Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
dascalita
Zilele acestea am simtit ca mi-a ramas casa goala...M-am intors mereu devreme de la scoala, ca de! e minivacanta de toamna si nu-mi gaseam rostul prin casa. Am incercat sa citesc cele cursuri dar nu mi-am putut tine gandurile in frau, fugeau la ale lor si eu citeam doar cuvinte fara sens...Azi mi-am programat cam toata ziua ...Acum dimineata am cateva clipe libere apoi vine coafeza, dupa aceea ma duc sa sustin moral o prietena careia i-a murit ieri tatal, am fost si aseara si m-a ravasit...Trista situatia!

Casa mi-am pus-o la punct cat de cat, am gatit pentru Ralu ieri, pe seara fac o prajitura si eternele snitele si maine ii trimit pachet cu papa bun. Ieri am facut sarmalute cu varza dulce, acum am pus legume la fiert pentru o salata beuf, incerc sa-i acopar lista cu pofte! Ciudat e ca acasa nu prea manca ce gateam, prefera mancare dietetica de teama ca se ingrasa!

E o toamna superba, nu stiu cat vor mai tine zilele astea incarcate de culori calde si crizanteme...In fata blocului meu sunt niste tarabe cu flori si ma innebunesc crizantemele de anul acesta! Ieri mi-am cumparat galbene si azi, o sa iau un buchet de tufanele, florile alea modeste si parfumate...Am vrut sa-mi aduc de la tara, gradina mamei e plina de tufanele multicolore, craite si crizanteme, toate puse de mana ei ...E o simfonie de culori si arome acolo! N-am luat pentru ca mi s-au umplut ochii de lacrimi doar cat am bibilit printre ele, mi-am amintit cat de mult le iubea si ca asta vara, cand i-am adus prima craita inflorita a privit-o , a mirosit-o si mi-a zis ca n-o sa le mai vada mult timp...stia ea ce stia!

Iar am picat in butoiul cu melencolie...
dascalita
Zilele astea am fost alaturi sufleteste de o prietena care si-a pierdut tatal...m-a ravasit durerea ei, doar pe el il mai avea si a fost sprijinul ei in viata. A avut parte de multe necazuri, de doua ori vaduva si cu copil mic...Orice problema avea o rezolva taticu...Acum nu-l mai are nici pe el!

A fost o zi asa de calduroasa azi! Nu stiu cat vor mai tine zilele acestea dar parca nu-mi doresc iarna...
dascalita
Am primit niste nimicuri azi ce mi-au facut o bucurie...copilareasca! Iaca si cei cu parul alb ,ca mine, se bucura pentru niste flecusete alese cu mare grija si daruite din suflet!

dascalita
Cand alb, cand gri...acum e chiar negru! mad.gif
dascalita
M-am impiedicat de un cersaf cand veneam cu rufele din balcon si am cazut peste prag...Mi-am facut o vanataie de toata frumusetea si acum a inceput sa ma doara...Sper ca nu mi-am rupt piciorul, Doamne fereste! Sunt si singura acasa... mad.gif
dascalita
Nu l-am rupt dar m-am ales cu o durere de...mama, mama! mad.gif

Aseara a venit Ralu acasa.A vrut sa-mi faca o surpriza si nu m-a anuntat. Surpriza era sa fie de partea ei...Eu m-am culcat de la 8 , ca babele care nu mai rezista la oboseala, tat-su' plecase la lucru de noapte si...a sunat la usa pana i s-a acrit ca eu n-am auzit nika! Noroc de telefonul mobil, pe ala l-am auzit! sorry.gif Asa ca acum, la 6 am pus o masina de rufe la spalat si ar mai fi una...Ca asa se vine de la Bucuresti, cu rufe de spalat...Dupa scoala am program de papa bun, sa vedem ce pofteste don'soara! sorry.gif
Bonsai
Vreau si eu sa fiu o mama ca tine blush.gif . Tare mult imi place viata ta si cum esti tu. Cand eram mica vroiam si eu sa fiu invatatoare si sa stii ca am ramas cu regretul ca nu am facut asta.
dascalita
Bonsai, mwah1.gif esti deja o mama buna si vei fi o supermama! Se vede cat de mult il iubesti pe Matei ! mwah1.gif

Meseria mea mi se potriveste ca o manusa, Bonsai! Totdeauna asta mi-am dorit sa fiu si nu cred ca as putea face altceva. Iubesc mult copiii si sunt printre putinii fericiti ce merg la lucru cu zambetul pe buze. Usor nu e, avem o incarcatura emotionala aparte dar...Incerc sa fac totul asa cum cred ca e mai bine.Recent, tatal unui copil din clasa mea a avut un cumplit accident si i s-a amputat un picior.Nu-ti spun tristetea din ochii lui! Am incercat sa-l incurajez sa vada partea plina a paharului, sa fie multumit ca tatal lui traieste ... mad.gif Vorbe! Sper ca durerea sa se estompeze cu timpul si tatal sa aiba puterea sa treaca peste trauma si sa ramana acelasi om echilibrat. Nu va fi usor pentru nimeni! De ce ma implic emotional? Pentru ca nu pot altfel!


Astazi a plecat Ralu...Iar o sa-mi fie casa goala...Oricum maine am de dereticat, a trecut ca un vartej prin toate! rofl.gif I-am gatit ce a poftit, i-am spalat rufele, i-am facut bagajele si am sporovait...Aseara a iesit la un suc cu foste colege de liceu si astazi am stat doar noi doua la povesti cat am facut o placinta si o prajitura.
Serenity
Dascaaaaaaaa... ia repede o mitzupina! tongue.gif La noi Aspy a ajutat-o foarte mult pe mama sa treaca mai usor peste plecarea noastra de-acasa.
dascalita
Sere! mwah1.gif Niste mitzupine mi se prezinta zilnic la usa dupa papa bun, ca eu le-am invitat si ele au retinut adresa! ohyeah.gif Problema e ca sunt doua, nu ma lasa inima sa le despart sa iau numai una si nu cred ca ar fi ele incantate sa stea inchise in casa. Oricum, se prezinta zilnic la portia de papa bun si mangaiere. Ma privesc vecinele cam pe sub spranceana dar...asta e!

Intrasem sa ma plang de vreme, de durerea de picior (pana la urma am o fisura pe tibie mad.gif de la cazatura aceea) si de stare naspa. Mi-a trecut instantaneu cand am citit vestea buna de la Felina! sorry.gif Am inceput sa fredonez ceva si parca nu eu eram mai inainte asa deprimata! Ma bucur pentru ea! Sa fii mama e un lucru deosebit de placut, cu toate greutatile inerente vietii. Felicitari tinerei mamici !!!

Ralu ma suna de cateva ori pe zi, zice ea ca s-a acomodat dar vad ca mereu gaseste motiv sa ma sune. Mai rar vorbeam cat era acasa ohyeah.gif , se inchidea in camera ei si raspundea monosilabic la orice intrebare.

Azi am intalnit o parte dintre colegele pensionate la sarbatoarea scolii.Dupa festivitate am stat la o cafea si sa mor daca nu aratau mai bine ca atunci cand au iesit la pensie! Odihnite, aranjate, volubile...Una dintre ele spunea ca nu ne dam seama cat de exploatate suntem...Asa o fi, eu ma ingrozesc acum la gandul ca ma voi rupe de universul asta al meu...Dar asta sa fie ultima mea grija, pensia! ohyeah.gif

Saptamana aceasta n-am fost la tata, a venit Ralu acasa si am stat cu ea. Il simt la telefon posomorat, necomunicativ...Ma tem ca singuratatea asta il va schimba in rau.Fratele meu zice ca e mai egoist, eu n-as zice asta, cred ca simte nevoia de mai multa atentie...Ii dam si noi, atata cata putem! Daca ar vrea sa vina la mine cred ca i-ar fi si lui si mie mai bine...
dascalita
Zilele mele incep sa se aseze...Cu ziua de luni mai am o problema, dupa ce-a trecut asta...e gata saptamana. Nu-mi vine sa cred ca maine e vineri deja ! blink.gif Dupa ora 18 ma cam invart prin casa asta goala si nu prea se leaga nimic de mainile mele. Azi am facut conopida pane ca mi-a placut cea de sambata trecuta ,dar i-a placut si Ralucai asa ca i-am pus-o la pachet. Ieri am mai studiat putin psihologia comunocarii dar azi...nu s-a lipit, poate mai tarziu. Maine plec la tata, ma ingrozeste drumul, ceata, frigul...Azi a fost chiar rece, am plecat in pantofi dimineata si n-a fost tocmai Ok! Maine imi pun ciubotele si manusi ca nu mai tine!

Se spune ca esti arhitectul propriei vieti dar am indoieli in privinta asta... mad.gif

Azi piticii mei s-au plans ca le dau prea multe teste la mate...Fac si astia greva, maine poimaine! Obisnuiesc sa dau un test scurt zilnic, la romana, la mate, la stiinte. De cateva zile dau doar la mate, acolo mi s-a parut ca trebuie sa insist mai mult, pe rezolvarea problemelor. Chiar daca nu le-a covenit, am dat si azi, ca era programat. Mi s-a cam acrit de corectaaaat! mad.gif
Maine o sa fie fain, avem program lejer, o sa pictam linguri de lemn la desen, o sa transformam lingurile in papusele la ed. tehnologica, la civica este un concurs de postere. Bucuria lor!
dascalita
Am avut un week-end pe viteza intai...Vineri dupa scoala am plecat la tatal meu. Seara am mai povestit cu el si cu sotul meu apoi am mers la nani devreme, ca tata se culca odata cu gainile si televizorul e in camera lui. Sambata toata ziua abia m-am vazut cu omul meu prin curte, el a greblat gradina, a taiat lemne, eu am bucatarit si am facut curat prin casa. Dupa amiaza a venit feciorul sa ne ia acasa. Am stat la masa impreuna, a venit si fratele meu, am incercat sa-l mai scoatem pe tata din mutenia in care a intrat de la o vreme...Greu si-a dat drumul la gura, s-a antrenat un pic in discutie dar...cand a vazut ca s-a inserat s-a intristat iar. Urma sa plecam, pentru azi aveam program de bucatarit acasa deoarece maine pun pachet puicii la tren. Acasa cand am ajuns am aflat de moartea fulgeratoare a unui prieten vechi al sotului meu, accident vascular... mad.gif Am fost aseara la capela, azi a mers numai el ca eu am fost de serviciu la aragaz.Nu mi-a iesit toata ziua din cap imaginea copiilor lui...Fata inca la facultate, baiatul in clasa a IX a...Cat a fost tatal lor in viata n-au simtit lipsurile, de acum le va fi ceva mai greu. Asa ca...nimeni nu stie cand e capatul firului, cat il tine binele si ce-i rezerva ziua de maine.
coconut
Condoleanţe, Dăscă! Dumnezeu să-l odihnească!
sad.gif
dascalita
Sa dea Dumnezeu, coconut, ca a fost om bun.
Ma bucur ca treci si prin casa mea virtuala! mwah1.gif

Neguroasa zi a mai fost azi! Mi-a intrat frigul in suflet si in oase. Din oase l-am mai scos, ca-n casa mea e cald si bine, din suflet...mai greu.
Sunt obosita, obosita, obosita! Nu ma pot concentra sa mai citesc si eu ceva pentru sesiunea asta ce se apropie...Stiu ca luna ce vine nu va fi generoasa cu mine in privinta timpului...Cum incerc sa ma dedic studiului, adorm! Cred ca am sa-mi fac program de somn saptamana asta! Ma duc la nani la 8, ca tata sorry.gif si pana la urma ori ma trezesc la 4 si citesc ca odinioara, ori ma satur de somn. sorry.gif

Azi a venit croitoreasa acasa sa-mi aduca o fusta pentru ca eu nu mai aveam de gand sa ma duc s-o iau! Bun si asa, eu am scapat de un drum, ea si-a luat banii de care probabil avea nevoie! thumb_yello.gif
Maine, moarta-coapta trebuie sa ajung sa platesc facturile casei si mi-e asa o sila de stat la coada!
Atat am avut azi in sac...Cam anosta viata mea...
dascalita
Astazi tac! mad.gif
Sushi
QUOTE(dascalita @ 20 Nov 2008, 08:32 PM) *
Astazi tac! mad.gif


tac si io cu tine mwah1.gif
dascalita
Bine si asa! sorry.gif
dascalita
Azi nu mai tac... sorry.gif Am avut un vampir energetic pe cap, m-a tocat toata ziua maruntel asa incat...am zis ca sa dau si eu din gura, dar aici!

N-am mai plecat la tata azi din motive de vreme, m-am temut de iarna ! sorry.gif Adevarul e ca si in casa mea mai erau multe de facut, ceva curatenie, flori bagate in casa, bibileala...Am vorbit cu el si e ok, are un tratament nou pentru astm si parca se simte ceva mai bine, spune el.A fost azi fratele meu acolo, au taiat toate lemnele si le-au bagat la adapaost, era multumit de asta.

Eu am fost ieri la cumparaturi, ne-am luat cizme la pret de fabrica. Azi am gatit varza cu rasol de porc, la rugamintea baiatului si maine pregatesc musaca si chiftele pentru fii-mea.
Cam asa se deruleaza viata mea, sunt un robot care e programat permanent pe ceva, nu exista timpi morti! Maine ar mai trebui sa sortez ceva haine si incaltaminte, sa mai dau din cele pe care nu le mai purtam. Ar trebui dar nu stiu daca e timp...Visez la o dupa amiaza linistita, sa adorm cu o care in mana sau cu ochii la TV...Nu cred ca o sa am prea curand placerea asta. Acum dupa ce ma plang aici ma duc sa mai frunzaresc cartea aia de psiho... mad.gif
Ma uit la ce-am scris si ma doare capul! Numai banalitati! Auzi...am facut varza! sorry.gif Mare branza mai e si viata asta a mea! sorry.gif
Afrodita
Nu-s banalitati, dascalito, e viata de zi cu zi si uneori simtim nevoia sa o povestim si pe aia - indiferent cat de insignifianta pare - nu de alta, dar nu avem tot timpul chestii extraordinare de povestit si la urma urmei viata e facuta din fiecare mica "banalitate" zilnica hug.gif

Ah, varzaaaa drool.gif
Sushi
io azi la pranz am fo invitata la cina, pentru cina am comandat pizza pentru mine si prietena ce-o am in vizita ohyeah.gif
Maine mergem la chinezi. Si seara la McDonald's cred rolleyes.gif
Serenity
Oh, eu as povesti toata ziua despre ce fac de mancare sau ce visez sa mananc rolleyes.gif Azi am avut zi libera cand puteam face orice imi dorea sufletelul, si sufletelul meu nu a dorit decat sa gateasca, sa spele rufe si vase, activitati care m-au facut mega-fericita laugh.gif Nu conteaza ce faci, atat timp cat te bucuri de activitatea aia si iti face placere. Prin a trai clipa nu trebuie inteles sa faci chestii deosebite sau iesite din comun, ci sa traiesti clipa, adica sa te bucuri de ea, indiferent ce-ai face biggrin.gif
aplauze
uuh, niste bors de cartofi.. sau orice supa... sau ceva cu mamaliguta...
daca as urma sloganul traieste clipa... chiar acum as pune de-o ciorba.. but well .. sorry.gif
e pacat , asa, ca traim in era coca cola..
Data'q

Toţi ce te citim ne gāndim la tine... Şi aşa zisele tale banalităţi noi le aşteptăm cu mare drag. hug.gif
Spor la īndeplinit dorinţe!...
dascalita
Mai copii, mai! mwah1.gif Cum ma faceti voi sa-mi creasca stima de sine, cum se transforma varza mea cu carne in visul de neatins al multora... rofl.gif Ideea e ca nu intotdeauna faci ce vrei, te lasi prins de imperativul trebuie si atunci te cam simti rob pe plantatie, chiar daca e plantatia ta!

@Afro,vino la masa, mai am o portie de varza si mamaliga o fac imediat!
@Sushi, vreau sa merg si io la chineeeezi!!!!! drool.gif
@Sere, te chem si la vasele mele, daca-ti face asa o bucurie sa le speli! Eu ma gandesc la fericirea ta, draga! ohyeah.gif
@aplauze, bine-ai venit in casa mea, nu-ti miroase a mamaliguta? Acum e gata si esti invitata mea! mwah1.gif
@Data'q, delicat cum te stiu mi-ai daruit o floare! Multumesc de gandul frumos si sa ai si tu spor la indeplinit dorinte!

Adevarul e ca mi-ati inseninat ziua si chiar cred ca banalitatile vietii mele sunt de invidiat! Mi-aduc aminte de vorbele unui om intelept: "Numara-ti binecuvantarile si nu te mai plange!"



PS. Acum prestez munca intelectuala, printez cartea Psihopatologie, urmatoarea la rand de studiat! ohyeah.gif
Afrodita
Asa-i ca-i 'telectual si spiritual sa printezi cartea aia rofl.gif

mwah1.gif

Cat despre masa, as veni, ca nesimtitu' ala n-a gatit in seara asta, tot la mine asteapta - care am ajuns la 8 seara de la servici, plecata de la 7.20 dimi sad.gif (nesimtit nu e Cristi, ca el nu stie sa gateasca biggrin.gif )
Sushi
in portugaia ne-am luat eu, sora, nepoata si Bily, cainele sa merge sa mancam la ocean. Am trecut pe la McDonals si-am luat 2 meniuri plus un Happy Meal la copila si pe cai! Plaja noastra favorita era plina asa c-am gasit un alt loc, ne-am pus langa apa, oceanul albastru de nu se mai poate, muzica valurilor... minunat... deschidem pacetele cu mancare, briza oceanului imi gadila narile, bily se intoarce de pe unde o inspectat si trag o gura profunda de aer si BUAH! Zic catre sora-mea "Ce naiba pute-n halu asta???" Era Bily care pe undeva o gasit un cadavru de peste in care s-o frecat si pe burta si pe spate! Inca era plin de solzi! Am aruncat mancarea ca nici pentru bani grei n-am mai fi putut inghiti oarece, duc pe bily in apa, il spal cat pot... era acolo un cuplu care sigur o crezut ca vreau sa-nnec cainele.. dar noa, apa rece, Bily putzea de matzele-mi erau deja intoarse si reintoarse...
Mergem acasa! Pe drum circulatie de calvar! Bily putzea de ne lua mintile. Diana o crezut ca o facut ea caca-n scutec si tot striga "Bebe caca!", io ii tot explicam ca nu bebe caca ci bily caca!!!
Dupa mai bine de un ceas ajungem acasa. Bag Bily n baie, inchid usa sa nu scape si cum nu vrea a sari singur in vana strig la el. Diana din hol ma aude si incepe a plange, a urla si a bate cu pumnii in usa "BIIIIIIIIIIIIIIILLLLLLLLLLLLLLYYYYYYYYYYYYYYY!!!!!!!!"...
Candva tarziu am gatat de curatat caine, copil, apartament noa da sora-mea s-o temut sa-i spuna la cumnatul ceo facut Bily ca el avea experienta cu asa si s-o temut ca n-a mai veni acasa... sad.gif
Serenity
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
dascalita
ohyeah.gif Tare faza cu masa luata pe malul oceanului! rofl.gif Bietul Bily n-avea nicio vina, s-a distrat si el un pic. Asa mare e nepoata ta, Carmen ?

Azi bataie de cap cu tabla inmultirii...Nu la clasa, acolo se pare ca merge, suntem abia la inmultirea cu 3. Am o fetita de care n-are ma-sa rabdare sa se ocupe si mi-o tot trimite...Deja am luat-o personal! Daca nu reusesc s-o determin sa gandeasca inseamna ca ma las de meserie!!! blink.gif Asta intra in ciclul: cine-i face si cine trage! sorry.gif

dascalita
Asta seara nu sunt primita in bucatarie!!! blink.gif Cica vin numai la masa...Acu' si de n-o fi bun o sa laud bucatele, sa se intample minunea mai des! ohyeah.gif
Afrodita
Acu' ai vorbit ca o adevarata fecioara laugh.gif
aplauze
Sushi! Foarte amuzant!! laugh.gif ha ha ha foarte amuzant!

Dasca, vine un moment in viata, cand e timpul sa gateasca si altii pentru tine. smile.gif
dascalita
In sfarsit sunt odihnita! Astazi am venit de la tata, ieri n-am avut scoala din cauza de votare sorry.gif asa ca am plecat ieri la tara, am stat cu tata mai mult de vorba ca de treaba n-a prea fost, i-am gatit ce a dorit el: snitele de pui, chiftele cu sos si o supa. Tata era ceva mai echilibrat, tot mai plange cand sosesc acolo, se simte vinovat ca ma poarta pe drumuri, zice el, dar parca e ceva mai bine. Am stat de vorba despre toate cele, despre politica, despre vreme, vremuri, etc. A acceptat ca pana laurma, daca vremea se inrautateste e mai bine sa stea pe la mine si pe la fratele meu, ca-mi va fi greu sa mai ajung asa des la el. Sa speram ca va reusi sa se plieze pe programul nostru, batranii sunt cu tabieturile si chichitele lor!
Ralu a venit de ieri acasa, si-a spalat singurica rufele ( sa aiba timp sa se usuce), azi am stat si noi de vorba si maine intru iar de serviciu la aragaz. Ideea e ca m-am odihnit la tata, am dormit suficient, nu mi-am mai luat de citit acolo ca sa-mi las creierii linistiti, si bine am facut.
Azi , pe seara , am stat la o prajitura si un suc cu fii-mea si prietena baiatului, am mai barfit si noi ca fetele ca barbatii casei erau bagati in TV din motive de meci.Acum au plecat in oras, asa ca eu dupa ce dau o tura pe aici, fac o baita si recuperez timpul "pierdut",( mai degraba castigat pentru neuronii mei) invatand.
Afrodita
Sa-ti traiasca chiftelele, ca buna idee mi-ai dat despre cum si ce sa gatesc in seara asta hug.gif
dascalita
Sa la mananci sanatoasa si pofte, draga mea! mwah1.gif

Ma laudam ieri de odihnita ce-s? Azi am venit sa ma vait ca sunt franta! mad.gif De dimineata in bucatarie, m-am copt si eu! Daca tot dau idei si altora sa va zic ce-am gatit ,dupa poftele fiica-mi: mazare cu carne de pui, friptura de porc la cuptor, rulouri din piept de pui, ciorba de perisoare, orez cu legume si prajitura cu foi si crema de lamaie! Am avut doar o pauza de dus la vot ca un cetatean responsabil ce sunt ohyeah.gif si cautat lapte in zi de duminica si dupa amiaza! Culmea ca am gasit! blink.gif Acum am incarcat caserole si casolete pentru ea, le-am asezat frumos in frigider si eu nu mai gatesc nika pana saptamana viitoare! Pe cuvant de onoare!

Sunt curioasa sa vad rezultatele votului, de data asta nu m-am mai preocupat asa tare de politica dar nu-mi place ca multi nu s-au deranjat sa-si exprime o optiune...Degeaba ne lamentam dupa aceea...Acum era momentul sa fie penalizati cei ce una au spus si alta au facut!
Serenity
Dasca, ti-am mai zis ca esti mamica perfecta? rolleyes.gif Daca nu ti-o spun copiii tai destul, afla ca si noi suntem de aceasta parere tongue.gif
dascalita
Sere, nu cred ca sunt perfecta, ma straduiesc, insa! sorry.gif
Azi m-am ciondanit cu fii-mea telefonic pe bani...Abia a plecat si nu-i ajung... mad.gif
Afrodita
Pai cam asa-i cu facultatea biggrin.gif Tot timpul intervin cheltuieli neprevazute - si baiul e ca-s din alea mari, nu de 10 mii de lei...

Asta si faptul ca fiind kinderu singur, pe picioarele lui, fara parinti sa ii administreze viata, se afla in imposibilitatea de-a-si da seama cum sa faca sa ii ajunga banii, cum sa-i intinda ca pe-o guma, cum sa cheltuie cu cap si cum sa fie prevazator... Unii nu invata chestiile astea nici dupa 7 ani de stat pe picioarele lor (asa ca mine rofl.gif ), altora le trebuie ceva timp si incetul cu incetul nu mai cer bani asa de multi si asa des parintilor biggrin.gif

Dar mai e pana acolo biggrin.gif

Bafta multa mwah1.gif
Serenity
Eu abia dupa 4 ani am ajuns sa fiu in stare sa-mi administrez banii cum trebuie. In primul an cheltuiam infernal de mult si cat se poate de iresponsabil. Ce sa zic... nu e o solutie buna nici sa ii trimiti bani de cate ori cere, dar nici sa ii refuzi total chestia asta. Cel mai bine ar fi sa o pui pe ea sa isi calculeze un buget pe luna/saptamana, realist, nici prea mic, nici prea mare, sa va spuna de cat are nevoie si sa stie ca daca il depaseste nu mai primeste nimic pe langa pana saptamana/luna viitoare. Asa va invata sa se incadreze intr-un "venit", chestie foarte utila pe viitor cand va avea un salariu.
dascalita
Fetelor, nu ma incurajati prea tare! ohyeah.gif Eu tot cred ca ar trebui sa fie mai chibzuita, mai ales ca are cam (adica peste) 200 lei pe saptamana si pachet de mancare, tot saptamanal.

Sambata i-am pus pe card darul de la Mos Nicolae iar baiatului i-am pus in ghete, ca a fost aici...

Pentru copiii de la scoala am pregatit o supriza frumoasa.Joi seara am ornat clasa de sarbatori, am avut si ajutorul unei mamici ce se ocupa cu ornarea unor magazine si ne-a cadorisit cu un balon de ala urias umplut cu alte baloane mici, ornamente si brad. Au fost uimiti si pentru ca pe tabla era un mesaj semnat de Mos Nicolae in care ii ruga sa nu sparga balonul urias daca vor sa aiba o mare surpriza , au concluzionat ca si pentru mine va fi o surpriza clasa ornata. Asa ca s-au ascuns pe sub banci,si cand am intrat in clasa au sarit toti in sus strigand:surprizaaaa! ohyeah.gif
Eu le-am luat jucarii, ciocolata si acadele anul asta ohyeah.gif pentru ca in niste discutii si-au exprimat nemultumirea ca anul trecut le-a adus mosul pixuri si o carte de povesti...Adica tot ceva legat de studiu, nu? Jucarelele erau pentru cei de 4-5 ani, ohyeah.gif papusi minuscule cu parul verde si mov (pentru fete) si niste lansatoare de discuri pentru baieti. Am facut la lucru manual ghetuta pentru mos, am pus cate o varguta in ghete, ca sa nu mai puna si mosul altele ohyeah.gif am scos ghetutele pe hol si am asteptat sa vina mosul. Am confectionat cizmulita la prima ora, apoi da-i cu substantivul si tabla inmultirii ! blink.gif Cate unul mai cerea voie la toaleta, se intorcea amarat, ceilalti intrebau din ochi daca e ceva in ghete, el dadea din cap a negatie... Inainte de a suna de pauza femeia de serviciu le-a pus darurile in ghete .Ce bucurie pe ei cand au vazut ca au primit jucarii! Si-au tras acadeaua in coltul gurii si s-au jucat ca la gradinita! Le-am citit bucuria pe fata... sorry.gif La ultima ora au avut program de voie, dans si distractie, am spart balonul urias, au ras sub ploaia de balonase, s-au jucat...Am facut poze,o sa vi le arat cand le descarc!
jude
In legatura cu banii, ar fi mai ok sa-i trimiti o suma fixa pe luna si sa o lamuresti ca primeste mai mult doar in cazuri de urgenta. Altfel nu poate invata cum sa-i gestioneze, ca sa nu ramana in pana dupa o saptamana. Evident, asta nu inseamna ca va invata imediat (eu inca studiez problema whistling.gif ), dar in timp o sa-i iasa. Bine, daca bugetul ala lunar e realist.
In legatura cu ultima postare, faci niste lucruri foarte frumoase pentru aia mici si cred ca te iubesc tare mult. smile.gif
dascalita
Nu simt nicio bucurie azi...A trecut o saptamana de groaza, vine una si mai si...Am obosit de viata.
dascalita
Jude, acum vad ca m-ai vizitat si nu ti-am multumit de sfaturi! sorry.gif In legatura cu finantarea fiica-mi, deocamdata isi gestioneaza bugetul pe saptamana, sper sa o trec pe perioade mai mari mai incolo...Noi avem un buget lunar, dar e mai mereu depasit, acum spune ca se va tine cu mana de porofel si va fi mai chibzuita... ohyeah.gif Vom vedea!

Am o stare proasta, se apropie sarbatorile si-mi vin lacrimi in ochi...Ma gandesc mereu ca urmeaza sa sune telefonul si sa ma intrebe mama cand vin acasa, cand sa ne pregateasca bunatatile pe care numai ea stia sa le faca...Darurile ce le pregatea de Mos Craciun...Anul acesta mosul nu mai vine la mine.Nu mai vine mosul ala care a venit atatia ani, care n-a lipsit niciodata...
Am fost sambata acasa...Mi-a fost tare greu, tata plange , o asteapta si nu se hotaraste sa vina la mine. Nu poate deocamdata sa lase casa...Cred ca abia cand va pleca de acolo va realiza cu adevarat ca a ramas stingher. Acum e ancorat in peisajul ala, interiorul ala in care au petrecut atatia ani...Imi spune ca vorbeste cu ea in gand si-i raspunde...
De data asta am fost cu totii, fratele cu sotia, eu cu toata familia, am incercat sa-l scoatem din starea aceea...S-a bucurat s-o vada pe Ralu, n-o mai vazuse din septembrie.I-a dat un banut de sarbatori , cica i-a spus mama sa nu uite, ca el era mai zgarcit, asa... Ea era cea care le dadea bani nepotilor.Ma tem sa n-o ia razna...Uneori ma tem sa n-o iau si eu, sunt stresata, simt ca am multe lucruri pe care sunt datoare sa le fac, uneori ma lasa puterile si intru intr-un fel de automatism. Eu stau la etajul 2 si azi am urcat pana la 4 fara sa stiu ce fac. M-am blocat cand n-am recunoscut nicio usa...Ma gandeam ca am gresit si blocul! M-am panicat si m-a durut capul toata ziua!Stiu ca nu-i grav, dar...
Mai am maine o zi grea apoi sper sa ma linistesc.Sper...
Felina
Dasca hug.gif
Serenity
Dasca, cat timp tata se mai poate descurca singur si cu ajutorul vecinilor, nu-l rupe de locul ala. Oamnii care si-au trait intreaga viata la tara nu rezista psihic la oras, intre patru pereti....

Daca ai stii de cate ori mi se intampla mie lucruri de genul (sa urc sau sa cobor mai multe etaje decat trebuie fara sa realizez, etc.) ... Voi aveti tendinta sa puneti orice pe seama stresului si a varstei, dar lucrurile astea ni se intampla si noua, la varsta asta. Fa eforturi sa gandesti mereu pozitiv si sa iti mentii emotiile pe cat se poate pozitive. La asta se reduce totul. Realitatea chiar e asa cum o percepem...
dascalita
mwah1.gif Va pup fetelor!

Azi am facut preparate de porc: toba, caltabosi, am inmuiat turte si...m-am gandit daca mamei nu-i este dor de noi. Poate sa mai treaca sa ne vada, macar ea, daca noi nu putem? Tare ne mai astepta si mereu spunea ca-i este dor...
Serenity
Sarbatori fericite, dasca! mwah1.gif Sa fii fericita si sa-i ai pe toti cei dragi alaturi hug.gif

Afrodita
Craciun linistit iubita mwah1.gif Si multa relaxare alaturi de cei dragi iti doresc hug.gif
dascalita
Va multumesc pentru urari, dragelor si va doresc si voua sarbatori fericite si alaturi de cei dragi voua!

Eu am sarbatorit Craciunul acasa, cu copiii , cu tata (pe care l-am convins sa vina macar de sarbatori la mine).A fost bine, tihnit, cu lacrimi sterse pe furis...Mos Craciun si-a amintitb de noi toti, eu si sotul meu am primit ceasuri de mana de la fecior, Ralu a primit contravaloarea cadoului de la noi si de la fratelo ohyeah.gif ca sa-si aleaga singura darul, tataia a primit fular si camasa...Pe masa am avut de toate, copiii au salvat toata sarbatoarea cu pofta de mancare si cu veselia lor. Acum au plecat cu totii in oras si asa am avut si eu acces pe comp...

La multi ani cu sanatate va doresc din inima , hangii si hangite! mwah1.gif
dascalita
Nu am noutati, ma odihnesc la neuroni si muncesc de zor la bucatareala...Ca de obicei, nu ? Azi am gatit stiuca umpluta, salata beuf, ciorba de burta si o prajitura. Maine fac tort si friptura si gata, ce atata mancare ?Imi petrec inteaga zi cu tatzutul meu, ma ajuta si el la bucatarie, taie zarzavaturi, mai vorbim...Parca s-a mai acomodat si lacrimeaza mai rar...Acum il asteapta pe fiul meu sa vina de la Praga dupa Reveloin si sa-l duca acasa... Cu Ralu ma vad cam rar...Ziua doarme si noaptea umbla cu gasca...Unde or fi umbland atata, dom'le? mad.gif
Serenity
laugh.gif

Vesnica intrebare pe care si-o pun parintii... rolleyes.gif (de ce nu ne pui poza cu familia? sad.gif )

La multi ani draga Dasca! mwah1.gif Si un nou an plin de surprize placute, sarac lipit in evenimente neplacute, bogat, fericit, implinit! hug.gif




Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.