Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Serenity
A vazut cineva "The Village"? Merita vazut? unsure.gif
valentinu
l-am vazut mai intai acasa pe monitor si mi-a facut aceeasi impresie grozava ca orice alt film al lui Shyamalan, deci la fel de bun ca The sixth sense, Unbreakable sau Signs
am ales sa il vad si la cinema saptamana trecuta
imagini si sunete nemaipomenite, o poveste buna cu idei despre iubire, comunitate, frica (societate perfecta?)
FaiLuRe
am vazut mai multe filme, in ultima vreme, asa ca am zis sa-mi dau cu parerea :
1.The Alamo - western/istoric - mult prea lung si plictisitor, desfasurarea actiunii lasa de dorit. Ma asteptam la mai mult.
2. Napoleon Dynamite - comedie cica - cel mai naspa si mai jenant film pe care l-am vazut in ultimii ani. Pierdere de vreme.
3.Spiderman 2 - nu mi-a placut
4.Catwoman - asta da, mi-a placut mult mai mult decat spiderman, si nu doar din cauza ca era cu Hale Berry.
5.The village - mi-a placut, dar parca, din trailer ma asteptam la mai mult, dar oricum , mi-a placut
6.Shaun of the Dead - comedie tare simpatica, parodie la Dawn of the dead
7.Anacondas - The hunt for the red Orchidee - dragut, la fel de bun ca primu, parerea mea
8.Alien vs. Predator - daca iti place SF, asta e un 'a must see' .Mi-a placut, are efecte speciale misto.
9.Collateral - actiune - superfain, nota 10 pentru Tom Cruise
10.I, Robot - Sf, misto la efecte, dar nu mi-a placut
11.Resident Evil - Apocalypse - a fost exact ceea ce ma asteptam, un horror comercial, destul de bun, daca iti place genul
13.The Bourne Supremacy - actiune cat incape, mi-a placut
14.White Chicks - comedie spumoasa, asa cum numai negrii pot face
FaiLuRe
Vazu-i zilele trecute filmul "Fahrenheit 9/11", si nu pot sa nu-mi pun intrebarea, cum dracu' de l-au reales pe Bush? Americanii trebuie sa fie tare tampiti, daca i-au acordat increderea pentru inca 4 ani mascariciului ala. Revenind la film, parerea mea ca e de exceptie, mi-a placut mult.
Si in alta ordine de idei, daca vrei sa fii scarbit, ingrozit, stupefiat sau sa-ti sara inima din piept, trebuie sa vezi filmul "Saw". Parerea mea: - Cel mai bun film horror al anului !!! ..... you gotta see this ! spoton.gif
flu
Dogville... parca e mai mult teatru... orisicum, tot pentru cei care au multa rabdare... wink.gif
YoyoMan
QUOTE (Failure @ 15 Nov 2004, 08:31 PM)
Vazu-i zilele trecute filmul "Fahrenheit 9/11", si nu pot sa nu-mi pun intrebarea, cum dracu' de l-au reales pe Bush?

Si in alta ordine de idei, daca vrei sa fii scarbit, ingrozit, stupefiat sau sa-ti sara inima din piept, trebuie sa vezi filmul "Saw". Parerea mea: - Cel mai bun film horror al anului !!! ..... you gotta see this ! spoton.gif

Ai ma! Si reuleaza acuma pe la "cimotografe"? eu de mult nu am vazut un film horror care sa ma sparie un pic... Am vazut The Ring si fu ok - dar nu nusiuce... Vreau sa il vad pe asta daca zici ca e asa fain.

In alta ordine de idei - si eu am vazut Fahrenheit 9/11. Si mie mi-a placut si m-a cam dat pe spate si am zis ca e inimaginabil ce fac nemernicii... Dar dupa aia am auzit ca a facut si clica lui Bush un contra-film si au demontat bucata cu bucata tot ceea ce se spune in filmul lui Moore. Asa ca as fi foarte curios sa vad si celalalt film pentru ca sa imi pot face eu o parere fara sa fiu influentat doar de o varianta a povestii. In orice caz - sper sa nu se inteleaga ca imi place Bush. Departe de mine. Dar sunt foarte curios sa vad si filmul acela chiar daca nu e premiat si toate alea... si apropo de premiat - nu vi se pare ca Europa a transmis un soi de mesaj Americii cu premierea filmului astuia? Mie mi s-a parut o chestie f f f interesanta asta... Despre asta nu s-a prea vorbit pana acuma. devil.gif
flu
QUOTE (YoyoMan @ 16 Nov 2004, 12:11 AM)
eu de mult nu am vazut un film horror care sa ma sparie un pic...

...pai atunci poate ca ar trebui sa vezi "Dawn of the Dead"... nu te sperie neaparat dar am cazut de acord mai multi oameni ca e peste media filmelor horror... devil.gif ... dupa ce-l vizionezi, cred ca subscrii si tu... sau ne contrazici... smile.gif
mutulica
mi-a placut dogville... chiar asa teatru

si mi-a placut man on fire, chiar daca titlul mi se pare anpoda filmul e sensibil, are action, are romantism, si are o pustoaica blonda, cu ochi albastri care te face sa crezi ca merita tot ce se intimpla pentru ea
kristina
Si mie mi-a placut Man on fire dar l-am vazut pe calculator si dupa ce m-am uitat la primul CD am observat ca al doilea lipseste cu desavarsire iar pe retea nu l-am mai gasit asa ca am ramas cu buza umflata.... hmm.gif
(monique)
Saptamana trecuta am vazut "Printesa indaratnica 2".... am ras de m-am prapadit... cat de curand vreau sa vad "Shark Tale"... de asemenea ma bate un prieten la cap sa vedem "The Village"... a vazut el reclama si i-a placut... poate o sa-l vizionez si p-ala... biggrin.gif
mutulica
in wkend am vazut supremacy of bourne... o continuare.. prefer indentity of bourne
never die alone si the human stain....
il recomand pe cel din urma mai ales celor ce gusta stilul domnului hopkins anthony
Aramis
Astazi ma duc la Wimbledon cu niste prieteni. Sunt convinsa ca e plin de clisee, dar na, vreau sa-l vad smile.gif
trustbyte
Am vazut in weekend
The terminal, cu Tom Hanks.


sa vezi reusind un personaj care aparent are sortii impotriva lui, te lasa cu un zambet pe chip. smile.gif
placut filmul.

FaiLuRe
QUOTE
Si in alta ordine de idei, daca vrei sa fii scarbit, ingrozit, stupefiat sau sa-ti sara inima din piept, trebuie sa vezi filmul "Saw". Parerea mea: - Cel mai bun film horror al anului !!! ..... you gotta see this ! 


Sa fiu al naibii, tre sa reformulez ceea ce am scris mai sus. Mai ales partea cu "cel mai bun horror al anului", pentru ca, azi noapte, m-a pus dracu sa ma uit cu prietenii la "The Grudge". Sa mor io, nu stiu alt film la care sa fii tresarit atata si sa il traiesc la asa intensitate. Deci popor, daca aveti probleme cu inima, suferiti de diabet, sunteti gravide (fetele), v-o prins gripa, sau suferiti de alte probleme de sanatate, nu va uitati ! Daca esti sanatos (la cap) si te crezi tare, uita-te la "The Grudge", cand esti singur/a acasa, noaptea, cu casti pe urechi si cu volumul putin mai ridicat. hh.gif
The Grudge

....si in alta ordine de idei, intentionez sa vad deseara, "Seed of Chucky", un alt horror abia parut, o continuare la seria filemlor cu Chucky, papusa ucigasa.
Seed of Chucky
valentinu
The Incredibles!!!
kristina
The clearing. Mie mi-a placut. Sotului, nu.
FaiLuRe
3 filme in ultimele 24de ore :

1. The Incredibles - de departe cel mai tare film de animatie de anu asta si una din cele mai spumoase comedii. Pariez la cel putin un Oscar pentru el. Shrek 2 e mic copil pe langa The Incredibles.
2.Seed Of Chucky - un film...cum sa zic, sadic pe de-o parte, ciudat pe de-alta, presarat cu mult umor (negru), defapt e mai mult o comedie decat un horror. Mie mi-a placut. Cel mai mult mi-a placut faza in care Chucky, la volanul Hummer-ului lui Redman (da, rapper-ul joaca in filmu asta), tamponeaza masina lui Britney Spears, care cade intr-o rapa si explodeaza, la care Chucky spune: "Ups, I did it again" ! rofl.gif rofl.gif rofl.gif ...Dementiala faza !!
3.Cellular - un film de actiune foarte bun, mult suspans, urmariri cu masini, etc.. a must see!


PS: sa-mi recomande si mie cineva un film prost, ca in ultima vreme numa filme bune mi s-a dat sa vad.... rofl.gif
Jazz
Film prost? Aaaaa.... Incearca "Garfield" si "The day after tomorrow" hh.gif Iii... La primul am rezistat zece minute, la al doilea am rezistat nitel mai mult si am adormit. rofl.gif

Recomand "Pasionada". spoton.gif
FaiLuRe
la "Garfield" am vazut trailerul, si m-am convins...nu merita sa pierzi vremea. Cat despre "The Day After Tommorow", pe ala l-am vazut la cinema, si nu pe calc, si mi-a placut d.p.d.v. al efectelor, in rest, e un SF tras de coada, specific american.

...si uitai sa adaug zilele trecute, "Shark Tale" e slabut, ma asteptam la mai mult.
ComicDiva
Am avut mari sperante pentru Shark Tale mai ales ca imi place si de Will SMith dar pur si simplu nu mi s-a parut amuzant. Cred ca am zambit de cateva ori dar doar atat.
Mai mult am ras la Eurotrip care a fost o comedie tampita fara rushine! daca as avea pic de respect pentru bruma de inteligenta pe care pretind ca o am as fi indignata de acest film... dar nu sunt. biggrin.gif
YoyoMan
@ Failure
Vreau sa zic ca nici acuma nu am apucat sa vad filmele pe le-ai recomandat tu aci.... biggrin.gif da' Alinen vs. Predator cum e? Tre sa aiba efecte faine... m-as duce sa il vad pt efecte... Sa nu ma duc? blink.gif
ComicDiva
grrrrrrr argh....
Alien vs predator... nu te duce la cinematograf dar ia-l pe calc. Sunt cateva batai marfa si nici efectele nu sunt foarte rele insa daca ai pic de respect pentru cele doua filme Predator you'll hate it! Like me. biggrin.gif
Povestea este slabutza rau... sau mai bine zis ingroshata cu fortza! Dar daca nu esti genul de persoana care sa caute dinadins puncte slabe la un film s-ar putea sa fie entertaining.
YoyoMan
Nu sunt tipul care cauta bubele. Nu ma astept la multe de la el - nu vreau sa vaz decat ce fetze au aia cand se ciopartesc si sa vad masti faine biggrin.gif Stiu ca nu are ce fi nemaipomenit. Da' no - ma recunos curios smile.gif
flu
Pi... ciudat si interesant cum matematica si Dumnezeu isi gasesc un numitor comun in acest film...
N.V.
21 grams , un film cu totul exceptional care te tine intr-o permanenta stare de atentie. Nu pot sa spun ca e cel mai bun film pe care l-am vazut, dar se numara printre filmele pe care eu le consider de referinta, care merita vazute si revazute...asadar cataloghez filmul cu un 9.80. Aceeasi parere o am si depre filmul amintit de flu, Pi.
Blakut
"Tata si fiu" - l-am vazut la festivalul de film care s-a incheiat week-endul asta. M-a costat o gramada de bani, dar oarecum cred ca a meritat.
YoyoMan
QUOTE (N.V. @ 28 Nov 2004, 07:57 PM)
21 grams , un film cu totul exceptional care te tine intr-o permanenta stare de atentie.

De acord. Excelent film! Vi-l recomand tuturor wink.gif
(monique)
Toata lumea lauda acest film... inca nu am apucat sa-l vad dar acum m-am hotarat sa-l iau de pe net sa vad ce si cum... smile.gif Pana una, alta, ieri am revazut "Coyote Ugly" (mama cum arata Adam Garcia in filmul asta drool.gif ) si "Cruel Intentions" (de Ryan Phillipe ce sa mai zic... drool.gif )... ideea peliculelor nu e cine stie ce, insa m-au fascinat mereu aceste doua filme... mai ales finalul filmului "Cruel..." m-a lasat masca prima oara... macar cei doi si-au continuat povestea de dragoste in viata reala ohyeah.gif
cobra verde
azi pe tvr 1 Trafic al lui Mitulescu pe la 15:00
xti
poate reusesc sa vad o minte frumoasa ... hmmmm
Arlequine
mie nu mi`a placut 21 de grame...a fost...obositor! ca o picaturaa chinezeasca! mai bine uitati`va de 10 ori la finding nemo rofl.gif

am vazut aseara secret window...dupa o carte de stephen king hh.gif ...si cred ca in afara de prestatia lui johnny depp...nu e nika de vazut... huh.gif
ComicDiva
Azi am vazut The Incredibles and I loved it!
Amuzant, dragutz, o grafica nemaipomenita, sentimental pe alocuri si cu niste scene de actiune care sunt CHIAR scene de actiune ci nu scene dintr-un film de copii care vor sa para de actiune.
smile.gif
Il recomand tuturor copiilor, fie ei mari sau mici. biggrin.gif

Dani
QUOTE
Azi am vazut The Incredibles and I loved it!

Sunt de acord cu tine thumb_yello.gif
Bine mi-a prins filmul asta! Ma rog, nu a fost mai bun decat "Finding Nemo", "Shrek", "Ice Age" sau "Toy Story"-urile, dar, in opinia mea, isi bate "adeversarul direct", adica "Shrek 2". Animatia este grozava. Detaliile de piele, par, frunze, iarba etc. sunt din ce in ce mai reale, iar la cateva dintre scenele din interiorul vulcanului am avut impresia ca sunt chiar imagini reale.
In rest, sper ca upcoming-ul "The Polar Express "sa fie mai bun decat "Shrek 2" si "The Incredibles"... Chiar sper la o capodopera a genului.
FaiLuRe
Am vazut azi-noapte "Sky Captain and the World of Tomorrow". Un SF cu nume mari [Jude Law, Gwyneth Palthrow (cred ca asa se scrie,nu) si in rol secundar Angelina Jolie] si destul de original in realizare. Daca esti amator de SF-uri facute dupa comic-books-uri, ti-l recomand cu placere.
cobra verde
Am o intrebare pt. voi : Aici discutati despre filmele pe care ati dori sa le vizionati in general sau despre cele ale momentului(care ruleaza pe marile ecrane sau la tv.) ?
FaiLuRe
si una si alta din punctul meu de vedere.De ex. daca te plictisesti si ai chef de un film, citesti aici, si-ti faci idee cu ce sa vezi.
cobra verde
Ok nu vroiam sa ma aflu in treaba aiurea. Vin si eu cu o lista a mea , pe care o recomand oricui cu placere .
Romanesti
Balanta ; O vara de neuitat (si in general toate filmele lui Pintilie wub.gif )
Croaziera ; Iacob ; Senatorul melcilor - Mircea Danieluc
Faleze de nisip ; Tanase Scatiu ; Hotel de lux - Dan Pita
Adela - Mircea Veroiu
Secvente - Alexandru Tatos*****
Inghititorul de sabii - Alexa Visarion

Straine
Rocco si fratii sai ; Ghepardul - Luchino Visconti
A bout du soufle - Jean Luc GODARD
All that jazz - Bob Fosse
Absolventul - Mike Nichols
Pentru un pumn de dolari in plus ; Bunul raul si uratul ; Once upon in America - Sergio Leone*****
Ti-o mai aduci aminte pe Dolly Bell - Emir Kusturica
Luke mana rece - Stuart Rosenberg*****

Deocamdata atat. biggrin.gif Selectie facuta dintr-o lunga lista , daca mai doriti revin cu prospaturi. Detest cinematograful mancatorilor de popcorn , filmele "holivud" style pe care le-ai uitat dupa ce ai iesit din sala. E pacat sa pierzi 2 ore din viata degeaba si sa mai si dai bani pt. asta. 6.gif
Jazz
QUOTE (--dani-- @ 3 Dec 2004, 02:01 AM)

In rest, sper ca upcoming-ul "The Polar Express "sa fie mai bun decat "Shrek 2" si "The Incredibles"... Chiar sper la o capodopera a genului.

Dani,
Asta a primit numa' critici negative.... Ma rog, acum depinde si de gusturi, nu?
Dani
QUOTE
Dani,
Asta a primit numa' critici negative.... Ma rog, acum depinde si de gusturi, nu?


thumb_yello.gif nu sunt chiar un fan infocat al acestui gen de filme insa ...sunt filme extraordinar de revigorante, care inspira pur si simplu viata si chef de viata,iar personajele sunt intotdeuna adorabile, de-ti vine sa le iei la tine acas si sa dormi cu ele sub perna.. rolleyes.gif
Ce sa fac...sunt un copil mare tongue.gif
N.V.
Mi-am amintit de un film pe care l-am vazut de doua sau trei ori si pe care tot nu l-am inteles. E vorba de 'Calauza' a lui Andrei Tarkovsky. Dar nu va lasati pacaliti de cugetul meu limitat. Parerea mea e ca acest film merita vizionat. Mi-a lasat o foarte ciudata impresie de agonie combinata cu liniste, iar aceste stari se succedau de la o secventa la alta a filmului.
FaiLuRe
Deoarece a fost o saptamana agitata, am lasat la o parte filmele horror si am vizionat o comedie, sa ma mai destind si eu. Asa ca am ales din lista, filmul Sleepover. La inceput mi s-a parut a fi o comedie tampita cu adolescenti americani.Defapt adolescenti e mult spus, avand in vedere ca personajele nu au mai mult de 14-15 ani. Insa, pe parcurs, filmul a devenit haios si placut. M-a facut sa-mi reamintesc de perioada de trecere de la copilarie la adolescenta. smile.gif .
cobra verde
Ca veni vorba de comedie : Starsky & Hutch *** , remake reconfortant, bine regizat , bine jucat.
axel
Domn' regizor, ma dezamagiti... filme de pop-corn... ma asteptam la mai ceva mult din partea dumneavoastra.
Jazz
Orice numai sa nu va pierdeti timpul cu "Jersey Girl"! hh.gif
Ben Affleck e de-a dreptul ridicol. Ca sa nu mai zic de Lopez, J. .... George Carlin e singurul care face treaba ok in filmul asta, asta spune ceva, nu?
flu
Niki Ardelean, colonel in rezerva... e trist... pe alocuri comic de trist, apoi iar numai trist...
N.V.
Astazi sunt obosita si usor depreimata... Mi-ar place sa vad filmul 'Pianistul' de Roman Polanski.
FaiLuRe
In weekend am vazut filmele :

1."The House Of Flying Daggers" - film de actiune si arte martiale.Seamana cu "Crouching Tiger, Hidden Dragon". Mi-a placut foarte mult.
2."The Whole Nine Yards" ]
smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif } actiune, comedie, cu Bruce Willis si Mathew Perry. Filme dragute si interesante.
3."The Whole Ten Yards" ]



PS: Jazz, mie mi s-a parut simpatica comedia Jersey Girl.
Dani
QUOTE
Mi-ar place sa vad filmul 'Pianistul' de Roman Polanski


Un film absolut superb. M-a fermecat si m-a cutremurat in acelasi timp. Este de o duritate iesita din comun si totusi atat de delicat...
ComicDiva
Sky Captain and the World of Tomorow

Entertaining ce pot sa spun... stilul de filmare, de montaj, muzica... totul a fost un omagiu filomelor SF ale anilor 40. Pana si Gwyneth Platrow aducea cu o starleta a acelor ani... PACAT CA A JUCAT CA O SCANDURA! Same goes for Jude Law. Dr cred ca asta era si ideea, pentru ca acesta era stilul filmului. Si nici scenariul nu a fost nemaipomenit, desi au fost cateva moment haioase... Ah da, Jude Law is such a hottie! Este la un moment dat o scena in care el si Gwyneth sunt intr-un pat... naked, si ea ii spune :
Stop looking at me like that!
Like what?
ComicDiva: Guuuuh!
spoton.gif

Like I said... un film entertaining pe care va sugerez sa-l vedeti la cinema nu pe calculator pentru ca se pierde f mult. Efectele speciale sunt destul de bune (desi nu pot sa spun ca am fost blown away, probabil daca le-as fi vazut pe un ecran inalt de 5 metri iar nu unul de 30 de cm smile.gif )

4 stele din 5.

user posted image
guuuuh...
Zooey
QUOTE (ComicDiva @ 14 Dec 2004, 05:13 PM)
Ah da, Jude Law is such a hottie!

u're soooo right.

a vazut cineva 'Eternal Sunshine of the Spotless Mind'? am citit numa' chestii faine despre el. e 'opera' lui charlie kaufman, cel care a facut si filmul din capul lui malkovich...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.