Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
FaiLuRe
Filmele care le-am urmarit recent:

1.The Wedding Date [2005] - comedie romantica. Simpatic film, bun de vazut cu perechea. Nota 6/10.
2.Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events [2004] - comedie cu Jim Carrey. Film de familie, foarte placut. Nota 8/10.
3. The Machinist [2004] - thriller. Super film. Cel mai bine e de vazut dupa vreo 2 noptii de insomnii, ca sa prinzi esenta. A must see!. Nota 8/10.
4.The SpongeBob SquarePants Movie [2004] - comedie pentru copii.Animatie, putin tampitel. Nota 5/10
mutulica
the flight of the phoenix serie B, absurd si neterminat. parerea mea...

million dollar baby de oscar... da tre sa vad si aviatorul. o prima parte draguta, despre munca si rasplata prin succes, vointa, leadership, etc. o a doua parte despre loseri ce renunta la lupat si eutanasie... cred ca fetele au de plins putin
skysurfer
Am vazut si eu intr-un final Saw. Mi-a placut ideea filmului si pot sa zic ca a fost regizat destul de bine. Cheia filmului, asa cum spunea si Olaf e la final, si desi am banuit o vreme criminalul, am renuntat pe la jumatatea filmului in favoarea celui evident. Insa... surpriza. Final reusit si idei destul de originale in film, incepand cu faptul ca cel care e criminal de fapt nici macar nu ucide. Mi-a placut filmul. I-as da un 8,5 din 10 sincer sa fiu. Azi-maine trebuie sa vad si Ray si The Grudge. Si in weekendul viitor Fantozzi.
4u2
The Return (Vozvrashcheniye)

Director: Andrei Zvyagintsev

Starring: Ivan Dobronravov, Konstantin Lavronenko, Natalia Vdovina, Vladimir Garin
Country: Russia | USSR
Genre: Drama
Type: Color

Year: 2003

Language: Russian with English subtitles

Length: 105 mins.

-------------------------------

se spune ca aduce renasterea filmului
rusesc.

mutulica
van wilder... o prostioara-comedioara despre un student
mi-a placut mesajul din spatele filmului... mesajul pe care l-am priceput eu tongue.gif
YoyoMan
Am vazut "Meet the Fockers!" Excelent film. Daca aveti chef sa radeti sau sunteti suparati, mergeti la filmul asta. DeNiro e in forma maxima biggrin.gif
skysurfer
Am vazut si Van Wilder, am ras cu lacrimi si Meet the Fockers, umor bun. Dupa Van Wilder mi-am promis ca nu voi mai manca hot-dog cu maioneza, iar dupa Meet the Fockers, am inceput sa imi apreciez viitorii mei socrii la adevarata valoare. biggrin.gif
Alte filme pe care le-am vazut de curand: "Fata sefului meu", am ras ceva si la el, si Slackers, simpatic.
4u2

Man, n-am zis-o eu a zis-o Tim biggrin.gif


QUOTE
It's a toss-up as to who gets the worst end of the deal
with Meet the Fockers: the audience or the film's all-star cast.
Fans of Meet the Parents expecting more of the same broad,
manic comedy will get it, all right, only this time the laugh
quotient is surprisingly low.


If there's any saving grace to Meet the Fockers, it's that Mr.
Jinx, the toilet-trained cat from the first film, returns for this lackluster sequel.
In a decisive move that felines everywhere will applaud,
Mr. Jinx coolly flushes the Fockers' yapping dog down the toilet.
The cunning kitty should have done the same to the lame script for Meet the Fockers.

— TIM KNIGHT

trustbyte
The Pianist

azi am facut rost de DVD, desi l-am mai vazut, in seara asta il revad.
e o capodopera.

Jazz
Am vazut aseara "Garden State" cu Zach Braff si Natalie Portman.
La inceput n-am fost sigura ca vreau sa il vad, un pic plictisitor si ciudat dar treburile se schimba repede....
Personaje interesante, umor bun, o comedie romantica pe care o recomand. thumb_yello.gif thumb_yello.gif
Zed
Azi am sa vad Constantine cu Keanu Reeves wub.gif ( daca nu mi-l aduce deseara ... am sa ma razbun ohyeah.gif ) rofl.gif
Dani
Tocmai am vazut filmul "Love Actually" (2003), o comedie romantica englezeasca foarte draguta, un film sensibil al carui titlu vorbeste de la sine. Pur si simplu dragoste. smile.gif

"In general se spune ca traim intr-o lume plina de ura si lacomie, dar eu nu vad doar atat. Mie mi se pare ca dragostea e peste tot. Nu este intotdeauna recunoscuta sau facuta publica, dar ea exista . Parintii cu fii si fiicele, sotii cu sotiile, prieteni, prietene... vechi amici. Daca vei cauta, presimt ca vei descoperi :dragostea este peste tot. Love actually is all around us. smile.gif "
Michelle
Million dollar baby un film frumos ,o poveste frumoasa dar trista,vi-l recomand numai daca nu sunteti in depresie deja ! Eu una nu i-as fi dat Oscarul pentru cel mai bun film,dar who cares !,desi pentru restul premiilor pe care le-a luat(regie,Morgan Freeman-merita si el ,saracu'! si Hillary Swank-mama! ce buna e! ohmy.gif ) sunt de acord.Totusi ,as fi curioasa care sunt criteriile academicienilor in ceea ce priveste cel mai bun film,ca el poate fi considerat bun dar nu cel mai bun dintr-un an de cinematografie? secret.gif
mutulica
7 years in tibet ... tocmai se da la tv
Serenity
Nu stiu cum se face dar mereu nimeresc la cele mai proaste filme tongue.gif Am vrut sa vad si eu Aviatorul acum vreo 2 zile.. dar am ajuns cu o ora si ceva prea tarziu si m-am trezit luandu-mi bilet la Exorcistul laugh.gif Nici acum nu sunt sigura daca se voia sau nu a fi comedie, cert e ca e un film atat de prost incat e imposibil sa nu te amuzi in ultimul hal ohyeah.gif
flori
Serenity eu dupa ce l-am vazut am facut herpes... parerea mea e ca e mai mult scarbos decit hazliu. Despre ris nici vorba ba chiar imi venea sa pling dupa banii si timpul pierdute o adevarata tragedie cry.gif tongue.gif
Serenity
Da, intr-adevar e scarbos si previzibil si cu o actiune/replici/faze tipic americane.. O porcarie de film. Eu ma amuzam prevazand fazele care aveau sa urmeze, si nu de putine ori am avut dreptate tongue.gif Am iesit de-acolo urland ca vreau banii inapoi laugh.gif
N.V.
Un film extraordinar despre droguri de orice fel, si mai ales despre efectele drogurilor:"Requiem for a dream" thumb_yello.gif
gabitza ^
tocmai am fost prin magazine sa imi iau cate ceva si am vazut la movieplex "xxx 2". adica continuarea de la triple x. ma bucuram ca o sa il vad din nou pe vin diesel dar cand am intrat pe imdb. am vazu ca nu este cu el, ci cu ice cube. hh.gif asa ca m-am lasat pagubasa.

am vazut in schimb "ray" si mi-a placut foarte mult. bine jucat.....cu adevarat un film fain. merita vazut.
G.
secunda
CINEPOLIS continues to show top-rated movies on
> topics like human rights, ethics, political science
> and international relations. This Saturday, on the
> 2nd of April you are invited to see Schindler's List
> at SNSPA (Povernei 6-8, Bucharest). Displaying will
> start at 4:30 PM in amphitheatre 12. There is no
> admission fee, so everyone can enter provided that
> there is enough room for all.
> The movie will be shown in English, while subtitles
> are available in Romanian.
>
> After Hotel Rwanda (the movie presented last time)
> managed to profoundly reach the audience, we decided
> to follow through this subject and schedule the
> screening of Schindler's List for April 2nd. This
> movie is an Academy Award winner - a profoundly
> shocking, unsparing, fact-based, three-hour long
> epic of the nightmarish Holocaust. Its documentary
> authenticity vividly recreates a dark, frightening
> period during World War II. It managed to claim 7
> Oscars.
>
> As part of CINEPOLIS we have arranged for key
> figures to join us in the following debates. After
> you will see this movie you will have the ocasion to
> discuss it and share your opinion about the issues
> presented.
>
> You can also ask for a reminder by emailing us at
> asfsp_proiecte@yahoo.com.
> Please forward this message to anyone you think
> might be interested.
>
> Hope to see you there!


###
mesjaul fiind in engleza, nu mi-am permis sa il traduc ohyeah.gif
mesaj de la ASFSP
Michelle
Alfie- da,da ,merita vazut !un film despre viata trista a unui tinar seducator cu mare succes la femei care-si pretuieste atit de mult libertatea si independenta incit la final se trezeste singur, parasit si nedorit tocmai de cele carora le-a dispretuit afectiunea si devotamentul sufletesc sad.gif .Intre timp ,aflat in permanenta cautare de nou si aventura reuseste sa-si raneasca un bun prieten pe care de fapt dorea sa-l ajute sa recastige dragostea femeii cu care traia.Asa de bine il ajuta incit din scurta intrevedere cu aceasta rezulta ...un copil .Copil de care el nu afla nimic ,decit intamplator mult mai tarziu si pe care prietenul sau decide sa-l creasca dovedindu-i lui Alfie ce inseamna sa iubesti cu adevarat o femeie
De mare efect mi s-a parut intalnirea cu batrinul(intelept!) in toaleta unui spital care-i spune in 2 vorbe ce considera el ca e esential in viata:Gaseste-ti pe cineva drag cu care sa traiesti si fiecare zi traieste-o ca si cum ar fi ultima zi din viata ta!

De remarcat muzica special compusa pentru acest film de Mick Jagger si David Stewart
(2 monstrii sacri!!) wub.gif
gypsyhart
Am vazut zilele trecute "Domnul Ibrahim şi florile coranului"....un film aparent simpluţ....care are însă o deschidere spre ceea ce este dincolo de cuvinte.....
bdl
QUOTE (Michelle @ 28 Mar 2005, 02:44 AM)
Alfie- da,da ,merita vazut !un film despre viata trista a unui tinar seducator cu mare succes la femei care-si pretuieste atit de mult libertatea si independenta incit la final se trezeste singur, parasit si nedorit tocmai de cele carora le-a dispretuit afectiunea si devotamentul sufletesc sad.gif .Intre timp ,aflat in permanenta cautare de nou si aventura reuseste sa-si raneasca un bun prieten pe care de fapt dorea sa-l ajute sa recastige dragostea femeii cu care traia.Asa de bine il ajuta incit din scurta intrevedere cu aceasta rezulta ...un copil .Copil de care el nu afla nimic ,decit intamplator mult mai tarziu si pe care prietenul sau decide sa-l creasca dovedindu-i lui Alfie ce inseamna sa iubesti cu adevarat o femeie
De mare efect mi s-a parut intalnirea cu batrinul(intelept!) in toaleta unui spital care-i spune in 2 vorbe ce considera el ca e esential in viata:Gaseste-ti pe cineva drag cu care sa traiesti si fiecare zi traieste-o ca si cum ar fi ultima zi din viata ta!

De remarcat muzica special compusa pentru acest film de Mick Jagger si David Stewart
(2 monstrii sacri!!) wub.gif

Si in felul asta cine totusi vrea sa-l vada, stie deja subiectul si nu mai are nici o surpriza/placere in vizionarea unui film... spoton.gif
trustbyte
QUOTE (gypsyhart @ 28 Mar 2005, 10:05 AM)
Am vazut zilele trecute "Domnul Ibrahim şi florile coranului"....un film aparent simpluţ....care are însă o deschidere spre ceea ce este dincolo de cuvinte.....

thumb_yello.gif de acord cu tine.
merita vazut! smile.gif
DeeDee
O comedioara haioasa si romantica- ptr cei ce gusta genul - este Hitch. Deasemenea un alt film pe care eu il astept e Constantine
Michelle
QUOTE
Si in felul asta cine totusi vrea sa-l vada, stie deja subiectul si nu mai are nici o surpriza/placere in vizionarea unui film... spoton.gif


Daca topicul asta e o insiruire de" ...am vazut cutare film si mi-a placut . ".... imi fac mea culpa hh.gif
Eu remarcasem din titlu ca ne aflam la un topic in care mai poti scrie si o idee ,doua despre filmul vizionat ...doar d-aia scrie Dezbateri... si oricum stai linistit n-am povestit tot filmul...am mai lasat si altora cite ceva de comentat ...chiar daca nu l-au vazut wink.gif
gabitza ^
am vazut Constantine!! foarte misto. mi-a placut ideea filmului si felul in care joaca keanu reeves. un pic flegmatic...pacat ca in film exista "amprenta americana" atat de vizibila, cu replicile zeflemitoare...dar una peste alta merita vazut.
duminica am vazut am vazut un thriller...amatorilor de gen il recomand. se cheama "the hostage" si este cu bruce willis. m-a tinut cu sufletul la gura. biggrin.gif
G.
Olaf
Am vazut "Todo sobre mi madre". (Almodovar)
Un film pe jumatate murdar si pervers, un film care m-a impresionat. Cat de mult? Nu stiu inca.
Oricum, in afara de o secventa pe la jumatatea filmului, in care parca m-am uitat la "Totusi iubirea" (din punct de vedere al jocului actorilor) si cu care nu stiu ce-a fost, deci, cum spuneam, in afara de secventa asta, un film care merita vazut de la inceput pana la sfarsit.
spoton.gif
divido
Almodovar defently

filme care trebuie vazute:
Closer
Eternal sunshine of the spotless minds.....
ilie
In weekend am vazut Aviator si Million Dollar Baby. La primul te plictisesti rapid, actiunea merge foarte incet si are 3 ore (cu toate ca viata personajului na fost foarte vioaie si neplicticoasa). Al doilea cu toate ca antrenorul joaca foarte bine e mult prea trist. Ele au primit 9 oscaruri impreuna, eu nu l-as fi dat doar unul singur. La amandoua.
mutulica
am vazut merchant of venice
mistocut, cica dupa shakespeare... cu pilde... dar il uiti repede
Jazz
QUOTE (gypsyhart @ 28 Mar 2005, 10:05 AM)
Am vazut zilele trecute "Domnul Ibrahim şi florile coranului"....un film aparent simpluţ....care are însă o deschidere spre ceea ce este dincolo de cuvinte.....

Da, da "Domnul Ibrahim..."! clapping.gif L-am vazut si eu, mi-a placut la nebunie! thumb_yello.gif
framboise
Am vazut recent "Alexandra's project". Uimitor ce minte diabolica au unele femei. cool.gif
kristina
Aviatorul m-a plictisit si pe mine in primele 10 minute si nu am mai gasit energia necesara pentru a-l relua. Am auzit ca merita.
Michelle
N-am vazut ..dar cred ca e misto dupa cum suna distributia The Merchant of Venice ...Al Pacino,Jeremy Irons ,Ralph Fiennes drool.gif
Felina
Cine poate vedea sitcomul Everybody Loves Raymond, sa-l vada, e o comedie delicioasa!
Jazz
Azi am vazut "Sideways" . Nu stiu ce sa spun despre filmul asta atat de aclamat de critici... Ce nu pot sa spun e ca m-a incantat la culme. Dupa umila mea parere e ok de vizionat intr-o dupa-amiaza ploioasa.
mutulica
closer - face toti banii, si daca "citesti printre rinduri" ... nu-ti mai trebuie psihanalist rolleyes.gif
Dani
Subscriu celor scrise de mutulica... "Closer" este, so far, singurul film cu Julia Roberts pe care l-as revedea. tongue.gif
Cred ca tot farmecul rezulta din faptul ca e o adaptare a unei piese de teatru, de unde si replicile foarte reusite. N-am mai vazut de ceva vreme un film in care dialogul sa aiba un rol atat de important. smile.gif
Mi-a mai placut foarte mult cum a jucat Natalie Portman si coloana sonora : "The Blowers Daughter" (Damien Rice). smile.gif
kristina
Sin city
Zed
Am vazut ieri Be Cool . Asteptam mai mult de la un film in care joaca John Travolta . Slab , foarte slab .
mutulica
am vazut alfie ... un englisman in new york, povestea unui tip care trateaza dragostea la modul cel mai superficial cu putinta...
un tip care trage suturi in fund sentimentelor celorlalti, si caruia, la final, viata incepe sa ii traga suturi in fund la greu

film bun, si bine facut. o singura problema, am dat in depresie...
Aramis
Am vazut Alfie mai de mult, cam in urma cu vreo 2-3 saptamani si m-a uimit, nu mi-as fi imaginat un asemenea final, cu toate ca tipul merita din plin sa pateasca ce a patit tongue.gif
In seara asta o sa ma uit si eu la Matrix 3 (daca voi avea timp)
divido

votez pentru Closer....... foarte misto unghiul din care e privit realismul ..... hh.gif


divido

what about Finding Neverland sau Eternal sunshine of the spotless minds? wink.gif
YoyoMan
Am vazut ieri "De-a v-ati ascunselea" cu DeNiro. Genul: Horror/Thriller. Un film ciudatzel. Ma asteptam la mai mult de la un film cu DeNiro... M-a cam dezamagit...
Nightwind
Recomandari ...

City of the Lost Children

Grave of the Fireflies

Sin City ...

primele doua pentru incarcatura emotionala, al treilea pentru sustinerea curentului deschis de Blade Runner.
Valheru
recomandarile lui nightwind sunt cele mai bune titluri aparute ...
ma tot uit insa zilnic pe site-uri si nu gasesc decat odata la 2 saptamani un film care sa merite, din puzderia care tot apare ...
recunosc ca unele nu sunt genul meu ... dar totusi ... parca nu mai ai ce recomanda/vedea
Serenity
Ultimul film pe care l-am vazut la cinema a fost "Lemony Snicket's.. " cu Jim Carrey. Eu personal l-am gasit dragut dar nefiind o mare fana a filmelor (& cartilor) gen Harry Potter nu am fost prea captivata.. Totusi, se vrea un film bun. Asta daca e sa ne uitam la distributia prin care se perinda un numar impresionant de actori babani.. Sunt curioasa cum li s-a parut altora acest film. Eu si prietenii cu care am fost sa-l vad am ramas oarecum dezamagiti.. Dar deh, sunt gusturi si gusturi.. tongue.gif
Saramago
The village - pentru incarcatura emotionala, un film in genul "Wild Flower"

http://www.imdb.com/title/tt0368447/

Erased previous commentaries for a reason.


PLUS:
Recomandat iubitorilor de telenovele si caracterelor romantice si sensibile. Sa va pregatiti batistele... actrita care joaca rolul tinerei oarbe este super... si o sa va stoarca toate lacrimile de care sunteti capabili... smile.gif

MINUS:
Cei care cred ca merg la un film horror, nu vor fi satisfacuti...
Actrita Sigourney Weaver (eroina serialului Alien) are un rol mult prea sters pentru valoarea ei.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.