Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
LINICA
Vacanta placuta, draga Dascalito! mwah1.gif
Ieri am stat si eu cu frica in san pentru copiii mei. tongue.gif
La ultima intalnire, le-am dat un test (evaluarea finala, de!) Taman basmul. Nu au luat note prea mari. Asadar, nu stiu daca sa ma bucur sau sa fiu trista pentru subiectele de ieri.
Dar trecand peste... mi-a fost dor de han zilele acestea. Ma simt din ce in ce mai obosita... abia astept concediul!
Scuza-ma ca am nimerit taman in jurnalul tau cu plangacelile mele. wub.gif

Inca o data: sa te bucuri de vacanta impreuna cu familia ta. flowers.gif


contraste
Vă pup pe toate, aşa, de solstiţiu !
Oiski-Poiski
Dascalito , o vacanta minunata iti doresc , mai bine cu soare mult decat cu ploaie.
Cat despre fiu si prietena nu face greseli pe care le vei regreta.Daca vrea va veni de una singura la tine.Poate este mai timida sau poate a avut experiente triste cu semenii.Cat despre formula fericirii nu a inventat-o inca nimeni.Nu poti decat sa speri ca va fi fericit.
dascalita
@Contraste,si noi te pupam pe tine,dar cam rarut pe aici! tongue.gif
@Linica,sunt convinsa ca le-a facut bine o recapitulare asa inspirata elevilor tai!Iti inteleg oboseala,va veni si odihna,o sa vezi!
@Carmelita,fara sa stiu ce mi-ai scris,azi am fost cu o prietena la o inghetata si am stat la o terasa incercand sa intram in randul oamenilor fara griji!Aproape am reusit! laugh.gif Inghetata a fost delicioasa,cu multe fructe si bineinteles ca ingrasa,dar...de!Maine o sa iesim la o apa plata cu lamaie! rofl.gif
O sa-ti urmez sfatul si o sa ma apuc de bai cu buruieni si galbenusuri in cap,sa nu se mai vada anii!
Va pup ca va ganditi si la mine! mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif Si eu ma gandesc la voi! wub.gif
Felina
Sa-mi zici si mie ce buruieni pui in bai, sa fac si io la fel biggrin.gif
Oiski-Poiski
Eiii, platesc bine daca stie careva niste buruieni care sa-mi stearga anii .
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 20 Jun 2006, 06:32 PM)
Eiii, platesc bine daca stie careva niste buruieni care sa-mi stearga anii .

Carmelita le are cu buruienile. Sa vina Carmelita sa dea raportu'!
Oiski-Poiski
De cand le are Carmelita cu buruienile ? unsure.gif Dom-le ce-am pierdut !
Parca suna asa: Celebra tamaduitoare Carmelita , cunoscuta pe toate posturile TV , vine acuma in ajutorul turor celor cu probleme si necazuri.daca aveti probleme in dragoste, sa aduceti trei fire de trandafiri, daca simtiti ca aveti farmece sa aduceti trei aschii din pragul casei si daca vreti sa intineriti sa aduceti trei fire de par alb din trei locuri diferite.Apelati cu incredere , reusita garantata.
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 20 Jun 2006, 06:49 PM)
De cand le are Carmelita cu buruienile ? unsure.gif Dom-le ce-am pierdut !
Parca suna asa: Celebra tamaduitoare Carmelita , cunoscuta pe toate posturile TV , vine acuma in ajutorul turor celor cu probleme si necazuri.daca aveti probleme in dragoste, sa aduceti trei fire de trandafiri, daca simtiti ca aveti farmece sa aduceti trei aschii din pragul casei si daca vreti sa intineriti sa aduceti trei fire de par alb din trei locuri diferite.Apelati cu incredere , reusita garantata.

laugh.gif roflmao.gif

doamne ce ti-am mai dus dorul!
bine ca te-ai intors sa ne mai inveselesti nitel wub.gif
dascalita
....trei fire de par alb,din locuri diferite??? hh.gif Si e cu leac sau nu?
Oiski-Poiski
Dascalito , fii bucuroasa ca nu am zis de unde sa fie firele alea din locuri diferite
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 20 Jun 2006, 06:55 PM)
Dascalito , fii bucuroasa ca nu am zis de unde sa fie firele alea din locuri diferite

laugh.gif

din ureche, din nas si de sub bratz voiai sa zici, nu? ohyeah.gif
dascalita
laugh.gif Ma important e sa fie cu leac,nu care sunt locurile alea diferite!
O asteptam pe Carme sa ne dea indicatii precise,ca ea are experienta in vraji (bai) de frumusete!
Pe vremea reginei Cleopatra se facea baie in lapte de magarita...De unde gasim noi atatea magarite sa facem de-o baie????
Oiski-Poiski
magarite se gasesc la tot coltul , intrebarea este daca sunt si laptoase unsure.gif
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 20 Jun 2006, 07:01 PM)
magarite se gasesc la tot coltul , intrebarea este daca sunt si laptoase unsure.gif

si apoi cine are curaj sa le mulga? roflmao.gif
dascalita
Da, adevarat graiesti tu Oiksi!
Sushi
io amu ma duc sa ma bag in vana. O masca de castraveti muiati in vitamina A lichida pe fata, gel de ochi pe linga ochi - of course! Pe par o sa-mi pun o masca de nuca de cocos luata din italia, 4 euro kilogramul. O sa ma frec bine cu niste buretei din aia de plastic si calciiele cu piatra ponce, o sa-mi fac mani si pedi si tot felul si uite-asa se duce seara... macar e cu folos smile.gif
dascalita
E o frumoasa dimineata de vara...Racoarea placuta ,florile si aroma cafelei de dimineata fac din balconul meu un colt de rai! tongue.gif Ma gandesc sa fac niste amenajari in vara asta, sa schimb geamurile, sa pun niste draperii\perdele noi...Sa vedem ce-o sa iasa din planurile mele!
N-am terminat cursul de IT si AEL, se pare ca ne vom lungi pe toata vara... sad.gif Examenele de Capacitate si Bac fac ce fac si ne intalnim la ore imposibile!Ieri am inceput la ora 18 si maine ne intalnim de la 6!!!
Astazi mi-am propus sa pun castraveti la otet pentru iarna.Am cumparat ieri 10 Kg cu 5000 lei kila, ieftini tare de tot!Am facut ieri dulceata de trandafiri, si acum mai miroase in casa a flori!Nu am reusit sa gasesc nuci verzi pentru dulceata...nu mai fac anul acesta!Cam atat pe azi...O zi buna sa aveti! mwah1.gif
Michelle
Ba sa faci dulceata de nuci verzi ca vleau si eu sa guuust drool.gif
Sushi
Daca nu faci dulceata te banam! devil.gif
Felina
Vrem dulceataaaaaaa! rolleyes.gif
contraste
dascalita,mai bine ca nu ai terminat cursul si va lungiti pe vara !
Sunt foarte complicate testele! Cumplit! Să ai timp să īnveţi.
Examenul este on-line, ai gresit raspunsurile pici cu succes! Din 40 de intrebari trebuie sa rezolvi minimum 28 ca sa treci....
Am avut colege de info care au tratat cursul cu superficialitate si au luat 29 de puncte...
Eu am scos 35 din 40, cum am apasat pe terminare test m-au fulgerat 2 incorectitudini, pana am iesit din sala am gasit o a treia. Acasa am gandit şi am mai găsit o greşeală. A cincea nu ştiu care este...Să reţii chiar 40 de intrebări cu răspunsul lor...
Oricum, AEL-ul este baza şi viitorul!
I pup you !
dascalita
@Contraste,sper sa ma descurc la IT.Pana acum am invatat multe lucruri noi,sper sa mai invat si de acum incolo.Vedem noi cum o scoatem la capat pana la urma!
wub.gif Amatoarele de dulceata sunt rugate sa aiba rabdare si sa nu ma baneze (sau sa-mi trimita nucile on-line laugh.gif )ca altfel nu gasesc pana nu ajung pe la tara...Erau pe soseaua spre Bucuresti (pana in Faurei...)niste nuci falnici...Or mai fi? tongue.gif
Am pus castraveciorii tongue.gif i-am titirit cu flori de morcov si rondele de ceapa de-ti vine sa-i asezi in vitrina! laugh.gif Am avut chef de treaba si nu am fost presata de timp...
Acum vreau sa fac dovlecei pane,imi plac reci cu rosii si branza!
devil.gif A! Am avut circ cu fiica mea azi...A pus in cosul de rufe un tricou cu sclipici,intors pe dos nu l-am recunoscut si l-am bagat in masina cu celelalte rufe...Acum toate sclipesc in soare de zici ca-i pom de Craciun franghia mea de rufe,nu alta! rofl.gif Sclipesc si tricourile lui tata-su si ale baiatului... hh.gif
Felina
laugh.gif Dasca, greu mai iese sclipiciu ala... Oricum, ce rau face nitel sclipici? girlchat.gif
dascalita
laugh.gif Chiar asa!Cu ocazia asta toti vom fi ...sclipitori! devil.gif Sa vedem ce parere au baietii de faptul ca le cam sclipesc tricourile... hh.gif
Sushi
io am scapat 1 data demult ceva rosu in masina de spalat plina de albituri si i-am facut la tata chilotii si maieurile roz
Felina
si s-a suparat? laugh.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 22 Jun 2006, 03:47 PM)
si s-a suparat? laugh.gif

nu ca el e mai plinutz si l-a prins chiar bine culoarea rofl.gif
dascalita
@Carmelita, rofl.gif La mine n-a fost asa usor,chiar daca unii erau mai plinutzi,sclipiciul nu le-a venit prea bine(ziceau ei tongue.gif ).
Am incercat sa nu le spun,m-am facut ca nu oPservasem nimic...Dupa ce-a imbracat un tricou negru,fii-miu s-a intors din fata blocului,orbit de scipirile vesele rofl.gif intreband ce s-a intamplat cu tricoul lui...Eu:(mirata cool.gif )"Ce are draga,asa era,acum ai vazut???"
Am scuturat cat s-a putut si le0am bagat din nou la spalat...Sa vedem ce iese... cry.gif
dascalita
Azi am mai invatat cate ceva la cursul de IT...Unele chestii pe sistemul "ca catzelu' lu' Pavlov" rofl.gif altele chiar le-am inteles dar chestia cu "Hyperlinkurile" n-am priceput-o de loc... :cry:Cum am ajuns la pagina web si ce-mi trebuie mie aia...nu m-am lamurit. Poate alta data,desi am vaga banuiala ca luni,la ora 13,dupa ce ma bate soarele in cap o sa fiu la fel de receptiva!Poate ploua luni si vor fi ceva sperante... tongue.gif
Sushi
QUOTE (dascalita @ 23 Jun 2006, 02:14 PM)
@Carmelita, rofl.gif La mine n-a fost asa usor,chiar daca unii erau mai plinutzi,sclipiciul nu le-a venit prea bine(ziceau ei tongue.gif ).
Am incercat sa nu le spun,m-am facut ca nu oPservasem nimic...Dupa ce-a imbracat un tricou negru,fii-miu s-a intors din fata blocului,orbit de scipirile vesele  rofl.gif intreband ce s-a  intamplat cu tricoul lui...Eu:(mirata cool.gif )"Ce are draga,asa era,acum ai vazut???"
Am scuturat cat s-a putut si le0am bagat din nou la spalat...Sa vedem ce iese... cry.gif

dasca draga mai spala-le o data si baga in masina si un burete nou de bucatarie din ala care are o latura a paralelipipedului abraziva. Io asa fac daca am scame pe haine inchise la culoare si ies. Speram sa functioneze si cu sclipiciul wink.gif
EDIT: daca ai bureti mici baga 2
dascalita
Multumesc pentru sfat! mwah1.gif Acum sunt in masina,sa vedem ce iese si bagam si buretii! blink.gif O sa le uzez de atata spalat!
Felina
QUOTE (dascalita @ 23 Jun 2006, 01:21 PM)
Azi am mai invatat cate ceva la cursul de IT...Unele chestii pe sistemul "ca catzelu' lu' Pavlov" rofl.gif altele chiar le-am inteles dar chestia cu "Hyperlinkurile" n-am priceput-o de loc... :cry:Cum am ajuns la pagina web si ce-mi trebuie mie aia...nu m-am lamurit. Poate alta data,desi am vaga banuiala ca luni,la ora 13,dupa ce ma bate soarele in cap o sa fiu la fel de receptiva!Poate ploua luni si vor fi ceva sperante... tongue.gif

mai ai nitzel si ne intreci laugh.gif
Sushi
Noaaaaa dasca ce-ia ispravit cu hainele? mwah1.gif
dascalita
Hainele au iesit asa si asa,mai au cate un punct scipitor...dar,asta e! laugh.gif
dascalita
Am fost la pescuit!Adica m-am sacrificat devil.gif si mi-am insotit familia,fratele si cumnata ! laugh.gif Pana la urma a fost frumos,desi mie nu-mi place sa stau la soare si acum am pielea inrosita... mad.gif
Am plecat ieri dimineata spre Rachelu,unde am mai fost si alta data,pe malul Dunarii.Acum nu am mai gasit un loc de popas prea frumos,Dunarea a inundat padurea unde ne asezam cortul.Cu toate astea am facut o baie de natura,am admirat canalele pline de nuferi galbeni si ici colo cate unul alb,frumos si pur ca o minune!Mi-au placut vietatile baltii,pasari de tot felul,bizani care taiau apa si dispareau in larg,rasaritul de azi dimineata wub.gif si apusul...A fost cald ,am stat la umbra copacilor si am incercat sa citesc sau sa dezleg integrame...N-am reusit nici una nici alta pentru ca atentia imi era atrasa ba de ciripitul pasarilor,ba de fluturii care se asezau pe umarul meu wub.gif niciodata n-am mai avut ocazia sa se aseze un fluture asa frumos pe umarul meu si stea acolo minute intregi! laugh.gif M-am bucurat ca tantarii au avut alte ocupatii si nu s-au intors in padure decat foarte tarziu,dupa ora 21! devil.gif Atunci am intrat in cort si am ascultat padurea dar si pe companionii mei care ,viteji nevoie mare,au facut foc de tabara si au stat la palavre pana tarziu,plesnindu-se cand pe obraz,cand pe frunte,cand peste urechi...incercand sa scape de ciupituri! laugh.gif
dascalita
Acolo,in padurea in care ne-am instalat cortul am avut un vecin ...cum sa-i spun, ciudat, diferit? ohmy.gif
Un om fara varsta, am aflat ca are aproape 60 de ani, locuieste singur in padurea aceea de 15 ani! A locuit multi ani in Galati, a lucrat ,a avut familie si a ales pustietatea!Avea un bordei din pamant, acoperit cu stuf, isi cultivase legume, si zicea ca nu se plictiseste, ca i-e bine asa, singur...S-a oferit sa ne ajute in gasirea locului de campat si asa l-am cunoscut...I-am oferit din bucatele noastre, si am avut surpriza sa ne intoarca darul ,aducandu-ne seminte de bostan, porumb de fiert si dovlecei din gradina lui! M-a impresionat gestul lui, bunul simt, faptul ca avea locuinta aceea foarte curata, o stiva de lemne frumos randuita , curtea maturata ,cusca pentru o catea cu pui pe care-i hranea din putinul lui ...Acest Robinson Crusoe sta iarna acolo, prinde peste la copca, taie stuf si papura pentru a mai castiga un ban si afirma ca se simte excelent ca traieste pe pamantul lui(are 2 ha de padure,teren arid si saratura!).La plecare i-am mai daruit din alimentele ce ne-au ramas, sare ,ulei ,cafea si paine.S-a bucurat cel mai mult de paine,ca azi e sarbatoare si nu mai aprinde focul sa faca mamaliga,si de ziare...o sa le citeasca duminica! sad.gif Ce i- o fi provocat aceasta dorinta de izolare, ce rau i-au facut oamenii ?Nu stiu, nu parea betiv, era curat ,(spalase rufe)si era comunicativ, fara sa fie pisalog!
dascalita
Am avut doo zile de devil.gif ...nu credeam c-o sa le am vreodata si nu ma vedeam in ipostaza asta! rofl.gif M-am pricopsit cu un caine, hasky siberian, alb cu bej, frumos si necivilizat! "Nepotu'... laugh.gif ,vorba Carmelitei, m-a terminat zilele astea! E foarte energic, jucaus smile.gif am cateva vanatai pe brate de la joaca lui...Cat n-a fost fiul meu acasa a trebuit sa-l plimb, n-am mai facut asta niciodata si ma temeam ca ma va tari pe strada.Am fost tare si nu s-a intamplat asta,ne-au latrat toti cainii si in final l-am luat cu mine la servici, acolo era mai racoare decat acasa.
In seara asta am gasit dresor si sper ca-l mai invata si pe el bunele maniere cainesti...Dupa experienta cu "Nepotu',pot sa afirm ca pisica mea e un ingeras! laugh.gif Nu strica, nu ma smuceste, lasa si ea o leaca de par pe jos, aspir mai des si gata! wub.gif
Sushi
ooooooooooo Husly is o aventura sa stii. Le trebe kilometri de alergatura pe zi. Io mi-as lua asa ceva la casa numai daca as avea curte si as fi eu insami o fire sportiva. Am avut dobermann, ceva mai putin activ decit Husky si tot ma termina smile.gif
contraste
Să-ţi trăiască nepotu'!!!
Cānd vin la botez???!!!
wub.gif sorry.gif rofl.gif mwah1.gif
Felina
Caine la bloc? hh.gif
Mi-e mila de tine Dasca... laugh.gif
Un din ala mic cat o pisica e ok, dar unul mare... e chinu' naibii.
O sa stea mereu sau e ceva temporar?
dascalita
Cainele nu-i al meu, e al fiului meu si nu sta la mine in casa. Locuieste cu fiul meu care e tare ocupat si care ma insarcineaza/roaga sa am grija de el...E ceva ce nu stiam... sad.gif E tare frumos, prea puternic pentru a trai in apartament si dornic de companie! Acum s-a nimerit sa fie si caldurile astea mari si nu poate fi scos la plimbare...Mi-e mila de el! De azi a fost dus la dresaj si va sta acolo un timp, la curte, pana mai trece canicula...
@Contraste,ai ratat botezul! tongue.gif A fost botezat deja,il cheama Aris si are 7 luni.
dascalita
Azi am examen on-line la IT! cry.gif Ieri mi-am propus sa invat\repet niste aplicatii cu ajutorul desteptei de fiica-mea tongue.gif !Am reusit sa ne certam ca la usa cortului. blink.gif Ea se grabea sa plece la concert si n-avea rabdare sa-mi explice niste chestii,eu nu puteam sa inteleg ce spune...Circ total! laugh.gif In final am ramas cu hyprlink-urile nelamurite si am plecat si noi la plimbare!
Ieri a fost "Ziua Dunarii" si au fost organizate niste chestii dragutze in oras.Targuri ale mesterilor populari,concursuri si alte alea.A fost extraordinar de cald si am iesit pe la ora 19 ,la o terasa cu mosul meu la o bere si o pizza, apoi la concert am zis ca nu ramanem dar am ramas pana la sfarsit!Am apucat sa vedem cateva trupe dragutze,Haiducii ,DJ Project si Simplu mi-au placut! wub.gif Focurile de artificii (de,la noi nu se mai face nika fara artificii devil.gif )lansate de pe un vas au incheiat seara.Frumoooos,caaaaaaaaaald si muuuulta lume! laugh.gif
Acum am venit la comp de dimineata sa repet aplicatiile alea,ca la ora 15 dau socoteala ce-am inteles din cursul facut!Sper sa trec cu punctaj minim macar, chit ca "stiu ca nu stiu nimic". cry.gif Lu' desteapta mea nu-i mai cer ajutorul ,dar nici nu-i zic ce punctaj minim tongue.gif o sa iau, ca ea e premianta si nu vreau sa am vreun complex de inferioritate!
Sushi
Vaaai dasca daca m-as pricepe ti-as explica dar eu stiu numa unde sa fac click.
Asa e mereu inainte de examen, lucrare de control etc, ai emotii si cind ai gatat cu ele te gindesti noaaa de asta m-am temut???!!? laugh.gif
Succes! Tin pumnii!
Felina
Bafta Dasca! thumb_yello.gif
O sa vezi ca o sa fie mai usor decat iti inchipui. smile.gif
dascalita
woot_jump.gif Deci, am trecut si de examenul de IT!Am realizat 34 de puncte din 40,onorabil sorry.gif cred eu!
Acum,ma uit la tv si gata!E un film cu catzei,cred!Va pup si multumesc pentru incurajari! mwah1.gif
Sushi
Ce ti-am zis eu ca: "Asa e mereu inainte de examen, lucrare de control etc, ai emotii si cind ai gatat cu ele te gindesti noaaa de asta m-am temut???!!? "...

Felicitari d@sc@lit@!!!
dascalita
Vaaaai,multumesc ,draga mea! mwah1.gif
Adevarul e ca am avut emotii,m-am descurcat bine la aplicatii dar la teorie au fost niste chestii de care nici c-am auzit! rofl.gif Sper sa n-am nevoie de ele,ca neuronii mei nu mai tin la tavaleala! hh.gif
contraste
Ei, bravo! Bine că te-ai liniştit! Felicitări!
Am avut dreptate că dă şi din AEL 4 care nu s-a īnvăţat?
AEL 5 este diferit, asta s-a predat!
Dacă pui capul la contribuţie, le faci şi pe alea 6, dar trebuie mai mult timp decāt o oră, şi frica că dacă nu urmăreşti contorul te īntrerupe te face să dai rasol şi să bagi "terminat"!
Sunt curioasă dacă au fost cadre la voi care au scos in aceste condiţii 40 din 40!
dascalita
Cel mai mult a fost 38 puncte,eu am terminat in mai putin de o ora,35 de minute,dar ce n-am stiut,nu stiam nici i doo ore! hh.gif
Da,s-au dat si intrebari din ce nu s-a predat...bineinteles a fost si vestitul hiperlink tongue.gif pentru care m-am certat ci fii-mea,dar l-am facut,aplicatiile practice au fost accesibile.
Multumesc pentru sustinerea moralului! mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.