Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
LINICA
hug.gif
jude
Dascalito, unde face Ralu scoala de soferi (adica in Bucuresti sau la voi)? Eu sunt in tatonari si de aia intreb. biggrin.gif
dascalita
Ralu face scoala la Galati, nu are drept de examen in Bucuresti deoarece nu are domiciliul stabil acolo.
jude
Asta cu examenul o stiu, eu trebuie sa dau in Bacau. Dar ma gandeam sa fac scoala in Bucuresti.
Multam pentru raspuns. mwah1.gif
Felina
Dasca, fain de ralu ca face scoala. Si eu vreau sa o fac, dar nu-mi amintesc niciodata sa ma inscriu - luna asta nu merge din cauza banilor, gaura e cam mare.

Ma bucur ca te-ai pus in... ecuatie biggrin.gif
hug.gif
dascalita
Dragele mele! mwah1.gif

Felino, m-am pus in ecuatie rau de tot! ohyeah.gif
Sper sa devin putin mai atenta cu ego-ul meu!
Azi am fost din nou la Lacul Sarat, m-am prajit putin, nu mult ca am fost atenta.
M-am distrat acolo, daca pot spune asa, privind batraneii veniti la tratament si imaginandu-ne pe noi, peste niste ani, la fel!
Sotul meu zice ca el nu va fi asa...S-o creada el! Timpul trece implacabil peste toti! devil.gif
dascalita
Am fost si azi la lac. Maine luam pauza. Cica o sa ploua, trebuie sa mai gatim ceva pentru copiii astia si nici tata nu se simte prea bine...Cred ca maine sotul meu va gati si eu dau o fuga la tata!
M-am simtit bine zilele astea. Sper sa fie ok si pe mai departe.
Felina
Si noi am fost ieri la un lac, am avut o tentativa de mancat la iarba verde. A fost fain, era liniste-liniste, nici tipenie, o barca parcata, un peste sarea din apa, o lebada zbura pe deasupra... fain. biggrin.gif

ce gateste sotul?

ai ceva sfaturi pentru o mamica? Cati nu mai vrea sa pape mai nimic. Am impresia ca-i ies cativa dinti deodata, e agitata si nu vrea sa manance, in rest e ok, doarme bine si e destul de vesela, dar la masa n-are rabdare, face un botic lung... biggrin.gif
dascalita
Felina,
nu dramatiza situatia.E trecatoare...Las-o sa manance cat vrea si ce vrea in perioada asta.Poate are si ea niste preferinte, fa-i ce-i place, iar cat stati la masa creati o atmosfera destinsa, vesela, sa nu se simta in vizor, n-o forta sa manance, poate capata o repulsie permanenta! Perioada asta e dificila, dar trece. Ar fi bine daca ai cere niste vitamine de la medicul pediatru, pentru pofta de mancare.

Omul a gatit bine: tocanita de pui si ciorba, salata de vinete si ardei copti!


Eu am fost in week end la tata, a fost bolnav saracutul...Cat am stat cu el l-am bibilit, i-am gatit ce a avut pofta si parca s-a mai indreptat putin.Pe langa bolile lui cel mai tare sufera de tristete...Ar vrea sa stau acolo tot timpul, ceea ce nu se poate si el intelege asta. Imi place sa stau cu el de vorba, numai ca nu pot sta numai acolo si el nu vrea sa stea la noi...
Azi dimineata mi-am continuat cura de namol, a fost o zi placuta, ma mai duc vreo doua-trei zile si gata ca ma duc si la mare si-o sa ma innegresc de tot! Ideea e ca mi-a priit si picioarele mele cred ca zic bogdaproste ca le-am acordat asa atentie anul acesta!

Felina
Dasca, mersi de sfaturi. N-o fortez, sunt o mamica tare libertina, cand vad ca nu vrea sa pape, incerc sa-i dau alternative, in general incerc sa am mai multe prin firgider in caz de! de cateva zile mananc doua-trei lingurite dintr-un fel, apoi sfarsesc prin a-i lasa pe masuta ei diverse si mananca cu manutele ei (eu am de curatat dupa aia mult si bine, dar na!). sunt multumita ca mananca ea cu mana ei, fie si cateva bucatele acolo. in plus ii place painea, mai ales sa o pape singura, o ia cu degetelele alea minuscule de pe coaja biggrin.gif . si fructe mamanca, iaurt... incerc sa bag la cap, deci sa facem cumva sa nu se simta in vizor


dar stiu ca sotul tau gateste, nu gluma! smile.gif vreau si eu ardei copti!

tatalui tau sanatate!

mwah1.gif
andra_v
Sanatate tatalui! O vara placuta in continuare!
Doamne, daca as mai avea pe cineva la tara! As sta toata toamna. Si voua va prinde bine, si tatalui. O sa alergati dupa momentele astea.

Felina, fa-ti timp s-o scoti si s-o alergi mai mult pe aia mica, va manca orice, crede-ma!

PS Ma bucur cand vad ca mai e cineva in afara de mine fara permis de conducere. Dar inca nu-mi sacrific atata timp pentru soala de soferi.
Felina
Andra, iese in fiecare zi cu orele pe afara, prin parc smile.gif
oricum, ne stoarce de energie pe toti! nu-i facem fata...biggrin.gif
dascalita
Andra, ai dreptate pe o parte, numai ca...nu-i pot tine pe copii la tara.
Nici eu nu-mi gasesc rostul intru totul acolo.Merg foarte des, dar mi-e dor de casa mea, de ocupatiile mele ... E dificil, stiu!
Tin foarte mult la tata, dar nu ma pot muta acolo.Oricum lui ii este greu.Lui ii lipseste perechea , mama. Cred ca va fi trist cate zile va mai avea...
dascalita
Ralu a luat sala , pentru permisul auto!!!!
25 din 26, n-a stiut o intrebare de mecanica, nu-i bai!
Pupa mama fata desteapta!
Acum, emotii pentru maine la traseu!
Felina
dasca, tin pumnii! mwah1.gif
SORIN
QUOTE(dascalita @ 13 Aug 2009, 09:15 AM) *
Ralu a luat sala , pentru permisul auto!!!!
25 din 26, n-a stiut o intrebare de mecanica, nu-i bai!
Pupa mama fata desteapta!
Acum, emotii pentru maine la traseu!


Dasca....sper si va urez ca fata sa invete sa conduca si nu sa invete sa treaca testele thumb_yello.gif Nazdravana mea a condus pe teren toate draciile de la mica varsta........pe sosea e alta mancare de peste....e exact ca in razboi, toti vor sa te omoare! mad.gif

Trebuie sa explicati fetei ca pana acum a invatat doar tehnica de conducere...in momentul in care are permisul in buzunar, abia incepe sa invete sa conduca jamie.gif Si la inceput sa n-o lasati singura, indiferent de cat o v-a deranja!!

Succes la practica thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Sorin.
dascalita
Sorin,
bine ai revenit ! Multumesc pentru sfaturi, asta e si grija noastra mare, sa invete sa se descurce pe sosele! Bineinteles ca nu va pleca singura pana nu va capata ceva experienta, nici ea nu doreste acest lucru.
fargakos
Ma alatur si eu echipei care tine pumnii. Sper sa fie toul bine thumb_yello.gif
dascalita
A fost bine, multumesc echipei pentru sustinere! mwah1.gif
Ralu a luat si traseul, deci din prima a luat permisul.
De luni e ucenic pe masina lu' frate-sau pentru a castiga experienta.

Azi am fost cu totii la tata, i-am facut o bucurie ca am fost si cu copiii. Din pacate n-am stat mult, dar pentru ca am fost 4, i-am zis sa inmulteasca timpul si iesim pana la urma la socoteala! rolleyes.gif
fargakos
QUOTE(dascalita @ 15 Aug 2009, 12:49 AM) *
A fost bine, multumesc echipei pentru sustinere! mwah1.gif
Ralu a luat si traseul, deci din prima a luat permisul.
De luni e ucenic pe masina lu' frate-sau pentru a castiga experienta.

Azi am fost cu totii la tata, i-am facut o bucurie ca am fost si cu copiii. Din pacate n-am stat mult, dar pentru ca am fost 4, i-am zis sa inmulteasca timpul si iesim pana la urma la socoteala! rolleyes.gif


Felicitarile mele!
dascalita
Multumim, fargakos!

Azi , zi innorata.Deci, bucatarim pentru copiii. rolleyes.gif Comanda:un lighean de chiftele, cica sa pape toata saptamana cu rosii. devil.gif
Sa vedem ce mai "crosetam" e langa ele... mad.gif
SORIN
Bravo fetei....felicitari spoton.gif Talpa usoara si distanta pastrata mereu!!

O super Duminica......

Sorin.
dascalita
Multumesc, Sorine!
O sa-i transmit sfatul tau si felicitarile, bineinteles, soferitei!
dascalita
M-am rasodihnit, deja...Astept 22 august sa plec la mare, citesc, mai bine zis recitesc cartile adolescentei mele, ma dau pe net, merg saptamanal la tata, am abandonat mersul la namol ... mad.gif Deci, abia astept sa se termine vacanta si sa ma intalnesc iar cu picii mei! Ce-o sa fac eu la pensie???? Cred ca o sa fac depresie!

Sambata am gatit cum am zis, ieri m-am plimbat un pic si am citit pana la 3 dimineata "Toate panzele sus" de R. Tudoran.Azi am platit facturile si am dormit la pranz...La noapte iar am insomnie! Sa vad ce mai citesc si noaptea asta!
Asa , azi m-am certat cu fii-mea pe seama facturii ei la telefon.Cred ca degeaba, fata asta n-are simt financiar !
Nu stiu ce fac maine si poimaine, joi am chemat cosmeticiana acasa, ne facem gigea-mai, mai!
Papam in fiecare zi un pepene urias, nu ne-am saturat inca de ei, sunt dulci si buni.
Nu stiu ce sa mai zic, cam asta fac eu!
SORIN
La pici sunt mai slab....dar la gatit, daca cauti ceva exotic special, am sa te invat!! Asa suntem noi oltenii mai aNdicapati....de la arme de foc direct in bucatarie!!!

Sorin.
dascalita
Sorin,
cu bucataritul ma mai destind eu si acum, experimentez retete noi, dar e o problema...Toate retetele imi ies bune si le pap! ohyeah.gif Nu prea imi ies retetele de slabit! mad.gif rofl.gif

De doua trei zile lenevesc impreuna cu Ralu, ea la comp, eu citind, ma mut de pe canapea pe fotoliu si de acolo la bucatarie cu niste felii de pepene rece si bun.
Ce-o sa duc dorul acestor zile, numai eu stiu! Dar e bine, m-am odihnit si-o sa ma mai odihnesc vreo saptamana. Dupa 1 septembrie incep lucrul si, repet, abia astept!

dascalita
Am revenit !
Saptamana la mare a fost suuuuper! Vreme buna, apa calda, valuri potrivite cu frica mea de apa! M-am bronzat frumos si mi-a fost bine, asta-i important.
Am venit vineri de la mare, ieri dimineata am plecat la tata, acum am venit cu inima stransa...Tata e tare trist, nu reusesc sa-l mai scot din depresie...Saptamana viitoare ma duc singura la el, se pare ca mai bine comunica atunci cand e numai cu mine...
Mi-e asa mila de el si nu vad rezolvarea...Nu vrea la noi acasa, noi nu putem sta permanent acolo...
dascalita
Am revenit la programul meu obisnuit: beut cafeaua inainte de ora 6, in fata compului cu picioarele reci,reci! Cand era Catitza langa mine , mi le incalzea ea...
De cativa ani, observ ca vremea asta sta tare bine la consultat calendarul! sorry.gif Cum vine 1 septembrie, cum coboara temperatura cu 10 grade!
Ieri m-am dus la scoala cu mare drag, bucuroasa sa-mi intalnesc colegii, sa impartasim noutati...Anul acesta am o sala de clasa noua, laboratorul de biologie...Cred ca picii mei vor sta cu ochii pe pereti o saptamana, vor casca ochii la planse, mulaje, acvariul cu niste pestisori rosii...Vedem noi cum va fi, oricum, pana nu le vor studia in amanunt, nu voi putea sa le captez atentia, asa ca...prime zile vom studia laboratorul!

Am probleme de somn, ma trezesc in jur de 4 dimineata si nu mai pot dormi, indiferent la ce ora ma culc...Toata vara am avut problema asta... mad.gif
dascalita
Vine week-end-ul si incepe iar fugareala mea, la scoala, la tata...Ma omoara drumurile! Cand ajung acolo mi-e bine , dar pana ajuuuung!
LINICA
Am citit de mare si mi s-au umplut ochii de lacrimi. Nu am ajuns anul acesta asa cum visam inca din septembrie anul trectu, cand am prins ploaie si frigut.
Incercam sa mi te imaginez cu piciorele reci, cu gandul departe.
Tatal tau. As vrea sa il imbratisez si sa plangem amandoi. Si nu, nu sunt trista acum. Poate doar cu sentimentul acela care a dat un gram in plus de intelepciune.

Da, am simtit si eu ca parca se aseaza vremea. Intr-o zi copacii pe langa care trec in drum spre serviciu aveau frunze verzi, intr-o zi erau ingalbenite pe margine.
Atunci mi-am amintit ca la un moment dat m-am uitat in oglinda si mi-am vazut primele fire albe, frumos, asezate intr-o suvita. Recunosc, de atunci ma uit mai des in ea... smile.gif

Cand povestesti de familie si toate cate le faceti impreuna, ma intreb de ce nu s-a putut sa ma bucur de ea si eu. Imi faci asa o pofta!

Ai incercat sa bei in fiecare seara, inainte de culcare, o cana cu lapte si miere?

Te salut cu drag pe tine si toti membrii familiei tale! Sanatate iti doresc, pentru un an scolar usor si cu multe coronite! hug.gif
dascalita
Multumesc, Linica pentru gandurile bune.

Lapte cald cu miere n-am baut, ca ingrasa! Mai beau cate un ceai de tei, dar n-am fost prea speriata de insomnii...Eu daca nu pot dormi imi gasesc de lucru :citesc, butonez telecomanda sau...visez cu ochii deschisi! ohyeah.gif Am ajuns la concluzia ca de la o varsta, avem nevoie de mai putin somn. Dorm tare bine la tara, acolo as dormi tot timpul!

N-am mai plecat azi la tata, nu m-am simtit prea bine si am amanat pe maine dimineata.Am racit un pic, m-a usturat gatul si m-a durat capul.Acum mi-e mai bine, am luat si ceva hapuri, sper sa fie ceva trecator. Maine plec pentru ca am vorbit la telefon cu tata si ma asteapta.

Am inceput o cura de dat jos ceva kilograme puse in vara asta...De cand stiu ca nu trebuie sa mananc paine (desi de obicei nu prea mananc!) imi miroase mereu a paine calda, mi-e dor s-o fac eu, s-o framant, alea, alea! ohyeah.gif
Boudicca
Felicitari soferitei! flowers.gif
Si mama mea are probleme cu somnul. Adoarme usor, dar se trezeste spre dimineata si nu-si gaseste locul...de obicei citeste. Poate tine de varsta? unsure.gif
dascalita
Bine ai revenit, Boudicca!

Sigur e semn de babeala insomnia noastra...Candva as fi dormit non stop!


Mi-e frig si -mi fulgera si tuna in suflet....Nu mi-e bine, sunt trista si simt ca nu le pot rezolva pe toate. Uneori am crezut ca pot face numai ce vreau, cand vreau, cum vreau...Imi ploua a deziluzie de ceva timp...Sper sa nu mai tina mult!
Serenity
Sa nu te tina, dasca, ca oricate greutati si probleme am avea, prima datorie e sa traim viata asta scurta cat de frumos putem si sa ne bucuram de oricat de putin am avea. Bine? mwah1.gif
dascalita
Am inceput scoala!
O mare bucurie pentru mine sa-mi reintalnesc picii, care-s mari acum, au trecut clasa a IV a! Mi-i amintesc in prima zi de scola...Au crescut de mai mare dragul! Numai Sergiulache a ramas mai mititel si era azi, necajit ca s-a terminat vacanta.Restul au fost bucurosi ca ne-am reintalnit, ca s-au revazut...
Sper ca luandu-ma cu ei, sa intru intr-un fel sau altul pe un fagas normal. La mine ina tuna si fulgera... mad.gif
Felina
flowers.gif
LINICA
Dascalita, iti doresc multa sanatate si multe impliniri anul acesta.

Fie sa ramai dascalita noastra multi ani aici, pe han! flowers.gif ani.gif flowers.gif


Nefertiti
La multi ani! mwah1.gif
Afrodita
La multi ani iubitaaaaaaaaa!! Sa dea cel de sus sa ti se implineasca toate dorintele, sa fii sanatoasa, fericita si sa ne incanti mereu ca si pana acum biggrin.gif mwah1.gif
dascalita
Va multumesc din inima pentru urarile voastre ! mwah1.gif

A mai trecut un an, cu bune si cu rele !
Ieri am sarbatorit si pe tata care a implinit 80 de ani! Desi era in mijlocul saptamanii, am facut tot ce am putut si impreuna cu fratele meu si cu copiii am fost la el aseara.L-am bucurat si l-am inlacrimat, in amintirea unei alte surprize pe care i-am facut-o mamei la aniversare...Am ajuns acolo cu tort, cu flori si cu toata gasca pe inserat cand el se pregatea de culcare...
Azi ma asteapta un balcon de legume, sa le pun la conservat pentru iarna...Cah! ohyeah.gif

Am primit cadouri frumoase de la cei dragi, iar copiii de la scoala mi-au facut o surpriza frumoasa primindu-ma ieri cu clasa ornata cu baloane, cu tort si cu sampanie! Asa ca ieri, la 7,30 mi s-a cantat iar eu am plans, pentru ca nu ma asteptam la asta...
Bonsai
La multi ani ! draga dascalita flowers.gif
dascalita
Multumesc pentru urari, bonsai! mwah1.gif

Asa de lunga a fost saptamana asta, cu multe lucruri marunte de facut acasa si la scoala, cu o Raluca racita, irascibila si care nu mananca mai nimic...Uf!

Ieri am fost impreuna la shopingareala si pe langa cazarmamentul pentru facultate s-a innoit cu niste faini pantofi, de i-a scazut febra! ohyeah.gif

Am facut conseve pentru iarna si acum am niste struguri faini in balcon, trebuie sa-i fac compot...Poate ii pun maine de dimineata la borcane...Incet, lucrurile se aseaza pe fagas normal, intru in alt ritm de viata, mai alert si trebuie un timp de acomodare...

A sosit toamna, o simt, o miros, o traiesc...
dascalita
Uau! Incep sa ma vait!!! Nu mai timp nici pentru o tigara...M-am acoperit in hartii, fratilor! Plan cadru, planificari, planulete si planuloaie! mad.gif Cah!
Ma dor ochii de la comp...Paaaaaaaaaaaaaaaaa!
dascalita
A trecut o saptamana plina, plina...ochi! cu bune si cu rele...
Am fost vineri la tata, m-am intors sambata. Acolo e bine, tata e ok, s-a intristat cand am plecat, dar...asta e situatia! E de bine cu noua menajera pe care am angajat-o, deocamdata el e multumit si noi de asemenea. A fost placut, caldura blanda a toamnei e parca mai placuta acolo, cred ca sta ascunsa in galbenul gutuilor din fundul gradinii... sorry.gif Mi-am adus cateva , galbene si parfumate, sa-mi tina de cald saptamana asta! Saptamana viitoare ma duc sa fac gem si dulceata din ele, ca de! asta le e rostul, apoi voi pune cateva pe dulapuri si in fereastra, asa cum facea mama, sa ne lumineze iarna ce va veni...
Ralu a plecat azi dimineata la Bucuresti, sa-si ocupe locul la camin si patul de sus, ohyeah.gif acolo cica n-o deranjeaza musafirii ocazionali, nu sta nimeni pe patul ei si are mai multa intimitate.
Va pleca duminica viitoare cu arme si bagaje,o duce fratele ei , acum si-a dus doar lenjeria si cateva maruntisuri. Toata saptamana viitoare, ca si cea care a trecut o are ocupata cu dentistul, sper sa-si rezolve problemele cu cariutele.A necajit-o tare de tot o masea in vara asta si n-a vrut deloc sa mearga la dintar, de frica! devil.gif Acum regreta, a pierdut deja o masea .
Azi am musafiri, am gatit dimineata, n-am avut chef de paraji, dar...sunt prea multe fructe in perioada asta, ca sa mai faci ceva dulce, zic eu...
Imi place toamna asta, noroc de ea, altfel... sorry.gif
Felina
flowers.gif
dascalita
Dupa zile gri, apar si unele mai colorate asa! E bine ca e diversitate, chiar daca unele "culori" tipa... La scoala mi-e greu, nu reusesc sa-i aduc pe piticii mei la adevar, vacanta asta a lasat urme ceva mai adanci...Unii sunt visatori, altii distrati, altii se indragostesc... laugh.gif Deci , am deja cateva cupluri in clasa a IV a, isi arunca asa niste ocheade si asa niste biletele de-mi trebuie toata stapanirea de sine sa nu izbucnesc in ras...sau in plans? Prea se grabesc copiii astia, cresc prea repede...
dascalita
Oboseala si atat!
Afrodita
hug.gif (si-atat tongue.gif )
dascalita
Afro, mwah1.gif !
M-am transformat in robotel, nu mai simt decat...ce-am zis!
De doua zile pregatesc fata de plecare la Bucuresti.
A terminat vineri cu dentistul, adica problemele majore, ca ar mai fi niste cariute pentru care va mai veni la dintar. Duminica trecuta a fost sa-si ia cheia de la camera de camin, astazi mergem s-o ducem cu arme si bagaje.
Ma intreb unde vor intra atatea bagaje, unde vom sta noi si daca nu vom ocupa si scaunul soferului cu atatea boarfe ce s-au adunat, toate strict necesare!!! ohyeah.gif
Sper ca voi intra mai des pe aici, tinand cont de faptul ca voi ramane sefa pe comp de acum! ohyeah.gif
dascalita
Da, sunt sefa pe comp acum, dar mi-e un soooomn!
Am dus fata la camin, am incaput si noi pe langa bagaje, am lasat-o cu ele in mijlocul camerei/pupat imbratisat cupilu' si fuga inapoi, ca ne apuca noaptea pe drum.
Maine avem program de curatat casa, poate chem desinsectia, ceva ca asa arata casa mea acum... devil.gif
Mohorata vreme, mohorat oras Bucurestiul asta, gri si murdar, aglomerat ca naiba!
Mai bine in provincie, la noi e mai aerisit, asa...Nu umbli juma de zi ca sa parchezi masina, ce naiba!
Cred ca ma duc la somn de pe acum, nu prea sunt in forma...I-am zis lui Ralu ca n-o sa-mi fie de dor de ea, dar deja imi lipseste...Noi stateam la taclale seara pana tarziu, in ultimul timp...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.