Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplitate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
dascalita
Astazi mi s-a terminat vacanta, incep munca. Ce bine! Abia astept sa ma intalnesc cu colegii si sa-mi pregatesc clasa pentru noua generatie de scolari. Adevarul e ca mie imi place ce fac, fara scoala ma simt fara rost...Nu dati cu pietre, vor fi si zile cand ma voi plange de oboseala, stiu !
Problema e ca e rece afara si nu stiu cum sa ma imbrac, sad.gif mi-au inghetat picioarele!Noroc de cafeluta asta aburinda si de pisica ce-mi toarce pe genunchi! tongue.gif
dascalita
Buna dimineata, lume!
Azi e luni si voi avea o zi extrem de incarcata...Dupa ce vin de la scoala ma asteapta in balcon prunele dulci sa le fac gem, vinetele si gogosarii sa ajunga zacusca si vreo doua lazi de rosii ( sa vad ce sos va iesi din ele...).
Ieri am fost la parintii mei eu si copiii iar sotul meu si fratele lui la mama lor , ne-am impartit ! laugh.gif
Sambata m-am ocupat cu bucataria si am pus muraturi, am mai gospodarit cate ceva si am fost sa dau comanda de usa si fereastra la sufragerie...Am vrut sa o fac tot de lemn, sper sa nu regret cand va fi gata...
E un soare bland si se pare ca s-a mai incalzit un pic, pare o zi placuta, vedem noi...urma alege! laugh.gif
dascalita
Mi-a pierit entuziasmul pentru conserve de iarna...Am obosit si inca n-am terminat !Am realizat deja o sarja de gem de prune, am pus cateva pungi cu vinete in congeletor si un sos picant bun-bunutz!Sa vad ce chef mai am azi...
dascalita
Am terminat cu procesarea produselor de la "mosie"...Daca mai vad vreo rosie sau vreo vanata in balcon in urmatoarele saptamani ori sar eu de la balcon ori le arunc pe ele! laugh.gif Azi fac putina "liniste" prin casa si maine ma pregatesc de plimbare, ne-am propus sa mergem in week-end la manastirea Sihastria, sper sa fie vreme buna si sa putem pleca.Gata pe azi, ma duc sa-mi fac unghiile frumoase(au nevoie dupa lupta cu vinetele... tongue.gif ).
dascalita
Asa de mare si de frumoasa s-a facut domnisoara mea! wub.gif A plecat la o petrecere si s-a hotarat sa renunte la tinuta sport obisnuita ...Deodata s-a produs o schimbare, nu mai era copilul de alta data, e o fata frumoasa...Rar de tot renunta la blugi , tricou si adidasi , acum cu sandalute si fusta parea alta...Nadajduiesc sa aiba noroc si sa-si implineasca visele!Am devenit nostalgica si asa mi se intampla ori de cate ori realizez cat de mari sunt copiii mei. Sunt copii buni ,curand va zbura si fata mea din cuib, chiar imi spunea ca daca pleaca la facultate la Bucuresti nu se mai intoarce aici.Cine stie ce ne mai rezerva soarta?
dascalita
Bine ai venit in jurnalul meu, iedera! mwah1.gif Baiatul meu are 26 de ani si fata 16...Da, viitorul imi va rezerva si ipostaza de bunica, normal, deocamdata nu ma gandesc prea intens la asta...
Felina


Ziua buna doamna invatatoare! mwah1.gif
flori
Dasca felicitari pentru copii tai...am crezut ca numai eu am baiat asa de mare pe aici...si sincer te invidiez pentru cosrve, eu nu mai fac asa ceva cam demult si ce dor imi e!
Cit despre copil si al meu e mare si frumos da din pacate soarta ne-a cam tinut departe unul de altul, nu si sufleteste bineinteles dar oricum e o trauma...
dascalita
Ma bucur ca am avut asa vizitatori de seama in timp ce am batut coclaurile! mwah1.gif
@Felina, buna sa-ti fie si tie inima!
@Flori, stiu ca e greu sa stai departe de copilul tau, bucura-te ca e fericit si ca-l ai aproape sufleteste!
In legatura cu conservele...din pacate aici e un rau necesar.Fara ele iarna ar fi prea lunga si e pacat daca le am de la tara sa nu le pregatesc.E mult de munca si nu intotdeauna am dispozitie sa le fac, dar...daca trebuie, cu placere! laugh.gif
dascalita
Ieri m-am intors din plimbarea facuta la manastirile din Neamt. Impreuna cu un grup de prieteni am revazut cu drag Cetatea si bojdeuca lui Creanga,am vizitat Manastirile Bistita, Varatec, Agapia, Sihastria si Secu.Am ales acest traseu pentru ei , nu mai fusesera pe acolo de multi ani, eu il fac destul de des in excursiile mele scolare.Acum a fost altceva, fara grija copiilor,m-am odihnit si mi-am luat si eu portia de vacanta din vara asta! Vineri seara am gazduit la o casa din Agapia ce m-a impresionat prin frumusetea ei.Nu era o casa noua, era veche, adaptata la cerintele agroturismului, cu o curte plina de flori, wub.gif Doamne asa flori frumoase ca acolo n-am vazut de mult! wub.gif Camerele mobilate simplu si foarte curate ne-au imbiat la un somn asa de odihnitor!Serile si diminetile au fost reci, dar a fost o vreme de toamna blanda...A doua zi, sambata am fost gazduiti la manastirea Secu. Pentru mine a fost ceva inedit, n-am ramas niciodata peste noapte la o manastire!Si acolo am avut parte de o cazare buna, au o cladire in care sunt primiti vizitatorii, camere confortabile si curate.Am ramas la slujba de seara si la cea de duminica dimineata.E asa o liniste acolo, incat acum ca am revenit in vacarmul galatean zic ca asa ceva e ireal!N-am reusit sa stau la toata slujba, am mai iesit prin curte si am urmarit viata monahilor ,modul cum se saluta, munca pe care o face fiecare, florile si gazele din curte...Pana si un pisic din curtea aia se comporta ca un calugar! Mergea foarte incet si sobru prin curte in cautare locului unde soarele incalzea mai tare!Cand a sunat clopotul pentru chemarea la masa, a urcat si el agale scarile la trapeza( parca asa se numeste sala de mese)si si-a asteptat dreptul lui care n-a intarziat sa vina din mainile unui tanar aspirant la calugarie!M-a uimit multimea tinerilor calugari, asa de multi...Nu judec pe nimeni dar dinafara mi se pare ca acolo se refugiaza cei ce nu pot face fata Vietii cu partile ei bune si rele...In concluzie, mi-a placut, a fost ceva tihnit si ...asa, ca pentru varsta a IIa, ca pana la a III a, mai am ceva drum de parcurs! tongue.gif
flori
Da imi inchipui ca sub stres nici mie nu mi-ar face placere sa fac consere dar am spus ca mi-e dor pentru ca mi-am amintit de niste seri frumoase de toamna cind coceam munti de vinete si gogosari pentru zacusca afara pe gratar si uriasele ceaune in care fierbeau bunatatile la foc mic pe plita, apoi borcanele alineate ca niste soldatei si cocolosite-n plapuma sa se raceasca incet pina dimineata...si ce sa mai vorbesc de gustul delicios al acestor bunatati cind le luam de pe rafturile din beci iarna...hm... asa ceva e imposibil de gast, poate doar prin Romania dar ce dor imi e! Si chiar de as mai gasi cred ca daca nu participi cu trup si suflet la procesul de fabricatie nici gustul nu mai este acelasi!
flori
Ah abia am vazut postarea ta cu excursia. Asa ceva mi-as fi dorit si eu sa fac acum cind am fost in Ro dar din pacate nu mi-a iesit! Cunosc foarte bine locurile acelea si farmecul lor! Cit despre tinerii care intra la calugarie sa stii ca nu toti se refugiaza din cauza greutatilor pe care le intimpina in societate ba chiar sint oameni care au lasat cariere stralucite si viata imbelsugata pentru manastire...iar viata acolo nu-i chiar asa de usoara pe cit pare de afara, eu ii apreciez pe cei care reusesc sa traiasca si sa se dedice cu trup si suflet vietii monahale!
dascalita
Cred ca nu e usoara viata in manastire, asa am vazut eu lucrurile din afara sad.gif Chiar am remarcat ca un tanar ,care dimineata cand ne-am rezervat noi camerele cara cu o roaba niste saci cu faina , seara cand ne-am intors, tot asta facea...nu l-am vazut facand altceva, era alb vesmantul de cati saci carase...Ciudat pentru mine e faptul ca era senin si nu parea istovit sau suparat de munca grea din acea zi!
Am remarcat, repet ca un nestiutor si ca un observator al lucrurilor care se vad, ca si acolo e o comunitate cladita cam ca afara...Unii imbracati saracacios,cu papucii rupti, altii cu vesminte de matase si incaltari de calitate...Unii cu mainile batucite de munca, altii cu palmele fine bune de mangaiat paginile cartilor sfinte...Exista o logica in toate astea, stiu, numai ca eu n-am stat s-o caut! Mi-a placut slujba de seara, vecernia, la care am vazut batranii calugari cu barbile albite de vremi, am ascultat cantarile bisericesti ale celor tineri, am urmarit umbrele lumanarilor peste icoanele vechi si am inaltat ruga Maicutei Sfinte pentru iertarea pacatelor noastre...
dascalita
blink.gif Deci...sunt complet batuta in cap! N-am deschis mailul de 10 zile si am avut cateva corespondente absolut importante si... devil.gif asta e! Trec oportunitatile pe langa mine...Ma tem ca am pierdut un proiect important... sad.gif
smile.gif Astazi am incheiat al doilea modul AEL, pe 23 dam test, nu ma mai tem ca asta vara, am inteles cu ce se papa, numai sa am timp sa mai trec prin materie un pic...
mad.gif Nu am reusit sa termin aranjamentele pentru prima zi de scoala, maine cred ca ma apuca seara in scoala...Azi am primit manualele si tot azi s-a dat cu ceara pe parchet...Maine ma ocup de litere si pitici, floricele si alea, alea...Cred ca o iau si pe Ralu cu mine sa ma ajute daca va termina cu chestionarele alea de la GfK pentru care bate coclaurile.
cry.gif Poimaine e si ziua mea de nastere, pentru ca a coincis cu prima zi de scoala aproape toata viata mea,mereu e pe plan secund...nu-i vorba ca de pe la 28 de ani nici nu mi-a mai facut placere s-o sarbatoresc.Ce sa sarbatoresc? Ca imbatranesc? Desi, vorba mamei era:anii nu trebuie numai sa-i numeri ci sa-i si traiesti! De trait i-am trait frumos, m-a ferit Dumnezeu de multe rele, dar daca-mi pare rau ca trec asa de repede anii astia, ce sa fac>?
wub.gif Azi fiul meu a plecat in vacanta in Tenerife ,ma bucur pepentru el ca are posibilitatea sa vada lumea...E impreuna cu colegii si cu iubita lui, sper sa-i fie bine!Adevarul e ca am emotii pentru ca ia pentru prima data avionul tongue.gif
Oiski-Poiski
hiya.gif un an de scoala minunat iti doresc
avem scoala noua, invatator nou, carti noi smile.gif
si pofta mai putina laugh.gif
dar vine ea mancand , nu-i asa ?
dascalita
Ai dreptate, pofta vine mancand !
Scoala noua, cartile si profesorii noi pot trezi interesul pustiului tau! Dupa vacanta ...e mai greu dar intra el in ritm, fii fara grija!
Am reusit sa pun clasa la punct, abecedarele pe banca, maine dau startul noii serii de scolari! smile.gif Sunt asa de mici, incat ma tot intreb cand am sa-i vad mari si intelepti...Astazi m-au vizitat cei care sunt de acum clasa aV a, ei m-au ajutat la decorarea clasei si au facut-o cu mare placere. Privindu-i, ma intrebam ce-o sa vorbesc eu cu gagalicile astea mici si speriate...Acum mai stau un pic la comp si ma duc sa ma relaxez, manechiura ,alea, alea...Pupici! mwah1.gif
dascalita
Am fost extrem de incordata azi, n-am primit mesaj de la fiul meu decat acum ca a ajuns bine...Of! Cand am sa ma obisnuiesc si n-am sa mai stau cu inima la gat cand ii stiu plecati la drum? wub.gif
passenger
Sa ai parte de o zi frumoasa, pe masura sufletului tau flowers.gif

user posted image
Felina
Draga Dasca, hai de ne da raportul, cate buchete de flori ao primit? SI cat de frumoase florile? Si cat de emotionati pustii? rolleyes.gif
dascalita
Am sa dau raportul, dupa cum cere Felina tongue.gif , imediat si mai pe scurt, astept niste prieteni...
Prima zi cu noii scolari a fost emotionanta, si pentru ei si pentru mine. Ma surprinde mereu senzatia aceea de ghem in stomac, mereu zic ca sunt deja familiarizata cu inceputurile astea, emotia apare... wub.gif
Gagalicile mele sunt nemaipomenite! tongue.gif Frumosi, isteti , au depasit rapid socul emotional si au facut cunostinta intre ei, au rasfoit cartile pe care vor invata, am vizitat scoala, a fost ok! Au plans cativa la inceput cand s-au despartit de mama, dar n-au tinut mult lacrimile, au fost captati de celelalte activitati si au uitat supararea!
smile.gif Flori am primit de la toti, sunt minunate, pacat ca sunt asa scumpe si pentru unii a fost un efort oferirea acestui traditional buchet de flori.Ca o paranteza la ceea ce spun, azi un pusti m-a lasat fara replica!I-am pupat pe fiecare in parte cand am primit florile si laudam frumusetea buchetului si a copilului in acelasi timp.La un moment dat, un baietel raspunde la laudele mele:"-Pai cred si eu ca-i frumos crinul meu, doamna,a dat tata 150 de mii pe el!" tongue.gif
Am primit multe flori albe, crini(cei mai multi!), gladiole, trandafiri, garoafe, gerbera,frezii(astea erau numai primavara!), orhidee alba si mov, crizanteme, etc.Pacat ca unele sunt date cu sclipici devil.gif de florari!Acasa mai am cateva buchete, restul le-am impartit cu drag vecinelor mele pensionare !
Michelle
si eu ador freziile smile.gif si in general florile albe...lalele albe rolleyes.gif
flori
Dascaloto, mult succes cu prichindeii...primul dascal nu se uita niciodata!
flori
user posted image

Primeste si de la mine citeva floricele impreuna cu un calduros LA MULTI ANI!
dascalita
Multumesc pentru flori si urari! mwah1.gif
dascalita
Ziua de ieri a fost asa de plina cu tot felul de trairi incat nici azi nu m-am dezmeticit!
A fost si ziua tatalui meu, a implinit 79 de ani! L-am sunat si a fost fericit sa ne auzim din nou.Sambata merg la el, abia astept! Parintii mei sunt ca din poveste...Sfatosi si primitori, mereu impreuna , sunt nerabdatori sa ne vada si mai ales sa-si vada nepotii...Pana atunci vine si B din vacanta si mergem cu totii, e cel mai frumos cadou pe care pot sa-l duc!
Am avut musafiri neasteptati si asteptati! Mi-au adus flori fosta iubita a a lui B si prietenul fiica-mii. I-am spus ca-l rog sa o aduca mai devreme acasa de acum, ca s-a terminat vacanta ! tongue.gif E dragut, imi place !
Sunt confuza, azi n-am avut chef de nimic...as sta asa fara sa fac nimic...
tongue.gif Vorbesc pe mess cu fostii mei elevi care incearca sa ma traga de limba despre profii din a Va rofl.gif Sunt speriati, cred si se plang la mine... laugh.gif O sa se obisnuiasca, nu-i devil.gif asa negru cum pare!
Gata, jurnaletule!am prestat si azi idei de doi lei (vechi)...
dascalita
...o dimineata de toamna frumoasa,racoaroasa !Mi-am savurat cafeluta pe balcon incalzindu-mi mainile in jurul cestii albe cu bline rosii si picioarele cu blana pufoasa a pisicii! tongue.gif Acestea sunt clipele mele de relaxare, prefer sa stau singura cu cafeaua de dimineata printre florile din balcon, sa nu ma intrebe nimeni nimic.De multe ori ma trezesc devreme tare pentru acest ritual, toti ai casei mai dorm inca si eu umblu "ghinisor" cu ibricul sa nu-i trezesc si sa-mi tulbure ritualul! Numai pisica mi se incurca printre picioare sau imi mai rastoarna cafeaua in poala, ea e insa iertata deoarece face parte din piesa! tongue.gif Ma gandeam ca mai am doar o singura ceasca alba cu buline rosii, cand se va sparge si asta trebuie sa caut alta care sa-mi insoteasca diminetile...Zilele astea am sa ma uit prin magazine sa vad ce altceva mi s-ar potrivi...Am destule cesti de cafea dar vreau ceva altfel, ceva care sa mi se lege de suflet si ma insoteasca in diminetile mele singuratice.Mama mia, ce preocupari existentiala am! tongue.gif
O vorba spune ca un om bogat nu e cel care are cel mai mult, e cel care are nevoie de cel mai putin pentru a fi fericit...Astazi sunt un om bogat! smile.gif
contraste
mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Pune la tezaur !
dascalita
Buna dimineata, Jurnaletule! N-am mai trecut zilnic pe aici, am avut cateva zile pline ochi!
Scolareii mei sunt acum pe primul plan si lor le-am dedicat aproape tot timpul.
dascalita
Din intamplarile neprevazute devil.gif dar cu final fericit ale Dascalitei...

Astazi unul din elevii mei,o fetita, cu probleme mari de orientare, a iesit pe alta usa din scoala la plecare si nu s-a mai intalnit cu mama ...Problema e ca mai avea un frate geaman in aceeasi clasa,(acesta a ramas in rand ,cand ii conduceam spre iesire) amandoi cu intarziere mintala, nu stia sa ajunga acasa, nu vorbeste corect sa se poata identifica...jale mare!Am cautat impreuna cu parintii prin tot cartierul, am luat un taxi si am 'periat' toata zona unde ar fi putut ajunge si nimic!Eram disperata, am anuntat politia si mai aveam putin si ajungeam pe prima pagina a ziarelor de maine...Doamne, nici acum nu mi-am revenit din cosmar cry.gif .Intr-un tarziu am fost anuntati ca a fost gasita in magazinul Billa, la o distanta apreciabila de scoala! ohmy.gif Avea un ecuson in piept cu numele scolii si astfel , dupa o ora de cosmar...a adus-o politia la scoala. Mi-a fost asa mila de ea !Cand a coborat din masina politiei, cu un zambet natang pe fata, s-a aruncat in bratele mamei spunand:"Te-am cautat si nu erai...Unde erai?" Ce-o fi fost in minte ei cand umbla pe starda dezorientata?Ce-o face mama aceasta cu acesti doi copii problema?Noi nu avem un invatamant adecvat copiilor cu nevoi speciale, unde va fi locul lor?
Numai intreb ce ma voi face eu, am aflat ca o sa se mute din localitate si...scap!Dar asta nu rezolva problema...
Felina
Doamne fereste de asa ceva!

In rest cum te intelegi cu piticii? smile.gif
dascalita
@Felina,ne intelegem bine pana acum! Sunt frumusei si isteti, plini de surprize zi de zi!Acum suntem in perioada de cunoastere si acomodare, ma surprid cu talentele lor si cu dragalasenia specifica varstei.Jumatate dintre ei isi schimba dintii si sunt haiosi rau cand rad! laugh.gif Ieri mi-au cantat cativa,cei mai multi au facut show cu "Ghita"! rofl.gif
Felina
Ce frumos! wub.gif
Kristin
QUOTE (dascalita @ 22 Sep 2006, 05:54 AM)
@Felina,ne intelegem bine pana acum! Sunt frumusei si isteti, plini de surprize zi de zi!Acum suntem in perioada de cunoastere si acomodare, ma surprid cu talentele lor si cu dragalasenia specifica varstei.Jumatate dintre ei isi schimba dintii si sunt haiosi rau cand rad! laugh.gif Ieri mi-au cantat cativa,cei mai multi au facut show cu "Ghita"! rofl.gif

Dascalita, vreau si eu la tine-n clasa.

Mi-e dor, dupa cum scriam undeva. smile.gif
dascalita
@Kristin, mwah1.gif Daca ti-ai schimbat deja dintii de lapte... tongue.gif ma tem ca n-ai loc! rofl.gif
Astazi am modelat in plastilina soare si nori.Imi pare rau ca n-am avut aparat foto sa va demonstrez ce opere de arta au iesit din mainile lor! tongue.gif (pe planseta dar si pe obrajori! laugh.gif )Am mai cantat ceva cu o gaina , tongue.gif nici nu stiu cum a trecut ziua! wub.gif
In alta ordine de idei am fost azi la cumparaturi cu fiica-mea! devil.gif Cosmar, nu alta!Nici eu nici ea nu avem timp, am asteptat-o in fata scolii si am plecat, eu rugandu-ma sa gasim macar in al noualea magazin ceva sa-i placa! cry.gif Problema e ca greu se hotaraste ce vrea, cumpara si dupa aceea se plange ca s-a grabit...eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeh!Culmea e ca nu vrea singura la targuiala, vrea sa-mi ceara parea laugh.gif Azi n-am avut extraveral la mine, dar am numarat pana de zece de vreo 50 de ori! blink.gif In proportie de 75% am reusit sa luam ce ne-am propus...in vreo 3 ore juma' hh.gif
Si un alta ordine de idei, devil.gif ultima din seara asta...sunt o mare varza! blink.gif N-am reusit sa deschid cartea pentru examenul de maine, am citit\frunzarit cam jumate din materie si deja neuronii mei s-au revoltat.Asa ca am pus cartea-n cui si am sa ma duc la culcare...Ma trezesc maine devreme si poate pot sa trec prin materie cat de cat...Apoi, ce-o fi o fi!Nu? ohyeah.gif
dascalita
Deci...am studiat de la ora 6...STIU blink.gif ca nu mai stiu nimic!
La ora 11 am examen, imi tine si mie cineva pumnii stransi sa ma pot aduna? wub.gif mwah1.gif sorry.gif
Sushi
QUOTE (dascalita @ 23 Sep 2006, 08:23 AM)
Deci...am studiat de la ora 6...STIU blink.gif ca nu mai stiu nimic!
La ora 11 am examen, imi tine si mie cineva pumnii stransi sa ma pot aduna? wub.gif mwah1.gif sorry.gif

Succes! wub.gif
Michelle
iti tinem pumnii...stai linistita o sa-l iei! thumb_yello.gif
Thecook
Si eu iti string pumnii !!!!
Dar apropo, de unde vine expresia asta cu stransul pumnului ca sa aduca noroc ? In alte tari e incrucisatul degetelor aratator+mijlociu , la nemti e expresia "die Daumen zu drücken" care in traducerea mea libera si neexperimentata ar fi " a strange degetele mari " (asta-i degetul mare in viziunea mea thumb_yello.gif ) .
Felina

Si eu tin pumnii pt tine! thumb_yello.gif
dascalita
Gata, tongue.gif deschideti pumnii ca am scpat cu fatza curata! thumb_yello.gif Multumesc fetelor! mwah1.gif
dascalita
E toamna iar si in aer pluteste aroma de struguri si de frunze umede...Aerul acestei dimineti m-a facut sa calatoresc in timp, in vremea copilariei mele, cand culesul viei era un eveniment asteptat cu mare placere de noi copiii...Am prins vremurile cand strugurii erau zdrobiti cu picioarele, cand parintii nostri, tineri atunci, dansau peste sacii cu struguri chiuind...Noi ii priveam incantati si asteptam sa curga mustul cel dulce si eram primii care-l degustam! Ce mustati ne mai faceam de la oala de lut prea larga tongue.gif pana la urechi eram manjiti! rofl.gif user posted image
Era frumos...
Lumina asta blanda m-a facut nostalgica in dimineata asta!
dascalita
Am uitat sa dau raportul in legatura cu examenul de ieri. Am rezolvat 85% din subiecte, tongue.gif a fost onorabil tinand cont de timpul limitat pe care l-am alocat...Proba practica a fost OK, la teorie am mai avut niscai dileme dar pentru ca am avut timp, am putut sa revin asupra intrebarilor pe care nu le-am stiut de la inceput si sa reduc la maxim erorile...
Saptamana aceasta voi fi mai linistita, nu mai sunt presata de alte griji...Dupa 1 octombrie voi intra probabil din nou in priza, incepe anul universitar si va trebui sa ma ocup si de cursurile de la facultate...Trebuie sa intru in Clubul studentilor la Psihologie, sa cer ajutor de la Kitty si ceilalti...poate da Cel de sus si fac fata si cu asta...Oricum, m-am lamurit cu ocazia examenului la AEL ca de la o anumita varsta nu mai inveti cu usurinta din tinerete...Puterea de concentrare si de asimilare se reduce considerabil... cry.gif Sa speram ca ma voi descurca...
dascalita
Azi am venit franta acasa de la scoala...Pentru ca am dormit ieri, azi noapte n-am inchis un ochi! Azi am atipit iar si...sa vedem ce noapte o sa am!
La scoala astia mici ma storc de vlaga, nu alta! Nu ai timp nici sa respiri dar sunt asa de simpatici, incat nici nu simt cum trece ziua !Azi am vorbit despre familie si a desenat fiecare familia lui, asa cum s-a priceput...Un pusti l-a desenat pe bunicul calare pe butoi! laugh.gif Cica asa il gaseste mereu cand se duce la tara, in crama langa butoi...Am intrebat de ce l-a desenat urcat pe butoi...Cica bunica-sa ii zice mereu ca o sa-l lase sa doarma acolo , asa ca el a desenat ce a crezut ca i se va intampla bunicului! tongue.gif
In mai toate desenele mamicile sunt printese si mai inalte decat tata...Psihologul scolii zice ca asta arata ca acolo mama e figura dominanta...
De fiecare data cand terminam programul un Sergiulache mititel plange de mama focului ca nu poate sa inchida ghiozdanul, si dupa ce-l ajut eu plange din nou ca daca nu-l asteapta mama, ce face el? tongue.gif Azi i-am zis ca-l iau acasa la mine daca nu vine mama si era hotarat sa mearga chiar daca mama e la usa! laugh.gif
passenger
smile.gif Mi-e drag sa te citesc...si mama a fost invatatoare si imi aduc aminte ca traia experiente similare... laugh.gif
OMU'BUN
...Am indraznit sa parcurg cu rabdare, pas cu pas, fiecare gand asezat in paginile acestui jurnal. Am ras cu pofta sau m-am intristat pe alocuri, dar mai ales am devenit nostalgic dupa vremuri pe care credeam ca le-am pierdut demult in negura vremii. Parca regret ca nu am descoperit mai din timp acest loc, desi nu cred ca as fi indraznit sa intervin prea des. De ce-o fac acum? M-ai facut un pic curios si mi-am zis ca merita sa-mi arunc o privire ca sa inteleg mai bine omul din spatele randurilor.
Nu stiu... In timp ce citeam imi treceau prin cap o mie de ganduri... Acum parca am pierdut sirul... Da, cred ca in primul rand ma simt oarecum dezamagit ca nimeni nu ti-a urat La multi ani, aici in linistitul tau coltisor. Am s-o spun eu acum si te rog sa scuzi intarzierea... La multi si fericiti ani, iubita noastra dascalita, si sa te bucuri de baiat si de fata de care esti pe cat de mandra pe atat de ingandurata, de parca puii tai nu-si iau zborul, ci... traverseaza strada!... hh.gif
Nu stiu de ce, ma asteptam sa gasesc macar o fotografie cu ei. Poate ai avut tu un motiv... Sau poate ca nici nu te-ai gandit ... Deja incepusem sa-ti inteleg starea fiecarei zile dupa cum vorbeai de Ralu sau de Catitza!... Poate Catitza asta nazdravana nu va mai cadea de la balcon daca tu nu-i vei mai taia unghiile!... cry.gif
Nu prea am fost de acord cu Felina..."pe domnisoara ta invat-o ca femeia nu trebuie sa iubeasca, femeia doar trebuie sa se lase iubita, adorata de barbatul care-i convine". Poate a vrut sa spuna ca nu trebuie sa arate, dar sa nu iubeasca, ar fi pacat. Ce e mai sublim pe lume decat sa iubesti si sa te simti iubit? Ma rog... De fapt, orice sfat i-ai da, frumoasa ta Ralu va invata din propriile greseli! (N-am inteles in ce zodie este; deocamdata stiu ca sunteti 3 "fecioare" pe-acolo; tu, fii-tu si blandul tau tata - La multi ani si lor!)
La un moment dat spui:
QUOTE
! Ideea e ca nu sunt multumita cu rutina zilnica, ca uneori cei\cel de langa mine nu e asa cum mi-as dori, ca mereu cred ca am numai obligatii , ca de mine depinde totul ,ca daca eu n-as fi pe faza soarele n-ar rasari!Nu stiu daca egoism sau eroism se numeste atitudinea asta a mea de a controla tot, de a nu scapa nimic din vedere, de a face totul cu mana si cu capul meu...altfel nu se poate!

Eu cred ca asta este o stare specifica voua, sotiilor-mame! E, pe de o parte un fel de refulare ca nu gasiti prea mare ajutor cand aveti nevoie de el, iar pe de alta parte impresia ca menirea voastra este de a roboti intr-una pana veti inchide ochii. Si totusi, vezi si tu cat e de rau cand nu trebuie sa mai faci ceea ce de altfel condamni uneori ca faci? Te surprinzi spunand " Nu mai pooot!", iar daca intr-un fel sau altul "ti se da" o pauza, te cutremuri si spui "Lumeeee, ce se petrece? E prea multa liniste in jurul meu si nu vreau!!" Nu stiu daca sunt capriciile datorate varstei sau capriciile care va caracterizeaza pe voi in general... Eu inclin sa cred ca ultima varianta e mai plauzibila, desi nici prima nu poate fi exclusa, mai ales cand - spuneti voi - va... iarta Dumnezeu (stii la ce ma refer! wink.gif )

Un alt fragment care m-a impresionat a fost cel al prietenei tale ramase vaduva. Este exact ce spuneam mai inainte. De multe ori in viata ne vine sa urlam la luna si sa spunem ca suntem napastuiti in timp ce altii au noroc cu carul, nu duc grija zilei de maine, sunt fericiti fiindca au o imagine cu care se mandresc. Toate sunt aparente, draga mea dascalita. Sa nu fii in locul celor pe care-i invidiezi! Ce zbucium traiesc ei, nu vrei tu sa-l stii! Doar ca uneori rugile insistente ne sunt ascultate si ne pomenim dintr-o data eliberati de acea... povara. Si? Am prins oare fericirea de-un picior? Intotdeauna trebuie sa ne gandim de zece ori inainte de a ne dori un lucru, fiindca e posibil sa ni se intample... Valoarea unui Om, sau a uni prieten o descoperi abia dupa ce el nu mai exista. Da, ii cerem mereu acelui om mai mult si mereu ni se pare ca altul in locul lui ar fi mai de valoare, ca ar fi mai inspirat, mai bine imbracat, mai cu mult umor, mai cu gust in societate, mai cu cultura generala, etc... Cand nu mai e, fie ca moare, fie ca divorteaza, realizezi diferenta si plangi si plangi pana nu mai ai lacrimi, dar nu mai poti da timpul inapoi ca sa schimbi ceva si nici sa-i mai spui acelui om: "Doamne, cat de mult insemni pentru mine"
Rutina vietii ne zapaceste mintile. Zilnic alergam dupa ceva, zilnic constatam ca ramanem in urma fata de cerintele timpului; trebuie sa facem ceva sa nu ne vedem inlaturati de cei care vin din urma cu forte noi, cu entuziasm, cu notiuni "la zi", in timp ce noi ne ramolim si devenim inutili, incompatibili, incomozi!... Si in loc sa te aduni, te imprastii in cele patru zari, vii acasa si iti versi supararea pe singurul om care te intelege, te asteapta, te respecta! Tu cunosti oarecum intamplarea prin care-am trecut de curand. Nu stiu daca o pot numi o experienta trista sau nu, dar faptul ca m-am descoperit spunandu-i unei persoane straine cuvinte tandre, in timp ce sotiei mele am uitat de cand nu i-am mai spus, mi-a dat de gandit. Nu intelegeam de ce gandul imi fugea intr-o directie in timp ce in constiinta mea nu exista semnul egal fata de mama copiilor mei! Unde rataceam si de cand nu-i mai spusesem sotiei mele un cuvant tandru? Dar ea... ea de cand nu-mi mai spusese? Oare nu cumva tocmai de aceea am ratacit pentru un moment drumul? Ba eu cred ca da!

In sfarsit, te las acum si imi cer iertare daca am indraznit sa scriu... Poate daca n-ar fi fost ora atat de intarziata, as mai fi continuat, ca sunt multe subiecte care ar fi meritat puse in discutie, dar ma opresc aici. Cu gandul la tine, am revazut astazi poza de anul trecut a pustiului meu cel mic. Intelegand ca predai la a I-a, mi-am imaginat ca tot asa ar trebui sa fie admosfera si pe la tine!
Mult succes pe toate fronturile, iubita noastra dascalita!
dascalita
Ganduri bune si multe in jurnalul meu! smile.gif
@passenger, ma bucur ca treci pe aici si ca ma intelegi ! wub.gif Tu scrii intr-un anume fel, manuiesti cuvintele ca pe niste culori , imi pace cum scrii...

@OMU'BUN, mi-ai facut o surpriza placuta trecand pe aici...Multumesc pentru rabdarea cu care ai citit si analizat paginile in care" m-am dezvaluit "lumii.Multumesc si pentru gandurile bune ...Ma bucur ca ti-am amintit de o lume de mult apusa, in fond avem varste apropiate si am copilarit cam in aceeasi perioada. Ma surprind si pe mine deseori calatorind cu gandul in timp ,am nostalgia copilariei...
Poze cu copiii mei n-am pus inca, sunt frumosi si destepti pentru ca sunt ai mei wub.gif , stau cu inima la gat pentru ei zi de zi, mereu vreau sa stiu unde sunt si daca le este bine...Uite, acum m-a sunat baiatul sa-mi spuna ca se duce la meciul cu Steaua la Bucuresti si eu deja tremur la gandul ca aia s-au batut pe stadion saptamana trecuta si daca... cry.gif Mai tremur si la gandul ca pe fiica mea o mai aduce prietenul ei de la scoala cu scuterul si eu ma tem sa nu cumva... cry.gif Probabil asa este sufletul de mama, cu griji permanente, cu simturi de closca ce vrea sa-i stie pe toti in siguranta sub aripile ei.
Oricum, asta e viata mea, plina de lucruri simple si complicate in acelesi timp, cu momente de tensiune si cu stari usor depresive...Poate daca n-ar fi astea, n-as gusta zilele bune si fericite, cand toate se desfasoara asa cum imi doresc!
Tu lasa framantarile deoparte, multumeste Celui de Sus pentru ce ti-a dat, pentru ce ti-a luat si cauta sa te linistesti...Toate trec, mai greu sau mai usor dar toate lasa o urma, o cicatrice care nu te va lasa sa uiti...Alege drumul drept si fa-ti timp sa-i spui si sotiei tale vorbe dragi...Atat de greu este sa nu le auzi...
Numai bine iti doresc!

A! Frumoasa mea fiica e Capricorn...(ca si tatal ei tongue.gif )

dascalita
blink.gif M/am trezit prea de dimineata azi... cry.gif La 5 fara 10 m-am instalat in fata calculatorului pentru ca somnul n-a vrut sa se mai intoarca.Am trecut in revista hanul si presa de azi cu cafeluta in fata...Am savurat cafeaua, imi place asa de mult gustul ei wub.gif dar am avut doar doua tigari cry.gif asa ca in dimineata asta nu mai fumez.La scoala n-am vreme de pipat in pauza, urmatoarea tigarusa va fi pe la ora 14... E intuneric bezna afara si racoare, in curand n-o sa mai pot sta pe balcon ca de obicei ...
contraste
Bună dimneaţa draga mea !
dascalita
'neata, Contraste! mwah1.gif Raspund cu intarziere tongue.gif dar cu mare drag!

Am facut o pauza de net si am luat mai multe guri laugh.gif de aer rustic! Am fost sa culeg via de la "mosie',devastata de grauri...eu sincer m-am bucurat ca s-au ospatat si pasarile cerului din bunatatea de stuguri, in felul acesta am terminat repede culesul...Ceilalti n-au fost chiar as de bucurosi ca mine,dar...n-a stat in puterea noastra sa decidem recolta de anul acesta! Mustul a iesit delicios, asa dulce n-a mai fost de mult! Atmosfera a fost placute si ne-am simtit bine la cules, eu imi mentin parerea ca tot datorita graurilor care n-au usurat munca si am avut timp si de activitati...colaterale!Am vorbit,am glumit, am facut gratar , am copt cartofi in spuza si mai ales am stat toti alaturi...de mult nu am mai avut timp sa fim impreuna.A!A mai fost OK ca mi-am copt vinete si ardei la tara pentru zacusca, astfel n-o sa mai bomban pana tarziu in noapte prin bucatarie!
Felina
woot_jump.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.