Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Oiski-Poiski
Cred ca am fost si eu la Dunare cu tine asa de perfect mi-am imaginat dupa cum ai povestit.Simt si acuma vantul in padurea de salcii. smile.gif
Vacanta frumoasa !
dascalita
Da,Oiksi, a fost minunat!!! N-am avut vreme sa va descriu frumusetea naturii , sa caut cuvintele potrivite...Si acum tanjesc la racoarea aceea din padurea de salcii!

Aici e o caldura criminala, azi am suferit cumplit de caldura, in bucatarie am stat putin, ca nu se putea, am facut o ciorbita de zarzavat, pastai fierte si cateva chifele. Toate in acelasi timp, hh.gif sa scurtez timpul de stat in caldura... Am fost la Kaufland si am facut aprovizionarea, prin piata am trecut dimineata pe racoare, am spalat rufe si am sters praful din casa...Acum am venit de afara, am cautat un pic de racoare dar nu e de gasit...Am papat o inghetata si m-am intors la briza ventilatorului...La noapte cred ca dorm pe balcon, hh.gif nu mai pot! De fapt am mai adormit invatand o data saptamana asta si a fost tare bine, cu exceptia faptului ca ma trezesc la primele raze de soare de la ora 5... tongue.gif Maine trebuie sa calc camasi pentru feciorul meu, de acum ma gandesc cat de cald o sa-mi fie! cry.gif
dascalita
Ca sa depasesc momentul de disconfort termic m-am culcat imediat ce am venit de la supravegherea Testarii nationale...Am dormit doua ore, acum am baut o cafeluta mica si delicioasa si la noapte voi invata pe racoare. Sotul meu are febra mare, a racit de la aerul conditionat de la munca...Ma duc sa-i cumpar ceva iaurturi ca nu vrea sa manance nimic...Ralu termina maine cu engleza ei, maine da oralul si apoi se poate considera in vacanta si ea. A terminat bine clasa 11-a, a luat premiul II si m-am surprins ca n-am fost la inaltime cu ea cand i-am spus ca e bine cum a terminat, dar putea fi si pe primul loc...Mi-a parut rau in secunda urmatoare dar...I-am citit tristetea in privire cand mi-a spus ca niciodata nu sunt multumita. Ba sunt foarte multumita, numai ca...asa suntem noi, mereu vrem mai mult! Stiu ca a muncit mult dar stiu ca e tare inteligenta si ar fi putut si mai mult.


Ma duc sa cumpar iaurt.... cry.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (dascalita @ 20 Jun 2007, 07:21 PM)
...I-am citit tristetea in privire cand mi-a spus ca niciodata nu sunt multumita.

Ralu nu stie ca nu ai facut-o cu intentie .Ai spus-o instinctiv.Tu esti o persoana care cere foarte mult de la ea insasi.
Totusi premiul II este foarte bun .Felicitari.Si conteaza daca Ralu e multumita cu ea insasi.
Si sanatate sotului .
Kristin
Cand mi-e tare, tare dor de mama si nu am cum vorbi cu ea, intru la tine in jurnal si citesc. Mereu gasesc ceva de "acasa". wub.gif
dascalita
Multumesc pentru vizita si pentru cuvintele frumoase, dragelor! wub.gif

Ma bucur ca-ti amintesc de acasa , Kristin! mwah1.gif Acasa e locul acela magic pe care nu-l mai regasim niciodata dupa ce ne-am luat zborul din cuib, e ceva ce inseamna , mama, copilarie, lipsa de griji,etc... Acasa al meu a ramas in satul acela din Baragan, chiar daca am casa mea, copii mari si un echilibru aici, ma surprind des fiindu-mi dor de acasa.... Mi-am propus sa petrec macar cateva zile acasa in vara asta!

Oiksinella, mwah1.gif pana la urma Ralu a inteles de ce am reactionat asa, ea stie ca pentru mine notele nu conteaza ci modul serios de a se pregati, e foarte important pentru mine sa priveasca cu seriozitate orice face, sa nu mearga pe principiul:las' ca merge si asa...

Am mai taiat azi de pe lista inca un examen, mai am 2...Uite acusica termin anul I, nu-mi vine sa cred ce repede a trecut anul asta extraordinar de plin !
A fost extraordinar de cald, examenul a fost la ora 15, ora la care se topea orasul , nu alta! Duminica am examen la ora 9, alta viata, sper sa fie ceva mai suportabil!


dascalita
O dimineata racoroasa e tot ce-ti doresti in zilele caniculare...Acum e racoare si bine, nu stiu ce va fi peste vreo doua ore!
Ieri a fost furtuna mare si a plouat putin, numai putin asa incat sa se mai racoreasca pamantul! Am facut de dimineata smotru si cat am fost la piata am lasat geamurile deschise si furtuna mi-a umplut din nou casa de praf! Bleah! sad.gif Cat eu am facut mancare, ardei umpluti cu piept de pui, Ralu a aspirat din nou si a sters praful... wub.gif Dupa amiaza am mai invatat, am mai adormit cu nasul in cursuri... tongue.gif ,am mai haladuit pe net...A trecut ziua destul de usor. Azi am examen la ora 9, abia astept sa scap, sa-l pregatesc si pe cel de miercuri si apoi sa ma simt si eu in vacanta!

Ma sperie caldurile, eu suport greu de tot canicula... sad.gif
dascalita
A trecut cu bine si examenul la Statistica! Am luat 10 dar am fost tocilina cu diploma, nu alta... sorry.gif Nu prea am inteles eu cum trebuie obiectul asta dar am fost baftoasa ! Am terminat pe la ora 10 cu grijile...Bine ca a trecut! Miercuri am Pedagogie, acolo sunt pe teren cunoscut, cred ca o sa-mi fie mai usor! Azi nici nu m-am uitat pe cursuri, m-am lenevit si eu...Am citit, am stat la o barfa mica cu o prietena, am dormit si iar am citit! Azi a fost liniste in casa, copiii au plecat la plaja, sotul s-a ocupat de masa si a facut gratar ,asa ca eu m-am simtit intr-o minivacanta! tongue.gif
Felina
felicitari draga Dasca pentru tocilina tongue.gif biggrin.gif
esti tare, ce sa mai..!
Afrodita
Dascalito, cred ca mai bine asteptam sa termini cu examenele si zicem toti la sfarsit un Bravo mare cat casa, sa-ti ajunga pana in anul urmator de faculta, nu de alta, da-l meriti biggrin.gif (si mie mi-e lene sa tot scriu Bravo de 14 ori tongue.gif )

hug.gif mwah1.gif
dascalita
Oau ! Ce de laude am primiiit! Da-mi place, sa stiti! wub.gif
Adevarul e ca numai aici ma laud eu cu rezultatele mele, in rest...nu pot, ma tem sa nu fiu inteleasa gresit! Copiii mei , sotul, parintii se bucura sincer si imi apreciaza efortul, in rest...ma trezesc cu intrebari de genul: ce ti-a trebuit la anii astia? Asa ca ..imi vad de treaba mea!E drept ca e mai usor ca la zi, dar nu mi se pare corect sa denigrezi pe cineva ca e la ID, ca acolo se iau examenele usor. Nu e asa, eu chiar muncesc pentru ele si culmea, a inceput sa-mi placa! Ma gandesc cum o fi si dupa ziua de miercuri cand va trebui sa intru in program de relaxare, eu care am in fiecare dimineata o grija sa mai citesc o data cursul cu mintea limpede? laugh.gif Bine, mi-am propus sa fac ravagii in colectia de carti pe care am agonisit-o anul acesta si pe care cu regret doar am sters-o de praf, dupa ce trec caldurile (daca vor trece hh.gif ) vreau sa croitoresc niste chestii la care visez sa le fac cu mana mea, vreau sa fac si cateva iesiri in natura, poate reusesc sa ajung cateva zile la mare...Vise! Voi vedea cate se pot realiza din ele...Oricum, trebuie sa multumesc cuiva wub.gif ca m-a convins sa deschid acest jurnal...Cate lucruri spun aici nu le pot spune cu voce tare...
Va doresc numai bine! wub.gif
Afrodita
Ah, cine a zis ca la ID se iau examenele usor? hh.gif Ca si io trebuia sa invat, mai ales ca nu apucau sa ne dea tot in clasa si trebuia sa caut io ce si cum ca sa invat...
Si cum adik ce-ti trebe la varsta asta? Orice varsta e buna de invatat! Ca doar n-o sa stai sa-ti putrezeasca creieru' de ne-munca biggrin.gif

Bravo iubita mwah1.gif Tine-o tot asa!
Oiski-Poiski
Chiar asa.Data viitoare asteptam pana termini examenele si cantam in cor "felicitari".
Insa poate nu este acelasi lucru.E mai palpitant sa-ti tinem pumnii inaintea fiecarui examen. rolleyes.gif
Eu te admir in orice caz ca pe langa scoala te-ai apucat de alta scoala.Ma gandesc ca eu una nu as avea asa curaj.

Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 26 Jun 2007, 05:51 AM)
Ma gandesc ca eu una nu as avea asa curaj.

si de ce ma rog? crezi ca te papa lupu' acolo? rolleyes.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 26 Jun 2007, 11:54 AM)
QUOTE (Oiski-Poiski @ 26 Jun 2007, 05:51 AM)
Ma gandesc ca eu una nu as avea asa curaj.

si de ce ma rog? crezi ca te papa lupu' acolo? rolleyes.gif

Da,da , lupul cel las din sufletul meu laugh.gif .Ca cel curajos apare doar cand nu trebe.
dascalita
Astazi a fost o caldura naucitoare...38 grade la umbra zic cei de la meteo dar eu cred ca a fost mai mult...Aerul este irespirabil si la ora asta... sad.gif

Nu mai am chef/rabdare sa citesc...De fapt caldura asta mi-a dat o stare de agitatie! ma tem sa nu-mi fie rau si stau intr-o stare de tensiune...Ventilatoarele sunt in functiune in doua camere iar pe hol pici in nas de cald...Uffff!

Fetele, maine dati drumul la pumnii stransi, pe la oara 16 scap de ultimul examen si bineinteles ca ma infiintez aici sa dau raportul! tongue.gif Multumesc pentru sustinere si incurajari, chiar au contat! thumb_yello.gif
dascalita
........ieri am facut o greseala, mi-am dat frau liber nervilor si azi regret ce am spus... cry.gif Sunt suparata pe mine.....
dascalita
Gata si ultimul examen, l-am luat cu brio( doar eram pe tern cunoscut) si de acum sunt in vacanta! thumb_yello.gif
Acum ma intreb, ce fac eu de maine??? tongue.gif
flori
Felicitari dascalito...si de maine ar fi bine sa-ti faci planuri de vacanta...este munte, este mare si pe caldura asta dupa atita munca ti se cuvine din plin o vacanta odihnitoare si racoroasa!
Afrodita
Felicitaaaaaaaaaaari mwah1.gif hug.gif clapping.gif

Si daca-ti pare rau de ce ai zis un "Sorry" , pupic si imbratisare de obicei rezolva totul biggrin.gif Ah, sa nu uiti de mutra de catel plouat rofl.gif Aia face toti banii rofl.gif

Ce faci de maine? Reeeeelllaaaaaaaaaaaaaax harhar.gif Ca meriti mwah1.gif
Felina
Felicitari draga Dasca! clapping.gif yay.gif dance.gif woot_jump.gif
dascalita
Multumesc, Felina! wub.gif wub.gif

Ma simt ciudat, imi vine sa plang... sad.gif
flori
hug.gif Sper ca e vorba doar de o stare trecatoare...gindeste-te la lucruri frumoase ca sint destule in viata ta!
Afrodita
hug.gif

Ceva ciudat se intampla, majoritatea oamenilor dragi mie au ceva probleme in perioada asta...

Nush de ce iti vine sa plangi, da' orice ar fi sper sa treaca repede repede, sa fii iarasi zambitoare hug.gif mwah1.gif
dascalita
Flori, wub.gif sigur ca mi-a trecut, a fost ceva ce nu-mi explic...Multumesc pentru felicitari si pentru grija!

Afro, wub.gif mi-am revenit, multumesc!

Tocmai m-am intors de la parinti unde mi-am reincarcat bateriile si mi-am vindecat depresia... Mi s-a intamplat ceva ciudat, cand am terminat cu toata munca din anul acesta n-am putut sa ma bucur ,m-am simtit cumva fara rost, fara un reper...Gata, a trecut! sorry.gif
La parinti am plecat de vineri seara cu Ralu si iubi al ei, fiul meu si sotul au venit azi dimineata deoarece au fost ocupati. Am stat de vorba cu batraneii mei pe saturate, am scos ceapa si usturoiul din pamant, am gatit o delicioasa supa de gaina si am facut gratar, mama ne-a facut branzoaice si gogosi, am inlocuit Cola cu compot de corcoduse tongue.gif ...Cam toate mofturile fiicei mele si ale amicului ei au fost rezolvate! laugh.gif Am ratat zarzarele care se scuturasera de la furtuna de saptamana trecuta,dar am dormit pe saturate in racoroasele camere ale mamei.Nu m-am uitat la televizor, am preferat sa stam pana tarziu in curte si sa vorbim ,azi pe la amiaza ne-am luat o patura si ne-am asezat la umbra sub pomii din gradina .Eu am incercat sa citesc o revista dar m-a furat peisajul si am ascultat ciocanitoarea si gugustucii care parea aceesi de acum o groaza de ani. Mi-au placut batraneii mei, erau bine cat se poate la varsta si la bolile lor, am incercat sa-i rasfat un pic dar ne-au rasfatat ei pe noi, cand vin de acolo mult timp raman cu un zambet pe chip si in inima.Da-le Doamne sanatate si zile frumoase cat mai au de trait!
dascalita
Maine plec la Lepsa, sper sa ma racoresc cateva zile si sa ma odihnesc...

Ieri am fost la casa soacrei mele si am cules visine si corcoduse pentru compot. Nu mi-a tihnit acolo, e naspa rau intr-o casa nelocuita... sad.gif Azi am facut toata ziua compot pentru iarna si m-a apucat seara si nu-s gata cu bagajele pentru munte...
dascalita
Am terminat minivacanta racoroasa... sad.gif cum am ajuns acasa m-au si taiat transpiratiile! hh.gif
Mi-a fost bine si m-am odihnit, a fost racoare iar seara era chiar rece.M-am plimbat, am citit mult ca am avut si doua zile cu ploaie, m-am imbatat de mirosul fanetelor inflorite si am urmarit mersul norilor ca niste scame de vata pe cerul albastru.


Pisica mea a suferit in aceste zile de depresie...Cred ca ma considera mami a ei! tongue.gif
flori
Ah dascalito ce te mai invidiez pentru adunarile aste cu toata familia si culesul zarzarilor si compotul de corcoduse wub.gif
pe cind eu m-am saturat de alergat ca nebuna pe autobenzile din Germania...si de vorbit cu cei dragi numai la telefon. Da las ca mai e putin si ne adunam si noi cu totii la mama-n batatura. Asta-i o minune care nu s-a mai intimplat de vre-o 10 ani, fiecare fiind imprastiati in cele patru puncte cardinale...Ah si ce fericire o sa fie pe capu nostru...da va povestesc eu!
dascalita
mwah1.gif Flori, eu sunt dependenta de familia mea largita! tongue.gif Uneori, ca saptamana trecuta, simt nevoia sa fiu cat mai departe, cat mai detasata de problemele obisnuite, apoi brusc mi se face dor de ceea ce tocmai ma obosea!
Cat am stat la munte, am sunat continuu ba acasa, ba la parinti ! N-am reusit sa stau prea mult timp rupta de ei...

Oricum, acasa la mine era de jale fara mami, toata lumea e dependenta de mami, inclusiv Catitza tongue.gif ! Azi am desprafuit casa , eu pe post de coordonator devil.gif si cei ce au uitat ferestrele deschise pe furtuna pe post de lucratori la perie si mop, laugh.gif am gatit si am spalat vreo trei ture de rufe...Am terminat relativ repede ca n-am muncit singura si am fost intr-o vizita unde chiar mi-a fost OK, m-am cafelit si am discutat cu o prietena pentru care nu mi-am mai gasit timp de-un secol!

Maine am iar de facut niste drumuri care-mi vor toci niste neuroni, alergatura pentru succesiunea casei sotului meu, acte, notari, cozi, birocratie... cry.gif
dascalita
M-am intors de la casa soacrei mele si m-am surprins cautand imediat hanul...daca aveam internet acolo cred ca mai stateam! tongue.gif

Am facut un tur de forta si am reusit sa fac actele pentru succesiunea aia, mai am peste o luna de umblat cu cadastru, carte funciara si alte alea... mad.gif nu-mi place birocratia , nu-mi plac cozile si functionarii plictisiti! Nu-mi place ca umblam sa vindem casa aia , ca tot ce mai ramane dupa un om sunt niste complicatii greu de rezolvat...Nu-mi place ca in urma noastra buruienile inghit frumoasa gradina cu flori, ca toate se darapaneaza, ca trebuie sa fac eforturi si sa-mi pun la bataie diplomatia ca sa fac pace intre niste oameni si sa reusesc sa-i conving sa traiasca frumos...Nu-mi place si pace ce am facut zilele astea!

De maine vreau sa ma detasez de toate, sa-mi beau cafelutza pe terasa mea frumoasa cu pisica la picioarele mele, sa rasfoiesc reviste si sa nu am nici o grija, sa ies in oras si sa cutreier magazinele si piata fara un tel anume, sa....Uf! Sper sa fac macar un sfert din ce-mi doresc!

Acum imi astept randul la dus tongue.gif si sper sa dorm bine, acolo n-am reusit sa dorm !
dascalita
Ce liniste pe aici...Pacat ca nu-i aceeasi liniste si in viata mea...Azi am avut un soc emotional puternic, am descoperit ceva ce m-a indurerat...
jude
hug.gif asa, pe tacute.
dascalita
...desi nu ma simt in apele mele, azi am avut o zi relaxata. Ralu a plecat de ieri la mare, ceilalti cu ocupatiile lor mi-au lasat ziua asta mie si numai mie. Am vegetat, as putea spune , tongue.gif la televizor, am rasfoit cateva reviste pentru ca n-am avut chef sa citesc ceva serios si cam atat. M-am ferit sa deschid si calculatorul pana la ora asta pentru ca stiam ca ma acapareaza si stau toata ziua in fata lui.A! Am mai facut ceva, n-am deschis usa nimanui , chiar daca a sunat soneria de cateva ori...ai mei aveau cheie si telefon la o adica, in ultimul timp am fost efectiv agresata de mancatorii de timp.
dascalita
Ma innebuneste caldura...Ieri m-am sacrificat pe altarul casnic si am gatit dupa ce m-am plimbat prin piata pe racoare.Am realizat o ciorbita de zarzavat, fasole prajita si ardei umpluti. Pentru fasolea aia m-am copt in bucatarie hh.gif si barbatii familiei mele aproape au dat-o gata ieri in compania unor castraveti murati.Nu-i bai, astazi nu mai intru in bucatarie decat pentru cafea. devil.gif Eu oricum nu mananc decat rosii cu branza si pepene asa ca cine vrea altceva sa se serveasca.
Am butonat compul de dimineata de la ora 6, acum vreau sa dau o fuga pana la scoala pentru ca am treaba dar mi-e si dor de locul acela...
Mi-e teama cu caldurile astea...mamei ieri ii era cam rau... cry.gif
dascalita
N-am mai trecut pe aici de o saptamana....A fost saptamana de foc in care mi-am testat rezistenta fizica si psihica. Vineri, pe 20 iulie a fost Sf. Ilie si aveam de gand sa mergem la mama , ca era ziua ei. M- sunat fratele meu de dimineata ca a internat-o in spital, ca i-a fost tare rau, ea fiind diabetica. Asa ca a venit si m-a luat pe mine sa stau cu tatal meu acasa pentru ca nu s-ar fi descurcat singur, are astm si caldurile ii dadeau stari de disconfort, nu putea iesi din casa, etc... M-am straduit sa-l mentin in echilibru, i-am adus mancarea in casa, i-am dat apa din ora in ora, am incercat sa fac ceea ce facea mama prin curte... Acum am ajuns la concluzia ca la 80 de ani mama era tare resistenta. Am udat gradina in fiecare dimineata de la ora 5, am salvat rosiile si restul legumelor, am udat gradinaita de flori seara, am adunat ouale de la gaini le si duceam apa de cateva ori pe zi pentru ca fierbea la propriu apa in vasele lor. Cu doua ventilatoare in casa abia am reusit sa respiram...Tatalui meu ii era din ce in ce mai rau, am chemat salvarea de doua ori si i-au facut perfuzie cu lichide si miofilin ca sa poata respira mai usor...Cu toata straduinta mea pana la urma l-am internat si pe el miercuri, asa ca acum sunt amandoi in spital. Acum se simt mai bine si pentru ca sunt impreuna...
Am venit acasa sa fac pomana de 6 luni pentru soacra mea, o facem la cumnatul meu ca sta la curte si acolo e mai racoare, asa ca duminica dupa pomana sunt cu bagajele pregatite sa plec din nou la tara...Acum sta fratele meu acolo cateva zile apoi ma voi duce eu sa stau cu batraneii dupa ce-i scoatem din spital ca sa nu-i mai las sa iasa din casa pe caldura...
Ralu s-a facut gospodina in lipsa mea, a spalat rufe si a facut curat, a gatit ajutata de taica-su si intr-un cuvant s-au descurcat fara mine desi i-a fost greu...Si aici a fost foarte cald dar ei sunt tineri si s-au descurcat cu ventilatoarele si dusurile reci...Catitza sufera cumplit de cald, nu mananca si e tare bleaga...Sa speram ca nu mai vine inca un val de caldura ca asta care a fost, a fost cumplit, in curte erau peste 50 de grade ca pana la 50 mergea termometrul pe care il aveam eu blink.gif , oricum m-am fript la mana de la un fier din cotetul gainilor cand m-am aplecat sa caut ouale prin cuibare si am facut basica, asa ca...e clar ca acolo era cuptor!
Gata pe azi, am povestit cam mult...
dascalita
N-am mai plecat la parinti. Azi au fost externati si pentru ca e racoare nu m-au mai lasat sa plec de acasa. Sa stau cu ai mei, deocamdata sunt bine si se descurca...Sa dea Dumnezeu sa le fie bine, ca mare gol am avut in suflet cand mi-am dat seama ca nu-l pot ajuta pe tata sa respire mai usor...Erau bucurosi ca au ajuns acasa si mai ales ca au gasit toate in regula si inca unele lucruri la care nu se asteptau. Impreuna cu fratele si cumnata am facut curatenie, am spalat covoarele si perdelele, dupa ce am plecat eu , ei le-au aranjat si casa era boboc cand a inceput mami sa faca "inspectia" ohyeah.gif !

Eu am reusit ieri sa-mi fac o arsura de mai mare dragul la picior, mi-am scapat fierul de calcat pe mine si m-am aranjat, nu mai pot iesi din casa ca nu pot suporta sa ma imbrac cu nimic ce ar atinge rana...Ma tratez eu dar stiu ca arsurile sunt pacatoase...Am dat cu miere de albine si cu o crema de la farmacie si...sper sa scap fara surprize. In pantaloni scurti ma misc usor prin casa dar acum e frig si mi-au cam inghetat picioarele! sorry.gif Dupa atata caldura nici nu-mi vine sa cred ca simt nevoia sa ma invelesc cu ceva!
Ieri, inainte de mini accidentarea mea m-am prajiturit cu Ralu si mi-a placut sa simt caldura cuptorului!!! Am facut o prajitura cu caise monumentala care s-a terminat cat ai zice ...hap! ohyeah.gif si am cereri pentru alta. Poate maine, azi am dormitat asa, a plouat si am lenevit si eu alaturi de blanoasa mea. De cand s-a racorit cauta sa se inveleasca peste tot! In pat intra pe sub cersafuri, mai inainte am gasit-o sub rufele pe care le-am pregatit pentru calcat pe un fotoliu...acum sta sub scaunul meu si incearca sa mi se urce in brate. Din cauza arsurii de la picior n-o pot lua si nu intelege de ce o resping! hh.gif
Gata pe azi...Ma intristeaza ca nu mai vad multa lume cunoscuta pe aici...anul trecut era parca mai multa activitate. sad.gif
bobo66

Pentru arsura foloseste DERMAZIN. Insanatosire grabnica!
Nefertiti
mwah1.gif Cumpara unguent cu propolis, pentru ca propolisul dezinfecteaza si cicatrizeaza foarte bine si repede. Mie nu mi-a ramas nicio urma de la arsura pe fata cu care m-am ales cand mi-au explodat vinetele. ohyeah.gif

p.s. Exista si spray cu propolis.
dascalita
Multumesc pentru sfaturi si grija, dragele mele! mwah1.gif Acum l-am trimis pe sot la Sensiblue sa-mi cumpere tratamentele prescrise, o sa le incerc pe amandoua, alternativ. Rana nu s-a infectat dar arata naspa ca mereu se fisureaza crusta aceea ce s-a format acolo unde am avut basica cu apa... Asta e...Sunt cu domiciliul fortat fara sa vreau, ieri am iesit un pic din casa ca simteam ca nu mai pot si mai rau am facut ca s-a frecat fusta de rana si mi-a sangerat. O sa ma vindec daca am rabdare, in cateva zile voi fi ok, ca nu e profunda arsura, e pe suprafata cam mare...

Mare bucurie azi pe noi, Ralu a primit raspunsul de la examenul Cambridge si, bineinteles ca a reusit!!! N-a luat A cum doream eu dar si B e destul de bine, nu?Era asa bucuroasa , toata vara a stat cu inima la gat intrebandu-se daca e de bine sau nu. Mereu i-am spus ca sunt sigura ca va lua, eu stiu ca ea poate mult! Acum viseaza la partea a doua a vacantei, cea pe care i-o va sponsoriza frate-sau ca eu nu mai am bani...Ce prost ma simt ca nu pot sa-i ofer cat merita....Azi i-am dat bani de un suc, sa sarbatoreasca cu colegii... sad.gif
dascalita
Ma cam plictisesc...Am incercat sa-mi umplu timpul cu treburi casnice, am urmarit la Tv inmormantarea Patriarhului, am confectionat o prajitura cu prune (ca am mai gasit o punga in congelator rofl.gif ) ... Maine voiam sa mergem la iarba verde si tare ma tem ca nu ma pot deplasa sad.gif si ca voi sta tot in casa... Pentru noaptea asta mi-am pregatit o carte si un film... Sa vad ce ma captiveaza sau ce ma adoarme mai repede! rofl.gif
Thecook
Dascalita, imi pare rau de accidentul suferit. Sper sa treaca repede buba. flowers.gif
dascalita
Multumesc pentru cuvintele frumoase, Cuculeana! mwah1.gif
Buba trece dar nu pot grabi vindecarea fireasca...Pana se va reface epiderma mai este...Bine ca n-a fost mai profunda si bine ca nu s-a infectat! Arata bine, spune medicul , dar mai am de stat vreo cateva zile in casa...Problema e ca daca ma imbrac cu fusta sau pantaloni se fisureaza crusta datorita frecarii...Asa ca stau in pantaloni scurti si prinsi si aia cu ac de siguranta sa nu se atinga de rana... rofl.gif Sunt sexsoasa, spune Ralu! sorry.gif

Imi place casa mea, tihna caminului meu, linistea care se lasa cateodata aici...De multe ori la mine in casa e vijelie, toata lumea vine si pleaca, se grabeste, n-are timp si rabdare...Acum, cat stau acasa i-am facut sa simta ca vor sa petreca mai mult timp aici...Copiii mei vin cu placere insotiti de prieteni si daca mai am si chef sa-i rasfat cu o prajitura sau o limonada de casa sunt de-a dreptul fericiti! Ma intreba daunezi fiul meu cand ies la pensie, ca tare bine e cand sunt "casnica"! E drept ca si mie imi face placere sa fiu casnica uneori dar nu permanent! Am nevoie de munca mea, sa socializez cu oamenii, sa ma pun la curent cu noutatile...

Azi de dimineata mi-am baut cafeluta in balcon, cu o revista in fata si cu pisica dormind pe papucii mei...Era racoare si ea imi tinea cald la picioare, soarele era bland, asa cum il iubesc eu, nu arzator cum a fost mai toata vara...Am savurat cu placere dimineata asta de duminica tihnita si nu regret ca n-am putut pleca la iarba verde, e bine si acasa!

Parintii mei sunt bine, vorbim zilnic la telefon, ei nu stiu ca m-am ars si nici nu le spun ca si-ar face griji...
Afrodita
mwah1.gif Sa treaca arsura mai repede... Si sa stii ca te citesc, chiar daca n-am timp sa respir si sa raspund :hug:Uitai sa spun ca mama tot unguient cu propolis foloseste de cate ori e cu capu in nori si isi varsa pe ea cate ceva: ciorba, fieru de calcat si alte alea biggrin.gif Si n-are nici o urma si ii trece si repede biggrin.gif mwah1.gif am fugit la munca hug.gif
dascalita
mwah1.gif Afrodita! Multumesc pentru vizita!

Azi noapte am ascultat ploaia si am urmarit spectacolul cerului...A fost grozav, cateva ore de fulgere in reprize asa! Daca i-am dus dorul atata timp ploii am fost egoista, nu m-am gandit si la cei pe care ploaia i-a napastuit, pe mine m-a fericit cu racoarea dorita si cu ...gradina udata!
dascalita
sorry.gif Dupa cum vad, am inceput sa ma molipsesc de messengerita sorry.gif ...Nu mai folosesc semnele de punctuatie, vaaaai!!!, sa-mi fie rusine sorry.gif si sa fiu mai atenta!

Atmosfera incarcata, cerul noros si apasator m-a si ne-a afectat...De data asta am avut furtuna in casa, cer noros si atmosfera apasatoare...Umblam toti in varful picioarelor pentru a evita vreo descarcare accidentala a nervilor... Eu una le-am zis ce-am avut de zis, pe un ton ridicat si am primit averse din toate partile...Sper sa fie trecatoare ca ploile de vara! mad.gif

Azi am de gand sa ma delectez in bucatarie, voi face niste branzoaice si un compot de prune. Am chef de bibileli si alte alea. Nu fac mancare ca mai am, nu calc pentru ca nu vreau si nu dau cu aspiratorul...Pacat ca nu pot iesi in oras, as avea chef de stat la un suc sau o cafea cu prietenele... Rana mea e pe drumul bun numai ca e cam lung drumul asta...Cred ca si saptamana asta trebuie sa mai stau pe acasa, ieri numai pana la bancomat m-am iritat din nou. mad.gif
dascalita
Azi am avut o zi cam apasatoare...Vremea innorata, statul in casa, starea de plictis care m-a apucat...Dimineata am bibilit prin bucatarie, am dormitat ceva dupa amiaza cu telecomanda in mana, acum ma foiesc pe comp si nu gasesc mai nimic sa ma capteze...Nu mai am chef de nimic... Am incercat mai inainte sa citesc si nu ma pot concentra, mi-e cald si mi-e sila...Am o durere de cap de numa' si spatele ma doare, ce sa mai zic...M-am enervat ca nu-mi merge messengerul si n-am nici un copchil acasa sa ma lamureasca ce-l doare, si ieri a avut probleme, am pierdut toate mesajele of-line si Ralu a butonat ici si colo si l-a rezolvat...Acum s-o astept pe ea sa-l descurce iar...

Mda, m-am descarcat aici, is numa cu Catitza acasa si ea nu-mi raspunde chiar daca ma intelege saracuta... sorry.gif
dascalita
Norii par sa se destrame de pe cer, sper ca si din dispozitia mea...Oricum zilele astea nu m-am prea inteles cu nimeni ! cry.gif
Colac peste pupaza, nu avem apa calda si trebuie sa incalzesc oale pe aragaz pentru o minima igiena...Uf! Nu pot intelege de ce trebuie sa ramanem cate o luna in fiecare vara fara apa calda...
Azi trebuie sa gatesc si sa calc camasi... cry.gif Sper sa-mi revina cheful de a fi "casnica" tongue.gif , imi lipseste activitatea mea obisnuita. Dupa ce am pus casa la punct, nu mai gasesc rostul bibilelilor zilnice! Culmea e ca acum nu mai face nimeni nimic in casa pentru ca mami e disponibila!
Dupa ce ma vindec de arsura fug de acasa! laugh.gif hh.gif
dascalita
Azi am gatit ciorba din carne de porc si o tocanita sau ghiveci, ce-a iesit blink.gif dar a iesit buuuun!
N-am calcat camasi ptr fiul meu, mai are vreo doua, am stat toata ziua dupa fundul alora care ne-au instalat alt cablu de internet ca pe ala vechi il rosese Catitza si de aia nu mai mergea... devil.gif Cu ocazia asta mi-am tras extensie si la compul din balcon, acum merg permanent doua, cica dupa ce mai adauga copiii astia inca ceva, va merge si laptopul fara sa mai scot mufa de la astea mari...O fi! Ca eu nu ma pricep dar accept ce propun ei... rofl.gif

Am mai stat azi la trancaneala cu o veche prietena care a venit sa ma viziteze...Ne-am pus la curent cu noutatile in timp ce mancarea mea se facea mai mult singura, asa ca nu am simtit caldura din bucatarie azi pentru ca am impartit-o cu tipa! blink.gif

Mastreseaza ca nu am apa calda si iar trebe sa incalzesc oalele...Ufffffff!
dascalita
Am avut o zi monotona...Imi place ca am inceput sa ma trezesc mai tarziu, in acest fel ziua mi se pare mai scurta...unde sunt zilele cand voiam sa aiba mai multe ore??? Am iesit azi din casa, la cumparaturi si o scurta plimbare, rana de la picior s-a mai vindecat dar tot sangereaza daca ma lovesc...Am petrecut aproape toata ziua cu Catitza langa mine, de cand stau in casa a devenit dependenta de mine! Ralu ii zice "catelul lui mama" devil.gif . Adevarul e ca e topita dupa mine, am ajuns sa avem si conversatii noi doua! Ma intreaba ce i-am adus, ma cauta in sacosa, inspecteaza cu mustatile ei tot, tot! Ieri a mirosit noul cablu de internet in intregime...
M-am plictisit!
Serenity
Si mama si motanul au o relatie speciala.... laugh.gif De cand noi suntem la facultate si tata mai mult pe la lucru, sunt doar ei doi acasa si deja se inteleg din priviri. Daca mama ii spune sa faca ceva, se uita la ea si se conformeaza laugh.gif Asta imi place mie la pisici... ca sunt inteligente. Si desi si cainii imi sunt dragi, nu sunt asa inteligenti ca matzele.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.