Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Titus Herbert
QUOTE (Michelle @ 4 May 2006, 12:55 PM)
si de fapt e Inside Man wink.gif


Ai dreptate. Cred ca eram cam concentrata pe Clive Owen...rofl.gif
Michelle
QUOTE (Titus Herbert @ 7 May 2006, 01:05 PM)



Ai dreptate. Cred ca eram cam concentrata pe Clive Owen...rofl.gif

Oh,daaaah!Si eu m-am concentrat mult pe baiatu' asta! ohyeah.gif
Titus Herbert
putin off: cum ti s-a parut in regele arthur? drool.gif drool.gif
Michelle
ah,asta mi-a scapat!in Closer in schimb,buuun-bunutz! tongue.gif drool.gif

adaugire:Daca-ti plac filmele istorice, baiatul este in filmari la Elizabeth the golden age unde il joaca pe sir Walter Raleigh alaturi de o Elizabeta interpretata tot de Cate Blanchet care e dementiala in rolul asta!
Titus Herbert
Notat! Merci Michelle spoton.gif
Arlequine
am ajuns aseara la cinema pentru prima data de la tiff`u trecut. si nu regret rolleyes.gif
vazut L`Enfer, in regia lui Danis Tanovic, dupa un scenariu de Krzysztof Piesiewicz. IMDB`u il trece la writing credits si pe Kieslowski, desi in film nu este mentionat decat in dedicatie (a K.K.). din cate am mai scormonit pe net, doar ideea trilogiei 'Paradis, infern purgatoriu' ii apartine in totalitate, el neapucand sa scrie efectiv scenariul decat pentru 'Paradis'.
asadar povestea a 3 surori, cu vietile lor mai mult sau mai putin anoste si ravasite, si secretul din copilarie care le reuneste in final. scenariul e absolut suberb, cu cateva meditatii foarte frumoase asupra destinului si a coincidentei, sau asupra faptul ca omul zilelor noastre, complet detasat de divin, nu mai e capabil sa traiasca o tragedie in sensul plenar stabilit de antici, "cel mult e in stare sa traiasca o drama". povestea insereaza foarte reusit si mitul medeei, si cum am o slabiciune pentru planurile simbolice/mitologice, nu pot decat sa dau verdictul: extraordinar.
au existat si chestii care m-au deranjat (chiar recent povesteam cu un amic despre abundenta de filme care elogiaza iubirile 'neconventionale' - incest, pedofilie, homosexualitate - si ma aratam dezamagita de faptul ca 'nu se mai fac dom`le filme despre iubirea dintre barbati si femei de acceasi varsta si din familii diferite?? rofl.gif ',) in special un artificiu de scenariu in final care, vorba ciresarilor, mergea ca un speraclu. dar le-am trecut cu vederea. rolleyes.gif
alysoft2003
Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events
Foarte haios film smile.gif)
Titus Herbert
am vazut V de la Vendetta. Nu e cine stie ce, dar ma intreb cine o fii jucat rolul lui V? Ca nu l-a aratat pana la sfarsit, asta a fost interesant, doar asta unsure.gif
mutulica
racing with the moon - mai vechi da bun... sean penn si nicholas cage pe la inceputuri, intr-o america implicata in razboi...sau cum se pot maturiza adolescentii americani peste noapte
gabitza ^
actiune 100% asa pot sa numesc mission impossible 3. nu inteleg (iar) cum reuseste un film de genul asta sa stranga atatia bani...eu nu am deloc cuvinte de lauda despre el...chiar nu pot sa spun ca recomand cuiva sa il vada decat daca esti fan tom cruise sau action and little brains.
astept oricum cu nerabdare x-men 3...numai pentru frumosul de hugh jackman.. wub.gif drool.gif user posted image

am vazut reservoir dogs....vechi dar buuunn...merita, ca multe alte filme de tarantino.
G.
nefertiti-old
Obsesia, cu Al Pacino si de Niro... chiar daca l-am mai vazut de doo ori...
Endgegner
The Producers

spoton.gif
Arlequine
vazusi oroarea asta.
deci un ghiveci intre elephant si trainspotting. adolescenti drogati dezaxati si (mult prea) violenti. la cateva scene mi-a venit sa-l dau dracului. en fin, ce m-a determinat sa ma uit a fost coloana sonora, placebo-pure morning. pesa asta merita un film mult mai bun. jos, nota 4!
wasp
QUOTE
astept oricum cu nerabdare x-men 3...numai pentru frumosul de hugh jackman..


A aparut pe DC...daca ai teava buna, nu ezita. Nu stiu daca e tras de pe ecran sau e copie DVD, dar incearca.....
Lotte
Codul lui Da Vinci smile.gif
Michelle
Lucky number Slevin-bunicel film,chiar mi-a placut...actori meseriasi Morgan Freeman,Bruce Willis,Josh Hartnett,Lucy Liu,Stanley Tucci...tema am mai vazut-o,copilul care traumatizat de imaginea uciderii cu sange rece a parintilor lui se intoarce sa-i razbune
Eris
Eight below. O poveste din Antarctica.
Tinkerbell
Azi 23.05, pe National TV fix la miezul noptii, The Deer Hunter, pentru cine nu l-a vazut inca.
Tinkerbell
edit: postat de 2x sad.gif
Olaf
Am vazut si eu azinoapte, in sfarsit, Austin Powers: Goldmember. Nu stiu... unele chestii à la Austin Powers sunt reluate prea ostentativ. Cu toate astea, de mult n-am mai ras atat la un film spoton.gif Poate de cand am vazut celelalte filme Austin Powers... unsure.gif tongue.gif
mutulica
top gun ... oldies but goldies
wasp
In nici un caz Codul lui Da Vinci cry.gif
Michelle
16 blocks-un film bunut cu politisti corupti...iar lui Willis ii vine manusa rolul...merita vazut!
Lotte
Tristan & Isolda smile.gif
alysoft2003
Saints and Soldiers. Mi-a placut, merita vazut. thumb_yello.gif
trustbyte
Am vazut si eu 16 Blocks. A fost ok filmul, politisti corupti, interese perfide si tot tacamul. E genul de film pe care-l vezi o data si gata..never again.

In schimb am auzit numai lucruri bune de filmul care a luat Oscarul anul asta la categoria film strain..am sa incerc sa-l vad zilele astea si revin cu pareri..
alysoft2003
Ma bag sa vad ceva comercial. Fooooaaaarte comercial. Alien vs. Predator rolleyes.gif laugh.gif
Tyra
Am filmul pe calculator (Alien vs Pred) dar n am avut curiozitatea nici macar sa ma uit asa, fugitiv prin el. N am auzit pareri, dar dupa nume nu stiu daca m ar fascina.

Sa mi spui si mie parerea ta. A! Si ce gen de film e.

Hai vizionare placuta smile.gif
alysoft2003
Tyra, pt amatorii genului, cred ca e ok. E un SF, cafteala intre 2 specii (uratul din Predator cu Arnold si si mai uratul din Aliens) iar rasa umana e prinsa la jumate. E bun ca sa umple timpul. Iar apoi am vazut Wedding crashers, o comedie simpatica.
Tyra
Atunci nu ma uit la Alien vs Pred biggrin.gif
In orice caz, bine ca mi ai zis de comedie, sunt mare amatoare (mai ales de cele cu adolescenti). wub.gif
alysoft2003
Atunci iti recomand si Eurotrip ( e cu adolescenti) si Spanglish.
trustbyte
Am vazut Tsotsi, filmul si-a meritat Oscarul. E oarecum asemanator cu Cidade de Deus..Un tanar crescut pe strazi undeva in Africa de sud, lupta pentru supravietuire..

Violent dar totusi emotionant. Coloana sonora e de foarte bine aleasa. Mi-a placut filmul..

Am auzit ca au facut turcii un film grozav, gen Lord of War asa..sper sa-l vaz si pe ala cand o fi timp..
Data'q
V from Vendetta

Superb!...Caracterizat ca fiind thriller politic, eu spun ca te pune pe ganduri si atat...
De asta imi si place atat de mult...Si mai jos va dau cateva din citatele care mi-au placut mai mult:

"...He used to say that artists use lies to tell the truth while politicians use them to cover it up."

Delia Surridge: You're going to kill me now.
V: I killed you ten minutes ago... while you slept.
Delia Surridge: Is there any pain?
V: No.
Delia Surridge: Thank you. Is it meaningless to apologize?
V: Never.
Delia Surridge: I'm so sorry.

Evey Hammond: [reads] Vi Veri Veniversum Vivus Vici.
V: [translates] By the power of truth, I, while living, have conquered the universe.
Evey Hammond: Personal motto?
V: From "Faust".
Evey Hammond: That's about cheating the devil, isn't it?
V: It is.

"But again, if truth be told... if you are looking for the guilty, you need only look in the mirror."

"Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof."

"God is in the rain..."

"There are no coincidences, Delia... only the illusion of coincidence."

Din nou spun: superb...
tolstoievski
Nu ratati filmul din aceasta seara, de pe TVR Cultural, ora 19.45
L'Odeur de la Papaya Verte (Miros de papaya verde)
O bijuterie semnata Tran Anh Hung, care a luat Camera D'Or in '93

Daca va va placea, cautati si celelalte doua filme ale lui, ambele excelente:
The Vertical Ray of the Sun (2000) si Cyclo (1995)
NoMemory
Mie nu mi-a placut V for Vendetta. Am simtit ca a fost un film facut la comanda. M-am saturat de filme facute la comanda gen: Crash, Brokeback Mountain (am scris bine ?), Saved, Stigmata, American History X, Pianistul etc. Printre idei o sa vedeti si altceva, deschideti-va ochii. devil.gif
Tyra
Nu inteleg... la comanda cui?
De examplu American History X este unul din filmele mele preferate. Neonazisti, ok. Pianistul - evrei, ok. Brekeback Mountain - gay, da. Crash - destine si rasism - da.
V for Ventura, Saved si Stigmata n am vazut.

De ce spui ca sunt comandate? Vreau sa deschid ochii, dar mie filmele astea nu mi i au deschis.
Zooey
QUOTE (tolstoievski @ 8 Jun 2006, 10:38 AM)
Nu ratati filmul din aceasta seara, de pe TVR Cultural, ora 19.45
L'Odeur de la Papaya Verte (Miros de papaya verde)
O bijuterie semnata Tran Anh Hung, care a luat Camera D'Or in '93

mersi de recomandare, foarte fain filmul.
mothman
QUOTE (Tyra)
De examplu American History X este unul din filmele mele preferate


Si la mine e in top filmul asta. Este chiar deosebit. Super rol ce a facut Edward Norton. thumb_yello.gif
gabitza ^
inside man...misto, am stat pana la finalul filmului curioasa cum reuseste ala sa scape, un film facut bine, suspansul dozat asa cum trebuie, iar vocea lui clive owen... wub.gif wub.gif
G.
wasp
Aveti cumva pe lista vreun film ca dupa ce-l vad, sa stau cu mana la falcuta si sa ma intreb ce caut eu in viata mea ?????
gabitza ^
wasp...eu recunosc ca nu am. de mult nu am mai vazut un film care sa ma faca macar sa ma gandesc la el, 10 minute dupa ce s-a terminat. cred ca am ales eu sa ma uit la categoria gresita de filme si m-am bazat mult pe american school, in loc sa ma uit si la filem europene. in state e industria mare si cam atat... sad.gif

pe de alta parte tocmai am terminat de vazut failure to launch, o comedie foarte usoara, care a meritat sa o vad doar pentru frumosul de McConaughey. oricum filmul e slabutz de tot...
user posted image
G.
Fantasee
Wasp, daca nu l-ai vazut inca, incearca neaparat "Cypher".
ComicDiva
^ Excelent film. I second that motion.
Michelle
Am vazut ,dupa lungi peripetii,ceea ce n-am mai vaz't de mult.Un film antiamerican facut de un turc Valea lupilor IraqDesi siropos pe alocuri,in sensul ca realizatorii se straduie sa stoarca niste lacrimi,totusi filmul este multumitor chiar de urmarit pentru perspectiva reversului monedei care, in ceea ce privesteconflicte interetnice dupa urma carora "cineva" sta la cotitura sa profite,nu prea estereflectata decit cel mult in documentare,mai putin in creatii artistice.Si mi-a placut.
Pentru ca iata,arabetii,kurzii sau musulmanii turci nu cred sa fie ,si nici nu se poa' sa fie,doar sinucigasi teroristi,analfabeti si cu securea pregatita sa ne taie capetele.
cipdecip
As vrea sa vad: Memoriile unei gheise . Am auzit ca este un film bun.
wasp
In Her Shoes... m-am asteptat sa fie o porcarie, dar nu a fost deloc asa.
rossi
It's All Gone Pete Tong
Domino
tolstoievski
wasp, sint gramezi ... incepe si tu cu Pi, al lui Aronofsky ...
gabitza ^
acum vad sleepy hallow! biggrin.gif
sunt la jumatea lui, maine e o zi grea de munca si mie nu prea imi vine sa ma duc la culcare...asa ca o sa stau sa il vad pana la final, orice ar fi.
G.
tikky
Volver wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.