Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Felina
Foarte interesant Michelle. Am dat sfara in tara sa fac rost de el, abia astept sa-l vad.
Michelle
Si inca ceva Terence Malick face un film o data la 20 de ani.Nu prea e de vazut la fata, se ascunde in spatele unei palarii.
Ar mai fi de el The red thin line.

Astept sa vad Melancholia lui Lars von Trier.
Nefertiti
Michelle, e īn cinema?
factura
Subscriu la ceea ce a zis Michelle despre Pina. Plus alte consideratii variat personale + 42*501 de exclamatii care mai de care dansante.
Noi am fost 8. Fete.

Pina e una dintre cele mai frumoase femei cu care am avut sansa sa fac tangential o plecaciune.
Hollie_Smokes
Foate fain film: Never Cry Wolf
Michelle
QUOTE(Vera @ 29 Sep 2011, 09:45 PM) *
Michelle, e īn cinema?

Melancholia? Da. smile.gif

The tree of life, nu din pacate. L-am vazut acasa.(Sorry acum am vazut ca ai mai pus intrebarea asta)

Foarte interesanta viziunea lui Terence despre geneza lumii si a pamantului.Noroc cu mentorii mei din liceu care ne-au impuiat capul cu supa primordiala,altfel as fi priceput mai greu.
Michelle
QUOTE(factura @ 30 Sep 2011, 12:46 AM) *
Pina e una dintre cele mai frumoase femei cu care am avut sansa sa fac tangential o plecaciune.


Ai fost la Wuppertal? Inteleg ca de-acolo sunt imaginile cu tramvaiul suspendat.
wulfenia
Soul Men, ultimul film al lui Isaac Hayes
factura
QUOTE(Michelle @ 30 Sep 2011, 02:27 PM) *
Ai fost la Wuppertal? Inteleg ca de-acolo sunt imaginile cu tramvaiul suspendat.


Nu ma refeream la o intalnire...fizica. N-am fost. Stiam (de Wuppertal) doar ca acolo e teatru Pinei. Am cautat acum pe net si am vazut tramvaie suspendate.
Cel mai mult din filmul despre Pina mie mi-a placut...Pina. Cand m-am ridicat de pe scaunul ala incomod (oricum prefer NCRR fata de mall) mi-a venit sa zic se vede ca astia mici au ramas de capul lor...le lipsea Pina, pur si simplu, oricat de buni ar fi ei. Interesanta ideea lui Wim Wenders, dar repet cumva, in secventele alb-negru se simte altcumva, altceva.

Pe mine creatia ei o sa ma faca mereu sa ma bucur. De orice. N-ai cum sa nu pleci transformat, transpus dupa ce urmaresti spectacolul ei. Mi-a placut ca mai urmarisem niste spectacole de-ale ei (pe youtube, unde altundeva) si am reusit sa fac anumite legaturi pe masura ce ma uitam la filmul lui Wenders. Oricum, in primele 14 minute am fost doar in stare sa-mi zic nu inteleg nimic, dar imi place la nebunie...
factura
stop: daca n-ati vazut premiatul de la Cannes de anul asta si n-aveti nevoie de impresii sunteti rugati sa nu cititi in continuare...
***

Trebuie sa va spun (ma mananca, nu alta) ca m-a enervat ingrozitor The Tree Of Life - Terrence Malick. Acum nu stiu daca o sa fiu singura persoana care pateste asa. Imi pare rau ca n-am vazut inainte The Thin Red Line(1998). Stiu ca asta i-a placut tare apusului kumarbi. Banuiesc ca e mai bun, dar oricum, au fost si cazuri tongue.gif unde nu prea ne-am potrivit la preferinte.

Imagini superbe servite religios. Muzica din film ar face si moartea unei muste sa para mareata (nu ca n-ar fi intr-un anumit...etc). Inca sunt indispusa. E un film mincinos, nedrept. E genul ala care-ti ia fatza. Mi-am adus aminte de Baraka (pe care nu l-am vazut integral), de trilogia Qatsi. Doar ca astea doua sunt mult mai putin ...artistice. Eu intelegand prin artistic aici doar lucratura. Faptul ca se incearca o poveste strica tot ambalajul. Miezul e umplut cu intrebari stridente despre nasterea Universului, moarte si alte chestii absolut reale. Pe mine filmul asta m-a indepartat complet de intrebare. E lesinacios. Ca o femeie frumoasa despletita nebuna care se arunca intr-un rau involburat dar inainte de asta nu uita sa danseze intr-un picior ca tu sa-i poti vedea formele trupului prin rochia aia de voal la 4 ace.

Mi-am adus aminte de A Serious Man (Coen) si de cat de fascinant difuz au fost ascuns-puse acolo intrebarile. Spre deosebire de tava asta umpluta cu toate alea de parca te-ai afla la portile Edenului.
Hollie_Smokes
Aseara am vazut The Colours of Paradise, un film iranian foarte bun si emotionant:


Michelle
The Thin Red Line proiectie unica maine la ora 13.00 la NCRR in festivalul Filme de Cannes la Bucuresti.
factura, sper ca citesti asta pina maine!
factura
@Michelle
Foarte fain ca scrii aici anunturi d-astea. Culmea sau nu stiu cum, cand ai scris de Pina eu plecam iar la munte, maine ...repet. Deci n-am sanse sa ajung la proiectie.

Si mai bine ar fi sa ma uit la filmul asta dupa ce-mi ies ofticaciunile din cap de la copac. Pac-pac.
Tu mergi sa-l revezi?
Michelle
Eu merg sa-l vad, da, prima oara. Intamplarea face sa fiu prietena cu un critic de film si de la ea mai aflu una-alta. love.gif
Cred ca ar mai merita si Le Havre al regizorului finlandez Aki Kaurismaki care o sa ruleze miercuri (20.30) si joi (18.00) la Studio

TTRL dupa ce-am citit e de vis...de-abia astept! Si cind te gandesti ca a fost facut in acelasi an cu Saving Private Ryan (la antipozi ca mesaj)
Tinkerbell
N-am văzut Copacul īncă, dar The Thin Red Line merge de pus la capodopere fără nicio discuție. Tocmai am văzut Incendies și parcă am luat nu unul, ci o ploaie de pumni īn stomac, ba și cīțiva după ceafă (glumesc, normal. dacă vreți să-l vedeți eu zic să nu citiți nicio cronică īnainte, că strică toată treaba. cīt am scris eu aici e suficient).
Văzut și Pina lui Wenders, plăcut mult. Mai am Drive si Melancholia, īn stand-by, Midnight in Paris nu-l am īncă.

@Hollie Smokes: de curīnd am văzut și eu The Song of Sparrows, tot Majid Majidi, și mi-am pus pe listă Children of Heaven. smile.gif

@factura: ”apusul kumarbi”? tare asta! laugh.gif laugh.gif
Michelle
Am vazut o lista intreaga de filme:

Elena

Le Havre-Aki Kaurismaki,regizor finlandez, un portret tandru si duios al unei comunitati mici si sufletiste de oameni care ajuta un copil,refugiat african sa ajunga la mama lui

Route Irish- Ken Loach-despre contractorii din Iraq

toate acestea 3 au fost premiate la Cannes

Ghost writer-Roman Polanski-un film cu tenta politica, f british ca stil desi si cu actori americani

My little princess -un film al Evei Ionescu despre abuzurile unei mame asupra fiicei sale minore

Margin call-despre criza si firmele care au tranzactionat derivate inainte de colapsul Lehman Brothers, un film cu o distributie ucigatoare
Nefertiti
Ghost Writer am văzut şi eu acum ceva vreme şi mi-a plăcut.
Erwin
Stan şi Bran - oricare - rofl.gif
exergy33
Azi am vazut Scorpio, un film de spionaj cu Burt Lancaster, Alain Delon si Paul Scofield.
Michelle
Am vazut acasa(i s-a facut cuiva mila de mine) The Thin Red Line...ce film! o capodopera. Nu gasesc cuvinte.
M-a vrajit total Malick asta.
Tinkerbell
Oameni buni, dacă aveți și vreți, dați și lui Tinkerbell linkul de torent Elena, ca numai fake-uri am gasit pina acum. (Michelle? ai cumva?)
Recunoștința și mulțumirile le am pregătite deja. smile.gif

P.S. Excelent A Separation. Highly recommended!
Michelle
Eu am vazut Elena la cinema , l-au adus pt Les Films de Cannes a Bucarest.
Iar la torente eu nu umblu.Pe bune sorry.gif
Tinkerbell
@Michelle: Eu umblu, că-s outlaw de cīnd mă știu. devil.gif Găsesc eu, np. mwah1.gif
Michelle
Foarte misto ultimul film al lui Almodovar La piel que habito.
Cla
QUOTE(Michelle @ 15 Nov 2011, 11:32 AM) *
Iar la torente eu nu umblu.Pe bune sorry.gif

Fain de tot rofl.gif Daca n-ai fi umblat, n-ai fi stiut cum se scrie rofl.gif
factura
Ma cam doare burtica.


Filme la care nu te gandesti dupa niste timp, dar iti dau o stare...
Cel putin la doua-trei secvente (consecutive, adica laugh.gif ) radeam/am ras.
Misto.

Si faceam o schita in baie. American/european. Just. Unii ar zice corect. Ok, nu e A Serious Man (nefiind EU, ma refer la idee), dar am eu habar daca starea de bine/fericire din martie jumatate 2014 are vreo legatura cu filmul asta?

Morala: exista daca vrei sa o vezi. Ispirescu ruleaza. Eu fabulez.
The Dude
QUOTE(Michelle @ 20 Nov 2011, 10:54 PM) *
Foarte misto ultimul film al lui Almodovar La piel que habito.



Daaa....Neaparat de vazut thumb_yello.gif ...desi "misto" nu e suficient...
Cred ca e si extrem de interesant...pe langa "misto"... thumb_yello.gif
Michelle
Da, intradevar un "misto" nu e suficient pentru asa un film. Sunt zgarcita in exprimare, uneori de lene , alteori fiindca imi dau seama ca nu prea e cinefila lumea pe-aici.
E un film bun de tot si sensibil. Cu un Banderas scos din tiparele lui de gigolo latino in rolul unui medic-cercetator aparent rece dar perfect uman, cu personaje feminine care mai de care mai frumoase si mai interesante-Almodovar style , cu un fir epic care te face sa tremuri pina in ultima secunda...
Cucu Mucu
Thrive . E interesant, un pic altceva decat Zeitgeist&co.
Michelle
Sa vedeti neaparat The Ides of March.
Distributia remarcabila- Seymour Hoffman,Paul Giamatti, preferatul meu Ryan Gosling, George Clooney si Marisa Tomei si scenariul bine sustinut fac din el un film absolut recomandabil pt vacanta de Craciun. thumb_yello.gif
Tinkerbell
Sa dăruim, că e Crăciun! biggrin.gif
Linkuri cu filmele Michellei aici, online și moca:

La piel que habito

The Ides of March

Tinkerbell
revăzut ”Roman Holiday” și ”Breakfast at Tiffany s”, unul după altul. ehe, de cānd le-am plănuit eu pentru zilele astea...
Michelle
Am vazut:
din nou Ryan Gosling in Drive ,a inceput sa ma obsedeze baiatul asta sorry.gif si We need to talk about Kevin cu Tilda Swinton ...un fel de artistic gen Bowling for Columbine, dar mult mai bun.
Super bune ambele!
Astept sa-mi cada in mana J Edgar cu di Caprio ,in drum spre Oscar.
goguta
QUOTE(Michelle @ 4 Jan 2012, 01:29 PM) *
Am vazut:
din nou Ryan Gosling in Drive ,a inceput sa ma obsedeze baiatul asta sorry.gif

atunci sper ca ai vazut Fracture care mi se pare absolut superb.
Michelle
Da, am vazut Fracture mai demult. Uitasem de el.

Ah, si am mai vazut Carnage al lui Roman Polanski. Nu chiar asa de sangeros pe cit as fi zis!
Merita vazut.
Michelle
The Descendants -un film care pentru rolul principal il are pe George Clooney,bine distribuit, bine jucat ...rezultat un Golden Globe.
Scenariu subtil, dar subtirel...americanii astia tot se cred buricul pamantului si ca atare isi tot dau premii pentru tot ceea ce intra in sfera lor de interes, exclusiv: cum sa ne comportam intre noi cand primim mostenire un colt de rai pe o insula in arhipeleagul Hawaii (isn't it funny??), prin ce trecem si cum sa tratam instrainarea copiilor fata de noi cand mama lor se afla in moarte cerebrala datorita unui accident nautic si afli de la fiica ta ca sotia a avut pe ultima 100m un amant ( lucru "neasteptat" de altfel la modul de viata tipic americanesc) si alte chestii de genul asta...
Nu-i asa ca va confruntati cu probleme de astea zi de zi?
Erwin
nu stiu de ce, dar Clooney ma enerveaza de cand cu caprele la care se holba si cand dadea oameni afara, stiti voi filmele... rofl.gif
factura
@Michelle
1.N-am nicio idee despre Carnage, am vazut un pic afisu', are vreo legatura cu Elephant-ul lui Gus Van Sant? Doar atat zi-mi, te rog, ma uit apoi.
2. Mi s-a parut bun Drive, m-a tinut, dar parca nu m-a uns total.

@Erwin
Mie filmul ala mi-a placut...mult. Asta, nu? Asa de mult am ras incat si figura lui Clooney mi-a devenit indiferenta. In care dadea oamenii afara? Huo! rofl.gif
*
Sper sa vad dupa 15 feb ultimul Almodovar, tocmai observam ca ati scris de el, pe aici. E, ma bag si io in seama sa nu ma ia somnu'.


Michelle
Albert Nobbs un film despre femeile Angliei secolului XIX care erau nevoite sa munceasca in joburi de barbati pentru a subzista.
Albert este un valet -femeie deghizata in barbat care are ca unic scop/vis in viata sa stranga bani pentru a putea duce "a decent life" la adapost de teroarea si violenta barbatilor.Nici nu-si mai aminteste numele de la nastere, numele de fata.
Se zice ca Glenn Close isi doreste de 20 ani sa poata face filmul si rolul acesta.
Eu zic ca, lasand la o parte idealurile ei nobile privind conditia femeii de-a lungul istoriei, mare lucru nu i-a reusit cu acest rol, interpretarea fiindu-i mult diminuata din expresie datorita mastii prostetice. Doi ochi vii in spatele unei masti si un trup imbatosat in corset si costum .
factura
@Michelle
Scuza-ma, te rog, m-am bagat in seama total aiurea, abia acum pricep, deh, alea-alea rofl.gif
Michelle
Eu zic sa te bagi in seama in continuare , factura, sa mai discutam pe HA si despre muzica, filme , carti, calatorii, drumetii, nu numai politici...
La intrebarea ta nu stiu sa-ti dau raspuns deoarece n-am vazut Elephant. Inca.
Cucu Mucu
Revenge of the Electric Car

E bun.
Michelle
Am vazut Iron lady cu Meryl Streep.
Hmm, nu prea m-a incantat filmul , nu prea mult despre omul politic Margaret Thatcher...mai mult despre tanara Margaret Roberts si batrana cu inceput de Alzheimer Thatcher.

Daca vreti un film bun cu spioni aveti Tinker Tailor Soldier Spy.
Nefertiti
Eu aştept The Artist. Parcă luna asta apare la noi...
Johann_Moritz
vrei sa auziti ceva stupid?
singurul film pe care l-am vazut anul asta e Lord of War. weekendul trecut.

apusul kumarbi.
Erwin
hiya.gif Johann! Pe unde te-ai ascuns?

Am văzut cāteva filme īntre care Jack and Jill, la cinema. Amuzant, dar n-aş putea spune că a fost cel mai grozav film al lui Adam Sandler.
Johann_Moritz
'Neatza! iaca p'aci! am mai bagat capul, dar fara sa comentez.
factura
Vazut Metropolis, Fritz Lang (1927).
Superb.
Sper sa revin asupra.
Justitiarul
Am vazut The Artist, vedeta oscaruruilor de anul asta. SUPERB!
Cucu Mucu
QUOTE(factura @ 23 Feb 2012, 09:53 PM) *
Vazut Metropolis, Fritz Lang (1927).
Superb.
Sper sa revin asupra.


thumb_yello.gif Tata sefeurilor!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.