Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Cucu Mucu
Mai interesant si mai palpitant a fost thriller-ul Cash, Cu Adrian & Dana Nascase in rolurile principale.
Aramis
Trebuie sa vad si eu Crash, ca mi-ati starnit curiozitatea smile.gif Al doilea titlu pe lista ar fi "Marsul Imparatului" care ruleaza week-end-ul acesta la unul dintre cinematografele din oras biggrin.gif
Arlequine
crash nu e un film prost dar e prea plin de clisee si sensibilitati superficial-americanesti. + ideea asta a povestilor ce se suprapun a fost exploatata de altii inainte si mult mai bine. par example, recomand "me and you and everyone we know", care pe langa reteta clasica a "oamenilor simpli cu drame interioare colosale" are si un umor fin si extrem de dajtept. damn, doar e facut de`o femeie devil.gif
Olaf
Am vazut aseara un film pe care imi doream de mult sa-l vad si nu ajungeam. Natural Born Killers. Chiar daca mie nu-mi place Woody Harrelson... wub.gif
Tinkerbell
Bine ai facut, Olaf.
Sunt filme care trebuie vazute obligatoriu pentru educatia cinematografica, pentru vizualfabetizare, cum zice Alin Cristea de la Thymos, iar filmul asta e unul dintre ele.
Pana la urma e o chestie de gust, ma distreaza cum se contrazice lumea pe aici: unul zice ca e bun un film, iute apare altcineva care zice ca e o tampenie...and so on, and so on.......
Michelle
Da cine-i domle Alin Cristea de la Thymos?Sau ar fi trebuit deja sa stim? unsure.gif
Tinkerbell
Thymos e un fel de revista electronica a presei culturale pentru cine n-are timp sau e prea lenes, cum sunt eu, ca sa citeasca pe indelete tot; Alin Cristea e fondatorul.
N-am vrut sa sune a infatuare, Michelle, nu suport nici eu pe aia ce se dau destepti afisand nume mai mult sau mai putin sonore din diverse domenii- nimeni nu stie atat de multe ca sa faca asa ceva.

Olaf
Super! As citi si eu... Ai vre-o adresa? unsure.gif

Oricum, mi-a placut mult filmul. Si nu stiu cand l-as fi vazut, dar am gasit DVD-ul la oferta in Carrefour si mi-au sclipit ochii. biggrin.gif
Pentru diseara e programat "Harley Davidson and the Marlboro Man"
Tinkerbell
Sigur: Thymos-puzzle cultural
Cla
"Ce film sa vad azi?" Mi-as face un termin la cinecolog rofl.gif
gabitza ^
am vazut crash a doua oara, nu m-a impresionat la fel de mult ca prima. a reusit totusi sa ma faca sa plang la un moment dat.
am inceput sa vad hostel, nu am avut suficient stomac...ma pun pe el in seara asta si il termin de vazut. revin cu impresii.
mai am de vazut casanova, underworld - evolution, final destination 3 si inca vreo cateva filme. wk-endul asta numai de filme stau. smile.gif

G.
ps: am vazut bandidas. o porcarie....
ps2: am vazut shinobi. foarte misto. il recomand...
Michelle
De ce bat clopotele Mitica?de vazut daca nu pentru Caragiale macar pentru Pintilie...pe B1tv
Actorii si regizorul sunt de Oscar... wub.gif
mutulica
bandidas chiar e o timpenie
crash... imi aminteste de falling down cu michael douglas, atit ca problema societatii e vazuta din alt unghi
One_Last_Dance
Nici macar placerile simple ale vietii nu par intotdeauna sa-ti fie accesibile, asa mi s-a intamplat mie astazi, am vrut sa revad filmul RAIN MAN, dar trebuie sa ma multumesc cu:
The Hours (Orele) - cu Meryl Streep, Jullianne Moore, Nicole Kidman smile.gif
Olaf
One_Last_Dance: Fain film wub.gif

Eu am vazut aseara "Another day in paradise" cu James Woods si Melanie Griffith.
Doi tineri drogati care fura pentru droguri (si pentru a trai, dealtfel), sunt luati sub aripa unor drogati mai in varsta laugh.gif Un film destul de negru, desi totul este luat destul de usor...
One_Last_Dance
Olaf - Da! Mi-a placut (nu mult) filmul.
Filmul a castigat 3 Globuri de Aur si a avut 9 nominalizari la premiile Oscar.
Astazi l-am revazut din nou si am asteptat finalul cu o curiozitate imensa, l-am asteptat ca sa fur o idee sau doua... la un moment dat, atat de mult ma adancisem in el incat era sa-mi scape miracolul... regizorul incearca sa-mi umple ochii cu imagini ale celor trei femei, imi arata cat de bine stiu sa priveasca in gol... brusc, m-am trezit la realitate, poate nu-i treaba mea sa urmaresc cum o femeie priveste in "gol" - e treaba barbatilor smile.gif - sa traga ei concluziile... wink.gif
Este (doar) un film bun cu imagini frumoase... in realitate trebuie sa-ti revii si sa-ti savurezi "minutele si secundele" conform propriilor principii...
... si sa-ti spui: "Priveste-l de departe!"

gabitza ^
aseara am vazut "memoirs of a gheisha". pe langa frumusetea actritei principale user posted image filmul impresioneaza...mi-a placut felul in care isi povesteste viata, partile triste, dragostea pentru "chairman", chiar si acceptarea faptului ca nu ii poate fi alaturi mereu...
"She paints her face to hide her face. Her eyes are deep water. It is not for Geisha to want. It is not for geisha to feel. Geisha is an artist of the floating world. She dances, she sings. She entertains you, whatever you want. The rest is shadows, the rest is secret."

tot cu Ziyi Zhang recomand "house of the flying dagers" si "hero"...nu sunt filme cu arte martiale, sunt mai mult decat atat, felul in care sunt filmate, povestea, culorile...chiar merita vazute.
G.
Olaf
Daaa, Hero.. tocmai l-am vazut... a treia oara biggrin.gif
gabitza ^
sa inteleg ca ti-a placut... biggrin.gif
am avut surpriza neplacuta (am fost sa il vad la cinematograf) sa vad cum jumatate de sala s-a golit dupa vreo ora...iar restul din sala huiduiau sau strigau "schimba filmu' baaa". hh.gif
presupun ca au venit sa vada un alt film cu batai si au ramas dezamagiti... sad.gif chiar daca exista si asa ceva, nu e principalul "punct de atractie" al filmului...pana si bataile sunt artistice...mai ales cand se bat cei doi pe lac...

cateva imagini din film...poate va conving.

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
G.
Endgegner
Suicide Kings

user posted image
Zenda
Uitati-va la Aeon Flux!!!
Endgegner
Aeon Flux...un film la care am adormit...
Arlequine
Mysterious Skin

n-am empatizat niciodata cu traumele homosexualilor, copiilor abuzati, a persoanelor cu sexualitate incerta sau dubioasa. de aia n-am de gand sa ma uit vreodata la brokeback mountain. si uite ca de ce ti-e frica in spate duci, m-am trezit uitandu-ma la filmul asta fara sa fi citit nici un review in prealabil (not very like me), si in imposibilitatea ulterioara de a ma desprinde. m-au incercat niste noduri colosale in gat si-n stomac. un film dureros, misto realizat, personaje credibile, plus o coloana sonora notabila (sigur ros si cocteau twins) thumb_yello.gif
Michelle
Brokeback mountain n-are legatura cu sexualitatea certa sau incerta(dubioasa)asa ca faci rau ca ai prejudecati inainte de a sti bine ce dezbate un film.Cine crede ca filmul acesta este un western cu homsexuali se insala.Dar ma rog, departe de mine de a milita in vreo cauza privind mesajele artistice,sociale etc ale unei pelicule wink.gif cine vrea sa vada un film il vede macar si din curiozitate fata de opiniile favorabile/nefavorabile pe care le ridica.

Vazut North Country care se inscrie in temele preferate si mult uzitate de cinematografia americana...procese in care e implicata discriminarea sexuala,probleme sociale pe care justitia americana(imi vine sa rad!!!)le-a rezolvat pozitiv unsure.gif Totusi, Charlize face un rol bun thumb_yello.gif
Arlequine
in virtutea unui elan adolescentin si rebelios refuz sa vad filmele din mainstream. poate peste vo` 10 ani. acuma am niste jarmusch in lista thumb_yello.gif
Tyra
Tocmai am vazut Crash. Foarte tare filmul. Chiar e de vazut.
mutulica
Michelle - de acord cu Brokeback mountain. de fapt... filmul trateaza o problema a anilor '60, cind miscarea gay incepea sa se faca simtita, si la fel ca si in alte probleme americanii au inceput cu o vinatoare de vrajitoare. unul di ncowboy spunea "pe x l-au batut pina l-au omorit. tata ne-a dus sa pe mine si pe fratele meu ca sa vedem"
e de fapt un manifest gay, cladit pe o poveste. putea la fel de bine fi o poveste din armata americana, care armata a avut mult de furca cu genul asta de povesti, cu morti ramasi fara explicatie, ucisi de colegii care nu i-au vrut in dormitor sau pluton

North country e .. si mai manifest. E un fel de GA Jane in mina. SUnt convins ca tinara draguta a avut mult de suferit in mediul acela, chiar asa cum e facut filmul. mi s-a parut realist... dar in acelasi timp... am gindit.. de ce naiba sa dau bani ca sa vad ce probleme au afurisitii de americani? ia mai dai in ...
mirona

Aeara am vazut filmul -Yours, mine and ours- un film cu copii pt copii, un fel de Stan si Bran, nu am rezistat pana la final....
nu-l recomand decat copiilor!!! tongue.gif
Fitzcarraldo
QUOTE (Michelle @ 19 Mar 2006, 11:34 PM)
Cine crede ca filmul acesta este un western cu homsexuali se insala.

Yeah, right ... este despre dragoste, bun de vazut alaturi de familie. rofl.gif

Tocmai am vazut forshpanul de la Domino, pare interesant, mai ales ca "invie" niste actori iesiti din prim plan. Cel mai vizionat film al lunii in America in salile de cin.
Tinkerbell
Vazut Proof.
Dureaza un pic peste o ora si jumatate, concis fara sa fie alert.
Gwyneth Paltrow fara pic de machiaj, foarte expresiva- de fapt, in asemenea partitura dramatica, fizionomia unei femei spune mult mai multe daca nu e cosmetizata. Eu zic ca face un rol foarte bun. Sir Anthony Hopkins ii ridica mingea la plasa, dar punctul e al ei. thumb_yello.gif
Michelle
Vazut aseara Venus beaute pe TVR cultural.Frumos film. wub.gif
mutulica
vazut Birth
misto nicole kidman, intr-un rol de exceptie
frumoasa si povestea
trustbyte
Ice Age: The Meltdown - reusita continuarea. peripetii in pragul dezghetului, punctate cu un umor reusit.. a meritat sa fie vazut la cinema.


Derailed - un film de actiune destul de captivant. rasturnari de situatie, avand ca punct central o tanara femeie, dorinta si bani.

Aramis
In seara asta, Marsul Imparatului, in viitorul apropiat Ice Age 2 si Legaturi Periculoase!
Michelle
Astazi la orele 24 pe TVR Cultural...Duelistii un film al lui Ridley Scott cu Keith Carradine si Harvey Keitel...o capodopera dupa parerea mea si nu numai.

“Dueliştii e, cred, cel mai frumos film pe care l-am văzut pînă acum. Genul de film care te ţine cu gura căscată de la un cadru la altul. Aş spune că e perfect dacă aş crede că perfecţiunea există pentru muritori. Dar e şi unul dintre cele mai discrete filme. Povestea, atît de simplă, te urmăreşte mai multe zile după ce l-ai văzut. Pentru că, preluînd povestirea lui Joseph Conrad, Ridley Scott a distilat-o pînă la esenţe.”

”Picturală, dar deloc căutată, aducîndu-ţi aminte de clarobscururile lui Vermeer pentru interioare şi de Watteau pentru exterioare, imaginea filmului era un mediu mai degrabă acvatic, fluid, lejer pentru povestea esenţializată a dueliştilor. Fiind atît de aproape de perfecţiune şi atît de omogen şi de cuminte înlăuntrul copertelor sale, filmul se apropia bine de tot de termenul de masterpiece, iar juriul de la Cannes a sucombat farmecului său, recompensîndu-l cu Caméra d’Or.” (Iulia Blaga) (Suplimentul de cultură, Nr. 56, 17-23 decembrie 2005)
Tyra
Azi a fost premiera la "Legaturi Bolnavicioase". Abia astept sa vad filmul. Daca il vede cineva inainte, astept cu nerabdare o parere.
Michelle
Azi dimineata am bagat repede ultimul film Jim Jarmusch-Broken flowers
ca nu mai rezistam.De cind caut CD-ul! drool.gif L-am gasit excelent si ca poveste si ca prestatie actoriceasca. wub.gif
Tinkerbell
Prime
O surpriza placuta. M-am simtit bine de la inceput pana la sfarsit, si nu mi-am putut retine zambetul...
E delicios filmuletul asta! wub.gif

mirona

A Good Woman

...interesant, dragut, relaxant tocmai bun pt zilele astea ploioase! thumb_yello.gif
Michelle
Cidade de deus-o fi filmul asta bun,novator,premiat si multipremiat dar atata infractionalitate si "cioroi delicventi minori urati cu spume" (scuzati exprimarea rasista!!) pe mm patrat de pelicula n-am vazut in viata mea! sad.gif Si nici nu vreau sa mai vad! 50.gif Chiar am vrut sa renunt la un moment dat ,dar m-am ambitionat sa rezolv puzzle-ul de figuri si situatii ,care recunosc e o mare realizare a lui Mereilles.
mutulica
cider house rules
tristut
Tinkerbell
Am avut o tentativa sa vad "Me and You and Everyone We Know", draga arlechin care mi l-ai descris in culori tentante, dar am esuat lamentabil. unsure.gif Adica m-am oprit dupa vreo 45 minute.
In primul rand, pentru ca l-am vazut cu sotul meu, care sot este definitia pragmatismului. blink.gif Trecea timpul, tensiunea crestea, simteam arzandu-ma in ceafa privirea lui plina de repros gen "da' mai lasa-ma cu ciudatii tai...", trageam cu coada ochiului sa vad, doar-doar si-o gasi ceva de lucru prin alta camera, dar nici gand... hh.gif
Asa ca voi continua in alta zi, cand el nu va fi prin preajma, si ma voi lamuri ce si cum.
Mara
heh, zi merci ca n-a comentat nimic, al meu mai si caraie: i"ar imi bagi cultura in casa!" rofl.gif
Arlequine
QUOTE (Tinkerbell @ 27 Apr 2006, 11:47 AM)
Am avut o tentativa sa vad "Me and You and Everyone We Know", draga arlechin care mi l-ai descris in culori tentante, dar am esuat lamentabil. unsure.gif Adica m-am oprit dupa vreo 45 minute.
In primul rand, pentru ca l-am vazut cu sotul meu, care sot este definitia pragmatismului. blink.gif Trecea timpul, tensiunea crestea, simteam arzandu-ma in ceafa privirea lui plina de repros gen "da' mai lasa-ma cu ciudatii tai...", trageam cu coada ochiului sa vad, doar-doar si-o gasi ceva de lucru prin alta camera, dar nici gand... hh.gif
Asa ca voi continua in alta zi, cand el nu va fi prin preajma, si ma voi lamuri ce si cum.

actrita principala e si regizoarea, deci un film facut de o femeie. nu neaparat pentru femei. e intr-adevar cam cheesy pe alocuri dar compenseaza prin umor si inteligenta. si, ciudat, mi-a fost recomandat de un barbat. care nu e gay. as far as i know unsure.gif
Michelle
Vineri – 28 aprilie, PRO Cinema, 22.05
Reds – nom. Oscar, nom. Globul de Aur
Dramă, SUA, 1981
Regia: Warren Beatty – Oscar şi Globul de Aur pt. regie, nom. Oscar şi nom. Globul de Aur pt. scenariu
Cu:
Warren Beatty – nom. Oscar, nom. Globul de Aur
Diane Keaton – nom. Oscar, nom. Globul de Aur
Jack Nicholson – BAFTA, nom. Oscar şi nom. Globul de Aur pt. rol secundar
Maureen Stapleton – BAFTA, Globul de Aur şi nom. Oscar pt. rol secundar



“Biografie inspirată de volumul ‘Zece zile care au zguduit lumea’ de John Reeed. Reconstituire curajoasă şi originală care îmbină, inspirat biografia intimă cu grandoarea istoriei ieşite din matcă.” (Dicţionar universal de filme, 2002)


editez.Scuzati-ma ,se pare ca s-au razgandit si vad ca azi au pus Thelma si Louise ...oricum un film de cinemateca si asta!
Titus Herbert
The man inside: Jodie Foster, Denzel Washington, Clive Owen <-spoton.gif
Desi ideea a fost extrem de vehiculata in multe filme, ideea din spatele ideii este interesanta, e un film lejer despre infractiunea perfecta biggrin.gif
Michelle
si de fapt e Inside Man wink.gif

ce e haios in acest film...au avut nevoie in distributie de oactrita care sa joace o albaneza profitoare...si au gasit una: o cheama Florina Petcu rofl.gif
Olaf
Am vazut 16 blocks. Acum ma intreb de ce naiba am stat pana la sfarsit. O atmosfera destul de grea, unele momente in care nu intelegi ce se intampla, dar previzibil, totusi. Una peste alta, un film destul de plicticos. Ce mi-a placut, insa, a fost faptul ca superpolitistul Bruce Willis nu mai este omul de fier din Die Hard, ci este un politist aproape de pensie, care are probleme cu bautura si sufla din greu dupa de a urcat o scara. biggrin.gif Cu toate astea face lucrul cel bun si salveaza pe cine trebuie sa salveze.
mutulica
the matador - cam aiurea, despre un killer care vrea sa iasa la pensie
si after the sunset - un hot de diamante super meserias
ambele cu brosnan
Endgegner
The good cop

Un film megacool de productie daneza.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.