Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Onix
Asa se chema. Este cel in care joaca si John Malkovich si tin minte ca mi-a placut, de asta ti-am si raspuns asa repede. Bine, de el mi-a placut in cam toate filmele in care a jucat, dar aici toti au fost spoton.gif
Cool Air
eu ma duc azi la spider man2 , mi-au facut capul varza cu spidermanu. blink.gif bop.gif criticile nu sunt grozave...sa vedem.... bop.gif
ComicDiva
QUOTE (Cool Air @ 2 Jul 2004, 12:28 AM)
eu ma duc azi la spider man2 , mi-au facut capul varza cu spidermanu. blink.gif bop.gif criticile nu sunt grozave...sa vedem.... bop.gif

Criticile nu sunt grozave!?
are numai 8 critici negative din 149 pe rottentomatoes.com! 95% fresh!

si unde te duci la el? nu stai in romania? pentru ca aici apare abia sapt viitoare si nu exista avanpremiere... din cate stiu eu.
Cool Air
nu a aparut in romania inca, probabil va aparea in scurt timp . nu a fost rau filmul, desi a fost un pic cam lung. e bine sa vezi si spider-man1 inainte , ca povestea e legata de ce s-a intamplat in partea 1. (se va continua cu spider-man3 probabil curand, dupa cum zic ziarele). mi-a placut (de fapt de aia m-am si dus) sa-l vad pe Alfred Molina (doctior Octavius/doctor Octopus), care a jucat rolul infidelului sot al Fridei Kahlo in "Frida" (cu Salma Hayek). cel mai mult in film mi-a placut acest personaj negativ - un savant obsedat de experimentele lui, simpatic la inceput, dar care se transforma intr-un monstru in timpul prezentarii descoperirii sale publice. e hidos si impresionant, efectele speciale reusite te tin in suspans de cateva ori. doctor Octopus cel mai interesant personaj din film. cert este ca filmul a depasit la incasari controversatul Fahrenheit9/11 saptamana asta. daca iti place acest gen de filme, du-te. daca preferi ceva mai putin "fiction" sau "suspans", probabil ca nu o sa iti placa. pana la urma e un film care are la origini benzile desenate pentru copii. oricum, in sala de cinematograf cam jumatate din public erau copii intre 8 -16 ani. have fun! ohmy.gif 43.gif devil.gif thumb_yello.gif
Ares
"Whale Rider" - Un film superb, diferit, cu o adevarata poveste in el, cu un mesaj deosebit. Faptul ca actrita din rolul principal - Keisha Castle-Hughes - a fost cea mai tanara nominalizata la premiul Oscar poate spune multe despre acest film...
Este adevarat ca este un film pentru un anumit tip de public, dar cei care se vor regasi in subiectul lui (urmati pagina de la IMDB) sa nu-l rateze pentru ca este acel tip de film care incepe prin a parea mic, terminand prin a lasa urme in sufletul celui care l-a vazut...
Ares
"Big Fish" - un film care demonstreaza inca odata geniul lui Tim Burton (asa "ciudat" cum este el). O poveste superb spusa, cu actori de calitate, care ne arata ca viata poate fi privita ca un basm, daca avem "ochelarii" potriviti. Un film special, care nu cred ca va place tuturor, dar care mie mi s-a parut absolut deosebit.
Sa nu-l ratati, daca vreti altceva deosebit wink.gif
ComicDiva
American Splendor

Tocmai m-am intors de la el si pot sa spun ca mi-a placut. Pentru mine este saptamana filmelor comic based pentru ca sambata ma duc la Spiderman 2 (i'M LIKE yay).
Harvey Peaker este opusul lui Spiderman. Un tip obisnuit cu chelie, burta, probleme sentimentale si o slubja care este definitia exacta a cuvantului rutina. Cu cine ne identificam oare mai mult? Cu spiderman, sau cu Harvey Peakar?

Un film neobisnuit despre un obisnuit.

Doamne ce mi-a placut filmul asta. Desi ar fi fost mai bine sa-l vad dupa Spiderman ca sa ma aduca cu picioarele pe pamant....
Anyway, 5 stele din 5.
Forta-MTI
Ai dreptate ARES, Big Fish este un film remarcabil in care am avut ocazia sa vad si o latura mai optimista a geniului sumbru care l-a consacrat pe Tim Burton. Filmul nu este numai o incercare de a privi viata ca un basm, ci poate chiar o parabola a relatiilor interumane si a regasirii sinelui. De asemenea, EwanMcGregor si Albert Finley au prestaii excelente. Tonul naiv, in care e construit filmul, aminteste de Forrest Gump, insa e stilizat cu mai multa fantezie si personaje fantastice, bine individualizate si umanizate, ceea ce da in final o nota de originalitate intregului scenariu. Un film care binedispune.
Zed
Am vazut Shrek 2 .
Super film , mai bun decat part I .
Favoritul meu a ramas magarusul rofl.gif wub.gif
ComicDiva
Ok, tocmai m-am intors... sunt rosie, sunt leoarca, sunt vai de panza mea dar vreau sa spun rapid ce cred eu despre Spiderman 2:
Ar fi trebuit sa fie numit "The life and tribulations of Peter Parker"... pentru ca Parker a fost personajul principal al filmului, nu Spiderman. Intreaga idee a filmului este ca: Folks, being a superhero DOES NOT MEAN you get all the chicks and all the glory! Din contra... la inceputul filmului din 5 in 5 minute ma trezeam zicand "Saracu!" si vai de el... normal ca ai probleme cu ahem... performanta cand esti stresat. Eu una m-am identificat perfect cu el. f*** this shit! I want a life. Si scena cu unchiul Ben mi-a placut... bineinteles ca la el ar fi cel care ar vrea ca Peter sa continue dar cred ca Peter la cat il iubea pe Ben a fost putin out of character cand nu l-a apucat de mana... just my idea.
Si mie mi-au placut scenele amuzante dar adevaratul amuzament voiam sa reiasa din replicile lui Spiderman. ACUM SERIOS, domnilor scenaristi, este asa de greu sa cautati niste benzi desenate si sa introduceti niste replici sarcastice de-a lui Spidy? Daca e prea greu sa le scrieti voi... sau poate credeti ca Maguire nu poate sa le redea cum trebuie?
Shi scena mea preferata din film a fost... THE TRAIN SCENE! How I love you train scene... let me count the ways.
Ai fost tampita, stupida, ilogica, irationala... ai sfidat toate legile fizicii! And how I love you for it! Si cudos lui Maguire pentru expresia faciala... have a dulcolax baby. On me. Apoi cand oamenii l-au purtat pe sus... nu stiu de ce dar a fost something special.
PS: mai e cineva in tot orasul care sa NU stie cine e Spiderman?

Doc Ock... mai... mi se pare mie sau tipul era mai mult sau mai putin identic cu Green Goblin... Osborne vorbea cu oglinda, asta vorbea cu tentaculele. Nu ma intelegeti greshit, mi-a placut personajul si felul dramatic in care s-a sacrificat {"I will not die a monster!!!"} dar pana acum am avut numai villains care erau wackos... COMPLETE wackos, cu schizofrenie, paranoia si tot tacamul. Si se pare ca urmatorul villain va fi tot un wacko. In spiderman 3 as vrea sa vad un villain care ori e rau de la sine (gen VEnom, dar venom e prea complicat sa fie un villain secundar) ori un tip care e rau pentru ca vrea sa fie din nou normal. Si aici il propun pe Scorpion... care era un tip nu prea inteligent, dar fortos, un personaj tragic... Si care nu era completely insane.

La sfarshit, Parker got the GIRL! WOO HOO! Go Parker!

Concluzie: m-am trezit plictisindu-ma de cateva ori pentru ca si eu asteptam cu nerabdare scenele de bataie. Damn trailer! Dar acum cand o sa-l vad a doua oara, imi va placea mai mult pentru ca stiu ca e vorba de lupta lui Parker cu sine, nu cu Doc Ock.

Ce a avut filmul din belshug: Faze amuzante.

Ce avea nevoie: Sarcasm si nuditate. take off your damn shirt Maguire! SELL THIS MOVIE!!!
Sa trecem la premii!

Replica filmului:
Spiderman: (despre costumul lui) Yeah it's kind of itchy... [pause] it sometimes rides up in the crotch too...
Ahh, Spidey, cat simbolism intr-o singura fraza.

Premiul "purple heart": se acorda unei fetite salvate de parker care apoi incearca ea sa-l duca pe el in brate.

Premiul pentru cea mai mare graba de a sari la concluzii: Jay Jonah Jameson. Acum serios, gasesti un costum la gunoi si gata, no more spiderman. Ar trebui sa fii jurnalist omule, investigheaza!!! poate a fost holloween de curand.

Premiul "cold-hearted bitch": Peter Parker pentru ca nu a ajutat un baiat atacat intr-o alee dupa ce a renuntat sa mai fie spiderman. Nu trebuie sa fii erou ca sa fii a decent human being!

Premiul "intoarcere de 180 de grade": Aunt May... puteai macar sa-l iei la palme SI DUP-AIA sa-i tii discursul. PS: what the hell happened to the house?

Premiul pentru "best song":

Spiderman, Spiderman,
Does whatever a spider can.
Spins a web, any size.
Catches thieves- just like flies.
Look out! Here comes the Spiderman.

Is he strong? Listen, bud.
He's got radioactive blood.
Can he swing, from a thread?
Take a look overhead.
Hey, there! There goes the Spiderman!

In the chill of night, at the scene of a crime,
like a streak of light,
he arrives, just in time!

Spiderman, Spiderman,
friendly neighborhood Spiderman.
Wealth and fame? He's ignored.
Action is his reward.
Look out! There goes the Spiderman!

To him,
life is a great big bang-up.
Wherever there's a hang-up,
you'll find the Spiderman!


TAKE THAT HARRY POTTER!

Si nu in ultimul rand... o acadea de consolare pentru John Jameson.
LigiaB
Eu am vazut in reluare un film englez "Nuns on the run". Am ris non-stop 90 minute. Very funny! spoton.gif
Aramis
Ma duc marti sau miercuri la Spiderman 2, mersi ChocoDiva ( tongue.gif ) pentru avanpremiera.
ComicDiva
QUOTE (Aramis @ 11 Jul 2004, 10:10 PM)
Ma duc marti sau miercuri la Spiderman 2, mersi ChocoDiva ( tongue.gif ) pentru avanpremiera.

smile.gif

hey, sorry, critica este mai potrivita pentru cei care au vazut filmul deja... asa nu prea se intelege. Insa chiar merita filmul si eu ar trebui sa stiu... azi am mers a doua oara la el. wink.gif
Jazz
Vineri am mers si noi la SpiderMan 2... Sincer? Daca nu e genul vostru nu mergeti, indiferent de ce spun criticii! Am simtit de cateva ori ca nu mai rezist, dar am rezistat!! frusty.gif Mi-am zis tot timpul ca baiatul ala a fost norocos ca l-a muscat paianjenul in NY si nu intr-un oras ca Ann Arbor... yawn.gif

Ieri am vazut "Touching the Void". Impresionant! Two thumbs way up, cum ar spune Ebert & Roeper. wink.gif


De acord cu Ares: Whale Rider e super!!

ComicDiva
Intr-adevar faza din lift a fost cea mai tare. Si aia de la sfarsit cand lumea se destrama si el statea la taclale cu mandra. rofl.gif
Vornicum
Azi o sa vad National Security. Am auzit ca e cu un negru si e comedie reusita.
valentinu
big fish mi-a placut sh mia biggrin.gif adica e sweet de tot.. foarte foarte dragut
spiderman2 ... nu stiu cum am reusit sa fiu pacalit a doua oara (!!!) de critici favorabile

am vazut twilight samurai.. e un film japonez, a aparut printre nominalizarile la cel mai bun film strain; e povestea unui samurai vaduv, sarac, timid.. - mie mi-a placut mult
Jazz
Aseara am vazut noul Peter Pan. E blondut si ... pacat ca e asa tinerel... Cred ca are prea multa senzualitate pentru o poveste ca asta. E usor de digerat si realizat foarte bine. thumb_yello.gif
mutulica
am vazut Battle Royale
e socant ce idei au asiaticii astia, sa puna copii sa se ucida inte ei
un film inspaimintator despre incredere, despre cita incredere poti avea in cel de linga tine
valentinu
am vazut American Splendor

mi-am amintit de umorul din Man on the moon - e fantastic cat de mult de amuza nenorocul altora... e secventa in Man on the moon cand tipu apare live da drumu la melodia din mighty mouse si afiseaza o fata timida, se incurca inainte de a incepe sa cante, practic isi construieste un moment grozav de penibil si sala incepe sa rada; pur si simplu radeau de cat de penibil putea sa arate in fata camerelor... poate ma inteleg cei care au vazut filmul

american splendor poate speculeaza aceleasi idei, e vorba despre un tip intunecat, pesimist cu o nevasta taaare interesanta biggrin.gif are o slujba plictisitoare, face o banda desenata despre viata lui de zi cu zi.. si e funny filmul; in fiecare moment aproape biggrin.gif zau ca e
ComicDiva
Snatch


luati-l | urmariti-l | iubiti-l

acum oameni, acum!

before zee germans get here! rofl.gif rofl.gif rofl.gif

YoyoMan
Cred ca am mai scris aici - Snatch e unul dintre cele mai tari filme pe care le-am vazut eu vreodata. E genul de film cum zicea si ComicDiva care te face sa tii minte replici mult timp dupa ce l-ai vazut.
Deci merita merita merita! spoton.gif spoton.gif spoton.gif

ComicDiva - pe mine cel mai tare ma distra Brick Top - ala batranul - gangsterul cu ferma de porci:
"Be weary of any man who keeps a pig farm!"

Turkish: "Do you take sugar?"
Brick Top: "No thank you Turkish. I'm sweet enough!"

roflmao.gif roflmao.gif
ComicDiva
thumb_yello.gif
mie imi placea de bullet tooth tony
"never understimate the predictability of stupidity" dar adevarul este ca tot filmul este o bijuterie. ohyeah.gif
mememe
HIDALGO e superb ... ( poveste adevarata ) iar snatch : "No Tommy it's tip top rofl.gif I'm just not so sure about the paint job" si faza cu "anti aircraft gun " . Si in rubrica "clasice de revazut" : Pulp Fiction.
YoyoMan
Mie mai imi placea Boris
"Weight is sign of reliability. I alyaws go for reliability."

Oai da' Gorgeous George ce fatzalau avea?! roflmao.gif
Jazz
Aseara am vazut "Manchurian Candidate". Oh, Denzel Washington... wub.gif El a facut tot filmul. Sotul meu spune ca primul a fost mai bun decat asta. Eu nu am cu ce sa il compar asa ca ii dau thumb_yello.gif thumb_yello.gif
mutulica
am revazut A fost cindva hot, cu Alain Delon si Ann Margret...
dragutel, il recomand
SORIN
Piticule smile.gif iti recomand cu caldura filmul Leon cu Jean Reno thumb_yello.gif sigur o sa-ti placa!!

Sorin.
mutulica
Sorin, he he ... l-am vazut!! e super! cel cu asasinul platit care are grija de pustoaica ramasa orfana...
SORIN
Exact Mutulica smile.gif Porecla mea e Leon si cand ma intreba cineva de unde provine, il trimit sa vada filmu thumb_yello.gif

Un super week-end ....

Sorin.
Minerval
Daca s-a vorbit de Jean Reno amintesc si filmul Ronin. Mi se pare un film echilibrat, cu putine exagerari tipic hollywoodiene.

Ca un film de vazut propun o ecranizare din genul horror -darkness falls. L-am vazut cam cu doua saptamani in urma si are potential. Va urez vizionare placuta.

Numai bine.
Minerval
QUOTE (mememe @ 26 Jul 2004, 01:34 PM)
snatch : "No Tommy it's tip top rofl.gif I'm just not so sure about the paint job" si faza cu "anti aircraft gun " .

Propozitia se termina cu "I'm just not sure about the color". Chestiunea cu "never underestimate the predictability of stupidity" mi se pare o replica cu greutate. smile.gif
Forta-MTI
Vineri, la 22:00 pe PRO CINEMA:
THE EXORCIST II: THE HERETIC

Titrat ca unul din cele mai mari esecuri ale cinematografiei, acum este unul din rarele momente in care putem da sau nu dreptate criticii mondiale...
YoyoMan
Am vazut ieri un film excelent! Daca s-a spus deja sa imi fie cu iertare!
"21 grams" cu Sean Penn si Benicio del Toro.
O superbitate!
Intra klar la categoria "must see" thumb_yello.gif
mutulica
Hidalgo... interesant, dar nu m-a dat pe spate
ComicDiva
I, robot (nu intrebati cum l-am vazut biggrin.gif )

Trebuie sa spun ca de la inceput nu ma asteptam la ceva care sa fie fidel operei lui Asimov. Voiam doar sa vad un film marfa cu roboti si efecte speciale decente. In conditiile acestea, am fost foarte impresionata.

I, robot este undeva la rascrucea dintre filme serioase si blockbuster-e de vara. Avand in vedere scenariul, premisele, bugetul, motivatia producatorilor... eu zic ca se descurca si chiar te pune nitel pe ganduri. Te provoaca sa incerci sa rezolvi misterul chiar daca pentru fanii adevarati ai SF-ului pe la jumatatea filmului CEL MULT devine evident cine, ce si cum.
Sonny, robotul acuzat de crima este foarte bine facut, cu adevarate instincte de supravietuire. SI nu mai spun ca e un actor mai bun ca Will Smith. spoton.gif jamie.gif
Efectele speciale sunt scuzati expresia.... THE SHIT! Sunt cateva faze care ai nevoie de "suspension of belief" ca sa le crezi. Ceva in genul cand opreste Spiderman trenul in SPiderman 2... stii ca asa ceva nu are cum sa se intample in realitate, BUT IT LOOKS GOOD!

Ii dau 3,5 stele din 5. I-as da mai mult dar au fost cateva Will Smith-isme care m-au calcat pe nervi pentru ca pur si simplu nu-si aveau locul intr-un film de genul acesta. Ah da, si motivul pentru care personajul lui uraste robotii. Un motiv stupid rau de tot dupa cum va veti da si singuri seama daca vedeti filmul.

PS: MULT mai bun decat Bicentenial Man. Inca mai am cosmaruri de la filmul ala. blink.gif
Nightwind
Yep, 21 de grame merita vazut. Ma asteptam ceva mai mult de la filmul asta, nu stiu de ce. Dar Sean Penn si Benicio del Toro ... yes! smile.gif

"I, Robot" in schimb m-a dezamagit ... daca ar mai fi doar doua filme pe pamant, Bicentennial Man si I,Robot, cred ca as opta pentru primul, macar Robin William stie sa joace.
In rest, filmul combina idei din Star Wars, A Space Oddisey si Minority Report intr-un film care ia ambalajul facut de Asimov si-l foloseste sa inveleasca inca un film cu impuscaturi cu incetinitorul si efecte speciale dar fara vreo urma de substanta si cu logica putina. Din msajele lui Asimov nu a mai ramas chiar nimic (doar cateva referiri la cele 3 legi, dar ca rol in film logica acestor legi e aruncata pe geam). Cine-l are pe hdd si are timp de sacrificat ... dar n-as da bani sa-l pun pe un CD sau sa-l vad la cinema.

Recomandarea mea: "The Usual Suspects" cu Kevin Spacey.
YoyoMan
QUOTE (mutulica @ 14 Aug 2004, 06:53 PM)
Hidalgo... interesant, dar nu m-a dat pe spate

Hai ma ca merita vazut! Cum nu? Si nu e de regizor si scenarist american. Mi-a placut mult. De fapt mie intotdeauna mi-a placut genul asta de filme...
mutulica
@Yoyoman - da, merita vazut, de aia m-am si uitat la el. Dar nu pot sa spun ca m-a impresionat la lacrimi povestea cowboy-ului si a calutului baltat. Lipseste ceva la filmul asta, desi nu pot sa spun exact ce. E parerea mea...

Sa nu ma intelegi gresit, mie imi plac caii, bunicul meu a avut intotdeauna cai, si mi-a placut enorm sa calaresc si sa ma ocup de ei. Eram la virsta cartilor cu Winetou, si muream sa ii imit pe apasi si alti smecheri ai vestului...

YoyoMan
roflmao.gif
Ma coptchile! Pai ce vorbesc eu si ce se intelege acolo mah?
E vorbesc de filmul 21 Grams nu de cowboys maaaaaah! rofl.gif
Nush de unde ai scos tu chestiile cu caii....
laugh.gif
Nightwind
Quo Vadis, de Jerzego Kawalerowicza ... aceeasi poveste impresionanta.
Jazz
Aseara am vazut "House of Sand and Fog" cu Jennifer Connelly si Ben Kingsley. Excelent! Sa il vedeti neaparat!
thumb_yello.gif thumb_yello.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Nightwind @ 15 Aug 2004, 03:46 PM)
Quo Vadis, de Jerzego Kawalerowicza ... aceeasi poveste impresionanta.

smile.gif Regizorul se numeste Jerzy Kawalerowicz (in poloneza "Jerzego Kawalerowicza" inseamna "al lui Jerzy Kawalerowicz").

(No offense pls. smile.gif )
Nightwind
presupun ... nestiind poloneza l-am scris cu se vedea pe ecran biggrin.gif
Catarzis
Dogville si good bye, lenin. au castigat multe premii la festivalul de film european.
Antikiller - contrar aparentelor e un film rusesc,destul de violent dar are background istoric si un mesaj destul de important
Nightwind
Sugerez Cidade de Deus
se apropie de calificativul 'super'
Mara
Nightwind thumb_yello.gif L-am vazut de 2 ori pe HBO si mi s-a parut excelent.
flu
Imi aduc aminte ce lumina era in filmul ala... scalda toate necazurile oamenilor si parca purifica totul...foarte puternic filmul.

Eu va propun "Arizona Dream"... nu l-am mai vazut de multa vreme, l-am uitat aproape in intregime si acum a rezonat altfel...
YoyoMan
Eu va propun Monster cu Charlize Theron si Christina Ricci. Un film excelent!
spoton.gif
dead-cat
"The Fog" de John Carpenter
Nightwind
Tocmai ma voi aseza confortabil si voi da drumul la
"Valami Amerika" ("Un Fel de America")
o comedie excelenta pe care v-o recomand tuturor.
La traducerea in romana se pierd unele jocuri de cuvinte care aduc un iz de 'Lock Stock and Two Smoking Barrels" (predecesorul lui Snatch).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.