred ca-i primavara...a inflorit o violeta ce credeam ca nu mai infloreste in veci, o muscata bicolora si mai sunt si altele imbobocite. Sa le spun, sa nu le spun ca s-au pacalit? Mai bine nu, ca le e bine in balconul meu, vad, iar mie mi-e drag de ele de mor. O orhidee are ctiva lastari imbobociti, e cam suferinda ca s-a rupt acolo de unde cresc frunzele...vad ca lupta sa supravietuiasca, ba are de gand sa infloreasca!
Voi ce mai faceti? Doar de kiki ce aflu cate ceva...Sanatate, draga mea!
Erwin
ne bălăcim pe "vacebuc" cum zice Fonfăita! tongue.gif

E o toamnă cu năbădăi. Și iarna va fi altcumva. Cred. Pozează florile! Și eu am văzut azi dimineață niște trandafiri albi, frumoși într-o curte și tata a zis că rezistă bine fiind lângă casă spre sud și feriți de vântul rece.

Dar am primit azi vești bune! Să ai parte și tu de astfel de vești! biggrin.gif
kikki dee
Draga dasca indiferent de rezultatul tomografiei viata merge mai departe mai mult decat atat sunt norocoasa ca nu am nici cel mai mic disconfort nici cea mai mica durere iar eu am sa-mi vad in continuare de viata mea frumoasa .Daca este de facut tratament l-oi face, daca trebuie sa-mi schimb modul de viata o sa-l schimb iar daca trebuie musai operatie o sa o fac in cel mai scurt timp dar nu aici o sa ma gandesc unde . Multumesc de grija ! mwah1.gif
Acum am nevoi de un sfat si sper sa nu te supere in vreu fel intrebarea mea. Profesoara copilului meu este o tipa aparte eu as spune altfel decat mi-a fost mie dat sa intalnesc in breasla asta a dascalilor . In fine a refuzat sa primeasca pana si o cutie mica de bomboane . Eu una nu vreau sa o mituiesc sa o fac sa se poarte altfel cu al meu copil sau sa-i cer ceva in schimul a ceea ce-i ofer din inima si cu drag . Ce ma sfatuiesti sa fac?
andra_v
Sanatate!
dascalita
Erwin, fb-ul pe mine ma cam inhiba, prea multa lume! mi-a placut sa reintalnesc oameni de alta data acolo! Oricum fb-ul si blogareala ne-a stricat comunitatea...unii hangii nici nu mai dau pe aici!
Florile le-oi poza, dar iarasi am uitat sa le micsorez si mi-e rusine sa cer mereu ajutor...deh, mi-s batrana, maica!

Kiki, iata ca mai sunt si astfel de oameni...Respecta-i profei atitudinea, sa stii ca e suficient sa-i multumesti pentru progresele lui M. si sa te vada implicata in educatia lui.

Ma bucur enorm ca nu-i chist hidatic si ca esti sanatoasa! M-a facut sa te admir faptul ca aveai solutii si in caz ca da si ca nu te-ai vaicarit. Bravo, fata draga! Esti puternica!

Andra v, multumesc! Sanatate si tie !

Azi : pachet pentru mezina, pleaca B. maine la ea.Eu sunt bine, saptamana a trecut ca fulgerul...

I-am luat cumnatei lânuri/fire colorate sa croseteze iarna asta la gura sobei si sa nu mai cada in depresie...S-a bucurat! Saptamana trecuta am fost la ei si mi s-a parut prea exuberata.Sper sa fie ok. Are o catelusa tare dragalasa, m-am jucat cu ea.
kikki dee
multam mult dasca !
kikki dee
M-am gandit sa trec pe aici sa-ti las un gand bun.
dascalita
Multumesc de gandul cel bun, draga mea!
Azi sunt nostalgica...nu mai am cui pune dulciuri in ghete, puii mei au zburat din cuib! Sper ca tu te bucuri din plin alaturi de copilul tau. Astept etapa de bunica, sper sa nu-mi sperii nora sau ginerele, dar stiu ca ma voi distra cu nepotii!

In alta ordine de idei, sunt bine!
kikki dee
mwah1.gif ne bucuram, ne bucuram ! eu astept poze cu nepotei rolleyes.gif nu mai ai mult ....
andra_v
Casa de piatra si multa bucurie!

Cat despre fb, cred ca este cea mai neinspirata inventie a secolului. Alaturi de bloguri.



dascalita
rolleyes.gif Andra, nu-i nicio veste de nunta inca, sper doar ca urarile tale sa fie de bun augur si sa aud ca voi fi soacra in curand! mwah1.gif Deocamdata singurul nepot e motanelul lui B., o frumusete, de altfel!
dascalita
In clasa mea se petrece o drama...O tanara familie frumoasa este zdruncinata profund de durerea unei boli necrutatoare...Tatal unei eleve,un barbat tanar cu un suflet frumos are leucemie...Fetita lor e trista ca parintii sunt la Bucuresti la spital, nu stie dimensiunea dezastrului, ma anunta in fiecare zi ca tati este mai bine...
M-a impresionat faptul ca ceilalti parinti au raspuns indemnului de a-l ajuta financiar pe bolnav si azi s-au strans deja 1000 de lei, sper sa mai reusim ceva, ceva si saptamana viitoare! Sunt oameni modesti si totusi au dat din putinul lor.
De joi de cand am aflat sunt adanc tulburata...Ii admiram pe acesti tineri, erau mereu alaturi de fiica lor, o duceau pe rand la dans, la sah...Sper sa existe vindecare si sa faca Dumnezeu o minune.
dascalita
Buna sa va fie inima, dragilor!
Pustie curtea hanului, dar mie mi-e drag sa beau un ceai la o masa linistita, langa un foc bun, cu prieteni...
Asa iarna ce s-a asternut peste lume, e frig afara si cald in casa, e bine in suflet si mi-e dor de cei ce nu mai traiesc decat in inima mea...
Maine am zi plina si nu pot adormi...ma voi descurca eu cumva, cu ceva ajutor divin!
kikki dee
sarbf.gif
dascalita
Multumesc, draga mea!

Urari de an nou cu sanatate si viata buna va adresez din inima, dragii mei!
andra_v
La multi ani, dascalita!
dascalita
Multumesc, Andra!Toate cele bune si tie in 2013!

Am ramas in urma cu scrisul sau...nu mai simt nevoia sa scriu? Ma intreb eu... mad.gif Imi lipsesc oamenii care ma atrageau pe han, comunitatea aceea, relatia aceea dintre oameni, prietenia...Acum toata lumea a fugit pe Fb, dar acolo nu-i acelasi lucru. Oricum, eu am avut parte de prieteni buni aici si sper ca nu sunt doar virtuali!

Anul 2013 m-a gasit bine mersi, odihnita, impacata si sanatoasa. Am petrecut singuri acasa, cu motanelul doar, caci copiii au luat-o care-ncotro. Baiatul la Brasov, iar fata la Focsani, cu prietenii, ca doar nu erau sa faca cu mama si tata Revelionul. Au trecut si sarbatorile, incerc sa ma reobisnuiesc cu zilele normale, fara festivism...Dupa ziua de maine cand e aniversarea si onomastica fiicei noastre, apoi...vedem ce-om mai face.Oricum ea e plecata la Buc. si noi aici...
Ce vreau sa spun eu aici insirand cuvinte fara rost? Ca am ramas singuri, ca niste batranei, ca anul acesta ne vom plimba mai mult, vom incerca sa ne reorientam prioritatile, ca degeaba am gatit eu toate bunatatile incercand sa recreez timpurile de odinioara, copiii s-au bucurat de ele, dar pe fuga caci au avut de facut si altele...Ceea ce este firesc! Asa ca multumim divinitatii pentru sanatate, pentru copiii buni pe care-i avem ( fiecare s-a intalnit cu Mos Craciun si ne-au facut surprize frumoase), multumim pentru pacea si armonia din casa noastra si ne rugam pentru norocul pruncilor nostri si pentru sanatate, ca-i mai buna decat toate.
Ceea ce va doresc si dumneavoastra, cei care mai treceti prin odaita mea, inchiriata cam de mult la Hanul Ancutei!


dascalita
Daca am spart ecranul laptopului...inseamna ca imi va merge tot anul prost pe linia asta?
Data'q
Mnuuu, înseamnă că e nevoie să reînnoiești câteva chestii, cum ziceai de priorități... hug.gif
dascalita
Asa de bine le spui tu pe toate, bibicule! ohyeah.gif Citez aproximativ...Am inceput cu schimbarile. Prioritatea nr.1 a fost schimbarea adresei de mail, n-am mai stiut raspunsul la intrebarea secreta, u mai exista adresa de mail de rezerva... Asa ca acum sunt cu . nu cu _

Sunt din nou ingropata in hartoage, ocupata pana peste cap, calculatorul asta, o rasnita veche, a necesitat timp sa poata fi folosit...bani de unul nou vor fi candva, nu stiu cand....Deocamdata multumesc lui Dumnezeu ca il am si merge acum foarte bine!E laptopul vechi al lui B.
In rest noi suntem bine, cu dor de Ralu mereu, ea s-a cam invatat cu viata ei, vine rar acasa, sper sa aiba noroc oriunde ar fi. B e bine, e fericit, faptul ca e aici in oras imi da o stare de bine, de siguranta, deh! egoism de mama.
Omul meu e super bine, bun gospodar si mare plimbaret de iarna. Cum da un pic de soare, fuga la Dunare, la plimbare, la shoping de peste proaspat, viseaza la primavara ca oile la iarba verde.
Repet ca regret ca hanul se goleste de musterii...mi-e dor de vremuri trecute!
LINICA
Citind ce ai scris despre Ralu, ma vad pe mine acum vreo mai bine de zece ani in urma... Acum nu stiu cum sa merg mai des pe-acasa! Si nici ca reusim...
Dar fiecare etapa din viata e plina de invataminte si straduinte. Sunt sigura ca se gandeste la voi poate mai mult decat constientizeaza ea insasi...

Imbratisari si succes la hartoage! smile.gif

Cat despre musterii... stai sa vezi cand or navali cu totii, de dor de calitatea conversatiei si de oamenii faini, care tot pe-aici au ramas. smile.gif Putini, dar cei mai buni! wink.gif
dascalita
Multumes, Linica! Sper sa ai gura aurita si sa navaleasca musterii dornici de conversatii de calitate! mwah1.gif

Cu hartoagele aproape am gatat, maine trebuie sa caute Omu' o roaba sa-mi aduca biblioraftul la scoala...Munca in van si-n zadar, dar...vine controlu' si daca astea nu-s, degeaba stiu picii mei sa scrie, sa rezolve probleme si sa povesteasca despre sistemul solar!

Azi nu mai fac nika! Tocmai mi-am vopsit unghiutele si am constatat ca m-am surmenat si neglijat, ceva de nepermis! Ba l-am repezit si pe Omu cand m-a chemat la masa...sunt pur si simplu de neiertat! Asa ca...un pic de autocontrol, cucoana! jamie.gif Gata, m-am tras de urechi, mi-am scuturat o leaca autostima de praf si ma duc sa trag un somn de ala, de duminica dupa amiaza.
Va imbratisez si vin sa spun cum am iesit la inspectie...
wulfenia
Trec pe aici sa-ti spun ca, desi am botezat matza tricolora Catita, si am luptat pentru asta, cativa destepti din jurul meu atata au strigat-o Bella c asa i-a ramas numele. S-a schimbat si numele pisicii alb-negru, din Stela in Border Cat. Oricum ele nu raspund la numele astea ci la numele de Sally. smile.gif
dascalita
Draga mea, iti multumesc ca ai vrut sa ai o Catita alaturi.Inteleg ca n-a prin numele acesta caci e greu pentru nativii de alta limba sa retina numele Catitei. Se mirau romanii de acest nume, daramite italienii tai...Macar asa o pomenim pe frumoasa mea Catita...Vezi, ea e nemuritoare. Si la fratele meu in curte traieste o Catita.
wulfenia
Ieri am aflat ca din punct de vedere genetic, doar femelele pot avea blanita in 3 culori smile.gif
Felina
QUOTE(wulfenia @ 18 Feb 2013, 10:46 AM) *
Ieri am aflat ca din punct de vedere genetic, doar femelele pot avea blanita in 3 culori smile.gif



Pot sa confirm! Si eu tot asa stiu. Si am avut la viata mea ff multe pisici. smile.gif
dascalita
Uite ca eu nu am stiut asta despre Catita mea, ma bucur sa aflu acum.
Voi ce mai faceti, dragelor?

Am avut inspectia aia, a fost foarte bine- ma asteptam de altfel! Dupa ce mi-am scuturat de praf stima de sine am dat in extrema cealalta!:)) Cred ca am scuturat-o prea tare! Hartiile au fost in regula, asta era cosmarul meu, oricum mai erau si lipsa, dar...bine ca nu s-a vazut! laugh.gif Sa nu ma bucur ca stia mai stau o saptamana pe capul nostru!
O hangita mi-a sunat din clopotel ce se apropie martisorul...Habar n-aveam, asa prinsa de 1000 de griji, am uitat si de curgerea timpului...Ar fi trebuit sa-mi dau seama, e primavara deja , e soare...nici pe asta nu-l vad, ca stau mai mult in spatii inchise!
dascalita
Ziceam ca am incepun anul cu pagube, gen spart displayul la laptoapa? Ei, continuam... Lui Ralu i-a fost futat telefonul din buzunar, telefon bun ce abia-l primise de la frac-su de mos. A fost in stare de soc, ca nu-i venea sa creada si a bocit o noapte. Mare noroc ca stia nr. meu pe derost! Astfel...esti rupt de realitate cu minunile astea ...Cand era mica, ea era agenda mea telefonica la telefonul fix, pana sa deschid agenda o intrebam ce numar are cutare si stia!!! Bine, a reclamat furtul, dar sunt slabe sperante sa-l mai recapete. Ea spera ca va fi identificat dupa gps...Eu nu sper nimic. Acum trebuie sa ajutam copilu sa-si ia altul.

In rest, un sfarsit de saptamana cum mi-as mai dori, excluzand patania Ralucai. Sambata ne-au invitat B. si iubita la masa la un restaurant cu specific pescaresc, iar duminica au venit la noi, le-am facut clatite la desert, ca asta era miza...

Am uitat( nu eu, ca eu de regula uit chestiile astea!) de parastasul pentru soacra mea, ce trebuia facut pe 9 februarie. Cumnata mea si-a rupt piciorul la sevici si imediat si-a amintit asta, cica i-a dat branci mamaia sa-si aminteasca! ohyeah.gif Asa ca ea fiind in ghips, eu ii fac sambata , pe 2 martie, cu intarziere, parastasul. Eu stiu ca nu-i bai, ca si ea facea parastasele pentru socrul meu dupa cum isi amintea...Acum noi suntem nurori, dar feciorii ei ce-or fi pazit, de nu si-au amintit s-o comemoreze pe mama lor? Inca o data mi se confirma ca esti, atat cat esti... mad.gif

Gata, pauza mea de traca-tranca s-a terminat!
dascalita
Asa...Cu intarziere va doresc o primavara asa cum va doriti! Baba mea-i pe 6, ca am facut situatia clara a tuturor, cand li-s babele, i-am invatat si pe piticii mei de la scoala, ca trebuie sa stie si ei chestiile astea ce tin de traditie, no? Bine, ca saptamana asta voi avea dare de seama zilnica: Doamnaaaaa, astazi e baba lu' Nicu, nu-i asa ca nu ne dati test, ca e soare si-i frumos, nu puteti sa stricati tocmai baba lui, va rugam, doamnaaaaaaa! devil.gif

Am a avut inca o saptamana plina-plina! Brigada era inca la noi, s-au verificat dosarele/dosarele si ca sa fie toata bune, pana duminica dimineata trebuia depus ALT DOSAR pentru ca se restrange un post de invatator, si sa vedem cine nu are punctaj, sa alea, alea... L-am depus ieri, dupa ce sambata dimineata am fost asa: de la 6-9 la biserica ( prima tura! ohyeah.gif ) cu coliva si colacii pentru mama-soacra, de la 9-12 la scoala, supravegehere concurs scolar/olimpiada, de la 12-15 corectat lucrari concurs...Pe la 16 am venit acasa, noroc de Om ca impartise pomenile, facuse ceva de papa, pusese si musafirii ( cumnat, copii) la masa...M-am apucat de hartii iar, pana la o ora din noapte, ca duminica la ora 9 trebuia depus si cel cu punctajul pentru restrangere. Pe la 7 dimineta ma suna o colega la fel de obosita ca si mine, ca la punctul x ce mama lu' proces verbal sa trecem. Omu, mad.gif care ma vede in pat zice : macar tu ai dormit vreo 2 ore, dar asta de suna acum cred ca n-a inchis un ochi...Saracele de voi! mad.gif Asa. S-a terminat si cu asta, s-a hotarat cine pleaca in restrangere, acum sa vedem cine-mi mai toaca neuronii ca am avut zile cand mi-au scapat, necontrolat blink.gif blink.gif , injuraturi tiganesti de tot!

Bucurii de saptamana trecuta: -soare ce-a aparut si mi-a dat energie!
-florile si martisoarele primite de la elevi, sot si B.
- un stol de buburuze sclipitoare aterizate in clasa mea trimise de kiki pentru scolarite. Multumim inca o data! Ralu inca nu si-a vazut cercelusii, dar stie ca n-ai uitat-o si-ti trimite pupicei!
andra_v
mwah1.gif O primavara frumoasa!
dascalita
Andra, mwah1.gif Multumesc! Nicicand nu fu mai alba iernatica asta de primara!

Mda, zapada, zloata, viscol...vedem ce-o mai fi maine, ca duminica cica avem 20 de grade.

Eu. Comportament de codependenta. Omu' e la dentist. Intarzie. Incep sa am palpitatii...Sun. Normal ca raspunde cu vata-n gura. Uf!

Azi am intrat in colaps si pentru ca Ralu nu-mi raspundea la telefon de dimineta. Intra robotul. Mai, lucreaza, dar...chiar asa? Aveam inima cat un purice. Ajung acasa, intru pe fb si-o intreb de ce nu raspunde la tel. Raspunde instant...Telefonul era descarcat si n-a observat. Uf!

Asa ca acum incerc sa-mi revin. Sa ma relaxez. Ceea ce va doresc si voua!
dascalita
Se implineste un an de cand l-am vazut ultima data pe tata...Nici nu am acceptat ca nu mai este, in fiecare dimineata ma trezesc cu gandul ca poate azi nu-i mai este rau, ca o sa-l sun mai tarziu...instant imi dau seama ca n-am cum...nici nu i-am sters numarul din telefon. Pe 26 aprilie a plecat, pe 24 l-am vazut ultima data facandu-mi din mana a adio. Sambata o sa-i facem pomenirea...Mi-e dor de el, mi-e dor de ei...
dascalita
Se apropie Pastele si-i asa diferit totul...Cand erau copiii mici nu-mi vedeam capul de treburi:curatenia nu era niciodata gata, bucatria ma solicita la maxim...Acum e curat, iar de gatit pentru noi doi...e floare la ureche, mai ales ca mai mult Omul e la butoane! sorry.gif
Anul acesta vom fi doar cu Ralu si motanelul, B e plecat la Londra, finii-s ocupati si ei.
Ma tot gandesc ce sa mai tai de pe lista ...Fac drob, racitura de cocos si salata beuf, cozonac, pasca...cam mult!
sorry.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.