Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
mutulica
un wkend plin:
piratii din caraibe - cam prostioara fie vorba, si cam aiurea scheletele alea pe acolo. stiam deja ca piratii sunt loviti de blestem si vor sa moara

la est de eden - desi nu respecta cartea 100% ramine un film de referinta, iar james dean chiar e un meserias

Serenity
In sfarsit am reusit sa vad si eu, aseara, Hotel Rwanda pe care il asteptam de multa vreme. Nu multe au fost filmele la care sa ma astept sa fie foarte bune si sa nu ma dezamageasca intr-o oarecare masura.. N-o sa ma intind, exista un topic separat dedicat acestui film. Pe scurt, a fost cel mai bun film vazut anul acesta si unul din cele mai emotionante filme pe care le-am vazut vreodata..
Michelle
QUOTE (Serenity @ 9 Jul 2005, 10:19 PM)
In sfarsit am reusit sa vad si eu, aseara, Hotel Rwanda pe care il asteptam de multa vreme. Nu multe au fost filmele la care sa ma astept sa fie foarte bune si sa nu ma dezamageasca intr-o oarecare masura.. N-o sa ma intind, exista un topic separat dedicat acestui film. Pe scurt, a fost cel mai bun film vazut anul acesta si unul din cele mai emotionante filme pe care le-am vazut vreodata..

Pe atat de multa lume a incintat filmul asta ca pina la urma trebuie sa-mi fac curaj sa-l vad...pina acum l-am ocolit si l-am tot ocolit caci urasc filmele care-si propun din start sa te induioseze si inlacrimeze...macar daca tot ma atinge la coarda sensibila sa fie ...o surpriza! tongue.gif
pina una alta am vazut Madagascar ...desene animate pentru copii mai mari...funny rau! wub.gif
Serenity
Poate nu va mai fi o surpriza si auzind atatea laude nu vei mai fi atat de incantata dar eu zic ca tot merita vazut wink.gif Macar pentru valoarea de documentar.. tongue.gif

On-topic: Si eu am vazut Madagascar si, cel putin partea de inceput, mi-a placut la nebunie laugh.gif
Contessina
Cele doua fete ale dragostei-E un film perfect
Cine e Michelle?-maine
trustbyte
It's All Gone Pete Tong - povestea vietii unui DJ care si-a pierdut auzul..
un om care nu a cedat cumplitului dezavantaj, care s-a adaptat incredibil.
intamplarile prin care trece, odata cu evolutia bolii si cu acceptarea situatie provoaca pe alocuri scene de umor superbe..
m-a impresionat!


e un film pentru colectia personala. il caut DVD. smile.gif
mutulica
In Good Company
un film linistit despre cariera, familie, obiective... dragoste
nu e un shocking de box office, dar mie mi-a placut
nefertiti-old
Poate sa imi explice si mie cineva de ce are atata succes Desperate Housewives??? A inceput si la noi si de e vreo juma' de ora buna ma chinui sa rezist eroic si nu inteleg ce e amuzant sau altfel la el, ca sa explice succesul pe care il are! Daca la Sex In The City am suportat cateva episoade, desi are si ala niste faze de un cretinism rar, asta ma enerveaza si mai si!
Arlequine
am descoperit pe retea un scurt metraj tim burton din `82. se cheama vincent si e geniaaaal!!! e povestea unui copil de 7 ani, vincent maloy, care isi doreste atat de mult sa fie ca idolul sau, vincent price, incat se identifica cu personalitatea acestuia. l`am vazut de vreo 10 ori azi thumb_yello.gif
mutulica
unleashed - ca metafora e un film interesant, afara de asta mi se pare cam aiurea

soylent green - un sf vechi si interesant. merita (dupa parerea mea)
sapte
Tocmai am vazut filmul Gegen die Wand[I] (in engleza Head-On).
Asa un film tare nu am mai vazut niciodata.
Michelle
tocmai am vazut Mr.and Mrs Smith,original,ce sa zic,ca mai mult nu pot ...chiar n-am inteles ce s-a vrut cu filmul asta ,un film despre avatarurile casniciei tongue.gif sau o poveste cu spioni,caci n-a nici unul din mesaje n-a fost transpus mai de Doamne-ajuta hh.gif
xtremess
Madagascar...super film...merita vazut
Jazz
"Kinsey"!
"Let's talk about sex" intr-o America al dracu' de pudica....

thumb_yello.gif thumb_yello.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Michelle @ 10 Jul 2005, 11:12 PM)
QUOTE (Serenity @ 9 Jul 2005, 10:19 PM)
In sfarsit am reusit sa vad si eu, aseara, Hotel Rwanda pe care il asteptam de multa vreme. Nu multe au fost filmele la care sa ma astept sa fie foarte bune si sa nu ma dezamageasca intr-o oarecare masura.. N-o sa ma intind, exista un topic separat dedicat acestui film. Pe scurt, a fost cel mai bun film vazut anul acesta si unul din cele mai emotionante filme pe care le-am vazut vreodata..

Pe atat de multa lume a incintat filmul asta ca pina la urma trebuie sa-mi fac curaj sa-l vad...pina acum l-am ocolit si l-am tot ocolit caci urasc filmele care-si propun din start sa te induioseze si inlacrimeze...macar daca tot ma atinge la coarda sensibila sa fie ...o surpriza! tongue.gif
pina una alta am vazut Madagascar ...desene animate pentru copii mai mari...funny rau! wub.gif

Nu cred ca e un film care sa te induioseze . N-as spune nici macar ca e un film foarte bun . Dar exista un mesaj pe care il transmite filmul in special oamenilor carora le pasa . E mai mult un fel de documentar , o felie de realitate . Si filmul n-a aratatat nici pe departe cruzimile care s-au intamplat cu adevarat . Filmele despre genocidul evreilor din al doilea razboi mondial sunt mult mai induiosatoare . Insa asta ne prezinat o realitate recenta la care occidentul n-a dorit sa arunce o privire . Asta e tragic si trist . S-au intamplat lucruri asemanatoare dar la o scara mai mica si in fosta Iugoslavie .

Apropo de film, am vazut un documentar despre foametea din Etiopia din 1985 . E absolut cumplit si pe orice om normal il face sa se gandeasca cel putin pentru o ora la cat putem fi de egoisti si superficiali .
Michelle
Sideways sau In vino veritas sau...cum intra barbatii in panica cind simt ca imbatrinesc tongue.gif
nefertiti-old
Rain Man. Cred ca e a treia oara cand il vad. Nu-mi place Tom Cruise, dar Dustin Hoffman joaca excelent.
Michelle
The upside of anger...frumos film!...despre iubire si furia care ne ia mintile citeodata.Kevin Costner joaca un alcoolic plin...de sentimente frumoase wub.gif wub.gif
Gurutzu^
What dreams may come... E genial.
nefertiti-old
Print si cersetor. whistling.gif
nefertiti-old
Impromptu.
gabitza ^
comedii usoare: the longest yard si the dukes of hazzard. le-am vazut astazi si am ras cu pofta. cel mult in dukes of hazzard, sean william scott are o fatza de idiot notoriu...mai ceva ca in american pie. smile.gif
daca e vorba de alt gen de filme, am vazut saptamana trecuta "crash". daca l-a mai vazut careva...astept pareri...pe mie m-a luat prin surprindere...ba chiar am plans de cateva ori. un film despre rasism, negrii mai rasisti ca albii, niste intoarceri de situatie....il recomand sincer.
Mai multe informatii

G.
Jazz
Am vazut "Crash" de doua ori... Excelent! thumb_yello.gif
Serenity
Eu am revazut astazi Ice Age si am plans.. cry.gif laugh.gif Si am mai vazut Identity, care mi s-a parut foarte interesant.. sfarsitul mi-a placut in mod deosebil laugh.gif devil.gif I'm a sucker for John Cusack wub.gif
mutulica
the terminal
m-a terminat
Jazz
biggrin.gif Stiai ca e bazat pe o intamplare reala?
Serenity
Am reusit sa vad si eu, in sfarsit, Dreamcatcher. Dragut filmul, pentru un S.F. (eu nu ma prea dau in vant dupa genul asta de filme). Prima treime - pana la aparitia extraterestrilor tongue.gif - chiar mi-a placut mult..
mutulica
QUOTE (Jazz @ 14 Aug 2005, 05:23 PM)
biggrin.gif Stiai ca e bazat pe o intamplare reala?

no kidding? e bestial!!!
ma tot gindeam cum ar fi aratat meg ryan in rolul stewardesei (partenera lui tomita de filme romantice)
Mara
Am reusit sa vad o bucata din Sin City, pacat insa ca s-a incins calculatorul si n-am terminat de vazut tot filmul, pentru ca mi-a placut foarte tare povestea, stilul a la benzi desenate si filmele anilor 50, alb-negru si culori socante prin contrast, sange care totusi este intunecat, monstrul cu chip suav si care isi manca victimele oblingadu-le sa priveasca... trebuie sa vad si restul!!!

Mr. and Mrs. Smith sau cum poti sa pui doi oameni al naibii de sexy intr-un film de actiune-comedie si sa iasa ceva plicticos si tras de par. Cel putin cand baletau amandoi in timp ce omorau duzini de oameni... give me a brake!

Magadascar, dragut, dar probabil n-am avut eu chef de desene animate. Parca Ice Age e fost mai bun, nu?
Jazz
"Born Into Brothels", un documentar castigator al Oscarului despre copii Districtului Rosu din Calcutta. cry.gif sad.gif


user posted image



thumb_yello.gif thumb_yello.gif Il recomand.
Daca l-ati vazut si vreti sa le scrieti copiilor, aici e adresa: kids@kids-with-cameras.org
Jazz
Broken Flowers cu Bill Murray, un film de Jim Jarmusch.
Pai, ce sa va zic?......... Cand am iesit nu eram sigura ca am inteles ceva dar am fost asigurata ca nu sunt singura, cica ii e caracteristic lu' Jarmusch sa lase oamenii in ceata. laugh.gif laugh.gif
PIT-a-PAT
Am vazut si eu acum cateva zile Madagascar . Mi-a placut....simpatic smile.gif.
Printre altele:
Goodbye, Lenin - mai multa drama decat comedie biggrin.gif;
Trois Couleurs: Rouge - din cele trei culori ale lui Kieslowski.Asta e un film care mi-a placut mult...il recomand mai departe.
mutulica
mr and mrs smith.... ce sa zic, in spatele benzii desenate si a povestioarei trase de par... am vazut paradigma societatii de azi...

doi oameni care nu stiu mai nimic unul despre celalalt dupa 5-6 ani de stat impreuna... si ma uit in jur... si descopar citi dintre prietenii mei cu viata de cuplu traiesc aceeasi drama (ca e o drama!)
(monique)
Ati vazut "The Notebook"? Prezinta o poveste de dragoste foarte frumoasa.. pe mine m-a impresionat si vi-l recomand cu caldura... este considerat unul din cele mai bune 10 filme de dragoste ale lui 2004...

wub.gif wub.gif wub.gif
vad_voci
cel mai simpatic si strange film vazut recent e "Happy Accidents"...
super atmosfera...super muzica...
sunny26
Am vazut acum 2 zile Monster-in-law...o comedioara draguta, ce sa zic!

In seara asta am de ales intre Madagascar si Alfie....si probabil ca il voi alege pe cel de al doilea ca nu prea am kef de desene.
SORIN
Va propun snatch ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.
Aramis
1. Under the Toscan Sun
2. Madagascar
3. 40 days and 40 nights
4. Original Sin
5. Brother Bear

si cred ca ajunge smile.gif am reusit sa le vad pe toate in ultimele 2-3 zile si fiecare dintre ele m-a facut sa zambesc... de fapt a fost un zambet diferit pentru fiecare film in parte, dar, totusi, un zambet
trustbyte
March of the penguins - un documentar.
incantatoare fiinte sunt pasarile astea. am ramas placut impresionat.
Jazz
Trustbyte
Vreau si eu sa il vad... Spune-mi, te rog, exista vreun moment mai putin placut in documentarul asta?
trustbyte
pentru a evita un spoiler..
verifica PM.
Fitzcarraldo
Recomandarea mea de azi : Atlantic City, r. Louis Malle
Cu putin noroc poate il luati si de pe ODC. Daca nu, The shining, r. Stanley Kubrick. Asta e cel mai recent film vizionat, si a meritat toti banii.

http://www.imdb.com/title/tt0080388/


http://www.imdb.com/title/tt0081505/
sunny26
Va recomand "Closer" cu Julia Roberts, Clive Owen, Jude Law. Foarte interesant!
carrad
cica deseara va fi pe hbo cold mountin....sa ma uit, sa nu ma uit? voi ce spuneti?
sunny26
Eu am auzit ca e foarte fain insa nu l-am vazut. Daca te uiti sa ne spui si noua parerea ta! wink.gif
Fitzcarraldo
Cool hand Luke, film etalon al generatiei rebalilor fara cauza (dupa cele cu Dean).
Eclectic
Unde ruleaza sau cine il difuzeaza ?
Fitzcarraldo
Televiziunile fara audienta : Cultural, Pro Cinema, TVR 2.

Sau Cinemateca Romana.
Eclectic
Credeam ca urmeaza sa fie dat undeva anume, avand in vedere ca titlul e "Ce film sa vad azi ?" si, in principiu, ar trebui sa se discute despre ce ruleaza la cinema sau urmeaza sa apara la televizor.
fargakos
user posted image21.30 Selena (drama, SUA, ‘97) R: Gregory Nava. Cu: Jennifer Lopez , Edward James Olmos, Jon Seda, Constance Marie
filmul va fi difuzat pe postul tv acasa
"The story of a girl who had the spirit to believe in a dream and the courage to make it come true"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.