Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Afrodita
Off, ce-mi aminteste de copilarie.... Frumoase poze, frumosi pici, frumoase cosulete smile.gif mwah1.gif
dascalita
M-am cozonaciiiiit! laugh.gif Mi-au iesit niste frumosi si dolofani de cozonaaaaci! tongue.gif Acum mai am de copt pasca, una e gata dar mai am doua la rand. Sunt obosita dar incantata ca treaba a iesit bine. Am facut si racitura de curcan, am fiert si toate alea pentru salata si drob dar astea maine, ca sunt tare obosita!
Gata! M-am laudat! laugh.gif
Afrodita
Bun asa,brava la tine mwah1.gif clapping.gif

Ma laud si io putin: n-am facut decat o salata beof, ca nu gasesc aici ingredientele necesare pentru cozonaci, pasca si alte alea sad.gif evident ca n-au brinza de vaci, telemea si mai stiu ce alte raritati.. Da' au apa minerala cu gust de piersica blink.gif

Dar mi-a iesit salata minunat biggrin.gif I-am facut si poza, da' aia cred ca o pun saptamana urmatoare, ca mie lene sa ma bag sub pat dupa cablu pentru o poza rofl.gif Si am primit de paste un ou de cioco imens cu numele meu pe el biggrin.gif Si pe ala il arat mai tarziu biggrin.gif

mwah1.gif si sarbatori fericite hug.gif
dascalita
Multumesc, Afrodita! Paste fericit si tie ! wub.gif

Am terminat pregatirile, toate mi-au iesit la mare arta anul asta!
Maine astept finii si copiii cu prietenii lor la masa, luni as trage o fuga la parintii mei, dar asta nu depinde numai de mine!
Acum astept sa se faca ora potrivita sa merg la Inviere...
Celor ce treceti prin casuta mea virtuala, va doresc sa aveti sarbatori luminate !user posted image
Afrodita
Multumesc iubita smile.gif

Io mi-am petrecut invierea in taxi plimbandu-ma dintr-un oras in altul biggrin.gif Adica spre casa... Nu ca am vrut, da' asa a fost sa fie smile.gif

Sper ca ai avut o seara minunata mwah1.gif
dascalita
Au trecut si sarbatorile...M-am odihnit si mai am timp de odihna cateva zile! Sunt in vacanta si vreau sa profit...Am dormit si am citit dupa ce am terminat de primit oaspeti si de facut vizitele de Paste. M-am plimbat ieri pe faleza Dunarii, frumos si cald, lume multa si pescari si mai multi! M-am amuzat urmarindu-i, chiar prindeau cate doi pesti deodata!
Astazi ploua de dimineata si am o placere perversa de a sta in pijama pana tarziu.Uite-asa, sa-mi scot parleala pentru zilele in care ma trezesc cu noaptea in cap! tongue.gif Nu-i vorba, si azi si ieri m-am trezit tare devreme dar mi-am luat cafeaua si pisica (ea a venit singura dupa mine tongue.gif )si am rasfoit reviste , am hoinarit pe net...
dascalita
Dupa cafea si alea,alea, azi ies din starea asta de lancezeala!
Merg sa platesc facturile si ma apuc de facut ordine in dulapuri...Trebuie sa pun cizmele si ghetele la pastrare pentru ca ma incurc in ele, sa scot hainele de primavara-vara la interval si ...mai vedem noi ce se leaga de mainile mele. Aha! Fac astazi o supa de rosii (cu suc de rosii... sad.gif ) pentru ca am visat azi noapte ca asta papam!
Mi-am luat portia de leneveala si gata! Adevarul e ca de ieri abia mai rezistam asa...Oricum, mi-a fost bine! Am citit si am dormit, am foit telecomanda televizorului pana l-am ametit blink.gif , am navigat pe net... Ce-o sa-mi fie mie dor de zile ca astea...
Felina
QUOTE (dascalita @ 12 Apr 2007, 05:10 AM)
sa pun cizmele si ghetele la pastrare pentru ca ma incurc in ele, sa scot hainele de primavara-vara la interval

gand la gand cu bucurie! cand am pasit azi afara si am vazut ce soare si frumos e si cat sunt copacii de infloriti mi-am zis gata, s-a terminat cu iarna, asa ca mi-am planuit sa stau deseara sa lustruiesc toate ghetele casei si sa le bag la cutie. biggrin.gif
acum ca stiu ca si tu faci asta, o sa muncesc mai cu spor tongue.gif
dascalita
Eeeeeeeeeee! Bine ai venit, Felina! wub.gif Lume noua pe la mine! Credeam ca te-ai plictisit de monotonia din jurnalul meu!! tongue.gif

Am avut o zi mai putin monotona azi, am mutat incaltarile si hainele groase (cum am zis tongue.gif ), am pus masina de spalat si aspiratorul pe ici colo, n-am facut supa de rosii sorry.gif pentru ca azi am servit mamaliga cu branza si smantana+ niste sarmalute in frunza de vita...Maine poate ma invrednicesc!

Am plecat sa platesc facturi cum ziceam, am platit si m-am dus apoi sa ma fac frumoasaaaaa wub.gif ,tuns, manichiura, pedichiura si alte marafeturi ! :sorry

Trebuia sa mai umblu si in cautarea unui fier de calcat,(ma lasa cel vechi,nu se mai incalzeste corespunzator...nu-i vorba, la cate cazaturi a luat!!!!) am lasat aceasta treaba pe maine!
dascalita
Ma plangeam de monotonie, nu? Astazi am avut parte de actiune, de mi-au mers fulgii! devil.gif Stati de vorba cu doamna instalator de...chiuvete! laugh.gif
De dimineata mi s-a infundat chiuveta la bucatarie (Veta! laugh.gif S-a-nfundat chiuveta! laugh.gif )...N-am gasit pe nimeni s-o repare, instalatorul nostru era plecat la tara, sotul la servici, picior de vecin disponibil prin jur...ioc! blink.gif M-am gandit ca stiu ce se face in astfel de situatii si am purces la actiune! thumb_yello.gif Am desfacut cotul, am scapat apa pe jos, am sters...m-am uitat prin gaura aia si...mi-am dat seama ca nu stiu ce sa fac, cum scot gunoaiele ce nu se vedeau cu ochiul liber? Am montat la loc, am turnat apa clocotita cu detergent, in speranta ca se va "topi"/degresa ceva pe acolo ...Nimic! Apa nu se ducea, pe dedesupt se prelingea... mad.gif Eeeeeeeeee! Mi-am amintit de ala din reclama, Mister...nu stiu cum! blink.gif Am coborat la pravalie, am luat solutia magica si ...GATA!!! Am rezolvat problema! Asta dupa doua blink.gif ore de balaceala! In final, cu ajutorul unor chei din sertarul cu scule din dotarea familiei am strans cotul la loc si am curatat bucataria . thumb_yello.gif Asa-i ca sunt tare? laugh.gif

Abia dupa aceste lupte seculare am realizat si mult visata supa de rosii! Buna si la timp gata, Ralu mai avea putin si murea de inanitie pe langa mine! tongue.gif

Abia astept sa ma duc la scoala...Mi-e dor de gagalicile mele ! wub.gif
dascalita
Astazi am avut o zi relaxata...Gatit usor, facut pe ici colo putina ordine, stat la cafea cu cocoanele(una m-a enervat, dar...treaca de la mine!)! Dupa amiaza am citit, sunt bogata in carti noi thumb_yello.gif am aproape toata colectia de la Cotidianul!
Am iesit in oras pe seara, numai ca am fost inselata de vreme si am cam tremurat de frig pe faleza. Ne-am intalnit cu niste prieteni, am baut un suc si o cafea pe vaporas si gata, acasa ca se lasase rece!
Am navigat putin pe net dar bag de seama ca nu ma mai intereseaza mare lucru, nu m-a captivat nimic in seara asta! Ma duc sa fac o baie de relaxare, imi iau carte si inapoi in pat!
Noapte buna si voua!!! mwah1.gif
Afrodita
Ha ha, brava instalatoareo rofl.gif Ti-am zis io ca stim sa facem si ce nu credem ca stim? rofl.gif Ma rog, ziceam de mine la mine in jurnal, da' e valabil pt. toate Fecioarele rofl.gif

mwah1.gif si numai zile linistite sa ai hug.gif
dascalita
Azi am obosit...Am ajuns foarte tarziu acasa, m-am ingropat in hartii si birocratie...Partea urata a muncii mele m-a stors! Pentru o perioada, m-am asigurat ca am portofoliul cat de cat pus la punct.Numai pentru o perioada! mad.gif

Mi-e frig! Mi-e lehamite...Cred ca ma duc la somn si sper ca maine va fi o zi mai buna!
dascalita
O dimineata superba, alta dispozitie tongue.gif planuri de iesit in natura , la tara! thumb_yello.gif Ma voi intoarce cu un brat de liliac, am dus dorul liliacului de la poarta, in trei nuante de mov! wub.gif De fapt sunt trei lilieci tongue.gif care si-au amestecat crengile, sunt o minune cand infloresc!

Ieri si azi am avut o activitate casnica si domoala, m-am miscat lent si temeinic, zic eu! tongue.gif Am calcat bluze pentru Ralu (sper sa-i ajunga saptamana asta si ceva din cealalta devil.gif ),am gatit cu drag pentru fiecare dupa mofturi: stevie cu orez, tocanita cu multa ceapa si mamaliga, supa cu galusti si azi pui la cuptor !

Astept sa se trezeasca fiul meu (a fost la doua nunti aseara blink.gif ) si sa mergem la tara. Ieri, inca o data am realizat ca anii trec si noi(adica eu...) nu vrem sa recunoastem...Doi dintre copiii vecinilor nostri, prieteni si colegi de scoala cu fiul meu s-au casatorit . Culmea a fost ca desi stau pe aceeasi scara au facut nunta in aceeasi zi, nu puteau si ei sa se inteleaga si sa faca in zile diferite!!! Prietenii comuni, vecini cu care au copilarit au fost nevoiti sa stea juma de nunta cu unul si juma cu celalalt!

Pisi a mea sta numai pe fereastra, priveste cu jind la un cuib de turturele , prea sus pentru a putea ajunge vreodata acolo...Ce-o fi in mintea ei ? Nu sunt convinsa ca ar fi in stare sa vaneze vreodata, dar mai stii? devil.gif Deocamdata prinde muste laugh.gif dar nici pentru alea nu se mai arunca asa cu spor...A imbatranit si ea... cry.gif
Felina
QUOTE (dascalita @ 22 Apr 2007, 11:07 AM)
Am calcat bluze pentru Ralu (sper sa-i ajunga saptamana asta si ceva din cealalta devil.gif )

Ah, nu-i mai calca, las-o sa-si calce singura ca-i mare! tongue.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 23 Apr 2007, 11:24 AM)
QUOTE (dascalita @ 22 Apr 2007, 11:07 AM)
Am calcat bluze pentru Ralu (sper sa-i ajunga saptamana asta si ceva din cealalta devil.gif )

Ah, nu-i mai calca, las-o sa-si calce singura ca-i mare! tongue.gif

io daca n-am sta asa de departe ti-as calca si daca esti mare unsure.gif
Felina
QUOTE (Carmelita @ 23 Apr 2007, 11:46 AM)
QUOTE (Felina @ 23 Apr 2007, 11:24 AM)
QUOTE (dascalita @ 22 Apr 2007, 11:07 AM)
Am calcat bluze pentru Ralu (sper sa-i ajunga saptamana asta si ceva din cealalta devil.gif )

Ah, nu-i mai calca, las-o sa-si calce singura ca-i mare! tongue.gif

io daca n-am sta asa de departe ti-as calca si daca esti mare unsure.gif

Cand oi fi bortoasa, sigur ca da, altfel n-ai avea de ce. Sau ma rog, ocazional, cand io fac mancare, tu sa calci, dar altfel, ca activitate permanenta, n-ar avea rost si sens. Ori poate crezi ca daca nu mi-ai calca, nu te-as iubi? biggrin.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 23 Apr 2007, 12:51 PM)
QUOTE (Carmelita @ 23 Apr 2007, 11:46 AM)
QUOTE (Felina @ 23 Apr 2007, 11:24 AM)
QUOTE (dascalita @ 22 Apr 2007, 11:07 AM)
Am calcat bluze pentru Ralu (sper sa-i ajunga saptamana asta si ceva din cealalta devil.gif )

Ah, nu-i mai calca, las-o sa-si calce singura ca-i mare! tongue.gif

io daca n-am sta asa de departe ti-as calca si daca esti mare unsure.gif

Cand oi fi bortoasa, sigur ca da, altfel n-ai avea de ce. Sau ma rog, ocazional, cand io fac mancare, tu sa calci, dar altfel, ca activitate permanenta, n-ar avea rost si sens. Ori poate crezi ca daca nu mi-ai calca, nu te-as iubi? biggrin.gif

pai daca mie imi face placere sa-ti calc ai ceva-mpotriva?? unsure.gif
Felina
QUOTE (Carmelita @ 23 Apr 2007, 11:56 AM)

pai daca mie imi face placere sa-ti calc ai ceva-mpotriva?? unsure.gif

Da, am! Ce, vrei sa zici ca n-ai ce face cu timpul liber? Ca vorbim acum de o activitate permanent. Ti-am zis, ocazional e ok, tot timpul nu. harhar.gif
dascalita
Dragele mele! wub.gif
Recunosc, o cam rasfat pe Ralu...Eu ii calc bluzele pentru scoala, ea calca doar in caz de forta majora, cand nu mai are rezerve! tongue.gif E mare, asa e ...O mai rasfat acum, cat mai sta acasa, apoi cand si-o lua zborul tot o sa le faca ea singura pe toate! wub.gif Mami ii duce micul dejun si cafeaua la pat, o dragalesc pana se trezeste, ca se trezeste greu dimineata, ma trezesc si eu o data cu ea, la 4 dimineata cand mai are de invatat...Eh! O fi bine, o fi rau...Nu stiu! Cred ca nu fac rau, asa am fost si eu iubita de ai mei si nu mi-a prins rau, am invatat ca o mangaiere tine si de foame si de sete uneori!

Ieri si azi m-am tot tinut de Sf.Gheorghe si sunt cam obosita...Am fost la fratele meu si am trecut si pe la parinti un pic...In ultimul timp trec pe la ei tot in fuga si ei ne asteapta sa mai stam, sa mai vorbim...Of! Timpul asta! cry.gif
Astazi am fost la cumnata mea, si ea si-a sarbatorit onomastica si de prea multe bunatati ce am papat in ultimul timp ma simt tare greoaie! De maine o dam pe buruieni!
Thecook
Dascalita draga, primesti de la mine nota 10 cu steluta pentru ca o bibilesti pe Ralu. Nicaieri nu-i mai bine ca la mama acasa. Aici in Germania se zice ca stai la "Hotel Mama ".mwah1.gif
dascalita
Multumesc pentru nota maxima, Cucule!
De mult n-am mai luat un 10 cu stelutza! mwah1.gif
dascalita
Ca sa confirm nota data de cucu tongue.gif azi am fost la cumparaturi cu fii-mea si ...am scapat teafara ! Culmea, fata mea n-a mai facut mutritze prin magazine, cred ca a inceput sa se maturizeze blink.gif sau lipsa de timp , cronica si la ea a facut-o sa fie asa de rapida ???Blugii si incaltarile nu ne-au luat decat vreo ora de cautari! laugh.gif

Ieri am facut shoping cu sotu', ciment, caramizi si alte marafeturi pentru amenajat balconul cel mare...Deci, urmeaza o perioada cu mesteri in casa, zgomot, mizerie...Uf.... sad.gif

Zilele aste de minivacanta au picat destul de prost pentru mine, finantele s-au epuizat, nu-i vorba erau planificate din timp mad.gif ,deci nu se pune problema unei plecari la aerist, cred ca ma apuc de invatat...

Afrodita
Asa e, e tare bine cand mama e langa si are grija si dragaleste dimineata... Dar, in acelasi timp nu e bine ce faci. Si nu ti-o zic cu rautate.
Eu nu mai stau cu mama de 8 ani... Inca nu m-am invatat sa ma trezesc singura si sa n-o vad langa mine. Cel mai dor imi e de diminetile in care venea la noi in pat si ne trezea in pupaturi si imbratisari... M-am invatat asa si acum asta astept si de la "pereche", lucru pe care "perechile" nu-l fac si imi adancesc golul din suflet. Cand mama nu va mai fi langa ea sa-i faca dimineata cafeluta si s-o trezeasca in pupaturi, va suferi tare mult... Asa ca... nu stiu ce sa faci, dar incearca s-o rasfeti mai putin - tot la fel de mult te va iubi wink.gif dar nu o va durea la fel de tare cand va fi departe de tine si "perechea" n-o va pupa dimineata...

mwah1.gif
Serenity
Dasca, draga.... aceeasi greseala a facut-o si mama! Si crede-ma... e o greseala! Iti spune asta copilul care a fost rasfatat. SI ea a zis la fel.. "lasa, sa fac eu acum, cat pot, ca dup-aia o sa le faca ea pe toate". Si din pacate nu m-a ajutat cu nimic lucrul asta. E drept, e confortabil asa, dar in 20 de ani obisnuinta asta devina parte a personalitatii tale. Sunt comoda, sunt lenesa, si chiar daca stau singura de 3 ani mi-e greu sa fac toate treburile astea... Nu am stat singura pana acum asa ca am fost nevoita sa mai fac una-alta, dar aman mereu, uit, si de multe ori colegele s-au suparat pe buna dreptate pe mine. Nu o fac din rautate, pur si simplu asa am fost obisnuita... Si daca as sta singura probabil nu as mai face nimic. M-ar manca viermii rofl.gif Si ce e cel mai grav e faptul ca daca mama ar incepe acum brusc sa-mi ceara sa fac diverse treburi, nu as putea sa accept cu seninatate ca e firesc sa le fac, probabil as acuza-o si m-ar enerva la culme. Rational gandind realizez ca as fi absurda, dar practic e mai greu acum... Asa ca fa-i un bine si pune-o la treaba.... In general parintii care isi rasfata copiii cred ca o fac pentru ei, dar inconstient fac lucrul asta de teama sa nu piarda iubirea lor...

Edit: Pup-o, dragaleste-o cat vrei... dar nu o scuti de treburi pe care va trebui sa le faca singura in viitor.
dascalita
wub.gif Multumesc mult ca ma aduceti cu picioarele pe pamant!
O sa incerc sa va urmez sfatul...tare mi-e teama ca va fi greu! Asa ar trebui, s-o invat cu greul dar... Adevarul e ca se implica mai mult in treburile casnice cand era mai mica, acum nici timp mult nu mai are...Cred ca o schimb foaia asa gradat, sa nu cumva sa faca un soc, blink.gif mititica de ea! laugh.gif
Serenity
Mie mi-era frica ca o sa te supar... unsure.gif Dar esti o mamica a-ntaia, bine-nteles! mwah1.gif
Thecook
Afro, Sere, nu vreau sa ne duelam in cine poate manca cat mai multa inghetata ca sa vedem cine are dreptate in privinta rasfatului, dar eu imi mentin parerea ca nu e o greseala ce face Dascalita. Urasc fraza asta "sa se invete cu greul" . Pai daca-i greu, ii greu , ca esti "invatat cu greul" , ca nu. Si eu am fost un copil rasfatat si tare bine o mai fost, si tot asa intentionez sa-mi rasfat copila. Si ce daca n-a stii sa gateasca ? Sau sa calce? Sau sa ordoneze? Cine stie ce aduce viitorul, poate un job bun care-i va permite sa-si angajeze bucatar, poate jobul ei va fi sa fie bucatareasa, poate se marita cu un bucatar, poate se marita cu o lesbiana care gateste cu placere...Bineinteles, jucandu-ne, vom incerca sa gatim si impreuna, dar daca nu-i va placea , cu siguranta nu o sa insist.
mwah1.gif la tot clubul femina !
Serenity
QUOTE (Thecook @ 30 Apr 2007, 12:42 AM)
Urasc fraza asta "sa se invete cu greul" . Pai daca-i greu, ii greu , ca esti "invatat cu greul" , ca nu.

Chestia e ca daca o obisnuiesti de mica sa faca unele chestii nu o sa le perceapa ca fiind grele, o sa i se para normal sa-si spele farfuriuta dupa ce mananca, nu o sa i se para greu sau deranjant, o sa fie ceva la fel de firesc ca a manca atunci cand ii e foame. Ca mama imi imaginez ca e greu sa-ti pui copilul mic la treaba, ca iti vine si sa respiri in locul lui daca ai putea, dar pe termen lung e mult mai daunatoare atitudinea asta. Poate viitorul nu o sa aduca nici un job bun care sa-i permita servitoare, si sincer, marea majoritate a barbatilor inca mai traiesc cu mentalitatea ca femeia trebuie sa tina casa in spinare. Pentru ca asa au fost invatati de mame... care faceau treburile astea in locul lor. Si o sa astepte acelasi lucru si de la nevasta. Am exemplu concret de femeia care a fost educata exact asa de mama "Si ce daca nu stie sa gateasca?" si a fost parasita de sot. Nu poti sa lasi pe seama norocului chestiile astea din egoismul de-a da curs propriilor impulsuri. Pentru ca da, ai tendinta sa-l cocolosesti, sa-l protejezi cat poti de mult, si e mult mai greu sa il pui la 5 ani sa-si spele farfuriuta decat sa faci tu treaba asta. Dar de ce sa nu-o scutesti de un inconfort ulterior cand o sa urasca sa spele vasele dar o sa aiba 3 chiuvete pline in fata, sau o sa se certe urat cu colegele de camera pentru ca nu-si face ordine, sau barbatul o sa o lase balta pentru ca nu "are grija de el"?

Stiu ca am o varsta, ca nu sunt mama, dar sunt copil rasfatat... tongue.gif Si daca nu m-ar fi rasfatat mama mi-ar fi fost mult mai usor si mie acum, si ei. Ma rog, nu zic sa transformi copilul in scalv.. dar sa-l inveti ca are anumite indatoriri pe care trebuie sa si le respecte.

P.S. Inca o chestie... pentru mama ta a fost tot asa de bine sa te rasfete? Ca pentru mama e tare greu acum cand le face pe toate desi a imbatranit si nu le mai poate face cu usurinta din tinerete. La inceput e usor sa le faci, esti tanara, dar mai tarziu o sa ai si tu nevoie de ajutor si nu o sa-l primesti pentru ca (,) copiii efectiv nu o sa fie in stare.
Felina
Multi mwah1.gif fetelor din club! wub.gif

Eu cred asa, ca nici un copil nu trebuie privat de dragostea de mama, de alinturile ei, care sunt unice si nu se uita toata viata; in acelasi timp copilul, fie ca e fata, fie ca e baiat, e bine sa invete sa fie independent. In ce sens? Sa stie sa se ingrijeasca singur - chiar daca nu o face mereu cat e la mama, trebuie sa stie sa isi splele si sa-si intretina hainele, sa gateasca cat de cat, sa intretina locuinta, sa aiba disciplina financiara. Daca stie toate asta e un om liber, independent.

Cucu, sigur ca poate va avea 'noroc' de bucatar in casa si menajera samd. Totusi eu cred ca nu exista 'noroc' mai mare decat sa stii sa te descurci singur in viata, sa fii independent. De exemplu daca stii sa gatesti, nu te impiedica cu nimic sa-ti angajezi bucatar, daca-ti da mana. In schimb invers, daca nu stii si nici nu iti da mana sa-ti iei bucatar...


Sere, eu nu i-as spune 'invatat cu greul'. A gati si a te ingriji de casa, de imbracaminte si de buget ne consuma o mare parte din timp; eu tind sa cred ca daca stii sa gasesti bucurie in fiece activitate, viata nu mai pare deloc grea. Daca esti invatat de mic sa gatesti si gatitul se face impreuna cu cativa membri ai familiei in veselie, aceasta activitate va fi una extrem de satisfacatoare. La fel si cu celelalte.
Thecook
Sere, nu-i nici un bai ca avem pareri diferite, ar fi chiar plictisitor sa gandim toti la fel, nu? Si, daca se ajunge la duel, particip cu mare placere si pofta , ca tot vine vara si e cald mwah1.gif !

Eu cred ca exista o limita pana unde un copil e rasfatat de parinte, si limita asta trebuie sa fie acolo unde pentru parinte nu e un chin rasfatatul copilului , adica parintele o face cu placere, nu din dorinta de a castiga dragostea copilului si nici din obligatie.
Felina, bine zici ce zici, sper sa gasim bucuria de a gati si de a ne ocupa de gospodarie impreuna, cu mic cu mare. Dar daca nu vrea de voie buna, de ce sa o oblig ? Eu tot nu sunt convinsa ca-i fac un bine obligand-o sa faca lucruri in casa. Nu inteleg de ce e asa de important sa stii sa gatesti si sa speli vase. De foame nu se moare din cauza asta, sunt zeci de feluri de mancaruri gata preparate pe care nu trebuie decat sa le arunci in cuptorul cu microunde si in cateva minute ai mancarea calda pe masa. Eu cred ca ori gatesti din pasiune, ori gatesti de musai si atunci apelezi mai mult la semipreparate. Iar pentru spalat vase are toata viata inainte sa tot spele la vase, de ce sa-i umbresc copilaria invatand-o de pe acum cu asta daca ea nu vrea?

Iar daca un barbat mi-ar parasi fiica pe motiv ca nu e gospodina , pai duca-se frate, ca as suferi eu mai tare sa stiu ca fata mea cea draga de care eu am avut atata grija ajunge sa aiba o viata chinuita servindu-l pe domnul sot.

Cat despre printesa mea, ce vreau neaparat sa o invat e sa aiba incredere in ea si ca atunci cand va fi mare si va trebui sa ia decizii , indiferent despre ce e vorba, sa se gandeasca in primul rand la ea si la copiii ei. Restul, sot, parinti, rude, prieteni, sunt pe locul 2. Probabil suna ca si cum va deveni o mare egoista si o sa spuneti ca toate astea o sa se intoarca impotriva mea la batranete, cand fata mea nu va da nici o ceapa degerata pe mine. Daca e asa, asa sa fie, si n-o sa regret, poate si pentru ca sunt un parinte care nu asteapta nimic de la copil la batrane, n-am pretentia sa-mi schimbe pampersul cand oi fi batrana pentru ca chiar si atunci o sa incerc sa o rasfat si nu o sa vreau sa-i ingreunez viata. Cand nu o sa mai pot, o sa ma retrag discret din viata ei.
dascalita
Oau! wub.gif Ce dezbatere aprinsa aici! laugh.gif Fain club ati deschis in lipsa mea!
Ma bucur ca sunt atatea pareri pro si contra alintului si rasfatului! Din asta se invata ,si se invata mereu si la tinerete si la batraneteeeeeeeeeee! tongue.gif
Sunt intru totul de acord cu Felina, daca stii sa devii independent atunci esti cel mai castigat . Acest lucru i l-am inoculat feciorului meu, pe care l-am invatat sa gateasca strictul necesar, sa-si calce camasile, sa puna rufele in masina si sa-si tina camera curata. Recunosc ca am facut bine, acum cand nu mai locuieste cu mine se descurca destul de bine, rar de tot imi cere ajutorul in materie de calcat camasi! Atunci cand stai nemancat, ca nu ti-a gatit nimeni,cand locuintra ta e un grajd(scuzati...) cand umbli cu hainele murdare sau necalcate ...ca n-are cine si tu nu stii, esti neajutorat!
Nici pe Ralu n-am scutit-o de lectiile astea, si ea stie sa faca o prajitura , sa-si gateasca cand nu sunt acasa(recunosc...lucruri simple!), ma ajuta la treaba cand sunt in criza de timp, face cumparaturi si alte lucruri !Face toate acestea ca sa ma ajute pe mine de cele mai multe ori, rar de tot o apuca pe ea cheful sa gospodareasca! Numai ca ea are foarte putin timp liber, prefer s-o las sa invete sau sa se odihneasca...Recunosc, nu-i place sa calce rufe, nici mie nu-mi place, nu-i bai ! Singurul om care calca de placere in casa mea e sotul meu si noi profitam la maximum de aceasta placere a lui! tongue.gif Cand am spus ca o s-o invat cu greul, ma gandeam sa mai raresc un pic rasfaturile , acus-acus pleaca la facultate si apoi o sa aiba acel soc de care pomenea Sere si Afro,ca nu va mai fi mami sa-i aduca micul dejun si cafeaua la nas, cine s-o gagaleasca- bibileasca...
N-am sa pot in veci sa nu-mi rasfat copiii, le fac mofturile dupa cum pot si eu, ii ajut cand pot si sunt in stare si sper sa fiu destul de puternica si sa-i fac si lui Ralu viata acceptabila si fara mami...Ea e cea mai mica si ma tem ca asa va ramane mereu in mintea mea!
Sushi
QUOTE (dascalita @ 29 Apr 2007, 07:49 PM)

O sa incerc sa va urmez sfatul...tare mi-e teama ca va fi greu! Asa ar trebui, s-o invat cu greul dar...

unde e "greul"? e disciplina vietii, chestia ce se invata mai bine langa mama incet si cu rabdare decat mai incolo din frustrari si suparari. Mie mi-a lipsit asta dar nu neaparat din motivul ca m-ar fi rasfatat mama, din alt motiv, si-am invatat mai tarziu greu de tot, la mine, spre deosebire de Ralu, a fost si lipsa unui model feminin viabil, foarte greu am invatat sa-mi organizez timpul, munca si banii astfel incat sa nu lucrez impotriva mea. Zic si eu acuma sa nu tac, ca s-o rasfeti si s-o scutesti de unele munci stupide - cum ar fi calcatul - dar cu masura, sa i le preiei doar din cand in cand, cand vezi tu ca e cazul. Din toate cate-un pic, cu moderatie biggrin.gif
Sushi
QUOTE (Thecook @ 30 Apr 2007, 02:02 PM)
Nu inteleg de ce e asa de important sa stii sa gatesti si sa speli vase. De foame nu se moare din cauza asta, sunt zeci de feluri de mancaruri gata preparate pe care nu trebuie decat sa le arunci in cuptorul cu microunde si in cateva minute ai mancarea calda pe masa. Eu cred ca ori gatesti din pasiune, ori gatesti de musai si atunci apelezi mai mult la semipreparate.

Buaaah aici tre sa te contrazic un pic. Invatand sa gatesti - nu arta ci strictul necesar pentru viata cotidiana - eu cred ca iti da un anumit feeling pentru alimente. le vezi, le pipai, le simti si atunci esti mai responsabil si cand le bagi in gura. SI de alimentatie depinde cat de mult si cat de sanatosi traim. Nu vorbesc acuma de chimicalele din semipreparate ci doar despre faptul ca easy comes esay goes pe gat in jos. Gatitul il faci pentru tine, e o responsabilitate a ta fata de tine. Si exista sigur moduri mult mai neplacute si mai primejdioase de a-si petrece timpul pentru un adolescent wink.gif
Felina
Mai dezbatem putin si apoi scoatem o carte? laugh.gif

Cucule, cu semipreparatele trebuie sa te contrazic. tongue.gif
Occidentul a adus moda asta cu semipreparatele si junk-food-ul, tot occidentul se vaita acum de obezitate, de numarul imens de adolescenti obezi... si acum incearca s-o dreaga si nu-i deloc usor. Gata, nu mai zic nimic.

Va pup pe toate! mwah1.gif hug.gif
Thecook
Mai fetelor, sa nu credeti ca eu nu vreau ca fata mea sa stie sa gateasca si sa se intretina singura, vreau ca de mica sa incepem sa gatim impreuna (numai chestii naturale si sanatoase, ca de un timp numai asa gatesc, dar oricum , copiii invata si la scoala sa gateasca), sa plantam flori impreuna, sa stergem praful impreuna, etc. , dar daca ea nu o sa vrea, atunci nu vreau sa o oblig pe motiv ca altfel o sa-i fie greu in viitor.
Afrodita
Ba ar fi bine s-o obligi. Dar nu luata cu forta, ci luata cu zaharelu - cum a facut mama mea. Eu la 4 ani imi spalam chiloteii si sosetutele singura - si pe vremea aia spalam la mana, ca mama n-avea masina de spalat si stateam aplecata asupra cazii - abia imi ajungeau manutele in apa din cada rofl.gif - si ma luam la intrecere cu mama care freaca mai bine si cui ii ies lucrurile mai curate tongue.gif
De asemenea faceam intrecere care face curatenie cel mai bine si mai repede, ma lua pe langa ea la bucatarie si gateam amandoua, spalam vasele amandoua - si nici n-am spart decat 1 castron si un borcan toata viata! si alea pana la varsta de 7 ani - si tot asa.

La 17 ani cand m-am mutat singura mi-a fost extrem de usor sa gatesc, sa pastrez casa curata, sa-mi am grija de cum cheltui banii si tot asa.

Aveam 2 prietene si colege pe atunci - pe care mamele nu le-au invatat nimic si stii ce-mi ziceau? "Fata, nu stiu cum faci tu toate astea si atat de bine, nu stiu cum stai tu singura, eu as muri dracu de foame!"

Da, exista semipreparate - daca vrei ca fie-ta sa ajunga o obeza cu probleme de inima, de dragoste, de self esteem si ce-o mai fi - atunci invat-o cu semipreparate.

Si da, nu strica dragaleala si alintul, dar cu masura - ca orice altceva in viata: ce e prea mult strica! Mie mi-a luat ani de zile sa pricep cum sa fiu independenta total - si abia acum am reusit, intr-o tara straina, unde nu cunosc pe nimeni! Daca nu stiam sa gatesc, sa calculez banii si sa fac curat, imi mancau cainii din traista in "locuinta lacustra" de sub pod!

Si inca ceva: ma chinui sa fac ceva aici ca s-o aduc pe mama. De ce? Ete sincera sa fiu - pe langa faptul ca am impresia ca-i va fi mai bine - in primul rand imi va fi mie mai bine s-o am aproape. Si nu ca sa gateasca! Ci ca sa ies cu ea in parc, sa ma trezeasca cu pupicuri dimineata si sa ne imbratisam de cate ori simt nevoia! Egoist? Poate ca da... Dar asta imi lipseste cel mai mult... Si gandeste-te ca incetase s-o faca (,) cam de cand aveam io 10 ani , ca tatal vitreg i-a interzis sa ne "iubeasca" in week enduri... Si de 15 ani io tot tanjesc...

Nu zice nimeni sa nu iubesti si usurezi viata copilului, dar a spala un vas, a-si face cafeaua, a-si tine camera ordonata e necesar, nu chin! Nu e sclavie si nici nenorocirea de pe lume! Daca stii cum sa-l iei pe langa tine, intotdeauna va aprecia asta! Si ii va fi ok sa faca strictul necesar.

mwah1.gif feministelor rofl.gif
dascalita
Asa imi place clubul asta!!! mwah1.gif

Azi am avut o zi ...bleahhh! Mesteritul balconului mi-a umplut casa de praf, toate alea acoperite cu huse sa le mai protejez, ca deh! tot mie o sa-mi fie greu sa le pun la punct...Si treaba asta va dura, maine sper sa termine cu cimentul, apoi sa vina alti mesteri cu geamurile cele noi, apoi zugravit terasa...Nici flori n-am mai pus anul asta in terasa, ca stiam ce va urma! mad.gif
Eeeeee! Dar cine va avea la vara balcon frumos? Cine va aduce cele mai frumoase flori acolo? Unde-mi voi bea cafeluta cat de curand? tongue.gif Uite asa ma sugestionez ca sa nu ma necajesc prea tare... hh.gif

Azi am primit si doua vesti urate, la interval de cateva minute...Au murit doua persoane care nu s-au cunoscut intre ele, dar fiecare a insemnat ceva pentru mine...Mama finei mele , o femeie de milioane care ne-a facut sa ne simtim deosebit de bine la ea si o batranica din delta, gazda multor vacante de demult...Sa se odihneasca in pace!
dascalita
Deci...e urat la mine acasa... sad.gif zgomot, lume multa si eu vin asa de obositaaaaaa! Uf! Incerc sa tin praful numai in perimetrul de lucru, mereu le zic astora sa mentina cat de cat curatenia! Le-am lasat cheia si gasesc toata casa plina de urme de ciment! Bine ca au terminat zidaria in balcon, au venit astazi cei de la firma de termopane si au masurat, alea, alea...Saptamana viitoare se monteaza geamurile si mai am de suportat pana atunci...
Ma dor incheieturile batrane, ma streseaza cheltuielile in care am intrat, sunt intoarsa pe dos, ce mai! mad.gif

Afrodita
hug.gif mwah1.gif :flowers: Sper sa se termine toate mai repede sa ai unde bea cafelutza mwah1.gif
dascalita
Si eu sper, speranta moare ultima devil.gif

Am intrat in alerta maxima, mai am putin si incepe sesiunea, (pe 2 iunie blink.gif hh.gif ) si eu nu am reusit sa citesc nici jumatate din materie...Problema e ca nici nu ma prea pot conecta la studiu... sad.gif

Vinerea viitoare dau restanta la info si astazi nu gaseam cursul de asta iarna, l-am cautat de ametit...Pana la urma era acolo unde l-am pus eu bine! tongue.gif

Vremea asta innorata imi ia toata puterea, ma simt vlaguita fara un motiv anume...

Gata, m-am vaitat, sper sa-mi folosesca faptul ca m-am descarcat!
Felina
Dasca hug.gif

Doamne, mi se stange inima in mine cand citesc cuvantul 'restanta'.

P.S. ca am avut prea multe, de-aia! mi-au mancat absolut fiecare vacanta...
dascalita
Felina,
la mine asta e prima restanta si, nu, tongue.gif nu mi-a mancat vacanta ca...nu mi-am amintit de ea in vacanta! Am vrut sa nu stiu! sorry.gif Acum am recitit cursul si cred ca ma voi descurca, invatasem bine pentru examen, numai ca nu m-am putut prezenta.

Azi am fost mare erou al muncii, ca deh! devil.gif Daca nu io, atunci, cine??? blink.gif
M-am trezit de dimineata o data cu Ralu, la ora 4 blink.gif , ea ca sa invete pentru teza, eu ca sa am grija sa nu adoarma la loc... tongue.gif Ma rugase fata si...ce era sa fac? Am citit si eu la Istoria Psihologiei, chiar imi place thumb_yello.gif , am pregatit mic dejun energizant pentru fiica-mea, m-am cafelit in voie, asta pana la 6,30 cand m-am demachiat-machiat tongue.gif , imbracat, aranjat, alea, alea...am iesit pe usa...Dupa asta a inceput vartejul! La scoala activitati normale plus extra scolare cu ocazia Zilei Europei, concurs, sedinta, meditatie, piata, fasole prajita (cu ocazia sus amintita! tongue.gif ), masina de spalat alimentata, apoi rufe de intins, stat la masa cu familia pe la 19,30 cand...mi-am dat seama ca pentru mine erau deja muuulte ore de cand eram in plina activitate! Asa ca...am venit sa dau o raita pe han, sa mai vizitez si forumul studentilor de la Spiru, apoi gataaaaaaaaa, nani! cry.gif
Felina
Ce furnicuta harnicuta! biggrin.gif
dascalita
Felina, daaaaaaaaaaaaaa! tongue.gif Ce bine ca ma mai lauzi si tu, pana acum singura imi ridicam moralul! laugh.gif

Infernala zi azi!
Canicula, cerc pedagogic in rural, frumos, interesant dar caaaald!
Am venit asa rupta de obosita de parca as fi fost la teatru cu piticii mei! laugh.gif

Lucrarile in terasa avanseaza in pas de melc dar...avanseaza!

Azi eu am facut o tocanita si Ralu crema de zahar ars! Eram impresionata de ce gospodina are mama si...aflu ca lu' iubi al ei ii place tare crema de zahar si s-a gandit sa-l invite azi si sa-i faca o bucurie... Pai, e normal, bre? tongue.gif Si mie imi place crema dar pentru mine nu s-a gandit sa faca...N-am zis nika, asta e ! laugh.gif
dascalita
Cald afara, placut in casa tongue.gif cu exceptia deranjului...Sper ca saptamana aceasta sa finisam terasa aia, la naiba ca m-am saturat! Problema e ca noi nu prea avem timp, mesterul asta nesupravegheat o lalaieste...I-am spus ca daca luni nu incepe el zugravitul, incepem noi, varuim noaptea, la naiba si tot varuim!

Azi si eu si Ralu am tocit aproape toata ziua... cry.gif Mi-era mila de ea, toti prietenii o sunau sa mearga la plaja iar ea avea de invatat. Pana in iunie n-o sa aiba timp de asa ceva...Eu am inceput "studiul" , iar am impresia ca nu ma duce capul, e prea mult pentru mintea mea batrana!

Vineri am dat restanta la info si am luat nota destul de mare, dar am fost surprinsa sa gresesc o chestie absolut banala, stiuta si rastiuta...Nu m-am concentrat suficient, n-am verificat...Deh! Scapari din motive de "baba Roza"! cry.gif

Of! Acum ma duc sa calc niste haine subtiri, de vara... cry.gif
Afrodita
Dascalito, pana si io am scapari de "baba Roza" asa ca nu-i bai biggrin.gif Da' ce ma oftica mai rau este ca am scaparile alea la chestii cat se poate de simple, cum ar fi prepozitiile biggrin.gif Si nimeni nu m-a corectat pana acum si s-a gasit profa de engleza sa ma corecteze, pe un ton superior, ca deh, ii cam dadusem peste nas rofl.gif Si e najpa rau rofl.gif

Si da, e normal sa se gandeasca la iubi ei si nu la tine, ca ala e noutatea si excitment-ul din viata ei, cu tine e obisnuita rofl.gif Lasa ca se va gandi o tzara mai tarziu, cand mai creste si priveste lucrurile din alt unghi wink.gif

Mamicule, de ce nu cumperi tu haine care nu trebuiesc calcate? De cativa ani nu se mai "poarta" calcatul decat la camasi si costume fancy tongue.gif Fii si tu smechera: cand mergeti la cumparaturi axeaza-te pe materiale care arata super ok daca le intinzi cum trebe la uscat tongue.gif Nu de alta, da' pierzi ore bune cu calcatul in loc sa citesti sau sa te relaxezi tongue.gif

mwah1.gif

Ma duc sa ma fac frumoasa, la salon biggrin.gif No, scuze, da' trebuia sa ma laud si mama nu-i aproape sorry.gif

O zi frumoasa mwah1.gif
dascalita
Uffffffff! devil.gif Balconul e 90% gata! Mai sunt niscai detalii de pus la punct dar ma apropii de final...Daca m-a apucat Pastele cailor cu el neterminat, sigur nu ma mai apuca si Rusaliile, asta ca sa dau termene in voga in satul meu! laugh.gif

Azi am lasat totul balta, adica n-am sters geamuri, n-am scos praful din casa si am fugit la mama. Bine am facut, m-am relaxat mai bine decat as fi facut-o dormind.Mi s-a sters oboseala cu buretele, zau asa! Ne-am intalnit cu fratele meu si cu cumnata, am facut gratar si am stat la masa in curte, am cules capsuni si mai ales, am stat cu batranii mei parinti de vorba mult...Daca nu ma duceam azi ,n-as mai fi avut nici un week-end liber toata luna viitore, pe 2 iunie incepe sesiunea si nu mai aveam timp sa ajung.
Pe ei i-am gasit binisor, bucurosi la maxim ca ne-am dus in formula largita, l-am luat si pe prietenul lui Ralu care era dornic sa vada cum e sa culegi capsuni tongue.gif Nu stiau ce sa ne mai dea ca sa ne simtim bine...Ne-a fost bine ! mwah1.gif Prietenul Ralucai zicea ca sunt ca niste batranei din poveste! Am povestit una ,alta, m-am pus la punct cu noutatile din sat, am glumit si...gata, pe seara am plecat...I-am lasat la poarta, pe bancuta, facadu-ne cu mana si intrebandu-se cand vom mai veni...

Sushi
vai ce-as vrea sa culeg capsuni si sa povestesc biggrin.gif tata are la tara cativa, putini, de mancat ajung, de pus marmelada pe iarna nu. si cand ii culeg incalziti de soare au un gust ohmy.gif
dascalita
mwah1.gif Carmelita, nici eu nu fac marmelada din capsunile de la tara, ar adevarat sacrilegiu! hh.gif Ne bucuram de vitamine si gust, asa cum sunt...marmelada ingrasa, bre!

Azi m-am facut "mumoasa", adica am fost la coafor, tuns si suvite care sa mascheze parul carunt rasarit pe ici-colo, manechiura-pedichiura, nu ca as fi terminat cu smotruiala in casa, dar nu ma mai suportam si am profitat de ziua de sarbatoare de azi!
Maine incepem bibilelile, cate una pe seara! devil.gif Si eu si mosul suntem disponibili dupa ora 18, asa ca...la anii nostri si oboseala acumulata, om gata noi treaba pana la urma, ca termene nu mai dau!

M-am gandit sa mut un calculator in terasa, am loc si lui Ralu i-a placut ideea...La vara, astea incalzesc ambientul si... tongue.gif sa vedem daca e si feciorul meu de acord, ca pe al lui vreau sa-l scot la aer.

Gata, ma duc intr-o vizita, la o Constantina s-o felicitez, obligatii sociale, de! tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.