Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
dascalita
Maine am "lectie deschisa", cum se spunea candva...demonstrativa, adica si m-am saturat de facut hartii...M-am gandit sa trec pe aici, sa mai vad ce face lumea si sa ma vait ca nu mai vine vacanta de vara mai repede! tongue.gif

dascalita
M-am trezit foarte de dimineata cu gandul sa-mi beau cafeaua pe terasa...E tare linistitor sa ai din nou locul tau confortabil pentru cele cateva minute de de relaxare! Inca nu am flori prea faine, au suferit luna asta inghesuite pe unde au incaput, fara lumina si mai ales fara ingrijirea mea...Recunosc ca le-am neglijat dar in dimineata asta le-am bibilit si le-am promis ca ne vom relua vechile obiceiuri! tongue.gif Cred ca m-au inteles si ca in curand isi vor reveni, parca mi-au si promis acest lucru!
Terasa mea a iesit super faina, a meritat aproape o luna deraj, zgomot, nervi si munca pe bucatele!

Nu e soare in dimineata asta, sta sa ploua...
dascalita
Lectia mea demonstrativa a fost OK, picii au fost niste dulceti si au impresionat asistenta iar eu am mai sters o rubrica din lunga mea lista de prioritati! Au mai ramas examenele si serbarea abecedarului la care incep sa lucrez de azi...
Am o lipsa cronica de somn... cry.gif Ma culc tarziu si ma trezesc cu noaptea in cap!
Vreau vacantaaaaaaaa!
Felina
"serbarea abecedarului" ? Ce e aia? Suna bine, oricum.

Mai e povestea cu dentistul la litera A? biggrin.gif
dascalita
Mai, Felinuta mica!
Tu n-ai facut serbarea abecedarului? De cand ma stiu eu in invatamant se face, si ma stiu de vreo 29 de ani! devil.gif
Poate ai uitat tu...La sfarsitul clasei I sarbatorim "absolvirea" tongue.gif abecedarului .Fiecare copil e o litere , recita versuli legate de alfabet, litere, teme din abecedar, alea, alea! Serbarea asta e mult asteptata de cei mici!Vino si tu la noi! Te bag in program...Ce litera vrei sa fii? tongue.gif
Oiski-Poiski
Vai de mine, ce batrana trebe sa fiu daca am uitat de serbarea asta cry.gif .
Eu vreau sa fiu un L :Popoul imi sta bine infipt pe hartie insa bratul se ridica mereu spre cer , spre ceva nou.


Dascalito, nu reusesc niciodata sa ma satur de povestile tale cand te duci la tara la parinti.Chiar daca nu ma cunosc poti sa le transmiti toata stima mea ca au crescut o astfel de fata cum esti tu.

dascalita
Oiksinella, mwah1.gif wub.gif Multumesc pentru gandurile bune adresate batraneilor mei dragi! Sunt batrani fizic dar spiritual ma uimesc mereu cat sunt de tineri! Mereu dornici sa ne vada, primitori cu toti prietenii nostri de-a lungul timpului si primitori si cu prietenii copiilor mei. Fosta iubita a baiatului meu trece si acum pe la ei cand are drum la Bucuresti...Ma rog ca timpul sa aiba rabdare cu ei si sa fie sanatosi, atat cat sa nu sufere!

In legatura cu serbarea, s-a facut, tie iti dau litera L ! tongue.gif Numa ca trebe sa inveti o poezie potrivita si sa cati tare sa te auda familionul venit in formatie largita , da?

Azi m-am bucurat toata ziulica de confortul balconului meu! De la cafeaua de dimineata beuta pe racoare, pana la invatatul pana seara tarziu ,tot acolo! Am mutat si calculatorul feciorului acolo, asa ca acum scriu pe racoare ! Catitza a stat la panda toata ziua dupa vrabiutele care si-au facut cuib deasupra balconului meu...Ramane cu diXtractia tongue.gif ca nu poate ajunge la ele si nici nu cred ca ar face asa un efort la lenea care iese din blana ei! laugh.gif

Acum ma relaxez un pic si ma duc iar la invatat ,ca vad ca am spor...Stau cat pot noaptea asta si voi dormi maine mai mult.
Noapte buna !
dascalita
Azi a fost foarte cald, am si gatit si m-am incalzit rau de tot...Am facut mazare verde cu carnati si dovlegei prajiti, slabiciunea mea de toata vara!

Asa de cald a fost ca rufele mele se uscau in cateva minute in balcon...

I-am facut Catitzei baie ieri, nu-i mai facusem de mult si, culmea! thumb_yello.gif i-a placut! Statea asa cuminte s-o clatesc cu dusul! laugh.gif Cred ca ii era si ei foarte cald, saracuta, de multe ori o gasesc dormind in cada sau pe gresia din baie.Cauta racoarea!...Cand ma gandesc ca n-au venit caldurile cele mari inca.... cry.gif

Am mult de invatat si nu mai poooot! Sambata si duminica am doua examene, vineri altul si tot asa...Uneori ma intreb ce mi-o fi trebuit! cry.gif
Felina
Hai, curaj, ca poti! biggrin.gif

Cum faci dovleceii prajiti?
dascalita
Sper sa pot, draga mea! Daca n-ar fi speranta... hh.gif

Dovleceii ii fac pane, dupa ce-i tai ,ii las la scurs cu sare si condimente .Dupa aceea ii trec prin faina , ou si la tigaie! Imi plac reci cu rosii dar nu ratez nici o portie cu usturoi atunci cat sunt calzi! Simplu, nu? tongue.gif

A inceput sa ploua...poate se racoreste pamantul un pic!

Am avut astazi o stare tare aiurea, de cateva ori s-a facut asa o liniste in capul meu de mi-era frica! Cred ca de la caldura si oboseala...Am fentat multe ore de somn pana acum si ma resimt! Acum am luat o pauza si o sa ma culc devreme in seara asta...Sper!
Felina
Mersi pt reteta. smile.gif
dascalita
Sa cresti mare,copilu', mwah1.gif ca tot e azi ziua copilului! wub.gif

Pentru ca a fost ziua sus amintita, am venit cu picioarele umflate de fugarit piticii prin parc hh.gif .Am facut concurs de desene pe asfalt, bicicleta si role-viteza! Ei s-au dixtrat maxim, la cofetarie a fost cireasa de pe coliva, ala n-are voie inghetata dar vrea, ala vrea ceva, ala altceva...In final am facut comanda comuna, savarina si amandina, suc si...circ total la plecare ca mai voiau la joaca si io nu mai puteaaam! Noroc cu ora de plecare stabilita cu parintii , am scapat basma curata! Acum o sa trag un puiut de somn si apoi cu burta pe carte, cucoana, daca n-ai invatat la timp!

La multi ani tuturor celor ce se simt copii! mwah1.gif Mie mi-a dat telefon mami de dimineata si mi-a amintit ca inca mai sunt copil! wub.gif
Felina
La multi ani, draga Dasca! wub.gif
dascalita
Am gatat un examen azi, maine am altul ...M-am descurcat bine, sper ca si maine sa fie OK.
Acum m-am linistit un pic dupa ce am pregatit copiii sa mearga la distractie...Ralu are un majorat pe agenda si Bogdan o nunta...I-am gatit si au plecat...Sper sa se distreze bine. Mama invata, tata la Tv ca sunt nu-s ce meciuri si Catita lungita in balcon printre florile mele...E caaaald!
Numai bine sa aveti! wub.gif
dascalita
Am luat 10 azi! woot_jump.gif Sunt tare de tot! Am scapat pana una alta...Vineri si duminica altele hh.gif Dupa ce dorm un pic, intru si in metodele cercetarii ,de maine fundamentele psihologiei.

E foarte cald azi si abia am ajuns acasa...Am vrut sa vin pe jos sperand ca ma voi racori pe sub aleile umbroase...slaba speranta! E bine in casa, racoare si liniste. Ma duc sa mananc peste la gratar si la somn! thumb_yello.gif
Oiski-Poiski
Sper ca este si familia ta la fel de mandra de tine cum sunt oameni straini, printre care ma numar si eu smile.gif
dascalita
Multumesc mult pentru cuvintele frumoase, Oiksinella! wub.gif Sunt mandri ai mei, recunosc, dar mai multumiti erau cand eram mai putin ocupata si stresata...Le cam lipsesc zilele de sambata petrecute in bucatarie cand faceam fiecaruia cate un moft!

Am iesit in seara asta la o plimbare cu o prietena.Am savurat o inghetata la o terasa si am palavragit.Mai mult ea ca eu faceam economie de neuroni! Am stat la racoare si am privit la ea, prin ea cu un zambet tamp...A fost bine! laugh.gif M-a pus la curent cu ultimele cancanuri din presa si nu numai! Acum sunt vaccinata impotriva iesitului cu cucoane la plimbare! tongue.gif
Afrodita
rofl.gif Asa-ti trebe daca vrei cucoane la plimbare rofl.gif harhar.gif

Brava pentru examenele luate! mwah1.gif Tine-o tot asa! Iti mai dau energie de la mine, daca vrei, ca n-am io prea multa si-mi trebe, da' vreau sa scap de ea ca sa pot sa recuperez si io somnul pierdut biggrin.gif
Da' tu trebe neaparat sa trimiti caldura aci, ca doar 25 de grade or sa fie abia vineri cry.gif Si organismul meu face figuri, ca nu-i invatat cu racoarea rofl.gif Dupa vremea astora pot zice ca e primavara din noiembrie pana in august cand incepe toamna rofl.gif 25 de grade nu e vara dom'le cry.gif

Uff, tare mi-e dor si mie de un balcon, ca tare bine era cand aveam unu... Ma bucur ca poti sa te relaxezi acu' in balconu' minunat biggrin.gif Ai vazut ce repede l-ai dat gata? harhar.gif

hug.gif
dascalita
Afro, sigur nu vrei sa fie asa cald cum a fost ieri in Galati! wub.gif
Din cauza clasei supraincalzite mi s-au imbolnavit piticii... cry.gif Vreo trei tusesc rau, nu raspund la tratamente...

Astazi mi-am inceput ziua foaaarte devreme, cafeluta pe balcon si citit pe racoare !
Abia astept vacanta, mi-e dor de stat fara grija, cascat gura la TV sau sa citesc romane. cry.gif Mi-e dor sa merg la tara la parinti sau sa gatesc ceva bun de pe culinar...Ieri am facut de mancare pentru toata saptamana, ciorba de zarzavat, varza cu carne si niste aripioare pane.
O zi frumoasa si voua!
Nefertiti
user posted image

Ti-am adus un pic de verde si umbra. biggrin.gif
Te citesc, desi n-am mai scris. Spor la ce faci, las' ca vine ea si vacanta!
Felina
O zi buna si tie, Dasca! mwah1.gif

Aripioare pane?? Ce idee buna! biggrin.gif
Kristin
Duamnaaaa, multumesc pentru grija purtata in acest an scolar si .. vacanta placuta!

user posted image

dascalita
Multam de vizita si de vorbele bune, dragele mele! wub.gif

Nefe, florile alea parca sunt din fundul gradinii noastre, de acasa! wub.gif
M-ai teleportat acolo...Parintii mei au printre legume si pomi multe flori in gradina de zarzavat si in livada...Niciodata nu stiu ce au mai semanat la cate un capat de rand tongue.gif asa ca gasesc margarete langa rosii, gura leului pe randurile de ardei...Crinii astia salbatici sunt in fundul livezii, acolo unde sunt si tufe de mure, fragi si soc...Ce parfum trebuie sa fie acum acolo, socul e deja inflorit, crinii si menta imprastie un parfum minunat...Visez ca stau acolo in linistea si racoarea aceea, parca aud si greierii! sad.gif
Daca am inceput sa aud greieri...cred ca trebe sa ma duc la somn!
Noapte buna si racoroasa si voua!
dascalita
Sigur aseara nu cantau greierii la Galati dar eu parca ii mai aud si acum... wub.gif

Azi dimineata m-am scapat la somn si am beut o cafeluta fugarita si din cauza asta nu mi-a tihnit deloc! cry.gif Asa ca m-am gandit sa recuperez si mi-am facut una buna si aromata pe care o savurez cum se cuvine tongue.gif Am intrat in panica ,simt ca nu pot acoperi toata paleta de activitati de saptamana asta ,la scoala e de groaza, acasa nu reusesc sa ma adun si sa invat...OFFFFFFFFF!

@Kristin, abia azi am vazut minunea flori ce mi-ai asternut in casa, multumesc si sa-ti fie bine si sufletul usor! Te astept din nou activa si cu poze faine ce ma fac sa calatoresc imaginar, pe mine cea atat de sedentara...pup!
dascalita
Asaaaaaa! sad.gif Am venit pe aici sa fac ceva terapie pozitiva cu mine! Imi propun sa ma incurajez singura si-mi zic: stiu ca poti, nu te mai vaicari, adu-ti aminte cum era asta iarna cand aveai mai multe pe cap,cand ai promis ca nu mai zici niciodata ca nu mai poti, acum ai doar invatatul si serviciul si...
Mda! tongue.gif Cred ca m-am ridicat un pic ... laugh.gif
Noroc ca am scapat de grija gatitului, Ralu e la regim disociat si saptamana asta papa peste(adica nu-l prea papa ca s-a saturat cry.gif ),sotul e in libere si mai experimenteaza cate ceva prin bucatarie si e destul de placut sa-i gusti experimentele,Bogdan vine doar seara pe acasa si seara nu mai mananca nici el ca s-a cam ingrasat...

E tare cald, azi am stat pe balcon pe jos eu si la birou Ralu...intre noi Catitza, fara nici o grija ca de obicei!
In alta viata as vrea sa fiu Catitza... tongue.gif
Felina
in alta viata as vrea sa fiu sora Catitzei biggrin.gif

P.S. e greu rau cu invatatul, mai alesc punctul acela in care trebuie sa te duci la invatat... (cat de bine il cunosc huh.gif ). Dar satisfactia de dupa merita tot efortul. si eu stiu ca poti! biggrin.gif

hug.gif
dascalita
Am mai scapat de un exameeeen! Am luat 10 si la Fundamentele psihologiei, am fost tare! woot_jump.gif

Acum ma duc la nani, n-am dormit decat 2 ore azi noapte...

@Felina, sper ca si sora Catitzei se racoreste acum la coada sub ventilator! laugh.gif Catitza a ocupat loc strategic de racorit si somn de voie.O mai impunge care trece pe langa ea, de invidie numa'ca n-are bafta ei! laugh.gif
Felina
Felicitari multe! Chiar ca esti tare! smile.gif
Iar Catitza o smechera laugh.gif
dascalita
A inceput furtuna...sper sa ploua, au mai fost rabuniri de astea si doar au starnit praful...
dascalita
......doar praf a fost, dupa cum ziceam!
Acum e un cer innourat si apasator, simt ca-mi plezneste capul!

De dimineata fac orice ca sa evit momentul ala, de care fug toti carora li s-a acrit de toceala!
Am fost si mi-am luat ziarele de la ora 7, ca sa scap de tabietul de sambata dineata si sa ma apuc de invatat...Am savurat cafelutza si tigarusa pe indelete frunzarind Formula As, revista pe care eu o citesc de ...la aparatie! Buuuun! S-a trezit gasca pe la 8, mic dejun si intrebarea: Noi azi ce mancam? Ma ofer sa le fac o tocanita cu ceapa si mamaliguta...Propunere acceptata cu aplauze. tongue.gif In timp ce am confectionat tocanita am bagat de seama ca e cam mult praf in casa, furtuna de aseara si nu numai...Am aspirat, sters praful, adunat si impachetat rufele ce se uscasera, mi-am facut unghiile tongue.gif am mai frunzarit neste reviste care-mi fac cu ochiul .... Am terminat papica, gasca se va aseza in curand la masa dar le-am spus ca de aici nu mai e responsabilitatea mea.EU AM DE INVATAT!!! devil.gif Acum privesc cu jind patul in care m-as culcusi la un somn de ala de zile mari! Offffffffffff hh.gif Maine dimineata la 9 am ex si eu inca n-am chef...Mai bine dorm,OARE??? si apoi invat... cry.gif
Afrodita
Brava pt 10-le de la examen! mwah1.gif

Parerea mea: mai bine dormi o ora, doua si apoi inveti smile.gif De obicei daca vrei sa dormi si ai treburi de facut, nu le faci bine ca-ti sta mintea la somn biggrin.gif Asa ca linisteste somnicul si apoi spor la invatat mwah1.gif
dascalita
Asa am facut, Afro! wub.gif
Nu m-am putut lupta cu somnul...A plouat intre timp, cred ca asa se explica si somnolenta mea, acum am mai baut o cafelutza si am inceput sa citesc....Buuuun.Se pare ca acum toate sunt mai limpezi.Voi sta pana tarziu la noapte, trebuie sa mearga. thumb_yello.gif Imi fac singura curaj, ca altfel nu se poate. tongue.gif
Afrodita
Bafta la examen mwah1.gif
dascalita
Am mai taiat unul de pe lista!!!! N-am mai luat 10 dar a fost Ok!

Saptamana asta e cea mai grea, se incheie anul scolar, balamuc, situatii, serbare, premii si la urama, vine vacantaaaaaaaaaaa, cu trenul de Franta! laugh.gif

Sambata am iar examen, Analiza datelor, greu de digerat ...Ma sugestionez singura spunandu-mi ca daca iau 5 am noroc si de la 6 incolo sunt chiar tare! tongue.gif

Il astept pe fratello cu nevasta sa iesim la o pizza pe malul Dunarii, e acolo un vaporas pe care visez sa stau o ora sa ma aerisesc! Fratello face 100 Km sa raspunda invitatiei si alta suta sa plece la casa lui la noapte ca maine lucreaza! wub.gif
dascalita
E marti, zi de salariu, de nervi si ...cumparaturi.Nervi imi fac pentru ca nu-mi ajung niciodata banii... sad.gif Suntem tensionati, Ralu are maine zi de examen la testul Cambridge, ieri a fost toata ziua intoarsa pe dos, a facut si o infectie dentara si n-a putut invata, bine ca s-a linistit acum, face tratament cu antibiotice... Ieri n-am putut invata nimic, sper ca azi sa reusesc sa citesc cursul si mai ales sa inteleg cu ce se papa Analiza datelor.

Cafeluta de dimineata asta am savurat-o cu soarele in ochi, m-am lasat imbaiata de razele soarelui acum, cat este racoare...Peste zi se face asa de cald!
La scoala e balamuc, copii sunt greu de stapanit acum cand vacanta mare e dupa colt, aproape de tot thumb_yello.gif si cand inclusiv doamna socoteste de cateva ori pe zi cat AMR... tongue.gif
O zi buna sa aveti!
Afrodita
O zi buna iubita smile.gif

Si nu va fie teama cu Cambridge, o sa iasa bine, ai sa vezi smile.gif Nu e dracu' asa de negru cu examenu asta cum vi-l arata aia de la scoli biggrin.gif O sa vezi ca il trece fara probleme smile.gif

Multa bafta smile.gif
Data'q
user posted image
Spre răcorirea și liniștirea sufletelor... hug.gif
Cât de examene... Trec ele... Și vor trece cu bine! Ca pân' acum!...
dascalita
Multumesc pentru gandurile bune, dragii mei! wub.gif

Acum simt ca explodez! Nu reusesc sa fac imprimanta sa mearga, i-am incarcat cartusele si nu le mai recunoaste cica...cum daca-s ale ei??? Nu-i acasa nici desteapta mea, care de fiecare data gaseste buba...of! Daca nu-i una, e cealalta...Mereu cate ceva....
dascalita
sorry.gif Iedera, sper sa-i dea de cap Ralu imprimantei, oricum nu am avut-o cand mi-a trebuit si pentru asta o urasc!!! cry.gif

Doar ce-am venit de la scoala, sunt terminata de caldura, nervi dupa consiliul profesoral si mai ales stres cu examenul Ralucai...M-a tinut la curent tot timpul, m-a sunat dupa fiecare proba, acum a terminat si ea si era multumita...Asteptam rezultatele!

Am cumparat azi cas de la un cioban, de ala adevarat ! Cred ca asta voi manca in urmatoarele zile, salata de rosii si branza!
Maine vreau sa cumpar cirese, n-am avut timp azi sa trec si prin piata, mi-e pofta de cirese!

.... cry.gif azi am fost preocupata de o problema care nu e a mea dar care ma framanta...Ma socheaza dezmatul unor tineri, lipsa de respect pentru viata lor, lipsa de responsabilitate pentru progeniturile lor...Of! E cazul unor parinti de la clasa mea, copiii unor vecini ! Parintii astia beau si se bat, se despart si se impaca, impart copiii si apoi plang dupa ei! Mi-e mila si de ei ca sunt tineri si nu-si dau seama ce rau isi fac, mi-e mila si de copiii aia dezorientati...ba ii iau bunicii materni, ba cei paterni, ei sunt ca niste mingi de ping-pong...Au inceput frumos aceasta relatie, s-au cunoscut in facultate (pe care n-a mai terminat-o nici unul), apoi nu stiu ce naiba a intervenit, cum n-au reusit sa tina piept alcoolului si ...au ajuns ca vai de ei! Incerc sa inteleg si-mi dau seama ca n-au stiut cu cine se pun, ce perfid e alcoolul...Prea multe petreceri stropite cu alcool inca din adolescenta ! Ma uit la tinerii din jurul meu care beau ca sa fie in rand cu ceilalti si apoi...beau pentru ca simt nevoia! Elevi de liceu trec beti turta pe strada in noptile de week-end, au fost sa se distreze, cica!
dascalita
Ralu a gasit buba imprimantei! thumb_yello.gif Acum merge si ma simt Ok, cred ca am o problema...cum se defecteaza ceva in casa devin agitata, la mine toate trebuie sa functioneze normal ca sa ma stiu impacata! E chestie de pasarele, cred! tongue.gif
dascalita
Se anunta o zi fierbinte! E cald acum, la ora asta..ce-o fi mai tarziu?

sad.gif Cred ca pisica mea e bolnava...bea apa in cantitati foarte mari si e pleostita rau! Toata ziua doarme, nu are chef de nimic. Ma gandeam daca si pisicile pot face diabet, setea asta mi se pare suspecta.Abia pe sambata dupa examen daca pot ajunge cu ea la doctor...

AMR 2 zile! tongue.gif
Felina
si pisicutele pot face diabet, dar sa speram ca-i vorba doar de caldura prea mare

mwah1.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (dascalita @ 14 Jun 2007, 07:03 AM)

AMR 2 zile! tongue.gif

Anul scolar s-a miscat ca melcul dar pana si un melc ajunge la tinta candva rolleyes.gif .
Iti doresc o vacanta extrem de relaxanta si frumoasa si felicitari pentru un an incheiat cu succes.
Kristin
QUOTE (dascalita @ 13 Jun 2007, 03:34 PM)
Elevi de liceu trec beti turta pe strada in noptile de week-end, au fost sa se distreze, cica!

Cred ca e cazul sa ramanem (inca) optimisti. In Germania, unde consumul de alcool pe strada e permis, vezi tineri de 15 ani cu sticle de vodca umbland in fiecare seara prin oras, nu numai in week-end.

Nu mai spun de costumatie si frizuri, nonconformiste si oribile.

Ce am observat este, insa, ca fetele beau mai ceva ca baietii si merg sprijinindu-se una pe cealalta aiurea prin oras, dar tinand sticla de vodca strans, nu cumva sa o piarda.

Cand ies seara in oras, ma gandesc daca mai are rost sa fac copii. Desi.. si parintii au rolul lor in a preintampina asta.

Nu demult, a fost ucis un tanar intr-o statie de tramvai. S-a luat de el un necunoscut beat, acesta a ripostat si a fost ucis cu un cutit.

Pleci de acasa si nu stii daca te mai intorci...

Seara, ai senzatia ca ai nimerit pe strada (in special in pasaje) in mijlocul unui film suprarealist. Cred ca situatia e deja scapata de sub control.
Oiski-Poiski
QUOTE (Kristin @ 14 Jun 2007, 12:18 PM)


Ce am observat este, insa, ca fetele beau mai ceva ca baietii si merg sprijinindu-se una pe cealalta aiurea prin oras, dar tinand sticla de vodca strans, nu cumva sa o piarda.


Vorbesti cumva de tineretul nostru in floare ? Pana si un orasel mic ca al nostru are plantele lui sad.gif ofilite.
Trist, foarte trist.
Incep sa se miste autoritatile insa cam tarziu.
Afrodita
Intr-un fel treaba e mai nasoala aici, dar in acelasi timp mai buna.
Marea Britanie e un big brother la scala nationala: camere de luat vederi peste tot pe strazi, prin cartiere, pe la colturi, pe unde nici nu gandesti. Sa nu mai spun cate echipaje de politie is noaptea pe strazi! Ziua nu prea-i vezi, da' noaptea te lovesti de ei la tot pasul! Asa ca oamenii is constienti ca-si ametesc viata daca fac vreo prostie. In Londra treburile-s mai nasoale, da-n Cardiff tot ce vezi e vre-un homofob beat care a trecut pe langa barurile de gay si-a vazut 2 sarutandu-se si ii ia la pumni sau tipa dupa ei si ailalti beti se iau de el. Da' nu ii tine mult.

Insa e jale cu femeile! Barbatii cand se imbata au o privire de om pierdut in lumea lui, se clatina, decarteaza, se intind pe jos... Da-s linistiti in general - in afara de aia de-am zis mai sus, da' pana acu' am vazut numai 3 batai in 6 luni aici. Dar cu femeile e jale! Tocuri imense, fuste scurte, decolteuri largi, imbracate ca prostituatele iesite la produs pe centura, clatinandu-se, impiedicandu-se, imprastiindu-se pe jos, tzipand si razand cat le tine gura ... E jale!! Jale!! sunt de-o vulgaritate si de-o prostie iesite din comun!! Si cand vezi cate 3-4 malamute de 150 kile bucata, in sandale cu tocurile rupte deja, clatinandu-se si tipand pana isi dau duhul, iti vine sa te iei cu mainile de cap si s-o iei la fuga! Nu e de mirare ca vesticii cauta romance si rusoaice pe net. Noi si cand ne imbatam o facem cu gratie si feminitate rofl.gif Pe bune ca n-am vazut femei asa vulgare in Ro.

Ah si ma scuzati ca am folosit cuvantul "femei", majoritatea au intre 18 si 20 ani - ca in majoritatea barurilor nu poti intra dupa ora 7 seara daca n-arati pasaportu' sau permisu de conducere.

Si da, cand vad in ce lume traim ma intreb si io ca proasta: de ce vreau asa de mult sa am copii? In ce lume sa-i aduc? Si pentru ce? Sa-i vad venind pe 3 carari acasa de la 16-17 ani? sau sa fiu sunata de politie sau spital ca mi-e copilu prin cele locuri?

OOOOfffffffffffffff sad.gif
Oiski-Poiski
La noi s-a ajuns asa de departe ca vom avea curand o firma privata angajata sa se plimbe seara si noaptea prin oras ca sa te apere de tineretul beat turta.Majoritatea sunt rusi pe la 13-14-15 ani la care din pacate nu se poate vorbi despre nici un fel de integrare in societate.Ne miram apoi ca bastinasii au ceva impotriva strainilor.

dascalita
Oooooo! Ce de lume pe aici! wub.gif
@Oiksi, acum am parerea ca anul a trecut ca accleratul! Saptamana aceasta a mers ca melcul!

In legatura cu problema care ma framanta despre dezmat...m-ati speriat de tot! Cred ca va fi si mai rau daca nu se face ceva...Nu stiu ce s-ar putea face, puterea exemplului e prea mare ! cry.gif

Zi plina azi !Pe seara am participat la o agapa in cinstea a trei colege care ies la pensie...Nu le-am invidiat, eu nu-mi doresc sa ies la pensie, ma sperie lipsa de activitate, ruptura de mediul in care imi place sa traiesc...Oricum, le-am felicitat pentru intreaga cariera si mai ales ca au iesit la pensie intregi la minte si sanatoase fizic. E mare lucru...

Pana la ora asta am scris diplomele si cartile pentru premiere...Maine avem serbare si...gataaaaa! Vine vacanta! Acum ma bucur dar ma tem sa nu pic iar in starea aceea de disconfort pe care o am in fiecare vacanta din cauza de prea mult timp liber! tongue.gif


AMR o zi! laugh.gif
Afrodita
Tu, dascalito, esti ca mine: cand n-am de lucru urlu ca n-am ce munci, cand am de lucru - de obicei am prea mult rofl.gif - plang si zbier ca n-am timp liber rofl.gif Asa si tu biggrin.gif hug.gif

Acuma, daca vrei sa te sperii si mai rau : un amic din Olanda mi-a zis ca si-a vazut prietenul de-l avea de la gradinita, murind de supradoza de LSD la 14-15 ani... sad.gif Mda, traim intr-o lume nebuna, nebuna...

Vacanta placuta, dascalita draga hug.gif
dascalita
Am luat vacantaaaaaaaaa! Gata, o parte din problemele mele s-au mai usurat...
Am facut vineri serbarea abecedarului, premii, alea, alea...Am primit un vagon de flori wub.gif care-mi sunt dragi de mor, pana acum le-am bibilit, schimbat apa ,etc...
Sambata dimineata am plecat la examen, l-am luat cu 10, apoi gasca ma astepta pregatita sa plecam in natura. Am fost la pescuit pe malul Dunarii, la Rachelu, unde am fost si anul trecut dar de data asta natura ne-a facut o surpriza placuta, padurea de salcii era umbroasa, apa limpede si nisipul fin...Pesti au prins mai putin fratele si sotul, dar au prins totusi cate ceva, pentru orgoliul lor de pescari. Am facut o saramura din mai multe soiuri de peste care a iesit dementiala: doi salai , un somn mai micut si crap, caras si niste aia mititei care nu stiu cum se numesc, albisoara parca... A fost vreme minunata de plaja dar eu am stat la umbra, nu-mi place soarele devil.gif si am invatat pentru examenul de vineri. Chiar am avut linistea necesara si am reusit sa invat! Am dormit la cort si duminica pe la 4 ne-a prins o ploaie de aia de vara minunata! Dunarea a fost frumoasa si calda, cand treceau vapoare mai mari se faceau niste valuri ca la mare! M-am odihnit si acum mi-e bine.
De dimineata am fost la examenul celeor de-a opta, mai merg si miercuri si joi. Maine am liber si voi incerca sa fiu o mama buna si sa mai gatesc si eu ceva la copiii astia! Am o lista cu ce vor, maine in piata definitivez ceea ce se va realiza!

cam atat ... tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.